DICK HOLTHAUS TOONDE NIEUWE WINTERCOLLECTIE Oordelen I I l I I I I I i i I I i i I Kolonel Mary Booth overleden U lust ze wel rauw Ook de geëmancipeerde vrouw blijft vrouw i I i i I I i i i i I i i I i i i i P Mini-japon van turkooizen jersey, gedragen op een bruine sweater in welke kleur ook de horizontale hand is. Het prettige (èn uitzonderlijke) van de confectiecreaties van Dlck Holthaus is. dat zijn modellen niet alleen bedoeld zijn voor de jonge vrouw, maar óók voor de oudere. Mode heeft niets met leeftijd te maken en ook niet met maten, zegt hij. En dat zal vele ouderen onder ons een pak van het hart zijn. Want je krijgt tegenwoordig wel eens de indruk dat de vrouw boven de dertig niet meer In het modepatroon van de couturiers past. We zijn gaan kijken naar zijn twenty-seven-collectie voor het Winterseizoen 1969/ 70, de designerscollectie, die hij néast zijn couturemodellen uitbrengt en die behalve In zijn zaken in de Van Baerlestraat te Amsterdam en In Hengelo ook in verschillende andere goede modezaken verkrijgbaar is. De prijzen van deze modellen variëren van honderd tot driehonderd gulden, met uitzondering van mantels met heel kostbare bontkragen die natuurlijk prijziger zijn. Het zijn heel mooie kleren met allure en dis tinctie, vaak vrolijk en jeugdig en altijd zeer correct. Holthaus toonde pantalon-ensem bles, echt vrouwelijk met lange jasjes, lang rugsplit en buitengewoon sjiek. Soms heb ben de jasjes revers, soms zijn ze hoog gesloten. Als garnering zien we bont, ver scheidene rijen stiksels aan de onderkant van de jasjes, opgestikte zakken, tussen- gestikte ceintuurs of lakceintuurs. Voor feestelijke gelegenheden (winteravonden) showde Holthaus broekpakken, maar dan van zuiver Indiase zijde, de pantalons heb ben dan wijde pijpen. Maar voor wie niet van deze opvallende avondkleding houdt zijn er, naast deze pakken dan nog brokaatjurkjes en lange feestelijke chemisiers, eveneens van Indische zijde. Zwart, bruin, rood, alle tinten grijs en beige en combi naties daarvan zijn de belangrijkste kleuren die Holthaus heeft gekozen. De meest verwerkte materialen zijn wollen Jersey, trijp, shetland, wollen gabardine, tweed en Indische zijde. Holhaus wees erop dat hij lange vesten bij pantalons en over Jersey Jurken laat dragen. Zulke vesten zijn van stof of jersey en ook van slangenleer of lak leer. „Tropez" heet de combinatie van composé jersey japon met lang vest van wollen «tof. uitgevoerd In een groengrijze kfeur, dezelfde kleur en hetzelfde materiaal van „Bacard", het lange vest en de rok met een composé jersey bloes. De mantels zijn lang en sluik, met variaties op de redingote, met daarnaast korte, uitlopende mantels met lage tailles en klokkende rokken. Vooral met zijn jassen van een nadrukkelijke, geraffineerde eenvoud toonde Holthaus ons zeker zijn meesterschap. Naarmate we meer meemaken In ons leven voelen we hoe ons oordeel over anderen zich wijzigt. Pas wat we aan den lijve ondervinden, opent o»us recht de ogen. Er zijn zoveel dingen die ons volkomen voorbijgaan} wanneer we er nooit werkelijk mee te maken hebben gehad; er is zoveel wat we als van zelfsprekend en als een soort „natuur recht" aanvaarden, waarvan we de eigenlijke waarde pas goed voelen als we het moeten ontberen. Gelukkig kunnen we ons met meeleven en be langstelling wenden tot allen om ons heen en ons spiegelen aan hun erva ringen, zodat niet elke kleine en gro tere levensles even duur betaald be hoeft te worden. Soms wordt degeen die zware tijden heeft moeten door maken er zachter en milder door. Er is begrip ontstaan voor de moeilijkhe den van anderen. Er is gemakkelijk 'n woord van troost en steun gevonden en er is altijd bereidheid tot hulp en steunof verlichting van de moeilijk heden als het maar even kan. Doch er zijn er ook wel, die door bittere ervar ringen juist hard in hun oordeel wor den en veeleisend. Vaak zijn ze verge ten hoe ze eenmaal zélf dachten en handelden en oordeelden. Doch zo gauw ze tegenover iemand komen te staan die z'n hart eens luchten wil, ook al betreft het nu niet zulke hemel bestormende zaken, dan worden ze di rect overheerst door het idee: nou, ik heb nog wel wat anders mee moeten maken.' Misschien is dit waar, maar waar liggen de grenzen f Niemand is gediend bij zeuren en klagen, maar als ieder gewoon menselijk gesprek afstuit op zo'n muur van verbittering, dan ontstaan er spanningen die het sa menleven er niet prettiger en makke lijker op maken. Onbewust en onbe doeld spreekt de jaloezie vaak een woordje mee in o)is oordeel over an deren. Als we echt van iemand hou den, storen de tekortkomingen ons zo weinig, dat we ze nauwelijks opmerken of dat ze ons zelfs min of meer dier baar zijn. Zijn we werkelijk goed ja loers of verbitterd om echte of ver meende achteruitzetting, dan voelen we zelfs iets onaangenaams achter de beste bedoelingen en de vriendelijkste tegemoetkoming. Daar tussenin ligt meestal ons oordeel over anderen, ge kleurd door onze eigen gevoelens. JETTY Model ailleeen kobaltblauwe mantel met beverkraag en beverman chetten. De lage ingecrusteerde taille wordt extra benadrukt door een donkere lakceintuur. De rok is klokkend aangezet. Dat is ook het geval bij het andere modél„Zazi", een grijze mantel van wollen crêpe, klassiek jeugdig van lijn, met als blikvangers verticale steekzakken met kleppen en een dubbele rij knopen. a I I i Kolonel Mary Booth, een klein dochter van de 6tichter van het Leger des Heils, is zondag 31 augus tus in haar woning bij Londen op 81-jarige leeftijd overleden. Kolonel Booth had zich reeds enige tijd uit het Leger teruggetrokken met het oog op haar hoge leeftijd, maar ondanks dat bleef ze de activitei ten van „haar leger" tot haar laat ste snik met grote belangstelling volgen. Kolonel Mary Booth heeft vroeger de leiding gehad van het werk van het Leger des Heils in België, Frankrijk, Duitsland, West- Indië en Denemarken en men mag dus met recht zeggen dat deze uit zonderlijke vrouw niet stil heeft gezeten. In de Eerste Wereldoorlog was zij een van de verantwoordelijke officie ren van het Leger des Heils in Frank rijk. Bij het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog was kolonel Mary Booth territoriaal commandant van het Leger des Heils in België. Na de in val van de Duitsers in 1940 werd ze daar door de overweldigers geïnter neerd. De nazi's hielden haar voor een spion ne en zij moest op beschuldiging van spionage terechtstaan. Ze werd even wel vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Kolonel Mary Booth was de twee de dochter van generaal William en mevrouw Bramwell Booth, de oprich ters van het Leger des Heils (William Booth overleed in 1912). Zij had voor dat ze stierf geruime tijd in een zie kenhuis gelegen en was twee dagen voordat ze heenging naar huis terug gekeerd. Voor haar werk kreeg ze ve le onderscheidingen, o.a. van koning George de Zesde van Engeland. De mensheid heeft zoveel aan haar te dan ken, dat ze het dubbel en dwars heeft verdiend dat er bij haar overlijden een paar regeltjes aan haar welbestede le ven worden gewijd. Wat ledereen beslist wel rauw lust? Stampei van rauwe tomaten. Hier volgt een recept voor 4 personen. U hebt nodig: 1 kg aardappelen, 1 kg tomaten, 1 bos peterselie, 2 stangen prei, 300 g lunchworst, kruidenmelange no. 1, boter. Schil de aardappelen, was ze en kook ze in plm. 30 minuten gaar. Bak intus sen da stukjes lunchworst in ruim boter bruin. Was de tomaten evenals de peterselie en snijd ze In stukken. Stamp de aardappelen. Voeg de lunchworst tomaten en peterselie toe en roer alles goed door elkaar. Breng dit gerecht op smaak met kruldenmelange no. 1. Nog nooit tevoren heeft de moder ne vrouw zich zo vrij en onafhanke lijk gevoeld als de laatste jaren het geval is. Dat dit doorbreken van de „slavernij", deze vrijmaking zich soms uitte in een overslaan van de balans naar de andere kant en voor velen eindigde in een overdreven stoer en mannelijk doen, is heel begrijpelijk en zelfs psychologisch te verklaren. Maar hoe geëmancipeerd de vrouwen en tieners van 1969 zich ook mogen gedragen, in hun diepste wezen ver loochenen ze hun vrouw-zijn niet. Zo is het opvallend, dat de lingerie en de foundation van de moderne jonge vrouw nog nooit zo charmant en fri vool is geweest als juist nu. Ook som mige typisch vrouwelijke bezigheden uit grootmoeders tijd duiken, ondanks broekpakken en uni-sexkleding de laat ste tijd steeds meer op. Zo is bijvoor beeld het borduren plotseling weer meer en vogue dan ooit tevoren. Huisvrou wen en tienagers werpen zich verwoed op deze meest vrouwelijke bezigheid. Een van de redenen waarom het nieu we borduur-tijdperk is ingeluid is be slist ook, dat dit borduurwerk dankzij de sjmthetische vezelstoffen waarvan het stramien is gemaakt, en de was- Borduurwerkjes met oude autootjes erop zijn erg „in", zowel als kussens op tienerkamers en als wanddoeken. Deze dralon-borduurwerkjes hoeven niet te worden ontzien, want u kunt ze in een ommezien in lauw water een opfrisbeurt geven. (Foto: ID/Dralon) Ontwerp Schuberth: Mnasmble in grijs met ruit, gedragen met witte hoed. Een modieus gebreid broek- pak uit Draion, een charmant en prettig dragend ensemble voor de komende herfst en winter. (Foto: Bayer. Nederland, Arn hem), en kleurechte zijde niet meer zoals vroeger „met veel egards'moet wor. den behandeld en alleen maar op hoog tijdagen mag worden gebruikt. Maar ofschoon handwerken van draion echt wel tegen een stootje kunnen, eisen ze toch een andere behandeling dan de „keukendweil". Het verdient aan beveling ze te wassen in lauwwarm water (plm. 30 graden) en u kunt dat zowel in de wasbak als in de was machine doen. Ze kunnen nat worden opgehangen, maar u moet ze niet uit wringen, omdat het waardevolle bor duurwerk dan scheef kan trekken. In de meeste gevallen zal er geen strijk bout aan te pas hoeven te komen, maar mocht u dit toch nodig vinden, gebruik dan een lauwwarme bout en strijk het borduurwerk aan de verkeer de kant op. Gebruikt u een weefsel van dralongaren, borduur dan óók met dralonzijde. Als u andere garens zou gebruiken, trekt het borduurwerk al bij de eerste wasbeurt scheef. Weet u dat zelfs inktvlekken en vlekken van rode wijn en cacao gemakkelijk uit dralonweefsel verwijderd kunnen wor den? Het verdient wel aanbeveling de vlekken niet te lang te laten zitten, maar het handwerk direct na het on gelukje in lauwwarm water uit te was sen. Als u met al deze opmerkingen rekening houdt, zult u (bij wijze van spreken) uw leven lang plezier hebben van uw charmante en praktische bor duurwerken.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7