Soest toen - Soest hu MENTALTEITS- VERANDERÏNG IN DUITSLAND V.V.V.-nieuws WE VERVUILEN Socstcr Rietsuiker-aktie groot succes BURGERWACHT Het oog gericht op na-Mao-tijdperk Nieuwe ziekenauto staat zaterdagmiddag ter bezichtiging Vrijdag 26 september 1969 48e jaargang wo. 73 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Itnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Kerkconcert Wielrijdster rijdt tegen opengewaaid autoportier Bijeenkomst van 't Nut Gireren van abonnementsgeld Pastoor Reekers gaat Soest verlaten Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f3,50, bulten Soest per kwartaal f6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het kan zijn dat Willy Brandt in New- York de Duitse verkiezingen van zondag heeft verloren. Zijn gesprek met Gro- myko daar, alsmede de sfeer van dat gesprek, mogen dan wel door velen ge zien worden als een bemoedigend teken dat de relaties tussen de bondsrepu bliek en de Sowjet-Unie wat minder kil en wat redelijker worden, maar het is de vraag of de meerderheid der bondsrepublieken dat ook zo ziet. De toestand is thans zo, dat diverse instituten voor het peilen van de open bare mening voor het eerst sinds de bondsrepubliek bestaat aan de socialis ten een voorsprong toekennen op de christen-democraten, die eindelijk ver andering zou brengen in de haast tra ditie geworden rangorde 1. CDU/CSU, 2. SPD. Uit die peilingen blijkt ook dat vooral onder jongere kiezers de neiging gro ter is geworden inderdaad aan de stem bus een keuze te maken en niet als van zelfsprekend te kiezen voor een partij waarop men altijd stemde. Waarbij ge zegd moet worden dat Brandts SPD zich beijvert om de campagne zo nuch ter en zakelijk mogelijk te voeren. En ook de nadruk er op te leggen dat het om de zaken gaat. Zo is het een effectieve leuze geworden op te merken dat Kiesinger wel een Zaterdag 27 september a.s. zal het maandelijks kerkconcert in de Oude Kerk plaatsvinden. Dank zij een uitwisseling met het Hervormd Jeugdkoor Soest, zal het op deze avond optreden het Heilig Hart- koor uit Boxtel o.l.v. Joop Felix. Dit koor heeft zich in de ruim 25 jaar van zijn bestaan ontwikkeld tot één der beste - zo niet hét beste - R.K. kerkkoren van ons land. Het is bekend van vele radio-uitzendingen en con certen in binnen- en buitenland. Zo gaat het koor b.v. op 11 en 12 oktober in het kader van een cul turele uitwisseling, concerten geven in Wittich (Dld.). Het ensemble, dat pl.m. 70 jongens- en mannenstemmen telt, verzorgt een veelomvattend programma, waarop zo wel oude meesters als componisten als Strawinsky, Duruflé en Henk Ba- dings voorkomen. De koorzang wordt afgewisseld met orgelsoli door de 15-jarige Ted v. d. Akker, oud-lid van het jongenskoor. Hij speelt werken van Couperin, Bach en Louis Toebosch. Het concert begint om 8.15 uur. Op de Beukenlaan is dinsdag de 62- jarige mevrouw A. van D. uit Soest met haar fiets tegen een opengewaaide autodeur van de melkslijter J. J. P. de N. (27) uit Soest gereden. De deur waaide door een plotselinge rukwind ineens open, waardoor de wielrijdster geen tijd meer kreeg om te ontwijken. Zij viel en liep een hersenschudding op. Zij is overgebracht naar Zonne gloren. Willen zij, die nog willen meedoen met de aanstaande USO-Provincieconcerten, die per besproken bus georganiseerd zijn, in de komende week hun abonne menten bij ons komen halen De ver koop begint namelijk al aardig te lo pen en wij willen ieder zoveel mogelijk de plaats geven, die zij of hij zou willen hebben. Over het mooie programma hebben we al geschreven en U kunt dit, wanneer u het VVV-Nieuws van vorige week heeft gemist, bij ons op de voorruit op een raambiljet lezen. Om nog een beetje bij de wintereve- nementen te blijvende folder met de aankondigingen betreffende het pro gramma van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is ook weer uitgeko men. Enkele exemplaren liggen bij ons op de balie voor de liefhebbers. Voor wie nog niet op de hoogte is met het Nut in Soest vertellen wij, dat men voor 10.- per jaar al lid kan worden en als men dan ziet, wat hier voor geboden wordt, dan ligt deel name wel voor de hand. De data, waarop een en ander is vast gesteld, vallen niet samen met onze bus-concerten, zodat beide mogelijk heden voor u bereikbaar zijn. Verder heeft Theater Carré nieuwe plannen in verband met de stormloop naar deze schouwburg speciaal op de vrijdag- en zaterdagavonden. Voor deze avonden is het zo dikwijls „nee"-verkopen geweest, wanneer men niet weken van te voren al plaatsen bestelde. Nu wil men experimenteren met twee maal een zaterdagmiddag-voorstelling te geven, mits hiervoor belangstelling bestaat. Mochten er clubs zijn, die eens een uitje met elkaar willen organiseren, laten zij zich even met ons in verbin ding stellen. Vermoedelijk worden deze zaterdagmiddagen gepland op 25 okt. en 22 november. Nu wat vindt u, er zijn nogal ge zellige dingen te beleven in en vanuit SoestDus profiteren maar fraai voorkomen heeft, maar dat het daarover nu niet gaat. Het gaat om re- geringscapacitieten en -vlijt en men ziet maar weer eens, dat Brandt on danks verkiezingscampagnes doorgaat met zijn ministerstaat, ook al moet hij er opeens voor New York. Daar tegenover steekt de argumentatie van Kiesinger en de zijnen wat pover af: die suggereert dat men, door met Brandt in zee te gaan - maar deed hij dat zelf ook niet bij het vormen van de coalitie het land haast aan de sowjets verkoopt. Een irreële rede nering, maar Adenauer heeft altijd suc ces gehad met het spelen op de angst voor het oosten. Men zou kunnen zeg gen dat de CDU dit leent van Adenauer, maar dat Brandt van de grote kanselier een ander soort aspect imiteert: het doordouwerige. Brandt ging in New-York zijn gang en men mag er zeker van zijn dat Kie singer niet veel plezier heeft in de voortdurende activiteiten van zijn mi nister van buitenlandse zaken. Dat hij ook weer niet het overwicht heeft hem te remmen, is op zichzelf al weer geen reclame voor zijn strakke leidersgaven. De vraag is nu hoe de kiezers reage ren. Het is al menigmaal gebeurd dat een maatregel of uitspraak uit het oos ten waaruit opgemaakt kon worden dat Moskou liever een socialist dan een christen-democraat aan de top zag in Bonn, juist de Duitsers te hoop liet lo pen voor de door Moskou afgewezen kandidaat. De vriendelijkheid van Gro- myko voor Brandt zou - als het weer z ogaat - de SPD de overwinning kun nen kosten. Windt Brandt echter zondag, dan tekent dit een grote verandering in de West- duitse mentaliteit, een gegroeid besef dat men nu eenmaal in een wereld leeft waarin de sowjet-unie een voorname macht is, waarmee Duitsland veel te maken heeft en waarmee men daarom maar op zo goed mogelijke voet moet zien te komen. Een mentaliteitsveran dering die hoopgevend is en dat ook blijft al zou de ultra-rechtse NPD ook een paar zetels winnen. De watervervuiling is nu reeds zo ver ergerd, dat er een provinciale ijsbreker te hulp moet worden geroepen als er een schip het Pekelder Hoofddicp moet pas seren. Maar niet alleen onze scheepvaart raakt verstrikt in het afval dat op onze openbare wateren wordt geloosd. De omwonenden ondervinden overlast door de stank en door de toeneming van het ongedierte. Zwemmen en baden in open water is al levensgevaarlijk met het oog op besmettingsgevaar. Maar dit water wordt ook gebruikt voor bevloeiing van akkers of het drenken van dieren. Het komt in sloten en in grondwater. Het kan waterputten en aangeboorde bron nen giftig en onbruikbaar maken. Wij zijn, dankzij onze industrialisatie, ons zelf aan het verstikken in afval, smook en gifgas. Ja, zelfs in de zee kunnen we ons niet meer schoon wassen, want daar drijven olievlekken uit tankers. Ieder zal verplicht moeten worden zijn afval gereinigd af te leveren. De in het kader van de Vredesweek georganiseerde rietsuiker-actie, die don derdagmorgen is gestart met een kraam op de weekmarkt, beloofd, afgaand op het enthousiasme op die markt, een groot succes te worden. Om iedereen die nog geen rietsuiker heeft kunnen kopen in plaats van biet suiker in de gelegenheid te stellen het als nog te doen, en daarmede het ont wikkelingswerk op belangrijke wijze te steunen, staat er zaterdag op het terrein van het voormalig hotel „Eem- land" weer een kraam, terwijl zo'n zelfde kraam op het busstation Soest- Zuici zal staan. Deze actie wordt geor ganiseerd en uitgevoerd door Soester jongeren, en geeft iedereen de kans de landen die naar hulp snakken, werke lijk te helpen. Op maandag 29 sept. a.s. zal de heer Antoon Bruijn uit Amersfoort voor de Mij. tot Nut van 't Algemeen een lezing met dia's verzorgen over de praehistorie van Soest en omgeving. De heer Bruijn kan met kennis van zaken spreken over dit onderwerp, want hij heeft vele uren en dagen aan opgravingen en studie van het gevondene besteedt. De heer Bruijn heeft enige jaren geleden een paar stenen werktuigen en pijlspitsen in onze duinen gevonden, waarvan dia's getoond zullen worden. Voor liefhebbers van deze boeiende wetenschap (archeologie) belooft het een interessante avond te worden. ƒ3,50 voor Soest, Soestduinen en Socsterberg en ƒ6,50 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het vierde kwartaal 1969 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 oktober wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aan de incasseerders afgegeven. Stcenhoffstraat vyftig jaar geleden, rechts het oude, links het nieuwe postkantoor Dezelfde plaats nn Twaalf jongens tussen 17 en 25 jaar hebben in en om Kampen in korte tijd meer dan honderd inbraken gepleegd. Vijf jeugdige delinkwenten in een Amersfoorts rijksasiel bekenden, na op heterdaad betrapt te zijn, 46 inbraken en een niet meer vast te stellen aantal autodiefstallen. Zeven andere knapen pleegden volgens hun zeggen 55 andere lastig gevallen inbraken. Geregeld worden ook vernie lingen aangericht en mensen lastig ge vallen en gemolesteerd door groepjes jongens die met een groot aantal steeds driester worden. Ook het aantal aanran dingen is onrustbarend. De daders gaan steeds brutaler te werk en opereren in clubjes, waardoor het ook voor de slachtoffers moeilijker wordt zich te verdedigen. Daarom zal er snel moeten gewerkt aan uitbreiding van onze politiecorpsen. Er zijn gemeenten waar men het moet stel len met een fractie van het werkelijke noodzakelijke (resp. begrote) aantal po litiemannen. Als er onvoldoende man kracht is bij de politie om te patrouil leren, zullen we militairen te hulp moe ten roepen uit de garnizoenen, of we moeten vrijwillige burgerwachten in stellen. Maar er moet iets gebeuren. Met fraaie woorden over de opvoeding, her opvoeding en voorlichting komen we er niet. Berichten over ernstige ziekte van Mao Tse-toeng zijn al zo vaak loos gebleken dat die van nu - uit Moskou en Tokio- met wantrouwen bekeken mogen worden. Maar er zijn dit maal vrij wat aanwij zingen dat Peking inderdaad al een een beetje in de sfeer van na-Mao is gekomen. En een aantal vreemde ge beurtenissen van de laatste tijd vinden een bevredigende verklaring in een plot seling kritiek worden van Mao's gezond heid. Dat premier Tsjou En-Lai vóór dc be- gravenis van Ho Tsji minh ijlings naar Peking terugvloog zou dan geen kinder achtige. onbeschoftheid zijn geweest om zijn Russische collega Kosygin niet hoeven te ontmoeten, maar bittere noodzaak om thuis spoedmaatregelen te nemen. En dan mag men aannemen dat de onverwachte omweg die Kosygin maakte om Tsjou nadien te ontmoeten, ook zijn aanleiding vond in die zelfde kritieke ziekte van de Chinese partij voorzitter. Het na-Mao-tijdperk schijnt inderdaad al een beetje begonnen in China. Speldjes met de beeltenis van de grote voorzitter schijnen niet meer verkocht te worden, zijn naam en lyrisch om schreven daden worden 'aanmerkelijk minder vaak door de radio en kranten vermeld. In dit soort landen betekent zoiets wel wat. Na-Mao betekent ook dat over de macht in de Chinese volksrepubliek op zijn minst mondeling gestreden wordt. Lin Piao, de generaal, is aangewezen tot op volger van Mao. Partij en leger zullen in grote meerderheid wel achter hem staan. Maar Tsjou En-lai is de man die het bestuursapparaat beheerst. Van hem is bekend dat hij op zijn minst erg koel stond tegenover de culturele revolutie en die in vele opzichten heeft geremd en tegengewerkt. Ook dat is een uit gangspunt met goede kansen om de top te bereiken. En het kan voor de Russen interessant zijn vast hun contacten te leggen. Met Lin Piao heeft dat niet zoveel zin. Die zei nog op het laatste partijcongres dat praten met Russische leiders een walgelijke bezigheid was. Dat Tsjou het tóch deed, is al weer een teken dat In ieder geval deze twee machtige mannen verschillende opvattingen hebben. Inte® ressant is in elk geval dat de felle antl- Chinese artikelen die men in de Rus sische bladen aantrof, als bij toversla* zijn verdwenen. Moskou schijnt ook al bezig te zijn tot de beste termen te ko men met de nieuwe machthebbers In China en kennelijk te hopen dat Tsjou en de zijnen de overhand krijgen. In eWt opzicht bevorderen ze diens zege zove^ ze kunnen. KANTMAlf Pastoor K. L. Reekers van de parochli H. H. Petrus en Paulus aan de SteenhofU» straat, is door de Aartsbisschop va® Utrecht, met ingang van vrijdag lT oktober, benoemd tot pastoor van de St. Sebastianus-parochie te Hellendoont in Overijssel. Pastoor Reekers is drie jaar in zijn parochie te Soest werkzaam geweest. Tot zijn opvolger is benoemd pastoor J. S. Buisman te Ruurlo. Zaterdagmiddag wordt aan de inwo ners van Soest en andere belangstel lenden de verleden week in gebruik ge nomen nieuwe ziekenauto van de afd. Soest van de Kon. Nederlandse Vere niging EHBO ter bezichtiging gesteld in de showroom van Garage Stam aan het Nieuwcrhoekplein. Van 3-4 uur staat de auto daar, ter wijl leden van de EHBO aanwezig zul len zijn om antwoord te geven op even tuele vragen. Tevens zal er gelegenheid zijn om zich op te geven als lid of donateur van de vereniging. Soest is een van de wei nige plaatsen in ons land waar af delingen van de EHBO een zieken auto in eigen beheer hebben.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1