Soest toen - Soest nu NERVOSITEIT OVER CHINA IN 1968 DAGELIJKS GEMIDDELDE 116 PATIëNTEN IN ZONNEGLOREN PENSIOEN- WAARRORGEN 10% EN NIET VOORDELIGER 'PACIFIST EN MILITAIR SPRAKEN OVER OORLOG EN GEWELD Dinsdag 30 september 1969 48e jaargang no. 71 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op oorlogsuitstel Automobilist reed over fiets en verdween daarna Man wegens openbare dronkenschap aangehouden Afscheid van de heer Van Neerbos Aannemer valt in kelder en liep dubbele beenbreuk op Grote belangstelling voor nieuwe ziekenauto l n Politiebureau 4-4-4-4 Jongen reed auto van zijn vader slooprijp SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3.50. buiten Soest per kwartul ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrtjdat De Israëlische stoot over de golf van Suez heeft militair niet zoveel te be tekenen. maar psychologisch des te meer. Het is een waarschuwing aan Egypte niet te denken aan militaire avonturen, als men nog niet kan voor komen dat Israëlische tanks even een uitstapje maken op het Egyptische vas te land. zonder dat marine, landmacht of zelfs luchtmacht daar iets tegen kunnen doen. Israël is weliswaar omringd door tal van landen die hun krijgslust niet on der stoelen of banken steken, maar de enige waarmee inderdaad rekening ge houden moet worden is Egypte. Dat land moet de kern leveren vat een eventuele gezamenlijke Arabische krijgsmacht die de juni-oorlog van twee jaar geleden wil wreken. Het is ook het land waar het meeste gevaar bestaat dat door langdurig geschreeuw de stemming ontstaat om maar ten strijde te trekken. Russische militaire adviseurs zullen het misschien we) afraden, Nasser heeft waarschijnlijk inzicht genoeg om zo'n avontuur liever niet te ondernemen, maar al eerder is gebleken dat een eenmaal ontstoken oorlogspsychose door redelijkheid amper meer is in te dam men. En de Egyptenaren horen over de for midabele sterkte die langs het Suezka- naal is opgebouwd, horen van harde klappen die aan Israëlische strijdkrach ten worden toegebracht, vernemen suc cessen van de guerillastrijders - hoe veel overdrijving en regelrechte leugen ook in dergelijke berichten en geruch ten steekt, ze wakkeren de gedachte aan dat het ondertussen weer kan. Moet zelfs, want heeft Nass>r niet zelf gezegd dat hij het er niet meer in ziet dat door onderhandelingen iets bereikt kan worden De Israëli's hangen de filosofie aan dat door dit soort militaire acties op beperkte schaal een nieuwe grote oor log althans wordt uitgesteld. Het is een redenering dte iets overtuigends heeft. Voor hen komt er bij dat hoe langer de daadwerkelijke bezetting van grote Egyptische en Jordaanse gebie den duurt, hoe meer die toestand de finitief gaat lijken - in ieder geval hoe moeilijker het wordt de klok te rug te draaien. Wat Israël goed uit komt uit de partijencongressen voor al van de socialistische partij van pre mier Meir en generaal Dajan is wel gebleken dat de stemming meer ên meer overhelt naar annexatie van op zijn minst een groot deel der veroverde gebieden. Maar dit soort miniatuur-oorlogjes heb ben ook hun ander aspect. Ze stimu leren waarschijnlijk niet dat de Ara bische landen zich terdege aaneenslui ten dat blijft altijd maar falen - maar wel dat de opbouw van de strijd macht zeker van Egypte maar doorgaat. Een uitstel van orlog betekent ook dat die oorlog toch een keer komt en d®n op weer wat grotere schaal. Het is duidelijk dat Israël noch de Arabische landen het op kunnen bren gen een situatie te scheppen die ook maar enigszins op vrede lijkt. En de konsekwentie er van behoort te zijn dat het vredestichten - of eventueel het afdwingen van een vrede - door de, V.N. of door een grote vier ter hand wordt genomen, die dan maar aan de partijen moeten opleggen wat ze niet in gesprekken kunnen bereiken. Men kan slechts rustig blijven wachten op de grote oorlog. KANTMAN Zaterdag is ter plaatse de 18-jarige H. R. T. uit Soest aangehouden. De jongen had het nodig gevonden om vrijdagavond op de Nieuweweg over een in de berm van de weg liggende fiets te rijden met zijn auto. De fiets was eigendom van de 14-jarige C. J. van L. uit Soest, die even naar de automatiek was gegaan. De automo bilist verdween onmiddellijk, maar dankzij het feit, dat het kentekennum mer kon worden opgenomen, kon hij de volgende dag in Soest worden aan gehouden. Hij gaf voor dat hij vaa het gebeurde niets had gemerkt Er is geen twijfel aan dat China de Rus sen zwaar op de maag ligt, trouwens niet sinds gisteren. Chroesjtsow met zijn flair voor rond op de tong liggende termen repte al over de maniakken in Peking en dat was in die tijd dat die nog niet over kernwapens beschikten. Juist dat nu de kernwapens in handen van maniakken zijn maakt de huidige Russische leiders zeer nerveus. En niet alleen hen. Moskou er. Washington vre zen elkaar niet om hun atomair ar senaal. Beiden weten - om nog eens Chroesjtsow te citeren - dat een kern oorlog ,er een is waarna de nog levenden de doden zullen benijden. Beiden heb ben hun wapens maar dan meer om nooit de ander de kans te geven tot nucleaire chantage en in het algemeen ,,voor het geval dat..." Maar in het Chinese geval ligt het an ders. Mao heeft al gesteld dat China zich best een kernoorlog kan veroorloven omdat er genoeg Chinese overlevenden zullen zijn om de glorieuze overwinning van het maoïstische communisme te ver zekeren. Een brutere grootspraak die be slist niet gespeend is van een kern van waarheid. Niet dat er kernwapens zijn in China maakt de Russen zenuwachtig en ook wat bang, maar dat ze in handen zijn van ..maniakken": lieden waarvan men niet de flauwste notie heeft wat ze wil len en vooral wat ze willen riskeren. Daarbij speelt altijd nog mee dat de Russen in hun historie al eerder onaan gename ervaringen hebben gehad met uit het oosten oprukkende horden. En natuurlijk is de sowjet-unie gemakke lijk in tweeën te hakken door de Chi- nezen. De ruggegraat van het Aziatisch rijk, de transsiberische spoorweg, ligt dicht bij de Chinese grens. Vandaar dat Russische generaals sinds lang op het Kremlin zouden propageren om met een bliksemaanval het Chinese kernpotentieel uit te schakelen om ver lost te worden voor de kwellende vrees voor wat Peking wel eens zou kunnen doen. Riskant, dat beseft men daar wel. Maar het verlangen van een treiterende be klemming af te raken kan altijd eens de overhand krijgen. Vrees is vaak ster ker dan verstand. Voorlopig volgt de sowjet-unie andere methoden. Zo hielp zij de Pantsjen La ma uit Chinese gevangenschap et vluch ten. Deze Tibetaanse leider plus de Dalai Lama kunnen vanuit India zorgen voor genoeg onrust in het bij China ingelijfde Tibet om Peking af te laten zien van aanvallen op Rusland. Maar dit soort afleidingsmanoevres kan men niet in het oneindige voortzetten. In het Kremlin moet men er rekening mee houden dat in Mao's rijk eens ge noeg rust heerst om eens serieus na te denken over Mao's filosofie van een kernoorlog. Het is een ontwikkeling die ook Was hington op de zenuwen werkt. Het be staan van de atomaire reus Rusland is misschien niet leuk, maar er valt vrij gerust mee te leven. Maar zouden de Amerikanen het bijvoorbeeld kunnen toestaan als de Chinezen het dreigen te winnen van de Russen? Dan krijgen de Ver. Staten te maken met de drei ging van „kernwapens in handen van maniakken". Een Chinees-Russisch ge wapend conflict moet haast wel uitlo pen op een waarbij anderen tegen wil en dank betrokken raken. Dat moet Oe Thant wel in het achterhoofd heb ben gehad toen hij pleitte China einde lijk eens echt te betrekken bij kernzaken en dergelijke kwesties van vitaal belang in de Ver. Naties. Als hij daarbij de ga rantie kon geven dat dan ook het mys terie wat de Chinezen allemaal wel in hun schild voeren opeens glashelder zal worden, kreeg Thant ongetwijfeld van alle zijden bijval. Maar zo'n simpe le manier om van het zenuwvretend dreigend Chinees raadsel af te raken, is er niet. Wegens het besturen van een rijwiel onder invloed is in de vroege zater dagavonduren de 35-jarige O, K. uit Soest ter ontnuchtering ingesloten. De man had te royaal aan Bacchus ge offerd en reed slingerend over de Stad houderslaan. In het afgelopen jaar bevonden zich dagelijks' gemiddeld 116 personen in het ziekenhuis Zonnegloren. Het groot ste aantal patiënten op één dag was 129, het kleinste aantal 89. De ge middelde verpleegduur per patiënt be droeg verleden jaar 140 dagen. Deze ge gevens, die betrekking hebben op het sanatorium, blijken uit het jaarverslag van de Christelijke vereniging tot stich ting en beheer van Ziekenhuisinrich tingen „Zonnegloren' over 1961 Op 1 januari van het afgelopen jaar waren 127 patiënten in het sanatorium opgenomen. Een jaar later was dit aantal gedaald tot 89. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg in totaal 42.525. Het sanatorium was in het verslagjaar gemiddeld voor 97 procent bezet. Het afgelopen jaar is een jaar geweest, waarin Zonnegloren werd geconfron teerd met grote veranderingen op het gebied van de dagelijkse leiding. De geneesheer-directeur dr. J. A. W. Berg- hauser Pont gaf in maart te kennen, te zullen aftreden na een periode van bijna 30 jaar intensieve en vruchtbare werkzaamheid. Dr. Berghauser Pont werd bij zijn afscheid benoemd tot ere lid van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor longziekten en tuberculose. Per 1 augustus werd de leiding over genomen door dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel. Met ingang van die zelfde datum werd dr. I. J. Claus tot directrice benoemd. In 1968 gingen ook de noodzakelijke veranderingen aan de gebouwen door, In april werd begonnen met de bouw van een polikliniek en laboratorium. Tevens werd een nieuw ketelhuis ge bouwd. Het pastoraat uan patiënten c~ perso neel werd op dezelfde voet voortgezet. De morgenwijding, die niet goed meer in de dagelijkse gang van zaken kon worden ingepast, werd vervangen door een midweekpauzedienst. Het onderwijs aan de opgenomen pa tiënten, die daarvoor in aanmerking kwamen, werd ook in 1968 voortgezet. Voor zover het middelbare scholieren en studenten betrof in goede samenwer- Bij een in aanbouw zijnde woning is zaterdag de aannemer P. J. v. d. G. uit Soest op de Energieweg door een paar planken gezakt, die over een kel der lagen. De aannemer viel zó onge lukkig, dat hij een dubbele beenbreuk opliep. Na behandeling in Zonnegloren mocht hij weer naar huis terugkeren. Op de Nieuweweg heeft in de nacht van zaterdag op zondag Van 't K. de auto van zijn vader in de soep gereden. De auto maakte een paar buitelingen en kwam toen totaal vernield in de sloot terecht, rijp voor de sloop. De volgende dag heeft de vader van de jongen aangifte gedaan. Kort na het ongeval bleek de bestuurder van de wagen al spoorloos. De volgende mor gen bleken bovendien de kentekens van de wagen te zijn gesloopt. Naast de auto lag een lege sherryfles. De oudercommissie van de openbare school voor Mavo Soest biedt de direc teur van deze school, de heer Van Neerbos, die deze school wegens pen sionering verlaat, een afscheidsreceptie aan. Leerlingen en oud-leerlingen met hun ouders, alsmede alle andere belangstel lenden, zijn van harte welkom. De receptie vindt plaats in clubgebouw de Zwaluw aan de Schrikslaan, op za terdag 4 oktober, 's middags van 3 tot 5 uur. Het pensioenvraagst.uk vormt een van de belangrijkste onderwerpen van de he dendaagse sociale politiek. Gelukkig zijn er niet zoveel werknemers meer zonder pensioenrechten naast de a.o.w., al zou den wij nog schrikken van hun aantal. Bij de toekenning van pensioenrechten wordt er meestal op gespeeld door de werkgevers dat de verkrijging van pen sioenrechten een belangrijk middel is om de werknemer op zijn minst aan de be drijfstak en op zijn meest aan het be drijf wordt gebonden. Voor zijn toe komstige promotiekansen kan dit scha delijk .zijn. Ook is de maatschappelijke schade groot want juist bij de toegeno men dynamiek van het economisch leven is het noodzaak voor de werknemer om zo mobiel mogelijk te syjn. Bij de overgang naar een andere werk kring lijden veel werknemers schade in hun pensioenrechten. Men moet soms toetreden tot een ander pensioenfonds of een nieuwe pensioenverzekernig slui ten. Wil men bijvoorbeeld naar de over heid, dan volgt opname in het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds. Wil men de overheidsdienst verlaten, dan worden deze pensioenrechten bevroren. Voor de betrokkene is er meestal sprake van schade, vooral wanneer hij nog maar kort een pensioenverzekering had die moet worden afgekocht. Dat komt door de onvoordelige afkoopvoorwaarden bij de verzekeringsmaatschappijen. De baten van deze onvoordelige afloop vloeien in de kassen van de tussenpersonen of van levensverzekeringmaatschappijen. Ten einde in deze onvoordelige pensioen transacties verbetering te krijgen zijn er schuchtere pogingen gedaan om de pensioenen te koppelen. Met het oog op de grote diversiteit voelt de minister van sociale zaken daar nog niets voor. Wij hebben daar begrip voor maar wel zou den er wettelijkijke maatregelen kunnen worden getroffen om in voorkomende gevallen waarborgen te scheppen voor de werknemers dat zij overgang naar een andere werkkring geen schade on dervinden in de voor hen verkregen pensioenrechten. Dan moeten de maat schappijen en pensioenfondsen zich daar bij maar aanpassen. Zij zouden daarvoor ook zelf het initiatief kunnen nemen. king met de Stichting Het Nederlands Studenten Sanatorium. In het verslagjaar werden 16 jongens en 12 meisjes opgenomen, naast 85 mannen en 60 vrouwen. Het verslagjaar werd afgesloten met een nadelig exploitatiesaldo van ruim 212.000,—. De minister van financiën zal grote moeite hebben een staatslening op de markt te brengen tegen een rente van 8°/o. En dat is toch een eertse klas de biteur. Voor velen die nu geld moeten lenen, betekent dat thans een rentelast van 9 tot 10°/o per jaar. Het zal niet lang duren of wij zullen 10"/o rente moe ten gaan betalen. De hoge rentelast is een gevolg van het onvoldoende aanbod van lang vermogen. Men spaart dus niet voldoende en voorzover men spaart is men niet bereid zijn geld voor een lange reeks van jaren uit te lenen. Deze houding aan de aanbodzijde van de kapitaalmarkt is een rechtstreeks ge volg van de inflatie-politiek der ver schillende regeringen, waarbij de onze bepaald niet in de achterste gelederen loopt. Het spaargeld dat nog beschik baar komt, is afkomstig van pensioen fondsen en levensverzekeringmaatschap pijen. De particulier is voorzichtig ge worden. Hij spaart op korte termijn voor de aanschaf van dure gebruiksgoederen is ervoorts voor te vinden om zelf schul- schulden aan te gaan. Het zijn alle symptonen van een op besteding inge stelde maatschappij. De dupe van deze ontwikkeling zijn de woningbouw inclusief de krotopruiming, de minder bedeelde landen waarvoor geen leengeld beschikbaar is, de verdere rationalisatie van onze industrie en voor al de kleine zakenmensen, die geen kans zien hun bedrijven uit te breiden met leningen tegen een zeer hoge rentevoet, niet de staat of de ziekenhuizen, die een hoge rente kunnen opbrengen, maar de kleine zakenman, die zijn bedrijf op peil wil houden. Naast hem staan de bouwers van woningen en anderen die geld nodig hebben om tijdelijke tekorten te overbruggen. Het is niet in de eerste plaats de groot-industrie die getroffen wordt door de rente-toren. Het is de kleine man die de last krijgt te dra gen van een ongezond economisch be leid. Daar is de regering schuldig aan, het buitenland, maar ook zij die menen dat bet stellen van looneisen tot het evangelie van de economische groei be hoort. Wanneer zullen wij gezamelijk een eind maken aan deze va-banque po litiek op lange termijn? Orn de inwoners van Soest in de gele genheid te stellen kennis te nemen van de nieuwe ziekenauto, zonder dat zij daarvoor eerst een ongeluk moesten krijgen, had men de pas ingebruik ge nomen nieuwe auto daartoe zaterdag middag voor enige tijd opgesteld in de showroom van Garage Stam aan het Nieuwerhoekplein. Ondanks het feit dat men uit ervaring weet, dat bij dergelijke bezichtigingen slechts een minimaal bezoek is- te ver wachten, had men dit echter ook nu met achterwege willen laten. Als ech ter ooit gebleken is hoe veranderlijk een mens kan zijn, dan was dit za terdagmiddag wel het geval. Vanaf drie uur tot bij vijven waren E.H.B.O.-ers, onder leiding van de heer C. Klomp, constant bezig met het beantwoorden van vragen en het geven van mini- demonstraties. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de doktoren Nicolas en Kuipers, alsook de heer v. d. Bunt, secretaris van het ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken'. In het kader van de vredesweek héb ben afgelopen woensdag in de Petrus en Paluskerk de waarnemend voorzitter van de Pacifistisch-Socialistische Partij, de heer P. A. Burggraaf, en majoor G. H. Boenink van de vliegbasis Soesterberg van gedachten gewisseld over oorlog en vrede. Maar de inleiding van de majoor voldeed niet aan de verwachtingen van de organisatoren, die een paar belang rijke uitgangspunten voor een discussie over oorlog en vrede hadden willen ho ren, maar daarentegen alleen maar een paar opmerkingen van zeer algemene aard over het geweld te horen kregen. In ieder geval geen aanknopingspunten voor een pittige discussie. Op grond van een aantal bijbelteksten kwam majoor Boenink tot de conclusie, dat er altijd al geweld is geweest. „Ge weld is iets van de gemeenschap. Het wordt gebruikt door hen, die hebben, tegen degenen, die niet hebben", meen de majoor Boenink. Hij zag vijf ver schillende vormen van geweld: militair geweld, zoals dat momenteel in Vietnam, Biafra en Angola wordt gebruikt, eco nomisch geweld van 30 procent van de wereldbevolking, die in welvaart leeft tegenover de resterende 70 procent van de mensen, die in armoede leven, ker kelijk geweld zoals in Noord-Ierland en Brazlië, politie geweld, waarvan Indo nesië en Zuid-Afrika voorbeelden zijn, en tenslotte etisch geweld. De heer Boenink kwam tenslotte tot de conclusie, dat het ene geweld het an dere oproept, waarmede hij zijn nau- welijks tot enige discussie aanleiding gevend betoog afsloot. De heer Burggraat (PSP) constateerde dan ook met enige spijt, dat zijn poli tieke „tegenstander" d« essentie van de zaak keurig had ontweken. De heer Burggraaf zelf zag zich in deze maat schappij gesteld voor twee taken het bewoonbaar maken van de aarde het „organiseren" van de vrede. „De samenleving zit rot in elkaar. Ter wijl we spreken over democratie, in spraak, rechtvaardigheid, cultuur e.d. zijn we tevens bezig, deze begrippen de nek om te draaien. Het bereiken van de vrede is een structurele zaak. We zullen de samenleving moeten door lichten en herstructureren", aldus de heer Burggraaf, die meende, dat dit al leen langs de weg van de revolutie was te bereiken, maar dan een revolutie langs de weg van het overleg en met geweldloze middelen. „Geweld staat altijd aan de verkeerde kant en is bovendien steeds in verkeer de handen", constateerde de heer Burg graaf, die tot de trieste slotsom kwam, dat de politiek niet bij machte is ge bleken om daar veel aan te veranderen. Met de aanwezigen, ongeveer zestig in getal, is na de beide inleidingen over de problemen van oorlog en vrede ge- discusieerd. In de kerk was tevens een expositie van kindertekeningen en van foto's aan dit thema gewijd. Tijdens deze vredesweekbijeenkomst droeg Anne Holtrop het verhaal „De twaalfde Koning" van Godfried Bomans voor. Dit verhaal maakt op symboli sche wijze duidelijk - dat een democra tie zonder feitelijke inhoud geen de mocratie is en dat een land niet zon der het volk bestuurd kan worden. Jan Visser, voorzitter van de kunste naarsvereniging Arti Shock, zou mo derne vredesgedlchten hebben voorge dragen als niet een Lou-groep de orde was komen verstoren.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1