Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 DE LOONWET Vrijdag 3 oktober 1969 48e jaargang no. 75 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 In oktober gaat weer nieuwe cursus veilig verkeer van start Mutaties politie gaan samen J. Ravenhorst 25 jaar in gemeentedienst Telef. Brandweer Politiebureau Bejaarden bespraken 4*4-4-4 i:t niet ^uist- Hefc contact dat de heer 3-3-3-3 de warme maaltijden Gevonden voorwerpen Het oog gericht op overwinning met A.R.-kiesverenigingen SOESTER OORANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrfld«f De afdeling Soest van het Verbond van Veilig Verkeer zal ook dit jaar weer een Veiligverkeerscursus gaan verzorgen. Vermoedelijk zal deze op maandag 13 oktober op een nog nader te bepalen plaats van start gaan. In Soesterberg zal dit seizoen geen cursus worden gehouden. Wel is de afdeling Soest weer van plan om een spatbordenactie te organiseren. Ieder een wordt dan in de gelegenheid ge steld om bij het politiebureau gratis zijn achterspatbord van fiets of brom fiets de vereiste witte kleur te laten geen en tevens de verlichting te laten controleren. In aansluiting hierop zal later door de politie weer een controle worden gehouden. Ais dan de boel niet in orde is gaat het geld kosten. Een dergelijke actie ten aanzien van de verlichting wil men ook weer voor automobilisten gaan organiseren, dit alles in samenwerking met een paar plaatselijke middenstanders. De spat bordenactie zal vermoedelijk op zater dag 25 oktober plaats vinden. Ge tracht wordt om een dergelijke actie ook in Soesterberg te houden. Blijkens het jaarverslag van secreta ris J. L. J. van de Bank hebben de activiteiten zich in hef afgelopen jaar op hetzelfde vlak bewogen. Ook toen I heeft men een paar van genoemde acties gehouden en werden in Soest en Soesterberg matig bezochte ver- keerscursussen gehouden. In verband met de geringe deelname het jaar daarvooi, werd in 1968 geen veilig verkeersrit georganiseerd. Wel ver zorgde het verbond een rit voor de reservepolitie. Vermoedelijk zal dit een jaarlijks terugkerend evenement wor den. Behalve de voorzitter, de heer G. D. H. van Woudenberg heeft de afdeling het afgelopen jaar ook 25 leden zien vertrekken. Het totaal liep terug tot 255. Ook de liquiditeit liep enigszins terug, al moeten nog contributies en donaties worden ontvangen. Diverse leden achtten het wenselijk, dat de po litie wat meer optreedt tegen overtre ders van de verkeersvoorschriften, in het bijzonder de verkeerd-parkeerders en net voeren van een ongelijke ver lichting door motorvoertuigen. De heer B. Snijders zei, dat de sterkte van het korps in vele gevallen niet een dusda nige controle toelaat als wellicht wen selijk zou zijn. Bovendien biedt de nieuwe parkeerverordening ook geen onbeperkte mogelijkheden ten aanzien van het permanent parkeren van voer tuigen en caravans langs de weg. Op de dinsdagavond in „De Rank' ge houden jaarvergadering van het Ver- bcnd voor Veilig Verkeer is mevrouw Bergema tot lid van het bestuur be noemd. Van Rembrandt de herdenking van zijn sterfdatum, van Erasmus dit jaar vanaf 3 oktober een herdenkings-ten- toonstelling in verband met zijn ge boortedag. Voor Erasmus moeten we natuurlijk naar Rotterdam reizen om daar in Museum Boymans-van Beuningen een belangrijke expositie te vinden, die ge heel aan de figuur van deze grote hu manist gewijd is. Wat krijgt u te zien? Daarover ver telt het smaakvolle foldertje, dat u in vier talen de bijzonderheden aan biedt, die u zeker zult willen weten, aleer u de reis naar Rotterdam onder neemt. Welnu... u vindt het op ons VVV-kantoor. Woensdag 8 oktober gaan we met twee bussen van de firma Tensen naar de busconcerten in Tivoli. We starten weer bij Colenso en Nieuwer- hoek en vervolgens zo de hoofdweg, waar bij de diverse halteplaatsen, die langs deze route liggen, worden aange daan. Half acht gaan we van de be ginpunten weg met de bussen nrs. 3 en 4. Nogmaals zij gezegd, dat u uw bus nummer moet onthouden en dat u in diezelfde bus weer de terugreis maakt. Indien u dit om de een of andere reden wilt veranderen, moet u de chauffeur van uw bus tijdig waarschuwen, an ders wordt er vergeefs op u gewacht. Alle smoet goed rollen, daar zijn de bussen tenslotte voor. Wij kregen voor de verkoop een aantal Pro Juventute-kalenders in ons bezit, waarmee we hen, die gewend zijn deze akie te steunen, van dienst kunnen zijn. Deze Oranjekalender wordt jaarlijks uitgegeven ten bate van kinderen, die in moeilijke omstan digheden verkeren. De aktie heeft dan ook de slagzin „Help een kind aan een kans". Via VW kunt u dus de organisatie steunen. Gemakkelijk, wanneer u toch ♦n de buurt moet zijn. Voor dit en voor vele andere zaken bent r harte lijk welkom. Wegens pensionering gaat adjudant G. Pasman de dienst recherche van de Soester politie per 1 november ver laten. Met ingang van die datum is in deze vakature, eveneens in de rang van adjudant, benoemd brigadier B. Snijders. De hoofdagent C. de Bruin wordt, ook op 1 november, brigadier. Komende maandagavond houden de kiesverenigingen Soest en Soestdijk een ledenvergaderin gin De Rank. Op de agenda staat o.m. de opheffing van de beide kiesverenigingen en de vorming van één nieuwe kiesvereniging, die bovendien van een nieuw bestuur moet worden voorzien. Op de vergadering, zal tevens een advieslijst omtrent de kandidaatstelling voor de komende verkiezingen worden opgesteld. Dit geldt zowel voor de gemeen teraadsverkiezingen als voor de sta tenverkiezingen. Tenslotte zal worden gesproken over een gezamenlijk programma van CHU, AR en KVP voor de provinciale staten verkiezingen 1970. Er is in vakbondskringen en vervolgens uiteraard in de Tweede Kamer heftig gefulmineerd tegen de door minister Rooi vink ingediende Loonwet. De be zwaren golden vooral en eigenlijk alleen het punt, dat de regering ten aanzien van de vrije loonvorming toch altijd nog een vinger in de pap wil houden door de mogelijkheid te behouden om c.a.o.'s waarin een te sterke loonstij ging zou voorkomen, de goedkeuring te onthouden en daarover nader advies te vragen, uiteraard met de bedoeling de stijging wat af te remmen. Ondanks het feit dat de Loonwet de werknemers diverse zekerheden ver leent, die tot nu toe niet wettelijk wa ren vastgesteld, is deze door de rege ring gestelde beperking bij de vrije loonvorming bijna een breekpunt ge worden \oor het kabinet, zo heftig wa ren de bezwaren er tegen. Eensdeels is dat wel begrijpelijk, want men gaat over tot de vrije loonpolitiek of niet, maar in het eerste geval dan ook kon- sekwent. Die uit voorzichtigheid toch achter de deur staanblijvende stok waarmee de regering de vrij tot stand gekomen overeenkomst tussen werknemers en werkgevers een spaak in het wiel kan steken, wordt natuurlijk gevoeld als een ontkrachting van de vrijheid en van het verantwoordelijkheidsgevoel van de onderhandelende partijen. Van die be voogding, hoewel in de Loonwet al te ruggedraaid, willen de vakbonden hele maal af. Nu kan men lang en breed praten over het principe van de vrije vorming, het doet niets af aan het feit, dat de regering - van welke poli tieke richting deze ook is - meer be langen in het oog moet houden dan alleen die van de bij zo'n c.a.o. betrok ken partijen. Het is helemaal niet uitgesloten, de praktijk heeft het bewezen, dat de werkgeversorganisatie in arremoede ak koord gaat met een boven het geadvi seerde percentage uitgaande looneis om dat de hoge conjunctuur in de desbe treffende branche geen onvrede en ver loop van werknemers toelaat. Doch dat kan ook gevolgen hebben voor an dere c.a.o.'s en zo zou een situatie kun nen ontstaan die onze concurrentieposi tie gaat bedreigen en spoedig tot sterke vermindering van werkgelegenheid zou leiden. Het is de taak van de regering om het algeméén belang te dienen; dat zelfs te laten prevaleren boven het be lang van twee belangengroepen in het land, ook al zijn die het in alles met elkaar eens geworden. Men kan nooit over het hoofd zien, dat die belangen groepen in de eerste plaats aan hun eigen belang denken, gemakkelijk ge neigd zijn daar meer gewicht aan te hechten dan aan de moeilijkheden die kunnen ontstaan voor de nationale eco nomie. Een regering die geen kans krijgt daar in iets bij te sturen zou men, wanneer het mis gaat, direct overladen met ver wijten. Dan hoort men weer, dat de re gering verzuimd heeft tijdig maatrege len te nemen om onze concurrentie positie te handhaven en de werkgele genheid veilig te stellen. Het is heel begrijpelijk, zeker in een gespannen conjunctuur, dat de vak bonden flinke looneisen stellen. Zij be ogen in de eerste plaats het welzijn van hun leden en zullen gemakkelijker geneigd zijn om bezwaren ten aanzien van de nationale economie van de hand te wimpelen. Dat is heel menselijk. Maar zij dragen voor eventuele funeste gevolgen daarvan minder verantwoor delijkheid dan de landsregering. Dat feit is niet weg te praten, hoezeer ook de vakcentrales over economen beschikken, die de zaken deskundig be kijken. Wanneer men er belang bij heeft om de eventuele gevolgen van looneisen optimistisch te beschouwen, zal men gauw geneigd zijn een wat zwartgalliger kijk daarop van de hand te wijzen. Het oog te houden op de vele facetten van onze samenleving en te trachten die samenleving zich harmonisch te la ten ontwikkelen, zeker ook met het oog op de toekomst, dat is in de eerste plaats de taak van de regering. Daar toe dient iedere regering de mogelijk heid te hebben om al te extreme wen sen van bepaalde groepen enigszins te kunnen afremmen wanneer zij dit in het algeméén belang noodzakelijk acht. De maatschappij wordt steeds ingewik kelder. Men kan daarin niet meer een volledige vrijheid toestaan. Daarvoor is de mens nu eenmaal niet altruïstisch genoeg ingesteld. De Loonwet heef in de Kamer toch nog een voldoende meerderheid gehaald. De toekomst zal uitwijzen, dat daarmede niemand benadeeld wordt en het alge meen belang het beste werd gediend. In de brandweerkazerne heeft de heer J. Ravenhorst, hoofdopzichter bij ge meentewerken, dinsdag zijn 25-jarig jubileum in dienst van de gemeente gevierd. Dat gebeurde in aanwezigheid van wethouder mevr. Walter-v. d. Togt, de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen, enkele raadsleden en 150 personeelsleden van gemeentewerken De heer Van der Dussen zei, dat de heer Ravenhorst in de loop der jaren velen heeft zien komen en gaan en na al die jaren ook wat bereikt heeft. Hij overhandigde de heer Ravenhorst een envelop met inhoud. Wethouder mevrouw Walter-v. d. Togt was van mening, dat behalve de jubi laris zelf feitelijk ook de gemeente ge feliciteerd zou mogen worden met iemand als de heer Ravenhorst. Namens de collega's van de heer Ra venhorst bood de heer P. de Bos de jubilaris een koperen buitenlamp en een rookstandaard aan. Namens het politiecorps zei hoofdin specteur H. G. Scholtmeijer, dat nim mer tevergeefs een beroep op de jubi laris werd gedaan. De heer Scholtmeij er bood een fles geestrijk vocht aan voor verwarming van de inwendige mens voor komende koude dagen. Namens het CNV voerde de heer Dooijeweerd het woord. Hij bood een sigarenaansteker aan. De bijbehorende sigaren kreeg de heer Ravenhorst aan- gel ^den door de voorzitter van de personeelsvereniging en van het jubi leumfonds, de heer A. Lagerwerf. Deze bood tevens een envelop met inhoud aan. Vijf dagen voor de verstrekking van de warme maaltijden voor bejaarden van start zou gaan waren meer dan vijftig deelnemenden aan deze maal tijden in het Ludgarisgebouw bijeen om kennis te nemen van de verschil lende bijzonderheden, die aan de ver strekking der maaltijden verbonden zijn. den zijn. De heer Faber opende de bespreking, schetste de moeilijkheden die bij het organiseren van iets dergelijks naar voren komen en besloot zijn inleiding met het voorstellen van de dieetiste, mevrouw De Bruin-Ruygrok, die de knk, de heer Beijer, als adviseuze ter- zi de zal staan. De gedachten dat de d eetiste als controleuze is toegevoegd, 'rijer met mevrouw Bruin-Ruygrok heeft, dateert uit de tijd dat hij zich in het kokvak bekwaamde met de aantekening „dieet'. De aanwezigen werden vertrouwd ge maakt met de uit vier pannetjes be staande set, die zij om de dag krijgen thuisbezorgd en waarin de spijzen, me de dankzij de dubbelwandigheid, warm op tafel komt. Men verzocht de aanwezigen, mede uit hygiënisch oogpunt nadat de pannetjes geledigd zijn, deze zelf om te wassen, ondanks het feit, dat zij voordat zij opnieuw gevuld worden, via een was machine pas weer in de keuken ko men om gevuld te worden. Tijdens de pauze konden alle aanwe zigen vast kennis maken met hetgeen zij kunnen verwachten bij hun maaltij den in de vorm van een kop soep, die hen door de kok, de heer Beijer, werd aangeboden. Na het nuttigen van de bijzonder smakelijke soep zal zon der enige twijfel met grote belang stelling op de eerste maaltijd worden gewacht. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: zijden sjaal, groene blouse, dameshor loge met wit bandje, dubbel snoer pa rels, contactsleutel, sleutel met plaatje, doublé brilmontuur met één glas, don kerblauw damesvest, oud herenrijwiel, sleutel (no. 4), donkerkleurige geruite rok, deel van manicuurset, heren jack, doublé dameshorloge, autokrik, groe ne dames knipportemonnaie, goud ket tinkje met hanger, groene meisjes- fiets, twee dozen met lege flessen en grijze leren hoed. O De Duitse socialisten mogen zich be schouwen als de winnaars van de bonds dagverkiezingen - 22 zetels erbij - maar ook hun vreugde is wat getemperd. Immers: het is een overwinning waar mee niet zo heel veel te doen valt. De percentueel ongeveer gelijk gebleven combinatie C.D.U./C.S.U. raakt drie ze tels kwijt en dat verheugt uiteraard ook niet erg al is het verlies bepaald niet fataal. De grootste kater heeft de liberale F. D.P. die met negentien zetels verlies het gelag betaalde. Het is een uitslag die de zaken niet makkelijker maakt. De C.D.U. is nu nog minder dan de vori ge maal in een positie om alleen een regering te vormen, ze zou dus een par- ner moeten kiezen. Met de F.D.P. zijn haar relaties niet al te best sinds ver scheidende jaren. Met de S.D.P. in de grote coalitie is uit eindelijk een toestand ontstaan zo vol interne spanningen dat een voorzitter daarvan voor de ene noch voor de an dere partner aantrekkelijk is. Men moet hierbij de wederzijdse beschimpingen door ministers niet al te zwaar laten wegen - dat hoort min of meer bij een verkiezing maar de geschillen zijn hoe langer hoe meer hoog gelopen doordat de opvattingen binnen het verbond over kardinale zaken als met name de reva luatie absoluut tegenovergesteld waren. Dan blijft eigenlijk alleen een coalitie tussen S.P.D. en F.D.P. over, waarvan het aantrekkelijke is dat de dertig over gebleven liberalen maar voor een deel linksgericht zijn - zelfs de kale meer derheid van twaalf stemmen die de com binatie op papier bereikt zal ze in de praktijk niet halen. Ook dat is geen aantrekkelijke zaak. Zijn voor de ogenblikkelijke praktijk de uitslagen niet zo bijzonder gemakkelijk, op de langere baan zien de zaken er plezieriger uit. Onmiskenbaar ziet men de stemmerij uit traditie verdwenen is: meer Duisers dan men had verwacht blijken aan de stembus nuchter hun keus te bepalen op grond van de ideeën der partijen die er toe doen. Er kristal liseert zich een tweepartijensysteeni, ongeveer zoals de V.S. en Engeland het hebben, waarbij daar dan een distric tenstelsel helpt duidelijke meerderhe den te vormen - de Duitsers denken ook al over zo'n districtenstelsel. Een historisch gegroeid besef bij vele Duitsers dat de S.P.D. toch eigenlijk een soort partij was waarop men niet kon stemmen om allerei nogal vage en emotionele en absoluut niets met de praktijk te maken hebbende redenen is dit keer wel totaal verdwenen. Geeft dit al voor de buitenwereld (die altijd ietwat wantrouwig toekijkt) ver heugend beeld hoe in twintig jaar zich een Duitse democratie heeft ontwikkeld: dat Von Thaddens in nazi-geest gedrenk te N.P.D. het zelfs niet tot vijf procent heeft gebracht - en daardoor uit de bondsdag bleef - is daarbij helemaal met voldoening te noteren. KANTMAN Hartwcg nr. 19, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu I' f

Soester Courant | 1969 | | pagina 1