Soest toen - Soest nu Dinsdag 7 oktober 1969 48e jaargao Het oog gericht op vruchteloze Islamietische top Twee gewonden bij ongeval op Lange Brinkweg Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 NATIONALE RODE-KRUIS-WEDSTRIJDEN IN SOESTERBERG Prinses Margriet onder de toeschouwers Ned. Chr. Vrouwenbond Soest-Zuid Vrouwen Electr. Vereniging 12V2 jaar gespreksgroepen in de parochie St. Petrus en Paulus Auto total-loss bij botsing op Nassauplantsoen Ned. Reisvereniging VW-busje in dichte mist uit de bocht Autoradio uit auto gestolen Ned. Chr. Vrouwenbond Soestdijk Ie lef. Brandweer 3-3-3-3 Openbare MAVO hoofdonderwijzer Ned. Herv. Kerk Beroep predikant nam afscheid van J. H. van Neerhos De Islacmitische topconferentie in Rabat doet denken aan een Arabische dito die in een andere Marokkaanse stad, Casa- blanca, gehouden werd vier jaar gele den. Toen werd naar oud gebruik lang gekissebist maar uiteindelijk een fraai schriftstuk getekend over de Arabische solidariteit. Meer dan een document is dit nimmer geworden, zoals twee jaar later bleek in de oorlog met Israël. En dan was dit nog een conferentie waarheen de afgevaardigden althans met enige animo trokken. Dat valt dit keer niet eens te zeggen. President Nasser ontbrak wegens griep waarin niet erg geloofd kan worden. Irak is boos op iedereen en nam zich niet de moeite om maar een delegatie van de tweede garnituur te sturen zoals Egypte nog wel deed. Intern is er ook al het een en ander over te doen geweest dat de natuurlijke leiding van koning Feisal van Saoedi- Arabië - ex officio behoeder van de heilige plaatsen Mekka en Medina - betekent dat de conservatieve elemen ten de overhand krijgen. Een vermoeden waarvan men de bevestiging vindt in het feit dat de Palestijnse guerrillastrij ders slechts als waarnemers zijn toege laten. De echte vechtlustigen wisten trouwens tevoren dat met name Tur kije en Perzië niet zo warm lopen voor woeste acties of zelfs maar diplofriatie- ke maatregelen tegen Israël. De kwestie van de guerrilla's is inder daad een geweldig probleem. Zelfs man nen als Nasser en Jordanië's koning Hoessein weten voor zichzelf goed dat deze groepen voor henzelf minstens zo'n dreiging vormen als voor Israël. De ide alen van mannen als Arafat slaan niet alleen op Palestina, maar evenzeer op hervormingen binnen de Arabische we reld zelf. Het is alleen dat de guerrila een min of meer romantische bewon dering ten deel valt vanuit de bevol king die hen ook onkwetsbaar maakt voor maatregelen die met name koning Hoesein graag zou nemen. Deze conferentie zoekt het meer in al gemene indeeën, zoals het beheer van Jeruzalem, dat naar hun opinie histo risch toekomt aan Islamieten. Belang wekkende opvattingen, die echter in ge nen dele bijdragen tot bijvoorbeeld een redelijker samenwerking op militair ge bied, een zaak waarvan het ontbreken het Israëlische leger juist zoveel kan sen heeft veschaft. Waar de conferentie ook niet aan toe kwam is het openen van een perspec tief van vredelievender inhoud hoe de mohammedaanse landen van Arabië kunnen leven met Israël - dat komt eenvoudig niet ter sprake. Zodat men gemakkelijk kan voorspellen hoe het verder zal gaan. Israël zal klappen en klapjes krijgen, af en toe uithalen voor een daverende tegenslag. Dat zal weer de haat versterken waaruit de guerrilla krachten put. Enzovoort, enzovoort. KANTMAN zeer rustige wijze les gegeven, wat vol gens de heer Schol bewondering ver diende, „want het valt vandaag de dag niet. mee om bevattelijk onderwijs te geven". Als directeur is de heer Van Neerbos altijd zeer tactvol en nooit auto ritair opgetreden. De heer Schol kon dan ook tot geen andere conclusie komen dat. er °P liet scheidende school hoofd niets was aan te merken, wat. de heer Van Neerbos zelf zich nauwelijks kon voorstellen, zo zei hij in het begin van zijn dankwoord. De heer Van Neer bos bracht dank aan B. en W., de onder wijscommissie en andere gemeentelijke diensten voor de prettige samenwerking, de ouders en oud-leerlingen voor dé fraaie fiets, waarvan hij een veelvuldig gebruik hoopte te gaan maken. „Toch neem ik met een beetje weemoed af scheid. Uiteindelijk verlaat je geen dode dingen en machines, maar levende we zens. Maar ik heb me nu eenmaal met mijn lot verzoend", aldus de heer Van Neerbos. Voorts wees hij op de prettige samenwerking met zijn eigen personeel en dat van andere scholen. Hij sprak de wens uit, dat de ULO- school snel in een nieuw gebouw gehuis vest zal mogen zijn, „al voelde ik me in de oude school bepaald niet ongelukkig. Veel van de romantiek zal straks verlo ren gaan". De heer Van Neerbos meen de te weten, dat de nieuwe school in september 1971 in gebruik zal kunnen worden genomen. Op de afscheidsreceptie waren verschil lende leerkrachten van andere scholen, leerlingen en oud-leerlingen, ouders,' twee raadsleden en de gemeentesecreta ris aanwezig. Eerder verleden week heeft de heer Van Neerbos al afscheid op zijn school genomen. Bij een botsing op de Lange Brinkweg zijn vrijdag twee personen gewond ge raakt. De 57-jarige A. S. V. uit Amers foort stond voorgesorteerd om linksaf een inrit in te rijden. Hij deed dat juist op het moment, dat hij werd ingehaald door een auto, bestuura door de 30-ja- rige U. S, uit Loosdrecht. Een botsing was het gevolg. Na de aanrijding reed de inhalende auto op korte afstand te gen een boom. De wagen werd volko men vernield. De bestuurder liep inwendige kneuzin gen op. Een mede-passagier, de 40-jari- ge E. C. L. uit Amsterdam liep verwon dingen op door glasscherven. Beiden zijn naar het ziekenhuis gebracht. De auto moest worden weggesleept. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f3Z5 buiten Soest per kwartaal f6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Afgelopen zaterdag zijn in het officiers casino aan de Kampweg te Soesterberg de jaarlijkse nationale wedstrijden van het Rode Kruis Korps gehouden. De wedstrijden zijn voor een deel bijge woond door prinses Margriet, die lid is van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis en als zodanig ook jaarlijks de nationale wedstrijden bijwoont. Bij de helpers streden twaalf ploegen om de door het hoofdbestuur beschikbaar ge stelde zilveren wisselbeker. Ook bij de helpsters waren twaalf ploegen van de partij. In tegenstelling tot andere jaren wer den de wedstrijden voor helpers en helpsters tot één oefening gecombineerd, wat het voor het publiek wel zo aan trekkelijk maakte. De helpers werden geacht, geconfronteerd te worden met zes slachtoffers van een gasexplosie in een fabriek als gevolg van een lek in een gasleiding. De helpers dienden ter plaatse te behandelen en af te voeren, terwijl de helpsters in dit geheel tot taak kregen, de afgevoerde patiënten in een tot ziekenkamer ingericht school gebouw verder te verzorgen en te be handelen. Van de zes slachtoffers gaven er twee bij aankomst van de R.K.K.- bloemetje. Iri de middaguren heeft de drumband van het Rode Kruis een mars gemaakt door Soesterberg en daarbij een veel respect afdwingende show ge geven. Vooral de grote discipline in de drumband viel op. De prijzen werden uitgereikt door gen. Schoemaker. De wedstrijden in Soseterberg zijn voorts bijgewoond door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinek van Soest, jhr. G. Kraijenhoff, voorzitter van het hoofd bestuur van het Nederl. Rode Kruis, de commandante van de helpsters, jvr. C. C. van Sminia uit Den Haag en voorts andere landelijke, gewestelijke en plaat selijke vertegenwoordigers van het Rode Kruis. De totale uitslag van de wedstrijden was: Helpers: 1. Groningen, 23 pnt; 2. Leeuwarden, 22 pnt; 3. Eerbeek, 21,5 pnt; 4. Zwolle, 20 pnt; 5. Roermond, 17 pnt; 6. Hoogeveen, 16 pnt; 7. Rhenen, 16 pnt; 8. Zaandam, 16 pnt; 9. Hellendoorn- Nijverdal, 15 pnt; 10. Arnemuiden, MVa pnt; 11. Gorinchem, 14 pnt. Helpsters: 1. Middelharnis, 25,5 pnt; 2. Vecht-Zuid, De helpsters uit Middelharnis beslag op de le plaats. legde helpers al geen zichtbaar teken van le ven meer; twee andere slachtoffers had den ademnood en waren hard aan be ademing toe. De twee andere slachtof fers van de explosie ademden normaal; één had een lichte hersenschudding, ter wijl de ander een verwonding aan zijn achillespees had. De hulpverlening van de helpers had moeten bestaan uit het afvoeren van de slachtoffers naar het naast de fabriek gelegen fabriekster rein, het beademen van de twee door gas bedwelmde personen, het op de aan gewezen plaats neerleggen van de twee overleden slachtoffers, bij wie de dood door een arts wordt geconstateerd en de behandeling en vervoer per draag baar van de twee gewonde slachtoffers over de fabrieksomheining naar een naast de fabriek gelegen schoolgebouw. Daar moesten de helpsters de taak ver der overnemen. Zij dienden echter eerst nog het schoolgebouw tot ziekenkamer in te richten, waarvoor zij tien minu ten de tijd kregen. De twee aangevoer de patiënten, van wie er één een grote ontvelling bleek te hebben, moesten ge durende vijftien minuten verder ver zorgd en verpleegd worden. De door het hoofdbestuur beschikbaar stelde wisselbekers gingen dit jaar bij de helpers naar Groningen en bij de helpsters naar Middelhi rnis. Bij de hel pers werd Leeuwarden tweede en Eer beek derde, terwijl bij de helpsters de tweede prijs voor Vecht Zuid was en de derde voor Alkmaar. De deelnemers en deelneemsters van de winnende ploegen ontvingen bovendien e een legpenning als herinnering. De bei de eerste prijzen voor de commandan ten waren zilveren legpenningen, be schikbaar gesteld door de koningin. De commandantenprijzen gingen respectie velijk naar Groningen en Middelharnis. De afdeling Soest/Soesterberg, die de wedstrijden heeft georganiseerd, ver- astte alle deelnemers met een cadeau- e. De commandant van het Rode Kruis "rps, generaal J. R. Schoemaker vond, een woord van dank aan de afdeling op zijn plaats was. In het bijzonder kte hij de vice-voorzitster, mevr. Stigter-van Haagen en de secreta- nningmeester, de heer P. Bergema, grote aandeel in de wedstrijd- "atie. Mevr. Stigter kreeg een De eerstvolgende bijeenkomst wordt ge houden woensdag 8 oktober om 8 uur, in Eltheto, Drift je 4a. Mej. L. Stilma te Amsterdam zal spre ken over het onderwerp: „Vrijwillig levenslang". De Vrouwen Electr. Ver. houdt don derdag 9 oktober een herfsttvntentocht en op dinsdag 14 oktober wordt een le zing over Suriname met dia's gegeven in de bovenzaal van „Brandpunt" in Baarn. Rond 12V2 jaar zijn er reeds een aantal gespreksgroepen in de St. Petrus en Paulus Parochie actief. Een mijlpaal om zich eens even te bezinnen op dit werk. Dit gaat gebeuren op donder dag 9 october a.s. in zaal Zuid van het verenigingsgebouw aan de Steen- hoffstraat. Aanvang 8 uur. De volgende punten zullen aan de orde worden gesteld1. Gaan wij door op de ingeslagen weg van vaste groepen met wisselende gespreksstof 2. Is er belangstelling voor gespreks- avonden over een vooraf bepaald the ma zonder binding aan een vaste groep 3. Is het wenselijk te komen tot gespreksgroepen op bredere basis Gedacht wordt aan interparochiële, in terkerkelijke of geheel open gespreks groepen. Voor de gedachtenwisseling worden alle leden van de bestaande gespreks groepen verwacht, doch bovendien is een ieder die belangstelt in gespreks- of discussieavonden, van harte welkom. 23 pnt: 3. Alkmaar, 22,5 pnt; 4. Valken burg, 22 pnt; 5. Appingedam, 21,5 pnt; 6. Eindhoven, 20 pnt; 7. Denekamp, 20 pnt; 8. Souburg, 17 pnt; 9. Assen, 16,5 pnt; 10. Wolvega, 16 pnt; 11. Nijmegen, 14 pnt. Bij een verkeersongeval op het Nassau plantsoen is vrijdag de auto van de heer E. D. K. uit Amsterdam volkomen vernield. Op de hoek van de Prins Hen driklaan kreeg hij geen voorrang van de electriciën J. K. uit Soest. Een stevi ge botsing was het gevolg. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Op donderdag. 16 oktober a.s. wordt het winterseizoen geopend met een filmavond te verzorgen door het Natio naal Zwitsers Verkeersbureau uit Am sterdam. De avond wordt gehouden in gebouw Middelwijk, Talmalaan-hoek P. de Hooghlaan. Aanvang 20.00 uur. Aange zien dit een propaganda-avond betreft, zal deze zowel voor leden als niet-leden gratis toegankelijk zijn. Het uitgestelde progamma van februari 1969, dat toen wegens de weersgesteldheid moest wor den afgelast, zal thans worden vertoond, t.w.: 1. Es lachelt der Sec, een zomer- flim rond het Vierwoudstedenmeer. 2. Ticino, Para dies im Schweizer Süden In deze film worden voornamelijk de beiden bekende metropolen van het subtropische kanton Tessin onder de loep genomen. 3. Cantilena Helvetica, een documentaire over de Zwitserse Alpen en het leven in en rond de Alpenhutten. 4. Casimir's Abenteuer, een zomerfilm over het Jungfraugebied. 5. Lieben Sie Schnee. Zwitserlands nieuwste filmproductie waarin alle win tersporten de revue passeren. Op de Steenhofstraat ter hoogte van het raadhuis is in de nacht van zaterdag op zondag een busje met vier inzittenden uit Amsterdam en Uithoorn uit de bocht gevlogen, tegen een boom gereden en vervolgens omgeslagen. Het ongeval ge beurde in een zeer dichte mistbank. Ver moedelijk heeft de bestuurder van het busje de bocht niet of te laat gezien. De vier inzittenden liepen allen snij- wonden en kneuzingen op. Dokter Rupert verleende de eerste hulp, waarna de inzittenden voor behandeling naar Zonnegloren zijn gebracht. Later zijn ze weer per ziekenauto naar hun woonplaats vervoerd. Nog geen twee minuten voor het ongeval was het bus je tijdens de surveillance door de po litie gecontroleerd en in orde bevonden. Op de Prins Hendriklaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een autoradio gestolen uit de auto van mevr. C. M. v.d. L.-v.d. E. uit Laren.De auto was afgesloten, maar men heeft bij de in braak een ruitje ingeslagen. Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. De afdeling Soestdijk houdt op 9 ok tober a.s., 's avonds 8 uur, haar leden vergadering in bet wijkgebouw bij de Emmakerk, Regentesselaan. Voor deze avond is uitgenodigd mevr. D. Buitendijk-Mulder te Doorn, die zal spreken over het onderwerp De huisvrouw aktief buiten haar gezin. Gasten zijn welkom. Leerlingen, oud-leerlingen, ouders van oud-leerlingen, personeel en gemeente hebben zaterdagmiddag tijdens een re ceptie in het gebouw van De Zwaluw aan de Schrikslaan afscheid genomen van de heer J. H. van Neerbos, 45 jaar in het onderwijs, waarvan 28 jaar aan de openbare ulo (thans mavoschool) en daarvan weer een groot aantal jaren als hoofd van deze school. Het was de heer J. Rijks, voorzitter van de oudercommissie, die op de goede en lange staat van dienst van de heer Van Neerbos wees. Hij wees erop, dat de heer Van Neerbos teleurstellingen niet bespaard zijn gebleven, maar hij ver moedde toch wel, dat de prettige erva ringen de overhand zullen hebben ge kregen. „Het zijn juist die prettige erva ringen, die het leraarsambt tot een zo boeiend vak maken", veronderstelde de heer Rijks. Hij vond, dat de heer Van Neerbos er veel va:, gemaakt heeft en vermoedde, dat de wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver- In de predikantvacatire in de Hervorm de wijk- Gemeente Soest-Zuid is be roepen ds. J Noordmans te Tjansweer (bij Appingedam). Belangstellenden wordt meegedeeld, dat ds. en mevrouw Noordmans morgen, 8 oktober in Soest zullen zijn om kennis te maken. De ontmoeting met de gemeente zal plaats hebben in de contistorie van de Oude Kerk. 's Avonds van 7 tot 8 uur is ieder daar van harte welkom. trekkende heer Van Neerbos zijn vrije tijd niet zal gaan doorbrengen in een luie stoel achter een krantje, maar dat hij zinvoller bezig zou blijven. Om in ieder geval de lichamelijke conditie op peil te houden, bood de heer Rijks na mens de ouders, leerlingen en oud-leer lingen een fraai rijwiel aan. Wethouder K. de Haan wees eveneens op de goede staat van dienst van de heer Van Neerbos. Hij meende, dat het ver trekkende schoolhoofd recht had op een openbare afscheidsbijeenkomst. De heer De Haan wees erop, dat hij op verschil lend niveau (als vader van twee op de ulo onderwijs genoten hebbende kinde ren en als lid van het college van B. en W.) veel met het scheidende schoolhoofd te maken heeft gehad. De wethouder bracht vooral de moeilijke periode tij dens de ziekte van het vorige school hoofd in herinnering. „U hebt u toen met niet al te beste krachten moeten behelpen." De heer De Haan meende het een prettige omstandigheid te kunnen noemen om in volle gezondheid met pensioen tc gaan. Namens het gemeente bestuur bood hij de heer Van Neerbos een fototoestel met toebehoren aan. De heer Schol, opvolger van de heer Van Neerbos, verklapte, onder de leer lingen een enquette te hebben gehouden over de vraag, hoe zij over hun school hoofd dachten. Het resultaat was pret tig, maar weinig verrassend. De leerlin gen bleken net zo ever hun "meester" te denken als de leerkrachten over hun directeur. „U bent tevoorschijn gekomen als een zeer humaan mens, die de leer lingen nooit vernederde, wat overigens niet betekent, dat de andere leerkrach ten dat wel doen of deden", aldus de heer Schol, die voorts zei, dat de colle ga's altijd in een goede harmonie met de heer Van Neerbos hebben samenge werkt. Als leraar heeft hij steeds op

Soester Courant | 1969 | | pagina 1