Slaapt U ook onder mini-lakens? Een warm huis is een gezellig huis WAT GAAT UW KIND VAN DE WINTER DRAGEN? Veiligheid Zegt U maar gewoon mevrouw Meiieet* tle Uil nu ook in de kinderkamer Verras uiv man met ptiprika-gehakt We hebben de vakbeurs „Het Kind", die werd gehouden in de Juliana- en Merwedehal van het Utrechtse Jaarbeursge- Chic gekleed mèt vest. Onder dit vest draagt het meisje een, jurk, die van boven uni is en een Schots rokdeel heejt. Het geheel is gemaakt van Diolen. (Model uit de Bleyle-collectie) bouw, weer achter de rug. Er was niet zo erg veel nieuws te zien, maar wèl interessante dingen, zoals „unisexmodel- len", kleren die zowel door jongens als meisjes kunnen worden gedragen. Er waren ook veel combinaties te zien, zoals broeken en rokken met bijpassende blouses en vesten. De gebruikte stoffen zijn voor het overgrote deel synthetisch (makkelijk te wassen en niet- strijken), maar ook de katoen maakte een rentree. De baby- uitzet was uitgebreid met prak tische zaken, zoals „verkoud- heidsmaskers" en stopcontac tenbeveiliging, wat natuurlijk niet perse tot de „kledingsec- tor" gerekend kan worden. Het was wel duidelijk dat men re kening heeft gehouden met de nieuwe instelling van de aan staande moeders, dat de vraag naar „mooi" overheerst en de praktische bruikbaarheid pas op de tweede plaats komt. Er was ook een „tienerstraat" op de beurs, een speciale afdeling voor tienerkleding die op de vorige beurs nog experimenteel was. In deze sector was van 'n „mode" nauwelijks sprake, want wat nu „in" is, ligt er over een paar maanden hoogst waarschijnlijk alweer uit. Rus sische tunieken en enorm lan ge vesten bleken echter wel je- van-het te zijn voor onze veel eisende tieners. In ieder geval wachten we maar rustig af wat ons op het gebied van de kin derkleding dit najaar wordt voorgeschoteld. Er zal zeker ook voor uw kind wel iets bij zijn. „Zegt u maar gewoon mevrouw, hoor", zei prinses Irene tegen mevrouw Sijts- ma, voor wie eerlijk gezegd de hofterminologie een gesloten boek is. Nu had ze ook nooit gedacht dat ze zo maar een koninklijke hoogheid zou moeten toespreken, totdat ze met haar 77-jarige moeder op familiebezoek was in de buurt van het kasteel Puchheim in Oostenrijk en een bezoek bracht aan de slottuinen. Terwijl ze genoten van de overvloed aan bloemen, passeerde hun een oudere heer in een opvallend goedgesneden donkerblauw kostuum. Hij bleef even in hun buurt luisteren en sprak toen: „Ik hoor van de tuinman dat u uit Nederland komt en daarom wilde ik graag even met u kennis maken Misschien vindt u het prettig om morgenochtend even een kopje koffie te ko men drinken. Onze Irene komt vanavond en zal het vast prettig vinden weer eens met landgenoten te spreken". Die oudere heer bleek tijdens een later telefoongesprek om een definitieve afspraak te maken, prins Xavier de Bourbon te zijn geweest, de vader dus van prins Carel Hugo. Het laat zich begrijpen dat de dames Sijtsma de volgende morgen beduusd en een beetje verlegen het slot Puchheim binnenstapten om hun opwachting te maken bij prinses Irene en haar schoonfamilie. Prins Carel Hugo was er en ook hij zorgde ervoor dat de sfeer zo ongedwongen werd dat iedereen al spoedig geanimeerd zat te vertellen. Natuurlijk was de blijde ge beurtenis in het jonge gezin van de prinses en prins een van de voornaamste gesprekspunten. Irene vertelde ook: „Mijn kindje zal in Nijmegen worden ge boren". Carel Hugo knikte hierop instemmend. We lazen dit grappige verhaal in Margriet en vonden het avontuur van me vrouw Sijtsma zo ongewoon, dat we het u niet wilden onthouden. Wat is erop tegen van mo dochtertje deze winter een charmante „meis jesastronaut" te maken f Deze astronautenmuts van imitatie-bont is ge heel gevoerd en dus heerlijk warm. Het is een model uit de Kinsli/Kensa- mo-collectie. (Prijs f 15.95) Een echt „thuis", waar 't zich veilig voelt is een van de mooiste dingen die we ons kind kunnen geven. Doch we moeten ons hoeden er in 't bijzijn van 't kind over te praten en het de indruk te geven alsof het iets bijzonders zou zijn. Deze wijsheid zal het later in het leven zelf wel opdoen. Zo gauw we het kind het idee, het bewuste idee geven dat het „thuis" zo bijzonder veilig is, verschaffen we het meteen de angst dat het daarbuiten „anders", dus „on veilig" zou zijn. Terwijl we ons kind koesteren en behoeden om de ontwik keling in de eerste levensjaren onge hinderd z'n gang te laten gaan, moe ten we tegelijkertijd 'n innerlijke weer stand bij hem opbouwen, die het leert kleine tegenslagen met „flinkheid" te Tien tegen een hebt u nog nooit van „mini-lakens" gehoord, maar waar schijnlijk voelt u wèl aan, wat ermee wordt bedoeld. Het zijn lakens, die na enige keren ln de was geweest te zijn net Iets te kort zijn geworden. Als u zelf tot de „kleintjes" behoort of heel middelmatig van lengte bent, hebt u zich hoogstwaarschijnlijk nog nooit aan zo'n Irriterende „toestand" geërgerd. Maar misschien hebt u uw man er wel eens mee zien worstelen. Misschien be hoort hij tot de „lakentrekkers", dege nen die voor ze gaan slapen het boven leken eerst wat omhoog sjorren, vaak mopperend. Dikwijls sjorren ze zelfs zó ongeduldig en driftig, dat het laken aan het voeteneind los schiet, wat opnieuw ergernis geeft. En heus, mevrouw, uw man over drijft niet, is niet ongemotiveerd las tig, want de meeste lakens zijn te kort. Dit heeft de Consumentenbond vastge steld na 30 eenpersoonslakens (katoe nen) in de meest verkochte maten van 150 bij 240 en 150 bij 250 cm te heb ben onderzocht. Er waren zowel „krlmpvrije" als „nlet-krimpvrije" bij. Nu moeten we eerst weer een on juist begrip uit de wereld helpen. Er zijn namelijk geen „krimpvrije" la kens, want alle katoenen weefsels krim pen in de was. Wèl moet hieraan wor den toegevoegd, dat de als „krimp vrije" verkochte lakens minder krim pen dan de andere .Dat krimpen is overigens niet weg te cijferen, te meer daar de meeste lakens al aan de kor te kant zijn als we ze kopen. Ze zijn eigenlijk nog maar „net op maat", maar na een paar wasbeurten zijn ze 14 tot 21 centimeter gekrompen en juist die „paar" centimeter doen het. De Consumentenbond is dan ook tot de slotsom gekomen dat lakens min stens een lengte van 240, 250 of 260 cm zouden moeten hebben. En dan een zgn. „netto lengte", dus na de krimp. Het merendeel van de lakens, die thans worden aangeboden halen dat echt niet. Bij het onderzoek bleek ook, dat som mige fabrikanten nog met gulle hand „pap" gebruiken, soms zelfs tot 20 pet van het gewicht van het textiel. Toen er nog geen plastic of cellofaanverpak- king voor lakens werd gebruikt, was het zg. pappen nog van nut, omdat de lakens dan bij opslag in de winkel of bij het bezwaren minder snel groezelig werden. Maar nu heeft het gebruik van pap geen enkele zin meer. Zo'n „ver stevigd laken wekt alleen maar de in druk van betere (dikkere) kwaliteit te zijn dan het in werkelijkheid is. Het is een vlag die de lading niet dekt. Houd er dus rekening mee bij uw aankopen en koop bij voorkeur geen „opgepepte" lakens. Jacob de Uil en nog negen populaire figuren uit de Fabeltjes krant zijn nu ook vereeuwigdop het behang. Omdat een hele kinderkamer vol met geestelijk kroost van Thijs Cha- notvski tvel wat druk zou kunnen zijn, heeft de behangsel- papierfabriek Sanders Behang in Delf gauw (ZH) er rustig combinatiebehang bijgemaakt in dezelfde fondkleur. Voor wie er nóg meer van wil weten: het Jacob de Uil-behang kost 6,95 per rol; het combinatiebehang 5,50 per rol. Er zijn van die kleine gerechten, die met 'n minimum aan moeite een maximum verras- sings-element oproe pen. Dat zijn de hap jes die net iets anders dan anders zijn. U moet natuurlijk wèl een beetje liefhebbe rij in het koken heb ben, maar welke huis vrouw heeft dat eigenlijk niet? De glunderende gezichten waarmee dergelijke hapjes aan tafel door de huisgenoten wor den ontvangen, mo gen als een welkome en waardevolle belo ning voor de moeite worden gezien. Een van die kleine gerech ten is paprika-gehakt. U kunt het bij de bo terham geven of als vleesspijs bij 't mid dagmaal opdiepen. U hebt ervoor nodig: 5 koppen Corn Fla- kes, 500 g gehakt (half-om-half), 1 losgeklopt eij halve fijngesneden papri ka (plm. 4 eetle pels) of paprika poeder, 2 eetlepels melk, 1 theelepel mosterd, zout en pe per naar smaak, boter of margarine en schijfjes perzik uit blik. Maak de Corn Fla- kes fijn en meng de helft met de hierbo ven opgenoemde in grediënten. Vorm bal len, rol ze door de rest van de Corn Fla- kes (goed aandruk ken) en bak ze in bruine boter of mar garine gaar. Maak de jus af met wat water, tomatenpuree of -ket chup en 2 eetlepels perzikensap. Garneer de gehaktballen met schijfjes perzik. dragen en te boven te komen. We moe ten met dat „veilige nestje" niet te koop lopen en ook onszelf niets wijs maken. We kunnen door domme en verkeerde handelingen heel wat ver knoeienwat zonder inmenging waar schijnlijk recht gegroeid was. Er zijn daartegenover talloze gevaren waar voor we niet kunnen instaan. Niez dat we die ons nu één voor één als een grote dreigende omveerswolk voor ogen behoeven te halen daarmee bewij zen we noch onszelf, noch ons kind 'n dienst de waarheid blijft bestaan dat we niet de gedachte moeten schep pen van een vriendelijk „tlmis" in een vijandige wereld, doch liever het beeld mee moeten geven van een goedbedoe lend thuis met z'n fouten en gebreken aan alle mensen eigen, temidden van een wereld met misschien meer andere en vooralsnog onbekende tekortko mingen, die 't kind in vertrouwen en steunend op eigen levensmoed tege moet moet leren treden. Het gaat niet aan ons als ouders tegenover het on ervaren kind voor te stellen als zoveel beter en wijzer dan andere mensen. Juist daardoor zal 't opgroeiende kind die ontgoochelingen opdoen, die het ouderbeeld van z'n voetstuk doen val len en door het dóórslaan van de ba* lans tot een houding leidt die de ou ders op hun beurt weer zoveel teleur- stelling en verdriet bezorgt. Een vol» wassen mens dient zich niet alleen tus sen vier muren, doch juist in de wijds wereld „thuis" te voélen, bereid en i% staat het leven naar beste weten ts volbrengen, zonder zelfverheffing «U zonder valse bescheidenheid. JETTY it De Spaanse vrouw komt nog veel te kort De Spaanse vrouw wordt nog stee*i aangezien en behandeld als een „twe^ derangslid van de maatschappij", wie* gemis aan rechten in Europa slecht* wordt geëvenaard door haar Turks* zuster. Deze uitspaak komt uit 4* mond van een Spaanse afgevaardigd*, mevrouw Maria Telo, die de woorde® sprak op een in Madrid gehouden bl^ eenkomst van de Raad der Federatie van Vrouwelijke Juristen. De bijeea- komst werd bijgewoond door een hon derdtal vrouwelijke juristen uit achV tien landen, waaronder de Sovjet-Unit. Volgens mevrouw Maria Telo wordt de vrouw in Spanje gelijke rechten ten opzichte van de man onthouden op drie belangrijke punten: de meerderjarig heidsleeftijd, de noodzaak om de toe stemming van de man te krijgen voor velerlei zaken en ten derde wat betreft de beschikking over goederen. Het is dus wel duidelijk dat er óók in Europa nog wel het een en ander gedaan moet worden op het gebied ven de emancipatie. K,T - a.' De droom van elke huisvrouw (en alle echtgenoten) is 's winters in een centraal verwarmd huis te wonen. Geen wonder ook, want een warm huis is een gezel lig huis. Maar zelfs zij, die het zouden kunnen beta len centrale verwarming in hun huis te laten aanleg gen, zien vaak tegen de brekerij op. Bovendien is er soms geen goede plaats in huis te vinden voor het aanbrengen van de verwarmingsketel en voorts heb ben velen er een hekel aan „tegen radiatoren aan te kijken". Dat u de vertrekken van uw huis ook zonder radiatoren en zonder haard of kachel behagelijk warm kunt krijgen, is nog veel te weinig bekend. Misschien hebt u het nu toch wel begrepen: we doelen op cen trale verwarming met als medium „lucht", warme lucht, die door in de vloer of de wanden aangebracb- te roostertjes uw hele huis warm en gezellig maakt. Dit verwarmingssysteem heeft sinds de komst van het aardgas terrein gewonnen, temeer daar het ook met een minimum aan brekerij en zonder radiatoren in bestaande woningen kan worden aangelegd. Het gehele voor deze verwarming benodigde kanalensys- teem kan nu - zoals bij de Brink-ketel - in pasklare, betrekkelijk kleine onderdelen „buiten de deur" kant en klaar worden gemaakt, waarna het bijvoorbeeld via een kruipluik onder de vloer kan worden gemon teerd. In de luchtverhitter de unit die bijvoorbeeld in de keuken een plaatsje kan krijgen wordt de lucht op temperatuur gebracht en door een centrifu- gaal-ventilator in de kanalen gestuwd. Uit het huis wordt de lucht aangezo£«> door een retourkanael, be halve uit keuken, badkamer en w.c. In deze vertrek ken wordt wel warme lucht toegevoerd, maar deze gaat via de eigen ontluchting verloren. Door middel van een filter wordt de lucht gefiltreerd en gezuiverd in de verwarmings-unit. Een thermostaat zorgt voor vol-automatische regeling. Niet ieder oud huis is ge schikt voor centrale luchtverwarming, maar er zijn toch meer mogelijkheden dan vaak wordt veronder steld. Wie interesse voor deze roosterverwarming heeft vraagt maar nadere inlichtingen bij zijn instal lateur of de gemeentelijke gasbedrijven. De kosten liggen ongeveer op hetzelfde niveau al* trf) centrale gasverwarming met water.

Soester Courant | 1969 | | pagina 15