Soest toen - Soest nu MEJ. M. VAN HERWAARDEN - 40 JAAR E.H.B.0. - KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN V.V.V.-nieuws De Vredesweek Het oog gericht op de Mark en de E.E.G.-spelregels Vrijdag 10 oktober 1969 48e jaargang no. 77 Uitgovo Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redaetie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Autodieven aangehouden i'M. h >;%v; Groot discobal in liet Ludgardisgebouw Gevonden voorwerpen Cursus Rode Kruis SOESTER(ï)OURANT Abonnement per kwartaal 3.75. Buiten Soest per kwartaal 6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Tijdens een feestelijke en buitengewone vergadering van de EHBO is „ïej. M. van Herwaarden, 40 jaar lid van de afdeling en al jaren tevens belast met de administratie van de ziekenauto, on derscheiden met de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De medaille werd haar opge speld door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, die eerst verklaarde, wat hij nu eigenlijk op een interne EHBO-ver- gadering kwam doen en welk recht van spreken hij daar in feite meende te hebben. De burgemeester weer erop, dat Soest in de unieke situatie verkeert, dat het gewondenvervoer ter plaatse ge heel door de plaatselijke afdeling van de EHBO gebeurt en zelfs zeer goed ge beurt, waarmede de EHBO zijn naam en aard ook verder naar buiten uit draagt. Het feit, dat kleine ongelukjes thuis vaak enige algemene helende ken nis verlangen, doet volgens de burge meester vele mensen een EHBO-cursus volgen, opdat zij thuis, indien nodig, de vereiste eerste hulp kunnen bieden. Zij hopen echter het geleerde nooit in praktijk te hoeven brengen. Maar met de EHBO-ers van de plaatselijke af deling is het anders gesteld. De burge meester zei het sterke vermoeden te hebben, dat zij juist thuis nooit hulp hopen hoeven verlenen, maar wel op straat hun kennis in de praktijk wil len brengen. Dat is het, wat volgens de burgemeester de leden van de EHBO- Soest onderscheidt van al degenen, die in de loop der jaren wel eens een EHBO-curcus hebben gevolgd. De burgemeester herinnerde er voorts aan, dat de ziekenauto het visitiekaar- tje van de EHBO is en dat de vereniging en de overheid verschillende raakpunten hebben. Op grond van deze feiten meen de de burgemeester dan oo'* gerechtigd te zijn, mej. Van Herwaarden toe te spreken. Hij herinnerde er aan, hoe de jubilaresse 40 jaar lang als lid en be stuurslid een zeer grote ervaring heeft opgedaan in diverse bestuursfuncties. „Dit bestuur zal mej. van Herwaarden nooit knollen voor citroenen kunnen ver_ kopen", vermoedde hij. „Mej. van Her waarden heeft niet alleen als lid van het bestuur bijgedragen tot de bepaling van het beleid, maar zij is ook in be langrijke mate de stuwende kracht van de EHBO geweest". De burgemeester wees er voorts op hetgeen mej. Van Herwaarden zowel als bestuurslid als administratrice van de ziekenauto ach ter de schermen heeft gedaan. Naar zijn mening is het een „gezindheid des har ten" geweest, die mej, Van Herwaarden dit vele en nuttige werk heeft laten doen. Hij bracht tevens nog in herinnering, dat mei. Van Herwaarden ook in ander opzicht van haar trouw heeft blijk- gegeven. Zij is dit jaar nl. tevens 25 jaar administratrice van de Nederlands Hervormde Kerk. „Mensen als u zijn een waardevol voorbeeld voor al die mensen, die alleen maar aan zichzelf denken en de zorg voor de medemens aan een ander overlaten". Als blijk van waardering voor de trouw, de vastberadenheid en de energie, die mej. Van Herwaarden de afgelopen veertig jaar voor de EHBO heeft ge toond, speldde burgemeester Bentinck de jubilaresse de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Een tweede onderscheiding kreeg mej. Van Herwaarden uit handen van de heer Freriks. lid van het hoofdbestuur van de EHBO. Ook hij wees op de grote betekenis en het voorbeeld, dat mej. van Herwaarden voor de EHBO is Door de Utrechtse politie zijn deze week twee 18-jarige inwoners van Maastricht op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto in de Domstad. Het zijn de 18- jarige J. M. H. O. en de even oude L. T. J. L. Na verhoor gaven zij tevens toe, deze week in Soesterberg en in Amster dam een auto te hebben gestolen. De mannen zijn ingesloten. Laten we dit keer weer eens aan de kin deren denken in ons VW-Nieuws. Snuffelend in de weekagenda's viel ons oog op Poppentheater Toermalijn in de Koppelpoort te Amersfoort, dat zondag 12 oktober om drie uur weer een voor stelling geeft voor het jeugdige publiek. Niet alleen op aanstaande zondag, maar tweemaal in de maand wordt een pro gramma geboden, dat altijd de moeite waard is. Voor verjaardagpartijtjes is zo'n kinder_ matinée vaak een uitkomst.. U kunt natuurlijk ook fijn met de kinderschaar de natuur in. Maakt u dan gebruik van de door ons uitgestippelde wandelingen, waarvan de routes gemakkelijk, aan de hand van een gestencilde gids, te volgen zijn. En nog een attractie voor jongeren blijft altijd het Spoorweg-Museum te Utrecht. Een uitstapje daarheen is voor de ko mende herfstvakantie aan te bevelen. Komt u eerst even de hierbij behorende folder halen, dan bent u meteen op de hoogte van de openingstijden en de toe gangsprijzen. Oven bioscoop-programma's voor de jeugd kunt u ons altijd opbellen. De nieuwe film-agenda is wekelijks op de donderdag in ons bezit. geweest. „U bent een propagandiste van de vereniging, die bovendien de EHBO geen geld kost", meende de heer Fre riks, die tevens wees op het vele werk, dat zij intern voor de EHBO heeft ge daan. „Je komt deze mensen steeds min der tegen", meende hij. Namens het hoofdbestuur overhandigde hij mej. Van Herwaarden de zilveren dr. C. J. B. Tilanus-legpenning. Namens de Soester EHBO sprak de voor zitter van de afdeling, de heer H. E. J. Smit de jubilaresse lovende woorden toe. Hij constateerde, hoe mej. van Her- woarden al helemaal met de ambulance en de E8HBO wordt geindentificeerd. „Uw denken en doen betreffen steeds de EHBO. Uw verdiensten zijn niet zo zeer representatief geweest als wel van organisatorische, financiële en admini stratieve aard. Op zich is het nog niet zo'n kunst om veertig jaar lid van een vereniging te zijn, maar veertig jaar actief lid zijn en diverse taken te ver vullen, is wel een prestatie. U bent een van de weinige, die de storm van de afgelopen tientallen jaren in de EHBO hebt doorstaan". De voorzitter wees op de speciale opdracht, die mej. van Herwaarden veertig jaar ge leden bij haar toetreding tot de vereni ging en het bestuur kreeg het organi seren van het gewonden- en ziekenver- voer in Soest en het nagaan van de financiële consequenties daarvan. De heer Smit wees op de talrijke moeilijk heden, waarmede mej. van Herwaarden in de loop der jaren is geconfronteerd problemen betreffende het onderhoud van de ziekenauto, de stalling, de fi nanciering en de bemanning. De heer Smit wees erop, dat mej. Van Herwaar den echter evenzeer de blik gericht houdt op de toekomst en onlangs op een bestuursvergadering al gesteld heeft, dat Soest het niet lang meer zonder tweede ambulance zal kunnen stellen. De verdiensten van mej. van Herwaar den liggen ook op het meer interne vlak ten aanzien van de cursussen e.d. Alle veertig jaren zijn de bestuursverga deringen ook steeds bij mej. van Her waarden thuis gehouden. „U bezat een ijzeren vergadertechniek. Het moet voor u ook ^"yet zo'n kunst geweest zij'n om u al diu jaren in een overwegend mannenbestuur staande te houden", vermoedde de heer Smit. Namens de vereniging bood hij een gouden horloge met inscriptie aan. Eerder die dag was mej. Van Herwaar den door het bestuur al in de bloeme tjes gezet. Mej. van Herwaarden zei, blij te zijn voor het feit, dat zij steeds in staat is gesteld om haar werk, zoals zij dat heeft gedaan, te verrichten. Zij zei het een aangenaam idee te vinden, werk voor een ander te kunnen doen. Boven dien heeft zij dat in EHBO-verband ook altijd in een even prettige sfeer kunnen doen, ook al vielen er wel eens harde, doch noodzakelijke woorden. Dokter Schutte, oud-voorzitter van de afdeling, zei, dat mej. Van Herwaarden in de loop der EHBQ-jaren niet alleen onmisbaar en onvervangbaar, maar ook onverwoestbaar is gebleken, omdat nog niemand het heeft opgebracht om het werk van mej. Van Hei waaiden over te nemen. Dr. Schutte zei, voor de ko mende jaren wel de nodige problemen voor het ziekenvervoer in Soest te voor zien. Tenslotte sprak de heer De Visser uit Leeuwarden, die de derde ambulance aan de Soester EHBO-afdeling heeft ge leverd, mej. van Herwaarden lovend toe. Tevens heeft mej. Van Herwaarden nog tal van bloemen en telegrammen gekre gen van collega's, zusterorganisaties, vrienden en bekenden. Tijdens de buiten gewone vergadering van woensdagavond in het verenigingsgebouw kwamen onder meer nog telegrammen binnen van de afdelingen Woudenberg, Baarn en Eem- nes, van dr. Berkeldach van der Spren kel, geneesheer-directeur van Zonneglo ren en van de directeur van het hoofd bestuur van de EHBO. De feestelijke bijeenkomst werd bijge woond door vertegenwoordigers van ver schillende afdelingen, van het rayon en door verschillende doktoren, docenten, irt&r&eteurs, msutcJirices en leden. De Stecnhoffstraat in dc richting van de Torenstraat vijitig laar geleden. Dezelfde plaats rra. De vredesweek in Soest werd geopend met een jongerendienst in de Petrus en Pauluskerk. In dezelfde kerk was ook een expositie over het thema oorlog en vrede. Deze expositie, die door leer lingen van verschillende scholen ge maakt was, trok vrij veel belangstelling. Woensdag 24 september werd er in Zon negloren een bezinningsavond gehouden, waaraan o.a. Sonja Marcas-Behrendt meewerkte. Deze avond die van vrij goed gehalte was trok helaas weinig belangstelling. Donderdagochtend was de start van de Rietsuikeraktie. Alle verwachtingen over de verkoop werden overtroffen. Het succes was overweldigend. Rond de stand werd zeer veel gesproken over de problematiek rond de rietsui ker en alles wat daaraan vast zit. We hopen dan ook dat iedereen die riet suiker gekocht heeft aan de stand, dit zal blijven doen. De meeste kruideniers in Soest verkopen rietsuiker. Het thema van de vredesweek was niet voor niets „geen liefdadigheid, maar gerechtigheid" en als zodanig is onze rietsuikeraktie dan ook alleen maar een begin geweest. Donderdagavond stond er een forum avond op het programma. In het forum zaten tegenover elkaar een pacifist en een militarist. De opkomst was behoor lijk te noemen. Deze avond had een groot succes kun nen worden, ware het niet geweest dat een groep aanhangers van Lou de Pa lingboer deze avond als propaganda- avond meende te moeten gebruiken. Verder werd de avond omlijst door een goede declamatie van Anne Holtrop en muzikale medewerking van het trio Tom Janus. Vrijdagmiddag en zaterdagmorgen werd er nog rietsuiker verkocht, zaterdagmid dag was alles uitverkocht. De werkgroep vredesweek heeft gepro beerd duidelijk t.e maken dat er ook in Soest een mentaliteitsverandering plaats zal moeten vinden. We willen, iedereen die ons heeft ge holpen om deze vredesweek te doen slagen, heel hartelijk bedanken. Onze bi- zondere dank gaat uit naar Arti Shock en Supermarkt van der Laan, die het grootste deel van de rietsuiker leverde. Verder kunnen we alleen zeggen, u hoort nog meer van ons. De werkgroep Vredesweek. Zaterdagavond om acht uur wordt op nieuw een diskobal georganiseerd door het actieve bestuur van de Jongeren- societeit "Soestdijk", in de zaal van het Ludgardisgebouw aan de Vredehofstraat. Met medewerking van de bekende disk jockey "Gerry" alias Karei Appelflap, geruggesteund door een koffer vol zwar te schijven en een perfecte geluidsinstal latie. belooft het zaterdag een bijzondere avond te worden. Evenals de vorige avonden zal de bar in de zaal open zijn, terwijl er naast dorstlessende consumpties, wederom ver schillende hartigheden verkrijgbaar zul len zijn. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: huissleutel, bromfiets, bedelarmbandje bromfiets, zakmes, rode plastic portme- naie, fiets, bruine dubbele fietstas, auto sleutels, lichtblauw damesjack, dames horloge, herenhandschoen, groene dames fiets, goudkleurige herenbril, achteruit kijkspiegel auto. kentekenplaat, donker bruine knipportomenaie, bruine dames handschoen, twee contactsleuteltjes, he renfiets, grijze linker handschoen, re genjas, sleutel met etui, rode step, sleu tel, sleutelhanger met sleutel, damesrij wiel, zwarte nylon want, gouden ket tinkje, damesfiets, bankbiljet, wieldop, bos sleutels, Aan komen kruipen: schild pad. Aankomen vliegen: jonge kanarie. Aankomen lopen: lichtbruin hondje, schaap. De Duitse burger moet er wel even van opkijken: het kabinet van kanselier Kiesinger die zo tegen alle opwaardering van de mark gekant was, laat nu de koers van deze munt vrij - voor enige tijd althans. En dat is niet veel anders dan een revaluatie gezien het feit dat geldbezitters die goed uitkijken wat men met een bepaalde geldsoort kan doen al lang tot de conclusie waren ge komen dat de mark tegen vaste prijs verkrijgbaar de meeste waar voor zijn waarde bood. Wat Bonn nu invoert is systeem waarover bij het internationale monetaire fonds al geruime tijd is ge discussieerd - een kruipende wissel koers. waarvan onder andere een voor deel is dat het speculeren erdoor wordt bemoeilijkt of althans onaantrekkelijk gemaakt. En gezien het grote aantal crisis om frank, pond en dollar door speculatie mag men dit een goed ding noemen. Wat de Duitse regering nu doet is het aan de markt overlaten het percentage te bepalen van de opwaardering van de mark, want niemand gelooft aan een terugkeer naar de oude koers, die in derdaad wat onwerkelijk was. Een andere zaak is het gevolg van een en ander voor de E.E.G. De gezamen lijke landbouwmarkt is gebaseerd op dollar-rekeningen die na de Franse de valuatie en ook na deze Duitse semi- revaluatie niet meer opgaan. Frankrijk is daardoor al een tijdje feitelijk buiten de E.E.G. landbouwmarkt geplaatst in een soort quarantine en met Duitsland zal iets dergelijks moeten gebeuren wil men nog enigzsins redelijk kunnen door werken. En net als in het Franse geval heeft Bonn zelfs de beleefdheid met in acht genomen de E.E.G. eerder op de hoogte te stellen dan de kranten, laat staan de verplichting nageleefd over de maat regel overleg te plegen. Brussel moet maar zien hoe ze er een mouw aan past. Daarmee wordt opnieuw een zwakke plek in de Euromarkt aangetoond. De integratie is verwezenlijkt tot op ze kere hoogte en komt maar niet verder. En eigenlijk is niet vruchtbaar samen te werken als men ook op monetair ge bied niet tot een grote integratie komt, wie aan deze uitspraak nog twijfelde moet na deze twee gevallen van munt- manipulatie wel overtuigd zijn. En een tweede punt is dat de te ingrijpende belangen nu zonder meer geschaad kun nen worden door het eigenmatig optre den van nationale regeringen, zonder dat de E.E.G.-commissie (of de E.E.G.-mi nisterraad bijvoorbeeld) daartegen maet- regelen kunnen nemen. Het is de ietwat dwaze situatie dat men aan Brussel wel taken en verantwoor delijkheden toebedeeld heeft, zonder daarbij ook de middelen te verschaffen om naleving van de spelregels af t# dwingen. Een situatie die ongeveer zo dwaas is als links houden in het ver keer te verbieden maar de politie niet toe te staan overtreders te bekeuren. KANTMAN Een van de Rode Kruis activiteiten, die in normale tijden weinig tot de verbeel ding spreekt, maar in tijden van tegen spoed krachtig op de voorgrond treedt, is het werk van het Rode Kruis Korps. De ruim 12.000 leden, waarvan 6.100 Helpers en 5.900 Helpsters, zijn allen be voegd tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Half oktober zal er weer een nieuwe cursus aanvangen voor hen, die zich dienstbaar willen maken bij de afdeling Soest/Soesterberg van het Nederland- sche Roode Kruis. Deze bestaat uit lessen in Eerste Hulp Bij Ongelukken, gevolgd door die in ver pleegkunde. ziekteleer en vervoer van gewonden en zieken. Na het volgen der cursus en het behalen van het diploma als geoefend E.H.B.O.-er en Helper of Helpster, welke beide onderdelen geheel kosteloos worden gegeven, neemt men de verplichting op zich om ten minste twee jaar beschikbaar te zijn voor prak tisch werk. Dit praktische werk bestaat b.v. uit de hulpverlening aan boord van het hospi taalschip "J. Henry Dunant"; in de va kantietehuizen "Hcnry Dunant Huis" te Zeist en "De Valkenberg" te Rheden bij Arnhem; het dienst doen op de ambu lance auto van het Rode Kruis in de weekenden bij het "Verkeersplein Hoe velaken"; bij plaatselijke wedstrijden; enz. Deze verplichting behoeft U even wel niet af te schrikken om zich aan te melden bij de Colonne Soest/Soester berg, want deze diensten zullen weinig van U worden verlangd, maar het "vele handen maken licht werk" is ook hier van toepassing. Het volgen van zo'n cursus is daarom ook van nut, omdat het binnenkort wel verplicht zal worden gesteld om enige kennis te hebben van hulpverlening bij het behalen van hei. rijvaardigheidsdi- ploma. De cursus zal weer worden gegeven in Zonnegloren door dokter P. H. Walter en zuster K. Kropff. Is men reeds in het bezit van een EHBO-diploma. dar. kan men direct worden opgeleid voor Helper of Help ster bij de afdeling. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en de maximum leeftijd van 50 jaar voor mannelijke en die van 45 jaar voor vrouwelijke candidaten nog niet hebben overschreden, worden verzocht zich spoedig op te geven bij een der adressen, genoemd in de advertentie, di« elders in dit blad staat afgedrukt.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1