Soest toen - Soest nu VERVROEGD PENSIOEN voor oudere werkende vrouwen IN TWEEDE KWARTAAL IN SOEST 213 NIEUWE WONINGEN GEBOUWD DRIE PRINSJES OP DRAKESTEIN WILLEKEURIGE HECHTENIS Dinsdag 14 oktober 1969 48e jaargang no. 78 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Niet iedere vrouw wil op 60 jaar met pensioen Ouderavond Don Bosco-groep Loterij voor ontwikkelingshulp Koninklijke onderscheiding leden bedrijfszelfbescherming P.P.I. 2 jongens wegens diefstallen aangehouden Lichtmast omver gereden Priesterwijding Geslaagd Geslaagde collecte van de Dierenbescherming SOESTEE((f)OÜRANT Abonnement per kwartaal f3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrydag In verschillende landen wordt de vrouw op een vroeger tijdstip gepensioneerd dan in Nederland. In België gaan wer kende vrouwen bijvoorbeeld op hun 60ste jaar met pensioen en in Italië zwaaien ztf reeds op 55-jarige leeftyd af. In deze twee landen wordt de vrouw op een vroeger tijdstip gepensioneerd dan de man. Sinds jaren wordt onze minister van so- Het Vrouwen Actiecomité, dat minister Roolvink kort geleden heeft benaderd, zei te spreken namens 330.000 werkende vrouwen tussen de 40 en 65 jaar en bovendien nog eens namens 80.000 ge scheiden vrouwen. Met de supporters van dit comité kan men dus gemakkelijk vijf grote stadions vullen, maar het lijkt ons wel een beetje overdreven te ver- onderstellen dat deze 400.000 vrouwen allemaal hun instemming hebben be tuigd. Kan het comité soms 400.000 handtekeningen overleggen? Er zullen zeker duizenden werkende vrouwen in Nederland zijn, die best op hun 60ste levensjaar afscheid van het arbeidsproces willen nemen om in alle rust van hun pensioen of a.o.w. te ge nieten. Maar het is zeker niet ondenk baar dat een aantal werkende vrouwen daar heel anders over denkt en er geen enkel bezwaar tegen heeft om nog vijf arbeidsjaren aan hun carrière vast te knopen. Wij denken hier aan vrouwen, die hun werk dermate boeiend vinden, dat zij geen enkele behoefte koesteren om er eerder mee op te houden. Wij denken ook aan vrouwen, die zelfs na hun 60ste nog promotie hopen te maken. En wat zou men denken van vrouwen, die ar beidsongeschikt zijn verklaard en op die grond een uitkering ontvangen, die 80% van hun arbeidsinkomen bedraagt. De- groep vrouwen zou het helemaal niet leuk vinden, wanneer ze óp hun 60ste al a.o.w. ontvingen, waardoor verdere aanspraken op een arbeidsongeschikt heidsuitkering vervallen. Dat zou voor deze groep een zeer onwelkome finan ciële aderlating betekenen. Een van de argumenten, waarmee ly:t vervroegd pensioen van werkende vrouwen wordt verdedigd, is dat vróu wen fysiek en psychisch eerder onge schikt zijn voor een plaats in het ar beidsproces. Maar voorshands komt deze opmerking ons voor als een holle kreet De gemiddelde leeftijd van de vrouw ligt vier jaar hoger dan die van de man. Dat is een statistisch vastgesteld feit dat men om te beginnen al tegen dit argument zou kunnen aanvoeren. Volgens gegevens van het burgelijk pen sioenfonds zouden aanzienlijk meer vrou wen dan mannen vóór hun 65ste de dienst verlaten. Op dit gegeven kunnen de voorstanders van vervroegd pensioen zich dus wél beroepen. Het is alleen jammer voor hen, dat de Sociale Verze keringsbank tegenovergestelde ervaring en heeft. Het Instituut voor Toegepaste Psygologie te Nijmegen zal nu het vraagstuk van de ouder werkende mens bestuderen en met name bezien of vrouwen inderdaad fysiek en/of psygisch eerder ongeschikt zijn. Maar wat te doen als het onderzoek zou uitwijzen dat mannen van ongeveer 60 jaar eerder voor pensioen in aanmerking zouden De leiding van de Don Boscogroep heeft een ouderavond georganiseerd, waarop de ouders het nodige te zien kregen van het verloop van het zo merkamp van verkenners en rowans. Het zomerkamp stond bij de verken ners onder leiding van Hopman B. Schalkx daarbij terzijde gestaan door de heren H. Ceelen, B. Loth en W. Majoor. Er werd een uitgelezen serie prachtige dia's vertoond voorzien van vaak geestig commentaar. Behalve de dia's waren er vele foto's van verken nerskamp en rowanzomerexpeditie te zien en één patrouille had een com plete stand ingericht met als onder werp de natuur. Na de pauze gaf de heer J. Schalkx. een verslag van het wel en wee van de Groep. De nadruk hierbij kwam te liggen op het onderwerp leiderswerving, iets dat alle aandacht behoeft voor deze meer dan dertig jaar oude ver kennersgroepering. Er is niet alleen behoefte aan spel- leiding er moet ook een nieuwe groepsleider gevonden worden. Reden hiervan is dat de heer B. Mulder om gezondheidsredenen zijn functie m.i.v. 1 juli moest neerleggen. Een ander af scheid was dat van Akela J. de Bruin, die na vijf jaar trouwe dienst bij de welpen de verkennerij gaat verlaten, omdat zij dit najaar in het huwelijk treedt. Als voorlopige uiting van dank kreeg mejuffrouw De Bruin onder luid applaus een grote bos bloemen aange boden. Op haar trouwdag zullen de welpen haar nog een blijvend cadeau aanbieden voor het werk dat zij verzet heeft en waarvoor zij al die jaren uit Eemnes over moest komen. De schei dende akela zal opgevolgd worden door de dames J. Huurdeman, R. Lus- tenhouwer en A. Ceelen. Er konden echter nog meer nieuwe mensen ver welkomd worden en wel mevrouw J. Tap en de heer A. Rademaker, die de ouderraad zullen completeren. De rond vraag aan het einde van de avond leverde nog enkele waardevolle initia tieven op. ciale zaken overstroomd met verzoeken om werkende vrouwen vervroegd a.o.w. toe te kennen, en wel op 60-jarige leef tyd. Er is zelfs een Vrouwen Actieco mité opgericht, dat de toch al veel ge plaagde minister Roolvink het leven zuur maakt door het sturen van lange brieven, waarin de bewindsman wordt gevraagd nu eindelijk eens haast te ma ken met deze kwestie. moeten komen dan vrouuwen van de zelfde leeftijd? Geleidelijk Overigens is het de vraag of het nu wel de juiste oplossing is om vrouwen, even tueel ook mannen, reeds op 60-jarige leeftijd te pensioneren. Zou de oplossing niet in geheel andere richting gezocht moeten worden? Het is natuurlijk een feit dat het bij het ouder worden ie mands werkkracht langzamerhand af neemt, zeker in de zogenaamde slijten de beroepen. Maar zou het daarom niet aan te beve len zijn om een z.g. glijdende pensione ring in te voeren? Men zou het aantal werkuren van de oudere werknemers geleidelijk kunnen verminderen, bijvoor beeld door hen later te laten beginnen en wat eerder naar huis te sturen, zodat zij bij het naar en van hun werk komen de spitsuren kunnen mijden. Zo'n regeling zou niet alleen voor vrou welijke werknemers, maar evenzeer voor hun mannelijke collega's moeten gelden. Door het aantal werkuren lang zamerhand te verminderen, houdt men in de eerste plaats rekening met de afnemende fysieke (mogelijk ook psy chische) mogelijkheden van de oudere werknemer, en bereidt men hem tevens voor op zijn pensionering, wanneer hij gedwongen wordt zijn dagen op een an dere manier dan met werken te vullen. Deze glijdende pensionering heeft zovele voordelen boven vervroegd pensioen dat het overweging verdient de sociale en economische konsekwenties die aan een dergelijke regeling verbonden zijn, eens ernstig te bestuderen. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn in Soest 213 nieuwe woningen ge bouwd, waarvan 70 woningwetwoningen, 125 premiewoningen en 18 vrije sector woningen. Uiteraard werden de meeste woningen in het Soesterveen gebouwd en wel 190, waarvan 120 premiewoningen en ze ventig woningwetwoningen. Daarnaast werden nog vier woningen in Soest-Zudi gebouwd (aan de Vondellaan) en 19 in Soest aan het Nassauplantsoen, de Wil lem de Zwijgerlaan, Dorresteinweg en Merel weg). Met deze nieuwe woningen heeft men weer ongeveer achthonderd personen aan een definitieve huisvesting kunnen hel pen. Het aantal woningen is aan het eind van het tweede kwartaal gekomen op 9469. Negen woningen werden echter afgebroken en één kreeg een andere be stemming, waardoor het werkelijke aan tal woningen 9459 werd. Ondanks het grote aantal nieuwe wo ningen nam het aantal woningzoeken den nog verder toe. Er werden in het tweede kwartaal 420 vergunningen af gegeven, maar in diezelfde tijd steeg het aantal woningzoekenden met 440. In de maanden april, mei en juni lieten zich 54 mensen, die elders wonen, maar in Soest werkzaam zijn, als woningzoe kenden inschrijven. Daarbij kwamen nog 45 personen, die in Soest voor een be jaardenwoning in aanmerking willen ko men. Op 30 juni van dit jaar zocht het ministerie van defensie huisvesting voor 379 gezinnen met in totaal 1623 personen. In het tweede kwartaal zijn zeventig misdrijven ter kennis van de plaatse lijke politie gekomen; in 39 gevallen kon een dader worden aangehouden. Het merendeel van de misdrijven be trof eenvoudige diefstallen (26). Zestien maal werd een gekwalificeerde diefstal gepleegd. Daarnaast werd vijfmaal rij den onder invloed van sterke drank geconstateerd. Zeven gevallen van joy riding kreeg de plaatselijke politie te behandelen en vier gevallen van mis handeling. Slechts één keer reed iemand door na bij een ongeval betrokken te zijn geweest. Opnieuw werd een groot aantal pro cessen verbaal opgemaakt wegens over treding van de wegenverkeerswet. Het waren er in totaal 729. Daarnaast kon den echter nog 324 overtredingen met een transactie worden afgedaan. In to taal constateerde de politie dus 1053 overtredingen. In de maanden april, mei en juni von den 172 verkeersongevallen plaats, waar van 122 alleen met materiële schade. Bij 49 aanrijdingen vielen gewonden, terwijl één dodelijke aanrijding plaats vond. Het totale aantal slachtoffers be droeg in dit kwartaal 72. De brandweer moest 22 maal uitrukken, waarvan zeven keer voor een vuilnis- brand en tweemaal voor een uitslaande brand. Viermaal werd er een binnen brand gemeld. De totale schade, die door de diverse soorten branden werd aangericht, bedroeg ongeveer ƒ62.500,—. De brandweer van Soesterberg moest in het tweede kwartaal zes maal uit rukken, waarvan vier keer voor een vuilnisbrand. Eén keer raakte in Soes terberg een asfaltketel in brand. Een en ander blijkt uit het overzicht over het tweede kwartaal 1969 van het Economisch-Technologisch Instituut voor Utrecht. De heer Joh. Naron die zich in dienst heeft gesteld van het ontwikkelingswerk in Kameroen, lu&tt zich genoodzaakt gezien een loterij te organiseren, ten einde voor zijn team een auto te kun nen aanschaffen, daar de in gebruik zijnde totaal onbruikbaar is geworden. De heer Naron, die binnenkort weer naar Kameroen vertrekt, hoopt dat de Soesterbevolking de in omloop zijnde loten welwillend zal kopen, opdat dit mooie en noodzakelijke werk in Kame roen kan worden voortgezet. Niet alleen worden de loten aan de deur aangeboden, doch U kunt zich ook wenden tot de heer Van den Brink, Mariastraat 4, en de heer A. J. Naron, Korte Bergstraat 7, tel. 3421. Verschillende leden van de Bedrijfs Zelf Bescherming van Philips Phono- graphische Industrie in Baarn zijn don derdagavond door de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen onderscheiden met de medailles voor resp. tien en vijftien jaar trouwe dienst. Onder hen waren ook twee inwoners van Soest, t.w. de heer J. V. Bosch, die de koninklijke onderscheiding met oorkonde kreeg voor vijftien jaar trou we dienst, en de heer A. van Dijk voor tien jaar trouwe dienst. Heel Nederland genoot bij de aanblik van de oudste zoon van prinses Bea trix en prins Claus toen hij. net als elk ander ventje van zijn leeftijd, zich «vets aantrok van de regels en dat oljed wat hij op een gegeven moment wilde. Het begon al vorig jaar met aandacht trekken van achter het naast het bor des van het paleis gelegen raam en dit jaar stal hij met zijn ballon-affaire en bijna salto mortale van de bordestrap helemaal de show. Mocht met de komst van zijn eerste broertje prins Friso aan deze glans rol enigszins een eind gekomen zijn, met de geboorte van zijn tweede broer tje is zijn rol nog meer ingetoomd. Terwijl prins Claus in zijn groene Porsche heen en weer rijdt tussen Drakesteijn en het Academisch Zie kenhuis in Utrecht en paleis Soestdijk, hebben vele honderden Nederlanders gebruik gemaakt van de gelegenheid bloemen en cadeaux aan te bieden en ondanks het feit, dat iedereen weet dat prinses Beatrix in Utrecht verlangend uitziet naar de dag dat zij \yeer naar huis mag, was het vooral in het week end een drukte van belang in de buurt van het kleine kasteeltje in de Lage Vuurse. Begunstigd door het fraaie herfstweer maakten velen een wandeling door de rondom liggende bossen, om te probe ren, daarbij geholpen door de reeds afgevallen bladeren, een glimp van het prinselijk tehuis op te vangen. Een be langstelling, die niets met nieuwsgierig heid te maken heeft, maar zoveel bete kende als een persoonlijke gelukwens. Wij hopen dat prinses Beatrix spoedig in haar gezin zal zijn teruggekeerd, om haar tijdelijk onderbroken taak als moeder weer voort te zetten, zij het dat nu drie prinsen haar aandacht zullen vragen. Onze gelukwensen voor de gelukkige ouders. De Soester politie heeft twee jeugdige inwoners van Soest aangehouden we gens een tweetal diefstallen in een grammofoonplatenzaak te Amersfoort. Het zijn de 15-jarige G. de B. en de even oude F. T. Bij huiszoeking bij De B. werden nog acht platen aangetrof fen, die zij bekenden, verleden week te hebben ontvreemd. In de nacht van zondag op maandag, te pl.m. 4 uur, is de 22-jarige M. C. Z. uit Hilversum op de Steenhoffstraat, voor het postkantoor, met de door hem bestuurde auto geslipt en tegen een lichmast van de P.U.E.M. gereden. De auto reed over enige vuilnisemmers alsmede tegen een verkeersbord en een lichtmast, die afknapte. De auto werd zwaar beschadigd, doch de bestuurder kwam met de schrik vrij. Zaterdag a.s., 's avonds 7 uur, zal de heer Joh. Naron door de oud-bisschop van Groningen, monseigneur P. Nier- mann tot priester worden gewijd. De plechtigheid zal plaats vinden in de R.K kerk te Soestdijk. Van het Bouwtechnisch Instituut te Amersfoort slaagde voor het diploma 3-jarige cursus Middelbaar Bouwtech nisch Onderwijs de heer P. J. Radema ker te Soest. De vorige week in Soest gehouden jaarlijkse collecte van de Dierenbe scherming afd. Soest, heeft een re cord opbrengst gehaald, 3550.57 werd door de Soester dierenvrienden opge bracht. Het bestuur dankt daar voor alle gulle gevers, die weten dat het geld alleen gebruikt wordt om het leed van de dieren te verlichten en zo mogelijk te voorkomen. Wij leven in Nederland in een rechts staat. Dat is een staat, waarin geen wil lekeur heerst, waarin niet ieder zijn eigen rechter speelt en wij er zeker van kunnen zijn, dat we niet onschuldig in de gevangenis worden geworpen. We hebben onze rechten en onze plich ten, maar zelfs bij plichtsverzuim mo gen wij ons verontschuldigen en als iemand een misdaad begaat, heeft hij nog recht op een verdediger en een eer lijke rechtspraak. Wie veroordeeld mocht worden door een rechtbank, kan bovendien nog in beroep gaan bij een hogere instantie. De gehele rechtsple ging is onafhankelijk van politie cn wet gevende instanties. En de straffen op gepleegde misdrijven kunnen wel eens hard zijn, zij zijn nimmer onrechtvaar dig. Dat wil zeggen: zo hoort het te zijn. Helaas kan ook een onafhankelijke rechter zich vergissen en wordt er per ongeluk, of door valse getuigenissen, wel eens iemand onschuldig veroor deeld. Of een rechter laat zich, tegen alle voorzorgen van de wetgever in, meeslepen door persoonlijke of politieke emoties en beïnvloedt de strafmaat. Gelukkig konden de ónschuldigen aan de discussies over onze rechtspleging voorbij gaan. Wie een zuiver geweten had, kon niet worden opgepakt en kwam nimmer met de justitie in aanra king. Zo heette dat. Juist die veiligheid van de individu is nu in gevaar. Een kleine, onopvallende wetswijziging in ons Wetboek van Strafvordering zou wel eens kunnen meebrengen, dat ook de mensen met het zuiverste geweten met politie en justitie in aanraking gaan komen. Onze minister van justitie, prof mr. C. H. F. Polak, heeft namelijk in een wets ontwerp voorgesteld voorarrest ook mo gelijk te maken "indien tegen de ver dachte ernstige bezwaren zijn gerezen terzake van een misdrijf van zo ernstige aard, dat het belang van de rechtsorde de bewaring bepaaldelijk vordert.' De reinen van ziel zullen tegenwerpen, dat zij niet verdacht kunnen zijn. Zij hebben immers niets gedaan. Maar de grote vraag is hier niet, wat zij wel of niet gedaan hebben, maar welke uitleg later kan worden gegeven ?an vage ter men als "ernstige bezwaren", "misdrijf van zo erntige aard" en "belang van de rechtsorde". Met de voorbeelden van Portugal. Tsje- cho-Slowakije, Griekenland en Noord- Ierland voor ogen, mogen onze wetten niet te vaag zijn. Willen wij werkelijk alle ónschuldigen buiten de cel houden, dan mag het niet mogelijk worden, zo maar een aantal medeburgers in voor arrest te zetten op grond van "ernstige bezwaren" van een politieke partij die aan de macht is. Dan mag een politie- inspecteur of politie(k)-commissaris zich niet verschuilen achter een vage omschrijving als een "misdrijf van zo ernstige aard". In proces-verbaal ci dagvaarding moet elk misdrijf héél precies worden om schreven met de overtreden wetsartike len er bij. Voor vaagheid is nog nooit plaats geweest in onze rechtsstaat. Juist in deze moderne tijd is er een stre ven, de z.g. voorlopige hechtenis in te dammen en degenen die op grond van bepaalde verdenkingen in een politie bureau worden vastgehouden voor ver hoor, nog meer rechtszekerheid te ge ven. Vier jaar geleden heeft Nederland ook een resolutie aangenomen van het comité van ministers van de Raad van Europa, waarin o.m. de voorlopige hech tenis als een uitzonderingsmaatregel wordt bestempeld. Bovendien wordt daarin het recht op juridische hulp on derstreept. Prof. mr. W. F. C. van Hattum, vice-pre- sident van de Haagse Rechtbank heeft het helemaal niet op die voorlopige hechtenis begrepen v_n noemt de hante ring daarvan nu reeds "een schandelijke zaak" (20 juni 1969). Hoe zou het dan moeten worden als de rechtsgrond voor deze "in verzekeringsstelling" nog zwak ker, nog aanvechtbaarder werd? Voorlopige hechtenis is ingevoerd, om een verdachte het vluchten te beletten. Uiteraard behoeft iemand die een par keerverbod overtreed niet achter slot en grendel te worden gezet, zo lang hij de politie de motieven van zijn daad niet heeft opgebiecht en zijn daad bekend heeft. Maar een moordenaar kan de be nen nemen als men hem aan de tand wil voelen. En een gevaarlijke, gewa pende rover, die mensen neerslaat om bij een geldkist te komen, stuurt men ook geen beleefd briefje om eens op het bureau te komen praten. Men wil nieu we slachtoffers voorkomen en houdt de verdachte vast, tot zijn insluiting ge regeld is. De laatste tijd is er veel twijfel over de grensgevallen. Moet men ook een tas jesdief insluiten, zodat hij geen andere tassen kan stelen in de dagen dat hij verhoord wordt? Kan iemand die alléén maar verdacht wordt en tegen wie eigenlijk geen feitelijke bewijzen kun nen worden aangevoerd, voorlopig wor den vastgehouden tot er later voldoen de bewijsmateriaal zal zijn? Het zou dan wel eens kunnen blijken, dat er he lemaal geen bewijzen tegen hem zijn. Of... dat het bewijsmateriaal een heel andere persoon aanwijst. Voorlopige hechtenis is een kwade zaak. Voor de justitie alsook voor de onschul dige burgers in de rechtsstaat. En zeer beslist een paskwil in de staten met minder rechtszekerheid. Nu hangt de rechtszekerheid in de rechtsstaat geheel af van de regering die de rechtsnormen hanteert. Bij mi nister Polak zullen wij ons niet zo gauw onzeker voelen. Maar wie wordt zijn op volger? En wie komen er in de twintig, dertig jaar na Polak nog meer? Op grond van het nieuwe wetsartikel mag een politieman tegen elke wille keurige staatsburger zeggen: U brengt de rechtsorde in gevaar. Ik neem u mee naar het bureau". Een knappe advocaat die dan bewijst, dat u de rechtsorde op dat moment niet in gevaar bracht. Want die advocaat heeft helemaal geen hou vast. En de verdachte blijft dus in wil lekeurige hechtenis. Dit arrest wordt bij aanvaarding van het onderhavige wetsontwerp mogelijk als "generale preventie", en zelfs als u uw tong uitstak tegen een jonge politie agent "wegens ondermijning van het ge zag". Of na het schrijven van een inge zonden stuk wegens "geschokt rechtsge voel" of "het in gevaar brengen van orde cn veiligheid". Allemaal loze kre ten en kapstokken om iemand aan op te hangen, als er geen beter motief is te vinden. De volksvertegenwoordiging zal het wetsontwerp maar beter kunnen ont doen van dit gevaarlijke addertje. Er zijn al teveel ónschuldigen opgesloten.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1