$aLoi* iCdf^cl kleuter^ WIJZIGING BIJSTANDSWET MEBGEL EN MOSASAURUS IN DE SINT PIETERSBERG DRUKKER of AANKOMEND DRUKKER HANDIGE JONGEN N,V, Eerste Soester Electrische Drukkerij M0DINETTE WAT DEKKER SNIJDT, SS KWALITEIT Slagerij Dekker ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER winkelmeisje MEISJES - DAMES MAJORETTE KORPS ASSISTENTE VOOR DE DIREKTIE WASSERIJ „SOESTDIJK" de Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderaie» 23 Verhaal als vermogen wordt weggeschonken Leenbijstand onder verband van hypotheek mogelijk Gemeenten moeten richtlijnen publiceren Trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Burgerlijke stand Gerste doester llcgnitcnis-Ondernemin" sa Krabbels van Kneli En de handtekening van Christiansen naast die van Alva s SOESTDIJK nl rrr verkoopster leerling verkoopster DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG 250 gr Paardenbiefstuk 198 3 Slavinken125 Woensdag Gehaktdag 500 gr. Gehakt m. kruiden 208 Uit eigen worstkeuken 100 gr. Paardenrookvlees 68 150 gr Saks85 Koninginnelaan 23 - Tel. 2896 VAN GEND LOOS te Amersfoort vlot en accuraat DRINGENDE OPROEP SOESTER TURNCLUB SCHAT DAVIT N.V. 2 meisjes van pl.m. 15 a 16 jaar, vrouwelijke kracht, handige jongen help /J3Êtë&ï±. Bijenteelt Eiermarkt DINSDAG 14 OKTOBER 1969 Met de vervanging van de Armenwet door de Algemene Bijstandswet op 1 januari 1965 kwam de financiële bijstandsverlening van overheidswege op principieel nieuwe grondslagen te rusten. Voortaan zou iedere Nederlandse burger, die niet in de noodzakelijke kosten van zyn bestaan kan voorzien, recht hebben op bijstand van de overheid. Hoewel het in deze wet neergelegde stelsel van hulpverlening in het algemeen goed voldoet, is in de praktijk gebleken dat het wenselijk is de bijstandswet op sommige punten te wijzigen. Door de staatssecretaris van hel ministerie van C.R.M., mr. H. J. van de Poel en de minister van sociale zaken, de heer B. Roolvink, is daarom bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat een aantal wijzigingen van de bijstandswet beoogt. De figuur van de bijstandsverlening on der verband van hypotheek was tot dus verre niet in de bijstandswet opgenomen. De overwegingen daartoe waren, dat bijstand een aanvullend karakter heeft en pas wordt verleend indien en voor zover de eigen middelen ter voorziening in de noodzakelijke kosten van het be staan ontbreken. In het nieuwe wetsontwerp wordt nu een bepaling voorgesteld, die een verrui ming wil geven aan de mogelijkheden tot verlening van bijstand in gevallen, waarin het vermogen is belegd in een door een persoon of gezin zelf bewoonde woning. Tot dusverre kan in zulke ge vallen indien de individuele of gezins omstandigheden zulks uit bijstandsoog punt verantwoord maken, gunstig op de aanvrage worden beslist, ook indien de waarde van de woning het zgn. „be scheiden vermogen" te boven gaat. Als dan moet de bijstand worden verleend a fonds perdu. De algemene bijstands wet laat in deze gevallen geen leenbij stand toe. In de praktijk komt het echter dikwijls voor, dat een tegeldemaking of (verdere) bezwaring slechts met veel bezwaar kan worden verlangd, terwijl nochtans tot en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd 1 Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 A*« GEBORENAdrianus Gijsbertus, zoon van A. G. van Apeldoorn en C. E. van der Maas, Albert Cuyplaan 23. Men- no Johannes, zoon van B. Kuus en B. Jellema, Beetzlaan 82. Caspar Vin cent, zoon van R. Bisschop en C. M. W. Scheffer, Varenstraat 210. Mar- co Willem, zoon van W. Eekel en G. N. Schaap, Eikenlaan 75. Hermanus Hendrikus Johannes. zoon van H. H. J. van Ooijen en E. E. Kok, Speenkruid - straat 13. Brenda, dochter van H. van Veen en M. M. Kikkert, Simon Stevinlaan 33. Remko Norbert, zoon van A. van Woerkom en J. C. Vita Israël, Colenso 73. Mary, dochter van L. Boef en M. E. van Gelder, Gen. Winkelmanstraat 97. ONDERTROUWD Hendrik Luschen, Bakkersweg 2 en Aleida Jacoba Ruijs- senaars, Krommeweg 29. Gerrit Co lenbrander, Paterserf 169, Oosterhout en Janna Elisabeth Berlemon, Oude Tempellaan 4. Jan Willem van de Burgt, Buurtweg IA, Doorn en Anna Maria Beuken, Steenhoffstraat 63. Johannes Petrus Ignatius Maria van der Velden, W. van Noortstraat 107, Urecht en Josephina Johanna Maria Hoes, Prof. Lorentzlaan 28. Jacob Mooij, Sparrenlaan 9, Baarn en Maria Mar- garetha Wilhelmina de Zoete, Juliana- laan 5. Adrianus Bernardus de Bruin, Molenstraat 66 en Cornelia Smeeing, Nieuweweg 15A. GEHUWD Johannes Lambertus Mul ler. Ir. Menkolaan 13 en Eva Kramer, Ir. Menkolaan 13. Johannes Jacobus Herman Scholte, Molenaar 10, Laren en Johanna Barbara Maria van Ros senberg, Insingerstraat 56A. Anto- nius Johannes Petrus Maria van den Bremer, Merelweg 10 en Geertruida Christina Elizabeth van den Brink, Van Straelenlaan 9. Hendrik Willem van rle Bunt. Molenweg 56, Maartensdijk en Odilia .Joanna van den Brakel, Laan straat 63. Teunis Houweling, De Genestetlaan 24, Zeist en Maria Hen- riëtte Francisca Lieshout, Talmalaan 8. Gerrit Johannes Greeven, Gouds bloemstraat 11. Amersfoort en Hendri- ka Olie. Stadhouderslaan 64. Jan Adri Frederiks, Hanzestraat 120, Arn hem en Catharina Maria Kroijemans, Albert Cuyplaan 166. OVERLEDENJacobus Stephanus van Amersfoort, 66 jaar, gehuwd met E. van der Vate, Amersfoortsestraat 104. Elbert Klompenhouwer, 74 jaar, ge huwd met T. Hartemink, Molenstraat 136. Oir H W VELLINGA Begrafenis Crematie. Transport fRouwkamer) Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 het buiten beschouwing laten van het vermogen, belegd in de eigen woning, redelijkerwijs geen aanleiding kan wor den gevonden. De bijstandsaanvrage moet clan worden afgewezen, hoe onbe vredigend het ook is om de betrokkene niet te helpen. Winstpunt In deze lancune hoopt men nu te kunnen voorzien door bijstand in de vorm van een geldlening onder verband van hy potheek. Daardoor kan het vermogen (eigen huis) tijdelijk buiten beschouwing worden gelaten. Deze wetswijziging, mits ze door de Kamer wordt bekrachtigd, achten wij stellig een winstpunt. Immers, in de praktijk is het nu een maal zo dat bij bezit van een zelfbe- woonde woning weliswaar middelen aanwezig zijn, maar dat veelal niet over deze middelen kan worden beschikt, om dat in redelijkheid tegeldemaking of (verdere) bezwaring van het huis niet kan worden verlangd. Een andere voorgestelde wetswijziging heeft betrekking op de openbaarmaking van bijstandsrichtlijnen door de ver schillende gemeenten. Er zijn nog tal rijke gemeenten in Nederland, die hier mee nogal geheimzinnig doen en hun richtliinen niet publiceren. Daarom is het goed dat de openbaarmaking van de bij standsrichtlijnen wettelijk zal worden voorgeschreven zodat bedoelde gemeen ten gedwongen worden datgene te doen. waartoe zij zonder dwang helaas niet zijn gekomen. Wij verwachten dat de Kamer de wijziging van de wet zal toe juichen, want het rechtskarakter van de bijstand vereist openheid en duide lijkheid bij de bijstandsverlening door de gemeenten. Schenking verhalen Het wetsontwerp bevat bovendien en kele voorstellen tot wijziging van de verhaalsbepalingen. Er zal o.a. een arti kel in de wet worden opgenomen, dat bepaalt dat de kosten van bijstand kun nen worden verhaald op degene aan wie de bijstandontvangende een schenking heeft gedaan, tenzij aannemelijk is dat ten tijde van de schenking de noodzaak van bijstandsverlening nog niet kon wor den voorzien. Deze bepaling achten wij van groot be lang. In de praktijk komt het bijvoor beeld dikwijls voor dat bejaarden die in een tehuis worden opgenomen, een deel van hun spaargeld gauw op naam van hun kinderen zetten en dan doodge moedereerd bij sociale zaken aankloppen voor bijstand om de verzorgingskosten te kunnen betalen. Het behoeft geen betoog dat dergelijk gedrag neerkomt op een misbruik maken van de bij standswet. Het wordt dan ook hoog tijd dat tegen dergelijks praktijken wordt opgetreden. Daarom zullen nu degenen die de schenking hebben ontvangen, ge dwongen kunnen worden de kosten van bijstand te betalen. Het lijkt ons logisch dat de kosten op deze mensen, die feitelijk op die ma nier van de bijstand verlening aan der den, profiteren, kunnen worden ver haald. Iets anders is wanneer op het moment van de schenking iemand nog niet kon voorzien, dat hij eens genood zaakt zou zijn om bijstand aan te vra gen. Maar dat moet de persoon in kwes tie dan toch maar kunnen aantonen. Tussen Maas- en Jekerdal ligt als een heuveluitloper de Sint-Pieterberg, een gigantische klomp mergel, waarvan vaststaat, dat ze al sedert het begin van onze jaartelling onderaardse gangen be zit. Wie zonder veilig geleide de gangen ingaat, beseft reeds na enkele ogenblik ken, dat hij hopeloos verdwaald raakt in deze enorme doolhof, waarin vele gangen een treffende gelijkenis vertonen. Reeds bij het binnentreden valt de tem peratuur op in onze winter is zij be haaglijk, in onze zomer kil. Dat valt te verklaren uit het feit, dat er 's zomers en 's winters een zelfde temperatuur heerst in de gangen van 8 a 9 graden Celsius. FOSSIELEN IN DE GANGEN Wie de weg weet in de gangen, vindt tussen de ontelbare handtekeningen op de muren ook heel oude namen, zoals die van monniken in gotisch schrift en diverse signaturen uit de 15de, 16de en 17de eeuw. Beroemde handtekeningen als van de Spaanse landvoogd Alva en uit 1943 van de Duitse generaal Christiansen. Toen een gids de Duitse operbevelheb- ber de handtekening wees van Alva en iets over de geschiedenis wilde ver tellen, verklaarde de Duitser: "Ik ken die geschiedenis, Alva is één van mijn grote voorgangers". Voorwereldlijke monsters Naast de handtekeningen vinden we de resten van schelpen, inktvissen, zeeegels en tanden. Reeds lange tijd geleden vond men de fossielen van voorwereld lijke dieren met name de mossaurus en de reuzenschikïpad, alle in het steen afgedrukt. De mossaurus was een reu- zenkrokodil die in de Maas leefde. Al zou men het niet verwachten, toch is ook naast het voorwereldlijke leven het hedendaagse leven sterk vertegen woordigd in de onderaardse in de on deraardse gangen. Vlinders, vogels en vliegen vindt men bij de ingang der grotten. Deze zoeken daar hoofdzake lijk beschutting, maar de vleermuizen leven in de grotten. In de befaamde kraamkamer ziet men duizenden en dui zenden van deze beesten, die zich bij honderden aan elkaar vastklitten. Van de vijftien soorten, die in Nederland voorkomen, kan men er twaalf vinden in de Pietersberg en tien soorten komen alleen maar in de Pietersberg voor. Naast het dierlijk leven vindt men er ook het plantaardig leven. De vrucht- baarhied van de kalkmergel was voor de boeren aanleiding om in de gangen brussels lof te gaan verbouwen en lange tijd was was ook de kweek van cham pignons belangrijk. Wetenschap contra economie Het gevaar van instortingen in het toe ristische gedeelte van de Pietersberg is tot een minimum teruggebracht. Daar echter, waar door de Nederlandse Ce ment Industrie de afgravingen worden verricht, bestaat er een scherpe controle en is het gevaar ook groter. Er is lang geprobeerd de Pietersberg te behouden voor onderzoekingen, die van groot belang kunnen zijn, bezien zowel uit natuurkundig als uit geologisch standpunt. De stijd om de Pietersberg is echter in 1949 al verloren, toen de Nederland se regering de E.N.C.I. een consessie van 60 jaar gaf voor de afgravingen. Het cementbedrijf heeft daarop ir. Van Schaik, een expert op 't gebied van de Pietersberg, de opmetingen van het on deraardse gangenstelsel laten verrichten. Wanneer de cementarbeiders bij de af gravingen op bijzonderheden stuiten. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoorj 2045 worden direct deskundigen gewaar schuwd, die kunnen beoordelen of een nieuwe vondst waarde heeft. Zo tracht men op deze wijze toch aan de verlan gens van ir. Van Schaik te voldoen en blijkt de kreet uit 1949: "Woningen zijn belangrijker dan vleermuizen" veel van haar waarde te hebben verloren. Maai het grootste deel van de berg is lang zamerhand afgegraven. Onderduikers veilig Een facet van de Pietersberg moeten wij nog belichten, namelijk als schuilplaats. Het moet voor ir. Van Schaik en een van zijn intiemste medewerkers een complete verrassing zijn geweest, toen zij vernamen dat beiden, volkomen on afhankelijk van elkaar, in de laatste oorlog als illegaal werker talrijke on derduikers daar een veilig onderkomen hebben verschaft, terwijl ook veel Joden door de onderaardse gangen naar het veiliger België werden geleid. Een doch tertje van de heer Van Schaik verzocht haar vader dringend haer Joodse vrien dinnetje te helpen vluchten. Het ging wel, maar pas vele weken later en het meisje werd meegenomen onder het motto van: "Ga je mee, even naar de vleermuizen kijken." Voor zo spoedig mogelijk vragen wij een voor Heidelberger degel en -cylinder en een voor magazijn- en expeditie-werk. Naast een prima beloning geven wij ook een hoge winstuitkering. VAN WEEDESTRAAT 7 - SOESTDIJK Telefoon 2962. Wij vragen op korte termijn meisjes die zijn of willen worden. Aanmelden, dagelijks tussen 9-17 uur aan het bedrijf. (Eventueel kunt u telefonisch een afspraak maken voor *s avonds.) modeatelier soestdijk vraagt voor haar modehuis Wij bieden een afwisselende werk kring. Zo'n baan bij De Ster betekent o.a. werken in een fijn modieus bedrijf met een uitstekend salaris. Indien u belangstelling heeft zien wij uw sollicitatie gaarne tegemoet. Bel ons of kom even langs. MODEHUIS V P. HILHORST Van Weedestraat 5A-B - Soest - Tel. 2304 vraagt voor spoedige indiensttreding Haar taak zal bestaan uit behandeling van korrespondentie en het verrichten van sekre- triaatswerkzaamheden voor de staf van het bedrijf. Mulo-opleiding strekt tot aanbeveling. Kantoor ervaring is vereist. Voor sollicitaties kunt u zich in verbinding stellen met de afd. Pers.zaken, kantoor Soes- terweg. Telefoon 03490-13241. Wij vragen voor direkte indiensttreding, voor onze klasse-slagerij Aanmelden, liefst persoonlijk, VAN WEEDESTRAAT 66, SOESTDIJK Het bestuur zoekt direct contact met van 14 tot 21 jaar, om binnenkort, in samenwerking met de Soes ter Harmonie P.V.O.. over te kunnen gaan tot oprichting van een select Persoonlijk melden dinsdag 14 oktober (heden) in het P.V.O.-gebouw, Beetzlaan 34, Soestdijk, om 19.30 uur. Nadere inlichtingen Meidoornweg 3, Soest-Zuid, tel. 3700 of Thorbeckestraat 20. SoestdijJr, na 18 JANSKERKHOF 15 - UTRECHT Internationale Onderneming op Scheepsbouw- gebied, zoekt Gevraagd goede schoolopleiding. goede kennis van de Engelse en Duitse taal. liefst met kantoorervaring. goed kunnende typen. Initiatief en organisatievermogen. Ajje ut ming vraog clan mok zeige dat- ter in de teugeswoor- dugge tied steeds meer zogenaomde mode-vurschiensele veurkomme. Der bin- ne minse die daat daan un raozje noe- me.maor ik zie tocli al tied nog vurschil tusse ut vurzaomele vaan sleutulhaan- gers en ut houwe vaan un bepaold soort bar dure hongde of katte. Ut laotste is beslis geen raozje, maor un staotus-simbool zoas daat hiet. Daat is altied bie minse. As zullie ble vriende of femielie waat zien, waat oft ok is, en zullie vingde ut ok leuk, daan motte zullie ut ok hebbe, aal zaal de laotste steen der veur bove motte komme. Daorin binne grote min se geliek an de kingders. Ut is maor goed daat nie ieder mins der gevuullug veur is, waant aors zouw de heule weruld der geliek uutzien. Neem noeng maor is heul gewoon as veurbeeld ut hebbe vaan aantiek. Veul minse kriege pas un gelukkug gevuul as zullie arregus un stuk aan tiek of iets watter veur deur mot gaon kenne kope en as daan effe kaan nog veur un kopie ok. Stel jie je noeng is veur daat de heule wèruïd gek waas op die ouwe moek, daan waast niks bezongders as je daat zouw vurzaomele. Ut krieg allenug maor zin aster ok nog minse binne die die ouwe rommul graog kwiet wille. Nog nie zo heul laang geleje waast veur Kneliao de gewoonste zaok vaan de wèruld as ze koffie ant maole waas mit de haand. Zie vongd ut heulemaol nie nodug om un elektrieke te neme zo laang die haandmeule ut nog dee. Maor noeng al effe geleje gaaf die de geest en hek zoon medern ding veur der gekoch. Effe opt knoppie drukke en klaor is Kneliao. Maor veurige week kwaam der iemaand om de deur, en die kwaam vraoge of wullie die ouwe koffiemole nog haade, en as daat zo waas, of hie um daan kon kope. Noeng haad die vriejer geen geluk, waant wullie haade um mit un grote boog in de vullusbaak gekiept. Hie waas kepot en waat mot un mins der daan nog mee. Daat haade wullie noeng nie motte doen, waant daat ding waas aantiek en un hoop cente waord. Wie waore blie daat wu ut kwiet waore, maor ouwe moek is in. en daor mot un mins an wenne. Heule groepe minse binne der gek vaan, net zo aster minse binne die zo nodug un aopie motte hebbe, of un pappegaoj. Der binne der zellufs die un schild- paad as huusdier houwe. Nie allenug minse in ongs darrup doen daat soort dinge, waant neem noeng is ongze kroonprinses mit der maan. Ik heb ut idee, daat zullie gek binne op ooijevaors, waant die beeste wete de Laoge Vuurse meraokuls best te vingde. Ik schaat zo datter in de tuun un baak mit lekkere haapies staot en daat zullie der maor muujaluk veurbie kenne komme. Ut enugge waat die beeste kenneluk nog nie zo bes deur- hebbe, is waat veur pakkie zullie mee motte bringe. Ik ket ut netuurluk ok vurkeerd hebbe en daat ut zo heule maol naor wens is mit de drie prinsen. Ut zouw makkeluk kenne, waant ik schaat daat hullie moeder ok bie der eige zaal denke, ik hep zo laang tusse deerntjes motte leve, ik wil noeng wel lis jongens om ming heen hebbe. Aal jaore laang kenne wullie niks aor* as prinsesse, maor die tied is veurbie, jonges binne in en bie ongze prinsesse is daat heul best te marreke. Ut enugge waork noeng nog baang veur bin is daat der noeng un heule kwak minse zo nodug un ooijevaor motte hebbe, omdaat daat in is. As die beeste noeng maor presies wete bie welke minse zullie motte angaon waant aors ziek ut der nog vaan kom me, daat de dierebescharruming nog un drukke tied gaot kriege aster ge- jaog gaot worre op die beeste en die binne noeng eenmaol bescharrumd. Ik bin blie, dak heulemaol nie gevuul lug bin veur dinge die in binne. maor veur alle zekerhied gaok der wel veur zorrege datter geen oojevaor op ming daak ken komme. Maork blief der bie daat die beeste presies wete waor of zullie motte weze, ik schaat daat daat mit instingk heb te maoke. Waor of daat allemaol al nie goed veur ken weze. Voor de bediening van onze droogmachines. het opvouwen van gewassen en gedroogde lijfgoe deren, vragen wij eventueel ook voor halve dagen Voor de mangelafdeling eventueel ook voor halve of enkele dagen per week. Voor de wasserij vanaf 16 jaar. Voor alle afdelingen geen vakkennis vereist en direkt flink loon. BEETZLAAN 2 - TELEFOON 02155-28.93 NAJïOtiAlÉVHKtERSWEEX '8» Morgenavond, 8 uur, wordt in gebouw De Rank het examen afgenomen van 9 candidaten, die dit jaar de cursus voor beginnende imkers hebben gevolgd. Na afloop zal de film „Bijenhouden met succes" worden vertoond. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van ƒ12.- tot ƒ13,- per 100. Middenprijs 12,50. Prijs per kg f 1.98.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5