FUGERS VOOR UW FIETS F I n Tinoccfiïo Garage Stam GEMEENTERAAD GERESERVEERD TEGENOVER SAMENWERKINGSORGAAN EN COÖRDINATIETEAM GEYTENBEEK GOED LICHT T- ALLICHT DYNAMO MET KAP, koper verchroomd, v.a. f 7.98 Gemeenteraadsveroaderino MAZDA w s NAAR GROTERE BESTUURSVORMEN 11 KUNT NIET ALLES WETEN Hypotheken Autofinanciering Persoonlijke leningen De lieren Grijze en Roos erelid van Bijenteelt Garage ,DE SOESTER' oitk van Essen Uw Rcccder staat klaar bij „De Gouden Snaar" 1 O Héél hun leven gezonde' voeten door KINDERSCHOENEN metvoetvorm interieur en leder zolen. SCHOENEN TASSEN Oplichter aangehouden Krabbels van Knelis Volkskerstzangavond Voor uw razendsnelle Ned. Ver. van Huisvrouwen lelel. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 VRIJDAG 17 OKTOBER 1900 De gemeenteraad van Soest heeft zich woensdagavond nogal gereserveerd op gesteld tegenover het voorstel van het Samenwerkingsorgaan Eemland om een krediet beschikbaar te stellen voor een le vormen coördinatieteam, bestaande uit een stedebouwkundige, een ver- keersdeskundige en een socioloog. Het aandeel van Soest in de totale kosten van 150.000,bedraagt 39.000, welk bedrag uiteindelijk wel werd ge voteerd. ook al veronderstelde de bur gemeester, dat nog wel verdere kredie ten nodig zullen zijn om dit team van deskundigen aan het werk te kunen zetten en houden. „Het samenwerkings orgaan is nu eenmaal een dure zaak", concludeerde de burgemeester. De bezwaren van de meeste raadsleden gingen evenwel uit naar de duidelijk in het voorstel waarneembare en steeds toenemende invloed van de gemeente Amersfoort op het geheel. Dr. Berkel- bach van der Sprenkel (prot.chr.) sprak van een overheersing van Amersfoort zelf. zijn fractiegenoot de heer Dijk stra van een overheersing en een ge zag van de deskundigen. Mevrouw Polet (PvdA) had bezwaar te gen het feit. dat de verschillende ge meentelijke plannen nu wellicht aan gepast zullen moeten worden aan de plannen en rapporten van het coördi natieteam. „Het is destijds allemaal met een vrijblijvende vorm van overleg be gonnen. maar nu gaan we de zaken omdraaien", meende zij. De heer Berkelbach van der Sprenkel herinnerde er aan, dat de raad twee iaar geleden met het nodige voorbe houd en de nodige terughoudendheid heeft ingestemd met het samenwer kingsverband, maar z.i. gaat uit de stukken van het samenwerkingsorgaan steeds duidelijker een overheersing van Amersfoort spreken. Ook had hij be zwaren tegen de integratie, die het co- ordinatieteam tot taak krijgt, na te stre ven op bepaalde, tot haar taak beho rende gebieden. „Men moet niet te slor dig omgaan met de formuleringen" vond de heer Berkelbach van der Sprenkel. Hij wees er voorts op, dat Soest een bijzondere plaats in het geheel in neemt, omdat de gemeente minstens even zeer is georiënteerd op andere plaatsen in de omgeving, met name in en om het Gooi. Een voorzichtige neutraliteit zou naar zijn mening dé voorkeur verdienen. „Men zal dit in Amersfoort dan moeten zien als een soort waarschuwing van Soest". De heer J. R. van Poppelen (KVP) herinnerde nogeens aan het feit, dat ASSURANTIËN ANNO 1958 Beethovenlaan 13 - Baarn - Telef. 3379 Soest destijds onder bepaalde condities aan de samenwerking is begonnen. De ze samenwerking moet z.i. echter niet zover gaan, dat zonder meer van een integratie wordt gesproken. „We ver langen niet al te veel bindingen. De KVP vraagt zich bovendien af, wat de consequenties voor Soest zijn, wanneer straks het coödinatieteam met bepaal de nader uitgewerkte plannen ter tafel komt. In hoeverre zijn die plannen bij voorbeeld bindend. En in welke groot heden denkt dit team. De KVP is wel voor samenwerking, maar tegen dit voorstel heeft de partij toch zekere be denkingen" aldus de heer Van Poppe len. Ook de heer M, de Groot (Binding Rechts) had bezwaren tegen de redac tie van het voorstel en met name tegen de term integratie. "Coördinatie is no dig en zelfs een gebiedende eis, maar we moeten niets hebben van een mo gelijke eenwording", liet hij duidelijk weten. Hij verzocht het college te be vorderen, dat het coördinatieteam een tussentijds rapport uitbrengt. Aan de hand van dat rapport zou de raad vol gens de heer De Groot kunnen bepa len, of de samenwerking in het orgaan moet worden voortgezet dan wel ge staakt. De heer Dijkstra (prot.chr.) was de vrees bekropen, overwoekerd te worden door deskundigen op beleidsgebied. Hij meende, dat het gezag van de deskundi gen te groot aan het worden is. „Dege nen, die uiteindelijk de besluiten moe- te nemen, kunnen het geheel al bijna niet meer overzien", constateerde hij triest. Hij meende, dat Amersfoort de regionale verhoudingen uit elkaar trekt. Voor burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck waren de gemaakte op- en voral aanmerkingen voldoende aanlei ding om diep in te gaan op de taak van het samenwerkingsorgaan en de plaats, die Soest in het regionale over leg inneemt. Hij stelde voorop, dat het Samenwerkingsorgaan Eemland de meest lichte vorm van samenwerking nastreeft, zulks in tegenstelling tot bijvoorbeeld een vierde bestuurslaag als de Rijnmond. De bedoeling van de samenwerking in het Eemlandgebied is, eikaars plannen zoveel mogelijk af te stemmen, het el kaar consulteren en op de hoogte hou den. Hij wees er op, dat het orgaan geen enkele bindende maatregel kan nemen en dat de verschillende gemeen tebesturen ook tot niets verplicht kun nen worden, al hebben zij zich inmid dels al wel verplicht om de verschillen de ontwikkelingen, plannen e.d. ter kennis te brengen van het orgaan. Overigens meende de voorzitter wel, dat op de gemeentebesturen een morele druk kan worden uitgeoefend. „Maar de gemeenten blijven vrij, de besluiten van het orgaan naast zich neer te leg gen", liet hij nog eens duidelijk weten. De voorziter meende - in tegenstelling tot verschillende raadsleden - dat op In de vergadering van de afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt, gehouden in De Rank, wer den de oud-bestuursleden, de heren G. H. Grijze en H. Roos benoemd tot ere leden van de afdeling. De benoeming ging vergezeld van een certificaat en bloemen. De voorzitter, de heer A. J. van Breuke- len, sprak het welkomswoord tot de negen cursisten, tot de heer J. van Aarst, Rijksbijenteelt-consulent te Wa peningen en tot de leraar, de heer R. J. Veldhuizen uit Soest. De voorzitter gaf een terugblik over het afgelopen seizoen. Na een slecht be gin in het voorjaar, waarbij fruit en koolzaad geen goed resultaat opleverden, kwam de warme zomer en in Zuide lijk Flevoland was de opbrengst zeer goed. De kasten werden daar meer dan vol en men was bijzonder tevreden. Daarna werden aan de negen kandida ten door de heer R. J. Veldhuizen vijf vragen gesteld, die door allen uitstekend werden beantwoord. De heer van Aalst stelde daarna enige vragen aan de hand van foto's. Nadat alle vragen behoorlijk goed waren beantwoord, deelde de heer Van Aalst mede, dat de negen kandidaten, t.w. de heren C. Beernink, R. Blok, J. van Bu- rik, J. van Egdom, E. J. Idenburg. T. M. Kandelaar, W. N. van Klooster, W. v. d. Meij en J. v. d. Meij, voor het diploma van beginnende imker waren geslaagd. Daarna werd de film "Bijen- houden mek succes", vertoond. SINDS 1906 KERKSTRAAT 3, TELEFOON 2030 verschillend gebied niet alleen een co ördinatie, maar ook een integratie wen selijk en zelfs noodzakelijk is; is de eerste plaats op het gebied van de stedebouwkundige ontwikkeling (waar bij men zich niet moet laten misleiden door het feit, dat de stedebouwkundige- coördinator van het coördinatieteam te vens de stedebouwkundige van Amers foort is), maar meer nog op het gebied van de verkeersproblematiek. De pro blemen ten aanzien van het verkeer kunnen volgens de burgemeester vrij wel alleen maar in regionaal verband worden bezien en opgelost en dat vraagt een zekere integratie. Overigens was de voorzitter niet bevreesd voor een al te grote druk van het samenwerkingor- gaan op Soest, omdat men zich z.i. wel bewust is van het feit, dat Soest even zeer gerekend kan worden tot de agglo meratie Eemland als tot de regio 't Gooi. Naar zijn oordeel zal het samen werkingsorgaan dan ook niet spoedig gaan optreden als een soort superge meente. De burgemeester was wel van oordeel, dat de samenwerking en ook het nu geformeerde coörnatieteam nog meer geld gaan kosten. "Ik kan me voorstellen, dat de verkeersdeskundige straks een verkeersonderzoek in de regio wil gaan instellen. Daarvoor zal geld nodig zijn. De samenwerking is zeker geen goedkope zaak". Hij stelde de raad tenslotte voor, het aanloopkrdiet van 39.000,voor het coördinatieteam beschikbaar te stellen, maar het dagelijks bestuur van het or gaan wel te laten weten, dat de raad van Soest zich opnieuw over de hele zaak wil bezinnen. Met welke. Met wei aanvulling de raad inderdaad accoord kon gaan. „Het is niet verstandig om nu al nee te zeggen tegen het coördinatieteam. Dan kunnen we ook meteen beter een eind maken aan de hele samenwerking. Het heeft ook geen zin terzijde te gaan staan en een afwachtende houding aan te nemen. We zijn nu eenmaal betrok ken bij de ontwikkeling in het Eem landgebied en moeten daar ook onze bijdrage in leveren. We dienen daarom trent onze mening te laten horen". Op de vraag van de heer Van Poppe len. wie de leiding over het team gaat krijgen, waar een eventueel secreta riaat wordt, gevestigd en wat dit se cretariaat eventueel gaat kosten, kon de burgemeester geen antwoord geven. Hij veronderstelde, dat de drie des kundigen elk afzonderlijk op hun ter rein met hun eigen medewerkers aan het werk zullen gaan, zonder een be paalde leiding. „Het is eigenlijk geen team; het zijn meer drie afzonderlijke deskundigen. Overigens mogen wel ver dere kosten worden verwacht, maar dat is iets, wat we zullen moeten afwach ten", zo zei de voorzitter. P P vanaf ƒ6895,— incl. B.T.W Ofl. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest U BENT TOCH NIET BLIND voor het gevaar dat uitstel heet als t' om de nodige bril gaat Bij OPTICIEN VAN ESSEN zijn de modernste monturen. In de spiegel ziet u met verwonderde ogen hoe mooi een bril kan zijn. Soast-zuid bij de stoplichtenJ Leverancier voor alle Ziekenfondsen In de gemeente-raadsvergadering van woensdag j.1. werden de navolgende besluiten genomen 1. Vaststelling notulen van de vergade ringen van 23 juli en 20 augustus 1969. 2. Ingekomen stukken. a. Brief van 12 september 1969 van de werkgroep HLK, waarbij een plan wordt ingediend ter oplossing van ver keersproblemen te Soest in verband met de vervanging van Rijksweg lb, met voorstel deze brief om advies in handen te stellen van burgemeester en wethouders. b. Brief d.d. 29 juli 1969 van de Com missie van Bijstand voor het gasbe drijf, waarbij het college van burge meester en wethouders gevraagd wordt de directeur van het gasbedrijf te machtigen tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst inzake de In- koopcommissic. met voorstel daarmee akkoord te gaan. c. Nota d.d. oktober i969 van burge meester en wethouders inzake de ver huur van centrale verwarmingsinstal laties in gemeentelijke premiewonin gen. d. Brief d.d. 25 juli 1969, afdehng 2B, nummer 1737/2157 van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij het rap port vuilverwijdering wordt toegezon den, met voorstel in principe in te stemmen met het advies een gemeen schappelijke regeling in het leven te roepen en tevens akkoord te gaan. dat de coördinerende werkzaamheden door het college van gedeputeerde staten van Utrecht worden verricht. Ingekomen stukken overeenkomstig de voorstellen afgedaan. 3. Voorstel tot oninbaar verklaren van een aantal posten over de jaren 1966 tot en met 1»68. Aldus besloten. 4 Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van centrale gasverwarmingsinstaha- ties in gemeentelijke prémiewoningen. Gevraagd krediet ƒ24.800.—. Krediet beschikbaar gesteld. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het bestuur van de Vereniging "De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de Savornin Donmanschool voor g.l.o. Kosten 4.600.—. b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor aanschaffen van nieuw meubilair ten behoeve van de Groen van Prin- stererschool voor g.l.o Kosten ƒ28.000.—. Gevraagde medewerking verleend. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van een to°« v. Samenwerkingsorgaan „Eem- ïanci te formeren coördinatieteam. Gevraagd krediet 39.000.--. Krediet gevoteerd. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het aanleggen van een riolering in een ge deelte van de Kolonieweg. Gevraagd krediet ƒ7.500.—. Krediet beschikbaar gesteld. 8. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet ten behoeve van het ontwerpen van een plan voor een ontsluitingsweg in het waterschap Is- selt-Middelwijk. Gevraagd wordt ƒ8.600. Conform besloten. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest voor het treffen van enke le voorzieningen nabij de sporthal „Beukendal". Gevraagd krediet 16.000. Aldus besloten. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aankoop van gymnastiektoestellen van enige sport- verenigingen. Krediet beschikbaar gestéld. 11. Voorstel tot afwijzing van een ver zoek van mevrouw B. Pattché-Fran- zen, alhier, voor een vergoeding inge volge de schadevergoedingsverordening Conform besloten. 12. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan/nabij a. de Generaal Win kelmanstraat te Soesterberg aan de Staat der Nederlanden b. de Noorder- weg aan de Stichting Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Be jaarden te Amsterdam. Aldus besloten 13. Voorstel tot ruiling van grond, gelegen aan de Amersfoortsestraat en de Dodeweg te Soesterberg met de In ternationale Lasproducten Handelmaat schappij „Interlas" N.V. Aldus besloten. 14. Voostel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan a. de Ringweg van J. van den Hoed b. de Wilhel- minalaan van G. F. Graafstal en cons. c. de Kampweg var. W. F. Rueb, met vaststelling van de betreffende begro tingswijzigingen. tot aankoop besloten. Alleen VVD is tegen aankoop van het perceel aan de Wilhelminalaan. 15. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan a. de Lange Brinkweg van P. A. Hilhorstb. de Smitsweg van E. J. van der Krol c. de Nieuweweg van W. J. van Arnhem, met vaststel ling van de betreffende begrotingswij zigingen. Aldus besloten. 16. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanleg gen van parkeerhavens langs de ChriS' Ga waasS PU MER tiaan Huygenslaan te Soesterberg. Krediet gevoteerd. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van het aanleggen van parkeerhavens langs de Simon Stevinlaan en de Professor Lo- rentzlaan te Soesterberg. Kosten ƒ18.100.—. Overeenkomstig het voorstel besloten. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de restauratie van de toren van d. Her vormde Kerk te Soest. Kosten ƒ24.950.—. Krediet beschikbaar gesteld. 19. Voorstel tot wijziging van de be groting voor 1969. Aldus besloten. 20. Voorstel tot wijziging van enkele belastingverordeningen. Betreft verhoging tarief ophalen vuil nis en rioolafvoerrecht en rioolbelasting. Aldus besloten. 21. Voorste] inzake woningbouw aan de Dalweg. Conform het voorstel besloten. 22. Voorstel tot het verstrekken van een uitkering-ineens over 1969 aan bet daarvoor in aanmerking komend ge- meentepersoneel Conform besloten. 23. Voorstel tot het verlenen van een krediet aan het bestuur van de open bare leeszaal en bibliotheek ten be hoeve van het instellen van een cen trale schoolbibliotheek. Kosten 24.600. Aldus besloten. 24. Voorstel tot het geven van een naam aan de openbare kleuterschool aan de Duinweg. B. en W. stellen voor deze school de naam „De Bengelenbak" te geven. Conform het voorstel besloten. 25. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 en ar tikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van tuingereed schappen, alsmede het bouwen van een bergruimte ten behoeve van de onder dat bestuur staande lagere- en kleu terscholen, alhier. Kosten ƒ12.000.—. Gevraagde medewerking verleend. 26. Voorstel tot het wijzigen van de verordening op de Wijkraad Soester berg. Tot wijziging besloten. 27. Voorstel tot het garanderen van een geldlening ad 99.000,- aan te gaan door de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Garantie verleend. 28. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het wijzigen van de indeling van het noodgebouw bij bet gemeentehuis. Kosten 10.000. Krediet beschikbaar gesteld. 29 Voorstel tot het verlenen van een subsidie ten behoeve van de recreatie van buitenlandse werknemers. Voorstel aangehouden. 30. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbetaling van rente in verband met een reeds eerder gesloten koopovereenkomst meta. me vrouw A. M. van Asch-Van Geenen b. J. W. Versteeg c. mevrouw M. G. Feiken-Guldemond d. G. J. van Doorne. de dames C. en E. Hein- rieh f. A. Hooftg. J. v. d. Hoed. Conform het voorstel besloten. 31. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Dalweg. aan de Wo ningbouwvereniging St. Joseph voor de bouw van 216 woningwetwoningen. Tot verkoop van de grond besloten. men daarom medewerking vragen bij de buurgemeenten. Maar de besturen van die kleinere gemeenten willen niets van hun zelfstandigheid prijsgeven, ze zijn bang voor bemoeizucht en over heersing en pas na veel overleg met gedeputeerde staten kan er soms wat hulp en samenwerking tot stand komen. Een commissie, samengesteld uit verte genwoordigers van het Instituuut Con tact Randgemeenten, het ministerie van binnenlandse zaken en van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, heeft in een rapport al sterk gepleit voor de instelling van gewesten in Nederland. Men denkt aan zo'n dertig tot veertig van deze nieuwe bestuurslichamen. Er zijn in ons land al wel enige vor men van gewestelijke samenwerking tot stand gekomen, zoals Rijnmond, de Kring Midden-Utrecht, de agglomeratie Eindhoven. Behalve de Rijnmond heb ben deze echter nog geen wettelijke be stuurslichaam .En de Rijnmond is ei genlijk nog niets anders dan een advies lichaam, zonder veel eigen zeggenschap. Komt men t.z.t tot de instelling van gewesten, gegroepeerd om een of twee grote plaatsen, dan rijst tevens de vraag of men zal kunnen volstaan met de huidige provinciale indeling. Het -kan zeer wel zijn, dat sommige gewesten de provinciale grenzen zouden over schrijden. c 1 1 Op economisch gebied zijn fusies aan de orde van de dag. Ze leiden meest tot grotere bedrijven, waarin men meer in eigen hand heeft, efficiënter kan werken en waarmee men grotere in vloed op de mark verwerft. Het is een tijdsontwikkeling die in het bedrijfsle ven noodzakelijkerwijs en daardoor vrij vlot tot stand komt. Echter ook op het gebied van de maat schappelijke bestuursvormen, de over heid dus, wordt de noodzaak tot het vormen van grotere, meer omvattende agglomeraties steeds sterker gevoeld. Er is reeds vele jaren een tendens merkbaar om daartoe te geraken, doch, zoals dat bij overheidszaken veelal het geval is, die ontwikkeling gaat maar uiterst traag en er moet veel verzet worden overwonnen. De samenvoeging van min of meer bij elkaar passende kleine gemeenten vindt de laatste jaren in versneld tempo plaats. Het gaat wel haast nooit zonder strijd gepaard, ieder er bij betrokken gemeenteraad verzet zich tegen, maar uiteindelijk weet de minister van bin nenlandse zaken toch zijn zin te krij gen en de fusie door te zetten. Dat kan voor zo'n grote gemeente dus leiden tot een efficiënter werkwijze. Niet alleen behoeft er nu maar één bur gemeester te zijn inplaats van drie of vier, maar ook diverse gemeentelijke diensten kunnen nu worden samenge voegd en zeker op dit gebied geldt dan: eendracht maakt machtiger. Veel onno dige versnippering wordt uit de weg geruimd. Maar ook de grote steden hopen tot het onder één bestuur brengen van een groter, daaromliggend gebied. De ste den raken volgebouwd, maar de be volkingsgroei, de werkgelegenheid en de openbare voorzieningen houden niet op bij de onzichtbare gemeentelijke gren zen. De besturen dei- grote gemeenten ko- Maten 19-28 Ndam torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) Winkel 's maandags gesloten. Die provinciegrenzen geven nu reeds in menig geval moeilijkheden bij de uit- brieding van dicht bij zulke grenzen ge legen plaatsen. Er is b.v. ook het ver langen van de provincie Utrecht om een overloop te krijgen in de in wording zijnde Flevopolder, waarvan de provin cie dan echter gescheiden zou zijn door het Gooi, dat tot Noord-Holland behoort. Uiteindelijk zal men dan ook niet kun nen ontkomen aan een gehele revisie op bestuurlijk gebied in Nederland. De vrij toevallige en willekeurige provin ciegrenzen voldoen immers ook vaak al lang niet meer voor een efficiënte be drijfsvoering op bestuurlijk gebied. Hoe vaak moeten niet bepaalde plannen door provinciebesturen worden bekeken en goedgekeurd eer tot uitvoering kan wor den overgegaan. Het betekent groot tijd verlies en meer kosten. Aan een herindeling van de provincies - als die uiteindelijk al moeten blijven bestaan - zal men niet kunnen ontko men. Dat zal in menig geval nóg meer weerstanden oproepen dan thans reeds bij de samenvoeging van gemeenten Tijdens de surveillance trof de Soester politie op de Stadhouderslaan maan dagavond de reeds lang gezochte letter zetter L. B. J. S. uit Den Haag aan De man werd zowel in Soest als in een aantal andere plaatsen wegens op lichting gezocht. In zijn gezelschap be vond zich de 25-jarige chauffeur M. A. J. v. d. W. uit Rotterdam. Zij waren bezig in de garage naast de woning, die S. onlangs heeft gekocht. De ver huizer heeft hij echter niet betaald. De 34-jarige letterzetter heeft bij een eer dere gelegenheid al eens een valse naam opgegeven, terwijl hij tevens in het be zit bleek van een vals rijbewijs. De man heeft op verschillende plaatsen van ons land schulden gemaakt. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak zongder traone in ming oge de blaore vaan de bome zie vaale. Nie omdak zoon hekul hep an de zomur mit zun zon en waarrumme daoge, maor ik kiek altied weer mit ple zier uut naor de maonde die deur minse ok wellis de gezellugste vaant jaor worre genoemp. As de zomur toch veurbie is, daan maag veur ming de wingter bes be ginne. Zongder dajje der ast waore zelluf ok maor waat an doet, vuraanderd in huus ut leve. Alc heul eerluk mot weze, daan ist waor waat die luu zeige, ut wordt al- lemaol veul gezelluger. De laamp gaol vruug an, de gordiene gaon dich en ajje nog luuuke ant huus hep zitte. daan gaon die der ok veur en je zit heulemaol op je eige. Geen mins die zu neus in je zaoke steek. Omdaat de avongde laanger worre, gaot un mins ok weer waat meer tied kriege veur zun liefhebberieje, mit un medern woord gezeid, veur zun hob- bies. Ajje de kraant goed lees daan zaal jc wel net as ik op de hoogte weze vaant geweldugge antaal verschillunde soorte liefhebberieje. Neem noeg allenug maor is vurzaomel- woede vaan de laotste jaore, speldjes en sleutulhaangers. Der waore minse die der duuzende vaan haade, en je zaal der vursteld vaan staon ajje vaan die luu zouw hore waat of daat allemaol gekost hep. Zongder dak sleutulhaangers spaorde ist toch wel veurgekomme dak dinge op ming bord krieg, diek vaan ming heule leve nog nie haad gezien, allenug maor omdaat Kneliao zo bar noduk un be- paold speldje mos hebbe veur de jonges vaan Gart. Heul aors ist mit de minse die post- zeguls vurzaomele, daat is waat daat aal jaore gebeurt, net zoas segaorebaandjes. Allenug gloof ik daot ajje op de juuste menier postzeguls verzaomeld, dajje der waat an over ken houwe, en daat kejje vaan de meeste liefhebberieje nie zeige, of ut zouw motte weze datter nog min se binne die ouwe knaoke spaore, as zu maor niet aal te ouwd binne, waant daan kejje zu wel in de Eem gooije, daan heije der niks an om ouwe schulde te betaole. Waat liefheberije angaot daan kejje teu_ geswoordug nog wellis waat doen. Der binne zoon kwak gereedschaappe en maatriejaole biegekomme, daat elluk mins noeng wel waat veur mekaor ken kriege, aal heije twee linkse ha^nde. Ajje maor un gevuuluge vinger an je haande hep zitte om un knoppie an en uut te kenne doen. Ajje de aadverten- sies mot glove, en waorom zouw un mins daat nie doen, ken zellufs de grootste suffert zelluf un heul ameube- lement maoke, waant ok daor heije maor een vingur veur nodug. De heule zaok krieje kaant en klaor tuus, der komp geen zaog om haomur an te paas, allenug maor in mekaor schuuve, un kloddur lijm ent is veur mekaor. Da kon netuurluk nie uut- blieve. Vaan de week sting der un gro te doos veur de deur waork niks vaan of wis, maor Kneliao aallus, omdaat zie der veur haad gezorrug. Zoas ik bin, begonk der meteen ovur te zwaam- me dak der niks vaan terech zouw bringe, omdak zellufs nie gezegend bin mit twee linkerhaande en daat veur ming haandughied nog geen naom waat uutgevongde, maor ut moch allemaol nie baote, ik mos enk zouw ant war- ruk. Vruuger mos un mins ze faantesie nog wellis un bietje laote warruke, maor daat is nie meer nodug. Der zit un stuk pepier bie„ en daor staot vaan de eerste tot de laotste haandeling op hoe of ut allemaol mot. Un kingd ken de waas doen. Juust daorum haade zu ut ming nie motte laote doen, waant toen de kaast klaor waas, enk mit veul geschreeuw Kne liao der bie haad gekrege. om der ge- tuuge te laote weze vaan de eerste deur opening, storte de heule zaok in me kaor toengk allenug nog maor de knop vaan de deur in ming haand haad. Bie naoder ongderzuuk bleek dak vur- gete haad ming ene benodugde vinger te gebruuke om un knoppie in te druk ke en daat waas noeng juust wel de- bedoeling gewees. Ut ken messchien ouwerwets weze, maork houwd toch liever maor bie un haomer en un spieker, aal kost ming daat daan nog wellis un blauwe duum. Veur ming maag alle begin muujeluk blieve, ik timmer der maor liever bove op. De traditionele kerstzangavond zal dit jaar op donderdag 18 december, des avonds 20 uur, in de Julianakerk aan de Julianalaan worden gehouden. Het comité brengt dit nu reeds ter ken nis. opdat belangstellenden deze avond vrij kunnen houden. Eet u pudding met rozijnen, rol deze laatste dan eerst door meel, ze zullen dan niet zakken. Spiegels moet u niet in de zon ophan gen. Het kwikzilver kan niet tegen de stralen en daardoor wordt het vlekkerig. Maak het de in bed liggen de zieke gemakkelijk door hem of haar een ge kleurde zakdoek te geven. De patiënt kan deze n.1 gemakkelijk terugvinden. Heeft u slechts een paar druppels ci troensap nodig, prik dan een klein gaatje in de citroen en druk het vocht er uit. Het gaatje sluit van zelf weer. Moet een citroen aangesneden worden, bewaar haar dan met snijvlak in een beetje azijn. Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - tel. 02155 - 2Ö50 De afd. Baarn, Soest en omstreken van de Vereniging van Huisvrouwen heeft voor de komende maanden de navol gende activiteiten op bet progamma: Woensdag 15 oktober koffieochtend in de sporthal "Beukendal". Aanvang onge veer half 11. Dinsdag 28 oktober de heer Kraayvanger met een causerie over Royal Doulton Porselein, in het Brand punt, Baarn. Aanvang kwart over 2.. Dinsdag 4 november excursie Delft met o.a. bezoek aan T.N.O. Woensdag 12 no vember herhaling excursie Delft. Dins dag 18 november koffieochtend in de sociëteit op hel stationsplein Baarn. Aanvang ongeveer half 11. Donderdag 20 november Mr. Romke de Waard: "Van speeldoos tot Pierement", in hel Brandpunt Baarn. Dinsdag 2 december Sinterklaasmiddag. Woensdag 10 decem ber koffieochtend. Dinsdag 16 decem ber Kerstmiddag. 0'

Soester Courant | 1969 | | pagina 13