Soest toen - Soest nu Vrijdag 17 oktober 1969 48e jaargang no. 79 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nieuwe Duitse politiek Adjudant Pasman neemt afscheid van politie V.V.V.-nieuws Het oog gericht op op zwakte van de oppositie Bingo-avond cn kindermiddag van het NYV Gezamenlijk Majorettekorps voor STC en PVO in opbouw Nationale collecte voor het geestelijk gehandicapte kind Ook de christelijke Mavo-school Prins Bernhardlaan heeft noodlokalen Veenbesstraatbewoners richten toneelclub „Het Veenmasker" op Kerk, instituut van ergernis SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschtfnt tedere dinsdag en vrijdag De in west-Duitsland te verwachten re geringswisseling heeft ook haar beteke nis voor Nederland en eigenlijk voor het gehele oosten. Het samengaan van de socialistische partij met de liberalen zal namelijk een ander accent gaan leggen op de buitenlandse politiek van de bondsregering. De S.D.P. heeft al tijd gepleit voor een meer op oost-Eu ropa gerichte politiek, zij het zonder het westen daarvoor los te laten. En ook de liberalen, de F.D.P., zijn thans voor een erkenning van de D.D.R. (oost- Duitland). om daardoor eveneens een betere brug te kunnen slaan naar de landen van het Oostpact. Dat houdt dus in een zich zelfstandiger opstellen van de bondsregering temidden van het westelijk bondsgenootschap. Meer Duitse toenadering tot de landen van oost-Europa en dus ook tot Rusland wordt door Wachington niet zo graag gezien, want Amerika en Rusland spe len met elkaar een zeer subtiel politiek spel en deze beide partijen zien niet graag dat een van hun bondgenoten op eigen houtje de status-quo en het over leg zou gaan doorbreken. Wat het oostblok betreft hebben we gezien hoe lelijk Rusland gaat doen als achtereenvolgens Joego-Slavië, Honga rije, Tsjecho-Slowakije en Roemenië zich zelfstandiger willen gaan opstellen en zelf toenadering tot westelijke landen zoeken. Dan treedt Moskou zo mogelijk met harde hand op om die eigenzinnig heid de kop in te drukken. Dat laatste kan Amerika niet doen, die moet zijn bondgenoten de democrati sche vrijheid toestaan om nationaal een eigen politiek te voeren, maar oefent natuurlijk toch wel druk uit wanneer men in Washington meent dat de be langen van het westen erdoor in het nauw zouden kunnen komen. Het is bekend, dat Willy Brandt's ge dachten over meer toenadering tot oost- Europa in Washington met zorg wor den bezien. Ogenschijnlijk lijkt in die toenadering een opbouwend element te zitten voor meer samengaan tussen oost west. doch men zal in Bonn nimmer uit het oog mogen verliezen dat dit slechts zo ver kan gaan als Moskou nodig acht voor zijn politiek welzijn. Tsjecho-Slowakije is het recentste voor beeld wat er gaat gebeuren als een der Russische satelietenlanden eigenhandig naar meer liberalisatie en meer handel met westerse landen wil streven. Zou de bondsregering pogingen tot toenadering en meer handel met die landen voort zetten of ondernemen, dan valt daaruit een verharding in de houding van Mos kou te verwachten. En dat kan niet be- vordelijk zijn voor de pogingen die Amerika onderneemt om tot meer sa menspel met Rusland te komen. Ook wat de samenwerking in de E.E.G. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal adjudant re chercheur G. Pasman afscheid nemen van het politiekorps te Soest. Dat zal plaats hebben op 31 oktober in de kantine van de brandweerkazerne. Pasman werd op 16 oktober 1909 te Wilp geboren. In maar!. 1935 trad hij in dienst van de Soeste. politie. Na zijn bevordering tot hoofdagent volgde op 1 januari zijn bevordering tot briga dier. Op 1 juni 1955 werd hij bevorderd tot adjudant. Het grootste gedeelte heeft hij bij de recherche doorgebracht. Zo zijn er weer in een klein aantal de folder-pakketten voor de jeugd! Zo als we beloofd hebben, zijn deze pak ketten speciaal voor schoolgaande kin deren samengesteld, zodat ze hiermee hun aardrijkskundige plakboeken kun nen aanvullan. Niet te lang wachten, want dit jaar is de vooraad beperkt, daar wij door de verbouwing minder materiaal konden overhouden. Dus...er vlug bij wezen, voordat we uitverkocht zijn! Het artikel, waarvan we weer opnieuw zijn voorzien, is het alom bekende spoor boekje. Deze onmisbare en practische gids kan nog steeds door ons geleverd worden en dat wil wat zeggen, want op vele plaatsen is het moeilijk dit boek je te krijgen. Het secretariaat van de afdeling Eem- land van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie zond ons de gege vens voor een te houden Najaarswan deling, die op 26 oktober zal worden gehouden. Deze wandeling begint in Hees, vanaf het eindpunt van de buslijn nr. 11 der firma Tensen. Deze bus, die om 13,15 uur vanaf het stationsplein te Baarn vertrekt, 13,20 uur te Niewerhoek is, 13,30 uur bij het busstation Soest-Zuid arriveert zal te Hees om 13,45 uur zijn. Van hieruit begint de wandeltocht, die het landgoed Pijnenburg gaat doorkrui sen langs onbekende paden. Deze ex cursie duurt ongeveer 2Ve uur. Liefhebbers van wandelen en bewonde raars van onze mooie omgeving raden wij aan zich bij dit evenement van de Natuurwacht aan te sluiten. Voor nieuwe ingezetenen van Soest een goede gelegenheid de mogelijkheden van een nog onbekende omgeving te leren kermen. De regering-Wilson verricht niet be paald prestaties waarvoor de Britse massa warm kan lopen - kritiek is er algemeen, ook in de eigen kring. Daar van zou de conservatieve oppositie moe ten profiteren, maar dat blijkt niet het geval. Ze heeft wel een aantal stembus overwinningen geboekt bij plaatselijke verkiezingen, maar ze kan daaruit meer opmaken dat men over Labour ontgoo cheld is aan dat men verrukt is van de verrichtingen der conservatieven. Op het ogenblik is het bij opiniepeilin gen al weer zo dat de conservatieve voorsprong op Labour al weer sterk is gekrompen. Als Wilson tot verkie zingen zou besluiten volgend jaar dan staat zijn nederlaag geenszins bij voor baat vast.. De zwakte van de conservatieven ls voornamelijk hun voorman Edward Heath, een man die niet erg tot de ver beelding spreekt en die ook niet de vechter is die het Wilson goed lastig maakt - iets dat Wilsons tegenstanders hem van harte gegund zouden hebben: ook al verbetert er dan niets dan steekt er toch een voldoening in dat men al thans iets terug heeft gedaan. Op het laatste partijcongres is het weer eens gebleken. De voornaamste verdedigingen tegen aanvallen van bijvoorbeeld de rechtervleugel van Enoch Powell werd niet geleid door Heath, maar door man nen als Duncan Sandys en de van stal gehaalde oud-premier Sir Alec Douglas- Home. Die overigens meer opereerden uit ijver om eenheid aan de top te be waren dan om de partij aantrekkelijk te maken voor de massa. Het is ongetwijfeld zo dat bij de ge wone Britten de geestdrift voor toetre ding tot de E.E.G. aardig is getaand - ook al is dat op vrij dubieuze gronden zoals de mogelijkheid dat de boter aan zienlijk duurder kan worden. Home en Sandys hebben dit soort aanvallen aar dig gepareerd met goede economische ar gumenten waarbij de overweging dat toekomstig voordeel een hoge toegangs prijs kan rechtvaardigen een rol speel de. Het ging in dit opzicht ongeveer als op het Labourcongres, maar er Is dit ver schil dat het daar om een onmiddellijk stuk regeringspolitiek ging dat men zelf moest zien uit te voeren. Een oppositie kan zich permiteren zich minder op dit soort zaken te concentreren en meer na druk leggen op de methoden die men toepast om terug te keren in de rege- ringsbanken. Maar dat élan ontbreekt zeer duidelijk. Bovendien blijkt onderlinge verdeeldheid die men juist niet zou moeten etaleren. Labour staet dan wel niet sterk, maar wat haar zou moeten bedreigen toont zich nog zwakker. Geen wonder dat dr heer Wilson zich alom kan vertonen met goed humeur en zonder dat de zorgen hem van het gezicht stralen. KANTMAW. Evenals voorgaande jaren organiseert de NVV-.bestuurdersbond in samenwer king met de aangesloten afdelingen, wederom enkele bingo-avonden. De eerste avond zal worden gehouden op donderdag 23 oktober, des avonds om 8 uur, in wijkgebouw De Rank. Zoals gebruikelijk zijn er weer prach tige prijzen te winnen. Alle leden met hun dames worden uitgenodigd deze avond te bezoeken. De kinderen van de leden worden ook niet vergeten. Voor hen is een ont spanningsmiddag gepland en we! op zaterdag 25 oktober, eveneens in De Rank. Aanvang 14.00 uur. Een beroeps gezelschap zal deze middag een geva rieerd programma verzorgen. In de pauze ontvangen alle kinderen een con sumptie. Het belooft een gezellige mid dag te worden. Dezelfde plaats nu. De harmonie P.V.O. en de Soester Turn Club zijn bezig aan de opbouw van een gezamelijk majorettenkorps. Al vele ja ren geleden zijn pogingen in die riching gedaan, maar steeds weer leden die po gingen schipbreuk door gebrek aan ani mo bij de leden of bestuursleden. Zes jaar geleden, bij het 35-jarig bestaan van de S.T.C. heeft men het nog eens geprobeerd, maar opnieuw tevergeefs. Verleden jaar jubileerden beide vereni gingen opnieuw en wederom was dat aanleiding om nog eens de mogelijkhe den van een gezamelijk marjonetten- korps te bespreken, en dit keer met meer succes. Er kwam een zinvolle en natuurlijke samenwerking niet in de laatste plaats uit een zeker gevoel voor burgerzin en een vaag bewustzijn van eigenbelang. In ieder geval werd tot de oprichting van een majorettenkorps besloten en thans is men zover, dat onder deskun dige leiding aan de opleiding kan wor den begonnen. De leden van het majorettenkorps zul len lid van de Soester Turn Club moe ten zijn, dit in verband met verzeke ringen e.d. Men betaalt voor het lid maatschap ƒ2,50 per week, waarin zijn begrepen de contributie voor de S.T.C., de lesgelden en het uniformgeld. Van dit bedrag gaat ƒ1,— naar P.V.O, dat voor de opleiding zorgt, en één gulden naar de turnclub, die de meisjes in het univorm steekt. Momenteel hebben zich twintig meisjes van 14 tot en met 21 jaar opgegeven, maar het is de bedoeling, dat dit aan tal verder wordt uitgebreidt tot dertig, opdat men ook nog de beschikking heeft over een paar "reserves". Men wil met het majorettenkorps goed voor de dag komen. Uiteindelijk is het ook het visitekaartje van beide vereni gingen. "We willen nou eens geen ge hengst op tromels, al denken we in de verre toekomst wel aan een pijpertje", aldus de heer Piet Ekel, voorzitter van de Soester Turn Club. Voor de begeleiding zorgen een oudercommissie en een kle- dingscommissie met vertegenwoordiger» van beide vereningingen. Elke dinsdagavond wordt geoefend in het lokaal van P.V.O. aan de Beetz- laan van kwart voor acht tot kwart voor tien. Het is de bedoeling, dat het gezamelij- ke majorettenkorps zich volgend jaar op Koninginnedag voor het eerst in het openbaar zal presenteren. Omtrent de kleur en samenstelling van het univorm moet nog worden beslist. Verdere belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de S.T.C.-bestuursleden, aan de Thorbeckestraat 20 na 18.00 uur), of aan de Meldoornweg 3, tel. 37 00. betreft zal het inzicht van de nieuwe bondsregering zeker enige verandering in de situatie brengen. Verwacht mag worden, dat west-Duitsland zich onaf hankelijker zal gaan opstellen ten op zichte van Frankrijk. Mede door het Frans-Duitse vriendschapsverdrag kwam het er eigenlijk op neer, dat west- Duitsland in Europa de tweede viool speelde. Het moet vrij zeker geacht worden, dat de nieuwe bondsregering daarmede geen genoegen zal nemen en zich ook vrijer zal opstellen tegenover Frankrijk. Dat kan het accent in de E.E.G. enigszins verschuiven, al is het de vraag of van de Duitse regering dan een Europeser instelling is te verwachten dan van de Franse. West-Duitsland is Nederland's grootste handelspartner en het kan dus niet uitblijven dat ook de Nederlandse regering rekening zal moeten gaan hou den met een ietwat andere instelling in Bonn. Overigens blijft het zeer de vraag of de nieuwe coalitie tussen socialisten en li beralen een lang leven beschoren zal zijn, want de meerderheid in het parle ment is maar uiterst gering, vermoede lijk ten hoogste twaalf zetels op een totaal van 496 afgevaardigden. Het zal moeilijk zijn om bij belangrijke stem mingen steeds alle afgevaardigden der regeringspartijen aanwezig te hebben. Dat kan invloed hebben op politieke gedragslijn van Willy Brandt's regering die toch met sterke C.D.U.-oppositie re kening moet houden. Ruim 1 miljoen Nederlanders wordt da gelijks geconfronteerd met geestelijk ge handicapte medemensen. Hetzij als ou ders, hetzij beroepsmatig. Dat behoeft bij een aantal van 300.000 geestelijk ge handicapten geen verwondering te wek ken. Een groot aantal voorzieningen is no dig om de geestelijk gehandicapte nog tot optimale ontplooïng te brengen. Ook de christelijk Mavo aan de Prins Bernhardlaan kampt met een chronisch ruimtegebrek, reden waarom de heer Ten Broeke, het hoofd van de school, niet achter heeft willen blijven bij de andere Soester scholen en zich ook in de lange rij van scholen heeft geplaatst, die zich moeten behelpen met „noodlokalen". Op een stukje terrein aan de Prins Hendriklaan, precies naast hotel „Oranjehof", wordt met man en macht gewerkt om de twee lokalen op 1 november in gebruik te kunnen nemen. Niet alleen in het groot aantal dagver blijven, tehuizen, scholen e.d., maar ook in mankracht. Duizenden gespecia liseerde deskundigen zijn dagelijks in de weer om het beste te zoeken voor deze geestelijk gehandicape medemensen. 60% tot ongeveer 80% wordt door de overheid gesubsidieerd, maar die resterende procenten het zijn nog vele miljoenen. De Nationale Kollekte voor het geeste lijk gehandicapte kind hoopt jaarlijks de tekorten hieruit te dekken. Dit jaar valt die kollekte in de week van 27 oktober tot 2 november. Een belangrijk punt mag niet over het hoofd worden gezien: de helft van de kollekteopbrengst blijft in elk rayon voor de plaatselijke voorzieningen, de I rest gaat naar de 6 landelijke organi saties ter realisering van de grote lan delijke projecten. De bewoners van de Veenbesstraat, ver enigd In de belangenvereniging "De Veenbes" hebben nu ook een toneel vereniging opgericht. Deze vereniging heeft de naam "Het Veenmasker" mee gekregen. De heer F. A. van Hooydonk, Veenbes- straat 64, is er secretaris van. De kersverse vereniging, die momen teel uit acht werkende leden bestaat, is reeds druk aan de voorbereiding van een blijspel begonnen. Het zal op don derdag 8 januari 1970 in De Rank wor den opgevoerd. Vermoedelijk zal het voor dit winterseizoen ook de laatste uitvoering zijn, gezien het feit, dat men nogal wat laat van start is gegaan. "Het Veenmasker" is aangesloten bij het N.C.A., het Nederlans Centrum voor Amateurtoneel. Er worden thans naars tig pogingen in het werk gesteld om het aantal leden te vergroten, mede om een betere rolbezetting voor ver schillende op het progamma te nemen stukken te verkrijgen. Dit is het onderwerp van de eerste jeugddienst van dit seizoen, die a.s. zondagavond, om 7 uur, in het Emma- wijkjeugdgebouw gehouden wordt. Ds. H. K. de Wilde uit Hogeveen heeft zich bereid verklaard te spreken. Hij is vele jaren jeugdpredikant geweest en weet zijn gehoor altijd zeer bij het on derwerp te betrekken, hetgeen de dis cussie na afloop alleen maar ten goede kan komen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door "Het Ritmisch Woord" uit Baarn. Julianaplein 50 jaar geleden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1