nip00 baq rond de riks w 50 jaar Electrolux! Gratis JubHeum- Cheque Waarde tot f 100." BESTEMMINGSPLANNEN WIEKSLOTER- PLAS, ENGWEG, KERCKENLANDT, SOESTERENGPARK EN CITY LIGGEN TOT 31 OKTOBER TER VISIE CL H. van deiroek Marchal Haarmode De Pi! GRIEKS KOLONELSREGIME TOONT ZWAKHEDEN Pro Juventute Oranje kalender 1970 V FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Plan Wieksloterplas FRANS BOSMAN auto* DE KORTE DUINEN Plan Kerckenlandt Plan Soestereng, Park en Centrum FRANS BOSMAN i\«\oes FRANS BOEMAN FRANS BOSMAN VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 EL ort haalt u 4 Tot en met 31 oktober liggen ten ge meentehuize alhier vier bestemmings plannen ter visie, te weten Soester Eng en Weg over de Eng, Kerckenlandt (het vroegere ong II), Wieksloterplas en Soesterengpark en city. Het meest in de belangstelling staande plan is uiteraard het Engwegplan. Daar voor gaat de meeste belangstelling uit en daarentegen zullen ook wel de mees te bezwaren worden ingediend en niet alleen van direct-betrokkenen. KOELKASTEN (zeer lage prijzen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 Verschillende politieke groeperingen, ac tiecomités, belangen groepen en parti culieren hebben reeds duidelijk laten blijken weinig voor een Engweg te voelen. In de gemeenteraaad is de V.V.D.-fractie altijd tegen geweest. Daarnaast hebben de afdelingen van de V.V.D en D' 66 reeds bezwaren ge maakt tegen de Engweg en van hun voorkeur voor een weg om de noord blijk gegeven. Verder hebben de kun stenaarsvereniging Arti Shock en de plaatselijke middenstand al geprotes teerd, evenals een onlangs opgericht Ac tiecomité contra de Engweg, dat de in woners van Soest in de gelegenheid heeft gesteld om een bezwaarschrift te gen de weg over de Eng te onderteke nen. Tnrpi'ddels heeft men al zo'n vierhon derd handtekeningen, terwijl bekend is dat velen zelf een bezwaarschrift ^dienen. De aard van de bezwaren zijn wel bekend: men wil geen drukke verkeers weg door het dorp, dat daardoor boven dien in twee delen verdeeld zou worden er zijn bezwaren tegen de lawaaiover last. die de weg zal veroorzaken. Ook ver wacht men van de weg geen bijdrage tot de zuiverheid van de lucht en ten- s'of'e meent men dat het goedkooer kan. Tn het algemeen geeft men daar om de voorkeur aan een weg om de noord. Alleen de boeren zijn hiertegen. Immers, zij worden van hun landerijen afgesneden. Voor de realisering van de weg over de Eng zijn in totaal zo'n 75 woningen, boerderijen, villa's en andere opstallen met bijbehorende grond nodig. Een klein gedeelte hiervan is reeds door de gemeente aangekocht. Veel meer wo ningen zijn straks nodig voor de aan leg van het ter weerszijden van de Eng Deze schets, die het Soesterveen, het Stadspark e.d. toont, sierde de om slag van de door de gemeente uitgege ven brochure „Soest in ontwikkeling' weg geprojekteerde stadspark; dat zul len er ruim tweehonderd zijn. Op de ter visde liggende kaart bij het bestem mingsplan staat alleen nog aangegeven welke grond men voor de weg en zijn op- en afritten, kunstwerken e.d. nodig heeft. Het exacte tracé van Soest voor ziet in een stedelijke ontwikkeling rondom een groot centraal park. Dit gebied wordt in de lengte ontsloten door de nieuwe hoofdverkeersweg. In de toelichting op het bestemmingsplan wordt gesteld: „Het onderhavige be stemmingsplan beoogt aan deze voor stellen de noodzakelijke wettelijke ba sis te geven, opdat vervolgens de ver dere uitwerking en realisering kan worden voorbereid. Daarbij omvat dit bestemmingsplan uitsluitend de ont worpen verkeersweg en wel het gehele samenhangende tracé van de Birkstraat naar Amersfoort tot aan de Vredehof straat naar Baarn. Op grond van de te verwachten ver keersbelasting moet worden gerekend met twee maal twee rijstroken, geschei den door een middenberm. In Soest dijk zullen plaatselijk ook parallelwe gen nodig zijn voor de bediening van nabijgelegen woningen. Waar de weg aansluit bij de groene ruimte van het park op de Eng kan een wat ruimere middenberm worden toegepast ten einde de weg op te nemen in het park landschap. Aan de rand van het pol derland ten oosten van Soest kan de beschikbare marge gebruikt worden voor wat ruimere bermen, waarin lan delijke parallelewegen kunnen worden opgenomen". KLEURENTELEVISIE Blaupunkt vanaf 1598, Dealer Blaupunkt, Philips, B O Telefoon 3367 Wat betreft het stedebouwkundig on derzoek en de verdere overwegingen, die tot de keuze van de verkeersoplos- sing hebben geleid, wordt verwezen naar de structuurnota. "Omdat de details bij een verdere uit werking nog wel wijzigingen kunnen ondergaan, is voor wat het bestem mingsplan betreft volstaan met één bestemming, namelijk verkeersdoelein- den. Het overleg, dat bij het ontwerp van de autoweg plaatsvindt, is nog niet af gesloten. Als eerste resultaat is ge bleken, dat zowel rijkswaterstaat als de provinciale waterstaat van mening zijn, dat deze weg in belangrijke mate bij draagt tot de oplossing van de ver keersproblemen in de gemeente Soest. Ten behoeve van het vooroverleg is dit bestemmingsplan daarom ook mede ter kennis gebracht van Staatsbosbeheer, de eerstaanwezend ingenieur van de ge- stemmingsplan omvat onder meer een hoofdverbinding tussen de Middelwijk- straat, de weg over de Eng en het toe komstige stadscentrum nabij het station Soest-Zuid. Deze verbinding geeft te vens de hoofdontsluiting van een nieuw woongebied, dat zich uitstrekt naar de Molenstraat. Het nieuwe complex be jaardenwoningen en een complex eta gewoningen, die eerder reeds waren ontworpen, zijn hierin opgenomen. Voor het woongebied is er nog slechts een zeer globale regeling. Het ligt in de bedoeling, hier een aantrekkelijke, moderne woonbuurt tot stand bren gen, volgens i^n nog nader te ontwer pen totaalplan. Om de ontwerpers van dit project voldoende armslag te geven moet er ovlgens B. en W. van tevoren niet méér worden vastgesteld dan strikt noodzakelijk is. Ten oosten van de nieuwe verbinding tussen het city-gedeelte en de Middel wijkstraat ligt een bestaande begraaf plaats, die als zodanig moet worden ge handhaafd. Enige omliggende stroken grond krijgen een bestemming voor plantsoen. Ten aanzien van de economische uit voerbaarheid van het plan wordt in de toelichting opgemerkt, dat een exploi- tatieopzet eerst zal worden gemaakt aan de hand van een uitgewerkte ver kavelingsstudie. Reeds nu kan volgens B. en W. echter zonder meer worden gesteld, dat zich in het plangebied zo danige omstandigheden voordoen, dat een sluitende exploitatie mogelijk zal zijn. Het plan is ter kennisneming toe gezonden aan Staasbosbeheer, de eerst aanwezend ingenieur van de genie te Amersfoort, het Samenwerkingsorgaan Eemland en de commissie gemeentelij ke plannen. Staatsbosbeheer heeft laten weten, geen bezwaar tegen het plan te hebben, maar wijst wel op de nood zaak van een zeer zorgvuldige uitwer king. Langs de Molenstraat ziin ééngezins woningen geprojecteerd. Daarachter is een vrij groot stuk terrein gereser veerd voor bijzondere doeleinden. De bebouwing die daar gerealiseerd zal worden, mag voor de helft een goot- hoogte hebber» van 10 n eter en voor c'.e andeie helft van 22 meter. Voorts is in het bestemmingsplan een klein complex meergezinswoningen van zes lagen aangegeven in een plantsoenach tig deel nabij de kruising van de Mo lenstraat en de Molenweg. Het over grote deel van de grond in dit bestem mingsplan is gereserveerd voor flats van ten hoogste acht woonlagen en met een dichtheid van minimaal 300 en maxi maal vijftig woningen per hectare. Het plan Wieksloterplas regelt de be stemming van het overgangsgebied tus sen de stedelijke bebouwing in het Soesterveen en de bosrand van Pijnen burg. In deze overganszone zijn enkele kleine natuurmonumenten en een klein sportveldencomplex gedacht, alsmede een nieuwe begraafplaats. Gebleken is, aldus de toelichting, dat met name in de omgeving van Pijnen burg behoefte bestaat aan voorzienin gen, waar het bezoek kan worden ge- Volautomatische WASAUTOMATEN 518,— (5 kg) Telefoon 3367 Crème schuimbad. Ontvet uw huid niet. Uiterst sterk geconcentreerd. Body love badshampoo is o.a. verkrijgbaar bij onderstaande zaken Dames- en herenkapsalon Nieuweweg 10 - Tel. 3244 AVIA DIENSTEN CENTRUM herenkapsalon en shop Birkstraat 108 Tel. 5442 Beetzlaan 74 Dameskapsalon Oude Utrechtseweg 37 - Tel. 5431 Drogisterij Koninginnelaan 44 - Tel. 2969 ook een recreatiegelegenheid in de vrije natuur, zoals voorzien in de plannen van de vereniging De Utrechtse Heu velrug met langs de stadsrand enkele meer stedelijke groenelementen. Voor de ontwikkeling van het recrea tieproject is het noodzakelijk, dat ook de structuur van de wegen in de na bijheid wordt herzien. Om een goede aan. en afvoer van bezoekers te ver zekeren worden dan ook verschillende maatregelen voorgesteld. Zo is ten noorden van de bebouwing aan de Dorresteinweg een nieuwe verbindings weg ontworpen, die aansluiting krijgt op de Wieksloterweg W.Z. en een ver beterde aansluiting op het kruispunt Koningsweg-Dorresteinweg. Aan de noordzijde van het project is een recreatieweg ontworpen, die even wijdig aan de Biltseweg loopt en re creanten ook vanaf die weg toegang tot het terrein verschaft. Deze weg kan tevens een onderdeel vormen van de doorgaande fietsroute, parallel aan de Biltseweg. De genoemde wegen krijgen een aantal aftakkingen, die toegang ge ven tot parkeerterreinen. Het gehele terrein zal door een uitgebreid stelsel van voetpaden worden ontsloten. Hoofdelement in het recreatieplan is een waterpartij, die het terrein ruim telijk sterk bepaalt en een schakel vormt tussen een gedeelte met een meer stedelijk karakter en het aanslui tende bosgebied in het noord-westen. De vormgeving van deze waterpartij is zodanig, dat een zeer gevarieerd ge bruik van het water mogelijk is. Zo is er ruimte voor baden, zwemmen, varen, terwijl voor kleinere kinderen nog een aparte speelvijver is gepro- jeceerd. In het water is een eiland ont worpen, dat door de recreanten via ondiepe gedeelten in het water kan worden bereikt, terwijl het eiland te vens een markante scheiding vormt tussen het diepe en ondiepe gedeelte van de plas. Aan het ondiepe water is een ruim badstrand met kleedkabines en sani taire voorzieningen ontworpen. Een lig- en speelweide en een picknick- weide c.q. dagcamping vormen de over- gang naar de reeds genoemde parkeer-J ^worden Goede kunstnijverheid hoeft niet duur te zijn. Op de nieuwe kunstnijverheid- afdeling van Ton Beuken, vindt u duizend en één leuke dingen. Modern, kleurig, fijn van vorm. Voor uzelf, of als surprise voor een ander. Zo rond de riks kunt u al kiezen. Bij Ton Beuken, Gallenkampelsweg 2, of Soesterbergsestraat 51, Soest-Zuid (bij het busstation) nie te Amersfoort, het Samenwerkings orgaan Eemland, waarin Soest ook ver tegenwoordigd is, en de commissie ge meentelijke plannen. Door Staatsbosbeheer werd ingegaan op de detaillering van het wegtracé, dat uiteraard belangrijk is in verband met de plaats, die de weg binnen de ge meente inneemt. De financiering van het project zal on der meer bezien moeten worden in re latie met de voorgenomen overdracht van rijksweg 16 aan de gemeente Soest. Bovendien mag subsidie worden ver wacht ingevolge de Beschikking bijdra gen voor voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer en het openbare vervoer in en om de steden. Het bestemmingsplan Soestereng-weg over de Eng maakt deel uit van het bestemmingsplan van de Van Lennep- laan, ten zuiden van de Kerkdwars- straat, en de Veldweg, ten zuiden van de Molenweg, in de omgeving van de Wilhelminalaan. Vanaf Nieuwerhoek zal de Engweg on geveer de huidige Wilhelminalaan vol gen en de Waldeck Pyrmontlaan krui sen ter hoogte van de splitsing met de Schrikslaan. Achter de Van Lenneplaan is een vrij scherpe bocht in de weg voorzien. Voorbij de fabriek van Keune zal de Engweg weer op de Birkstraat uitkomen. Gedurende de termijn van ter visie-legging kan een ieder schriftelijk bij de gemeente bezwaren tegen dit ontwerp bestemmingsplan indienen. Het bestemmingsplan Kerckelandt heeft betrekking op de gronden, omsloten door de spoorlijn Baarn-Utrecht, de Molenstraat en de Molenweg. Dit be- concentreerd zonder schade aan het natuurschoon, maar dat tevens juist in deze omgeving binnen de grenzen van het bosgebied de ruimte daarvoor moeilijk kan worden gevonden. Toen echter bij het uitwerken van de plan nen voor de aanleg van woongebieden in het Soesterveen later bleek, dat in de overgangszone voor het bosgebied nog ingrijpende grondwerken nodig zouden zijn, ontstond de mogelijkheid, deze dienstbaar te maken aan het tot stand komen van bedoelde recreatievoorzien- gen in de sfeer van de bossen. Daarme de kan tegelijkertijd een bijdrage wor den geleverd voor de verruiming van het bosgebied als element van natuur schoon en recreatie, voor de verho ging van de aantrekkelijkheid van Soest als woonplaats en voor een efficiënte uitvoering van werken. Het is namelijk noodzakelijk gebleken, voor de ontwa tering van het gehele Soesterveen nieu we waterlopen en vijvers met een vol doende bergend vermogen te maken. Het onderhavige project omvat dan speelweiden is ruimte voor 2.500 per sonen. Eenzelfde aantal kan in de bos sen en de oeverstroken recreatie zoe ken. De totale capaciteit bedraagt der halve 15.000 mensen, voor wie 4 ha parkeerterrein beschikbaar is. Hierop kan men rond 1.500 tot 2.000 auto's plus een aantal fietsen en bromfietsen kwijt. Het parkeerterrein nabij het sportvel dencomplex, dat in eerste instantie in de parkeerbehoefte van het sportpark je en het café-restaurant voorziet, heeft een capaciteit van ongeveer 275 auto's. Een parkeerreserve voor ongeveer 100 auto's kan zonodig worden gevonden in de bermen van de aanvoerwegen. Op topdagen is het voorts mogelijk om het terrein voor de dagcamping geheel of gedeeltelijk als parkeerveld te benut ten, waardoor de parkeercapaciteit van het project met 800 ot 1.000 auto's wordt verhoogd. Uit het gepleegde vooroverleg met ver schillende instanties is gebleken, dat de gemeente Baarn een welwillend stand punt ten opzichte van het plan in neemt, met name ten aanzien van de gedeeltelijk op haar grondgebied ge projecteerde recreatieweg nabij de Bilt seweg heeft het gemeentebestuur van Baarn geen bezwaren. Dit bestemmingsplan tenslotte is van toepassing op het gebruik van gronden gelegen ten zuiden van de Molenweg, ten noorden van de Nieuweweg, ten oosten van de Verlengde Talmalaan en ten westen van de spoorlijn Utrecht- Baarn. De vormgeving van het stads centrum moet nog nader worden be paald. Wel is door het Centraal Insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf een rapport opgesteld ten aanzien van de gewenste omvang van het stads- winkelcentrum. Daar de financiële con sequenties van dit bestemmingsplan eerst bij verdere uitwerking volledig zijn te overzien, wordt daarop in de toelichting nog niet ingegaan. Aange nomen moet worden, dat het park grotendeels uit de algemene middelen De Griekse oud-premier Karamanlis heeft een tijd lang zwijgend in balling schap gezeten in Parijs. Een opzettelijk: zwijgen: het had toch geen zin zijn mond open te doen over noodzakelijke hervormingen als er niet enige kans bestond dat aan zijn woorden ook ge hoor gegeven zou worden. Maar hij heeft eidelijk gesproken en het was klare taal. Natuurlijk riep hij op tot verwijdering van de kolonels die nu in Athene de lakens uitdelen, maar hij dacht daarbij ook duidelijk een taak toe aan andere officieren. Is dit al merkwaardig, nog merkwaardiger is te merken hoezeer de woorden van Karamanlis blijken aan te slaan in Griekenland zelf. Politici die onder huisarrest staan of op andere wijze geïsoleerd zijn door het regime.hebben zich achter de oproep van Karamanlis geplaatst wat voor me nigeen zeer zeker persoonlijke risico's inhoudt - de kolonels houden niet van wat zij als "oproerige taal" beschouwen. Tekenend voor de situatie is ook dat kranten openlijk morren over de nieu we perswetten waarmee Papadopoelos is komen aandragen. Juist dat het ver schrikte zwijgen, de angst om te spreken schijnt te verdwijnen, duidt erop dat de Grieken het einde van het kolonelsre gime in zicht achten - eventuele ver volging valt te riskeren als men over tuigd is dat die niet te lang kan duren. Wat de kolonels verweten wordt is dat ze het land economisch ondermijnen. De regring laat grotere consumptieve uitga ven toe, naar men aanneemt uit de overweging dat de oude leer van brood en spelen nog altijd voldoet om massa's rustig te houden. Een verbetering van de levensomstan digheden zou de bevolking de overtui ging bij moéten brengen dat het met de junta toch beter uit is dan met de regeringen van voorheen. Karamanlis betoogd dat het regime dit slechs kan doen door de Griekse betalingserens uit evenwlrht te brengen, iets waarvoor biivoorbeeld dnnr devaluatie torh later ^e rekening b»tanld moet worden. De inleidende aanval op de kolonels be gint op een tijdstip dat ze zeker een aantal prestigenederlagen zullen moe ten lijden, zoals het weren uit de Raad van Europa. Prestige is bij dictatoriale regimes altijd een tere zaak - Karaman lis kan gelijk krijgen dat het kolonels regime in Athene zijn beste tijd heeft gehad. terreinen. AANLEG en REPARATIE, licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Het zuidoostelijk deel van het gebied is meer in de stedelijke sfeer gelegen en is in opbouw en bestemming daarop afgestemd. Aan het water vindt men hier een wandelpromenade met zitge legenheid, een boten verhuurbedrijf en een café-restaurant. In dit terreingedeelte is ook een sport veldencomplex van tien en een begraaf plaats van zes hectare geprojecteerd. Voorgesteld wordt om ook het toekom stige, aangrenzende woongebed aan de zuidoostzijde door middel van meer dere voetpaden met het recreatiegebied te verbinden. De geprojeteerde begraafplaats is door brede bosstroken (50 tot 75 meter) van het sport- en recreatiegebied geschei den. De totale oppervlake van he recreatie gebied bedraagt rond 85 hectare. Hier van is 59 ha bestemd voor algemene recreatie. De grootste oppervlakte wordt ingenomen door het water: 18,5 ha. Voor het strand is 3,5 ha gereser veerd, voor de lig- en speelweide en voor de dagcamping elk 2 hecare. Voor oeverstroken, promenade e.d. is 2,5 ha beschikbaar. De resterende 26,5 ha is bestemd voor beplanting en bebossing. Voorts is nog 10 ha in het plan be stemd voor particuliere sport- en re creatievoorzieningen nabij Eikenhorst. Op het strand en het water kunnen maximaal rond 10.000 mensen verpo zen. Op de dagcamping en de lig- en gefinancierd, terwijl voor het centrum een sluitende terreinex- ploitatie tot de mogelijkheden kan be- horen. (Staatsbosbeheer heeft nog gewezen op de noodzaak van een zorgvuldige de taillering van het parkeergebied met het winkelcentrum, ook in samenhang met de stadsautoweg. Zoals reeds in de structuurnota van Soest uiteengezet, zal het park worden aangelegd op de zuidwestelijke helft van de Eng. Eén van de voordelen van de situatie is, dat de hier reeds eerder gegraven zandputten, die het landschap ontsieren en moeilijk harmonisch in 'n stadsgeheel kunnen worden ingepast, toch wel op een zinvolle wijze in de parkaanleg kunnen worden verwerkt. Ook uit functioneel oogpunt is de lig ging van het park aantrekkelijk, vol gens de structuurnota. Door de langge rekte vorm bedient het park een veel groter deel van de bevolking dan het het geval zou zijn bij een meer afge ronde vorm. g rtijen- CaféR^^ergs^188' Soes' .terberg REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na #üur 6256 De autoweg is vrij hoog op de helling gelegd, zodat allereerst de toegang tot het park vanuit het gebied met de grootste bevolkingsconcentraties (Soes terveen) wordt vrijgehouden. Aan de andere, hooggelegen zijde wordt het park begrensd door een fraaie prome nade met uitzichten op het park. De strook tussen de promenade en de autoweg krijgt plaatselijk het karak ter van een brede berm. waarachter het levendige verkeer zich op enige afstand zal ontwikkelen. De promenade zelf wordt gevormd door de Soester Engweg en de Molenweg, die gerese- veerd worden voor wandelaars en fiet sers. Er zal op verschillende plaatsen ook gelegenheid zijn tot (voornamelijk ongeorganiseerde) sportbeoefening, zo dat het vele funkfcies zal gaan vervul len. Vanuit het stadspark stralen groen stroken uit, die diep in het woonge bied doordringen. Aldus de vier bestemmingsplannen, die een nogal interessante ontwikkeling voor Soest regelen. Bezwaren tegen al deze momenteel ter visie liggende plan nen kunnen tot en met 31 «ktober bij de raad schriftelijk worden ingediend. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Verzilveren bij: i Soesterbergsestr. 19, Soest, tel. 2945 Traditiegetrouw verschijnt bijtijds vooi de feestdagen en de jaarwisseling de Oranje-kalender, waarvan de opbrengst ten goede komt aan kinderen, die extra zorg nodig hebben. Dit jaar gaat de ver koop, die als gewoonlijk door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers ter hand genomen is, onder het motto: HELP EEN KIND AAN EEN KANS Pro Juventute verleent deze hulp in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. Er zijn weer prachtige kleurenfoto's van de leden van de koninklijke familie. De kleine prinsjes komen op de meeste familiefoto's voor en dat is ook goed gezien voor een kalender, die helpt om de 12.000 aan Pro Juventute toever trouwde kinderen aan een beetje geluk te helpen. U kunt de kalender kopen daar waar U een raambiljet ziet, waaronder de vole- gende adressen: mevrouw J. M. M. van Ginkel-Mohrmann, Wilhelminalaan 3; hulppostkantoor Soestdijk: kunthandel "de Dissel", Burgem. Grothestraat; bu reau V.V.V., Steenhofstraat; mevrouw A. Smit-van Enk, Gallenkampelsweg 29; boekhandel van der Ven, Soesterberg sestraat Bovendien kunt U de kalender kopen van 11 november tot en met 31 decem- bij de stand van de kinderpostzegels in het hoofdpostkantoor. De prijs van de kalender bedraagt 4.25. Misschien een goed cadeautje om aan uw - familie of kennissen over zee te sturen? Niet denken maar doen! TELEVISIE, houten kast, 59 cm f498,—. Dealer Blaupunkt, Philips,. B .0 Soesterbergsestraat '20a - Soest Telefoon 3367 v i

Soester Courant | 1969 | | pagina 3