Dampo ENGEL SOEST HERVAT SPORTUITWISSELING MET GELIJKNAMIGE DUITSE PLAATS I. D. VAN VSJGT IS SOCIALE ZEKERHEID TE VERWEZENLIJKEN „IK BEN BOVENZUILIG, EEN SOORT NATIONALE OMROEP IN M'N EENTJE" CAFÉ-RESTAURANT „S0ESTDIJK" RELANGRIJK UITGERREID Uw p'wfls is «*nze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijscliool IVOLVOl Koopt u een bromfiets J. L. M. van Hal-Zonderop Piet Ekel, voor tweede seizoen bij Swiebertje lil Soest geen sprake van zecelfraude Vetida Biscuits 55 ct. Kleutertaai Gomballen 59 ct. VRIJDAG 1T OKTOBER 1969 VAN rFNVFPT.AAN 47 TELEFOON 6#Z) Afgelopen zaterdag is Piet Ekel als eige naar van het zeer rommelig rommel- winkeltje, waar altijd wel iets in de weg staat of hangt, aan zijn tweede sei zoen bij Swiebertje begonnen. Maandelijks zal jong en wat ouder Ne derland op het NCRV-scherm in de vroege zaterdagavonduren kunnen zien, hoe Swiebertje in zijn ongedwongen en vrolijke zwerversbestaan geen gelegen heid voorbij zal laten gaan, Bromsnor, de zwaarlijvige gezagshandhaver, om de tuin te leiden en bij juffrouw Saartje een sigaar en een „bak" koffie rijker te worden. „Swiebertje symboliseert het speelse kind, Saartje de zorgzame moeder, de burgemeester zijn vader, die hem op het rechte pad moet houden, Bromsnor de kwade wereld en inzelf tenslotte zijn tweede ik", vertelt Piet Ekel, het ongeschoren wat onhandige, maar vro lijke mannetje uit de rommelwinkel. Piet Ekel is een free lance-medewer- ker van de omroep en wenst zich niet aan één of andere zuil te binden. „In feite ben ik een bovenzuilige figuur, een nationale omroep in m'n eentje". Aan deze instelling dankt hij wellicht ook zijn jaarlijks terugkerende opdrach ten voor het samenstellen van nationale programma's op koninklijke feestdagen. Malle Pietje is zijn eerste televisierol waarbij hij zichtbaar wordt, want al vele jaren lang gaat hij schuil achter tal van stemmen, die via radio en te levisie de huiskamers binnen komen: de goed-verzekerde man in het bad, die plotseling zijn leven (in het reclame spotje) bedreigd ziet door een haai, de moeder van Kluk-Kluk in de Pipo- serie, Tamtam uit de broodjeswinkel van de NCRV, meester Pompelmoes voor de AVRO-microfoon. De mogelijkheden van Piet Ekel's stem banden zijn vrijwel onbeperkt, maar nu hij zich voor enige tijd aan de tele visie heeft verbonden, kan hij van deze kwaliteiten minder vaak profiteren. „De repetities voor Swiebertje namen zoveel tijd in beslag, dat ik bij de voor bereiding van het ene radioprogramma vroeger weg moest en bij een ander weer moest vragen om later te mogen komen, met het gevolg, dat ik nu min der wordt gevraagd. Maar de vorige regisseur van de Swiebertje-serie, Dik van 't Zant, bracht zo'n leuke en gezel lige sfeer mee, dat ik aan dit werk voorlopig de voorkeur heb gegeven. Ik heb geen enkele moeite gehad om te acclimatiseren; dat heeft allemaal tot gevolg, dat we zeer snel kunnen werken. AI dit werk voor radio en televisie is eigenlijk leuk, als men je maar goed beoordeeld en je kwaliteiten kent. In Swiebertje kan ik me echt helemaal uitleven; de types zijn goed gekozen en scherp omlijnd, de teksten laten veel improvisatie toe. Je kunt je echt hele- maal uitleven. Ik zou me ook diep on- lukkig voelen, wanneer ik zomaar een naamloze professor, een willekeurige ober of een eigenaar van een rommel winkel moet spelen. In wil altijd weten hoe oud die man is, wat voor liefhebbe rijen en eigenaardigheden hij heeft, of hij getrouwd is, kinderen of misschien een huishoudster heeft e.d. Pas dan kan je je helemaal in zo'n persoon in leven. Je moet iemand een bepaald ka rakter kunnen geven. Zo heb ik Malle Pietje ook een bepaalde typeripg gege ven. Het is een duidelijk, ietwat revue achtig mannetje, ongeschoren, een si gaar in z'n mond en een hoed achter over op zijn hoofd en een beetje ver liefd op Saartje", zegt Piet Ekel, wiens zeer drukke werkzaamheden uiteindelijk hebben geleid tot vier maanden ge dwongen en absolute rust. Voor Piet Ekel waren als debuterend t.v.-acteur overigens alle omstandig heden aanwezig om zijn samenspel met Joop Doderer als Swiebertje tot een mislukking te maken, als hij hem al niet jarenlang gekend zou hebben. Want Piet Ekel moet toegeven, dat Joop Do derer - zij het wellicht onbewust - ho ge eisen stelt aan zijn medespelers. Zijn improvisatievermogen is zo groot, dat de tegenspelers herhaaldelijk voor aller lei verrassingen komen te staan. Voor de Soester acteur zijn de verrassingen over het algemeen wel van aangename aard, omdat hij gelooft, meestal wel het juiste antwoord te weten, „al moet je natuurlijk wel oppassen, dat het geen wedstrijd in humor wordt. De hoofdrol blijft natuurlijk voor Joop Doderer". Soms worden hele scenes gespeeld, die in het geheel niet zijn voorzien. „Do derer heeft de gewoonte om tijdens de repetities bepaalde handelingen steeds weer anders te doen. Op een gegeven moment denk je dan: dat is het, dit vindt hij leuk en zo zal hij het bij de opnamen ook wel doen. Maar dan blijkt er plotseling weer iets heel anders uit de bus te komen. Dat dwingt de tegen spelers plotseling ook tot heel andere reacties, waarop zij allerminst zijn voorbereid. Meestal levert me dat geen problemen op, maar een enkele keer heeft hij me toch wel eens te pakken. Wanneer de scenes niet al te zeer op een zijspoor raken en natuurlijk qua spel verantwoord zijn, worden zij meest al wel gehandhaafd. Dat is overigens iets, wat de regiseur beslist. Laatst, bij de repetities, had ik mijn jasje uitgelaten, omdat het zo warm was in de studio. Maar bij de opnamen bleef mijn jasje ook aan de kapstok hangen. Swiebertje moest me in de bewuste scene een keer tegenhouden; hij deed dat, zoals in het script stond, bij mijn schouder, maar tijdens de op namen greep hij me ineens vast bij m'n bretels. Dat alles zou nóg zo erg niet geweest zijn, als niet ineens bijna alle knopen van m'n broek vlogen en ik bijna in m'n blote je-weet-wel stond. Kijk, dan moet je vlug handelen; je moet iets doen om die scene niet te be derven. Het is uiteindelijk gelukt en de hele bretel-scene is dan ook gehand haafd gebleven, al had niemand zoiets van te voren voorzien. Dat zijn nou dingen, die het spelen zo leuk maken". Maar het is niet alleen Swiebertje, die blemen stelt. „Ook de toneelmeesters hebben nog wel eens de neiging om grapjes met ons uit te halen. Tijdens de opnamen blijkt soms een stoel op scherp te staan of een verborgen opge hangen koekoeksklok zich plotseling te laten horen. Onwillekeurig moet je daarop reageren. Je moet dan maar weer zien, wat je ervan maakt. Andere acteurs, die wel eens bij ons komen kij- ken, staan dikwijls versteld van wat wij allemaal met de tekst kunnen doen. Je kunt je echt helemaal uitleven". Dit seizoen zullen nog zes afleveringen door de NCRV worden uitgezonden. De repetities voor de tweede aflevering zijn thans in volle gang. „We doen er j meestal vijf dagen over, maar het is wel vermoeiend. Na afloop voel je je, alsof je Ajax-Feijenoord hebt gespeeld. Acteren voor de televisie is een gevecht met de techniek, zoals cabaret een spel is met de zaal en toneel een spel is met je medespelers, waar het publiek naar kijkt". Toch heeft Piet Ekel zijn bekendheid in omroepkringen vooral te danken aan zijn bijna onbegrensde kwaliteit als imitator. En nog altijd verdient hij in hoofdzaak met zijn stem zijn dagelijkse boterham. Een fabrikant aan roomboter zag enige tijd terug helemaal geen be perktheid meer aan de imitatie-moge lijkheden van Piet Ekel, toen hij hem uitnodigde om voor een reclamespot het geluid van een boterham te imite renPiet Ekel is er op in gegaan, maar is later tot de conclusie gekomen, dat je meer kunt verdienen door zo nu en dan eens iets te weigeren dan door alles maar te accepteren. „Er zijn din gen, die eenvoudig niet kunnen. Doe je het dan toch, dan pluk je er later de wrange vruchten van. En die zijn zeer slecht voor z'n keel". - BIJ VERKOUDHEDEN Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Bewijs en plaatje direkt verkrijgbaar bij Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 GAAT DE WINTER IN MET KLEDING VAN SPORTHUIS Nieuw Baarnstraat 39 - Tel. 02154-2490 BAARN in de achter ons liggende halve eeuw een brede stroom van sociale maatrege len gekregen, die praktisch genomen van de geboorte tot de dood bescher ming bieden op sociaal terrein. Desondanks brengt dit alles niet de ge wenste sociale zekerheid, maar alleen die van de gevangene en de soldaat, die zich niet behoeven te bekommeren om eten, drinken, slapen en ligging. In de laatste jaren is het wel duidelijk geworden dat sociale zekerheid niet uit sluitend is op te boawen door verzeke ring en door wetgeving Voor waarach tige sociale zekerheid is naast een corri gerend werkende sociale wetgeving bo vendien nog nodig dat wordt voldaan aan de volgende twee vereisten. In de eerste plaats zij opgemerkt dat sociale zekerheid alleen kan bestaan wanneer het geldwezen gezond is. Alk- goed bedoelde tegenmaatregelen ten spijt doet inflatie de werkelijke waarde van de kleine reserves der werknemers en de reserves der sociale uitkeringen, die men hun toezegt, tóch langzaam maar zeker wegsmelten. Een tweede vereiste is eigen bezit. Wil len wij namelijk komen tot een maat schappij, die aan grote groepen een ze kere mate van sociale zekerheid biedt, dan dient voor deze groepen de moge lijkheid tot het vormen van eigen bezit open te staan. De bezitloze maatschappij is namelijk, ondanks alle mogelijke sociale wetge ving, de onzekerste. Slechts in een maat schappij, die de onafhankelijkheid ver groot, de kapitaalvorming stimuleert, het bezit respecteert en aanmoedigt, zal uiteindelijk die waarachtige sociale ze kerheid worden gevonden, welke men zoekt. de mens van vandaag heeft het gevoel dat zijn sociale zekerheid in feite min der groot wordt. Daarin ligt een zeker waarheidselement en het is juist de klei ne man die dit het best aanvoelt. Bezwaar tegen het streven naar sociale zekerheid kan men nimmer hebben; het is namelijk een van de natuurlijkste za ken dat men er naar streeft de zorgen voor de dag van morgen zoveel moge lijk weg te nemen. Immers, alleen dan kan het levensstreven van de mens zo goed mogelijk tot uiting komen. Wel blijft echter de vraag of de metho de, die in de laatste jaren steeds meer gevolgd wordt, de juiste is om het uit eindelijke doel te bereiken. Wij hebben O Ondanks verschillende genachten, die elke grond van waarheid missen, is er gen sprake van zegelfraude in Soest. Na de ontdekking van iets dergelijks in Haarlem, circuleerden in Soest verhalen van fraude met WISO-zegels. Naar het WISO-bestuur ons mededeelde, berust ieder gerucht in die richting op louter fantsie, en zijn deze geruchten alleen door personen in omloop gebracht die op slinkse wijze in het bezit wilden komen van de bekende gratis WISO-zegels, met 100 n/o en zelfs tijdens acties met 150 spaarwinst, die door 70 winkeliers gra tis bij aankopen worden verstrekt. (adv.) Volgend jaar zal weer een sporuitwis- seling worden gehouden tussen Soest en de gelijknamige Duitse plaats in West- falen. De deenemersvergadering van de Soes ter sportstichting heeft daartoe donder dag op de jaarvergadering in het ge meentehuis besloten. De heer Th. M. Peet, diresteur van de sportstichting, achtte het in het kader van de Europese integratie van belang, dat de uitwisseling met het Duitse Soest wordt hervat, maar voorlopig op be scheiden wijze, tenzij de behoefte an ders blijkt. Dan kan de uitwisseling uitgebreid worden tot andere activitei ten dan alleen sport. Wethouder K. de Haan, voorzitter van de sportstichting, waarschuwde ervoor, dat een te frequent heen en weer rei zen een soort moeheid tot gevolg heeft. Tevens bracht hij de deelnemers van de stichting onder de aandacht, dat in het Duitse Soest niet alle takken van sport worden beoefend. Zo doet men daar niet aan honkbal, softbal, microbal en wielrennen. Ook waterpolo en bad minton voor dames kent men er niet. Het is niet de bedoeling om de uitwis seling jaarlijks plaats te doen vinden. Volgend jaar gaat men van start. Op 1 mei komt een groep Duitsers naar het Nederlandse Soest. Op 3 mei keren zij weer terug. Croquante Vanille biscuit, Venda, dus heerlijk. Per zak Grote baal met 500 gram geurige taai. Nu nóg voordeliger Per zak Extra fijne vruchten gomballen. Deze week extra voordelig. 250 gram VROOM DREESMANN Sneller dan kon worden vermoed is de goedkeuring verkregen voor de bouw van een turnzaal aan de Smitsweg, nabij de drie patioscholen. De zaal zal twaalf meter breed en eenentwintig meter lang worden, waardoor hij ook geschikt is voor binnensporten. Tevens deelde de heer De Haan tijdens de jaarvergade ring mede, dat gestreefd wordt naar de bouw van een overdekt instructiebad of zwembad. Binnenkort zouden de ver enigingen hieromtrent nadere inlichtin gen mogen verwachten. De rekening over het afgelopen jaar laat een tekort zien van 246.646,=, welk bedrag de gemeente Soest zal bij passen. De voornaamste inkomsten be stonden uit terreinhuren (ƒ27.277, en de huur van gymnastiekzalen 12.732,Wat betreft de uitgaven moest 105.876,worden betaald aan de dienst gemeentewerken wegens on derhoud van terreinen en gebouwen. De personeelskosten bedroegen ƒ35.275,de afschrijving van terreinen en gebouwen ƒ63.105,De kosten in verband met de overname van het tennispark bedroe gen 8352, Voor het lopende jaar is een tekort be groot van ƒ306.595,terwijl voor 1970 het begrotingstekort werd vastgesteld op ƒ340.783,De belangrijkste inkomsten zullen in het vervolg bestaan uit de huuropbrengsten van de sporthal. Voor dit jaar is die opbrengst geraamd op 70.560,voor volgend jaar op 83,333,I De terreinen zullen het komende jaar| In 1968 hebben 636 sportlieden een me dische keuring ondergaan. De heer C. Pouw, chef badmeester .is ook in de win termaanden in gemeentelijk verband ac tief geweest. Hij is ingeschakeld bij het sporttechnisch beheer. Hij heeft thans tot taak gekregen, de trim-actie tot een succes te brengen. De sportstichting is momenteel bezig met een onderzoek naar de mogelijkhe den van de aanleg van een sportveld- complex nabij de ijsbaan aan de Eem- weg ten behoeve van WZ, dat aan de Ferdinand Huycklaan ruimte zal moeten maken. Sociale zekerheid is een begrip van de na-oorlogse jaren. Het probleem van de sociale zekerheid kan zeker nog een van de belangrijkste vraagstukken van onze tijd genoemd worden. Werknemers en ondernemers voelen zich onzeker. In verband daarmee slui ten zij zich aaneen in vakverenigingen, in kartels en tenslotte in organisaties waarin werknemers en ondernemers el kaar vinden met het oog op hun ge meenschappelijke belangen, organisa ties die uiteindelijk daarin eindigen, dat zij sociale zekerheid willen scheppen met behulp van het egoïsme van de groep. Hoe zonderling het ook moge klinken. naar schatting ƒ26.212,aan huur op brengen. De bouw van de sporthal heeft uiter aard ook de lasten sterk beinvloed. Aan rente voor gebouwen en terreinen zal 104.834,=, moeten worden betaald, waarvan meer dan de helft voor de sporthal. Ook de post afschrijving gebou wen en terreinen is verhoogd en wel tot 80.394,Waar de personeelskosten verleden jaar nog ƒ35.275,bedroegen, worden zij voor 1970 geraamd op ƒ86.262,Voor onderhoud van gebou wen en terreinen zal een bedrag nodig zijn van 142.000,De begrote lasten belopen in totaal een bedrag van 472.954,—. Ofschoon de sporthal nogal duur in ge bruik en onderhoud is, zei wethouder De Haan, dat de belangstelling van de verenigingen alle verwachtingen royaal heeft overtroffen. De hal is van maadag tot en met vrij dag ieder uur van de dag bezet. Ook op de zaterdagen kan van een zeer goe de en op de zondagen van een bevredi gende bezetting worden gesproken, zo zei de heer De Haan. De ingebruikne ming van de sporthal heeft overigens wel tot gevolg gehad, dat in iets min dere mate gebruik wordt gemaakt van de turnzalen. Hij meende, dat een na dere bezinning op het gebruik van sportaccomodaties noodzakelijk is, opdat in het snel groeiende Soest geen ver keerde verhoudingen ontstaan. Herman Verbeek huodt beslist niet van half werk. In de bijna tien jaar volgend voorjaar wordt het 10-jarig be staan gevierd dat de heer Verbeek de scepter zwaait in het bekende café restaurant. gelegen aan de Vredehof straat hoek Noorderweg, is er in deze zaak wel het een en ander veranderd. Toen tien jaar geleden café „Soest- dijk" werd overgenomen, werd er niet meer overgenomen dan een redelijk bekend staand café. Direkt nadat hij zich eigenaar mocht noemen, kwamen de veranderingen. In eerste instantie werden er op de bovenverdieping 10 kamers gecreëerd, om naast het café ook hotel-accommodatie te verkrijgen, waar op dat moment redelijk vraag naar was. Tot 1963 duurde het alvorens werd be sloten een gedeelte van de stoelen en de tafels op te offeren om een bar te kunnen plaatsen en met zijn een-en- twintig plaatsen, heeft deze bar belang rijk bijgedragen tot de bekendheid die „Soestdijk" heeft gekregen. Nu al weer vier jaar geleden werden de hotelkamers gesloopt om ruimte te maken voor een grote zaal, voor brui loften en partijen, maar begin van dit jaar werd de zaal weer uitgebreid en beschikt men thans over een ideale ge legenheid met eigen buffet en air-con- ditioned. geschikt voor 80 personen. Be neden beschikt de heer Verbeek over een café- en restaurantgedeelte en bar voor 40 en 20 personen. Met de zojuist gereedgekomen uitbrei ding van het restaurantgedeelte tot 50 plaatsen, is de capaciteit beneden op ongeveer 100 personen gebracht. laatste uitbreiding is geheel ln eigen beheer uitgevoerd, waarbij het interieur een magnifiek aanzien gegeven. Dat er aan een dergelijke zaak in Soest grote behoefte bestaat, blijkt wel uit het feit dat de zaak in het vorige weekeinde constant bezet was. Naast een perfekte stereo-installatie, die voor stemming en aangepaste ach tergrondmuziek zorgt, is er in de zaak een elektronisch orgel en een piano aanwezig. Hoewel er al enkele jaren een geringe mogelijkheid bestond om in zomerse dagen buiten te zitten, zal volgend voorjaar ook deze mogelijkheid worden uitgebreid, zodat op het terras minstens vijftig mensen plaats kunnen nemen. Ondanks de dreiging, die de aanleg van de weg over de Eng ook voor „Soest dijk" vormt, bruist het echtpaar Ver beek nog steeds van enthousiasme, waarmee het de zaak in tien jaar tijds op het huidige niveau heeft: weten te brengen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9