Soest toen - Soest nu Dinsdag 21 oktober 1969 48e jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 OUDE KOE UIT MODDERSLOOT Zonder papieren en met ondeugdelijke auto op weg Pastoor Reekers in stilte uit Soest vertrokken Opvolger pastoor J. S. Buisman vrijdagavond door deken geinstalleerd Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Meisje reed tegen trek- kabel tussen twee auto's Overstekende pony doodgereden Winkelen voor zieken en gehandicapten op maandag 10 november a.s. Het oog gericht op Welzijnsklimaat Politionele controle-actie in provincie Utrecht Hardnekkige woonwagen bewoner zonder rijbewijs weer in auto Filmavond in zaal Emmakerk Mislukte inbraak bij Garage Van Kooy Weer botsing op het Nassauplantsoen Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Yerschjfnt iedere dinsdag en vrQdag Er is nogal wat deining rond de publi catie door het zondagsblad "News of the World" over de "memoires" van Christine Keeler. De inhoud van dit schandaalblad is zodanig, dat geen fat soenlijk mens er voor durft uit te ko men, dat hij het leest. Toch beloopt de oplage niet minder dan tussen 6 en 7 miljoen. En Miss Keeler heeft een slordige an derhalve ton gekregen voor het publi ceren van haar herinneringen over het "Profumo-schandaal" anno 1963. Sir John Profumo, minister van oorlog in het kabinet-Macmillan, moest in 1963 aftreden en het (spoedig daarna geval len) kabinet zag zijn reputatie beden kelijk geknauwd dank zij een kortston dig avontuur van de minister met een juffrouw van lichte zeden, Cristine Keeler. Cristine, in een verbouwde spoorwagen geboren, trok al op haar veertiende jaar naar Londen en vond daar "via via" al gauw haar weg naar het rosse leven. Zij kwam in contact met een masseur, Stephen Ward, een zeer begaafd man, die niet alleen de bon ton tot klant had o.a. Churchill), maar ook een knap portretschilder was en verscheidene le den van de koniklijke familie heeft ge portretteerd. Maar Stephen Ward leefde op de grens van twee werelden en die andere we reld was de onderwereld. Hij nam Cris tine en andere meisjes uit de provincie onder zijn hoede, bracht hun wat uiter lijke beschaving en vooral zelfverze kerdheid bij en zorgde voor contacten met mensen uit de beste kringen, die een slippertje wilden maken. Hoe die twee werelden ineen liepen, bleek uit het feit, dat Cristine als gast vertoefde op het kasteel van Lord As- torm waar ook Profumo was, en dat ze elkaar leerden kennen in het privé- zwembad van His Lordship, waar niet al te nauw gekeken werd of iedereen wel een badpak droeg. Van het een kwam het ander en tussen de minister en het lichte meisje ont stond een korte relatie, die maar kort duurde. Maar lang genoeg om Profu mo zijn positie en zijn toekomst te kos ten. Engeland was in die dagen in een roes van spionnenkoorts, en niet ten onrech te. In dit klimaat nu lekte uit, dat Cristine Keeler relaties had met de Mi nister van Oorlog zowel als met de ma rine-attaché van de Sovjet-ambassade, Ivanov. Daarbij ging Stephen Ward, in 'n ziekelijk streven naar beleigrijkheid, zo'n beetje voor diplomatiek tussenper soon spelen. De fata de driehoek Keeler- Profumo-Ivanov gaf te denken. Profumo verklaarde echter tegenover de ministerraad, dat hij nooit iets met Cristine te maken had gehad. De minis ters, allemaal gentlemen-onder-elkaar, namen dat op het woord van een man die, evenals de meesten van hen, van de befaamde kostschool Eton kwam. Macmillan plaatste zich met al het ge wicht van zijn premierschap achter de aangevallen ministers, maar toen be ging Profumo de onvergeeflijke misstap zijn leugen ook vol te houden voor het Lagerhuis. En in het Lagerhuis zaten afgevaardig den, die Profumo wantrouwden omdat hij zich al eerder met handige smoesjes uit netelige situaties had gered. Uitein delijk kwam de kat uit de zak. Mac millan was diep geschokt, Profumo vloog er uit en het aanzien der regering had geducht geleden. Het avontuurtje tussen de minister en het Lichte Meisje had zeer ernstige gevolgen. Ook voor Profumo. Hij, 'n afstammeling van de Italiaanse adel, schatrijk, volle dig opgenomen in de hoogste kringen, gehuwd met de filmster Valerie Hobson. met een briljante politieke carriëre al reeds achter de rug en in het vooruit zicht, verdween uit het openbare leven. Hij maakte zich daarna verdienstelijk door sociaal werk in Londen en al had hij de toekomst verspeeld, het verleden raakte zo langzamerhand vergeten. Geld stinkt niet Maar nu acht de redactie van "News of the World" het nuttig die hele ge schiedenis nog eens op te rakelen door Miss Keeler, die óók al vergeten was, de kans te geven weer voor het voet licht te komen en scabreuze details te onthullen over haar vele relaties met mannen. Vanzelfsprekend komt dan ook de Profumo-affaire aan de orde, want daaraan vooral heeft ze haar berucht heid te danken. De BBC heeft zelfs al geweigerd een tv-advertentie van de krant te plaat sen. waarin de serie wordt aangekon digd. Maar het zal niet veel helpen. Iedereen is het er natuurlijk over eens, dat het niet te pas komt, maar niet voor niets heeft "News of the World" een miljoenen-oplage. Geld stinkt niet, noch voor Christine, noch voor de uitgever van het News. Tijdens de surveillance zou de politie zaterdag nabij het sportpark Birkhoven een auto ter controle aanhouden. De be stuurder van de wagen negeerde echter het stopteken en reed langs het sport park een zijweg in. De politie zette on middellijk de achtervolging in en slaag de er na vele kilometers in, de automo bilist op de Leusderweg in Amersfoort staande te houden. Het bleek de 21-jari- ge J. van E. uit Amersfoort. De man was niet in het bezit van een geldig rijbe wijs, had geen kentekenbewijs en reed bovendien in een onverzekerde auto. De wagen bleek daarbij in een dermate Slechte staat van onderhoud, dat het voertuig in beslag is genomen. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. SOESTER OWRANT Pastoor Reekers is de afgelopen week min of meer in stilte uit Soest vertrok ken. Er is niet officieel afscheid van hem genomen. Wel hebben verleden week zondag de parochianen de gele genheid gekregen om na afloop van de dienst de pastoor de hand te drukken. Vrijdagavond is in de Petrus en Paulus- kerk de opvolger van pastoor Reekers, die volgens de officiële mededeling zelf overplaatsing heeft aangevraagd, pastoor J. S. Buisman door deken Van Leer uit Amersfoort geinstalleerd. Pastoor Buisman komt uit Ruurlo, waar hij pas toor was van de St. Willibrordusparo- chie.' Een aantal parochianen was mee naar Soest gekomen om er de installatie bij te wonen. Deken Van Leer zei in zijn preek na de installatie van de nieuwe parochieleider: „Pastoor Reekers was een goed mens, maar niet genoeg leider. Hij kan geen vuist maken. Gelukkig is hij zelf tot het inzicht gekomen, dat hij voor deze parochie minder geschikt was", aldus de deken over de pastoor, die Soest ondanks alle moeilijkheden een nieuwe kerk gaf en luttele maanden na de in zegening in alle stilte vertrok. Pastoor J. S. Buisman werd welkom geheten door de kerkmeester, de heer W. v. d. Brink. Deze sprak de veron derstelling uit, dat de nieuwe pastoor al wel enkele malen in Soest zal hebben rondgekeken. „U hebt al kunnen consta teren, dat u in een modern kerkgebouw komt, waarin de liturgie volledig tot leven gebracht kan worden, en dat uw huisvesting royaal en ondoelmatig is. Maar het leefklimaat hier in Soest zult u eerst in de loop van de komende we_ ken en maanden ervaren", aldus de heer v. d. Brink, die de nieuwe pastoor beschouwde als een bezieler, een bege leider en soms een leider. Hij wees pastoor Buisman er al vast op, dat wel eens conflicten ontstaan tussen een pro gressieve en een meer conservatieve groep parochianen, die wel eens ver geten, dat zij allen christen zijn en be grip en eerbied voor elkaar moeten hebben. Na het voorlezen van de benoemings brief legde pastoor J. S. Buisman de ambtseed af. Na de bevestiging in het ambt kreeg de pastoor de sleutels van de kerk overhandigd. In zijn preek sprak deken Van Leer over de ambtsopvatting, die naar zijn mening eeuwenlang onder de invloed heeft gestaan van de feodale cultuur in de middeleeuwen. „De zelfverheffing heeft eeuwen lang zijn kwade kans gekregen". Volgens de deken bestaat er geen verplicht en uniform ambtsmodel. Het ambt wordt bepaald door de tijd, waarin het wordt uitgeoefend. „Het ambt moet ten dienste staan van de De bovenzaal van „Brandpunt" in Baarn was geheel gevuld met leden van de NVEV afd. „Eemland" die kwa men luisteren naar een lezing over Suriname (met dia's). Na het welkom van de presidente, mevrouw Den Hol lander-Anker, begon mevr. H. Smit- Goëman haar boeiende lezing over Su riname. Dit land is een land met boei ende tegenstellingen en is niet los te maken van Nederland. Het land is mooi, anders dan Indonesië, wat volgens mevrouw Smit, mooier is. In Suriname is nu een begin van toerisme. In plm. 1500 kwamen de Spanjaarden naar de woeste kust, gevolgd door emigranten uit andere landen. Men hoopte goud te vinden, doch er kwam bittere armoede, ziekte en velen werden vermoord. Degenen die zich konden handhaven (vooral Nederlanders) richtten plantages op en werden houthandelaren. Als §^e~ de en goedkope arbeidskrachten werden de negers uit Midden-Afrika (slaven) gehaald. Grote gedeelten van Suriname bestond uit modder, doch een Engelsman is er in geslaagd hierop suiker te verbouwen. In 1655 heerste helaas een epidemie, die vele doden eiste, veel slaven lie pen weg naar de bossen (bosnegers). Opnieuw kwamer. er emigranten en wel joden uit Brazilië die zich in de omgeving van Paramaribo vestigden (landbouw). Ook de Zeeuwse boeren zijn naar Suriname gekomen. In Suri name is de slavernij wel het ergste ge weest. In 1735 hebben de Hernhutters het evangelie van Paulus aan de sla ven gebracht en vanaf 1828 was er geen slavernij meer. Ook Chinezen hebben Suriname gevonden (handela ren) en Brits-Indiërs. Werkgevers slo ten met Engeland een overeenkomst, dat de Brits-Indiërs goede verzorging liegen. Deze waren goede werkers, spaarzaam en huishoudelijk. Door al die emigratie kwamen er verschillende groepen mensen, die hun eigen taal en kuituur brachten. Men ontmoet nu in Suriname: Europeanen, Chinezen, Creo len (dit zijn afstammelingen van de 1 osnegers), Hindoestanen en Javanen. Van de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, zijn er slechts plm. 40 over. kerk en de parochianen. Het moet een Discriminatie kent men niet. De Creo> dienend en creatief leiderschap zijn. De leider heeft tot taak, de mensen daar te brengen, waar het goed voor hen is. Hij moet inspirerend creatief werken. De leider mag geen bange man zijn. Het ambt is ook een officiële opdracht en taak namens de gémeenschap, dat een aanstelling van bovenaf en een erken ning van onderuit veronderstelt. Het ambt zal bijzondere zorg moeten beste den aan communicatie en uitwisseling. De communicatie tussen de verschillen de ambten in de christelijke kerken moet weer hersteld worden. Als pasto res moeten wij in de kerk gewoon ver wisselbaar kunnen zijn. Een verdeeld christendom is niet meer verantwoord", aldus deken Van Leer, die dan ook een grote taak zag voor de nieuwe pas toor. Namens de pastores te Soest en het con vent van priesters en predikanten heet te dominee De Ru de nieuwe pastoor welkom in Soest. Hij zei, dat de deken allerlei visioenen heeft geopend, waar_ in men zich alleen maar kan verblijden. Tot de nieuwe pastoor zei dominee De Ru, dat hij terecht komt in een archi tectonisch wat merkwaardig kerkge bouw: een oude facade uit een tijd, die ons niet meer zo aanspreekt, en een moderne sacrale ruimte, die de sfeer van openheid ademt. Ook pastoor Buisman was bij zijn eerste bezoek aan Soest reeds de openheid naar de toekomst en de verbondenheid met het verleden van de kerk opgevallen. „Ik zal alles proberen om mee te wer ken aan die openheid, om er gestalte aan te geven. Ik ben er ook van over tuigd, dat we eens een eenheid van kerken zullen bereiken", aldus de nieu we pastoor, die de wens uitsprak, met behulp van de parochianen daartoe een steentje te mogen bijdragen. Na afloop van de dienst hebben de pa rochianen gelegenheid gehad om kennis te maken met de nieuwe pastoor. len zijn speels, maken graag pret en werken wel, maar zijn zorgeloos en zor- 2;en voor zichzelf De Hindoestaan werkt hard, zorgt voor zijn nageslacht. De rouwen werken voor de kinderen en ..rzorgen hen zeer goed. De kinder sterfte in Surinamè is slechts 31/£ pro cent. De bevolking is gastvrij en vro lijk. De hoofdstad Paramaribo heelt 3 nieuwe, goed uitgeruste ziekenhuizen. De kathedralen zijn nog van hout. De stad Wageningen is een der prachtigste plaatsen. Sinds de laatste 1d jaar is het land wel vooruit gegaan, doch Neder land helpt dit land niet veel. Voor In donesië wordt meer gedaan, volgens s-~cekster, die met heel veel mensen van „hoog tot laag" gesproken heeft. Toch voelt men zich nog sterk met Ne derland verbonden. Amerika exploiteert bauxiet, rode erts, dat na winning uit open mijnen naar Delfzijl gaat, gesmol ten wordt, naar Amerika gebracht en waaruit dit produkt aluminium verkre gen wordt, wat nodig is in de oorlog, tuigbouw. Sinds 1967 exporteert Suriname veel rijst. Voor de papierfabrieken in Su riname worden de slechte bomen met injecties bewerkt en wordt lang-vezelig hout gewonnen. Zeer mooie dia's werden nog getoond: leuke kinderen en een prachtige flora. Mevrouw Smit beëindigde ha:j* lezing me he verzoek goed over di land te willen denken en niet te vlug een on juist oordeel te hebben. Men een krachtig applaus en een dank woord van de presidente voor mevrouw Smit werd deze lezing besloten. De heer Bakker van Knorr's voedings- middelenfabriek zal voor de NVEV een demonstratie geven op woensdag 19 no vember a.s. in het Anna Pauwlowna- huis te Soest. Op de Beukenlaan is vrijdagavond de 16-jarige scholiere M. R. uit Soest ge wond geraakt, toen zij met haar brom fiets tegen een strak gespannen kabel tusen twee auto's, die vrijwel stil ston den, opreed. De beide wagens waren even tevoren tot stilstand gekomen, waardoor de kabel strak kwam te staan. Hoewel er een rode lap aan hing, heeft het meisje de kabel niet gezien. Het meisje liep bij het ongeluk verwondin gen in het gezicht en aan haar linker voet op. Zij is ter behandeling naar Zon negloren gebracht, maar mocht later weer naar huis terugkeren. Op de Koningsweg is zaterdagmorgen een plotseling overstekende pony door een auto doodgereden. De automobilist de 21-jarige J. v. d. B. uit Soest zag in eens vijf ponies de weg oversteken. Door krachtig te remmen trachtte hij nog een botsing te voorkomen, maar een van de dieren werd toch geraakt. Het dier was vrijwel meteen dood. Het is naar een abattoir gebracht. De Zonnebloem, afd. Amersfoort en omstreken organiseert dit jaar weder om een Kijk-koopavond voor zieken en gehandicapten. Evenals voorgaande jaren bestaat er weer een goede samenwerking met de Hulpdienst, de kruisverenigingen en 't UVV; een samenwerking, die in meni ge andere plaats reeds tot voorbeeld werd gesteld. Deze Kijk-koopavond moet, gezien het jaargetijde, in een warenhuis met een zo groot mogelijk assortiment worden gehouden om de deelnemers in staat te stellen hun St. Nicolaas- en Kerstinko pen zelf te doen of om alleen maar zich op de hoogte houden van datgene wat momenteel op de markt gebracht wordt. Een ieder die van deze avond gebruik wenst te maken, kan zich melden bij de wijkzusters van de kruisverenigin gen, mevr. Westerveld te Soest, tel. (02155)-5329, na 18 uur en mevr. Fa- ber te Soest, tel. (02155)-2429. Bij de aanmelding moeten de navol gende gegevens worden verstrekt: Naam en volledig adres van de patiënt; wat voor soort patiënt: a. bedpatiënt (rijdende bedden beschikbaar), b. stoel- patiënt in bezit van eigen rolstoel, c. stoelpatiënt waarvoor wij voor een rijdende stoel moeten zorgen, d. lopend patiënt, met rek, krukken of aan de arm van begeleidster. Verder: naam en adres van de per soon die de patiënt wil begeleiden en naam en adres van de persoon die be reid is patiënt te vervoeren. Blijkt het niet mogelijk voor begelei ders en vervoer zelf te zorgen, dan zullen wij trachten hierin te voorzien. Autobezitters, die op deze maandag avond (10 november) willen meehelpen verzoeken wij zich te melden, zie de telefoonnummers. Alle deelnemers en medewerkers(sters) ontvangen persoonlijk een uitnodiging, die tevens toegangsbewijs is. Aanmelding kan geschieden tot 1 no vember a.s. De rente met name voor langdurige leningen stijgt nog steeds. Dit kan een groot euvel worden voor onze econo mie. Voor particulieren omdat zij hy potheken voor huizen met een zware rentelast moeten betalen, voor het be drijfsleven omdat de hoge rente naar hoge vaste lasten voor het bedijf leidt en de prijzen nadelig beinvloedt. In tussen moet men zich afvragen wat dan wel met de besparingen geschiedt, die zich toch nog op hoog niveau be vinden. Het antwoord daarop vinden wij in tal van publikaties. In de eerste plaats be vindt de bankrente zich op een aan trekkelijk niveau. Voor zover men de aandelen kiest zijn deze in handen en worden deze meer en meer gekocht middels participaties en beleggings maatschappijen. Deze houden hun geld liquide of kopen buitenlandse aande len waardoor de belegging in de Ne derlandse industrie en handel afneemt tot schade van het bedijfsleven. Is dit een wonder De winsten van de ondernemingen worden afgeroomd doo„ hoge looneisen. De ondernemer in Ne derland wordt steeds in een kwaad daglicht gesteld. Hij is steeds degene die de maatschappij tekort doet. Aan de rechten van aandeelhouders wordt steeds meer getornd Hun winstrechten worden steeds meer afgeroomd. Als men aandelen koopt kiest men buiten landse, tot schade van onze betalings balans althans voor de eerste jaren. In het eerste en tweede kwartaal van 1969 is er voor bijna 500 miljoen aan bui tenlandse aandelen gekocht. Hoe men hier ook over moge denken, het is dui delijk, dat men in financiële kringen hoe langer hoe minder vertrouwen heeft in de toekomst van de Neder landse industrie. Men laat de welzijns- kreten voor wat ze zijn en kiest de zekere weg van de kapitaalsvlucht. En toch moet het ons eigen bedrijfsleven in hoofdzaak zijn dat ons meer wel vaart en arbeidsvreugde moet brengen. Dat zal dan toch in een economisch beter verantwoord klimaat moeten ge beuren. KANTMAN. In de nacht van vrijdag op zaterdag Is in de provincie Utrecht een intensieve controle gehouden op technische staat van voertuigen, de aanwezigheid van de benodigde autopapieren en de lichame lijke toestand van de automobilisten. In Soest is (na middernacht) onder meer gecontroleerd op de Birkstraat nabij het sportpark in A'foort en op de Amers- foortsestraat te Soesterberg. In zeer dichte mist werden in totaal 552 auto mobilisten gecontroleerd. Geen enkel® autobestuurder bleek onder invloed van sterke drank. Wel werden bij tien voer tuigen gebreken aan de verlichting ge constateerd. Bij zes andere voertuigen werden weer andere technische tekort komingen gesignaleerd. Negen automo bilisten waren bij de controle niet in het bezit van een rijbewijs, terwijl vier weg gebruikers geen kentekenbewijs kon den tonen. Eén aangehouden automobi list bleek de rijbevoegdheid ontzegd te zijn. Een andere auto had wegens te gladde banden niet op de weg mogen komen. Op de hoek van de Birkstraat en de Gallenkamppelsweg is zaterdagmorgen de 22-jarige woonwagenbewoner H. V. uit Hilversum met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een langs de weg staande boom gereden. De man liep bij de botsing vrij ernstige schaafwonden op en moest daarvoor in Zonnegloren worden behandeld. De Hilversummer bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Hem was tot 1975 de rijbevoegdheid ont zegd. Anderhalve week geleden werd de man ook al in Soest aangehouden. Zijn auto werd toen in beslag genomen. Dat weerhield hem er niet van om zaterdag weer in een auto te stappen, om in het woonwagenkamp te Amersfoort zijn vriendin te bezoeken. Ook deze auto is in beslag genomen, terwijl tegen de be stuurder opnieuw p-oces-verbaal is op gemaakt. Op donderdag 23 oktober, des avonds om 8 uur, zal in het bijgebouw van de Hervormde Emmakerk aan de Regen- tesselaan de film "Family of man" wor den vertoond. In semi-documentaire stijl geeft deze film een beeld van het leven van een Poolse boerenfamilie, een zogenaamde "grote familie", d.w.z. dat drie generaties samenleven in een hecht verband, zoals we dat in onze leef- en woonstijl hoe langer en minder kennen. De confrontatie met de film zal dan ook zeker vragen oproepen ten aanzien van de manier, waarop de moderne mens in het grotere of kleinere ver band van de samenleving waarin hij staat zich met anderen al of niet ver bonden weet. Na afloop van de film, die een hoge culturele en artistike waarde heeft, zal er ruimschoots gelegenheid zijn over de opgeroepen vragen van gedachten te wisselen. De avond wordt georganiseerd in het kader van de gezinsweek 1969 door de gezamelijke hervormde wijkgemeenter. van Soestdijk, Soest-midden en Soest» zuid. De toegang is vrij. In de nacht van zondag op maandag is vergeefs geprobeerd bij garage Van Kooy aan de Soesterbergsestraat in te breken. Een controleur van de nachtvei ligheidsdienst bespeurde tijdens zijn ron de onraad in de garage aan de achter zijde van het bedrijf. Hij waarschuwde de politie, maar constateerde later, dat de inbreker, kennelijk gealarmeerd, al was verdwenen. Hij had een ruit inge slagen en was ook nog binnengekomen, maar heeft in de haast kennelijk niets meer van zijn gading kunnen vinden. Er werd maandagmorgen althans niets vermist. De inbreker is spoorloos. Bij een botsing op het Nassauplantsoen is zaterdag de 51-jarige mej. J. van A. uit Soest gewond geraakt. Zij verleende als bromfietsbestuurster geen voorrang aan de automobilist M. L.. een 27-jarige rij-instructeur uit Soest. De bromfietster kwam ten val en klaagde over pijn in de rug. Zij is overgebracht naar Zonneglo ren en daar opgenomen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1