PRUIKENTIJD Zijn er wel vrouwelijke beroepen? Matrassen om warm van te worden OM TE LEREN TE OUD mode, mode, mode, mode, Hoofd- en bijzaken Klaar terwijl U wacht" Lunch eens op z'n Mexicaans Dat Iemand nooit te oud is om te le ren» tegt een bekend spreekwoord» waar u het wel mee eens tuit zUn. In Denemarken werd echter onlangs be wezen» dat er geen regel zonder uit zondering is en dus ook geen spreek woord dat in alle gevallen opgaat. Want de familie van een 107-jarige vrouw uit Kopenhagen ontving daar op zekere dag een (nijdig) brief je van de schoolinspectiedienst waar om ze niet naar school ging. Voor de aardigheid werd er 'een on derzoek ingesteld om te weten te ko men wie dat belachelijke schrijven de wereld had ingestuurd. Toen bleek al gauwt zo schrijft het maandblad Het Beste, dat de computer het „school verzuim" had gesignaleerd. Het was niet direct wat je noemt een ,,fout", maar een .mechanische denkfout", want de betreffende computer ponste alleen maar leeftijden uit tot fen met het getal 99. Na tot deze orde van grootte te zijn gekomen, klikte de ma chine weer naar het beginpunt terug, vandaar dat de „alwetende computer" de hoogbejaarde vrouw de leeftijd van zeven jaar had toegekend. Toen dit aan het licht was gekomen kreeg de bejaarde dame natuurlijk vrijstelling van de leerplicht. Men was het 'er algemeen over eens dat men van haar inderdaad mocht zeg gen: dat ze te oud was om te leren. Bij de foto's De in de aanhef gestelde vraag zou enkele tiental len jaren geleden onge twijfeld bevestigend zijn beantwoord. Vooral man nelijke woordvoerders zouden dan met beroe pen voor de dag zijn ge komen als: verplegen van zieken, verrichten van huishoudelijke diens ten, verzorgen van kin deren en bejaarden, ko ken en gaat u maar door. In feite was dit echter 'n soort hersenkronkel. Te gelijk met de stabilise ring van de emancipatie werd vastgesteld, dat de als typisch vrouwelijke beroepen gecreëerde reeks slechts een kunst matig bedacht geheel was. Culturele en sociale omstandigheden hebben van plaats tot plaats en van tijd tot tijd uitge maakt welke rollen en gedragingen als typisch vrouwelijk moesten wor den gekwalificeerd. In feite is er dus nooit spra ke geweest van een „vrouwelijke aard", maar wel van een vrou welijke situatie". En daar we tot ver in de ne gentiende eeuw eigenlijk allen in een mannenge meenschap" hebben ge leefd, in een tijd waarin de man het hoofd van 't gezin was en de vrouw er maar zo'n beetje bij- hing, heeft ,,het sterke geslacht" (grotendeels nog onbewust) voor zich zelf die beroepen uitge zocht en toebedeeld, die hun het meest lagen. Het bewijs voor deze re denering wordt gegeven door feiten. Bij een te kort aan vrouwelijk ver plegend personeel bleek plotseling, dat veel man nen deze taak net zo goed op hun schouders konden nemen en even perfect konden uitvoe ren als vrouwen. Ook voor het verrichten van huishoudelijke werk zaamheden bleek de man uitermate geschikt te zijn. Een van de belang rijkste taken van de huisvrouw, het koken, wordt al sinds mensen heugenis in hotels en res taurants door mannen gedaan. Maar In techni sche beroepen dan, zult u misschien vragen. Dan moet u eens opletten hoe veel mannen daar óók geen kaas van hebben gegeten. Misschien heb ben vele vrouwen zich in dat opzicht ook wel ach ter hun beweerde niet- technische Inslag ver scholen, als er een leer tje ln de kraan moest worden gezet, de stop van de elektriciteit door sloeg of de stofzuiger 't plotseling niet meer deed. Op het einde van de vijftiende en aan het begin van de zestiende eeuw snoerden de vrouwen hun middel in om slanker te lijken en om de aandacht op de naar voren komende buik te richten In dezelfde periode gebruikten de mannen hooi om schouders en borstkas breder te doen lijken In oude tijden droegen de vrou wen meestal evenveel sieraden om hun benen en enkels als om hun armen Als de Indianen in Alaska bij zonder veel indruk op de vrouwen willen maken, plakken ze een ge kleurde schelp onder de neus Het dragen van edelstenen is in Nederland nog niet zo populair als bijvoorbeeld in de Verenigde Sta ten en Engeland, waar resp. 84 en 72 procent van alle vrouwen tus sen de 36 en 70 jaar over een sie raad met diamanten beschikt; in Nederland is dit percentage onge veer 20 procent In de zestiende eeuw schreef de „mannenmode" (onder Spaanse invloed) in Frankrijk zulke grote kragen voor (om het hemd te ver fraaien), dat de lepels van een lan ge steel moesten worden voorzien, daar deze kragen het naar de mond brengen van een gewone le pel onmogelijk maakten In Parijs werd dit voorjaar de duurste bikini ter wereld geshowd: een charmant „niemendalletje" van meer dan 2000 gulden, geheel gevlochten uit 5 kilo mensenhaar. We kunnen otis roei eens verbazen of vermaken rvanneer we bijwonen hoe mensen zich over een onbetekenende kleinigheid kunnen opwinden. Doch wat we als onnozele kleinigheid zien is voor hen op dat moment van bijna wereldomspannend gewicht. Alles valt voor hen op zo'n ogenblik weg; ze hebben alle gevoel voor proportie ver loren, al hun gedachten en veront waardiging concentreren zich op dat éne punt en pas wanneer ze weer ge heel tof kalmte gekomen zijn en weer enige afstand in tijd en ruimte verkre gen hebben gaan ze de dingen in wat normaler verhoudingen zien. Nu is ons leven een aaneenschakeling van hoofd en bijzaken, van groot verdriet en kleine ergernissen, van juichend geluk en dagelijkse vreugden. Noch het een, noch het ander is zonder betekenis, doch de kunst is, de waarden op de goede manier tegen elkaar af te we gen. Want als roe niet oppassen, kun nen bijzaken hoofdzaken worden, en omgekeerd. Zelfs in het beste huwelijk is enige aanpassing vereist en als liet goed is, wordt dat nauwelijks bewust gevoeld. Doch hoe vaak zien we niet dat kleine verschillen in smaak of in opvatting op den duur tot ernstige er gernis uitgroeien en tenslotte tot een obsessie worden. Dan is er verzuimd zich boven de kleinigheden te verhef fen, de hoofdzaak van een goed samen leven uit 't oog verloren en de ellende die een mislopend huwelijk met zich brengt over 't hoofd gezien. En dit geldt niet alleen voor een huwelijk, doch in 't algemeen in 't verkeer van mensen onder elkaar, leder heeft zo z'n tekortkomingen, doch de eigen- zijn vooronszelf zo moeilijk te ontdek ken. Aan de andere kant kunnen ook Een van de belangrijkste nieuwtjes op de eind augustus jl. in Utrecht gehouden Parfumerie- beurs was een speciaal voor kappers ontworpen elektrische haarkrulset van Carmen Curler, waarmee het mogelijk is binnen een half uur een volledige was- en water- golfbehandeling te geven. Het gebruik van een droogkap is niet meer nodig, omdat na het was sen het haar met een handdoek bijna droog wordt gewreven en dan direkt met de voorver warmde Carmen rollers kan worden ingezet. Het kapsel wat met deze be handeling wordt verkre gen is net zo houdbaar als een kapsel, dat vol gens de „ouderwetse" manier is gemaakt. In het buitenland wordt deze „quick service" bij steeds meer kappers ge geven: in de Skandinavi- sche landen is zo'n snel le behandeling voor 75% van alle kappers zelfs al een vanzelfsprekendheid. Er kunnen immers per dag veel meer klanten worden geholpen en de klanten zijn sneller klaar. Dit Js voor de da mes zelf, die tot nogtoe niet zo vaak naar de kleine vreugden, kleine zorgen, kleine hartelijkheden ons over grote tegen slagen heendragen. We hebben er soms aanvankelijk niet de minste be langstelling voor, maar als we ons niet willens en wetens verzetten en ons af sluiten, zullen onze gedachten en ge voelens soelaas ondervinden en ons helpen het leven weer moedig te aan vaarden. Dan zijn de kleinigheden tot een hoofdzaak van niet geringe bete kenis geworden. Het is een wisselend spel en daarom moeten we in elk ge val apart mild in ons oordeel zijn. JETTY kapper gingen omdat het zoveel tijd kostte, een re den om nu wèl naar de vakman te stappen voor een was- en watergolfbe- handeling. Zelfs 'n vrouw die een half uur voor sluitingstijd binnenstapt, zoals bijvoorbeeld een werkende vrouw, kan bij een quick-service kap per nog helemaal gehol pen worden. Insiders wa ren van mening dat de speciale krulset ook in ons land spoedig opgang zal maken. Kappers die daartoe overgaan zullen dit kenbaar maken door een embleem op hun ruit te bevestigen. Een van de laatste nieuwtjes op het gebied van de elektrische bedverwarming is de elektrische matras, een gewone matras met een laagje er bovenop waarin verwarmingsdraden zijn aange bracht. Tot nu toe was het sum mum van verwennerij de elektri sche deken, die onder (of boven) het laken moest worden gelegd en voor de vóórverwarming van het bed zorgde, aangenomen dat men de transformator enkele uren tevoren niet vergat aan te zetten. Hef nadeel van de elektrische deken Is, dat hij meestal slechts „een deel" van 't bed verwarmt, omdat „lange" elektrische dekens nogal prijzig zijn. Dit nadeel nu kan men door de aanschaf van een elek trische matras ondervangen, aangeno men dan natuurlijk dat het gaat om paar tjes die gaan trouwen en zich dus hele maal nieuw moeten inrichten, of om mensen die aan nieuwe matrassen toe zijn. De Consumentenbond heeft enige tijd geleden deze verwarmde matrassen op doelmatigheid en veiligheid onderzocht. De bond bepaalde zich tot drie verschil lende soorten, alle éénpersoonsmatras sen van 190 bij 80 centimeter. Twee van de drie bleken door het gebruik van een transformator tegen elektrische schok ken beveiligd; de derde was door toe passing van een zogenaamde signaal draad-beveiliging zowel tegen schokken als oververhitting beveiligd. Alle drie ble ken ze om warm te worden veel meer tijd nodig te hebben dan de oude ver trouwde elektrische dekens. U moet dus zelf maar weten wat u doet als u aan vernieuwing toe bent. Van onderstaande Ingrediënten kunt u in een kwartier tijd een heerlijke Mexicaanse lunch voor zes personen maken. U hebt nodig: 6 geroosterde boterhammen, 6 eieren, stukje boter. Voor de saua: 1 tabiet Goudvleesbouillon, >/i l water, 40 g bloem, 40 g boter, 5 eetlepels tomatenpuree, 3 eetlepels gesneden ui, 1 theelepel korianderpoeder. 2 gesneden paprika's, t 2 theelepels aroma en krul- denmelange nummer 3. Breng voor de saus het water met het goudvieesbouiltontabfet aan de kook. Fruit de uien In de boter lichtbruin. Voeg de bloem toe. Schenk al roerende de bouillon erbij en laat het even doorkoken. Roer de tomatenpuree, de gesneden papri ka s, korianderpoeder en aroma erdoor. Breng op smaak met kruldenmelange nummer 3. Laat hat ongavaar 2 3 minuten doorkomen en houdt het warm. Bak de eieren fn boter en leg ze op het geroosterde brood. Bedek de eieren met de saus. Serveer mei witte of bruine bonen. Dit gerecht Is een bijzon der populair ontbijt op hat platteland van Mexico; voor ons is hel een teer smakelijke lunch. Boven: Drie manne quins met de mode-lijn van de komende herfst en wintèr. Het haar is kort, doch zeer vrou welijk gekapt. Links: Strengen en vlechten (kunstmatig haar. Een vlot en zeer apart geheel. Rechts: Het quasi- jongenskopje geeft een jeugdig accent aan de moderne jonge vroutv. vig op het eigen haar bevestigd. Als we ons „kunstkapsel" niet dragen, kunnen we het het best op rollers draaien en in een doos opbergen. Foto nummer 1 toont een origineel kapsel van Jean Louis Roch. Het ziet er op het eerste gezicht uit als een eenvoudig jongenskopje, doch het haar is slechts gedeeltelijk kort geknipt om een pa gekopje te suggeren. Van de oren af is het lang gelaten. Een haarband is strak om de hals gelegd, in plaats van om het hoofd. Door die band wordt het lange haar in toom gehouden. Foto nummer 2 toont een kapsel van Jacques Dessange. Het plezierige van deze creatie is, dat het niet hindert of de draagster van nature lang of kort haar heeft. Wie er zich prettig mee voelt zal er zeker ook elegant mee uitzien. Voor vrouwen die geen mooi haar hebben of niet tevreden zijn met hun natuurlijke haartooi zijn pruiken, haarstukjes en haar vlechten een uitkomst. Een goed gemaakte pruik is tegenwoordig, in tegenstelling met vroeger niet meer van echt te onderschei den. Natuurlijk moeten haarstukjes even als natuurlijk haar goed worden verzorgd. Ze dienen om te beginnen op tijd te worden gewassen, terwijl ze ook af en toe met rol lers moeten worden opgedraaid. Is de grote wasbeurt achter de rug, dan is goed spoe len een eerste vereiste. Het drogen kan bij kamertemperatuur gebeuren. Het duurt vrij lang, want wringen of hard wrijven is ta boe. Na het drogen moet de pruik of het haarstukje voorzichting worden uitgekamd en geborsteld. Met speldjes wordt het ste-

Soester Courant | 1969 | | pagina 19