Soest toen - Soest nu Herwaardering van de gulden Droomprijzen in het groot ziekenauto 5980 Vrijdag 24 oktober 1969 48e jaargang no. 81 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnreau voor redactie en administratie Van Woedostraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 V.V.V.-nieuws C ?t" mifm Hervormde Kerk start Algemene Kerkvergadering Tplofoaiiniimmpr Het oog gericht op 18 of 21 Coca-Cola, Fanta, Sprite Natuurwacht moest 402 waarschuwingen uitdelen Inbraak in VW-kantoortje SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 VersehQnt Iedere dinsdag en vrijdag Minister Witte veen heeft meegedeeld dat een herwaardering van de D.M. geen revaluatie van de gulden tenge volge zou hebben. Deze uitspraak van onze minister van financiën was on vermijdelijk. Zou hij het tegendeel ge zegd hebben, dan zouden internationa le speculanten zich onmiddellijk op de vraag naar guldens hebben geworpen tegen aanbod van andere valua, met name van dollars. Wanneer zich geweldige vluchtkapita- len naar ons land begeven zal de po sitie van de gulden onhoudbaar wor den en zullen wij het voorbeeld van West-Duitsland moeten volgen. Mone tair en economisch gezien, dus buiten de speculatieve beweging van kapi taal is de toekomst van de waarde van onze munteenheid nog een volkomen open vraag. Minister Witteveen heeft er op gewe zen dat onze monetaire situatie geheel anders is dan in 1961. Onze betalings balans-positie is niet sterk, al behoe ven wij er niet elke dag bij staan te huilen. De Westduitsers hebben grote zorgen over de gewelige overschotten, die hun handelsbalans produceert. Een overschot van enkele miljarden is maar alledaags en de laatste jaren heeft het saldo van het overschot reeds rond D.M. 6 miljard gezweefd. Die grote overschotten zijn prettig voor een land. De Westduitse regering heeft veel schulden afgelost, heeft bui tenlandse wapens gekocht, heeft veel kapitaal besteed aan ontwikkelings hulp en tenslotte vele miljarden uitge leend aan het buitenland. Een revalu atie van de mark zal daarom beteke nen, dat vele landen zoals het Ver. Koninkrijk en Noorwegen veel grotere bedragen in hun eigen munt gerekend, aan de Duitse bondsregering zullen moeten terugbetalen. De onevenwichtigheid in de Westduitse economie dient evenwel te worden be teugeld. De vakbonden van werknemers in de bondsrepubliek hebben jarenlang een zeer geremde politiek van loon eisen gevolgd. Daar heeft de economie van onze oosterburen van geprofiteerd. Door de geweldige groei van de ex port is de vraag naar arbeidskrachten echter zo essentieel geworden dat er voor het bedrijfsleven een vloed van looneisen dreigt. Als het immers zo goed gaat met het bedrijfsleven dan is het duidelijk dat de vakcentrales voor hun werknemers een steeds groter deel eisen. Men kan die eisen inwilligen en daar mee de weg opgaan van loonexplosies die de positie van het bedrijfsleven op exportmarkten echter fundamenteel aantast. Om deze reden wilde men met name in de kring van de socialisten snel naar een revaluatie. Men meen de nl. en o.i. terecht, dat men beter aan de werknemers een stuk reële welvaartsverhoging kon presenteren in de vorm van muntversterking dan in de vorm van meer Marken, die minder waard zouden worden. Hiermee immers kan de Westduitser in het buitenland een goedkopere vakantie houden en voorts in het buitenland een aantal zaken goedkoper kopen dan voorheen. Wanneer men door een revaluatie in West-Duitsland de looneisen aldaar kan afremmen en dus ook een geweldige prijsstijging kan voorkomen, dan dient men daarmee de kleine man en de ge meenschap.. Helaas doet een dergelijke theorie in ons land te weinig opgeld. Voor zover het bedrijfsleven een D.M.-schuld aan W.-Duitsland heeft, lijden wij door de revaluatie een eerste nadeel. Onze uit voer naar West-Duitsland, die reeds ca. 30 procent van ons gehele export pakket omvat, wordt door revaluatie van de D.M. bevorderd. Dat zal ons orders brengen voorzover er aan West duitse zijde geen kunstgrepen worden uitgedacht om bepaalde delen van onze export te treffen (zuivel en landbouw). Dat laatste zal stellig gebeuren, onge acht het bestaan van een Europese markt. Het valt echter niet te ontken nen dat vooral ons toerisme en be paalde industrietakken van de ingreep in het Duitse geldwezen zullen profi teren. Dat profijt daalt echter in een situatie waarbij wij volledig werkge legenheid kennen. De extra belasting van de arbeidsmarkt zal alleen nieu we looneisen tot gevolg hebben en deze komen nog bij de algemene verwachte loonsverhoging van 5 procent voor het komende jaar. Daaronder lijden de sterke bedrijfstakken, maar nog meer de zwakke, en die komen er nog meer door achterop. Men denke aan de tex tiel en de scheepsbouw, die niet in de eerste plaats op West-Duitsland is ge richt. Daar komt bij dat onze invoer uit West-Duitsland duurder wordt. Wij zijn zo aan de Duitse economie gebon den dat nauwelijks een omzwaai van onze invoer naar andere landen is te verwachten. Althans niet in voldoende mate. Als treffend voorbeeld van de prijsverhoging die hieruit voortvloeit noemen wij de reeds afgekondigde prijsverhoging van Duitse auto's. Nu zal de prijsverhoging van de invoer van auto's uit West-Duitsland stellig afgeremd worden door de afschaffing van de Westduitse exportbelasting van 4 procent maar de totale gevolgen zul len afhangen van het uiteindelijke per centage van de revaluatie. Stelt de re gering Brandt dit op 6V2 procent, dan zijn de gevolgen matig. Besluit men in de bondsrepubliek tot een revaluatie van acht procent of hoger, dan zal aan een revaluatie van de gulden nauwe lijks zijn te ontkomen. Dit temeer waar ook andere landen hun- munt aan een hei-waardering kun nen onderwerpen nadat de beslissing uit Bonn is gevallen. Wij noemen hier bijvoorbeeld België en Zwitserland. Mochten deze landen ook revalueren, dan wordt naar onze mening de druk op de gulden internationaal te zwaar. Van veel betekenis daarnaast de hou ding van de werknemersorganisaties. Wanneer die bereid zouden zijn als ge volg van een herwaardering van de gulden hun looneisen voor 1970 te ma tigen, dan zou deze oplossing voor Ne derland zijn te prefereren. Het is een moeilijke beslissing en voor onze mo netaire experts volgen er stellig zeer zware weken. De voornaamste les uit de steeds stij gende internationale monetaire onrust is echter wel deze, dat het stelsel van Bretton Woods uit 1944 voor onze da gen schipbreuk heeft geleden. De we reldhandel moet van al deze herwaar deringen van munteenheden grote scha de ondervinden. Niet alleen in Europa maar ook in de V.S. blijft de inflatie voortduren. De tendenzen nemen een steeds scherpere vorm aan. Wij hebben behoefte aan 'n nieuw monetair genie als Keynes was, een kwarteeuw geleden. Maar nu moet er iemand komen met geheel andere opvattingen. De hoogste wijsheid ligt helaas nog verborgen. Terwijl nog maar enkele weken gele den in Soest een hoofdprijs werd ge wonnen in de grote "De Betuwe" actie door de winkelier J. Zoetelief, viel de ze week Soest weer in de prijzen. NU echter niet in de winkeliers-aktie, maar in de aktie voor de consument. Woensdagmiddag ontving het echtpaar Karwoczik. Kostverl oren weg hoek Laanstraat, uit handen van de rayon leider de heer Schmidt, in tegenwoor digheid van de vertegenwoordiger de heer Muller, de gewonnen prijzen. Na dat zij in eerste instantie een reis naar Wanneer een Inbreker denkt, dat er veel te halen is op ons WV-kantoor, dan heeft hij gelijk. Hij vindt vele tips voor een vakantie in het eigen land en een aanbeveling aan onze wand om liever de schoonheid van Soest te ontdekken, dan naar de maan te reizen. Om U, niet-inbreker, advies te geven voor een korte vakantie in de herfst of in de naderende wintertijd, kunnen wij U aanraden even aan onze balie maar pas verschenen folder te vragen van de V.I.C.-reizen naar de Wadden eilanden. Deze trips van 3, 5 of 8 dagen, die "All-in reizen" worden genoemd, liggen speciaal in de tijd van 1 september tot 1 juni. U bent niet eens helemaal gebonden aan dat speciale aantal dagen, U mag zelfs korter of langer blijven. Maar... leest U het zelf allemaal, want de be wuste folder geeft U alle gewenste in lichtingen. Vrienden van de Utrechtse Heuvelrug, of nieuwe bewoners van dit gebied, komt U dat mooie kleurenboekje eens bij ons bekijken, waarin U over deze streek de bijzonderheden verteld worden. Mis schien kan het U begeleiden op Uw herfsttochten en U inspiratie geven tot het beter verkennnen van de naaste omgeving. Dit boekje hebben wij in voorraad. Het ligt op U te wachten: De Utrechtse Heuvelrug en het gebied van de Kromme Rijn. o.a. een twee-daagse trip naar Tanger, won die familie in diezelfde week nog de tweede en de derde prijs, die beston den uit een reis naar de Costa Brava en twee gouden tientjes. In zijn korte speech vroeg de heer Schmidt zich a£ of het ooit voorgeko men zijn dat in zo'n kort. tijdbestek, in dezelfde actie, bij een familie drie prijzen vielen. Voor het gelukkige echtpaar betekent het winnen van de prijzen het met verlangen kunnen uitzien naar de dag, dat zij samen de zorg van het dage lijks leven, een druk bedrijf en tien opgroeiende kinderen, voor twee we ken kunnen ontvluchten. Nadat onder het genot van een glas vruchtensap, uiteraard van het kwis tig prijzen uitdelende merk, nog even werd nagepraat, waarbij ook de ko mende verbouwing van het bedrijf het middelpunt vormde, kwam het einde aan een korte bijeenkomst, die de fa milie Karwoczik de garantie gaf voor een van de mooiste vakanties van hun leven. De villa Beukenlaan 1, voormalige ambtswoning van oud-burgemeester Dekclh. Dezelfde plaats nu. De Hervormde kerk staat voor een gi gantische operatie. Van november 1969 tot en met Pinksteren 1970 wordt de Algemene kerkvergadering gehouden, een nieuwe vorm van inspraak, waar aan iedereen die zich tot de Hervormde kerk rekent., kan meedoen. Iedere her vormde krijgt de gelegenheid om voor stellen te doen (mondeling of schrifte lijk), om mee te praten, mee te denken en mee te doen. Wij staan praktisch aan het eind van de zestiger jaren, die op allerlei ge bied grote veranderingen hebben inge luid. Maar tegelijkertijd is er onrust en onzekerheid gekomen, oude tradi tionele vormen blijken vaak niet goed meer te voldoen, en hoe de grote vraag is, wat er voor in de plaats moet ko men en hoe dat moet gebeuren. De veranderingen die zich overal vol trekken. laten ook de kerk niet onbe roerd. Ook de Hervormde Kerk, (en dat is de hele levende gemeenschap die zich tot deze kerk rekent) moet bij zichzelf nagaan wat het programma moet zijn nu wij de zeventiger jaren binnengaan. Wellicht zijn er meer vra gen dan antwoorden. Op theologisch gebied en binnen de kerken is veel beweging en onrust. Hetzelfde geldt voor onze samenleving. Er zijn diep ingrijpende vragen over oorlog en vrede, honger en rijkdom, onrecht en recht. Bovendien lijkt het wel of de krik wordt gezet onder al le gevestigde normen. Er is veel op drift geraakt en velen vragen zich af wat daar op het antwoord moet zijn. ook de Hervormde Kerk vraagt zich af: Waar gaan wij als kerk naar toe en wat moet onze functie zijn als ge meenschap van christenen? Om daarover de bezinning met zoveel mogelijk hervormden op gang te bren gen, organiseert de Hervormde Kerk de Algemene Kerkvergadering. Het is opgezet als een specifieke hervormde zaak, omdat de Hervormde Kerk eerst bijzichzelf te rade wil gaan. Hoe kan men meedoen? Men kan schrif telijk zijn of haar mening uiten aan Algemene Kerkvergadering, Postbus 19, Driebergen, waar men voorts alle in lichtingen kan krijgen. Men kan óók op de volgende manier meedoen. Iedere hervormde kan in no vember naar een van de in 26 plaat sen te houden regionale bijeenkomsten gaan. In Utrecht, wordt zo'n bijeenkomst gehouden op zaterdag 15 november a.s., van 14.30 tot 17 uur. in de zaal v gebouw "C.S.B.", Kromme Nieuwe Gracht 39. Zal de jonge geratie al op achttienjari ge leeftijd meerderjarig kunen worden verklaard? Dat is de vraag, waarvoor de regering zich thans gesteld ziet, nu de Raad voor de jeugdvorming zich in een rapport aan minister Klompé offi cieel en volmondig heeft uitgesproken voor deze nieuwe leeftijdsgrens. Een belangrijk pluspunt achten wij, dat de kinderen van onze tijd meer gele genheid hebben zich theoretisch en praktisch te scholen voor hun achttien de jaar. Er zijn zoveel onderwijsmoge lijkheden en zo ontzaglijk veel monde linge en schriftelijke cursussen, dat ie der daar al vroeg profijt van kan trek ken en met achtttienjarige leeftijd niet meer met een mond vol tanden staat. Ook zijn er veel praktijkmaanden en praktische jaren ingelast bij een aantal opleidingen. Een groot aantal jongelui heeft de gelegenheid ervaring op te doen bij verschillende werkgevers, o.a door vakantiebaantjes en doordat er bij veel bedrijven door jonge mensen goed verdiend kan worden. En er zijn vol doende voorbeelden van jonge mensen, die al vroeg op verantwoordelijke posten zelfstandig konden denken en doen. Maar helaas zijn er ook veel onge schoolde, of onvoldoend geschoolde en beslist niet onmondige kinderen, die on der hun eenentwntigste beslist niet (en boven hun 21ste soms ook nog niet) zonder leiding kunnen. Daarom is die grens van 21 jaar een veiliger grens dan die van 18. Er zijn immers tal van jongens, die pas tijdens hun militaire dienst een beetje "man" worden. Als er een verpleegsterdienstplicht voor meisjes kwam, zou men voor de jongens en meisjes mogelijk het einde daarvan als meerderjarigheidsgrens kunnen ne men. Maar zonder meer 18 jaar voor rijp en groen lijkt ons te gewaagd. We mogen niet vergeten, dat dan de totaal onmondigen een vrijbrief krijgen handel te gaan drijven en "zaken" te gaan doen, die anderen mogelijk veel schade kunnen berokkenen. Daarom lijkt ons de huidige regeling zo dwaas nog niet. Een mogelijkheid ot handlichting voor de serieuze krach ten en een veilige grens van 21 jaar voor alle twijfelgevallen. KANTMAN. Men deelt ons het navolgende mede: In verband met de berichtgeving met betrekking tot de stappen die de Ame rikaanse regering heeft genomen tegen het gebruik van cyclamaten o.a. in fris dranken en de hierover reeds in enke le kranten gepubliceerde berichten, deelt de directie van The Coca-Cola Export Corporation te Amsterdam het volgende mede: Van de producten die de Nederlandse Coca-Cola organisatie op de markt brengt, bevatten nóch Coca-Cola, nóch Fanta, nóch Sprite, cyclamaten of enige andere kunstmatige zoetstof. Uitsluitend de calorie-arme frisdrank Teb is gezoet, met minimale hoeveel heden cyclamaten. Teb vertegenwoor digt echter slechts een uiterst gering gedeelte van de totaalomzet. Nadat het besliut van het. Amerikaanse Ministerie van Gezondheid bekend was geworden heeft The Coca-Cola Export Corporation te Amsterdam van de Ame rikaanse moedermaaatschappii toestem ming gekregen de productie en distribu tie van Teb stop te zetten, evenals dit het geval is in Amerika zelf. Intussen ontwikkelt The Coca-Cola Company in de V.S. reeds een nieuwe formule voor het product Teb. waarin als zoetmiddel in het geheel geen cycla maten voorkomen. Dit gewijzigde pro duct zal ook op korte termijn in ons land worden uitgebracht. De leden van de Soester Natuurwacht hebben het afgelopen jaar ruim vier honderd waarschuwingen moeten uit delen. Deze waarschuwingen betroffen het fietsen en bromfietsen op daar voor niet bestemde paden, het wegwer pen van brandende sigaren- en sigaret tenpeuken en allerhande rommel in de natuur, het anderszins aantasten van het natuurschoon, het niet gebruiken van de daarvoor aangewezen paden door ruiters, het in de bossen rijden met auto's e.d. De natuurwachten hebben in totaal 51 rapporten opgesteld, zo bleek dinsdag avond op de in De Rank gehouden jaarvergadering. Het aantal natuurwachten bleek te zijn gestegen tot 32. Ook het aantal dona teurs is toegenomen, namelijk met vijf tig. De natuurwachten hebben gedu rende 21 zon- en feestdagen gepatrouil leerd. Daaronder waren elf verregende dagen, waarop men niettemin de bos sen en duinen inging om te waken over het Soester natuurschoon. Over wogen wordt om ln een circulaire aan de scholen te verzoeken de kinderen het „plukken" van paddestoelen te ver bieden. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in het kantoortje van de WV aan de Steenhoffstraat. Via een ingeslagen ruit zijn de inbrekers het ge bouwtje binnengedrongen. Er wordt al leen een busje met ongeveer vijftig gul den vermist. Van de daders ontbreekt elk spoor.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1