Soest toen - Soest nu REGERING EN PROPAGANDA KLAPROOSDAG 1969 Witte spatborden en verlichtings-actie ook dit jaar groot succes Het oog gericht op curieus gesprek in Peking Telefoonnummer ziekenauto 5980 Dinsdag 28 oktober 1969 18e jaargang no. 82 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wee il es trant 29a, Soest Tel. 2666 - Postgiro 126156 Nationale kollekte voor het Geestelijk Gehandicapte Kind Adjudant Pasman neemt vrijdag afscheid van politie Groot Engendaal Jongerenmis in Soestdijk Gestolen kip hing al aan het spit N.V.V.-evenementen Inbraak aan de Nieuweweg Scheidsrechter buiten spel SOESTER JOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Nog altijd meent bijna de helft van het Nederlandse volk {48 dat het kabinet De Jong het goed doet. Het percentage is hoger geweest (58 maar in de loop van dit jaar vrij sterk gezakt. Toch begint juist nu de rege ring haar plannen te ontwikkelen, plan nen die reeds waren aangekondigd en waarop dus mede het goede cijfer voor het aanzien van dit kabinet berustte. Dat dit cijfer nu lager wordt, lijkt dus minder aan de plannen en de realisa tie daarvan te liggen maar moet an- derere oorzaken heb Eensdeels kan dit misschien komen door een zich feller opstellen van de oppositie, wier argumenten tegen het beleid van deze midden-regering nu opvallender naar voren komen en daar door wat meer mensen meeslepen. Dat desalniettemin toch bijna de helft, al thans volgens het opinie-onderzoek, 't kabinet De Jong een redelijke goede regering acht, bewijst dat het ver trouwen in deze regering niet teloor is gegaan, al is het dan in vrij korte tijd nogal afgebrokkeld. De oorzaak daar van moet waarschijnlijk het meest ge vonden worden in de minder goede presentatie van zichzelf door dit ka binet. In de eerste tijd van zijn optreden toonde premier De Jong zich een man haftig man, niet van humor ontbloot, die zich voor de t.v. en op andere wijze op zeer reële wijze uitte, gewoon, zonder teveel gebruik van vreemde woorden, die, als oud-zeeman, ook recht door zee lijkt te gaan en daar door de gemiddelde Nederlander wel aanspreekt. Maar hij heeft zich tevens een man getoond wars van veel uiter lijk vertoon, een man die liever naar zijn daden dan naar zijn woorden be oordeeld wil worden en die het dan ook zeker niet in de persoonlijke po pulariteit zoekt. Dat kan eensdeels gewaardeerd worden, zeker door een over het algemeen zo nuchter volk als het Nederlandse, maar dat brengt toch in deze tijd ook zijn bezwaren mee. Een tijd, waarin de moderne communicatiemiddelen, voor al de t.v., en de steeds geraffineerder reklame- en propagandamethoden een haast noodzakelijk element in het op bouwen van een imago en beïnvloeden van de opvattingen zijn geworden. En in dit opzicht gaat de regering niet met haar tijd mee. Misschien omdat zij zichzelf nog teveel als de hoogste auto riteit in den lande ziet, die moderne propaganda-methoclen kan negeren en zich alleen door haar daden moet to nen, waarschijnlijk echter omdat zij de kracht van deze middelen niet vol doende beseft en ook niet weet hoe ze te hanteren. Door de ingewikkeldheid van onze maatschappij is er bepaald een grotere afstand ontstaan tussen regeerders en geregeerden. Dat was niet helemaal te voorkomen. Vele onderwerpen zijn al leen nog door spcialisten werkelijk goed te overzien en dan wordt het zeer moeilijk om dit in zulke termen te gieten dat ook de gewone man er nog iets van begrijpt en het hoe en waarom er van gaat beseffen. Is het daarom dat de regering zich met haar wettelijke plannen alléén richt tot de volksver tegenwoordiging en het volk er verder geen verduidelijking van geeft Doch in kranten en t.v.-rubrieken wordt er in vaak afbrekende zin op ingegaan, wordt de lezer en toeschou wer een opinie voorgeschoteld die ster ke kritiek inhoudt en vooral op de t.v. vaak op een wijze die gemakkelijk aanspreekt en daardoor sterk beïn vloedt. Een wederwoord van de premier of van een der ministers schijnt alleen te komen wanneer een journalist van krant of t.v. een interview aanvraagt en krijgt, maar lijkt zelden uit te gaan van regeringszijde. Premier De Jong heeft gezegd geen behoefte te hebben aan „een praatje bij de haard'", waar mee een Amerikaanse president zijn ideeën wel eens spuide. Toch zou het voor de regering wellicht nuttig zijn indien zoiets wel min of meer regelmatig voor de t.v. gebeur de of men vaker met tegenstanders in openbaar debat trad. Wat zou het "t imago van een regering niet bijzonder helpen opbouwen wanneer men over een woordvoerder beschikte die voor de t.v. een prettige, humorvolle indruk wekte en de zaken op heldere wijze uit de doeken kon doen. Men moet inzichten, ook politieke, we ten „te verkopen" evengoed als het bedrijfsleven zijn artikelen via prttige stemmen, mooie meisjes en mannen en passende teksten en muziek onder de a- dacht weet te brengen. Zich daar voor schamen, daarop niet uitgeslapen zijn, is gewoon uit de tijd. De opposi tie heeft het toch altijd al gemakkelij ker om zijn zienswijze populair te ma ken, het is voor een regering zeker geen schande om daarop steeds direct in te haken. Een eis van deze tijd. 300.000 geestelijk gehandicapten vra gen in de periode vanaf morgen tot 2 november (Nationale kollekte voor het Geestelijk Gehandicapte Kind) om de aandacht en om financiële steun. 300.000, een adembenemend aantal, 80 procent zijn in min of meerdere mate licht geestelijk gehandicapt. Een deel van deze categoriën kan na het bezoe ken van de school voor buitengewoon onderwijs zich in de maatschappij staande houden. Het overgrote deel heeft een voortdurende of incidentele begeleiding en hulp nodig. De zwaarder geestelijk gehandicapten de imbecielen vormen 15 procent van het totaal der geestelijk gestoor den, dus ongeveer 45.000. Vooral voor hen dienen nog vele voorzieningen te worden getroffen, zoals dagverblijven, short-stay homes, gezinsvervangende tehuizen etc. De diep geestelijk gesoorden beslaan ongeveer 5 procent van het geheel. Zij verblijven doorgaans in de daarvoor bestemde inrichtingen. De overheid verleent reeds veel steun omstreeks 60 tot 80 procent wordt gesubsidieerd doch veel moet nog uit particuliere bronnen komen. Drie organisaties op het gebied van so ciaal pedagogische zorg voor zwakzin nigen met tesamen 280 gespecialiseerde maatschappelijk werkers en de drie be kende ouderverenigingen werken in de ze kollekte samen. Elk der ouderver enigingen en elk der sociaal pedagogi sche diensten is levensbeschouwelijk van opzet. Een kollekte dus, waarbij r.-k., algemeen en prot. chr. eendrach tig samenwerken. In elk rayon, waarin de kollekte ge houden wordt, blijft de helft van de opbrengst in het rayon en wordt ge bruikt voor de plaatselijke aktiviteiten op het gebied van de zwakzinnigen zorg. Dit kan variëren van de organi satie van gespreksavonden en cursus sen voor ouders van geestelijk gehan dicapten tot de stichting van de ver schillende voorzieningen. De andere helft gaat naar de 6 grote organisaties ter realisering van de landelijke projek- ten. Dankzij een succesvolle kollekte zal het mogelijk zijn ook in 1970 het werk onder de 300.000 geestelijk ge handicapten voort te zetten en uit te breiden, met als uiteindelijk doel het welzijn, de ontplooiing en levenvreug de van de geestelijk gehandicapte me demens te realiseren. Nederland herdenkt op 5 mei 1970 zijn 25-jarige bevrijding. Breed zullen de vlaggen uitwaaien op dit feest. Maar ook zullen zij halfstok hangen, ten te ken van rouw, boven de graven van hen, die hun leven gaven om deze vrijheid mogelijk te maken. Toen de bevrijdingslegers in 1945 ons land verlieten, bleven meer dan 300.000 gealieerde soldaten op meer dan 500 begraafplaatsen in ons land achter. Te hunner nagedachtenis werd in 1945 't Nederlands Oorlogsgraven comhé op gericht. Het comité wilde geen her denken met woorden alleen. Het stelde zich ten doel de dank van het Neder landse volk jegens de gevallenen daad werkelijk te betuigen aan hun nabe staanden. Vandaar dat het zijn grote bestemming vond in het gastvrijheid verlenen aan de vaders en moeders, de vrouwen en hinderen van hen, die in de jaren 1940- 1945 van ver kwamen om ons te be vrijden en in ons land de dood von den. 45.000 oorlogsnabestaanden in Nederland De hoge kosten, verbonden aan deze nebestaandenbezoeken, worden bestre den uit de opbrengst van de Klapdoos- kollekte, die elk jaar in november ge houden wordt. Dit jaar vindt deze plaats in de week van 3 tot en met 8 november, met als hoogtepunt zater dag 8 november: Klaproosdag. Dank zij deze kollekte zijn sedert 1946 tienduizenden nabestaanden uit Enge land, Amerika, Canada, Z.-Afrika, N.- Zeeland, Polen, Frankrijk en uit tal van andere gealieerde landen de gas ten van het Nederlands Oorlogsgraven Comité (dus eigenlijk: de gasten van het Nederlandse volk) geweest, waar bij zij in staat waren het graf van hun gesneuvelde familielid te bezoeken. Het jubileumjaar 1970 zal daarom ook voor dit comité een gedenkwaardige jaar worden: niet alleen bestaat het dan 25 jaar, maar ook zal de 45.000ste geallieerde oorlogsnabestaande worden verwelkomd Klaprooskollekte 1969 Op zichzelf is de ontvangst van deze 45.000ste nabestaande een belangrijk feit in de geschiedenis van het Neder lands Oorlogsgraven Comité, maar het is slechts een onderdeel van het pro gramma voor 1970. Immers, vele nabestaanden in de voor malige gealieerde landen wachten niet spanning of ook zij volgend jaar de uit nodiging zullen krijgen om naar Ne derland te komen. Zij wachten op de opbrengst van de Klaprooskollekte in november. Natuurlijk slaagt deze kollekte, want deze is elk jaar nog geslaagd. Om dit te bereiken, is er echter medewerking nodig. Niet ieder gireert zijn gift op postrkening 416000 van het Nederlands Oorlogsgraven Comité in Amsterdam. Er moet ook worden gekollekteerd, in de ene plaats huis aan huis, in de an dere op straat. De nabestaandenbezoeken in Nederland ze zijn uniek in de wereld wor den in de geallieerde landen zeer ge waardeerd. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat The British Legion (de Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden) aan 3 kollektanten - drie per provincie - een gratis reis naar en vakantie in Engeland aanbiedt. Uit dank voor wat Nederland op Klaproosdag doet. Met het oog op 1970, het jaar waarin we herdenken dat we 25 jaar zijn bevrijd, door het offer van die meer dan 30.000. Adjudant Pasman van de Soester re cherche neemt komende vrijdag (31 ok tober) afscheid van het korps wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Vanaf half vijf zal in beslo ten kring afscheid van hem worden ge nomen Vanaf 17.15 uur zal in d< brandweerkazerne een openbare recep tie worden gehouden. Evenals voorgaande jaren is ook dit jaar aan het begin van de donkere maanden weer de witte spartborden verlichting-actie gehouden. Zaterdag morgen bestond voor iedereen de gele genheid om de verlichting van zijn fiets te laten controleren en zonodig te laten repareren en het achterspatbord op nieuw wit te laten schilderen. Deze actie, die onder auspiciën stond van het Verbond van Veilig Verkeer, werd mogelijk door de medewerking van de fa. Kraal, die het schilderen van de spatborden voor haar rekening had genomen, en de fa. Heijen, die de controle en de reparatie van de ver lichting voor haar rekening nam. Terwijl een geluidswagen door straten ert lanen reed, die de bevolking atten deerde op de mogelijkheid om hun fietsen in orde te laten brengen en daarmede een bekeuring te voorkomen, bestond er direct na de aanvang grote belangstelling voor deze service. Waren het in de eerste fase vooral de jogeren die hun fiets Heten keuren, rond het middaguur waren het voornamelijk vol wassenen, die door het schildersteam en de monteurs werden geholpen. Vele tientallen lampjes werden tegen kostprijs vervangen en tientallen meters draad moest worden aangebracht om de verlichting weer brandend te maken, terwijl fa. Kraal diverse bussen snel drogende Flexa verf op honderden spat borden aanbracht. Om vier uur kwam dan een eind aan deze gelegenheid om lietsên voor het komende winterseizoen in orde te la ten brengen zonder dat dit onkosten met zich meebracht. De heer W. A. Veldhuizen heeft zich genoodzaakt gezien zijn omvangrijke werkzaamheden te moeten beperken en heeft daarom per 31 oktober a.s. als voorzitter van het Chr. Bejaarden centrum Groot Engendaal bedankt. De afscheidsreceptie, die hem namens het bestur wordt aangeboden, zal plaats vinden op zaterdag 1 november a.s., des middags van 15 tot 16.30 uur, in de recreatiezaal van het centrum, Dalweg 42, voor genodigden, terwijl de inwoners en andere belangstellenden gaarne na 16.30 uur worden verwacht. Zondag 2 november, 11 uur v.m., wordt in de katholieke kerk te Soestdijk een jongerenmis gehouden. De muziek zal worden verzorgd door het uit tachtig leden bestaande jongerenkoor uit Ber gen. Het koor wordt begeleid door een combo (ook uit Bergen), v/aarin o.a. een klarinettist. Deze mis is levens het begin van een actie, die moet leiden tot de oprich ting van een eigen jongerenkoor. Be langstellenden hiervoor kunnen zich opgeven bij de heer A. Musters, Oran- jelaan 21, Soest. Drie jongens van twaalf en veertien jaar wilden hun tijdelijk verblijf in een tent in de zandkuil op de Eng wat meer luister bijzetten en kwamen tot de conclusie, dat een kip wel zou sma ken. Daar zij er geen geld voor wilden of konden uitgeven, gingen zij op jacht en troffen bij landbouwer J. L. aan de Soesterengweg het doel van hun stre ven aan. Zij namen het kippetje mee, hetgeen echter de rechtmatige eigenaar niet ontging. Deze waerschuwde de po litie, die bij haar komst in het zandgat moest constateren, dat de kip op vol maakte wijze was geslacht en al aan het spit hing. De ouders van de 12-ja rige A. de G., de even oude G. de H. en de 14-jarige B. v. d. B. hebben de schade vergoed. De bingo-avond van het NW en de aangesloten afdelingen, welke in De Rank werd gehouden, is een groot suc ces geworden. Ongeveer 200 leden met dames waren aanwe.zig. De meeste deelnemers gingen met een prijs huis waarts. De kerst-bingo-avond zal wor den gehouden op donderdag 18 de cember, wederom in De "Rank. Voor de kinderen van leden van het NVV en de afdelingen was er zater dagmiddag een kindervoorstelling in De Rank. Er waren 150 kinderen aan wezig. Het vrolijke programma werd verzorgd door de „Klema's" uit Rot terdam. Dit tweetal heeft de kinderen doen schateren van de lach door hun clow nerie en grappen. In de pauze ontvin gen alle kinderen een consumptie en bij de uitgang een zakje versnaperingen. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken bij de 22-jarige chauffeur T. P. van de A. aan de Nieuweweg. Via een ingeslagen ruitje van de douchecel heeft men zich toegang tot het pand verschaft. Binnen werden op ruwe wijze alle kasten doorzocht. De inhoud werd over de vloer verspreid. De volgende morgen trof men een gro te ravage aan. De inbrekers bleken binnen zich tegoed te hebben gedaan aan drank, terwijl men tevens een eit je heeft gebakken en een biefstuk heeft gebraden Bovendien nam men nog een aantal eieren. \Vz kg biefstuk, een hoe veelheid fruit, een electrisch scheerap- paraat twee broeken en een hoeveelheid vleeswaren mee. Een deel van de buit is later teruggevonden nabij een bouw werk in het Soesterveen. De daders zijn echter spoorloos gebleven. Het is een curieus gesprek dat in Pe king begonnen is tussen Russen en Chinezen. Uit Moskou kwam Koeznet- sow die allervriendelijkste woorden richtte aan het adres van de leider van de Chinese onderhandelaars, ondermi nister Tsjiao-Koean-hoea alles in welopgevoede thant. Maar tegelijker- tiid verscheen in Moskou een artikel van Soeslow, de voor ideologie ver antwoordelijke Russische leider en als zodanig een figuur van gewicht, waar in de chauvinistische avonturiers van Peking op de allerfelste manier de mantel werd uitgeveegd. Nu kunnen we wel zeggen, dat er waar schijnlijk wel een tijdje heeft gelegen tussen het produceren van het nummer van het weekblad Kommoenist, waarin deze aanval stond en het verschijnen ervan, maar we krijgen toch niet de indruk dat er echt even een kortslui- tinkje is geweest. Anders zouden Tass en radio Moskou zich niet zoveel moeite getroosten om de inhoud van het stuk zo goed moge lijk ter kennis te brengen van wie het blad niet leest. Schelden met een dreigende toon ener zijds dus, en anderzijds onderhandelen onder vriendelijke plichtplegingen. Er zit iets onwezenlijks in, dat tot aller lei speculaties aanleiding geeft. Koets- netsow is de man die door het Krem- lin uitgestuurd wordt om lastige za ken op te knappen, waarvan Tsjecho- Slowakije het laatste voorbeeld was. Kennelijk ziet het Kremlin het ge sprek met de Chinezen niet als een een voudige zaak maar als van groot be lang. Maar dan zouden we ook mogen aannemen dat juist om een zo groot belang niet te schaden, stemmen als die van Soeslow een beetje getemperd zouden worden het laten verstom men van kritische stemmen is 'n kunst die in Moskou aardig wordt verstaan. Het is vreemd, dat het niet gebeurt. Onvermijdelijk gaan we dan denken dat zeker niet het hele Russische be- stuurs- en partijapparaat zo welwil lend staat tegenover de missie van Koetznetsow en het verrassende bezoek van Kosygin aan Peking, dat het ge sprek inluidde. We gaan ons dan ook herinneren dat de voorganger van de huidige macht hebbers, Chroetsjow, indertijd ook zijn positie verspeeld heeft omdat zijn anti- Chinese aktiviteiten op den duur niet verdragen werden door de meerderheid van het centraal comité. De veronderstelling lig voor de hand dat ook nu weer in dit machtigste or gaan van de Sowjet-Unie tweedracht heerst over de houding tegenover Chi na. Komt Koeznetsow terug met iet» dat als redelijk wordt ervaren (en dat zal dan iets moeten zijn dat enige ruat aan de lange Siberische grens garan deert) dan zal verder waarschijnlijk wel kalmte heersen in het Kremlin. Maar mochten de onderhandelingen minder vlot verlopen, dan moeten wa niet vreemd opkijken als plotseling, hetzij Kosygin en zijn medestander», hetzij Soeslow en de zijnen van het to neel verdwijnen. KANTMAN. In de, wedstrijd Hees-Cobu Boys ging vlak voor het eind de overigens goed leidende scheidsrechter voor enkele mi nuten buiten spel, zonder dat er voor deze overtreding werd gefloten. Nadat bij een Hees-aanval de bal via een Cobu Boys-verdediger buiten het veld was geraakt, wat Hees uiteraard een hoekschop opleverde, werd de bal door iemand uit het publiek weer het veld ingegooid in de richting van de scheidsrechter, die net op weg was om een der Hees-aanvallers tot kalmte te manen. De bal die precies in zijn rich ting kwam, en waarvan iedereen ver wachte dat hij door de scheidsrechter zou worden gevangen, glipte echter door zijn vingers en belandde op een voor hem pijnlijke plaats, met het gevolg dat de scheidsrechter voor enkele mi nuten het verticale met het horizontale verwisselde. De ijlings toegesnelde verzorgers en officials brachten de ongelukkige scheidsrechter weer snel op de been, waarna het spel met de hoekschop werd hervat, terwijl de scheidsrechte- lijke vermaning achterwege Weef. t

Soester Courant | 1969 | | pagina 1