ALEX VAN KEULEN N.V. 10 ONEERLIJKE PRIJSZAKEN VRAGEN OM MAATREGELEN HET OOSTDUITSE LEK Trouwcirculaires trouwkaarlen Drukkerij Smit Ontstaan van het lek Twee ernstige ongelukken op Nieuwerhoek Herfstwandeling Natuurwacht Eemland RESTAURANT „DIERENPARK" B. Wuytierslaan 224, Amersfoort Geopend donderdag 30 oktober, van 17.00 - 22.00 uur; vrijdag 31 oktober, van 10.00 - 22.00 uur- zaterdag 1 november, van 10.00 - 22.00 uur. benadeelt land- en tuinbouw voortdurend DINSDAG 28 OKTOBER 1969 Het gaat steeds feller toe in het econo- misch leven. De strijd om de consumen tengulden wordt in zo'n grote hevigheid gevoerd, dat zelfs de grootste bedrijven 20 nu en dan adem tekort komen om het tempo bij te houden. Dat is duide lijk gebleken uit de achter ons liggende suikeroorlog, waarbij detaillisten in een bepaalde koppelverkoop soms geld toe gaven als er suiker werd gekocht. In andere gevallen werd het zoeté goedje tegen de symbolische prijs van één cent aangeboden. Een bitter-zoete zaak voor de handel. Aan het prijzenfront wordt geen mid del geschuwd om een zaak met het aureool van goedkoop-zijn te omgeven. Men publiceert z.g. vergelijkende prijs lijsten. Men verkoopt artikelen uit een andere branche ver beneden de kost prijs. Er worden verkopen rechtstreeks af fabriek gesuggereerd, die in de wer kelijkheid anders liggen. Er worden bressen geschoten in nog bestaande ver ticale prijsbinding. Er worden schijnge- schenken gepresenteerd, die in werke lijkheid met postzegels of bonnen moe ten worden betaald. De eerlijkheid in het prijsbeleid is soms ver te zoeken. Industrie, handel en over heid verkeren alle u een bepaalde mate van ongerustheid maar men slaagt er nog steeds niet in de prijskat de bel der eerlijkheid aan te binden. Regelen De ondernemersorganisaties in midden- en kleinbedrijf hebben in enkele recen te rapporten aangedrongen op een nade re regeling van de wetgeving op het terrein van het ordelijk economisch ver keer. Bij deze wetgeving zijn o.m. be trokken de prijzenwet, de wet op de uit verkopen en de bestaande regels voor het maken van reclame, die alleen nog steunen op een privaatrechtelijke code voor het reclamewezen. Ook de wet op het cadeaustelsel heeft direct te maken met het prijsbeleid en zal eveneens aan een nadere visie moe ten worden onderworpen. Vooral de prijsstop die door de regering is afge kondigd, heeft de medeverantwoorde lijkheid van de overheid voor een ver antwoord prijsbeleid doen toenemen. De regering heeft lang geaarzeld met het nemen van stappen aan het prijzen- front, die ook voor handel en industrie beschermend kunnen zijn. Zij loopt im mers steeds gevaar in een dodelijke bot sing te komen met de belangen van de consumenent, wier belang het is dat het goederenpakket zo goedkoop mogelijk voor verbruik gereed ligt. Meer waarborgen Minder voorzichtig is de noodzaak dat het consumptiepakket ook met waarbor gen omgeven dient te zijn voor kwaliteit en hoeveelheid. Daarnaast zal een vol doende aantal verkooppunten, met na me voor de eerste levensbehoeften, ver zekerd moeten zijn. Tenslotte zal de consument zoveel mogelijk beschermd moeten worden tegen ondoorzichtige on eerlijke praktijken van handel en indus trie. Zo zullen minimumprijzen geoor loofd zijn wanneer door prijsbederf een gehele bedrijfstak aan het wankelen raakt. De molen van wetsherziening begint te draaien nu de staatssecretaris van eco nomische zaken een advies heeft ge vraagd over- een -aantal - maatregelen. Hoe Öëhkfc het bedrijfsleven over mini mumprijzen? Dit is wel een zeer moei lijke materie. De kostprijzen van elk produkt lopen "nogal uiteen. Stelt men de minimumprijs te laag, dan wordt een bedrijfstak gedeeltelijk uit geroeid, zij het dat het langzaam ge schiedt. Stelt men de prijs te hoog, dan kunnen zich een aantal ondernemers slapend verrijken ten koste van de con sument. Bovendien wordt dan een be drijfstak met verstarring bedreigd, het geen het economisch leven schaadt. Ge streefd zal derhalve moeten worden naar een verbodsbepaling om in 't al gemeen of bepaalde goederen beneden kostprijs, eventueel met een minimale winstopslag te verkopen. Jachtterrein Bij het optreden is hier veel wijsheid geboden omdat prijs- dus ook kostprijs- afspraken de consument gemakkelijk kunnen benadelen. Zodra de concurren tie wordt aangetast doen traditionalis me en economisch conservatisme hun intrede, met alle gevaren van dien. Naar onze mening zou de wetgever ze genrijk kunnen werken op het grensge bied tussen eerlijke en oneerlijke con currentie. Hier ligt voor handel en in dustrie nog een uitgestrekt vrij jacht terrein waarin men naar hartelust val kuilen kan graven voor consumenten. Men knoeit met kwaliteiten, verpakking en schijnvoorstellingen dat het een lieve lust is, maar niet voor de consumenten. Er zullen maatregelen nodig zijn om- duidelijk de samenstelling van de pro- dukten aan te geven, met name op het terrein der voedingsmiddelen. Er wordt dikwijls gefluisterd dat Nederland het vuilnisvat is van de markt in levens middelen. Gewicht Waarom geen gebo" om op elke ver pakking het gewicht te vermelden? Be weringen in advertenties zouden voorts door bewijzen moeten w orden gestaafd. Prijsbrekers zouden moeten kunnen be wijzen wat zij dan wel breken. Andere en Snelle en correcte levering I en .1 ln de puntjes verzorgd Uitgebreide collectie Klassiek en modern 1 1 Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2666-5154 -landen geven het voorbeeld van hetgeen op dit gebied mogelijk is. Zo kent het Ver. Koninkrijk zijn "Trade descriptions law". Krachtens deze wet mogen bestaande prijzen pas doorge streept worden geadverteerd wanneer zij tenminste vier weken in werkelijk heid hebben gegolden. Ook de West duitsers zijn op het oorlogspad bij de on eerlijke concurrentie. Daar zal men een goedkope aanbieding eerst mogen pre senteren wanneer de aanwezige voor raad in een redelijke verhouding staat tot de verwachte vraag. Er is alle reden om in 't algemeen de concurrentie aan te moedigen. Waar het om gaat is, dat deze concurrentie reëel moet zijn. Hét bona-fide zakenleven mag niet ten offer vallen aan de bruta liteit van kooplieden^ die er de voorkeur aan geven te opereren aan de periferie van de vertrouwenslijn, die ons scheidt van het misbruik maken van vertrou wen. Cadeaus De herziening van het bestaande ca deaustelsel zal in de zelfde geest moe ten geschieden. Zeer terecht wenst de staatssecretaris bij het aanbieden van cadeaus de consument de keuze te laten een geschenk in geld dan wel in goede ren te aanvaarden. De waarde van een geschenk zal daarnaast reëel moeten zijn. Ook hier liggen veel voetangels en klemmen, die niet met enkele zuivering een tijdperk tegemoet waarin kansen komen voor de hardwerkende onderne mer die het dienstbetoon aan de klant niet in schijn maar in wezen in zijn bla zoen heeft geschrev ,i. Wij zijn allen benieuwd hoe lang het nog zal duren voordat men tot een effectief ingrijpen komt. Wij zijn nog maar in het advies stadium. Revaluatie gulden De wereldhandel groeit als kool en de exportcijfers van veel bedrijfstakken blijven stijgen. De lonen, ook de reële, .kunnen blij ven omhoog gaan en als de voortekenen niet bedriegen zal ook in 1970 weer een stukje stijgende welvaart kunnen worden gerealiseerd. Stijgende welvaart betekent hogere bestedingen en dat stimuleert op zijn beurt weer de activiteit van de ondernemers. Het economisch beeld van Nederland is momenteel zelfs zo dat wij ons moeten afvragen of wij ook. niet voor een reva luatie van de gulden staan Wanneer de bondsrepubliek Duitsland tot herwaar dering van zijn munt zou besluiten. De kans daarop is niet gering en wij zien hieruit hoezeer het economisch toe komstbeeld van ons land afhangt van hetgeen er rondom ons gebeurt. Zeker is dat onze economische afhanke lijkheid van West-Duitsland groot is. Een- dure D.M. betekent een prijsstij ging voor een goed deel van ons machi nepark. Het betekent eveneens dat onze produkten voor de Westduitsers goedko per worden. Wij kunnen een spring vloed op onze exportorders nauwelijks verdragen omdat dit ons prijzenre- giem onder grote druk zou zetten. On ze afhankelijkheid van het buitenland en dat is bepaald niet alleen West-Duits land, is daarmee duidelijk geïllustreerd. Twee grote gevaren bedreigen onze wel vaartsgroei voor 1970. Het eerste vinden wij in de anti-inflatiemaatregelen die bijna alle westerse landen nemen. De waardedaling van de verschillende mun ten is zo onrustbarend dat overal de in flatoire maatregelen worden genomen. Wij kennen ze reeds uit het Verenigd Koninkrijk. Wij zien dat president Nixon van de V.S. de -bestedingen én vooral de investeringen afremt. Wij weten dat hij de invoer hindert om de handelsbalans te verbeteren en wij constateren een enorme zuigkracht van het Amerikaanse bedrijfsleven op het Europese kapitaal terwijl door de Fede- ral Reserve Bank een straffe krediet- restrictie wordt gevoerd. Dat moet de wereldhandel tenslotte afremmen en de investeringen doen beperken. De andere landen In Europa is het niet anders. Wij memo reerden reeds de situatie in Engeland. In Frankrijk tendeert men na de deva luatie naar een bestedingsbeperking. Of die slaagt is nog de vraag nu de loons- verhogende krachten en produktiescha- dende stakingen hun inflatoire werking doen gelden. De produktiecapaciteit is in Frankrijk ten volle bezet en dit bete kent dat er een zware wissel wordt ge trokken op de plannen tot muntstabili- satie -van de regering Pompidou. De Italiaanse economie is nog even zon nig als het land zelf. De expansie blijft zich in snel tempo voortzetten en de in dustrie presenteert daar grote expansie plannen, die niet gehinderd worden door gebrek aan arbeidskrachten. Dit bete kent niet dat de Italiaanse regering zon der sociale zorgen is, want slechts een deel van de werklozen uit het agrarisch deel van het land, dat nog minder ren dabel wordt, kan in het bedrijfsleven worden opgenomen. Het ge.volg is dat de vakbekwame werknemers steeds ho gere eisen gaan stellen. Dit beeld vinden wij eveneens in "België? een land dat nog in 1968 over een aan zienlijke produktiereserve beschikte. De stijging van de produktie voltrok zich daar zelfs bij een dalende werkgelegen heid. Nu behoren die dagen tot het ver leden. De prijs- en loonspiraal heeft zijn stijgende beweging hervat en de rege ring aldaar spoedt zich met het treffen van afremmende maatregelen, zoals dis contoverhoging en kredietrestricties. En dan te bedenken dat in België de b.t.w.- operatie nog moet beginnen! Overschot Uit het voorgaande wordt duidelijk dat het monetaire beeld in de landen van de E.E.G. labfeler Wordt. In de V.S. is de situatie niet anders. Het gevaar be staat enerzijds dat de regeringen de in flatoire ontwikkelingen niet in de hand kunnen houden terwijl men anderzijds enige angst moet hebben voor de wijze waarop plotseling averal aan de discon- Toen de E.E.G. werd opgericht eiste de bondsrepubliek, dat de sowjetzone, ook wel midden-Duitsland genoemd, niet als derde land zou worden beschouwd. Im mers, de .bondsrepubliek erkent de D.D.R. niet en acht zich politiek verant woordelijk voor het verloren gebied. Ook kan het nu economisch gezien een vin ger in de pap houden door invoeren uit 'de sowjetzone zgn. te contingenterén. 'De oostblokstaten zagen deze regeling met "wélgevallen "aan". Want" nu tiaddeirzij -via- oost-Duitsland toegang tot de E.E.G. zonder heffingen te betalen. Oost-Duits land heeft zelf niet zoveel aan te bieden, to-rem wordt getrokken. Het gevaar voor 1970 is duidelijk dat het middel ernstiger kan gaan worden dan de kwaal. Die kwaal wordt nog extra gecompliceerd door de bestaande tekor ten en overschotten op de verschillende betalingsbalansen van de westerse lan den. Dje kunnen tot zeer schadelijke ge volgen leiden voor de wereldeconomie. Dit is het tweede grote gevaar voor de welvaartsgroei die wij beogen. Wij lijden niet ernstig aan de ziekte der betalingsbalans in Nederland. Het zit er in dat wij het volgend janr een over schot krijgen van 500 miljoen. Meer bedreiging komt van de kant der infla tie. Door kastekorten heeft het Rijk ge weldige bedragen aan bankpapier van de persen gehaald. Is de b.t.w. daar schuldig aan? Wij vermoeden dat het kwaad moet worden gezocht bij de snel le toeneming van de overheidsuitgaven. Wij moeten die in de naaste toekomst gaan beperken. De collectieve voorzie ningen zullen in veel ruimere mate moe ten worden gedekt door bijdragen van hen die er van profiteren. Gebeurt dit niet, dan zullen ze moeten worden inge perkt. Onvaste koers Het economisch gevaar in Nederland wordt deels veroorzaakt door te sterke frustatie van de regeringstaak en de on zekere politieke verhoudingen die het kabinet niet inspireert tot een vaste de gelijke financiële koers. Als nochtans die koers ernstig wordt nagestreefd en men slaagt er in de bur gers voldoende te stimuleren tot sparen, dus tot overdracht van gelden voor in- vesiering, .dan _zal onze welvaart ook in 1970 een opgaande lijn kunnen betogen. Helaas geldt dit woord niet voor allen, met name niet voor degenen die aan economische structuurwijziging ten of fer vallen. Nog belangrijker is de ont wikkeling van de inflatie in overig Europa- en Amerika. Enkele procenten meer of minder kunnen veel af- of toe doen aan hetgeen wij in 1970 zullen be leven. Proberen wij nog dieper in het koffiedik te kijken, dan wordt het ijs der onzekerheid zo glad dat elke com mentator daarop zou vallen. maar het kan goederen uit de andere oostblokstaten invoeren en dan op zijn beurt deze goederen (of \ervangendè an dere goederen) in de EE.G. pompen. Ook andere, derde 'landen kennen dat kunstje. Zo zag Denemarken een paar jaar geleden kans een flinke partij var kensvrees via'oöst-Duitsland in de E.E.G. te krijgen. Begin van dit jaar deed Zwit serland dit met een partij kaas. Het Oóst'diiifse lek treft juist land- en tuin- bó'öiWv 'waiït -bij'-'- industriële produkten is de herkomst vaak wel na te gaan, maai^-miemené-kan—aan een Goudse kaas, een ham, een ei, een kip, een kist fruit enz. zien of ze Oost- of Westduits zijn. Bij twee verkeersongelukken op Nieu werhoek zijn dit weekeinde drie per- sonen vrij ernstig gewond geraakt. Zaterdagavond werd daar de 47-jarige mevr.. M. A. S. -B. uit Soest aangere den, toen zij zonder op het verkeer te letten, de weg overstak. De 33-jarige automobilist M. V. uit 'Soest kon een aanrijding niet meer voorkomen. De vrouw werd door de voorzijde van de auto aangereden, kwam op de moter- kap terecht, sloeg tegen de voorruit en viel tenslotte op het wegdek. Zij werd ernstig gewond en liep onder meer een gebroken been op. Per ziekenauto is zij naar Zonnegloren gebracht en daar opgenomen. m Zondagmorgen vroeg, om ongeveer half vijf, reed de 28-jarige fotograaf P. v. d. W. uit Oss met zijn autootje te gen een langs de kant van de weg staande asfalteermachine. De fotograaf zag te laat een bocht in de weg. De bestuurder liep bij de botsing verwon dingen op aan het hoofr1 en knieën. Ook zijn echtgenote, de 26-jarige mevr. F. v. d. W. -F raakte ernstig gewond. Zij kreeg eveneens verwondingen aan hoofd en knieën en bovendien een zwa re hersenschudding. Beiden zijn opge nomen in Zonnegloren. De auto van het echtpaar werd volkomen" vernield. Onder leiding van drie natuurgidsen, de heren dr W. F. Roelofs, W. A. van Elmpt en H. Gartner, werd deze wan deling bij gunstig weer zondagmiddag gehouden. Een recordaantal van 125 wandelaars(sters), waaronder een 40-tal jongeren volgden in drie groepen een route door de boswachterij Hees van het landgoed Pijnenburg, bezochten langs brede en smalle paden tal van afwisselende terreinen en bospercelén, bewónderden de prachtige herfsttinten, van de Amerikaanse eiken, beuken en berken en ontmoetten daar diverse soorten paddestoelen, die evenals een paar grote mierennesten, op verzoek van de leiders zorgvuldig werden ont zien wegens hun belangrijkheid in het bosmilieu.' Na afloop dankte, de heer P. M. Wijs muller, voorzitter van de Natuurbe- schermingswacht „Eemland" de talrijke deelneemers(sters) en stelde iedereen in de gelegenheid de mooi geillustreerde brochure „Vogels in herfst en wilder" mee naar huis te nemen. Met een en kel woord werden de leiders bedankt en de deelnemers attent gemaakt op de gelegenheid tot toetreding als lid van de Natuurwacht via het secretariaat Wald. Pyrmontlaan 5, Soestdijk, tel. 2877. Ondanks de gebrekkige statistieken blijkt de bondsrepubliek steeds meer uit oost-Duitsland in te voeren. Deze agrarische invoer stijgt veel harder dan die uit E.E.G.-landen. Logisch, hij is goedkoop. Protesten In het Europese parlement stelt de heer Vredeling steeds maar weer vragen over de Oostduitse. invoer in de bondsrepu bliek. Niet- dat -yragen-helpt, maar de. heer Vredeling is idealist. Hij eist," op" goede gronden overigens,- parlementaire controle op het doen en laten van de E.E.G. Die controle is er, door de tegenstand van Frankrijk, nooit gekomen, maar wèl moet de Europese Commissie inlichtin gen geven aan het Europese Parlement als het daarom vraagt. Vandaar de vra- genstellerij van Vredeling. Aldus komt het Oostduitse lek steeds weer op de proppen. Uiteindelijk heeft hij in zover re succes gehad, dat Bonn tot een op lossing bereid is. Niet de enig juiste oplossing dat oost-Duitsland derde land wordt en daarmee uit. Dat wil Bonn tot geen enkele prijs en het is econo misch gezien oppermachtig in de E.E.G. Bonn zegt thans„Als ik de sowjet zone niet als derde land beschouw, dan mogen jullie het wèl doen En ziedaar, .de vijf andere E.E.G.-landen hebben daar oren naar. Om dit te begrijpen moet men weten, dat nu elk E.E.G.-land (behalve 'Duitsland uiteraard) heffingen ■kan instellen op invoer uit oost-Duits land. De opbrengsten daarvan zullen niet in het E.E.G.-landbouwfonds ..vloeien, maar in elk der vijf staitskas- sen Voert men landbouwprodukten uit naar dé sowjetzone, dan moet elk der vijf staatskassen ook weer de gebrui kelijke subsidie verlenen, maar dat kan mén- verschillend regelen. Men hoopt op meer inkomsten dan uitgaven, uiter aard. Een schijnoplossing Juist omdat men in de E.E.G. de neiging heeft om de landbouwproduktie omlaag te drukken, is de vermelde schijnoplos sing aantrekkelijk geworden. Echter niet voor boer en tuinder. De kwestie is, dat oost-Duitsland vrijwel nooit rechtstreeks naar de vijf E.E.G.-landen achter de bondsrepubliek geëxporteerd heeft Waarom zou het ook? De Westduitse mark is de hardste valuta die bestaat Ook voor de bondsrepubliek is de nieu we regeling aantrekkelijk. Zij kan goed koop inkopen in het oosten en duur ver kopen in het westen. Het geheel gaat sterk lijken op het verhaal van de graanhandel, die ons steeds maar weer voorhoudt dat men in de U.S.A. en in Canada zo goedkoop tarwe kan telen Dat is nog waar ook, maar men vergeel er dan gemakshalve bij te vertellen, dat lonen en lasten ginds een fractie van de onze bedragen en dat onze boeren nooit om die hoge lonen, sociale lasten grondlasten enz. gevraagd hebben. Zo produceren óók de oostblokstaten zeer „goedkoop". Achter het ijzeren gordijn ziet men de nieuwe voorstellen met welgevallen aan Het kan van pas komen af en toe eens wat keiharde marken binnen te halen De E.E.G. betaalt wel. En de Westduit sers verdienen er óók weer aan, juist omdat elke invoer uit hun sowjetzone vervangend is. Door een en ander wordt de E.E.G.- statistiek nog verder onbetrouwbaar ge maakt. Het erge is, dat tegen de nieuwe regeling absoluut niet is op te treden. Men kan alleen op grond van water dichte gegevens aankloppen bij de rege ring en wijzen op de nadelen. Het blijkt echter moeilijk -om zulke gegevens te verzamelen. Dat met name invoer van zuivelprodukten mogelijk is gebleken, alsmede die van eieren en eipfodukten (ook uit andere derde landen) is heel erg. Want juist hierbij kent de E.E.G grote moeilijkheden. De weigering van de bondsrepubliek om haar verlies (de oostzone) te erkennen, komt boer es tuinder duur te staan. $telijke sf ÏOJAAB SIMCA DEALER Van een plaatje kunt u niet kopen, daarom zouden wij het fijn vinden dat u op ouze show kunt ondervinden dat ieder model uit de Simca lijn werkelijk een „plaatje" is. Praat met ons gerust over inruil en financiële regelingen etc. Van harte welkom op onze jubileum Simca show. Ruime parkeergelegenheid aanwezig. SIMCA1000DB "Klein «n groot", vier deuren, uniek In goedkope prijsklasse. SIMCA1000 StFMM.- Nu ook een snelle, nog sportievere Simca 1000, topsnelheid 150 km. SIMCA1100 ©3MM Eert grandioos fijne Simca. Ver bijsterend functioneel. SIMCA 1100 S Ideale nieuwe combinatie prestige en prestaties. Prachtwagen en vrachtwagen voor werkdagen en weekends. SIMCA 1100 iliMl Snel, zuinig, ruim, een handige 1100 bestelwagen. SIMCA 1301 Ruime, economische, zeer repre- sentatieve auto. SIMCA 1501& Zeer snelle, comfortabele auto met verfijnde allure. SIMCA 1501 SI Een werkelijke Grand Tourisme met zeer aanzienlijke prestaties. SIMCA 1501 TFMMTT Representatieve, snelle combina tiewagen voor de winkelier. COUpe SIMCA1200S Bertone's meesterlijke creatie. Top: 175 echte kilometers. COUpe SIMCA1200® Bertone's meesterlijke creatie. Top; 179 echte kilometers. Wie over een misstand schrijft moet aangeven hoe groot die misstand wel is; He laas is dat bij het Oostduitse lek onmogelijk, omdat niemand weet hoeveel goede ren, daardoor clandestien binnenkomen in de E.E.G. Deze uitspraak lokt tegen spraak uitde Duitsers kunnen ten slotte wèl statistieken bijhouden. Zjj doen dat echter maar ten dele. Bovendien kan invoer uit Oost-Duitsland „vervangend" zijn. Een handelshuis kan graan, varkens, gevogelte, eieren, rundvlees, zuivel enz. uit Oost-Duitsland invoeren. Zelfs wanneer dat alles in de bondsrepubliek bljjft is het nóg uiterst schadelijk omdat het invoer uit andere E.E.G.-landen schaadt. Zelfs kan men granen in Oost-Duitsland kopen en daarvan produkten bereiden die on gehinderd in de E.E.G. worden verspreid. Daar blijkt niets tegen te doen te zijn. V

Soester Courant | 1969 | | pagina 3