Alles mag van Pierre Cardin Patat eten en televisie kijken De werkende vrouw is geen unicum Giro- teenagers Prik-limonade geheimen IJZERHAAR Vruchfenfoefje Ondervinding Kinderen zijn dol op limonade, of dat nu de koolzuurhoudende „prik- limonade" is of de met water aange maakte limonadesiroop. Over het al gemeen houden kinderen echter meer van „prik", ook dat is bekend. Maar er zijn toch ook wel uitzonderingen op de regel. Over het algemeen brengt dat voor de moeders bij het inslaan of aanvullen van de voorraad flesjes limonade geen problemen mee; zij we ten immers precies waar hun kinderen van houden? En als ze nu toch gere geld verwend worden met een flesje, waarom dan niet met de wensen van het kroost rekening gehouden? Voor het geld hoeft u het niet te laten, want „prik" kost geen cent meer (of min der). Toch kunnen er zich in dit opzicht wél problemen voordoen, bijvoor beeld op een verjaarspartijtje. Omdat moeder nu eenmaal weet dat „alle" kinderen van prik houden, heeft ze geen flesjes „zonder" in huis en ook geen limonadesiroop. En laat er nu net een kind bij zijn, dat zijn neus voor alle koolzuurhoudende drankjes hartgrondig ophaalt. Dat is spijtig, want ook dat kind wilt u een gezellige middag bezorgen. Toch hoeft dit „probleem" geen pro bleem te zijn, want er is een simpele oplossing voor. U hoeft er niemand voor lastig te vallen, want het geheim schuilt in een doodgewoon suikerklon- je. Een suikerklontje, opgelost in een glaasje „prikkellimonade" doet het koolzuur bruisend als sneeuw voor de zon verdwijnen. Bovendien verzoet het het drankje nog, wat door de meeste kinderen wel op prijs wordt gesteld. U hoeft er dus echt geen slapeloze nachten van te hebben, vooropgesteld dat u er zo zwaar aan zou tillen als een enkele kleine feestganger niet ten volle zou kunnen meegenieten van het limonade-feest. De kleine Corinne draagt een flatteu» Tausendsassa'japonne tje van Treviratvol uit de Schiesser-collectie. De kleur is rood en het heeft rond de hals. en de zij panden witte pasjes. Op de zijpasjes prijken moder ne gouden knoopjes. Een in vallende plooi aan de voorkant geeft extra veel bewegings vrijheid Kinderen zijn haast altijd actief he iig, vooropgesteld dat ze gezond zijn. Omgekeerd kan men er ook bijna wel «eker van lijn dat uw kind ziek is, •la het atilletjea en ongeïnteresseerd in een hoekje blijft zitten. Ik bedoel niet het pruilen, als uw rakker zijn aln niet gauw genoeg krijgt en ik doel ook niet op een zich koppig terugtrek ken in een hoekje als uw kind zich verongelijkt voelt of geen zin heeft een door u gegeven opdracht uit te voeren. Er is ook nog een kleine kans dat het kind zich alleen maar aanstelt, als u meent dat zijn energie uit geblust is. Maar u zult uw kroost wel zover kennen, dat u echte lusteloosheid weet te onderscheiden van een doen alsof. Ook uw kind zal dus wel de hele dag lopen te rennen en te vliegen. Voor al als het een paar uur „vast heeft gezeten" In het schoollokaal, moet de opgekropte energie op uitbundige wij ze worden gespuid. Maar uit welke bronnen put 'n kind al die energie en levenslust? Voornamelijk uit nacht rust (ongeveer tien uur voor de leef tijdsgroep die ik bedoel), uit sport en spel in de buitenlucht en uit een goe de voeding. Weet u wel dat de Nederlandse kin deren langer (groter) zijn dan hun -leeftijdgenoten in vrijwel alle andere geïndustrialiseerde landen? School kinderen van 6 tot 12 jaar zijn heden ten dage gemiddeld 2 centimeter gro ter en 1,5 kg zwaarder dan de kin- deren in dezelfde leeftijdsgroep 10 jaar terug waren. Zo op het oog lijkt al les dus wel gunstig. Maar gaan we de voeding en de gezondheid van on ze moderne kinderen op de keper be schouwen dan zien we, dat daar vaak wel iets aan hapert. HOE KOMT DAT? Laten we meteen maar met de deur in huis vallen: de kinderen van te genwoordig gaan over het algemeen te laat naar bed (televisie) en ook wat de voeding betreft mankeert er vaak veel, heel veel aan. Ze stoppen hun buikjes vol patat en snoep met het gevolg dat ze aan tafel vaak zit ten te kieskauwen. Dat is niet hun schuld, maar de schuld van de ouders. Want zij zijn het die ervoor moeten zorgen dat hun lievelingen met een ge zonde eetlust aan tafel komen en daar de dingen naar binnen werken, die zij in hun groeijaren zo bitter hard no dig hebben. Vergeet nooit dat een goe de, dat iwl zeggen juiste voeding uw kind oplaadt met de noodzakelijke energie en hun de nodige weerstand geeft. Bovendien zijn kinderen die in een goede voedingstoestand verkeren als ze ziek mochten worden er sneller weer bovenop zijn dan hun kameraad jes die minder goed zijn gevoed. Goed eten betekent niet alleen het bord leeg- eten, maar ook datgene eten wat goed voor hen is. De volgende keer zal ik eens twee dagmenu's naast elkaar zetten en u zo laten zien hoe het niet moet en hoe het wél kan. i.,,. -u-.'.-1- .i De werkende vrouw heeft eigenlijk altijd bestaan en is dus geen „uitvinding" i^n de moderne tijd. Het ia zelfs een Victoriaana denkbeeld te menen, dat vroeger zo veel vrouwen in hun heilige beschutte huishouden vastzaten. Afgezien van het feit dat de vrouw het in haar huishouden meestal net zo druk of drukker heeft dan haar op kantoor of in de fabriek werkende man, heeft ze ook veel onge regelder en langere werktijden. Alleen al uit dit oogpunt bezien heeft de werkende vrouw altijd bestaan. Als we het echter in het algemeen over „de werkende vrouw" hebben, bedoelen we daarmee speciaal vrouwen die soortgelijke werkzaamheden verrichten als de mannen. En ook dat soort vrouwen heeft altijd bestaan. Toegegeven dat er door alle eeuwen heen vrouwen zijn geweest die er een betrekkelijk lui leventje van konden nemen omdat ze over voldoende huispersoneel beschikten, behoorden ze to<;h maar tot een betrekkelijk kleine groep welgestelden. Zet daar tegenover eens het aantal vrouwen dat de vorige eeuw in de fabrieken werkte. Statische gegevens bewijzen zelfs, dat honderd jaar geleden het percentage werkende vrouwen in Nederland tweemaal zo groot was als nu. Vandaar dan ook dat we er eens de nadruk op wilden leggen, dat de werkende vrouw geen unicum is, zoals men wel aens boort zeggen. Misschien zit u er een beetje vreemd tegenaan te kijken, tegen de benaming „Ijzerhaar" bedoel ik. Ik zou me kunnen voorstellen dat u er nieuws gierig naar bent geworden wat ijzer- haar precies is. Van melkboerenhon- dehaar hebt u natuurlijk wél eens ge hoord, het is de benaming voor kleur loos haar zonder slag of krul, waar „kraak nog smaak" aan is, om het zo maar eens kort en bondig te zeg gen. Om u meteen uit de droom te hel pen, ijzerhaar is de nieuwste bena ming voor doodgewoon rood haar. N u ja, doodgewoon, veel vrouwen zouden Een geslaagde mlnl-maxi- combinatie met opvallende sluiting aan de lange man tel. Links: Grootmoederslaarsjes doen het goed bij de nieuwe lange mantels van Cardin. Rechts: Lang en kort gaan in de collectie Pierre Cardin niet alleen naast elkaar, maar ook hand in hand. Voor zijn japonnen verwerkte hij veel jersey, omdat jersey volgens hem de vrouw meer vrijheid vajx be weging geeft. Wie ondanks alles liever korte kle ding wil dragen, kan uit zijn collectie mooie mini rokjes kiezen, compleet met brede ceintuurs en me taalversieringen. Mini is deze winter bij Pierre Car din ook vaak ultra-mini, maar dat kan, omdat er lange wollen kousen bij worden gedragen. De zui ver zijde cocktail-mini-jurkjes hebben lange mouwen en de modellen zijn zeer simpel gehouden. Cardin combineert, zoals ik al zei in zijn collectie ook mini met lang, een reden waarom dat „lang" misschien een kans krijgt. Zo laat hij een maxi-man- tel van gladde' wollen stof dragen over een mini rokje van hetzelfde materiaal. Donkere kousen én een kapje van vinyl completeren het geheel. Bij de maxi-japonnen laat hij ouderwetse bottines van on ze grootmoeders dragen. Ze worden met knoopjes of vetertjes tot ove_r -de enkels vastgemaakt. Déze grappige laarsschóenen met dikke hakken tot onge veer 7 centimeter hoogte en met wat spitsere neus dan we in jaren gewend zijn geweest vervangen (of verdringen) de hoge laarzen. Naast deze botti nes, die lang niet ledereen zal willen (of kunnen) dragen, staan de sportieve schoenen met flinke hakken en de stoere molières voor deze winter hoog genoteerd. Ondervinding maakt wijs is al een zeer oud spreekwoord. Helaas slaat het maar al te vaak op duur betaalde les sen, hoewel ondervinding ook wel de gelijk een factor kan zijn die ons dank baar doet terugdenken of die ons een vaardigheid heeft bijgebracht die ons een levenslang te stade komt. Vooral de jeugd moet het hebben van eigen ondervinding. Alles wat de ouderen hun willen aanpraten schuiven ze met een geringschattend gebaar opzij: zij weten het beter, ze zien het ruimer, ze zijn Idealisten en „de ouderen" heb ben hun maar een ttare wereld achter gelaten. En slechts eigen ondervinding zal ze leren dat niet alles zo eenvoudig is. en zo_ gladjes op te lossen als ze aanvankelijk hadden gedacht. Pas dan worden ze rijp om ook wat te leren van de ondervindingen door anderen opgedaan. Want heel wat kunnen we leren door goed om ons heen te zien, door aandachtig te lezen of aan te ho ren hoe levens van anderen verlopen zijn; hoe moeilijkheden en mislukkin gen te voorkomen waren geweesthoe geluk en succes door eigen toedoen be reikt werd. Wanneer we zelf voor moeilijkheden staan, die we nauwelijks kunnen over winnen, dan is het goed ons te spiege len aan anderen, die ze met goed suc ces te boven wisten te komen. Maar toch kunnen we eigen prestaties, eigen beslissingen, eigen karaktertrekken niet zonder meer overplanten op ande ren en evenmin kunnen we het omge keerde doen. Wie zeer sterk is en ge zegend met een robuste gezondheid heeft daarom nog niet het récht de- zélfde prestaties te eisen van een nu eenmaal wat zwakkere broeder. Wie bij z'n geboorte een scherpe blik en 'n logisch verstand heeft meegekregen toont toch dat er aan inzicht nog iets ontbreekt als hij zo snel 'gereed is an deren als „dom" te bestempelenr. Gélukkig is dikwijls de sterke mens, hetzij lichamelijk of. geestelijk bevoor recht boven ander en,dikwijls bereid z'n ondervinding en gaven in dienst te stellen van een iets breder kring dan het eigen ikje. Wie snel in oorde-~ l&n is, zal dikwijls merken hoe prak tische ervaring pas leert hoe vaak zo'n oordeel voorbarig en naast de waarheid is geweest. Jetty er heel wat voor over hebben met ti- tiaanrood haar geboren te zijn. Natuur- lijkt kunt u met de juiste verf (en de juiste kapper) een heel eind komen, maar echt-écht wordt het nooit, al telt u er nog zoveel geld voor neer. - Bovendien mist u misschien net dat „iets" in uw uiterlijk, dat iets dat titiaanrode mensen allemaal van ge boorte hebben meegekregen. Misschien is uw huid net iets teveel getint en mist u dus alleen maar die paar gees tige sproetjes op uw neus, zonder wel ke uw bruinrood nou net een beetje vloekt bij uw verdere (natuurlijke) uiterlijk. Maar om een lang verhaal kort te maken, rood haar hééft wel degelijk iets met ijzer te maken, vandaar dat ik ook begonnen ben het de benaming „ijzerhaar" te geven. De associatie „rood haar-ijzer" is geen nieuwe uit vinding; men vermoedde reeds negen tig jaar geleden dat rood haar ijzer bevatte. Volgens een wetenschappelijk tijdschrift is deze veronderstelling thans bewezen. En voor degenen, die het naadje van de kous willen weten: de natuurlijke kleurstof van rood haar bevat precies een half procent ijzer. Zodat u dat ook alweer weet. Zo'n honderd jaar geleden was de mannengemeenschap nog hecht. De „heren der schepping" beweerden toen (en geloofden ook wat' ze zeidenJ dat alle vrouwen zwak-begaafd waren". Wat duidelijker gezegd betekende dat, dat de vrouw vergeleken bij de man maar heel weinig verstand had. Over financiële zaken mochten zij bijvoor beeld helemaal geen mening hebben, want van geldzaken hadden ze im mers geen notie. Die financiële aange legenheden bleven dus strikt voorbe houden aan het „hoofd der echtvereed ging". In die tijd en zélfs nog na de eeuw wisseling, moest de vrouio maar zor gen dat ze met haar huishoudgeld rond kwam. Dat week- of maandgeld werd bewust of onbewust door de man steeds a. d. lage kant gehoudenmaar het zwakke geslacht was zo goed ge traind en zat zo stevig onder de duim, dat het in de meeste gevallen kon goochelen met het huishoudgeld en voor geen geld van de wereld had dur ven zeggen dat ze er niet van kon rondkomen. Er is in dit opzicht heel veel veranderd Door de emancipatie is de vrouw nu de „kameraad" van de man geioorden. Ze loordt voor vol aangezien en blijkt ook veel meer te kunnen dan de man nen ooit hadden venoacht. Vrouwen hebben zélfs bewezen zeer slimme fi nanciële experts te zijn. Dat geldt niet voor allen, maar er zijn ook mannen die niet kunnen rekenen. Als men een Duits statistiekje mag geloven zal het aantal financieel-mln- ded vrouwen nog sterk toenemen. Het Duitse Spaarkas en Giro Genootschap heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar het aantal jeugdige spaarders en beleggers in de leeftijdsgroep tot 0 jaar. Daarvan bleek meer dan de helft nl, 51 procent, meisjes te zijn. Voor lopig telt deze groep 130.000 „giro teenagers". Zij zullen een niet te ver- waarlozen deel van de cliëntele van de banken worden wanneer deze groep inleggers zich zo dynamisch blijft uit breiden. We hebben deze gezonde, heerlijk- frisse versnapering maar „toetje" genoemd, doch ze kan natuurlijk ook heel goed dienst doen als een verkwikkend hapje in plaats van het gebruikelijke kopje thee, of als smakelijke „garnering" van een-televisieprogramma. U maak het als volgt klaar: Schep achtereenvolgens een laagje Corn Flakes, frambozen of aardbeien (uit blik), perzik schijfjes en eventueel suiker in een'hoog glas. Herhaal dit nog een keer. Serveer de versnape ring met koude melk of even tueel vanille-ijs. U zult zien dat u bij Jong en oud succes zult hebben met dit frisse - hapje.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9