Soest toen - Soest nu POLITIEK ACCOORD MISLUKT Grote bazar in „De Rank" Wie nam de girocheque mee Nieuwerhoekplein gereconstrueerd V.V.V.-nieuws Huisvesting gezocht voor Duitse kinderen Het oog gericht op Duitse moed Adjudant G. Pasman vandaag met pensioen Turken in botsing met tegenligger Vrijdag 31 oktober 1969 48e jaargang 110. 83 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 •ass&fci' Met de verwoede pogingen om te ko men tot een linkse politieke concen tratie voor de komende verkiezingen wil het niet erg lukken. Het "Proges- sief Akkoord", het P.A.K., zou aan vankelijk moeten gaan bestaan uit: Partij van de Arbeid, Pacifistisch So- cialistiche Partij, Partij Politiek Radika- len en D' 66. Maar laatstgenoemde par tij toonde al direct weinig animo om zich in het P.A.K. te laten inkapselen. Begrijpelijk, want afgezien van het feit dat haar politieke inzichten nogal verschillen van de meest links gerichte groepen in de gedachtensamenhang, heeft D' 66 thans de beste papieren voor een goede eigen vertegenwoordiging na de komende verkiezingen om daarvan teloor te laten gaan door een volle dige samenwerking met links. Hier en daar wordt plaatselijk nog wel gezamelijk gepraat, maar tot veel re sultaat leidt dit niet. Een gezamelij- ke vertegenwoordiging in een gemeene- raad kan in sommige plaatsen echter minder bezwaren opleveren, omdat in dit lichaam de politieke inzichten min der tot gelding komen, er over de plaat selijke behoeften in vele gevallen min der politiek genuanceerd wordt gedacht. Maar nu heeft het congres van de P.S.P. met meerderheid van stemmen besloten om zich ook uit het P.A.K. terug te trekken, althans op landelijk niveau, dus voor de provinciale- en voor de kamerverkiezingen. Waar men plaatselijk al tot contacten was geko men, mag dat worden voortgezet maar akkoorden moeten eerst ter goedkeuring aan het hoofdbestuur worden voorgelegd. Daarmede is het P.A.K. dan feitelijk wel definitief van de baan, want er resten ervoor nog slechts de Partij van de Arbeid en de meest wel heel wei nig betekenis hebbende P.P.R. Die P.P.R. kan zich zonder bezwaar op nemen in de P. v. d. A.,waarin ze het meest thuishoort en waarbij deze K.V.P.-verontrusten zich beter direct hadden kunnen aansluiten dan nog weer een eigen partijtje te willen stich ten. Het is op het P.S.P-congres bijna tot een scheuring gekomen tussen voor- en tegenstanders van het samengaan in het P.A.K. Het is nog net voorko men, maar dc vraag blijft of het er uiteindelijk toch niet van zal komen Er is namelijk een niet te verbloemen tegenstelling tussen de ware pacifis ten in de partij en de meer revolu tionair ingestelde uiterste linker vleu gel, die het geweld bepaald niet schuwt en het pacifisme alleen maar gebruikt ten aanzien van de nationale militaire kracht. In de P.S.P. zijn vele revolutionaiz'en terecht gekomen, die liever niet tot het wat besmette communisme wilden overgaan, daarom in de P.S.P. een kans zagen hun revolutionair-socialis tische gedachten tot uitdrukking te la ten komen, daarbij desnoods het ge weid niet schuwend. Dat gaat na tuurlijk niet samen met zuiver pacifis me in algemene zin. Zo blijkt links dan veel meer ver scheidenheid te kennen dan aan de rechterzijde het geval is. Tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. ontstonden wel reeds belangrijke punten van overeenstemming voor politieke samenwerking en even tueel samengaan. Die ontwikkeling zet zich langzaam maar zeker voort, op alle niveau's. Men ontveinst zich daar bij niet rekening te moeten houden met de jongeren, de meer radicalen, in ieder der drie partijen, maar dat heeft dan ook zijn goede uitwerking op de gezamelijke progammapunten, waar aan een zekere progessiviteit niet ont zegd kan worden. Natuurlijk zijn er ook onder deze groe pen, vooral aan protestants-christelij ke zijde, weer mensen die dat samen gaan tussen katholieken en protestanten niet zint, waardoor dan andere kleine protestante groeperingen weer wat winst kunnen behalen, zoals in Lelystad is gebleken. Maar in ieder geval komt er aan de z.g. rechterzijde - kunnen we daarvan eigenlijk nog wel spreken? - meer po litieke duidelijkheid dan aan de andere kant waar juist het hardst om duide lijkheid is geschreeuwd na de vorige verkiezingen. De politieke verdeeldheid van het Ne- derlanadse volk zal bij de komende verkiezingen in 1970 en 1971 daarom nauwelijks meer minder zijn dan zij na de oorlog al was. Het schijnt juist eerder erger te worden door de grote genuanceerdheid aan de linkerzijde. En dat is eigenlijk jammer, want een eens gezinder oppositie met een duidelijk progamma zou een beter en begrijpe lijk progamma zou een beter en be grijpelijker alternatief kunnen stellen dan thans het geval is, hetgeen de po litieke discussie ten goede zou komen. Vandaag, van half acht tot elf uur, en morgen (zaterdag) van drie tot tien uur, wordt in De Rank de jaarlijkse bazar van de Christelijk Gereformeerde kerk gehouden. Gedwongen door het grote succes van de bazar van verleden jaar, toen de bazar werd gehouden ten bate van het orgel-, heeft men nu he* oog laten val len op de zaal van De Rank, daar de zaal in gebouw Middelwijk veel te klein bleek. De bazar, die nu wordt gehouden is geheel ten bate van een in de kerk aan de Julianalaan te plaat: en cen trale verwarmingsinstallatie, ter ver vanging van de huidige afgekeurde in stallatie. Evenals vorige jaren heeft ook ditmaal de jeugd de organisatie en de uitvoe ring geheel in handen. Op de bazar zullen de gebruikelijke attracties aan wezig zijn. waarvan wij slechts willen noemen het draaiende dart-spel, dub beltjes gooien en schieten. Ook de middenstand heeft zich weer niet onbetuigd gelaten en in ruime mate de Amerikaanse verkoping aan het eind van de avond mogelijk ge maakt. Ongetwijfeld zal aan het einde van de bazar een flink gedeelte van de benodigde zestienduizend gulden bij elkaar zijn gebracht, dankzij de jeugd. Op vrijdag 24 oktober, 's avonds pl.m. 19 uur, werd op het postkantoor te Soest een girocheque groot ƒ258,18 uit betaald, betreffende kinderbijslag van de Raad van Arbeid. Per abuis echter werd door de houder van de cheque gelijktijdig met het hem uitbetaalde bedrag de cheque weer meegenomen. Aangezien hierdoor de betreffende post ambtenaar gedupeerd is, verzoekt deze de betreffende persoon beleefd de cheque aan het postkantoor te willen inleveren. Gelijktijdig met het leggen van rio lering in de Vredehofstraat, heeft men een aanvang gemaakt met de recon structie van het Nieuwerhoekplein, waarmede men beoogt een einde te maken aan een onoverzichtelijke situ atie. Op de plaats van het plantsoentje, vlak voor de mini-winkelgalerij, is nu een w'ég gekomen, waardoor het verkeer, komende van de richting paleis, zonder al te veel moeilijkheden de Koningin- ne'aan kan oprijden. Het verkeer ko mende van de Koninginnelaan en dat tU ïting Amsterdam gaat, heeft het on danks de veranderingen beslist niet eenvoudiger gekregen, terwijl het ver keer, komende uit de richting Amster dam, dat de Julianalaan op wil rijden, helemaal voor problemen zal komen te staan. Duidelijk is in ieder geval, dat deze veranderingen beslist niet de laatste zullen zijn, temeer, daar ook het ver keer uit de richting Amersfoort, dat de Koninginnelaan op wil rijden, o.i. ook voor bijzondere problemen komt te staan. Daar er al door enkele kampeer- enthousiasten gevraagd werd naar de mogelijkheden op dit gebied in ons eigen land, vestigen wij graag de aan dacht op uitgaven, waarin diverse ge legenheden worden genoema, die, wat hun ligging en accomodatie betreft, de moeite waard zijn. U weet het, men moet er vroeg bij zijn om te bespreken en van een plekje verzekerd te zijn, vooral wanneer uw plannen precies in de zomervakantie liggen. Het bekende boekje „Camping Holland" dat meer dan 2000 adressen bevat, is natuurlijk in de eerste plaats aan te bevelen. Verder kwam kersvers bij ons binnen de Recreatie-krant 1970, een uitgave van de Stichting Recreatiecentra der Ned. Herv. Kerk. Dat u hierin ruime keuze heeft, kun nen wij u verzekeren. Ook speciale tarieven, zoals Paas- en Pinksterweek endtarief worden u geboden. Wij no digen u dan ook uit dit krantje even te komer meepikken, wanneer u in de buurt van ons kantoor bent. Wilt u nog eens een uitje, waaraan uw opgroeiende kinderen nuttig plezier be leven, trekt u dan met hen naar het Evoluon in Eindhoven. In deze eeuw van technische vooruit gang, waar de jeugd middenin staat, mag een kijkje in de wondere wereld van draden en knopjes, waardoor het heelal in onze eigen wereld funktio- neert, niet missen. Het vouwblad in zakformaat toont q wat u te zien krijgt. Ook hiervoor geldt: wip even bij ons binnen. Lange Brinkweg ter hoogte van de Brandweerkazerne, rond 1940 De Pax Christiebeweging, afdeling Amersfoort, organiseert ieder jaar om streeks Kerstmis een vakantiereisje voor kinderen uit West-Berlijn. Ook dit jaar komen pl.m. 50 kinderen naar Amersfoort en omgeving. Voor deze kinderen wordt tijdelijke huisvesting gezocht en aangezien ge bleken is, dat ook Soester ingezetenen hiervoor geïnteresseerd zijn, voldoen wij gaarne aan het verzoek van deze be weging deze oproep te plaatsen. Voor nadere inlichtingen kunt u zich richten tot het contactadres, de heer G. J. v. d. Linden, Beatrixlaan 12 te Soest, tel. 2451. De herwaardering van de D-mark met 8Vs (van Bonn uit gezien, voor het buitenland bijna 9 1/3 is vooral in de V.S., Engeland en Frankrijk min of meer begroet als een verheugend te- ken dat west-Duitsland onder kanselier Brandt bereid is zijn plicht te doen. Een plicht die dan inhoudt dat een eind gemaakt wordt aan een voor de hele wereld lastige situatie. Dat is een beetje onzin: dat de feitelijke hoge waarde van de mark ten opzichte van de andere valuta lastig werd door spe culatie tegen dollar, pond, Franse frank is niet zozeer de schuld van de Duit sers en daarom kan men moeilijk van een morele plicht spreken in deze zaak. Zelfs al kon men dat, dan is het aan tal voorbeelden gering waarin landen monetaire beslissingen van deze draag- wijdte nemen alleen om anderen uit de nesten te helpen. De Amerikaanse, Britse en Franse vreug de heeft vooral betrekking op het feit dat ze nu door de (voor kopers) ongun stiger markenkoers beter op de wereld markt kunnen concureren met de pro ductie van west-Duitsland. In dit op zicht zal niemand grote wonderen ver wachten, maar het helpt ongetwijfeld juist deze drie landen bij hun interna tionale handel. Een andere zaak is dat Duitsland op de wereldmarkt ook te maken heeft met een andere concurrent van belang: Ja pan - speciaal op het moeilijkste maar zeer profitabele terrein van de dure kapitaalsgoederen. Japans positie in thans in vele opzich ten te vergelijken met de Duitse van voor de revaluaie: ook de yen behoort tot de ondergewaardeerde valuata's en om alle problemen op te lossen zou To kio een voorbeeld mogen nemen aan Bonn - maar het is de vraag of dit zal gebeuren: de Japanners zullen niet zo happig zijn een voordeel op te geven. In dit licht bezien kunnen we beter spreken van Duitse moed dan van Duitse plicht. Overigens is het effect van de revaluatie bij lange nog niet te overzien. Ook doordat we niet we ten wat er nog verder veranderd in 't stelsel van wisselkoersen. Ministers van financiën en presiden ten van centrale banken geven aller- wege ontkenningen ten beste over hun plannen om de markt geheel of gedeel telijk te volgen - of ze insinueren het juist wel te doen. Maar op geen enkel gebied wordt zo vaak overtuigend ge logen als juist op dit. In menige hoofd stad wordt even de kat uit de boom gekeken voor er verrassende maatre gelen komen - soms gedwongen door ontwikkelingen op de valutamarkt dit zeker niet plotseling tot rust is gt- bracht. KANTMAM. Dezelfde plaats nu Adjudant G. Pasman gaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het Soester politiekorps, dat hij zeer vele jaren heeft gediend, verlaten. In verband met zijn afscheid is heden middag in de brandweerkazerne een i'eceptie gegeven, waarop wij dinsdag nader terugkomen. De heer Pasman werd op 16 oktober 1909 te Wilp in de gemeente Voorst geboren. Na zijn schoolperiode volgde hij een opleiding voor timmerman. Dit vak beheerst hij nog steeds, al oefent hij het alleen nog maar als hobby uit, want na in 1928 en 1929 zijn militaire dienstplicht te hebben vervuld, besloot hij als sergeant van het 20ste Regiment Infanterie te gaan solliciteren bij de politie. Eir.d 1929 trad hij toe tot het korps politietroepen, dat hij beschouw de als een springplank naar een func tie bij rijks- of gemeentepolitie. De ze stap deed hij in maart 1936. Uit ruim tweehonderd sollicitanten werd de heer Pasman benoemd tot agent van politie te Soest. Elf jaar later werd hij tot hoofdagent en een jaar later ot brigadier benoemd. Dat was op 1 januari 1947. Sinds 1 juni 1955 is de heer Pasman adjudant. Een zeer groot deel van zijn politionele loop baan bracht de heer Pasman door bij de recherce, waarover hij een boek zou kunnen schrijven. Als rechercheur toonde de heer Pas man, over een grote dosis werklust, uithoudingsvermogen, enthousiasme en geduld te beschikken. Elke zaak, of het nu een moord, een overval, een grote of kleine diefstal, 'n aanranding, een brandstichting, een verduistering of een burenruzie was, kreeg zijn vol le aandacht. Mede door zijn speurzin en het hechte teamverband, waarin de recherche steeds heeft gewerkt, heeft men de meeste zaken tot een oplos sing kunnen brengen. Kort na zijn indiensttreding bij het Soester politiekorps trad de heer Pas man in het huwelijk met mej. J. van Loo. Op 2 juni 1937 vond de huwe lijksvoltrekking plaats. Het echtpaar Pasman heeft thans drie dochers. In de oologsjaren nam de heer Pas man actief deel aan het verzet, over welke periode hij met enige terug houdendheid maar niettemin zeer boeiend praat. Gezien zijn beroep, bc hoeft het niet te verwonderen, dat het jagen tot zijn favoriete hobby's be hoort. Daarnaast was hij een actief lid van de Soester Politie Sport Ver eniging, zowel wat betreft de spor- beoefening zelf als het daadwerkelijk meehelpen aan de activiteiten van de Ivereninging. De heer Pasman ontpopte zich als een goed schutter en een be kwaam schutter en een bekwaam schaatsenrijder. De heer Pasman heeft op elf dagen na van de veertig dienstjaren volge- maakt. Vanmiddag heeft hij afscheid genomen, eerst van het korps, later van allen buiten het Soester korps. Zijn plaats zal vanaf morgen worden in genomen door adjudant v. d. Meulen, Momenteel bij de algemene dienst. D DD Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de Molenweg zijn dinsdag drie personen gewond geraakt. Op de Molenweg reed, de 28-jarige Turk H. B. uit Soest onder toezicht van zijn landgenoot B. U. uit Amersfoort. Vol gens de verklaringen van de beide Turken zijn zij daarna aangereden door een bestelauto, die hen slinge rend tegemoet kwam. Deze bestelauto werd bestuurd door A. M. van O. uit Soest. In ieder geval vond een bot sing plaats, waarbij alle drie de in zittenden van beide wagens gewond raakten. Zij zijn overgebracht naar Zonnegloren, maar mochten in de loop van de avond weer naai huis. Beid 2 voertuigen lieDen aanzienlijke schad* op. SOESTER QORANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag

Soester Courant | 1969 | | pagina 1