m MAZDA MIRJA MUURLING DRAAGT VOOR UIT EIGEN WERK TON SIMM WE[1NTN ruime sorterin9 Eerste Gooise Kleding Verhuur Simca jubileum-show Coöperatieve landbouwvereniging opende winkel HET NEUTRALITEITSSPR00KJE MET RAAD EN DAAD Krabbels van Knelis ENGEL FRANS BOSMAN ÏVOLVOj Garage ,DE SOESTER' FRANS BOSMAN Gevonden voorwerpen Groet een vrind en help een kind Ook grijze jacquets 1 FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Schott Haardroogkap van 82.50 kortingf 22, nu 60,50 VAN SCHALKWIJK VOOR BABY'S HUIDJE FRANS BOSMAN Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijscltool Politieagent was inbreker te slim af FRANS BOSMAN VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 Vast staat dat voor autorijdende vrou wen geldt: óf ze zijn erg goed óf ze zijn erg slechte rijdsters. Een midden klasse bestaat niet. Of dit bij poëtici ook zo is, zal eens onderzocht moeten worden. Wel zijn er minder dichteressen dan dichters. Verder zijn vrouwen directer, drukken zich simpeler uit, zoeken hun onder werpen dichter bij huis. Het volgende vers van de hand van Mirja Muurling-Voorthuis kan alleen door een vrouw onder woorden gebracht zijn. De korte regels en het ontbre ken van de interpunctie is wel modern maar vaak niet functioneel. Nuttige handwerken ideeën spinnen woorden weven zelfkanten klossen relaties knopen beweringen breien voorstellen haken dagdromen borduren vreugden merken voortdurend werkstukken inzetten lapjes applikeren van vallen en opstaan verlangens kruissteken leven broddellap Volautomatische WASAUTOMATEN ƒ548,— (5 kg) Telefoon 3367 „Ik verander met de tijd mee. Verstar ring is veel erger. Het versterven en weer opstaan - dat is leven. Ik zoek de schoonheid, maar niet naast de wer kelijkheid", zegt Mirja Muurling, in de eerste plaats moeder, vrouw en huis vrouw. Ze is praktisch ingesteld, heeft een druk leven achter de rug en vindt zichzelf een doe-mens. In 1958 werd ze gemeenteraadslid in Soest voor de protestants-chritelijke partijen, gaf leiding in de vrouwenbeweging, maar na 7 jaar is zij fysiek volkomen in el kaar geklapt Nu pas heeft ze weer tijd om zich helemaal aan haar hobby te wijden „Ik had altijd al een pen netje, mijn verhalen op school voor gelezen, ik won declamatiewedstrijden, schreef voor kranten en heb steeds graag op het toneel gestaan." Ze wordt vooral geinspireerd door de natuur. Ed Hoornik schreef destijds, in een ooievaar-smaldeeltje, over zijn eigen werk: „Mijn gedichten zijn niet ontstaan uit overvloed, maar uit gemis". Voor Mirja Muurling is poëzie aanvulling, toevoeging. Zij schrijft „tussen neus en lippen" door, wat ook de titel is van haar laatste bundel (1969). Zij gelooft ook wel dat de mensen niet op haar gedichten zitten te wachten. Maar voor haar is de dichtkunst een streven en een hang naar het volmaakte: „Je kunt je niet altijd aanpraten dat het alle maal zo moeilijk is, anders houd je het niet uit. Ik wil uit de narigheid komen en ik zie dan ook altijd wel een gaatje. Ik schrijf over allerlei voorvalletjes in de dag. Ik ontluister niet, ik onttakel niet. Wat lelijk is, wil ik aankleden". Geridderd een pad dik bezaaid met confetti tipperade parade van bloesemende vogelkers mezengeluidjes als dunne melodietjes een oude wijze tuinkabouter wenkend aantreden daar en eigenhandig hing hij mij de versierselen om mehorend bij de orde der kleine dingen liefhebbers De vorige week las Mirja Muurling gedichten voor in het bejaardencen trum Braamhage. Samen met Rie van Harten-Van Ingen (piano) bracht zij een programma van poëzie en muziek voor een zeer dankbaar publiek. De semie-klassieke melodieën en de wat romantisch-barokke gedichtten oogstten een uitbundig applaus „Wij brengen programma's op de herfst, het voor jaar, over kerstmis etc. Dit voorlezen van mijn gedichten met muzikale out lijsting geeft een extra dimensie aan mijn poëzie." Wolken wat doe je er aan als je in wolken witte bergen ziet die je gewoon beklimmen kunt moeiteloos zonder pikhouwelen ijstoppen die je zomaar neemt of het niets is duizelingwekkende diepten die je zonder meer overbrugt blauwe gletsjers waar je vrolijk afroetsjt als een kind van de glijbaan in een speeltuin wat doe je eraan niets Foto C. J. van Dooremaal Vossenjacht als het goed is pleegt de mens achter de waarheid aan te draven als een felle bloedhond achter z'n prooi neus konstant op het juiste spoor jagende naar hetgeen vóór hem is verlangend haar te verslinden wat is waarheid een nep vos op sleeptouw Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 IBi vanaf 6895,— incl, B.T.W. Oft. dealer voor,Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest gelukkig maar JAN VISSER KLEURENTELEVISIE Blaupunkt vanaf 1598, Dealer Blaupunkt, Philips, B O Telefoon 3367 speciaaladres binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 3378 Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: kinderbril, pakket met 29 grammofoon platen, kinderjack, snijapparaat, etui met huissleutel, twee sleutels aan ring, bloedgroepkaart, groene knipportemon- naie, zilveren kettinkje, gele regencape, damespolshorloge, damesfiets, donker bruine dames parapluie, gouden bro che, damesparapluie, wamesportemon- naie, schooltas met boeken, bromfiets- verzekeringsplaatje, actetas met gereed schap, rieten kindertasje, rolschaatsen, parkiet, paar bruine dames glacé handschoenen. Aan komen lopen: jong poesje. Unicef is het Kinderfonds van de Ver enigde Naties. Het betekent, Hulp en Hoop voor alle kinderen, waar ook ter wereld. Hulp bij ziekte, ondervoe ding, verwaarlozing. Hoop op een ge lukkige toekomst. Om aan de financiële middelen te ko men is een prachtige serie wenskaar ten samengesteld, terwijl bovendien 'n zeer mooie agenda met 54 reproducties in kleuren voor dit doel in de verkoop wordt gebracht. Mevrouw Rademakër, Lange Brinkweg 62, alhier, kan als vertegenwoordigster voor Soest niet alleen de verkoop be hartigen. Daarom zoekt zij adressen en personen, die zich eveneens met de verkoop willen belasten. Zij, die hier aan willen deelnemen, gelieve zich met bovenstaand adres in verbinding te stellen. Tet gelegnheid van het 10-jarig Simca- dealerschap organiseert Alex van Keu len N.V. te Amersfoort (Amsterdamse weg 29) vandaag en morgen een Sim ca Jubileum Show in en om het restau rant van het Dierenpark te Amersfoort aan de B. Wuytierslaan 224. Men zal daar het gehele verkoopprogamma kun nen hek-ijken en in bedrijf kunnen zien. Geëxposeerd worden onder meer de Simca 1000, de 1100, de 1301, de 1501 en de 1200 Sport Coupé. De show is vandaag nog tc zien tot 22.00 uur en morgen van 10.00 uur tot 22.00 Uur. Van Keulen N.V. heeft al enkele malen eerder derglijk shows gehouden en niet zonder resultaat. De laatste maal trok men vele duizenden bezoekers, vooral ook van buiten Amersfoort. Simca behoort momenenteel tot het Chrysler-concern, dat na General Mo tors en Ford de derde plaats op de wereld-automarkt inneemt. Voor de modellen 1970 biedt Simca aanzienlijke verbeteringen op de meeste wagens. Deze hebben betrekking op de „styling" en op de technische eigen schappen. Op alle meest luxueUse uitvoeringen werd de binnenkleding aangepast aan de carosseriekleur. Daarmee heeft een wagen met een groene carosseriekleur een bruin stuurwiel en een beige bin nenkleding. Verder is de stootrand van het dashboard, de bekleding van de armsteunen, de hemelbekleding en het moquette vloertapijt aangepast aan ge noemde kleuren. Om de styling verder door te voeren hebben de dashboards van de modellen llOOm, 1301 en 1501 een heel andere vormgeving gekregen en zijn thans met ronde klokken uitgerust. Wat de 1501 Special en de 1501 Special Tourist be treft: deze modellen hebben een nieuw front gekregen, rechthoekige, inge bouwde logeen-verstralers, welke de wa gens een sportief karakter geven. Nadat de Coöperatieve Landbouwver eniging Soest" zich al meer dan drie envijftig jaar heeft bezig gehouden met het leveren van door de leden be stelde zaden, meststoffen en veevoe ders, heeft men woensdagmiddag een speciaalzaak geopend in de voormalige directeurswoning direct naast de oude zaak „in het groot". Reeds vele jaren bleek er behoefte aan een dergelijke zaak naast de be staande activiteiten. Niet alleen de le den, maar ook particulieren begonnen steeds meer de weg naar de „Coöpera tie" aan de Torenstraat te vinden. Vooral met de komst van de moderne meststoffen en bestrijdingsmiddelen werd het steeds drukker aan de Torenstraat. Naast de grootverpakking turfmolm, compost e.d. kwam er steeds meer vraag naar tuingereedschappen en aanver wante zaken. In de bestaande ruimte was er onvoldoende mogelijkheid om die artikelen op een aantrekkelijke wijze te kunnen brengen en men zocht naar een royale gelegenheid die als speciaalzaak ingericht zou kunnen wor den. In het pand waarin tot voor enkele jaren de directeur van de Coöperatie woonde, vond men de oplossing. Na overleg met architect G. Voskuilen werd tot een forse verbouwing beslo ten, die werd uitgevoerd door het aan nemersbedrijf Uyland. Naarmate de verbouwing vorderde breidde het assortiment zich uit, en naast de reeds lang gevoerde artikelen op land- en tuinbouwgebied, kwamen er voeders voor kleine dieren en spe ciaal gereedschappen bij. Woensdagmiddag om half drie over handigde de voorzitter van de Coöpe ratie, de heer Van Roomen, de oud directeur, de heer W. P. Hilhorst, de sleutel, die daarmede de deur van de winkel opende, in welk pand hij tot voor enkele jaren nog woonde. Dit pand werd in korte tijd omgevormd tot een moderne winkel. Een aanwinst voor de Torenstraat. De bedrijfsleider, de heer Meiresorme en de winkelchef, de heer Doornik, staan garant voor een deskundige voor lichting in dit eldorado voor ama teur-tuinder en dierenliefhebber. Direct na de opening bestond er gele genheid voor belangstellenden om de nieuwe zaak te bezichtigen, die opge fleurd door de vele bloemstukken, een werkelijk feestelijke indruk maakte. Donderdagmorgen om half negen werd met de verkoop begonnen. KOELKASTEN (zeer lage prijzen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 Van de dertien in 1970 door Simca aangeboden kleuren zijn er negen nieu we kleuren en zeven metallic lakken. Op het gebied van technische verbe teringen wed het motorvermogen van de 1000 en de 1100 serie vergroot. De ze vergrotingen werden verkregen door uitsluitend wijzigingen aan te brengen in de vorm van de verbrandingskamers. Doordoor ontstaat rond de kleppen een beter gasmengsel. Ook van de Coupé 1200S is het ver mogen vergroot, doordat de compressie- verhouding iets werd verminderd, waar door ook een verbetering van het brand stofmengsel werd bereikt. Deze vermo genstoename gaat gepaard met verhoogd motorkoppel bij een laag toerental, een hogere maxium snelheid, kortere acce leratietijden en een geringer benzine verbruik. VRUCHTGEBRUIK. - Als je het vruchtgebruik van een huis hebt, moet je dan de onkosten van rioleringaan- leg van huis tot straat betalen of is dit voor de eigenaar Antwoord De vruchtgebruiker is vol gens het Burgerlijk Wetboek art. 843, alleen vrijgesteld van „grove repara ties" (dit zijn die van zware muren en gewelven, van balken en gehele da ken, van dijken, winterkaden, gemet selde waterwerken, steun- cn scheids muren). Alle andere reparaties zijn ten laste van de vruchtgebruiker, evenals grondrente, verzekeringen en op het. goed drukkende belastingen. Het komt ons dus voor dat deze kosten voor re kening van de vruchtgebruiker zijn. INSECT. - Abonné stuurt ons 'n dier tje met verzoek om inlichtingen. Antwoord Dat beestje is één van de vele sporten vliegen die schadelijk zijn. Voorkomen is beter dan genezen. Berg alle meelsoorten, macaroni, maizena enz, in blikken of plastic bussen op, laat geen resten liggen, betracht dus de uiterste zindelijkheid. Kasten enz. worden van tijd tot tijd schoonge maakt en met een huishoudinsecticide bespoten, vooral naden en kieren. Niet spuiten als er nog levensmiddelen in aanwezig zijn. Vliegende insecten be stuiven of bespuiten met een huishoud insecticide. voorbereiden zo goed ze kunnen. Wat De "angstvallig nauwgezet in acht ge nomen" neutraliteit van Nederland bij het begin van de tweede wereldoorlog is door prof. dr. L. de Jong ontmas kerd als een sprookje. In een rede voor de Koninklijke Academie van Weten schappen onthulde hij dat buiten we ten van de minister-president - en vaak ook buiten elkaar om- door ver scheidene politieke en militaire ambts dragers wel degelijk plannen gesmeed werden met de Fransen en Engelsen voor het geval een Duitse inval zou komen. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Tenslotte was bekend geworden dat Hitier Nederland op zijn lijstje had staan voor een overval, ook al kwam dit bericht dan niet via een officiële nota tot Den Haag. Wat dr. De Jong schildert is een merk waardige vertoning: enerzijds een re gering die strikt formalistisch neutra liteit voorstaat en beoefent, geheel vol gens de regels van het diplomatieke spel, anderzijds nuchtere mannen die rekening houden met de feiten en zich EXTRA AANBIEDING met zware telescoop statief, 4 standen regelbaar, MET VOLLE GARANTIE ALLEEN BIJ; ELECTRO TECHNISCH BUREAU Stcenhoffstraat 55 - Soest - Tel. 2906 niet zo heel goed was. Nakaarten Het voornaamste gevolg van hun of ficiële bezigheden was nog wel dat er althans een kans voor koningin Wilhel- mina en het koninklijk gezin was om in de meidagen te vluchten en van over de grens van Nederland als natie ondanks de bezetting te handhaven. Dit alles zou een beetje onpraktisch na kaarten zijn zuiver en alleen voor his torici, die dan weer eens kunnen vast stellen dat je het schrijven van ge schiedenis maar liever niet moet over laten aan de direct betrokkenen. Tenslotte zat het sprookje van de neu traliteit er zo degelijk in bij vrijwel iedereen, dat na de bevrijding de par lementaire enquête-commissie er nog dapper op voortborduurde: gegevens die op het tegendeel wezen kwamen niet te pas in de gedachtengang waarvan men a priori uitging en werden ver- verwaarloosd. Voor historici onaanvaard baar, maar wel logisch. Hogere rekening Een heel ander en buiten De Jongs vakkringen nuttiger aspect van deze op heldering is dat duidelijk getoond wordt hoezeer zelfs maar het pogen neutraliteit te betrachten een onmoge lijkheid is, een poging eigenlijk om de ogen te sluiten. Tenslotte iag Nederland - en het wist dit - in het gebied waar zich de dramatische ontwikkelingen af speelden. Het kon desnoods zelf zeggen dat er buiten wenste te blijven, maar meer dan een wens kon dit nooit zijn. An deren konden ook zo hun gedachten hebben - Hitier had ze. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dajje toch meraokels goed ken marreke daat mlt verstrieke vaan de jaore ok de gewoon tes vaan de minse ant veraandere slaon. De ellende vaan de koms vaan de tille- viesie komme wullie zo laangzaomerhaand weer te bove, de minse beginne weer un bietje tied voor aore dinge en mekaor te kriege. Daas maor goed ok, waant ut begon der un bietje op te lieke, daat a^, ut blauwe oog angong, de weruld uuttè- storreve waas. Om der maor heulegaor niet van te praote aster bievoorbeeld un voetbaalwedstried op de tillevisie vaalt te bekieke. Noenk staot ut as un paol bove waoter daat de minse van teugeswoordug ovur un paor cente meer as vreuger kenne beschikke. Der magge dan wel weer minse weze, die zeige daat vreuger overaal veul meer gezelligheid waas, daat de minse veul meer voor mekaor ovur haade, zongder daat zullie zeje: „waat levert ut op". Waant das waor, aster teugeswoordug door iemaand voor un aandur waat edaon wordt, dan kejje der dongder op zeige, daat ant end vaan ut karwei de vraog naor vore komp: „maak effe beure Maor ik wouw ming noeng nie mit de fienansjeele kaant vaant teuguswoor- duge leve of vaan daat vaan vreuger bezug gaon hou we, maor heul gewoon mit de huus, tuun en keuk dinge, waorbiek ut spesiejaol effe ovur de tuun-dinge wouw hebbe. Vreuger hajje un mooie tuun ajje der un heule kwaak groente en meer vaan daat soort dinge in haad staon, en as ut der goed bie sting, daan waast nie allenug mooi, maor ok heul maakkeluk, en meraokuls goejekoop. Maor das ter noeng nie meer bie. De grote tuune-tied is voorbie, der worde allenug nog maor huuze gebouwd mit bar kleine tuune en soms heulegaor niks, om vaan de flets maor nie te praote. Ajje noeng zoon klein stukkie grongd hep, daan begin je der nie meer an om der groente in te zaoje, daan mot te der blomme in komme, en das vaok ok de wens van moeder de vrouw. Ik bin ech nie de enugge die daat in de gaote hep, waant ajje zo om je heen kiek, en je lees de kraant un bietje goed, daan vaalt ut goed op daat haos in aale straote wel iemaand is, of un winkel staot, waor je vaan allus ken kriege voor de tuun. Un mins hoef geen boer meer te weze, om mit goed reezultaot in de tuun te warreke. Mit de veule dinge van teu- guswoordug ken un vriejer mit twee linkse haande voor tuunder gaon speule. Zellufs bie de kruienier kajje blom- bolle en plaante kriege. Ut magge daan op daat gebied geen vaakminse weze, daat hoef ok nie meer teugus- woordug. Op de zak, waor de spulle in zitte staot krek hoe of dat spul de grongd in mot en wanneer je der op maag rekene daat ut spul mit zu neus bove de grongd uutkomp. Ut ken haos nie meer beure daat ut mis gaot en ast toch nog nie goed is egaon, daan mojje de tuun maor laoie voor waattie is, daan staon der ovur un paor jaor toch un kwaak plaante in, aal staon hullie naome daan nie in zo'n bar goeje reuk. Ut enugge waork un bietje mee zit. enk zaal de enugge wel nie weze, ut is toch eigeluk veul beter daat je blomme en plaante gaot kope bie iemaand die je ok ken zeige hoe ot je ut mot doen. Ut maag daan medern weze om allus ongder één daak te kope, ik schaat dattur genog minse binne die bie der eige gedoch zalle hebbe: „voor ming hoeft nie meer". Vorug jaor is Kneliao dur ok van offestaap. waant toeng wullie de bolle ongder de grongd estopt haadde, pre- sies zo ast op ut paakkie sting, viel ut allegaor wel effe teuge, waant tot op de daag van vandaog waachte wullie nog op de eerste blomme. Ik durf ut nie an om effe in de grongd te kieke en wullie houwe ut dur noeng maor op, daat wullie int voorjaor de eerste in heule buurt binne die blom me in de tuun hebbe staon. En om- daat ut zo laang hep eduurd, zalle ut wel heule grote weze. Voor ming hebbe zo op de zaak vur- gete te zette: „nie goed geld trug". Ak daat nog arreguns op zde staon dan gaon ze der noeng nog uut. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 Of en hoe men bij het wereldgebeuren betrokken raakte is niet zuiver een kwestie van zelf kiezen, het is ook een kwestie van wat anderen kiezen. En dat is anno 1969 nog wel een overwe ging waard, een tijdstip waarop zo het een ander in de wereld gebeurt. En ook een tijdstip waarop net schijn baar economisch bijvoorbeeld wel eens voordelig kan lijken om neutraal te zijn. Al was het maar omdat men door buiten de N.A.V.O. te staan zich ook hoge defensieuitgaven niet behoeft te getroosten. Een stuk geschiedenis als nu door dr. De Jong herschreven kan leren dat de rekening van een dergelijke neutra liteit achteraf hoger wordt dan men had gewenst. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 De politieagent J. L., die tijdens een nachtelijke surveillance onraad bespeur de bij het huis van de familie W. S., heeft door zeer kordaat optreden^ rie hand kunnen leggen op een reeds lang gezochte insluiper, die zich vooral heeft gespecialiseerd op geldswaardig papier. De inbreker C. Z., ook in Soest geen onbekende, werd voor verhoor meege nomen naar het bureau van politie, en daar danig aan de tand gevoeld. Uiteindelijk bekende hij hoofdzakelijk interesse te hebben gehad voor de even tueel in dat huis aanwezige WISO ze gels, die ondanks dat zij door 70 win keliers gratis worden verstrekt, veel geld waard blijken te zijn. 100%, ja zelfs bij acties 150 spaarwinst. Nadat procesverbaal was opgemaakt en ook de politieagent de grote waarde van de WISO zegels in zijn oren had ge knoopt, kon C. Z. op eigen gelegenheid naar huis gaan. (Adv.) ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in t GOOI TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498;—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 7

Soester Courant | 1969 | | pagina 9