Soest toen - Soest nu Dinsdag' 4 november 1969 48e jaargang no. 84 Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Adjudant Pasman met koninklijke onderscheiding met pensioen Drs. G. W. van Zadel hof f treedt af als gedeputeerde Voorzitter chr. bejaardencentrum Groot Engendaal trad af Het oog gericht op de oefenterreinen Automobiliste tegen geparkeerde vrachtwagen Sint Nicolaas is in aantocht Ook dit jaar Wiso-koopcheque-actie Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal 6.75 SOESTERI OURANT Verschtfnt tedere dinsdag en vrijdag Na bijna veertig jaar in politionele' dienst te zijn geweest, waarvan 35 jaar in Soest, heeft adjudant G. Pasman vrijdagmiddag tijdens een bijeenkomst en een receptie in de brandweerkazer ne afscheid genomen van het Soester politiekorps, dit wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Pasman zag zijn verdiensten voor de politie beloond met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die hem namens de koningin werd opgespeld door burgemt *:stter mr. S. P. Baron Bentinck. Verschillende hoge autoriteiten van po litie en justitie, onder wie mr. G. H. C. Dijken, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam en mr. F. G. Wüstenberg, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht, waren hierbij aanwezig. Burgemeester mr. S. P. Baror. Ben tinck zei, dat de heer Pasman lange tijd naar deze dag zal hebben uitge zien, maar er vermoedelijk niet erg naar verlangd zal hebben. „U hebt al vroeg de politieloopbaan gekozen, na een kleine afzwaaier in de richting van het timmermansvak na de lagere school. De opvoeding thuis zal uitein delijk ook wel enige invloed op uw keus hebben gehad", vermoedde de bur gemeester. In 1935 kwam de heer Pas man naar Soest, waar hij de laatste veertien jaar adjudant is geweest en werkzaam was bij de recherche. „U hebt een zeer eervolle staat van dienst.. Ook in de oorlogsjaren hebt u zich van de goede kant laten zien en ka rakter getoond. U hebt op voorbeeldige wijze het verzet gediend, ondanks de grote persoonlijke risico's, die u daar bij liep. Uit het feit, dat de recherche veel minder aan de weg timmert dan de geüniformeerde dienst en u ook veel me$r contacten heeft onderhou den met hoge autoriteiten buiten Soest, zou men kunnen vermoeden, dat men u in Soest nauwelijks kent. Het te- Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer was de volgende spreker: „Uw sympathie voor de politie ontstond reeds, toen u dienst ging doen bij de toenmalige politietroepen. Het moet worden ge zegd, dat de daar getrainde en opge leide korpsleden ook nu nog, bij de rijks- en gemeentepolitie dikw:-'ls lei dinggevende funkties bekleden. Ook toen reeds was het bezit van "e ver eiste diploma's de basis voor een goede toekomst bij de politie en u zag dit vroegtijdig in. Die tijd gaf het beeld te zien van het bittere gevecht, dat moest worden geleverd om in de maat schappij te mogen werken, als werk aanwezig was. Het aantal sollicitanten, dat bij uw sollicitatie in Soest u ver gezelde, wcj meer dan 200, iets wat in de huidige maatschappij een wel kom gebeuren zou zijn bij v_le politie korpsen. De sociale begeleiding was in ciie dagen tot een minimum be perkt. Juist zij, die hebben gevoeld, hoe het is om onder deze omstandig heden hun werk te moeten verrichten, hebben in hun latere leven kunnen waarderen, hoe de ontwikkelingen ten goede zijn gekeerd. Deze waardering is dikwijls mede een fundament ge worden voor de sfeer, waarin het hen opgedragen werk werd verricht", aldus de heer Scholtmeijer. „Al spoedig bleek, dat uw activiteiten zich gingen ontwikkelen in de richting van de recherche, doch het uitbreken van de oorlog remde uw activiteiten op dit gebied enigszins. Het korps werd toen geconfronteerd met grote geeste lijke spanningen. Uw rechtlijnige in stelling deed u varen met een gerich te koers. Het mogen dienen in een korps, waarvan de chef (wijlen inspec teur Schreuder) het voorbeeld gaf, heeft u daarbij ongetwijfeld gestimu leerd en ook doen volharden in deze houding, toen deze chef bereid bleek, zijn leven te willen geven voor het hoogste gped, de vrijheid. „De werkzaamheden na de oorlog la- die uw hulp voor dikwijls diep men selijke problemen kwamen inroepen. Uw woning is na de bureau-uren vaak een druk bezocht informatie-adres ge weest", aldus de heer Scholtmeijer. De heer Scholtmeijer bood adjudant Pasman naast het korpsbrevet ook enig gereedschap aan, waarvan de heer Pas man naar zijn overtuiging een nuttig gebruik zou kunnen maken. De heer Onvlee sprak als voorzitter van de Nederlandse Politie Bond, waar van de heer Pasman jarenlang lid en ook nog enige tijd bestuurslid is ge weest. De heer Onvlee herinnerde er aan, dat de adjudant altijd een grote voorstander is geweest van één politie organisatie. De heer Onvlee bood de heer Pasman een naslagwerk over de jacht aan. De heer W. v. d. Brink vergeleek de heer Pasman met een jeep: klein, krachtig en bruikbaar voor alle doel einden; laat bovendien zijn bestuurder nooit in de steek. Het toeval wil bo vendien, dat het woord jeep is afgeleid van de beginletters van de woorden General Purpose, die tevens de initia len van de heer Pasman vormen. De SPSV-voorzitter wees op het feit, dat de heer Pasman als schutter, schermer en schaatser een actief lid van de sportvereniging is geweest. Hij bood de adjudant eerst een miniatuur set gereedschap aan voor gebruik tot hoogstens acht jaar en daarna een Sherlock Holmes-pop, vervaardigd door mej. Alkemade én de heer Ter Haar. Tenslotte kreeg de heer Pasman ook een schaaf aangeboden. Mr. F. G. Wüstenberg, officier van justitie te Utrecht, prees de heer Pas man om zijn duidelijke en zeer dege lijke werkwijze, waaraan menige zaak zijn oplossing te danken heeft gekre gen. De heer Groart was de adjudant na mens de brandweer dankbaar voor de unieke verzameling foto's van bran den, die de brandweer dankzij de heer Pasman heeft kunnen verzamelen. De heer Groart beloonde deze medewer king met enkele autoaccessoires. De heer W. ter Haar, eveneens werk zaam bij de plaatselijke recherche, herinnerde eraan, dat men de heer gendeel is echter waar. U was een be kende en vertrouwde figuur in Soest", aldus de burgemeester, die vcoral de vasthoudendheid en het doorzettings vermogen belichtte. „Alle eigenschap pen, die u als jager bezat, kwamen u ook goed bij het recherchewerk van pas: u was fel, vasthoudend en liep steeds hard voor de zaak. Ook u hebt een belangrijk aandeel gehad in de wakende taak van de politie. In een tijd, dat de grens tussen wat mag en wat niet mag minder scherp is gewor den, is het goed, dat van overheids- en politiewege duidelijk wordt gemaakt, waar de grenzen liggen, opdat de zwakken in de maatschappij daar steun en houvast aan hebben. Ook hieraan hebt u in belangrijke mate bijgedra gen. Voor de trouw, het overleg en het verstand, waarmee u uw werk hebt verricht, heeft H.M. de Koningin u de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe gekend", aldus de burgemeester als hoofd van de politie. Namens het ge meentebestuur bood hij de scheidende adjudant tevens de gebruikelijke en velop met inhoud en een heggeschaar aan. Drs. W. G. van Zadelhoff uit Soest zal volgende maand na de behandeling van de provinciale begroting aftreden als lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Hij doet dit om gezondheids redenen. De heer Van Zadelhoff, sinds 1936 apotheker te Soest, werd in 1965 be noemd tot lid van gedeputeerde sta ten. Voordien (vanaf 1945) was hij wethouder te Soest geweest. Als zoda nig heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de voorbereidingen van de uitbreiding van Soest. De heer Van Zadelhoff zegt te vrezen, dat we in Nederland steeds meer de richting op gaan van beroepspolitici, een ontwikkeling, die hij betreurt. De heer Van Zadelhoff blijft adviseur van de afdeling Soest van de KVP. gen vooral in het bestrijden van de misdaad met alle daaraan verbonden facetten. Zij hebben op uw gehele funktie een stempel gedrukt. Daarbij heeft u nimmer uit het oog verloren de reclasserende funktie, die nauw met dit werk verbonden is. U bent een raadsman geweest voor vele mensen, Pasman altijd hoorde aankomen door zijn driftige stappen op de gang en de trap. Dat verklaarde z.i. ook de min der goede resultaten van de heer Pas man tijdens de jacht, gedurende de laatste weken. „Het wild hoorde u al van verre aankomen en kon tijdig een goed heenkomen zoeken". De heer V. De heer W. A. Veldhuizen, voorzitter van het Christelijk Bejaardencentrum Groot Engendaal, heeft zich genood zaakt gezien zijn funktie neer te leg gen. Zaterdagmiddag is tijdens een receptie in de recreatiezaal van het bejaarden centrum afscheid van hem genomen. Het bestuur, enkele raadsleden, wet houder J. v. d. Arend en burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck waren hier bij aanwezig. Namens het bestuur sprak dokter J. C. Kip de heer Veldhuizen toe. Hij zag in hem een man, die jarenlang een algemeen sociaal belang heeft gediend en zich daarvoor ook voor de volle lvmderd procent heeft ingezet. „Zes j' hv lang hebt u de vergaderingen vgh het stichtingsbestuur geleid, en was u zeer nauw betrokken bij de voorbe reiding van de bouw, de bouw zelf en de inrichting van het bejaardencentrum en sinds enkele jaren ook bij de ex ploitatie. Ook op hoger niveau hebt u steeds de belangen van de bejaarden behartigd. U gaat nu eerder weg dan u gedacht en wellicht ook zelf gewild had. Het bestuur heeft er volledig be grip voor, dat het veel zelfoverwinning heeft gekost om u van deze functie verder te distanciëren. De beste blijk van waardering voor uw werk meent het bestuur te hebben gebracht in het Ter Haar bood een paar laarzen aan. De heer Pasman liet in zijn dank woord duidelijk blijken, nog best een paar jaartjes te willen blijven. „Maar ik moet nu eenmaal weg, ofschoon ik het wel pijnlijk vind", gaf hij toe. Hij sprak de hoop uit, dat het Soester politiekorps over niet al te lange tijd over een nieuw bureau zal kunnen be schikken. Met enige spijt constateerde hij ook, dat zijn streven naar één po- litie-organisatie niet het gewenste re sultaat heeft opgeleverd. De heer Pasman zei tenslotte, altijd prettig te hebben samengewerkt met de andere leden van het corps, collega- rechercheurs uit andere plaatsen en de vertegenwoordigers van de justitie. Vele tientallen personen, waaronder collega's, oud-collega's, jachtvrienden, bankdirecteuren en gemeenteambena- ren, hebben nadien tijdens een open bare receptie in de brandweerkazerne afscheid genomen van de heer Pasman. door u laten inmetselen van de eer ste steen, opdat uw naam voorgoed aan dit gebouw verbonden zou blijven. Dokter Rip bood de heer Veldhuizen een doublé-horloge aan, dat binnen enkele dagen door een gouden zal wor den vervangen. De heer Veldhuizen zei, altijd in een sfeer van begrip, wederkerige vriend schap en overleg gewerkt te hebben. Burgemeester mr. S. P. Baron Ben tinck wees eveneens op het grote aan deel, dat de heer Veldhuizen heeft ge had in de totstandkoming van Groot Engendaal. „Er heeft vanouds altijd een grote belangstelling en gevoel van ver antwoordelij klieid voor de bejaarden onder de burgerij geleefd. In de grote steden blijkt dat nog altijd uit de vele hofjes, fundaties en stichtingen. De laatste jaren hebben zich weer ge kenmerkt door een hernieuwde belang stelling voor het bejaardenwerk van uit de burgerij. U bent daar een voor beeld van geweest. Het moet voor u een grote voldoenning zijn, dat hetgeen u zich voorgenomen had, uit te voe ren, ook inderdaad is bereikt en dat u tevens nog lange tijd hieraan lei ding hebt kunnen geven. De bevolking van Soest is u dankbaar daarvoor. U legt uw funktie gelukkig nog met een goede gezondheid neer. Vaak gaat men pas weg wanneer men voelt, dat het eigenlijk al nauwelijks meer kan, aldus de burgemeester, die herinnerde aan de prettige contacten met de heer Veldhuizen. „Tijdens onze gesprekken hebt u steeds blijk gegeven ook vol ledig begrip te hebben voor de noden van anderen, die niet toevallig op uw weg kwamen, speciaal op het gebied van de woonruimteverdeling", zo be sloot de burgemeester. De plannen van de landmacht om op vijf plaatsen in het land militaire oe fenterreinen te stichten of aanzienlijk uit te breiden worden niet bepaald met geestdrift verwelkomd. Zelfs in een geval als Ter Apel, waar aanvanke lijk met enig plezier werd berekend dat de legering van een divisie ook een aanzienlijke stijging van de omzetten in winkels en café's zou veroorzaken, is spoedig een gevoel van wrevel ge volgd omdat de meerderheid van de bevolking niet veel baat heeft bij een dergelijk stijging van de koopkracht en men vervolgens alleen maar nadelen ziet. Deze zijn van allerlei aard en lopen van ongerustheid over wat zo'n massa jongens kan aanrichten onder de au tochtone dochters tot bekommerdheid over de vernielingen die men rustig mag verwachten. In gevallen als Oir- schot en de Harskamp, alsmede in de als toekomstige recreatiegebied bedoel de Lauwrsze, spelen toeristische mo tieven mee. Weliswaar zegt de minister dat het wel meevalt omdat in de weekeinden de terreinen merendeels toch toeganke lijk zullen zijn, maar de Nederlander heeft nu eenmaal niet alleen op zater dag en zondag vakantie. En iemand verwacht veel effect van V.V.V.-pro paganda om te komen luieren op een tankbaan of schietkamp. In de Noordoostpolder, waar merk waardigerwijs een reeds geplant maar nog onvolgroeid bos gerooid zal moeten worden, is men bovendien niet erg er voor om pas gekregen landbouw grond weer te moeten afstaan. En in elke plaats heeft men tal van vingers gereed om te wijzen naar andere plaat sen waar het veel beter zou zijn de kampen en legerplaatsen te stichten. Waarbij men overigens rustig mag aan nemen dat dan daar de protesten be ginnen - maar goed, als de stoep maar schoon is. Wat zich wreekt is dat Nederland klein is - zoals het altijd is geweest - en bovendien ook traditioneel geen gro te legers op de been bracht. Neemt men de noodzaak van een leger aan dan zal men er ook in moeten berus ten dat dit leger oefent - anders kan men het ook net zo goed laten. De last van de oefenkampen zal iemand ver duren, daarover kan niet veel discus sie bestaan, en dat zal ergens onaange naam aankomen. Voor de instantie die uiteindelijk beslist waar de overal on gewenste oefenterreinen zulllen moe ten komen, de Kamer, een weinig be nijdenswaardige taak - ze weet van te voren dat ze het nooit goed kan doen. KANTMAN. Op de Koningsweg is vrijdagavond de 24-jarige mevrouw G. de H. uit Soest met haar auto tegen een rechts van de weg geparkeerde vrachtauto gereden. De automobiliste had de auto niet zien staan, ofschoon deze onder een brandende lantaarnpaal stond. Mevrouw D? H. liep bij de botsing een zwart hersenschudding en een ver wonding aan haar knie op. Zij is over gebracht naar het ziekenhuis Zonne gloren en daar opgenomen. Evenals voorgaande jaren, heeft de goe de oude Sint ook dit jaar gevolg gege ven aan het verzoek van de Soester winkeliersvereniging om Soest dit jaar werderom met een bezoek te vereren. Wanneer de reis voorspoedig verloopt, zal Sint Nicolaas zaterdagmiddag 22 no vember, om luur, op het station Soest- Zuid aankomen. Met opzet is in het verzoek van de Sint aangedrongen op een wat vroeger tijdstip, omdat vooral de laaste jaren de huldiging en be groeting op het gemeentehuis steeds la ter werd, waarbij vooral de allerklein sten duidelijk het lange wachten moe werden. Op het station Soest-zuid zal de Sint dan tevens de prijswinnaartjes bekend maken van de grote tekenwedstrijd die op de lagere scholen is georganiseerd. Hierna zal de grote kindervriend, niet in optocht via de grote weg, omdat het verkeerstechnisch op zaterdag niet meer mogelijk is, maar in een gesloten auto de rit naar het gemeentehuis ma ken waar om ongeveer twee uur, de burgemeester Sint Nicolaas namens het bestuur welkom zal heten. Zowel op het station Soest-Zuid als voor het gemeen tehuis zal P.V.O. voor passende muziek zorgen. Twee volgeplakte Wiso-zegelboekjes, elk inhoudend 250 gratis bij uw aan kopen ontvangen zegels, normaal een waarde van ƒ5,vertegenwoordigend, hebben gedurende de komende drie weken een waarde van 7,50, waar door zij werkelijk gezinsbudget ver ruimend zijn. Om dergelijke waardevolle cheques in bezit, te krijgen, dienen de twee volge plakte zegclboekjes ingewisseld te wor den bij de Raiffeisenbank aan het Kerkplein, of cén van de bijkantoren Koninginnelaan. Soesterbergsestraat of Smitsweg. De cheques kunnen alleen worden gebruikt voor uw aankopen bij één van de 73 aangesloten winkeliers, die herkenbaar zijn aan het bekende rood-witte Wiso-raamtransfer. Na de verwelkoming ten gemeentehuize gaat de Sint naar de Mariaschool om daar even bij te komen van de lange reis en zijn onderbrekingen in Soest- zuid en op het gemeentehuis. Om half vier zal de Sint dan het Soes- terveen aandoen, waar het bestuur van de "Veenbes" de Sint zal begroeten, om daarna de andere plaatsen in ons land te bezoeken en omstreeks 5 de cember weer terug te komen voor de viering van zijn verjaardag. Evenals voorgaande jaren zullen de winkels vóór de komende feestdagen 's avonds weer enige dagen langer ge opend zijn. Voor het Sinterklaasfeest op vrijdag 28 november en maandag, dinsdag, woens dag en donderdag 1, 2, 3, en 4 decem ber, en vóór de kerstdagen de avond den van vrijdag en maandag en dinsdag 22 en 23 december.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1