ervaren verkoopster MAIinflIB Garage Stam VERSCHILLEN IN AANSPRAKEN TUSSEN LOONTREKKENDEN EN ZELFSTANDIGEN OLMA FA. SPIJKER YASHICA ELECTR035 HORECA IN BEWEGING ANTI-V.S. IN ARABISCHE LANDEN HUWELIJKSWETGEVING OP DE HELLING IN ZWEDEN SURINAAMSE ONAFHANKELIJKHEID EEN KWESTIE VAN TIJD it m E G v SETTEN Tinoccfiip JAPAN land van zelfbeheersing en praalzucht Officiële mededelingen Trouwcirculaires trouwkaarien Drukkerij Smit SOCIALE UITKERINGEN Verschillen oplossen door fiscale maatregelen ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENHOUWER Voor uw razendsnelle FOTO OPTIEK Schott Haanlroogkap van f 82,50 korting22, nu 60,50 VAN SCHALKWIJK ttk Y&. Ffi CFTTFkl is plaats voor een alleen jeugdschoenen zijn sterk genoeg Voor uw advertentie bladen is DRUKKERIJ SMIT Van Weedestaat 29A advertentie-bureau Wijkraad Soesterberg Auto tegen boom VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 In 1938 werd in Nederland voor ongeveer ƒ90 miljoen aan sociale uitkeringen uitgegeven. In 1969 zal dit bedrag oplopen tot pl.m. 14 miljard Bedroegen de uitkeringen in 1938 1,8 van het nationale inkomen, dit jaar z\jn zij toegenomen tot 17,2 °/o van het nationale inkomen. Het lage vooroorlogse per centage had alleen betrekking op loontrekkenden. Zelfstandigen waren toen nog niet in de sociale verzekering betrokken, ook al verschenen er reeds in het begin der dertiger jaren rapporten, waarin de noodzakelijkheid van het invoeren van sociale verzekeringen voor zelfstandigen werd bepleit. Anno 1969 ligt de situatie geheel anders. Zelfstandigen kunnen nu ook aanspraak maken op allerlei sociale verzekeringen. Niettemin bestaan er nog steeds verschillen met de loontrekkenden. De belangrijke toeneming van de sociale uitkeringen wordt o.a. veroorzaakt door de zogenaamde autonome factoren. Hier onder wordt o.a. de invoering van nieu we verzekeringswetten verstaan, alsmede de uitbreiding van bestaande wetten. Een tweede belangrijke factor die tot toeneming van de uitkeringen heeft ge leid, is de loonontwikkeling. De uitke ringen hebben immers vrij nauw de loonontwikkeling gevolgd. Daarnaast hebben prijsstijgingen en consumptie stijging invloed uitgeoefend op de groei van het totaal der uitkeringen. Deze fac toren hebben vooral een rol gespeeld bij de ziekenfondsverzekering. De konsekwentie van deze toeneming is uiteraard, dat de premies aanzienlijk zijn verhoogd. Een van de fundamentele beginselen van de financiering van de sociale verzekering is nu eenmaal, dat de uitgaven in hoofdzaak gedekt dienen te worden door premieheffing en dat de premie wordt opgebracht door de ver zekerden. Ook de zelfstandigen maken sinds en kele jaren deel uit van deze kring van verzekerden. De in 1957 in werking ge treden algemene ouderdomswet gold niet alleen voor loontrekkenden, maar evenzeer voor zelfstandigen. Sindsdien zijn er in snel tempo bijgekomen de al gemene weduwen- en wezenwet, de al- voor Soest, Soestdyk en Soest-Zuid. Vredehofstraat 5 - Soestdjjk Telefoon 2327, b.g.g. 2030. gemene kinderbijslagwet en de algemene wet bijzondere ziektekosten. Deze ver zekeringen worden alle gekenmerkt door het feit, dat in beginsel alle ingezetenen krachtens deze wetten verzekerd zijn, dus ook alle zelfstandigen. Verschillen Er wordt dikwijls beweerd dat er grote verschillen bestaan op het gebied der sociale verzekeringen tussen loontrek kenden en zelfstandigen. Maar worden die verschillen niet dikwijls overdreven? Wat de uitkeringenkant betreftop het terrein van de geneeskundige verzorging bestaan geen grote verschillen tussen zelfstandigen en loontrekkenden. Zelf standigen met een inkomen beneden de zgn. loongrens kunnen zich vrijwillig bij een ziekenfonds aansluiten en hun aan spraken zijn gelijk aan die van verplicht verzekerde loontrekkenden. In de vier volksverzekeringen is de po sitie van de zelfstandigen en van de loontrekkenden volkomen gelijk. Geen van beide partijen kan ook maar één argument aanvoeren dat zou kunnen aantonen dat hij achter wordt gesteld bij de andere groep. Bij de overige sociale verzekeringswet ten zijn er wel verschillen tussen loon trekkenden en zelfstandigen. Maar ten dele zijn die onvermijdelijk. We kunnen bijvoorbeeld moeilijk een werkloosheids voorziening voor zelfstandigen treffen. Een voorziening voor kortdurende ar beidsongeschiktheid kan de zelfstandige zich verwerven door middel van een verzekering in de particuliere sfeer. Rest dan nog de aanspraak op kinderbijslag. Alle loontrekkenden hebben, ongeacht hun inkomen, recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, terwijl een zelfstandige dit slechts heeft wan neer zijn inkomen beneden een bepaal de, zeer lage grens ligt. Meer kinderbijslag? Ten aanzien van de aanspraken op kin derbijslag verkeert de zelfstandige dus in een ongunstiger positie en in de loop der jaren hebben alle middenstandsbon den tot vervelens toe dit punt steeds weer naar voren gebracht. Dit heeft er toe geleid, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid nu waarach tig aan het overwegen is of de algemene Bestaat er één woord vqor_sterk.én_mooi? Ja: Olma 01ma-"Se» Cup" la een modem, dege lijk herenhorloge. dat U graag trots onder Uw manchet Iaat uitkomen. Uw vrienden kijken naar Uw "Sea Cup". Het la een horloge van deze tijd, ge maakt voor mensen, die In hun be roep de handen uit de mouwen moeten Btoken. Schokvrij, antimagneti9ch, wa- terdioht en condens vrij. Een minnen- horloge. Van al 79,-. Zwitsers bewija van degelijkheid. Dealer voor Soest SOESTERBERGSESTRAAT 26 Horloger - Juwelier - Opticiën. kinderbijslag moet worden uitgebreid met kinderbijslag voor het tweede kind. Dit zal natuurlijk weer tot een nieuwe premieverhoging moeten leiden en dat allemaal om de zelfstandigen het gevoel te geven dat zij niet bij de loontrekken den worden achtergesteld. Dat „gevoel" gaat ons allemaal wel flink centen kosten Het zou heel wat reëler zijn wanneer eens werd overwogen of de aanspraken van loontrekkenden op kinderbijslag beperkt zouden kunnen worden. Bijvoorbeeld door de kinderbij slag voor het eerste kind over de gehele linie af te schaffen Redelijker zou het nog zijn een inkom' isgrens in de kin derbijslagwet aan te brengen. Loontrek kenden met een inkomen boven die grens zouden dan niet meer voor kin derbijslag in aanmerking komen. Maar inplaats daarvan overweegt de S.E.R. op dit moment een nieuwe uitbreiding van de kinderbijslag', et. De verschllen die op het gebied van de sociale verzekeringen tussen zelfstandi gen en loontrekkenden bestaan, lijken ons voornamelijk aan de lastenkant te liggen. Maar wellicht kunnen deze ver schillen worden opgevangen door fiscale maatregelen. E endoor de staatssecre taris van financiën ingestelde commissie (de commissie Van Soest) onderzoekt momenteel of er verschillen in de be lastingheffing bestaan die leiden tot on gelijkheid bij de verdeling van de be lastingdruk ten nadele van de zelfstan digen. Indien de uitkomsten daartoe aanleiding geven, zal de commissie Van Soest voorstellen doen tot wijziging van de belastingwetgeving, waardoor een evenwichtiger verhouding ontstaat tus sen de fiscale positie van de beide ca tegorieën. Een dergelijke oplossing lijkt ons reëler dan een nieuwe uitbreiding van de sociale verzekeringswetten. De verbluffende camera met elektronisch brein waarmee u betere foto's en dia's, verrassend goede foto's en dia's, ongekend mooie foto's en dia's, maakt Revolutionair nieuw, met bewezen perfectie. Bij donker weer of volle zon, binnen, buiten en zelfs bij kaarslicht altijd betere foto's nro trots op te zijn. Het aantal bedrijfssluitingen in verschillende sectoren van de horeca-wereld neemt toe. Verschillende gerenommeerde huizen in de middengroep hebben hun deuren gesloten. Veel van die zaken kennen de ouderen uit hun jeugd. Met wee moed zien zjj vertrouwde beelden en gezellige hoekjes in de stad en op het platte land verdwijnen. Is het omdat de exploitanten zulke slechte ondernemers waren Ja en nee, zouden wtf willen zeggen. Nee, omdat het hier om mensen gaat die hun carrière gebonden hadden aan een vorm van restaurantexploitatie, die in be paalde burgerlijke kringen gewaardeerd werd. Maar die kring is niet groot genoeg meer. En nu kunnen we fier zyn en zeggen dat een bepaalde vorm van horeca- leven het kenmerk van het ware is.wegaanevengoed te gronde. Mogelijk met de vlag in top maar we gaan desalniettemin naar de kelder. Dan is hier toch sprake van falen in ondernemerschap omdat we niet tijdig de aanpassing aan een zich wijzigend maatschappelijk beeld hebben gevonden. Sinds jaar en dag hameren Arabische leiders er op dat eensgezindheid voor waarde is om met succes tegen Israël te strijden. Intussen is het weer zover dat Arabische troepen tegen Israëlische troepen strijden, en de landen elkaar dreigend confronteren."Libanon is een stevig gevecht begonnen tegen guer- riüaeenheden van Palestijnen en Sy- riërs die zich in dit land hebben ge nesteld om Israël met commando-over vallen het leven zuur te maken. Formeel zou de Libanese regering zich eigenlijk achter deze guerrilla moeten stellen, maar ze stelt niet zoveel prijs op de onvermijdelijke Israëlische repre sailles terwijl ze bovendien beducht mag zijn voor haar eigen positie zodra deze guerrillastrijders al te zeer een macht in de staat gaan vormen. De politici zien dit alles wellicht niet in zwart en wit - ze hebben reke ning te houden met de gemoederen van de bevolking die inderdaad anti- Israëlisch is - maar de legerleiding heeft concrete opvattingen over wat nodig is om Libanon een eiland van betrekkelijke rust en welvaart te laten blijven: vandaar ook bijvoorbeeld dat ze niet meedeed in de juni-oorlog om dat ze er geen belang bij had door de Israëlische troepen van het veld te worden geveegd. Onschendbaarheid Is de Libanese regering niet zo voor de guerrilla-troepen, de Syrische is dit wel. En ook de Iraakse heeft al schande geroepen dat een lid van de Arabische liga door de El Fatah te bestrijden zo hand- en spandiensten verricht voor Israël. Prompt zijn grenzen gesloten en wordt met de wapens gerammeld. Dat brengt met name Amerika in een moeilijk parket. Het heeft de territoriale onschendbaar- I heid van Libanon gegarandeerd, waar- j Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk lel.02155-2850 voor al eens in 1958 mariniers van de V.S.-vloot zijn gegaan naar Libanon. Zou dit nu weer moeten gebeuren? Dan krijgt men de situatie dat Ameri kaanse troepen, hoewel apart toch voor het oog van de Arabische wereld schou der aan schouder met de Israëli's vechten. Het is een denkbeeld dat met name Nasser ook poogt de Arabische massa aan te praten door verhalen op te hangen over Amerikanen die in Israëlische legers dienen. Dan zijn er inderdaad een handjevol die gebruik maken van de dubbele nationaliteit die ze eenvoudig verkrij gen: ze kunnen Israëli worden eenvou dig door het land binnen te gaan maar verliezen daardoor niet hun Ame rikaanse pas. Het is verder een kwes tie van weinig belang: het groepje ls klein en het zijn zomaar Joodse Ameri kanen die hun zionistisch ideaal op deze manier menen te mo'eten dienen. Militair betekent het niets, wat men bijvoorbeeld van de Russische adviseurs in Egypte en elders, alsmede hier en daar wat Chinese assistenten, moeilij ker kan zeggen. Hier wordt een machtig excuus opge bouwd: waarom gaat het de Arabische landen en legers zo slecht? Natuurlijk doordat de Amerikanen zo voor Israël in actie komen. Het blijft slechts een smoes, maar de V.S. kunnen er nog last mee krijgen. van Essen Birkstraat 2 - Tel. 2874 In den Haag heeft altijd huivering be staan om een intiatief te nemen dat zou uitlopen op het verlenen van on afhankelijkheid, maar dan volledige, aan de rijksdelen in de west, zoals dat officieel heet. Een zaak die vooral ten aanzien van Suriname toch eigen lijk wel acuut aan het worden is. Of was, moeten we misschien zeggen. De Surinaamse stemmen waarin een eis tot herziening van het koninkrijks statuut kwamen vooral uit de kring van de zwarte Surinamers, de in getal ook zeer sterke hindoestaanse en Indone sische groepen hoorden hierover minder. Al is nooit erg duidelijk geweest waar heen premier Pengel nu precies koers te zijn Creoolse achterban was in ieder geval bezield met diverse ideeën over onafhankelijkheid. Bij de verkiezingen echter leed hij een nederlaag vooral tegen de partijen waarin de hindoestaanse en Indische groeperingen verenigd zijn. Hun vóór man Lachmon had als verkiezingsleus dat onafhankelijkheid nu funest zou zou zijn. We kunnen zeggen dat het een kwestie van ideeën was en niet in de eerste plaats een van racisme, die de doorslag heeft gegeven, maar EXTRA AANBIEDING met zware telescoop statief, 4 standen regelbaar. MET VOLLE GARANTIE ALLEEN BIJ electro technisch bureau Steenhoffstraat 55 - Soest - Tel. 2906 HORLOGES JUWELIER HORLOGER T\ SOESTOUK '?EMBRANDTLAAN 18 TEL. 02155-4785 dat is wel wat te simplistisch gesteld. Ongetwijfeld heeft bij Lachmon en de zijnen meegespeeld dat onafhankelijk heid nu vooral voor de niet-Creoolse groepen funest zou zijn. Een mening waarvoor maar even over de grens ge keken moest worden naar het vroegere Brits Guyana, waar wel degelijk grote spanning bestaat tussen de Creoolse en Aziatische volksgroepen. En het optre den van Pengel, die zich zo langzamer hand allures van een kleine dictator ging aanmeten, kan Lachmon en de zij nen niet erg gerustgesteld hebben dat de regering van een president Pengel zo hartelijk zou zijn voor de niet Cre oolse bevolking. In deze is steeds gesproken over onaf hankelijkheid nu - dat die er eens moet komen is voor niemand een vraag meer. Wat nu eigenlijk is gebeurd is dat de kiezers een beslissing hierover wat naar de achtergrond hebben verschoven. Nederland wordt althans voorlopig nog graag aangehouden door een deel van de bevolking dat prijs stelt op de rol van toeziend voogd die Den Haag nu nog speelt. Maar uiteraard niet kan blijven spelen. En het is de vraag of Nederland zo terughoudend moet blijven over de onaf- hankelijksheidskwestie en rustig moet wachten tot vanuuit de west de vraag hierom sterk genoeg en eensgezind ge noeg wordt. De misere met tal van landen in de eerste jaren van het ge heel op eigen benen staan is doorgaans geweest dat er voor de onafhankelijk heid niet genoeg getraind was. Nu is het nog tijd om desnoods onder pressie de twee grote bevolkingsgroepen in Suriname te laten leren met elkaar te leven zonder een toeziend voogd op een afstand. Desnoods zou zelfs een initiatief om een streefdatum voor de onafhankelijkheid vast te stellen best eens van Nederland mogen uitgaan. Eten en verblijven buitenshuis geschiedt in een andere sfeer dan voorheen. Som migen, maar dat is een minderheid, zoe ken de grootste luxe, daarmee een ac cent gevend aan hun status-wensen. Anderen, de meerderheid vormend, zoe ken ook in eten en drinken de snelle bediening, de efficiency in het menu en de zakelijkheid in de presentatie. Voor hen hoeft de rode loper niet uit te lig gen maar wel moet een maaltijd in korte tijd smakelijk voorstaan. De koffie, de maaltijd, het biertje zijn geen programmapunten meer in het daggebeuren, zij worden en passant meegenomen in een knusse gelegenheid waar veel mensen komen en gaan. Zo is het beeld over de grenzen, zo wordt het ook meer en meer in Nederland. Ook het hiervoor beschikbare budget van de meeste consumenten is geënt op deze behoefte. Er wordt alom een hoge produktie gevraagd met een lage winstmarge. Kunnen die twee geboden worden, dan staat de klant klaar om te kopen, ook bij de restaurateur of caféhouder. Positief Tegen de stroom van negatieve be drijf suitkomsten in verscheen er inmid dels de uitkomst van een onderzoek door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf over de exploi tatie van cafetaria's over 1967 en 1968. Het ging hier om een nader afgepaalde groep van bedrijven met een omzet van ƒ50.000 tot f 450.000. De resultaten van het gebruik van halfprodukten in het bedrijf werden onder de loupe genomen. Er werd duidelijk geconstateerd dat de resultaten van het presenteren van plate-service en snacks positief waren. Bij deze groep leverde de keukenexploi tatie in het algemeen winst op, een uit komst waarnaar menig restauranthouder innig verlangt. Het gemiddeld econo misch resultaat bij deze groep van be drijven lag op 6,6% van de omzet. Dit betekent dat de exploitanten voordien al hun loonkosten hadden afgetrokken, dat er daarna rekening was gehouden met het gewaardeerde loon van de on dernemer en dat er daarna nog een overschot werd geboekt dat de moeite waard was. En daar gaat het toch om, want met dit doel aanvaarden we alle risico's aan dit moeilijke bedrijf ver bonden. Het zou bepaald onjuist zijn, aan dit onderzoek de conclusie te verbinden dat nu alle horeca-bedrijven de cafetaria- vorm moeten aannemen, want het is duidelijk dat deze bedrijfsvorm slechts door een deel van de consumenten op prijs wordt gesteld. De doodsteek Maar toch kunnen ook andere bedrijfs vormen van zo'n onderzoek profiteren. Zij vinden er altijd een uitspraak of onderzoek in terug waarmee ze ook in hun eigen zaak hun voordeel kunnen doen. Er wordt gesproken over omzet- snelheid en investeringen, waarbij ken getallen worden gehanteerd. Het economisch gebruik van de aan wezige bedrijfsruimte is een ander on derwerp dat actueel is en waarmee ve len geen weg weten. Wie besteedt er voorts in realiteit aandacht aan het ni veau van de arbeidsprestaties in zijn bedrijf De loonkosten behoren veelal tot' de post die een bedrijf de doodsteek toebrengen. Bel voor een afspraak 3473, of indien na 18.00 uur 5889. naturel Juchtenleer torenstraat 5 soest tel. 34/3 (02155) Winkel 's maandags gesloten. Door het lezen van deze beschouwingen over cijfers in gelijksoortige of verwante bedrijven worden velen zelf geprikkeld tot allerlei onderzoek in eigen zaak. En daarin ligt de enige weg om tot het weer gezond maken van de gehele be drijfstak te komen. Zelfonderzoek Ook de horeca kent zijn privaatrechte lijke en publiekrechtelijke organisaties. Binnen dit verband -zullen er veel be slissingen moeten worden genomen en voorstellen gereed moeten worden ge maakt om uit de moeilijkheden te gera ken. Hoeveel deskundige bedrijfsvoor- lichters zijn er voor deze bedrijfstak beschikbaar Kunnen zij tegen een re delijke prijs hun diensten aanbieden en in hoeverre kan hier de overheid de subsidie-hand toesteken In principe zal de overheid daar zeker toe bereid zijn. Daarnaast zal het voor taan nodig zijn dat de ondernemers zelf met cijfers en onderzoeken gaan werken en dat zij zelf de taal verstaan met be hulp waarvan de kostenbewaking tot een succes kan worden gemaakt. Maar hoe groot is de bereidheid om vrijwillig zelfkritiek te leren Veel horeca-bedrijven missen voldoende aantallen klanten. Dat zal in de slappe maanden als november, januari en fe bruari duidelijk merkbaar zijn. Opleving Daarna groeien we weer naar het zo merseizoen, waarin wij met een gereva lueerde Duitse Mark wellicht een ople ving zullen zien van het bezoek van onze oosterburen. Laten wij goed be denken dat de hiermee verkregen re sultaten meer een vrucht zijn van de inflatiekoorts der onderscheiden valuta dan van goed ondernemerschap. Want de vaste grond in onze horeca- economie zal moeten bestaan uit een rendabele dienstverlening aan de Neder landse consument. Die consument vraagt een eigentijdse presentatie van hotel, restaurant en café op elk niveau. Wij zullen er daarbij /aan moeten wennen dat de interieurs van deze aanbieders van gezelligheid en huiselijkheid meer modegevoelig zullen zijn dan voorheen. Dat vereist wellicht investering in in ventaris die snel moet kunnen worden afgeschreven. Want de liefde voor tra ditie ebt weg en sleept het daarin ge stoken vermogen met zich. Wij zullen eten, drinken en gezelligheid in de toe komst vremoedelijk meer buitenshuis kopen dan nu, maar het is zeker dat het patroon van het aanbod er anders zal uitzien. We leven in een tijd waarin veel, zo niet alles verandert. Wij doelen hierbij niet alleen op de universitaire crisis, de democratisering van het bedrijfsle ven, de ontwikkeling - soms tot het ge vaarlijke toe - van de biochemie e.d., maar ook op dichter bij huis liggende zaken die zeer nauw ons cultuurpatroon raken. Een hiervan is de huwelijks - en echtscheidingwetgeving. Tracht men in diverse landen (o.m. in Nederland) schoorvoetend hier veran dering te brengen, het zeer progessieve Zweden pakt de zaak rigoureuzer aan. Men wil daar namelijk het instituut huwelijk zoals wij dat kennen, afschaf fen. Een en ander houdt in dat zon der bemoeienis van burgelijke of kerke- In Japan wordt sterk de nadruk gelegd op zelfbeheersing en de omgang met anderen. Een van de grote fabrieken van elektronische apparatuur in Osaka heeft zelfs voor het personeel een zoge naamde "zelfbeheersingskamer", die ie dereen die zijn zelfbeheersing dreigt te verliezen kan gebruiken. Men kan zijn werk in de steek laten en naar dit speciale vertrek gaan. Er wordt zeer veel van gebruik gemaakt; gemiddeld brengen vijftien tot twintig personen per dag enige tijd in deze door. Er staan twee met zeildoek beklede stropoppen. De kleinste van de twee is totaal aan flarden geslagen. Hier bewerk je niet je baas, maar jezelf. Dit goede idee, dat eigenlijk in de ge hele wereld navolging zou moeten vin den, omdat deze wijze van afreageren beter is dan het cultiveren van maag zweren en andere ernstige kwalen, staat te lezen in een belangwekkend artikel in het novembernummer van Het Beste. Het blad geeft een zespagina groot ar tikel een beeld van het moderne Ja panse volk. Hierin komt de geweldige uitbreiding en expansie van de Japanse industrie naar voren. Nog steeds is er weinig be kend over de Japanse mentaliteit. Het bovenstaande geval van "zelfbeheer singskamer" zou de indruk wekken dat de Japanners een zeer streng en een sober volk zouden zijn. Niettemin schep pen zij juist behagen in overdaad. Ver tier is trouwens altijd al een voornaam punt geweest in Japan. Momenteel is er op elke 110 Japanners, kinderen en bejaarden meegerekend, een cabaret of bar en een restaurant. Onder de rij ken doen zich betreurenswaardige vor men van praalzucht voor. Er is een overweldigende voorraad gebruiksgoede ren. Wanneer men zich realiseert dat in dit land in 1945 elke rijstkorrel als een gouden schat werd gezien, dan is de enorme voorraad afval en vuilnis, die elke dag weer voor de ophaaldienst, klaarstaat, zonder meer verbijsterend. Kortom: een beeld van het moderne Japan en de nieuwe Japanners lijkt soms niet erg af te wijken van dat van andere volken in het westen. Niet temin zijn er wat de mentaliteit betreft een groot aantal verschillen, die in hoge mate interessant zijn. lijke autoriteiten het huwelijk als een zuivere formaliteit wordt beschouwd voor het vrijwillig samenleven van twee zelfstandige mensen. Een schriftelijke verklaring aan de autoriteiten dat men bereid is samen te leven zal voldoende zijn. Of de mensen zich dan ook nog kerkelijk of burgelijk in de echt willen laten verbinden intresseert de wetge ver niet. Door de Zweedse minister van justitie is een commissie ingesteld die zich met de verandering van de huwelijkswetge ving moet bezig houden en zich daar over ongeveer drie jaar zal beraden. Evenals de huwelijkssluiting zal in de nieuwe regeling ook de scheiding nog maar een formaliteit zijn die, als bei de parntners het erover eens zijn, on middellijk kan ingaan. De economische vrijheid van beide partners is ook principieel, hetgeen o.m. inhoudt dat de voormalige echtgenoten slechts t.a.v. eventuele minderjarige kinderen bepaalde verplichtingen (o.a die tot het betalen van alimentatie) op zich moeten nemen. De nieuwe regeling breekt wel geheel met de bestaande. Docht er is een teken aan de wand. Zij zal namelijk een situ atie scheppen die het Rusland van Le- nin ook gekend heeft. In dat zelfde sowjet-Rusland werd later weer overge stapt op de oude beginselen. Zal in Zwe den straks het zelfde het geval zijn? Het is uiteraard mogelijk, doch wij gelo ven van niet. De mentaliteit van de Zweden kennende achten wij de nieuwe huwelijkswetgeving namelijk juist een kolfje naar hun (met veel sex gevulde) hand. Burgemeester en wethouders van Soest handelende ter uitvoering van artikel 24, lid 4, van de „Wijkraadverordening Soesterberg", maken bekend, dat op maandag 10 november 1969, te 20.00 uur, in het Dorpshuis te Soesterberg, de eerste vergadering van de wijkraad Soesterberg zal worden gehouden- Deze vergadering ia openbaar. Op de Van Weerden Poelmanweg reed een auto tegen een boom doordat deze slipte door natte bladeren op het weg dek. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Geen der vier inzittenden van de auto, welke bestuurd werd door G. F. v. W. te Den Helder, liep letsel op. en Snelle en correcte levering en ■1 in de puntjes verzorgd I j* Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 •A Ak' AAk

Soester Courant | 1969 | | pagina 14