Soest toen - Soest nu p Telefoons immer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnreao voor reilaetie en administratie Van Wecdestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Vrijdag 7 november 1969 48e jaargang no. 05 WAT EEN TOESTAND E.H.B.O.-wedstrijd om de Tempo-wisselbeker Soest heeft vijfendertigduizend inwoners D '66 dringt in brief aan raad aan op openhaarheid van commissievergaderingen V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Nixons rede OOK .,DE VEENBES" PROTESTEERT TEGEN WEG OVER DE ENG Nieuwe inwoners vrezen isolement Nieuwe na jaarswandeling lelet. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3.75. Buiten Soest per kwartaal 6.75 Verschijnt iedere dinsdag en vrydag Het is nuttig, ook voor de gewone man en de gewone huisvrouw, om zich zo nu en dan eens even te verdiepen in de algemene wereldsituatie. Wij staan daar meestal te weinig bij stil, wij voelen er ons als simpel individu te onmachtig tegenover, het ligt te ver buiten onze eigen bemoeiingsmogelijkheden. Waaruit de gedachte ontstaat van we zullen het wel merken. En vooral wij, als in woners van een klein land, hebben geen ruime blik op het „buitengebeuren". Be paalde kranten plegen flinke artikelen over een minister die zijn laatste bui tenlandse geld na een vakantiereis aan inkoop van sigaretten besteedt, maar de inlichtingen en commentaren over de internationale situatie zijn schaars en vaak alleen op het direct actuele inge steld. Maar al het belangrijke actuele interna tionale gebeuren heeft een achtergrond, komt voort uit politieke doelstellingen, heeft een doel. Al is het vaak verbon den met individuele politieke inzichten van enkele leidende persoonlijkheden, het geheel gaat toch uit van een na- tknv'le instelling. En dan mogen we wei eens beseffen, dat die nationale instel ling, waaruit wereldomvattende plannen voor ticomen, weinig of niets te maken heeft met de nationaal-politieke instel ling van de betrokkenen. Het is niet zozeer het communisme dat in Rut- nd de lijn van de internationale politiek bepaalt. Wanneer daar een re gering van een ander politiek systeem de macht in handen had, zou de bui tenlandse politiek van Rusland er waar schijnlijk niet zo heel veel anders uit zien. Het zelfde kan gezegd worden van Noord-Amerika, waar het in dit opzicht niet veel verschil uitmaakt of een repu blikein of een democraat president is. De jaarlijkse E.H.B.O.-wedstrijd om de grote „Tempo"-wisselbeker, die elk jaar wordt georganiseerd door de afd. Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongeluk ken". zal dit jaar plaats hebben a.s. dinsdagavond. 11 november, des avonds acht uur, in de grote zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat. Aan deze wedstrijd wordt deel genomen door ploegen van de afdelin gen, die gezamenlijk het rayon 4 vor men van het district Utrecht. Dit rayon bestaat uit de afdelingen Amersfoort, Baarn, De Bilt-Bilthoven, Eemnes, Leusden, Soest, Soesterberg, Wouden berg en Zeist. De jury zal gevormd worden door drie artsen, terwijl er gespeeld zal worden met ,,Lotus"-slachtoffers. De leiding en samenstelling van deze wedstrijd is in handen van de Soester Lotus-leider, de heer W. J. van Diermen. Sinds de technische ontwikkeling dit mogelijk maakte, trachtte Rusland zijn, reeds uit de tsarentijd daterende, im perialistische ideeën te verwezenlijken. Het bracht de landen van oost-Europa onder zijn toezicht, het drong zich lang zaam maar zeker naar het gebied van de Middellandse Zee en is daar nu bezig zich vaste steunpunten te verwerven terwijl het niet nalaat te pogen ook in zuidoos>t-Azië, in Afrika en in Zuid- Amerika meer invloed te krijgen. Voor Amerika ontstond reeds enkele de cennia eerder de leidende rol in de we reldpolitiek, vooral als gèvolg van de eerste wereldoorlog ,die de leidende po sitie van Europese landen teloor deed gaan. De hier reeds eerder op gang ge komen technische ontwikkeling noopte uiteraard ook tot het beveiligen van de markten voor grondstoffen en afzet van produkten. Want alle politieke dogma's ten spijt, of dit nu democratische of communistische of wat dan ook zijn, het gaat in wezen altijd om de econo mische zekerheid, om de markten en de invloed die daaruit voortvloeit. Dat geldt voor ieder land, zeker voor de grote mogendheden. De politieke dogma's betekenen niet anders dan de verpak king waarmee het volk kan worden warm gemaakt de zgn. „nationale be langen" te steunen. De afgelopen wereldoorlogen, hoe ver foeilijk op zichzelf ook, hebben in elk geval dit min of meer gunstige gevolg gehad, dat het aantal machtige en daar door leidende landen verminderd is, voorlopig tot twee. Nu is het altijd gemakkelijker om een evenwicht te bewaren tussen twee machtigen dan wanneer er vier of vijf sterke katers om de pap heendraaien. Die twee weten gauwer wat ze aan el kaar hebben en wat ze tegenover el kaar wel en niet kunnen doen dan wan neer er ook nog andere zeer machtigen zijn, die naar de ene of de andere partij kunnen overhellen en een volkomen eigen politiek voeren. Dat laatste is ten aanzien van oorlog of vrede momenteel vrijwel uitgesloten. Geen ander land kan zich permitteren een oorlog te gaan voeren waarbij Russische of Amerikaan se belangen in het gedrang kunnen ko men. Dat zou eigenlijk steeds het geval zijn, want alleen het in grote lijnen hand haven van de status-quo in de wereld kan een wereldoorlog voorkomen. Een oorlog die geen der leidende partijen uitkomst kan brengen, integendeel. De leidende machten trachten eikaars po sitie echter wel te ondermijnen door politieke handigheidjes, door hun eigen invloed zo stiekum weg wat uit te brei den of te verstevigen. Daarom is het interessant en van belang om op al het buitenlandse gebeuren nauwlettend het oog te houden. Waar er strijd is, na te gaan hoe die verloopt, te onderkennen welke invloeden hierbij een rol spelen, welke gevolgen er uit kunnen voortvloeien. Overal zijn de belangen van de leidende mogendheden er bij betrokken. Vergeet dat nooit. Vergeet de politieke kleur van de strijdende partijen, maar ga na welke invloeden hierop werken en hoe die verlopen. Dat is belangrijker voor de toekomst dan wie ergens een kleine strijd dreigt te winnen of te verliezen. De op dinsdag 4 november 1969, 's morgens om 10 uur. aangegeven dochter van het echtpaar De Wit-Dijkstra, Ereprijsstraat 51, heeft het aantal inwoners van Soest op vijfendertigduizend gebracht. De geboorte-aangifte werd voor dit heugelijke feit geheel behandeld door de bur gemeester, onder toeziend oog van de wethouders en dc gemeente-secretaris. Voor uitvoeriger verslag verwijzen wij naar een van de volgende pagina's. De werkgroep gemeentepolitiek van de politieke partij Democraten '66 heeft in een schrijven aan de gemeenteraad Een evenement waarop wij U graag attent maken is de toneelvoorstelling van de plankeniers in hun theater te Naarden-Bussum, waarheen U met de bus gebracht kunt worden. Naar een dergelijk uitje werd ons al dikwijls gevraagd en zie, dit wordt mo gelijk gemaakt door de Volks-Universi- teit van Baarn. Elders in dit blad zult u de adverten tie vinden, die betrekking heeft op deze voorstelling van vrijdag, 14 novem ber en waarvoor U bij ons de plaat sen kunt bespreken, alsmede een bewijs je afhalen voor de busrit. Tot en met 13 november kunnen wij U met de kaartverkoop van dienst zijn. De prijzen zijn als volgt: kaartje voor de bus (heen en terug> 1,50, plaats bewijs voor leden van de V.U.B. 3, voor niet leden 4. Bent U dus nog geen lid van de Baarn- se Volks Universiteit, dan is het toch mogelijk voor de schappelijke prijs van 5,50 een goed toneelstuk te gaan zien. En het schijnt een bijzonder stuk te zijn. dat U wordt gepresenteerd. Leest U dit alles in de bewuste advertentie. Alleen nog dit, de bussen vertrekken vanaf busstation Soest-Zuid om 19.00 uur, vervolgens VVV-kantoor 19.05 en Nieuwerhoek 19.10. Toneelliefhebbers hier is dus een ge legenheid, die U niet moet laten schie ten. Verder nog een verheugend bericht voor de wandeldende dames en heren. Wegens zeer grote belangstelling voor de onlangs gehouden wandeltocht langs onbekende paden van het landgoed Pij nenburg besloot De Natuurwacht tot een herhaling van deze excursie, maar met ook een andere route. Die de vorige keer verhinderd was mee te doen, heeft weer een kans op a.s. zondagmiddag, 8 november, vertrek na aankomst van buslijn 11 te Hees, 13,45 uur. Er is gelegenheid tot het stallen van een rijwiel. Om precies te zijn, het punt van samenkomst ligt: hoek In- singerstraat-Wieksloterweg. En u maar profiteren van schouwburg en de natuur. aangedrongen op het houden van com missievergadering in het openbaar, al thans het houden van niet-openbare commissievergaderingen tot een uit zondering te maken. De inhoud van het schrijven luidt „Sedert geruime tijd worden door le den van de werkgroep Gemeentepoli tiek van D'66 te Soest de vergaderin gen van uw raad vanaf de politieke tribune bijgewoond in het kader van onze voorbereiding op de gemeente raadsverkiezingen in 1970. Tot onze te leurstelling hebben wij ervaren, dat het niet meevalt, om via het lezen van de raadsstukken en het bijwonen van deze vergaderingen een behoorlijk irn zicht in de Soester problemen te ver krijgen. Uit uw vergaderingen krijgen wij n.I. de indruk, dat de werkelijk belangrijke discussies zich reeds in de desbetref fende (geheime) commissievergaderingen hebben afgespeeld, zodat in de (open bare) raadsvergaderingen de meeste problemen reeds „doodgepraat" zijn en er veelal nog slechts enige randop- merkingen over worden gemaakt. Uiteraard komt dit de levendigheid van de discussies niet ten goede. De pu blieke belangstelling is wellicht mede hierdoor als regel vrij gering, zulks ondanks de uitstekende koffieverzor- ging. Voor een zo nadrukkelijk als belangrijk aangekondigde rede als die van presi dent Nixon was de inhoud wel zeer ge ring hij herhaalde slechts wat hij al vaker had gezegd en nieuwe initiatieven of plannen onthulde hij niet. De stem was anders, maar voor het overige had het een oude speech van Johnson kun nen zijn. Het was bekend dat Nixon ernaar streeft de oorlog zo te spelen, dat de troepen uit de V.S. naar huis terug kunnen keren zonder dat de militaire positie van zuid-Vietnam zwakker wordt. Het is een methode die gezien de kwaliteit der Zuidvietnamese troepen tot dusver alleen maar camoufleert dat men het terrein aan de Vietcong en Noordvietnamezen overlaat. Wanneer Nixon daaraan de voorwaarde verbindt dat dan de tegenpartij niet de oorlogsactiviteit moet opvoeren, dan is die voorwaarde kennelijk ook geaccep teerd de verlieslijsten zijn korter dan ze in lange tijd zijn geweest. Dat Nixon geen tijdschema openbaarde voor de te rugtrekking mag dan menigeen teleur stellen, maar het is logisch dat zou het Saigon wel erg makkelijk maken. Nixon heeft ook laten uitkomen dat de acties zoals de grote moratoriumbeto gingen tegen de oorlog, alleen maar ver tragend werken op de terugtrekking der troepen. Dat is een bewering die maar betrekkelijk geloofwaardig isals niet in de V.S. zelf een zo sterk verzet was tegen de Vietnamese oorlog, zou het nog maar de vraag zijn of de president zo'n ijver zou betonen daar een eind aan te maken. Juist hier ligt de grote zwakte van zijn positie, die hij niet sterker maakt door de Noordvietnamezen met tegenmaatregelen te bedreigen als zij hun activiteiten zouden opvoeren. Het lijkt er op of Nixon als het grootste gevaar van dit ogenblik ziet dat hij niet kan bemantelen dat de terugtrekking van de V:S. uit Vietnam, die onvermij delijk is, in feite de eerste militaire ne derlaag van het land is. Een man die Amerika.'s eerste oorlog verloor staat misschien niet zo sterk als hij naar her verkiezing streeft. Dan zou deze rede een beroep op Hanoi zijn zoveel moge lijk mee te werken om de repatriëring der Amerikaanse troepen zo snel mo gelijk te laten verlopen. Wat daarna gebeurt het ineenstorten van het bewind in zuid-Vietnam is dan geen Amerikaanse nederlaag meer en preciezer gezegd niet een van Nixon. Of een dergelijke dubbele bodem-tac tiek het aanzien van de V.S. in Azië zal verhogen een punt waarop Nixon nogal hamerde is overigens ook maar zeer de vraag. KANTMAN Gedachtig de openbare commissiever gaderingen te o.a. Rotterdam en Leus den stellen wij u voor ook in Soest d® vergaderingen van de raadscommissies in principe in het openbaar te houden, zodat iedere belangstellende althans de mogelijkheid heeft, hierbij aanwe zig te zijn. Het is ons overigens duide lijk, dat een aantal zaken beter buiten aanwezigheid van toehoorders behan deld kan worden, hetgeen per onder werp bezien zou kunnen worden. Al dus zou het mogelijk zijn, de huidige regel van niet-openbaarheid tot een uitzondering te maken". Aldus het schrijven van D'66 van 4 november j.1. aan de Soester gemeen teraad. Huize „Rustoord" op dc plaats waar nu „Braamhagc" staat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Aan de lange reeks bezwaarschriften I Soest willen wij ons zoveel mogelijk tegen het ontwerp-bestemmingsplan Wegaansluiten bij de oorspronkelijke bewo- over de Eng, dat tot en met 31 oktober ter visie heeft gelegen, heeft op het laatste moment de vereniging ter be hartiging van de belangen van de be woners van de Veenbesstraat, De Veen bes" er nog één toegevoegd. Namens 384 hoofdbewonerrs van de Veenbes- straat is de afgelopen week een be zwaarschrift tegen het ontwerp-bestem mingsplan naar de raad gestuurd. Men ziet in de aanleg van de weg een on toelaatbare aantasting van het geplande stadspark, terwijl de bewoners van het Soesterveen tevens vrezen, geisoleerd te raken van de rest van Soest. Hun be zwaren zijn h. een vietal punten sa mengevat: a) De Soester Eng is bestemd om het toekomstige stadspark te worden. In een stadspark behoort echter o.i. geen au tosnelweg thuis. Hierdoor zou het karakter van dit park dermate wor den aangepast, dat men nauwelijks meer van een park zal kunnen spreken. b) Snelwegen behoren naar onze me ning buiten bebouwde kommen te wor den geleid. De thans geprojecteerde weg zal zeker voor de helft doorgaand ver keer verwerken. Dit verkeer hoort in een stadskern niet thuis. c) Idere autoweg zal in het gebied, waardoor deze weg getrokken wordt, een scheiding teweeg brengen. Een au toweg door een stadskern zal dan ook onherroepelijk het uiteenvallen van deze stad in twee delen teweeg brengen. Enkele kunstwerken over deze weg kun nen hieraan niets veranderen. De thans in uitvoering zijnde Uitbreiding van de gemeente heeft plaats ten zuiden van de geprojecteerde weg. Het merendeel van de bewoners van deze nieuwe wijken komt niet uit Soest, doch van elders. De oude kern van Soest komt geheel ten noorden van de geprojecteerde weg te liggen. Als nieuwe bewoners v«n ners. De geprojecteerde weg zal echter een zeer duidelijke grens trekken tussen oud Soest en nieuw Soest. Tegen een dergelijke scheiding van gemeente en bevolking moeten wij ernstig bezwaar maken. d) Voor zover ons bekend werd het plan Engweg destijds ter beoordeling voor gelegd aan een verkeersbureau. Nimmer werd echter de totale verkeerssituatie voorgelegd aan deskundigen en gevraagd hiervoor een oplossing te zoeken. Het verkeersbureau had geen alternatieven ter boordeling en was niet bevoegd an dere voorstellen te doen. Het zou zinvol zijn, wanneer dit eerst eens geschiedde, alvorens een plan op tafel wordt gelegd, waaraan zoveel problemen kleven. Aldus het bezwaarschrift van de vereni ging "De Veenbes", ondertekend door dc heer J. Knippenberg, voorzitter en de heer D.S. Kampinga, plaatsvervangend sercetaris. Door het grote succes van de wande ling op 26 oktober j.1.. organiseert de Natuurwacht ..Eemland" a.s. zondag weer een wandeling van pl.m. twee- eneenhalf uur. Hoewel deze eveneens in de boswach- terij Hees van Pijnenburg wordt ge houden, zal de route geheel anders lopen. Vertrek na aankomst van de Tensen- bus van de busdienst naar Hees, op de hoek van de Insingerstraat en de Wiek- sloterweg, om 13.45 uur. De deelname is geheel kosteloos.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1