RENflUIT MARCHAL - HAARMODE Garage Stam VESPA GIA0 De Witte Pompen TON STMiNMEF GEYTENBEEK Tialtla de Wit vij fendertigcluizendste inwoonster STICHTING FEDERATIEVE RAAD VOOR HET BEJAARDENWERK SOEST Warme-maaltijden-voorzieningen Arnould G. Diepeveen toont zijn midwinter-collectie I^X-^r^cepties en pd du\nen Zalen voor r SoeSlf Soestdui^n; Café 18 ^wl55'2 Geen showavond van firma Middelman Stichting; Christelijke Blindenhulp Floris voor Unicef SEE3 □EE Hypotheken Antofinanciering Persoonlijke leningen Krabbels van Knelis VRIJDAG 7 NOVEMBER I9G9 Toen mevrouw De Wit dinsdagmorgen, om vijf uur, het leven schonk aan een welgeschapen dochter van zeven pond en drie ons, was er niets dat wees op omstandigheden die van deze geboorte een uniek feit zouden maken. Toch zou 's morgens, om tien uur, bij de aangifte op het gemeentehuis blij ken dat het vierde kind van de familie De Wit, welke familie drie maanden in Soest woonachtig is, een gelukskind 30.000ste De heer De Wit werd gevraagd om rond twaalf uur opnieuw op het ge meentehuis te willen verschijnen, om het inschrijven van de vijfendertig- duizendste inwoner officieel door de burgemeester te laten geschieden,, doch hij verzocht de ambtenaar, door tijd gebrek, die vijgendertigduizendste maar door te schuiveen. Uiteraard is de heer De Wit achteraf dolblij met het feit, dat de ambtenaar niet van wijken wist en hij voor de korte plechtigheid, zij het dan zeer moeilijk, even tijd vrij kon maken. te bleef men nog enige tijd bijeen on der het genot van een kopje koffie en de traditionele beschuit met muisjes. Tijdens dit gezellig onderonsje memo reerde de burgemeester aan de hand van cijfers de groei van Soest, waar uit viel te concluderen, dat de veertig duizendste inwoner geen tien jaar op zich zal laten wachten, gezien de snel le realisering van de uitbreidingsplan nen. Na deze gemeentelijke huldiging kwam woensdag de middenstand, die zich niet onbetuigd wilde laten, bij de fa milie De Wit op bezoek, 's Middags om twee uur bracht het Wiso-bestuur een bezoek aan de Ereprijsstraat 51, om vooral de gelukkige moeder te fe liciteren en haar een passend cadeau te overhandigen. Een vorstelijke kin derwagen, compleet met sierkusssen, ontlokte zelfs aan de drie andere kin deren van de familie De Wit, I.Ierle 11 jaar, Idse 8 jaar en Ernst van 7 jaar, bewonderende kreten. De heren Kok, vice-voorzitter en Huissteden, se cretaris, konden tot hun genoegen constateren, dat het cadeau een schot in de roos was. 's Avonds om half zeven bracht een afvaardiging van de Winkeliersvereni ging „Soest" een bezoek aan de vijf- entertigduizendste, vergezeld van Pa- tricia Kruiskamp en haar moeder, die zes jaar geleden op dezelfde wijze het middelpunt was, zij het dat het toen om de dertigduizendste ging. De voorzitter van de Winkeliersver eniging, de heer H. Smit, bood mevr. De Wit een zilveren couvert voor haar dochter aan, waarna de heer Ringe- noldus bloemen en een imposante doos chocolade aanbood. "II: fff Mevrouw dc Wit-Dykstra met haar dochter en Patricia Kruiskamp, die haar namens de Winkeliersvereniging cadeau's kwam aanbieden. Ook de dertigduizendste werd niet ver geten, want nadat zij de cadeau's had overhandigd, ontving zij op haar beurt een prachtige pop, terwijl mevrouw Kruiskamp een boeket bloemen kreeg overhandigd. 35.000ste In tegenwoordigheid van de wethou ders ontving de burgemeester als amb tenaar van de burgerlijke stand, een ietwat verbouwereerde heer De Wit, die door de burgemeester vlot uit de droom werd geholpen, met de woor den „u moet niet denken, dat in Soest iedere geboorte-aangifte op deze wijze gebeurt, maar alleen omdat uw doch ter de vijfendertigduizendste inwoon ster van Soest is". Nadat het gemeentelijk huldeblijk, een spaarbankboekje met een eerste inleg van 100,was aangeboden, werd de geboorte-akte door de burgemeester voorgelezen. Na dit ongedwongen officiële gedeel- Namens de WISO een vorstelijke kin derwagen. Nu de warme maaltijdenvoorziening voor de bejaarde plaatsgenoten een aantal weken draait, is het nuttig daarover enkele ervaringen te publi ceren. Voor alle betrokkenen betreft het een nieuwe materie. Enerzijds het experiment om af te stappen van zelf bereide maaltijden, volgens oude bekenden, aan de eigen smaak aangepaste recepten. En dus de overgang naar in grotere hoeveel heden bereidde maaltijden, op de sa menstelling waarvan men geen invloed meer heeft en waarbij de eigen smaak ondergeschikt is geworden aan vereis ten, die op gemiddelden zijn afgestemd. Anderzijds het experiment deze vereis ten zodanig te verwerken in de samen stelling, de bereidingswijze en ook de hoeveelheden, dat hiermede het groot ste deel van de wensen der deelne mende bejaarden zou worden vervuld. Wanneer men bedenkt, dat deze maal tijden worden bezorgd bij mensen va riërend van 65 tot 90 jaar, bij mensen uit alle lagen van de bevolking, allen met andere leef- en eetgewoonten; bij mensen met de meest uiteenlopende smaken en met vaak zeer uiteenlopen de medische voorschriften; bij mensen die men „makkelijk" en mensen die men "lastig" zou willen noemen, dan is het niet te verwonderen, dat men niet allerwege „hoera" heeft horen roe pen en dat er bemerkingen van aller lei aard zijn binnengekomen. Aan een aantal bezwaren is helaas eenvoudig niet tegemoet te komen. Groepsvoeding is nu eenmaal geen in dividuele voeding. Men kan van deze voorziening niet verwachten dat het een restaurant a la carte zal zijn. Keuze-menu's zijn uitgesloten, met uit zondering van de drie dieet-mogelijk- heden, die afwijken van de normale zoutarme maaltijden. Men kan geen speciale vleessoorten of groenten ver langen, die afwijken van het stan- daard-mnu; men kan geen puree of rijst verlangen wanneer het menu ge kookte aardappelen of macaroni aan wijst. Men kan ook geen grotere of kleinere porties dan de standaard-por ties verlangen. Deze zullen voor twee dagen voldoende zijn voor een „door- snee-bejaarde", d.w.z. voor de gemid delde behoefte van een man of vrouw van 65 tot 90 jaar, al dan niet vitaal (nog werkend) of volledig thuiszittend, al dan niet in goede gezondheid. Men moet ook genoegen nemen met maal tijden voor twee dagen, omdat dage lijkse distributie om diverse redenen (nog) niet mogelijk is. Een niet te voor komen ongemak hiervan is, dat (de zelfde) maaltijd op de tweede dag moet worden opgewarmd. Maar dan vooral niet in de pannetjes of de isolatieman tel van de pannenset. Gelukkig zijn er anderzijds bezwaren die wél op te lossen zijn en waaraan grote aandacht wordt besteed. Dat zijn allereerst de bezwaren die voortspruiten uit tekortkomingen in de moeilijke aanloopperiode van de organisatie in het algemeen en van de zeer goed willende kok in het bijzonder. Dat zijn de klachten over niet op tijd en niet voldoende warm bezorgde maaltijden, om maar te zwijgen over een doodenkel geval van „vergeten te bezorgen" of „niet bestelde en toch aangeboden maaltijden. Dat zijn ook de klachten over niet voldoende gare maal tijden, over te grof gehouden bestand delen als bieten, prei e.d.; over te kleine porties; over maaltijden met een wat afwijkend patroon; met door toevoeging van kruiden en wat afwij kende smaak; over aard, kleur en smaak van de jus. Diëtiste en kok hebben veel van deze opmerkingen al voorzien. Men is tot menu's overgegaan en heeft ingezien dat men niet „zo maar" op geheel an dere eetgewoonten kan overgaan, tege lijk met de overgang op groepsvoeding. De porties zijn inmiddels vergroot. Men kan nu per twee dagen rekenen op 200 gram rauw vlees (dat toebe reid natuurlijk minder weegt o.a. door vochtverlies) en op 400 gram onge kookte aardappelen. De groenten zul- BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) SOESTDIJK TELEFOON 3990 len gaarder worden gekookt; kruiden (en specerijen) zullen beperkt worden gebruikt. In het volle vertrouwen, dat succes sievelijk aan de wensen van zeer vele bejaarden kan worden tegemoet ge komen, zodat men in de komende win termaanden van deze toch zeer wei- komen voorziening, resp. van dit gaarne verrichte dienstbetoon, gebruik zal kunnen maken, mogen wij de in de aanvang mogelijk teleurgestelde deel nemers adviseren de proef nog eens te nemen. Nieuwe deelnemers zijn van harte wel kom. Alhoewel men als regel pas maaltijden kan bestellen voor de week volgende op die waarin wij leven, wil men te allen tijde proberen om in noodgevallen, dus bij plotselinge ziekte, op korte termijn voor de betrokkene klaar te staan. Voor de goede orde herhalen wij tot slot de bekende aanmeldingsadressen Soestdijk: Mevrouw A. M. Mulders, Kerkpad N.Z. 54. telefoon 3662. Soest-Midden Mevrouw J. W. M. Gemen, Kerkpad Z.Z. 84, tel. 2947. Soest-Zuid Mevrouw N. Nagtegaal, Plasweg 52, tel. 3202. Algemene inlichtingen bij de secreta ris-penningmeester van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaarden- werk te Soest, de heer J. H. Faber, Foekenlaan 5, telefoon 2429. Woensdagavond, terwijl de meeste heren zullen gaan genieten van het eerste Europacupduel in dit seizoen, gaat Ar- nould G. Diepeveen, van de boetiek in I de schaduw van de Oude Kerk, de Soes- I ter dames in de gelegenheid stellen I kennis te nemen van zijn gevarieerde midwinter-collektie. j Om precies kwart over acht 's avonds j zullen de manenquins de zaal van het St. Jozefgebouw aan de Steenhofstraat betreden, om de "voor iedere beurs be reikbare midwinter-mode" te showen. Voor velen zal het een hernieuwde ken nismaking zijn, na de vorige Soester shows, o.a. in eigen huis, het natuur bad-restaurant en de show van verle den jaar eveneens in het St. .Josefge- bouw, maar deze midwinter-show is speciaal bedoeld voor de sinds kort in Soest woonachtige dames, hoewel de andere dames natuurlijk eveneens van harte welkom zijn. Mede door de beperkte accomodatie, is het aantal plaatsen niet ongelimiteerd, waardoor telefonische reservering ge wenst is. Onder telefoonnummer 5180, van de boetiek aan de Kerkstraat, wor den uw reserveringen verwacht. Op de show zullen de laatste creaties worden getoond in mantels japonnen, broekpakken enz. waarbij het accent wel zal liggen op de orginaliteit en exclusiviteit, maar waarbij niet uit het oog is verloren, de mode bereikbaar te houden voor iedereen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Nieuwerhoekplein 1 Soesidijk- lel.02155-.2850 Hoewel in eerder gedane publikaties en advertenties de firma Middelman Mode, Woninginrichting, meubelen en Mikimo (baby- en kleuterkleding), als een der deelnemers werd genoemd in het kader van de Soester showavond, verzoekt men ons mede te delen, dat de deelname van de firma Middelman, door droeve omstandigheden geen door gang zal vinden De Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen", zal van 10 tot 15 november in onze gemeente de jaar lijkse collecte houden. In deze collecte werken alle Christe lijke verenigingen samen. Aan honder den blinden wordt zonder onderscheid van geloof of herkomst hulp en bij stand gegeven bij onderwijs, werk en huisvesting. Wie een mooie briefkaart van de sym pathieke held Floris wil hebben, kan die bij UNICEF krijgen. Het kinderfonds heeft van de N.O.S. -en van de acteur zelf - de toestemming gekregen de hier bij afgebeelde foto aan te bieden van de hoofdfiguur van de televisieserie "Floris, die elke zondagavond om vijf over ze ven wordt uitgezonden om onze jeugd te amuseren en te ontspannen. Wie ƒ1,50 aan UNICEF stuurt krijgt de fotokaart franco thuis. Betaling door overschrijving van zoveel maal 1,50 als U fotokaarten wilt ont vangen op giro 7515 ten name van UNI CEF, Den Haag. Voor wie geen giro heeft: 1,50 in postzegels extra plakken op een met 20 cent gefrankeerde brief kaart, geadresseerd aan UNICEF, Post bus 1878, Den Haag. Voor elke foto speciaaladres in ruime sortering binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 3378 ASSURANTIËN ANNO 1958 Beethovenlaan 13 - Baarn - TeleL 3879 moet in dat geval één briefkaart wor den gestuurd. Zowel op giro als op briefkaart alleen maar vermelden: FLORIS. AJje ut ming vraog dan mok zeige daat wullie mit un gerus haart de vlaage uut kenne haange. Nle omdatter noeng te- vaallug un lid vaant kooninkluk huus jao- rug is, maor omdaat Soest zun vief en dartugsduzendste in- wonur hep ekrege. Gao der maor effe anstaon. Zo laangzaomerhaand worde wullie un bietje darrup of, en gaon de kaant van un staad op. Daat hoef voor ming heulegaor nie, maor aster vandaog of marrege un wet komp waorin word gesteld daat bie un bepaold antaal minse un darrup un staad word, daan kenne wullie der nie ongderuut. Om daan heulegaor an die naom tegemoet te komme, zaal der ech nog wel waat motte vuraandere, waant voorlopug hep Soes nog niks, maor daan okheulegaor niks waat an un staad doet denke. Waat wel op un staadse menier ebeurt is de hulduging vaan die vijfendartugduuzendste inwo ner. Opt gemeentehuus gong ut ne- tuurluk voor deze speesiejaole gelege- heid andurs as andurs. De maan die andurs heul gewoon ut zaokie ofhaan- dulde wier effe an de kaant ezet en de barregemeester zelluf naam de pen in zu haande en deej de warrukzaom- hede die bie zoon klus hore heulemaol zelluf. Al mok der eerluk ezeit wel bie zeige dak daat vaan hore zeige hebbe mos, omdak noenk eenmaol nie ovural ken weze. Ik kent ming nie bes voor- stelle, hoe of iemaand zu eige veult, die net te hore hep ekrege daat ut kingd waat hie an komp geve, pre- sieh de zoveulduuzendste is, i ^aor ik schaat daat die meneer De Wit, zo- veer ak nao hep kenne gaon geen femilie vaan Siemon, teuge zu vrouw ezeit zal hebbe, die oojevaor hep zu paakkie krek op tied laote vaale. Der zalle noeng wel weer vaan die echte Soesders weze, die vingde daat ut bar jaamer waas daat ut geluks- kingd nie van echte Soesder ouwers is, maor daat vingk spieker op laog waoter zeuke. Soest is in de groej en daor die echte ouwe Soesders daor noeng ech nie meer voor kenne zorre- ge, zalle zullie der genoege mee motte neme, daat die nieuwkommers der veur gaon zorrege. Ent liekter op daat minse dur geen graas ovur laote groe- je, waant in haos vijf jaor binne dur vijfduuzend minse groot en klein bie- ekomme. Naos de beschuut mit muuze in de roadszaol ent haos effe onvurmijdijluk- ke gemeentelukke bakkie leut, kreeg de vaoder ok nog un spaorbaankboek voor zu paasgebore deerntje. Maor, en daat vingk eigeluk nog veul belaangrieker as daat spaorbaankboe- kie, de Soesder winkuliers binne ok nie aachterebleve. Ongder leiding vaan hullie voorzitter en mit hullup vaan de dartugduuzendste hebbe zullie de nieuwe weruldburgur vaan eetgereed- schaap voor laoter voorzien. En uut die groep vaan zaokeluu binne ok weer de minse, die anneslote binne bie de Soesder zegulklup, Wiso ge- naomp, en die luu hebbe dur saome voor ezorgd, daat de jongste dochtur vaan de femilie de Wit as un vorstin door Soes ken rieje in un kingdurwaoge die meer weg hep vaan un praolwaoge. Ik schaat datter wel minse zalle weze die noeng op motte marreke: is daat noeng allegaor wel zo baar nodug,- en daor zaal iedereen zun eige ideej wel ovur hebbe, maor vaast staot in alle gevaal, daat un heule kwaak Soesder zaokeminse heul duudeluk inzien, daat ajje un bietje grote plaots gaot worde, dajje daan in dengke en haandele wel meej mot groeje. Waant daat is d« leste tied wel heul staark naor vor« ekomme. Stilstaand is achteruutgaang. En ajje as zaok aachteruut gaot, daan kejje de boel wel dichgooije, daat heb be der ok in Soes aal un paor tot hullie schaode motte ongdervingde. In aalle gevaal hebbe wullie vijfendartug- duuzend Soesders en der komme der nog wel een zooj bie ok. Naor ming mening groejt de midde- staand heul aordug meej, betur as sommuge aore groepe, die meer vaan de behoudende binne. Maor die spreke wullie nog wellis as de vijfentachtug- duuzendste der is. As zullie der daan teminste nog binne. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 .- Tel. 2792

Soester Courant | 1969 | | pagina 9