Soest toen - Soest nu ISRAËL BROUWER- EN HILHORSTGFMAAL IN WERKING GESTELD SOEST GAAT TWEE NIEUWE MAVO-SCHOLEN BOUWEN Dinsdag 11 november 1969 48e jaargang no. 86 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 „Zijn of niet-zijn' -ss Uitbreiding rioolwater zuiveringsinstallatie aanbesteed D'66 houdt hearing voor bewoners plan Smitsweg Het oog gericht op Franco's verdere modernisering De tweede Najaarswandeling Dc warme maaltijden- voorziening SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Vooral de recente controverse tussen radio-commentaar Hilterman en de Volkskrant heeft de vraag weer eens toegespitst in hoeverre een volkomen objectieve houding ten aanzien van het Israëlisch-Arabisch conflict mogelijk is. Daarbij dient niet uit het oog te wor den verloren, dat dit conflict een ge heel eigen aard heeft, aangezien het niet gaat om gelijk of ongelijk, maar om "zijn of niet-zijn" van de staat Israël. Israëls tegenstanders laten er geen twijfel aan bestaaan: voor hen is de enige mogelijke oplossing van het con flict de totale vernietiging van de staat Israël. Zij gaan er van uit, dat dit land het hunne is en door Israël wederrechtelijk in bezit genomen. Een bepaald zeer zwakke claim, want lang vóór zij er kwamen wonen was het "heilige land" het land der Joden. Wanneer het gaat om eigendomsrechten, heeft Israël ze ker niet minder rechten dan ieder an der. Maar wanneer zij dan verder van oordeel zijn, dat Israël nooit of te nim mer mag worden erkend, dat alleen zijn verdwijnen een oplossing geeft, dan is het heel duidelijk, dat voor Israël letterlijk alles op het spel staat. Wie een pro-Arabisch standpunt in neemt, doemt Israël daarmee tot ver nietiging. Eensgezind in haat Objectiviteit, in die zin, dat men maar niet alles voor zoete koek op neemt wat uit Tel Aviv wordt bericht, zo min als men alles gelooft wat Cai ro, Amman en Bagdad melden, is, zoals bij iedere oorlogstoestand, noodzakelijk. Deze oorlog is voor een niet gering ge deelte een t.ropagandakrijg. Zeker voor de Arabieren. Want eigenlijk kunnen ze maar één ding hopen, n.1. dat ze het door hen gestelde doel nimmer bereiken. Ten eerste zouden ze dan waarschijnlijk de grootste ruzie krijgen over de ver deling van de buit. Immers, van die hooggeroemde Arabische eensgezind heid is geen sprake. Eensgezind is men alleen in de haat tegen Israël. En die haat is voor een deel zelfs kunst matig, is de "opium voor het volk", dat op deze wijze koest wordt gehou den en welks aandacht wordt afgeleid van eigen achterlijkheid en en ellende. Ongelyk span riet is een té ongelijk span, dat de Arabische wagen trekt. Nasser heeft zijn hoogespannen verwachtingen, cul minerend in de stichting van de' Ver enigde Arabische Republiek, al groten deels moeten prijsgeven. Syrië is vrij wel communistisch. Irak gaat ook die kant uit, Boümediennes Algerije al evenzeer. Daartegenover staan de au toritaire vorsten, de kleine Hoessein (die een merkwaardig-algemeen re spect geniet bij vriend en vijand, als zijnde klein maar dapper), de duistere baoed, de nuchtere, nogal Westerse Bourguiba van Tunesië, de op behoud van eigen positie bedachte sultan van Marokko en de alleen op zakendoen uitzijnde Libanezeen, die dan ook niet allemaal Arabieren, maar voor een goed deel maronietische erhistenen zijn en vóór alles kooplieden en bankier. Vandaar ruzie met de El Fatah. Onderling verdeeld Men gunt elkaar het licht in de ogen niet en is bovendien wederzijds be ducht voor de politieke druk van het Palestijnse Bevrijdingsfront, dat zich aan de onwetende massa presenteert als het heldenlegioen. De ene topconferentie na de andere mislukt, met als doekje voor het bloe den verklaringen van eensgezindheid, die het gebrek aan resultaten moeten verbloemen. Ook de grote mogendheden zijn ver deeld en zelfs Rusland, dat zo openlijk aan de kant van de Arabieren staat, acht de huidige situatie van spanning blijkbaar voordeliger voor zijn pilitiek dan een oplossing, want nu kan het, onder het mom van tegen Israël ge richte aktie, infiltreren Het is duidelijk, dat de communis tische lijn gericht is tégen Israël, in het kader van de poitiek van Moskou. In Rusland zelf wordt deze lijn door getrokken tot een anti-semitische en het is een open vraag, in hoeverre een objectiviteit, die uitloopt in een pro-Arabische houding, datzelfde anti semitisme als achtergrond heeft, een mogelijkheid, die door Mr. Hilterman is gesignaleerd. Eén ding staat in elk geval als een paal boven water: krijgen de Arabie ren hun zin, dan betekent dat de vol komen ondergang van de Jodenstaat en zijn inwoners. Door de directeur van de gemeente werken, de heer H.. J. v. d. Dussen werd publiek aanbesteed de uitbreiding op grote schaal van de rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Maatweg te Soest door middel van bestekken. Hiervoor bestond grote belangstelling van de zijde der aannemers en niet minder dan 36 inschrijfblijetten waren binnengekomen. Voor bestek I was de laagste inschrij ver de combinatie De Vries te Soest en Strijland te Uithoorn, voor de som van 5.482.000.Bestek II laagste fa. Obdijn te Deventer voor de som van 5.496.000.Bestek III fa. Her- wijnen te Arnhem voor 5.500.000. Bestek IV, mechanische en electrische installaties, N.V. Machinefabriek Lan- dustrie te Sneek voor 1.170.000. Bestek V. warmtevoorziening, machine fabriek W. Hubert Co te Sneek, voor 157.000. Bestek VI, zandruimer, W. Hubert Co (voornoemd) voor ƒ51.000.Bestek VII, roostergoedpers, technisch bureau van bedrijfsafval te Utrecht, voor 83.800.=^ en slipafgravingsmachine voor 149.900. De totaalsom voor deze uitbreiding, waardoor de installatie zes maal zo groot wordt als de huidige, bedraagt 7.140.280.—. De afdeling Soest van D'66 organi seert komende donderdagavond, om 20.15 uur, een hearing in de openbare leeszaal en bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Deze hearing is in de eerste plaats be stemd voor de bewoners van het plan Smitsweg in het Soesterveen, maar ook andere ingezetenen zijn er welkom. Het is D'66 gebleken, dat er onder de bewoners tal van wensen leven ten aanzien van allerlei voorzieningen, die in een nieuwe woonwijk getroffen moeten worden. Ook op ander terrein blijken er nogal wat problemen onop- geiost te zijn gebleven. Deze hearing is geen politieke bijeenkomst en heeft zelfs niets met politiek in de oude betekenis te maken. De beide gemalen, die Soest van wa teroverlast moeten bevrijden, n.1. één aan de Grote en één aan de Kleine Melm, werden vrijdagmorgen officieel ingebruik genomen. In de brandweerkantine had tevoren eeu korte bijeenkomst plaats, waarin de officiële personen door de voorzit ter van de beide waterschappen „Is- selt-Middelwijk" en „Langeindsche Ma ten", de heer P. R. van Roomen wel kom geheten, in 't bijzonder wethou der mevrouw Walter-v. d. Togt, de raadsleden mevrouw Oranje en mevr. Polet en de heren Dijkstra, De Groot, Stam, De Korte en Veldhuizen en verder de gemeentesecretaris, de heer H. Borreman, de directeur van ge meentewerken de heer H. J. van der Dussen, de adjunctdirecteur de heer P. de Bos, het bestuur van de Raiffei- senbank te Soest, Ir. Perk van de Cul tuur Technische Dienst, Ir. Bijker van met provinciaal bestuur, de heren Veld horst en Wolthuis van de Ned. Heide Mij., de heer Segers van de Technische Unie van Waterschappen en de bestu ren van ABTB en de CBTB. Volgens de voorzitter is men twee jaar geleden begonnen met de bouw van de beide gemalen begonnen en nu is het zover dat ze officieel in gebruik kun nen worden gesteld. Hij deelde mede, dat het gemaal aan de Grote Melm de naam „Brouwer-gemaal" zal krij gen en het gemaal aan de Kleine Melm de naam Hilhorst-gemaal". De familie Brouwer en de familie Hilhorst, die de ingebruikneming zullen bewerkstel ligen, werden ook van harte welkom geheten. Wijlen de heren Brouwer en Hilhorst hebben veel voor de water schappen gedaan. In autobussen werden alle aanwezigen hierna vervoerd naar de Grote Melm, waar mevrouw Brouwer-Kuijer een doek verwijderde, waardoor men kon lezen „Brouwer-Gemaal, heemraad en hoofdman van waterschap Middelwijk 1928-1964", waarna zij het gemaal in werking stelde. Dit gemaal heeft een capaciteit van 39 m3 per minuut. Daarna werd naar de Kleine Melm gereden, waar de heer R. P. J. Hil horst, de oudste zoon van wijlen de heer A. P. Hilhorst, een doek verwij derde en toen kon men lezen „Hilhorst- Gemaal, A. P. Hilhorst, raadslid en wethouder van Soest, 1935-1967". Dit gemaal heeft een capaciteit van 27 m3 per minuut. De polders langs de Eem zijn thans watervrij, hetgeen de landerijen ten goede komt. Terug in de brandweerkantine sprak de heer W. Schimmel over de historie van de gemalen. In de prakrijk blijkt dikwijls, dat de meeste niet-agrariërs slecht op de hoog te zijn van het werk van de water schappen. Het is daarom een gelukkige gedachte van de besturen van de wa terschappen Isselt-Middelwijk en Lang eindsche Maten geweest, om aa de of ficiële ingebruikstelling van de gemalen aan de Grote en de Kleine Melm eens bijzondere aandacht te schenken. Uit de oude notulen van het water schap Middelwijk bleek, dat op 10 de cember 1913 reeds een besluit werd genomen om een gemaal te plaatsen. In een vergadering van 28 mei 1925 werd als gevolg van de hoge kosten het plan verschoven naar een latere datum. Ondanks de vele klachten van water overlast werd in 1956 het punt water overlast in de waterschappen wederom primair gesteld. In 1956 kwam de gemeentelijke riool waterzuiveringsinstallatie tot stand. In een vergadering op 10 december 1957 hielden de waterschappen een bespre king met het college van burgemeester en wehouders van Soest, de Provin ciale Waterstaat, het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen en de R.I.Z.A. Ir. Slijkhuis van de T.B.U. maakte op deze vergadering de opmerking, dat het eigenlijk gelukkig was, dat de uit voering van de rioleringsplannen van de gemeente nog in het beginstadium verkeerden, zodat de nodige aanpas singen nog konden worden aangebracht. Na veel vergaderingen met de heren Veldhorst, Henkei en Ir. Perk werd in de vergadering van 6 juni 1963 in de zin van „Nu of nooit" met grote meerderheid van stemmen besloten ruilverkaveling voor het gebied van beide waterschappen aan te vragen, öp 16 maart 1966 besloten de stemge rechtigde ingelanden van beide water schappen de besturen te machtigen aan de Ned. Heide Mij. en het T.B.U. op dracht te geven een waterbeheersings- plan op te stellen, waarin opgenomen een kering van water van buitenaf. Op 6 mei 1968 begon men met het graafwerk en de bouw van de gema len kon beginnen, die wij zojuist in werking hebben gesteld. Spreker bracht dank aan drs. W. G. van Zadelhoff en wijlen de heer A. P. Hilhorst en de dames en heren leden van de gemeenteraad van Soest, voor de wijze waarop op kritieke momenten de waterschappen werden tegemoetge- treden. Mevrouw Walter-v. d. Togt, wethouder van openbare werken, feliciteerde de waterschappen met de ingebruikneming van de gemalen. Ik had hier graag de heer A. P. Hilhorst gezien, die altijd op de bres stond voor de waterschap pen. Hij heeft het helaas niet mogen beleven. Zij rekent op de medewerking van de agrariërs voor grondafstand voor de aanleg van een weg langs de spoorlijn Amersfoort-Baarn. Ir. Perk zei, dat de gemalen er prach- tik uitzien, maar wat wil men als men er 56 jaar voor nodig heeft voor het zover is. Wij hebben prettig met u sa mengewerkt. Nu is mijn vraag, wat doet een gemaal Natuurlijk om het water weg te malen zult u zeggen, maar er is nog meer. Het gaat niet alleen om de sloten droog te krijgen, maar het gaat om de weilanden. Er moet een grondwaterstofbuis worden aangebracht in een weiland en die moet geregeld gecontroleerd worden naar de waterstand, want dat is de voornaamste eis. Ik wens u veel suc ces toe. Ir Bijker hoopt, dat de gemalen aan de gestelde eisen mogen voldoen. Het heeft lang geduurd voordat het zover was, maar dat kwam omdat de water schappen elkaar niet begrepen. Ge lukkig hebt u elkaar gevonden en de gemalen zijn in werking. De heer Wolthuis van de Heide Hij. feliciteerde het bestuur met deze heug lijke dag. Het belang van de gemalen zult u in de toekomst ondervinden. Vanaf 1958 ben ik bij uw plannen be trokken geweest en velen hebben bij ons advies gevraagd voor de water overlast, die nu tot het verleden be hoort. De heer J. Hilhorst Azn., voorzitter van de ABTB, zei, dat de Soester boeren trots kunnen zijn bij de tot stand ko ming van de beide gemalen. De heer P. J. v. d. Breemer dankte namens mevrouw Brouwer-Kuijer voor het noemen van het gemaal aan de Grote Melm naar haar overleden echt genoot en voor de gelegenheid om het gemaal in werking te stellen. Namens de familie Hilhorst sprak de schoonzoon, de heer F. Kuijper, die dank bracht om het gemaal aan de Kleine Melm te noemen naar zijn schoonvader, wijlen de heer A. P. Hil horst, wiens oudste zoon het gemaal in werking heeft gesteld. De voorzitter, de heer P. R. van Roo men dankte daarna alle sprekers voor hun gewaardeerde woorden en geluk wensen. Binnenkort zullen in Soest twee scho len voor middelbaar algemeen voort gezet onderwijs moeten worden ge bouwd, namelijk een openbare school voor de vervanging van het aan de Middelwijkstraat staande gebouw en een van der Huchtschool voor ma- vo-ivo. Een ander is voor B. en W. aanleiding geweest om na te gaan of tot de bouw van van één scholen complex kan worden gekomen. De hier aan verbonden problematiek is de af gelopen maanden onderwerp van een studie geweest. B. en W. delen in hun nota mede, dat de plannen om tot de bouw van een scholencomplex voor beide scholen inmiddels al in een ver gevorderd stadium verkeren. Aan de Hilversumse architect A. C. Falken- burg is verzocht om een schetsplan in te dienen voor een gebouw, bestaande uit in totaal achttien les- en vaklo kalen. De vaklokalen kunnen door bei de scholen gemeenschappelijk worden gebruikt. Het complex zal nabij de kunnen worden. Het bestuur van de Christelijke school voor mavo heeft laten weten, ook voorbereidingen te treffen voor de bouw van een nieuwe school. Aan architect J. H. L. Giessen te La ren heeft het college van burgemees ter en wedhouders opdracht gegeven voor het aanbestedingsgereedmaken van een zesklassige z.g.n. ajourschool met gemeenschapsruimte zorg te dragen. Deze school, bestemd voor vervanging van de houten noodschool te Soest- Centrum, zal aan de Molenstraat wor den gebouwd. Het is volgens B. en W. te verwachten, dat in de wijk Smitsweg de eerste set scholen voor gewoon lager on derwijs en een kleuterschool omstreeks 1 januari a.s. gereed zullen zijn. De daarop volgende set zal ongeveer zes weken en de derde set circa twaalf weken nadien in gebruik genomen kunnen worden. Teneinde tot een zo efficiënt, mogelijke meubilering van de drie kleuterscholen in de wijk Smits weg te komen, hebben B. en W. een commissie uit het onderwijzend per soneel ingesteld met de opdracht, hier omtrent adviezen uit te brengen. Daarna zullen voorstellen worden ge daan om tot de inrichting te komen. Revoluties plegen hun kinderen te ver slinden. Dat is nu ook de Falange over komen, de politieke groepering die door dik en dun generaal Franco steunde toen hij zijn burgeroorlog in Spanje begon. Niet dat ze enige steun vormden voor Franco, maar wel de voornaamste. En in ieder geval bezetten ze de sleu telposities in de regeringen. Uit hun fascistische ideeënwereld stam den ook de instituten die nog geacht worden de organisatorische ruggegraat van het regime te vormen. Geleidelijk aan. maar in versneld tempo in de laat ste jaren, is de Falange haar invloed kwijtgeraakt. In feite bestaat ze al niet meer: ze is opgegaan in de Nationale Beweging, de enige politieke organisatie die officiël is toegestaan. Een structuur die wel degelijk overeenstemt met de falangistische tactiek, zij het dan dat ze op die manier gehoopt had eventuele andere groeperingen makkelijk te kun nen overheersen binnen dit verplichte verbond. Wat gebeurde is overigens precies het tegenovergestelde: binnen de massabe weging werd de Falange-iedee veilig ingekapseld en onschadelijk gemaakt. Wie de overhand hebben gekregen zijn de mannen van Opus Dei, in beginsel een vereniging van katholieken met be langstelling voor maatschappelijke pro blemen, maar in feite een verbond van lieden die minder behoefte hebben aan grote leidende beginselen dan wel aan praktisch besef wat moglijk is om dan de kansen te grijpen die zich voordoen. Een pragmatisme dat vooral aanhang vond bij industriëlen en commerciële topmensen, wie het een zorg was hoe de leer van Falange of wat dan ook luidt, maar zeker niet hoe het land - en niet te vergeten zijzelf - in beteren doen konden geraken. Deze Opus Dei heeft zich ontwikkeld tot een enorme macht, wat geen wonder is omdat bij haar de mannen gevonden konden worden die ervaring hadden met organisatie, public relations en alles wat maar te maken heeft met het goed lei den van grote bedrijven, grote instel lingen, grote bestuurslichamen. Deze ex perts, de technocraten, waren eenvoudig minder gemakkelijk te missen voor Franco dan lieden die het fijne van politieke grondslagen konden verklaren. Het schijnt ook dat Opus Dei doorge dreven heeft dan prins Juan Carlos nu officiël opvolger van Franco is - een feit bijvoorbeeld dat in Fanlangekringen nog stèeds niet wordt gewaardeerd. En het schijnt dat ze hun invloed voor de toe komst wel helemaal veilig hebben ge steld. Als Franco aftreedt en Juan Carlos het koningschap aanvaard, op wie zou hij dan anders moeten terug vallen dan op de experts van Opus Dei? Mannen ook als Lopez Rodo, die als minister voor ontwikkeling de industri alisatie van Spanje enorm heeft be vorderd en die nu op buitenlandse za ken ongetwijfeld zijn best zal doen om met E.E.G. en andere partners tot zo voordelig mogelijke bondgenootschappen te komen. En als daarvoor een voor waarde zou zijn dat Spanje zijn kwalijke reuk van dictatuurstaat wat verliest, dan zal Opus Dei rustig afwegen wat beter is en dan gaan desnoods een paar beperkingen op de persoonlijke vrijheid. Het gaat dan misschien niet uit idealis me, maar voor de Spanjaarden zit er toch wel enige hoop in de machts greep van Opus Dei. KANTMAN Ondanks het gereedkomen van de sporthal Beukendal is de behoefte aan gymnastiekruimte onverminderd blijven voortbestaan. De gemeente heeft nu echter een urgenentieverklaring gekre gen voor de bouw van een gymnas tiekzaal aan de Smitsweg. Deze gym nastiekzaal zal door drie aan de Smits weg in aanbouw zijnde scholen voor g.l.o. worden gebruikt. Nagegaan wordt of in dit lokaal in seriebouw kan wor den gerealiseerd. Ondanks het gereed komen van de Minister De Visser- school is het aantal noodlokalen in Soest verder toegenomen en wel tot 40 op 16 september j.1. Hoewel de weersomstandigheden nog even voor het vertrek verre van ide aal te noemen waren, hebben toch een twintigtal „dapperen" het aangedurft wederom een prachttocht door de bos- wachterij "Hees" in Pijnenburg te vol brengen. In princyipe werd besloten om elke tweede zondagmiddag (bij droog weer) hier of daar een wandeling te gaan maken. Om U te informeren zal startplaats en uur vrijdags tevoren in de Soes ter Courant en in de rubriek van de V.V.V. bekend worden gemaakt. In het verslag van de Stichting Fede ratieve raad voor het bejaardenwerk, alhier, betreffende de warme maal tijdenvoorzieningen is een alinea niet geheel juist gezet. Daarom gelieve U hiervoor te lezen. Diëtiste en kok hebben in veel van deze opmerkingen al voorzien. Men is tot meer „gewone, doorsnee-Hollandse" menu's overgegaan, tegelijk met de overgang op groepsVoeding l

Soester Courant | 1969 | | pagina 1