r y Soest toen - Soest nu Het oog gericht op V.S. en latijns-Amerika OP ZOEK NAAR „DUIDELIJKHEID" 1SSP V.V.V.-nieuws ONGEKEND GROTE BELANGSTELLING VOOR E.H.B.O.-WEDSTRIJD Collecte Nationale Jeugdzorg Artiestenpalet Vrijdag 14 november 1969 48e jaargang no. 87 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2666 - Postgiro 126156 T'EIKELTJE Viscount orgel-show op busstation Soest-Zuul Ned. Vereniging van Huisvrouwen Tempo-wisselbeker kwam wederom in het bezit van de afdeling Soest v;; Vrees voor nieuwe communistische machtsgrepen in Latijns-Amerika leeft sterk in het rapport dat gouverneur Rockefeller heeft uitgebracht van een nogal rumoerige studiereis die hij door dit gebied heeft gemaakt. Voor een deel wist men al welke conclusie hij zou trekken, want president Nixon heeft in een redevoering al iets door laten schemeren over zijn plannen met de betrekkingen tot de arme zuiderbu ren. Tekenend daarbij was, dat hij aan vankelijk was vergeten te zeggen over de alliantie voor de vooruitgang, de onderneming die Kennedy opzette president Kennedy indertijd opzette voor hulp. Het is duidelijk dat die alliantie een grote flop is geworden. Maar minder duidelijk is, hoe het dan beter kan. De grote fout die Kennedy maakte is dat hij als goed democraat meende hulp afhankelijk te moeten stellen niet allen van bewijzen dat het te helpen land zelf iets deed om zijn sociale structuur te verlossen van grote onrechtvaardigheden, maar ook om zijn sociale strustuurgggkqwelmmz dat het op een democratische manier ging. De redenering was dat op die manier de democratie een beloonde deugd zou worden die daardoor des te sterker kwam te staan tegenover communistische revolutieplannen. Hij vergat daarbij dat democratie in de eerste plaats een van land tot land verschillende zaak is en zeker niet overal mogellijk op de manier zoals de V.S. die voor zichzelf hebben kun nen ontwikkelen. En in de tweed® plaats dat voor een beetje werkend® democratie ook een redelijk ontwikke lingspeil voorhanden is dat enige zin geeft aan democratische verkiezings campagnes. Beide aspecten vond men in latijns- Amerika zeer zelden. Waar Nixon nu rekening gaat houden op aanbeveling van Rockefeller- en de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat Kennedy dit niet had kunnen voorzien omdat de teke nen daar toen niet op duidden - ia dat de vooruitstrevenste mannen zo langzarperhand niet meer gevonden worden onder de politici, maar onder de militairen die traditioneel gezien werden als de kurk waarop de wei nig democratische regimes dreven. Thans echter ziet men dat allerweg® jonge afficieren als ze aan de macht komen, door een staatsgreep allereerst maatregelen nemen om dé sociale struc tuur te verbeteren. Dat gebeurt dan wel niet op een democratische manier, maar het gebeurt tenminste. Op een afstand bezien vanuit een sfeer waar in men grote waarde hecht aan demo cratische gebruiken, kan zoiets more®! verwerpelijk lijken. Maar het is mis schien dc enige manier waarop voof de bevolking althans iets bereikt kan worden in een snel tempo. Maar daar naar dan het belijden van democratisot beginselen zal Washington in de toe komst gaan kijken bij het verlenen van bijstand. Dat althans is Nixons be doeling. Een gevaar is alleen dat nieuwe re gimes misschien weieens tot nationa lisaties zullen overgaan van bedrijven waarin Amerikanen grote belangen hebben wat dan in Washington kan leiden tot druk op de regering de hulp in te trekken. Waarna de V.S. zich dan weer manouvreren in de hoek van "tegenwerker van de sociale vooruit gang" en het etiket opgeplakt krijgen eigenlijk toch niet veel anders te zijn dan een soort kolonisatoren, die inplaats van soldaten dollars gebruiken. Zo'n ontwikkelin zou verdrietig zijn door dat ze allen naar de anti-V.S-stemming versterkt in latijns-Amerika en juist nieuwe aanhang verschaft aan castri- sche bewegingen die Washington nu juist zo graag de wind uit de zeilen wil nemen. Kantman. In rle week van 17-22 november a s. wordt de landelijke collecte voor dc Nationale Jeugdzorg gehouden. De Stichting Jeugdzorg Soest heeft op zich genomen deze collecte te organi seren. Van de opbrengst komt 50 ter beschikking van het plaatselijk jeugdwerk. Zoals bekend opende deze vereniging in maart j.1. haar eerste clubhuis ..De Vangrail" aan de Beetzlaan. Het ligt echter in de bedoeling in de komende jaren nog een tweetal jeugdhuizen te vestigen en wel op de Eng en in het Soesterveen. Voor de uitvoering van deze plannen is veel geid nodig en het is daarom dat in het kader van genoemde collecte een beroep wordt gedaan op uw bereidwilligheid tot steun. De jeugd van Soest heeft uw huLp dringend nodig. In de week van 17-22 november zal eer. der medewerkers u bezoeken en men hoopt van harte op uw daadwerkelijke steun te mogen re kenen. "Artiestenpalet" komt maandagavond, 17 november, aanvang 8 uur, weer in bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan. Medewerking verle nen ditmaal pianist Carel van Heelsum, zangduo The Riwi's voordrachtkunste nares Renée de la Parra en Ineke ter Heege met eigen Nederlandse liedjes. Productie'. Victor Conselman. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Bulten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Enkele- Nederlandse politieke partijen zijn al enige jaren op zoek naar een definitief „eigen gezicht", maar de gunst van de kiezers en naar een re- geermogelijkheld. De veel geuite wens naar meer duidelijkheid in de politiek leidde er toe. dat men het gezicht van de eigen partij, waarbij men was aan gesloten, eens nader ging bezien. En vooral de jongeren in zo'n partij kwa men dan tot de ontdekking, dat dit gezicht lijnen ging vertonen die men tot de ouderdom kon rekenen. Maar omdat de partij anderzijds ook wel eens vooruitstrevend deed, wist men zelfs soms hiet meer of de partij nu jong of oud te noemen was. En dat was een grote onduidelijkheid. Daar moest in de eerste plaats ver andering in komen. Wat jong is noemt zich altijd progressief, althans vooruit strevend; de ouderen staan nog wel eens wat bedachtzamer tegenover de jongeren en worden daarom uitgemaakt voor conservatief. In iedere partij kreeg men een strijd te aanschouwen tussen jongeren en ouderen. Bij links net zo goed als bij rechts. Het blijkt, dat in iedere partij de ou deren een zekere angst vertonen ten opzichte van het optreden van de jon geren. Men zeg niet zonder meer: dit is ons beleid en de meerderheid beslist of dit zo moet blijven of moet veran deren, als je het er niet mee eens bent ga je weg. Neen, in alle partijen waar jongeren naar vernieuwing stre ven. probeert men angstvallig om hen te lijmen, om de standpunten naar el kaar toe te buigen en van het principe maar wat te laten varen, om het groep je ontevredenen toch vooral maar te behouden en straks geen stemmenverlies te lijden. Nu is het weer de Anti-revolutionaire Partij die bevangen werd door de angst voor een groep opponerende jongeren, die zegt veel progressievere ideeën te hebben over het partijprogramma en die de partij wil zien gaan in de richting van de P.v.d.A., om met deze Vanavond opent de nieuwe bar-dancing T'eikeltje haar deuren in het voormali- go Ludgardisgebouw aan de Vredehof straat nummer 5. Deze dancing is tot stand gekomen door een enthousiaste groep jongeren uit onze gemeente in samenwerking met een deel van het bestuur van de voormalige Jongeren Sociëteit, die geen succes bleek te zijn en ter ziele Is. Twee van de bestuur ders van de voormalige sociëteit ma ken deel uit van het nieuwe jongeren bestuur van „T'eikeltje", welk bestuur nu gaat trachten om de jongeren van Soest gedurende de weekenden (vrij dag-, zaterdag- en zondagavond) wat verstrooiing te brengen. Het interieur is nu aangepast aan de wensen van de moderne jeugd. Men verwacht vanavond een grote toeloop en deze verwachtingen zijn ge baseerd op het aantrekkelijke program ma dat door het aktieve bestuur is ontworpen. Hedenavond opent „T'eikeltje" met de geweldige hitgevoelige zwam-act van Giel Montagne. Morgenavond (zater dag) zal de muziek weerklinken van „Zoef-zoef en cle Bevers", terwijl dit pop-weekend zal worden besloten door „Kees de Bijrijder". Elk weekend zal „T'eikeltje" geopend zijn vanaf half acht. Deze avonden zul len afwisselend gevuld worden door Nederlandse topgroepen, discotheeks en speciale avonden. Er is alles voor te zeggen in deze tijd van het jaar de bossen op te zoeken en daarin de overgang gewaar te -/or den van de seizoenwisseling. Wat een rijkdom bezitten wij in de omgeving van SoestNieuwe ingezetenen, die ons bezoeken, vertellen dikwijls, dat ze onze streek verrassend mooi vinden en dat is ook zo. Maar voor hen, die eens wat verder willen kijke.., is het gebied van de grote rivieren op het ogenblik met de wijde, zich steeds veranderende iuchten een vaak adem benemende belevenis. De Betuwe-, Maas en Waal- en Bom- melerwaardroutes zijn niet alleen in de bloesemtijd, maar ook op dit ogen blik heel erg de moeite waard. De fleurige folder, die u aanwijzingen geeft, hebben wij voor u klaar ligger Wilt u verder, probeert u dan Zee land te bereiken via onze machtige bruggen. U kunt gemakkelijk op één dag heen en weer en het is een boei ende tocht. Ook over onze beroemde Oosterscheldebrug is hier een folder voor u. De Maand-agenda „Uit in Amersfoort" is weer binnen, waarin ook voor uw jarige kinderen een leuke voorstelling van Poppentheater Toermalijn is op genomen. Voor zover de voorraad strekt, is een aantal exemplaren van deze agenda voor de liefhebbers bij ons aan wezig. Wie nog geen kennis heeft gemaakt met cle mogelijkheden die ,,'t Nut", afdeling Soest biedt, kan weer een pro gramma komen halen. Daar er, bij de nieuwe inwoners van onze gemeente behoefte bestaat kennis te maken met diverse culturele mogelijkheden, heb ben wij opnieuv. dit informatie-mate riaal aangevraagd en gekregen. Het ligt, met al het hierboven genoemde, op u te wachten op ons kantoor Steen hof fstraat 9a, het bekende WV-ge- bouwtje. De ook in Soest niet meer onbekende firma Becker N.V. te Zeist komt de Soester liefhebbers van het tegenwoor dig erg populaire electronische orgel de nodige kilometers tegemoet en zal met een spectaculaire rijdende orgel show volgende week dinsdag een stand plaats innemen op het busstation aan de Soesterbergsestraat te Soest-Zuid. U kunt daar geheel vrijblijvend de elf meter lange wagen binnengegaan en genieten van de orgelmuziek, die u daar wordt voorgespeeld door de be- kci.de organist Lammert de Wilde uit Odijk. Hij heeft daarvoor de beschik king over een serie van vijf Viscount- orgels, die zijn toegerust met het Les- lie-systeem, waardoor een rijkere klank wordt verkregen b.v. voor kerk- of theatermuziek. Al deze orgels worden ook gedemonstreerd zonder dit systeem en zijn als zodanig ook leverbaar. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad. De afdeling Baarn, Soest en omstre ken van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen heeft voor de komende we ken de volgende agenda samengesteld: Dinsdag 18 november koffie-ochtend met IVHA-praatje door mevrouw Smits in de sociëteit op het stationsplein te Baarn. Aanvang ongeveer half 11. Donderdag 20 november mr. Romke de Waard: „Van Speeldoos tot Pierement", in het Brandpunt te Baarn. Aanvang kwart over 2. Dinsdag 2 december Sinterklaasmiddag in het Brandpunt, Baarn. Aanvang kwart over 2. Woensdag 10 december koffieochtend Iin hotel v. d. Brink. Soesterbergsestraat 122, Soest. Aanvang ongeveer half 11. Dinsdag 16 december Kerstmiddag. Burg. Grothestraat hoek Heuvelweg, ruim 50 jaar geleden Dezelfde pTaats nn straks te kunnen regeren, inplaats van met de KVP en de WD. Die zijn na melijk te onduidelijk in hun politiek. En „onduidelijk" wil tegenvroordig zeggen: niet progressief. Alles en iedereen die een beetje be dachtzaam de ontwikkeling van de tijd wil hanteren, is volgens de jonge voor- uitstrevenden onduidelijk. Het woord „conservatief" durft men in Nederland niet zo goed meer in de mond te ne men, omdat de grootste rechtse par tijen dit vaak logenstraffen en boven dien stelt men de zaken dan te dui delijk. Men zal voorlopig nog niet met KVP en S.H.U. één gezamelijk programma opstellen, waar men al bijna aan toe was. Dat zal men nog even in de koel kast zetten en eerst eens een eigen en natuurlijk progressief programma samenstellen. Ogenschijnlijk is de groep jongeren te klein om straks hun zin te kunnen krijgen, doch met flink opspelen dwingt men toch wel wat concessies af. Dan kunnen er weer moeilijkheden ontstaan t.a.v. een mogeiijke samenwerking tus sen andere partijen; cle politieke situa tie kan weer onduidelijker worden in plaats van duidelijker. Van alle in beroering zijnde grote partijen heeft wellicht de KVP mo menteel nog het best zijn eigen gezicht bewaard, door de al te radicalen stil te laten gaan, voor wie daarom niet veel anders overblijft dan aansluiting te zoeken bij de P.v.d.A., al staat ook het gezicht van deze partij nog hele maal niet vast en biedt links inder daad nog geen alternatief voor een welbewuste regeringscombinatie. Het spreekwoord „Angst is een slechte raadgever" wordt door vele partijbe sturen niet erkend. Door al het schip peren wordt de politieke onduidelijk heid echter steeds groter. Het verplaatsen van de „plaats des on- heils" van de zaal naar het toneel in de grote zaal van het Verenigingsge bouw bleek een doeltreffende oplossing toen, aldus de voorzitter in zijn wel komstwoord, alles uit de hand dreigde te lopen door de enorme belangstelling die er allerwege bestond voor de jaar lijkse wedstrijd om de Tempo-wissel beker. Aan deze wedstrijd, die elk jaar wordt georganiseerd onder auspiciën van de afdeling Soest, namen deel de wed- strijdploegen van de afdelingen Baarn, De Bilt-Bilt.hoven. Soest, Woudenberg en Zeist. Voor Soest kwam uit een pittig damesploegje, bestaande uit de dames Deelen, Kok en Rasch. Mej. Rasch trad tevens op als leidster van deze ploeg. De heer W. J. van Diermen, alhier, leider van de groep Utrecht van de Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers, had voor deze wed strijd en bedrijfsongeval ontworpen, hetwelk door twee leden van zijn Lotus-groep op indringende wijze werd gespeeld. „In een constructiewerkplaats te Soest waren twee werklieden bezig met her stelwerkzaamheden aan een transport wagen. Terwijl de ene een wiei mon teert is de andere bezig met het weg- slijpen van enige oneffenheden tenge volge van laswerkzaamheden. Plotse ling echter pringt met een hevige klap de sneldraaiende slijpsteen in stukken en beide arbeiders worden door cle rondvliegende stukken steen getroffen. De een krijgt een wond aan het voorhoofd, terwijl de ander een diene vleeswond aan cle binnenzijde van één der onderarmen oploopt." Zonder van de aard van het ongeval op de hoogte te zijn gingen de vijf ploegen in afzondering nadat er ge loot was voor de volgorde van werken. Elke ploeg werd gewaarschuwd door een paar mede-arbeiders, die naderhand erg lastig bleken en zich overal mee bemoeien wanneer zij niet door de leid(st)er werden weggestuurd. De jury die de EHBO-verrichtingen gadesloeg en haar bevindingen via pun- tenlijsten waardeerde, bestond uit de artsen mevrouw Kuipers, mevrouw Schutte en dokter Schermerhorn. Na afloop van de wedstrijd hebben de drie juryleden in een zeer interessante na beschouwing hun visie gegeven op de verrichtingen van de ploegen en de leid(st)er, die ook nog apart beoordeeld werd. Bij de bekendmaking van de uitslag zei de voorzitter, dat hij het als gast heer minder prettig vond om mede te delen dat de Soester ploeg de beste was geweest, hoewel hij erg blij was met dit resultaat. Onder aanbieding van een bloemetje, de wisselbeker en een definitiévè beker, feliciteerde hij de ploegleden, terwijl hij, bij de uitreiking van de leidersprijs, die door mej. Rasch tevens werd gewonnen, hoopte, dat zij zich met de andere ploegleden op de komende rayonwedstrijd, in het voor jaar van 1970, op dezelfde wijze zou weren en trachten het zelfde resultaat te behalen. In zijn dankwoord bood de heer Smit de juryleden een taart aan en dankte voor de beschikbaarstelling van een vrije avond in het belang van de EHBO. Een applaus van alle aanwezigen on derstreepte de waardering voor het werk van de jury. Ook de „slachtoffers en de heer Van Diermen mochten uit de bijval van de vele aanwezigen op maken dat hun medewerking aan deze wedstrijd-avond op prijs werd gesteld De voorzitter overhandigde het drietal een geschenkje en nodigde hen al vast uit voor de wedstrijden van volgend jaar. In zijn slotwoord beloofde de voorzit ter alle aanwezigen, indien zij beloof den volgend jaar weer in zo grote ge tale aanwezig \e zijn, dat er dan zeer beslist op tijd zou worden begonnen en dat aan alle omstandigheden, die nu de zaak uitde hand deden lopen, op afdoende wijze het hoofd zouden wor den geboden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1