BONT nZiZiCRliGl Goed leren door goed eten Experiment HANDJES WASSEN TANDJES POETSEN Vader en moeder Au tosport-ki nder mode U staat er gekleurd op U zult zich nog wel herinneren wat ik onlangs gezegd heb over de voe ding (het eten) van uw kind. Patat kan een enkele keer (als snoeperij) geen kwaad, maar het eten van patat mag niet tot gevolg hebben dat uw kind aan tafel bij de maaltijd zit te kieskauwen, omdat zijn maag al half of helemaal gevuld is met eenzijdige voeding. Om gezond te blijven moet het kind de juiste voedingsstoffen tot zich nemen. Wat die juiste voedings stoffen zijn. wil ik u door een voorbeeld duidelijk maken. Ik heb hier twee dagmenu's gegeven, een verkeerd en een goed menu. Aan u te beoorde len of u er tot nu toe aan hebt meegewerkt uw kind in goede conditie te houden, of dat u hem of haar vatbaar hebt gemaakt voor ziekten en zijn vorderingen op school in gevaar hebt gebracht. Want goed leren kan het alleen als het goed wordt gevoed, als het dat tot zich neemt waaruit het in overgrote mate energie en levenslust kan putten. HET VERKEERDE MENU: ontbijt: witbrood of beschuit met zoet beleg; thee; snoepje mee naar school; 10 uur: snoep of koek of patat; 12 uur: witbrood met kaas of worst; frisdrank; snoepje mee naar school. 16 uur: koek of patat, glas frisdrank. 18 uur: warm eten met aardappelen, weinig groenten en weinig of geen vlees, vla of pudding toe. 20 uur: tanden poetsen, snoepje of koekje mee naar bed. HET GOEDE MENU: ontbijt: bruin- en witbrood met kaas. vlees of pindakaas, glas melk of bordje pap. appel mee naar school. 10 uur: schoolmelk. 12 uur: wit- en brulnbrood met hartig beleg, glas melk of karnemelk of yoghurt. 16 uur: boterham, thee en (indien bij het ontbijt of op school geen melk is gebruikt) nu een glas melk. 18 uur: warm eten met aardappelen, voldoende groenten en vlees, vis of ei: fruit, pudding, vla of yoghurt. 20 uur: koekje of chocolaatje, tanden poetsen en dèn naar bed. Zegt u nu niet dat u „het goede menu" er bij uw kind niet In kan krijgen, want In dat geval ligt het helemaal aan u: u hebt te weinig overwicht of u zwicht te gauw voor gezeur of een lelijk of mokkend gezicht. In het laatst genoemde geval wordt het hoog tijd dat u uw houding grondig herziet. De moeders die daar geen kans voor zien houden niet echt van hun kinderen, dat durf ik met nadruk te zeggen. De volgende keer gaan we samen wat nader In op de vraag waarom het tweede menu zoveel beter Is dan het eerste. In het welzijn van uw kind hoop ik maar dat u niet op deze explicatie wacht voordat u zijn menu grondig gaat veranderen. Het gemotoriseerde verkeer met name de auto heeft ons levenspa troon volkomen veranderd en is sinds jaren óók in de wereld van de mode binnengedrongen. De handschoenen met de bekende knokkelgaatjes wor den tegenwoordig niet meer uitslui tend door rally-rijders gedragen, maar ook door een mevrouw of me neer die de hond uitlaat, en dat zon der dat ook maar ,,een hond naar die gehandschoende hand kijkt". Zo is ook een frappant voorbeeld van de opneming van de automode in de vrijetijds-kleedgewoonten de variatie op de overall van autocoureurs. Deze in het Engels genoemde ,,jumpsuit" wordt tot nog toe voornamelijk ln het buitenland, maar toch ook al bij ons door meer en meer vrouwen en man nen «la „uAiatx" gedragen in plaats van de bekende weekend-combinatie van pantalon-met-trui. Sinds kort is de invloed van de auto sport ook zichtbaar in de kindermo de. Misschien is de jongen op deze foto een „ouderwetse zeepkister", maar in dit autopark van dralon-jer- sey zal hij graag overal verschijnen. "Want ook bij het klimmen in 'n boom of lantaarnpaal, of bij het robbertje vechten met zijn vriendje zal hij in dit pak bewegingsvrijheid genoeg hebben om zijn doel te kunnen berei ken. Niet alleen hij heeft plezier van zo'n pak, zijn moeder weet maar al te goed dat ze haar zoon naar harte lust kan laten ravotten in zo'n dralon- autopak, omdat een eenvoudige was- behandeling voldoende is het er weer als nieuw te laten uitzien. En dat is iets wat echt niet onderschat mag worden. Nog dit jaar begint in de Ver. Staten een experiment om via de televisie de kleuters tussen de drie en vijf jaar thuis te bereiken met programma's die hen speels voorbereiden op het leren, zoals ze dit zullen moeten doen op de lagere school. De programma's bren gen het soort ontspanning, dat kinde ren attractief vinden: poppenspel, ver haaltjes, tekeningen, films met veel snelle actie met daartussendoor „re clamespots" die de letters van het al fabet propageren. Voorrang wordt ge geven aan het leren van letters, getal len, woorden en vormen. Oogmerk van deze televisie-kleuterschool is iets weg te nemen van de achterstand, die kin deren uit sociaal en/of economisch zwakkere milieus ten opzichte van hun leeftijdgenootjes blijken te hebben en die zich uit in een geringer vermogen om te leren. Die achterstand blijkt al in de eerste schooljaren en neigt ertoe in de hogdre klasse groter te worden. Telkens sta je in de tie nermode weer voor nieu we verrassingen en vaak krijg je de indruk dat niets te dol is, om het zo maar eens uit te druk ken. Als je vroeger de kinderen naar school stuurde in 'n tenue waar in je vele jongeren te genwoordig ziet flaneren, zouden ze aldus uitge dost hebben geweigerd ook maar één stap bui ten de deur te zetten, of zouden ze door hun vriendjes of vriendinne tjes joelend van het schoolplein zijn gejaagd. Maar tegenwoordig kan en mag alles. Het is zelfs hip om aan de dwaze grillen (we hebben het dus niet over de vlotte, sportieve tienerkleding) mee te doen. Zo is in Parijs op het ogenblik erg ,,in" schoe nen in twee verschillen de kleuren te dragen. Dat wil zeggen, niet twee kleuren aan één schoen, maar rechter en linker wat kleur betreft ver schillend. Wil je hele maal „hippie" zijn, d«8 draag je daar ook ver schillend gekleurde kou sen bij. Nu zou u mis schien denken dat de combinatie bijvoorbeeld zou luiden: rode schoen met rode kous, maar dan hebt u 't mis. Dè dracht is een roze schoen met een lichtblauw kouse been erin en een licht blauwe schoen met roze been. Andere gewilde kleurencombinaties zijn: mosterdgeel en mos groen, vuurrood en ^'fel blauw. Tot nu toe dienen de schoenen nog wél van hetzelfde model te zijn, maar ook dat kan na tuurlijk gauw verande ren. U weet dus wat u ziet als u uw tiener een dezer dagen fcldus uit gedost en met een ge zicht van „zo hoort het eigenlijk" de kamer ziet binnenkomen. En als u er wat van durft te zeggen staat niet zij, maar u er gekleurd op. Hl k Hl Hl Hl ik Hl Hl hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl Hl u. w ur w, Rv De bekende filmster Romy Schneider ver toonde zich onlangs bij aankomst in Parijs in een origineel broek- pak van Cardin. De Indiaans aandoende hoofdtooi paste goed bij deze „toestand op hoog niveau". We weten het allemaal zo goed: een slechte mondverzorging kan vele kwalen als gevolg hebben. We doelen niet in de eerste plaats op het tandbederf, wat op zich al erg genoeg is, maar er zijn nog vele andere, even ernstige din gen. Een slecht gebit kan bijvoor beeld zowel de oorzaak zijn van een maagkwaal als van een nier aandoening. En dan te bedenken dat niemand de tijd of het geld mist om zijn tanden te poetsen! Over het algemeen leren we on ze kinderen wèl de tanden te poetsen, ook al zijn wij er zelf misschien wat slordig mee. Maar zelfs als we vinden dat we er echt de hand niet mee lichten, zijn we nog geen uitblinkers in die bezigheid. In de meeste normale gezinnen die prijs op hygiène stellen poetsen óók de ouderen slechts eenmaal per dag hun tan den en dat is te weinig. Deze nut tige en noodzakelijke handeling Illustraties: Rechts: Een warme pels voor de koudste dagen, maar alleen te dragen als u lang en slank bent. Links: Een modieuze mini-bontjast zowel ge schikt voor vlotte als voor geklede doeleinden. Boven: Voor hen die wat meer dan méér geld kunnen uitgeven is deze minkjas je-van-het. Hij kost dan ook maar liefst 25.000 gulden. Het dragen van een bontjas Is niet langer meer een status symbool, want de modieuze bontkleding van vandaag is óók voor wat smallere beurzen te behappen. Bont wordt van de winter vaak met leer gecombi neerd. Zo is het summum van elegance een kostuum dat uit een halflange persianer jas be staat, met wit leren revers, knopen en zakgarnering en een witte leren rok. Maxi-mantels van bont zult u in het komende seizoen ook zien met kunstig verwerkte ritssluitingen in de rok, zodat de jas gemakkelijk in een mini-mantel kan worden omgetoverd door het onderste stuk van het rokgedeelte er af te ritsen. Beeldschoon en zeer exclusief is een mantelkostuum met bijpassende muts van dwars verwerkte nerts; het is heel modern bont in dwars- strepen te verwerken. En wie er geld voor heeft, hult zich 's avonds in een lange bontcape of draagt een tot de knie rei kende driekante bontsjaal. Per sianer, tijger en ocelot beloven de grote mode te worden. In de taille wordt vaak een brede, le ren ceintuur gedragen, die de jas behaaglijk om het lichaam sluit. Er zijn ook mini-bontj as jes met zijden ceintuur en half hoge col op de markt, maar die zijn meer afgestemd op het mo dieuze effect dan op de warm- tefactor. Ook combinaties van bont met stof en plastic zijn en vogue. Verder wordt er veel bont als garnering gebruikt, niet alleen voor mantels maar ook voor mantelkostuums. U ziet het wel, er is genoeg te koop als u op bont valt en er geld voor hebt gereserveerd. moet zeker tweemaal, maar liefst na elke maaltijd en voor het naar bed gaan worden verricht. Het is ook triest dat de meeste mensen die wel poetsen het ver keerd doen. Ze halen de borstel horizontaal langs de tanden en volgens sommige deskundigen zou dat nóg schadelijker zijn dan niet poetsen. Men moet de bor stel een cirkelvormige beweging laten maken, of - wat nog beter is verticaal op en neer bewe gen, en dan vanaf het tandvlees in de bovenkaak via de tanden naar het tandvlees van de onder kaak en terug. Dit moet men min stens drie minuten volhouden wil men een goede kans hebben dat elke verontreiniging die zich op en tussen de tanden heeft vast gezet is verwijderd. En dan nog, doe niet een heel jaar met dezelfde borstel, maar vervang hem zodra het haar slap wordt. Of beter nog, gebruik een elektrische borstel met een aan tal borstelkoppen. o Het oude gezinsbeeld was de strenge vaderwiens optre den gecorrigeerd en verzacht werd door de liefde en takt- volle vrouw en moeder. Met de tijden veranderen de om standigheden en zo kan het nu heel goed voorkomen dat een werkende of wat nerveuze moeder wat kortaangebon den tegen de kinderen optreedt en een wat goedige en ge moedelijke vader ze een beetje in bescherming neemt. Wan neer alle verhoudingen goed liggen is dat allemaal zo erg nietmaar toch moeten we ons er zoveel mogelijk voor hoeden verschillen in opvatting in bijzijn van het kind ,,uit te vechten", wat natuurlijk helemaal geen vechten hoeft te betekenen. Maar een kind voelt zulke dingen heel snel aan. In de eerste plaats verliest het de rust en zekerheid van een eensgezinde leiding, maar al heel spoedig weet het de sluipweggetjes te vinden om beide partijen tegen elkaar uit te spelen. En het spreekt wel vanzelf dat dit het ge zag van de opvoeders niet vergroot. Daarom kunnen we de kleinigheden beter zonder meer laten passeren en be langrijker verschil van inzicht later en niet in het bijzijn van het kind oplossen. Het komt ook wel eens voor dat er tussen de ouders een onbewuste jaloezie leeft om de liefde en de gunst van het kind. Het is nu eenmaal overal tus sen mensen, zowel in als buiten het gezin dat de naturen meer of minder harmoniëren of elkaar aantrekken. Als 'n vrouw werkelijk veel van haar man houdt en omgekeerd dan zal zo'n voorkeur geen ergernis wekkenintegendeel. In een onderlinge wedstrijd om naar de gunst te dingen door pretjes te beloven of presentjes te geven is evenwel funest voor het kind. En voor wie werkelijk het geluk van het kind op de eerste plaats komt, zal dat dan ook wel vermijden. Zo'n onderlinge wedstrijd moet immers altijd uitlopen op een totaal verwennen en bederven van het kind. Evenmin is het ideaal dat de ene ouder de opvoeding ge heel overlaat aan de andere. De omstandigheden bepalen natuurlijk voor een groot deel waar het overwicht tal lig gen, doch juist het samengaan van het vaderlijk en het moederlijk element brengt dat evenwicht, dat voor een normale uitgroei van het kind zowel lichamelijk als gees telijkhet meest gewenst is. JETTY

Soester Courant | 1969 | | pagina 5