Uw y Ml recht op gezonde maaltijden Vooruitlopen op de mode De vrouw achter het stuur .riMg' MARY QUANT CREëERDE NIEUWE SCHOENEN- EN LAARZENMODE UW HUIS IS EEN VOORRAADSCHUUR VAN VERGIFTEN Spreektoon Kinderen moeten spreken Ieren van hun omgeving. In de eerste plaats van de oudere en verder van eventuele an dere huisgenotendoch ook steken te natuurlijk veel op van hun kameraad jes. Een kind begint met krom-praten en dexe eerste pogingen, die niet ge heel slagen, zijn zó hartveroverend, dat sommige ouderen niet na kunnen laten het kindertaaltje over te nemen, zonder te bedenken dat het kind hier door verhinderd wordt z'n normale spreekvorderingen te maken. Als dit te lang aanhoudt, komt het moment dat men gaat lachen als het kind meent iets heel gewoons te zeggen. De kleine voelt zich uitgelachen en dat maakt een kleuter ongelukkig en onzeker. Bovendien bezorgen we het dubbele moeite. Het maakt zich eerst het verkeerde woord eigen, ontbeert de oefening in klanken die niet zo ge makkelijk zfjn en heeft dan extra in spanning nodig om het goede woord in z'n kopje te krijgen. We moeten zelf maar eens opletten hoe vaak we nog „verkeerd grijpenwanneer we een woord of een gezegde om een of an dere reden verkeerd hebben aange wend. Het aanwensel blijft op het puntje van onze tong liggen en het is er steeds alweer uit voor we er erg in hebben. We hoeven natuurlijk geen eigenwijze onderwerpen aan te snijden met onze kleuters, doch we kunnen op gewone menselijke, zij het vriendelijke toon met ze spreken, noch overdreven kinder achtig, noch overdreven lief. Wie z'n kinderen met ongeduldig geschreeuw en gesnauw te lijf gaat, loopt kans dat het kind zich öf schuw in zichzélf te rugtrekt, óf even schreeuwerig en snauwerig wordt als het van moeder geleerd heeft. Sommigen vinden het nodig niet alleen kinderen, maar ook oude mensen „kin derlijk" of met een ongepaste „goed moedigheid" toe te spreken. Een niet alleen nare, maar óók domme fout. Ouderdom is op zichzelf wel geen ver dienste, maar al worden de krachten minder en de houding gebogener, geest en gevoel zijn dikwijls nog ac tief genoeg om een toenadering te pre fereren die rekening houdt met het ge voel van eigenwaarde waar een welbe steed leven recht op geeft. Het begrip eerbied voor de ouderdom" mag een beetje uit de tijd zijn, we hoeven ook zeker niet in het andere uiterste te vervallen. Laten we ieder mens, jong of oud, eenvoudig als mens beschouwen en behandelen, dan zijn we altijd aan de veilige kant. JETTY De waarnemend voorzitter van het dagelijks bestuur van de Britse Koninklijke Automobielclub, Lord Chesham, heeft verklaard, dat vol gens statistieken en schadecijfers van verzekeringsmaatschappijen de vrouwelijke automobilisten minder ongelukken hebben dan hun man nelijke collega's. De Britse verzekeringsmaatschap, pij Lloyds biedt zelfs vrouwelijke automobilisten lagere premies aan, die vervat zijn in een nieuw speciaal verzekeringsschema met een loop tijd van een half jaar. En de mannen maar grapjes maken over het „slechte rijden" van de vrouwen. Toegegeven dat er zeker wel vrouwen zijn die beter thuis konden blijven in plaats van achter het stuur de straat op te gaan. Maar rijden alle mannen dan zo ver schrikkelijk goed? Bovendien zijn er in verhouding nog maar weinig gezinnen die zich twee auto's kun nen veroorloven en daar het goede autorijden verband houdt met rou tine op de weg, zal de vrouw altijd wel een stapje achterblijven, als manlief er met de auto altijd op uit is. Linksboven; Een lang, groen, grofgebreid toilet, gegarneerd met doorzichtige plastic rondjes, die een zacht ruisend effect geven aan het avondtoilet. Links: Een driedelig broekpak in wol met draion, be staande uit pantalon met gerende pijpen en hes met laag uitgesneden hals waaronder een bloes wordt gedragen. Over het geheel past een lang vest, dat het ook heel goed doet bij een mouwloos jurkje. U weet het intussen wel wat ik met „gezonde maaltijden", gezond eten bedoel. Veel groenten, een paar glazen melk per dag, elke dag vlees of vis, bruin- en witbrood, fruit, yoghurt en alles wat u onlangs in het door my gegeven „goede menu" hebt kunnen lezen. En by uitzondering eens een keertje patat en snoepjes. Waarom is dat tweede menu dan wel zoveel beter dan witte boterham men met zoet beleg, frisdrankjes, weinig groenten en snoepjes? Omdat in het tweede menu ook bruinbrood wordt genuttigd; er wordt meer har tig beleg gegeven; er wordt meer fruit gegeten, meer melk gedronken, minder gesnoept en beter warm gege ten. Bruinbrood bevat meer vitamine- B en meer ijzer dan witbrood. Boven-. dien moet er beter op worden gekauwd en dat is goed voor het gebit. HET „SNOEPBEEST" Snoep is slecht voor de tanden en kiezen, dat weet u zo langzamerhand wel. Maar zoet broodbeleg (muisjes, hagelslag, stroop enz.), dat evenals snoep van suiker wordt gemaakt is net zo schadelijk voor het gebit. Na tuurlijk mogen uw kinderen af en toe wel eens een boterham met zoet beleg eten, maar geef ze dan een ap pel daarna of Iaat ze na de maaltijd tanden poetsen. Het snoepje mee naar school of naar bed mag met recht de „grote gebitvernieler" worden ge noemd. Fruit, en vooral hard fruit zo als appels heeft een reinigende wer- Mary Quant is nog steeds 'n begrip voor de jonge mode van de wereld. Maar jonge mode wil echt niet zeggen: mode uitsluitend voor jonge ren. De mode van Mary Quant Is dan ook bestemd voor iedere vrouw die nog jeugdig van hart is en er graag vlot, fleurig en apart wil uitzien. Zoals u ongetwijfeld wel zult weten heeft Mary Quant kort geleden óók een eigen schoe nenmode geïntroduceerd. Om eerlijk te zijn moet wel ver meld worden, dat haar eerste modellen geen succes hebben geboekt. De collectie zomer- laarzen van het afgelopen sei zoen was te progressief. Maar Mary zou geen goede zaken vrouw zijn geweest, als niet dadelijk de boeg was omge gooid. Wie een nuchter ver stand heeft weet van tevoren, dat iemand die creatief werk teet óók op het verkeerde paard kan wedden, zich kan vergissen in de smaak van 't publiek. Maar aan de andere kant was Mary ervan overtuigd dat ze het ontwerpen in haar vinger toppen had, dat het aan aan geboren gave van haar was. Vandaar dat ze opnieuw aan de gang ging en een geheel nieuwe collectie schoenen en laarzen ontwierp: modellen die stuk voor stuk zijn afge stemd op de smaak van de moderne vrouw. En dit keer had ze in de roos geschoten met de bijzonder modieuze en consequente lijn, gepaard aan practische draagbaarheid. Haar nieuwe collectie is ge maakt op twee verschillende leesten met een hakhoogte van 4,5 en 6 cm. Bij enkele modellen staan de hakken van achteren ver buiten de schoen. De 4,5 cm hak is het zwaarst vertegenwoordigd bij de laarzen. Zowel qua model lering als materiaalgebruik is een totaal nieuwe conceptie toegepast. Het beengedeelte bestaat uit een elastisch kunstlak, dat enigszins ge krompen is en door zijn elas ticiteit gemakkelijk ieder been omsluit. De gebruikte materialen zijn zwart en wit lak. Voor de schoenen is kalfsleer gekozen in diverse kleuren. De schoenen zijn door de schoenfabriek Timtur ex clusief voor Nederland ver vaardigd. king op het gebit. Fruit is daarom een uitstekend nagerecht, dat boven dien veel vitamine-C bevat. Van melk, karnemelk en yoghurt zou ieder kind elke dag minstens een halve liter moeten drinken. Woont u in een dorp of stad waar schoolmelk ge dronken kan worden, laat uw kinderen daar dan vooral van profiteren. Het grappige is dat kinderen die thuis „voor geen geld van de wereld" melk willen drinken, dit op school in club verband zonder morren wél doen. Hal verwege de ochtend geeft melk door zijn rijkdom aan waardevolle voeding stoffen uw kind de energie, die het nodig heeft om verder te leren. Als de kinderen om vier uur uit school komen, lusten ze meestal wel iets. Een boterham, een glas melk, een appel of in de winter een kop soep zal hun eerste honger verslaan. Een snoeperijtje is op dit uur van de dag niet voldoende en heeft bovendien, wat voedingswaarde betreft, geen nut. 1 DE WARME MAALTIJD tot slot nog iets over de warme maal tijd. Veel kinderen houden niet van vlees, maar vlees dat mals en zacht is (door goede bereiding) eten ze meestal wel zonder morren op, even als vis zonder graten. Denk daar aan bij de kokerij, want op die manier mag u ze wel een beetje verwennen. Ver geet niet dat de meeste kinderen groen te moeten leren eten. Het voorbeeld van de ouders is wat dit betreft van groot belang: krijgt vader of moeder of oudere broer en zuster iet aparts omdat ze verschillende groenten „niet lusten", dan mag u van de kleineren niet verwachten dat ze alles-eters zijn. Bedenk wel dat bij het opwarmen van aardappelen en groente veel vita minen-C verloren gaat. Voor kinderen die niet b(J de warme maaltijd aan wezig kunnen z(jn, omdat ze bijvoor beeld moeten overblijven, is het van het grootste belang om apart groente en aardappelen te koken of, als dat niet mogelijk is, ze extra fruit en ge regeld sla van rauwe groente te ge ven. Het zal u wat tijd kosten om zo'n extra-potje klaar te maken, maar uw kind is het waard. U hebt het in de hand zijn bron van energie en levenslust niet te laten opdrogen. De Styling Groep van Bayer heeft al een aantal ideeën ontwikkeld, die als suggestie aan de industrie zullen worden voorgelegd en die in de zomer van 1970 pas mode zullen worden. Deze door Bayer ontwikkelde trend omvat veel broeken, ultra-minirokken, trans parant-look en gebreide en geweven modellen, vervaardigd van draion effect- en glansgarens. Wat de kinderkleding betreft wordt er de na druk op gelegd de „kledingproblematiek" te vereenvoudigen, wat in duidelijke woorden gezegd betekent: het aan- en uitkleden voor het kind makkelijker te maken. Heel schattig en ultra-progressief zijn bijvoorbeeld de ge breide hansoppen en de vederlichte jasjes zonder knopen. De jasjes kunnen zowel op een lange broek met een jumper, als op een ultra-mini-jurk je worden gedragen. Een groe ne jumper met rok en bijpassend dwarsge- streept jasje is ook uitermate geschikt voor grotere maten. Voor de jeugd en dan nog al leen wat de kleine maten betreft, is een ber muda met wijde pijpen, gecombineerd met jumper en lang jasje van bouclégaren. Een heel apart idee is de marineblauwe pantalon met zijde-achtig effect, met mouwloos lang vest van hetzelfde materiaal, waar een geel polobemd bij boort. De toegepaste kleurcom binaties zijn o.m.: Chinees porselein, ver schillende kleuren bruin met blauw en groenpastel met rood gecombineerd. Geel met grijs zijn de kleuren van vest met gerimpeld schootje en bijpassende pantalon. Mouwloze jurkjes zijn gedacht met venstergaten, bijvoor beeld een rij rechthoekige uitsparingen ter hoogte van de taille (of ergens anders). Voor koele avonden een naturelkleurige, gebreide maxi-mantel zonder sluiting, die met bonte kleurtjes geborduurd is en een voering heeft van dralon-pluche. Modieus is ook velours- trijp, antiek velours, een stof die tussen ele gant en sportief in zit. Gehaakte bloesjes ne men een belangrijke plaats in bij de nieuwe collectie, die in totaliteit dus wel héél nieuw en apart uit de hoek komt. Heel veel dingen die w(J nu we ten wist de huisvrouw 50 jaar geleden nog niet. Maar wat ze wél wist is, dat uien gezond zyn. Het „waarom" bleef nog verborgen, maar men at ze een halve eeuw geleden graag en veel en dat was de hoofdzaak. Nu we ten we dat het eten van uien een bloedverdunnende werking heeft, ter wijl men bovendien aanneemt dat ze voor vele bacteriën een bedreiging vor men. Bij een onderzoek van de medische faculteit van de universiteit te New- Castle Is gebleken, dat de gevolgen van het nuttigen van een zeer vette maaltijd ondervangen (geneutraliseerd kunnen worden als er 60 gram uien aan het eten wordt toegevoegd. Het is dus erg jammer en niet verstan dig) dat, gezien de grotere welstand Misschien klinkt het u wat overdre ven in de oren, maar het is echt niet overdreven als Ik zeg dat „uw huis een voorraadschuur van vergif ten" is. Ze staan open en bloot in de keukenkastjes of in het werkhok. Het gevolg van de enorme uitbreiding van allerlei schoonmaak, en afwasmiddel- tjes heeft tot gevolg dat het aantal vergiftigingsverschijnselen angstaanja gend toeneemt. In Duitsland heeft men verleden jaar al meer dan 25.000 van dergelijke geval len onder de jeugd geconstateerd, waar van er bijna 100 het „experiment" niet overleefden. Nu hoeft u niet hardlopend al die praktische moderne met afwas- en schoonmaakmiddeltjes gevulde fles jes en busjes in de vuilnisbak te gaan gooien, want u zult er niet van in het ziekenhuis terechtkomen. Het gaat voornamelijk om uw kinderen. U weet dat kleuters letterlijk alles in hun mond steken wat ze maar te pakken kunnen krijgen. Ook oudere kinderen kunnen vaak hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en „proeven" graag alles wat ze niet kennen. Wat u tw doen staat is te zorgen dat al die fles jes en busjes op een veilige plaats wor den opgeborgen en niet onder hand bereik van de jongeren blijven staan. De Duitse statistiek heeft aange toond dat meer dan de helft van de (25.000) slachtoffertjes tussen de acht tien en dertig maanden oud is. Een tweede gevaarlijke leeftijdsgroep is die van tien tot dertien jaar. Het groot ste deel van de patiëntjes die met vergiftigingsverschijnselen in het zie kenhuis moesten worden opgenomen was jongens. Meisjes zijn blijkbaar kleiskeuriger. Of zouden ze toch min der nieuwsgierig zijn dan jongens? in alle lagen van de bevolking en de verfijning van de dagelijkse voeding het gebruik van uien steeds afneemt. Veel mensen zouden zich heel wat prettiger voelen als uien wat meer op het dagelijks menu werden gezet. Zo als u natuurlijk uit ervaring wel weet, is het eten van uien (hachee bijvoor» beeld) tevens een uitstekend reme die voor mensen die aan verstop ping lijden. Deze jonge vrouw draagt een zeer elegante reismantel in brossé-velours van Moreau met leren ceintuur. Het is een model uit de „Plaza Dam collectie

Soester Courant | 1969 | | pagina 7