Soest toen - Soest nu m Telefoonnummer ziekenauto 5930 Noorderweg 23 Vrijdag 21 iiovemlior 1969 48e jaargang' no. 89 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redaetie en administratie Van Wcedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DEFENSIE OP EEN KOOPJE V.V.V.-nieuws Ned. Reisvereniging Welkoms tdienst Morgenmiddag arriveert de Sint Nieolaas-express op Soest-Zuid Nieuwe pastoor in Soest-Zuid Nutsavond Het oog gericht op zwijgende meerderheid v:3 Nieuwe polikliniek van Zonnegloren geopend e SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het Nederlandse volk is in wezen al tijd een strijdlustig volk geweest, ech ter nimmer militaristisch ingesteid. Wij hebben door de eeuwen heen gestre den voor onze welvaart, onze nationale en onze persoonlijke vrijheid. Maar we hebben altijd geprobeerd het op een koopje gedaan te krijgen. We wisten en weten het niet helemaal zonder krijgsmacht te kunnen stellen, want de vrijheid is zijn offers waard, maar we houden er niet van om de krijgsmacht in tijd van vrede heldhaftig en martiaal te laten doen van ons geld. Nederlanders zijn zo lang vredelievend en dan zelfs anti-militaristisch, tot het moment dat er direct gevaar dreigt. Zodra het gevaar wezenlijk wordt, de vrijheid bedreigd, dan willen ze er wel voor vechten. Dan ook gaan ze kankeren dat de regeerders te weinig aan de defensie hebben gedaan en hen nu de strijd insturen, de vrijheid laten verdedigen met onvoldoende wapenen, heel gauw vergetend dat zij voordien de grootste zuinigheid op dit gebied gepropageerd hebben. Toen in 1914 de eerste wereldoorlog losbrak, beschikte Nederland over een parade-leger van weinig geoefendheid en met ouderwetse uitrusting. Dankzij het feit dat het Duitse leger Nederland links liet liggen, kregen we even de tijd om onze paraatheid nog zo goed mogelijk op te voeren, werden er in allerijl betonnen versterkingen gebouwd (men ziet ze nog staan) en nog wat ka nonnen en andere bewapening aange schaft. Geen kik tegen deze uitgaven toen in deze benarde tijd, de kredieten werden er grif voor verleend. Na de oorlog onstond er natuurlijk als reactie op al het moorden en vech ten een periode van pacifisme, van sterk anti-militarisme: geen cent voo: bewa pening. Al ebde de vurigheid van dit idealisme in de loop der jaren wel wat af, toch had het ook in de dertiger jaren, toen Hitier reeds zijn verlan gens duidelijk te kennen gaf, nog ster kere invloed. We staken nog graag de kop in 't zand voor de Duitse drei ging, we wilden niet geloven dat ook Nederland eens aangevallen zou kun nen worden, men wilde per sé neu traal blijven en vooral niet sterker bewapenen om de buurman geen aan stoot te geven. Als we het tweede deel lezen van dr. L. de Jong's werk „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoor log". zien we hoe ook toen de Neder landse defensie weer op een koopje in stand gehouden was, over te weinig bewapening te land en over te weinig machines in de lucht beschikte, zich niet bij de tijd had kunnen houden, omdat de heren parlementariërs het be ter vonden staan om tegen defensie uitgaven te stemmen. En de geschiedenis herhaalt zich. Ook nu weer ue uiterst mógelijke bekrim ping op defensie-uitgaven, honend op wat er toch nog aan uitgegeven wordt, moord en brand schreeuwend als er nieuwe oefenterreinen nodig geacht worden, aandringend op minder man schappen en minder bewapening voor de overblijvenden. Want er blijven er wel over, men houdt het leger wel in stand, men blijft zelfs deel uitmaken van een defensie-bondgenootschap met andere westelijke landen, want men voelt dat er toch wel iets nod?cT is en blijft. Al wijst men er als parlementariër er niet openlijk op. men weet toch dat daar aan de andere kant van het ijze ren gordijn van geen ontwapening en van geen bezuiniging sprake is. Dat daar tientallen divisies méér paraat staan of vlugger kunnen opkomen dan in het westen. Het is in de hedendaagse tijd niet vreemd, dat een groot deel van de mensheid zo gelukkig is, zich op be paalde momenten alles te kunnen aan schaffen wat hij wil. Of dit werke lijk gelukkiger maakt is natuurlijk de vraag. Maar dit is geen punt om in ons VW-nieuws te behandelen. Wèl, dat bij vele autobezitters, aan vankelijk opgaande in dat vierwielige wonder, nu een opkomende belangstel ling bestaat voor die goeie, lieve fiets. Wat waren we in onze jeugd blij met dit vehikel, waarop we naar school reden, naar onze clubs en de vriend jes en vriendinnetjes. Dit opvlammen van een oude liefde willen we graag aanwakkeren. Wij wer ken dan op onze manier mee door u een tweetal routes te presenteren, die u met uw gezin op uw gemak kunt rijden. De Stichting „Fiets" heeft deze ritjes voor u samengesteld. Voor onze omgeving zijn dan de 27- kilometer-tocht Baarn, Lage Vuursche, Soest, Soestdijk en de 25-kilometer- route Hilversum, 't Gooi van pas. Deze beschreven tochten, die in druk zijn ver schenen, kunt u tegen betaling van ƒ0,35 per stuk bij ons krijgen. Wilt u liever zelf avonturen, maakt u dan, naast het bekende UMO-rijwiel- kaartje gebruik van de kaart van het Gooi, uitgegeven door de vereniging van vrienden van het Gooi en de Fiets- nadenvereniging Gooi en Eemland. Deze omvat het gebied vanaf Maar tensdijk in het zuidelijk deel tot boven de oude vestingstad Naarden, in het Noorden. Nu het nog niet wintert is een fiets tochtje best te wagen en... oergezond. Vooruit dan maar. Men schuwt vanzelfsprekend het meest in een mogelijke oorlog met atoom wapen te moeten gebruiken, dat als een boemerang zou werken. Maar dat het gebruik daarvan alleen voorkomen kan worden door dan de conventionele bewapening minstens gelijk te doen zijn aan die van het oostblok, dat wil men niet graag erkennen, want dat lijkt dan zo militaristisch en daar is weer zo veel geld voor nodig. Intussen zijn wij met die inzichten hard bezig mee te helpen dat in een volgen de oorlog, die bepaald niet uitgesloten geacht kan worden, zo gauw mogelijk van het atoomwapen gebruik gemaakt wordt omdat het westen niet voldoere de andere bewapening gegund is. Niet gegund door hen die het sterkst tegen het gebruik van de atoombom ageren. Ook voor het alternatief willen zij geen cent uitgeven. Dan zou slechts overblijven, dat wij ons willoos over geven, geen prijs stellen op de natio nale en persoonlijke vrijheid en liever slaaf zijn dan dood, hoewel wij de sla- nernij en dictatuur toch ook afkeu ren. Het staat zo goed, zo etisch om alles wat met defensie, met militair te ma ken heeft, af te keuren. Het geld daar voor kan immers zoveel beter worden gebruikt. Inderdaad, maar zo denkt niet iedereen In de wereld er over en daar om dienen we ook deze defensie nuch ter en zakelijk te bezien, niet emotio neel. We zijn echter weer bezig om de mooie, o zo vredelievende koopman uit te hangen, die wil trachten voor een dubbeltje een lijfwacht in stand te houden. Op woensdag 26 november 's avonds 8 uur, treedt voor de afdeling Soest van de Ned. Reisvereniging op de heer J. K. C. Postema, arts te Baarn, in gebouw Middelwijk, met zijn nieuwe kleurendiashow getiteld: „Planten - Dieren - Mensen - Dingen". Dit wordt, een kleurendia-show, die ge heel anders van opzet en uitvoering is dan men gewend is. Deze keer worden wij deelgenoot van kleurrijke ontmoe- tingingen met alles wat leeft en niet leeft op vele reizen in Spanje, Italië, Duitsland. Zwitserland, Marocco, en Nederland, door spreker gemaakt in periode van ca. 15 jaren. Deze show zal op een aparte wijze muzikaal worden ondersteund. De entree voor deze avond is: voor leden 1.niet-leden en introducé's 1,25. Zondag a.s. zal in de Julianakerk aan de Julianalaan een welkomsdienst wor den gehouden. Ds. G. Rang zal spreken over het on derwerp „God vangt mij op". Het Julianakerkkoor o.l.v. de heer Chris Gastel en de heer G. Muts, orgel, zullen medewerking verlenen.. Aanvang van de dienst 5 uur n.m. en iedereen is welkom Vergezeld van zijn onafscheidelijke zwarte pieten komt morgenmiddag, om precies 1 uur. Sint Nieolaas aan op het station Soest-Zuid, waar het bestuur van de winkeliersvereniging aanwezig zal zijn om de sint welkom te heten. Terwijl P.V.O. dc instrumenten opbergt, die zij gebruikt hebben om de wach tenden aangenaam bezig te houden en diezelfde taak aan het gemeentehuis gaat verrichten, zal de sint evenals de voorgaande jaren de prijswinnaartjes van de grote tekenwedstrijd op de la gere scholen bekend maken. Daarna gaat de sint, niet in optocht, naar het gemeentehuis, waar de bur gemeester hem namens het gemeente bestuur zal begroeten. Na deze begroeting, die om ongeveer twee uur begint, gaat de sint naar de Mariaschool om daar even bij te komen van de vermoeienissen, om vervolgens naar het Soesterveen te rijden, waar om half vier het bestuur van „De Veenbes" Sint Nieolaas voor de eerste maal zal begroeten. Door de aardsbisschop van Utrecht is tot pastoor van de r.k. kerk in Soest- Zuid benoemde kapelaan H. H. van den Hoogen. Pastoor Van den Hoogen werd 2 i ïaart 1925 geboren in Houten (U.). Hij werd in 1951 priester gewijd en was ver volgens kapelaan in Harmeien, Win terswijk, Zeist en Enschede. Zaterdag 29 november, te 7 uur, heeft in de kerk van Soest-Zuid de instal latie van pastoor Van den Hoogen plaats. De eerstvolgende avond van 't Nut wordt gehouden op donderdag 27 no vember, 's avonds 8 uur, in het wijk- gebouw van de Ernmakerk, Regentesse- iaan. Deze avond wordt verzorgd door de heer Donald Marcas, cabaretier, acteur en commentator. Richard Nixon weet dat zijn voorgan ger Jonhnson zijn nek brak over de tweespalt die de Viëtnamese oorlog in de Ver. Staten teweeg bracht. Hij weet ook dat hem het zelfde kan overko men. Misschien al aan het overkomen is, ondanks al zijn moeite om juist op het stuk van Viëtnam te pogen de overgrote meerderheid aan zijn zijde te krijgen. Hij is begonnen met een aanpak die in elk geval het door ieder toegejuichte resultaat had dat de troepensterkte overzee ingekropen werd. Voorts liet hij merken dat het onderhandelen hem ernst was. En toen gebeurde er verder niets, behalve dan dat de president forsere tonen ging aanslaan, ging kla gen over de Noordviëtnamese tegen werking bij het onderhandelen. En bo vendien waarschuwde hij noord-Viët- nam dat hij niet alles zou nemen. Kortom: het werd weer als in Jonh- sons tijden. Met dit verschil dan dat krachtens een (Gallup) opiniepeiling 55 °/o der Amerikanen verminderde oor loginspanning voorstaat en slechts 31 °/o de havikenmentaliteit bewondert. Dat is bijna een omkering van'de toestand van nog maar anderhalfjaar geleden. En het bespot bovendien de bewering van de president dat de "zwijgende meerderheid" achter hem staat. Een kreet die bedoeld is om er op te wij zen dat het lawaai deze betogers mis schien wel indrukwekkend is, maar niet de opinie van de meerderheid weergeeft. Natuurlijk waren die tegen de driehon derdduizend die in Washington demon streerden als sympathisanten van de Moratorium-gedachte niet de meerder heid van het volk.. Maar de Gallup- cijfers wijzen uit dat ze bepaald wel exponenten zijn van een meerderheid De beweringen van de president schij nen dan bij gebrek aan feitelijke ach tergrond meer bedoeld om de massa op te jutten tot haat tegen die demon strerende, voornamelijk jeugdige mede burgers. Wie de uitlatingen verneemt die met name vice-president Spiro Agjgiew da laaste tijd spuit, krijgt, nogr sterker die indruk. De pers deugt niet, ver wijfde snobs, parasieten, ideologisch® eunuchen en dergelijk gespuis ageren de oorlog in Viëtnam. De infame be schuldigingen zijn niet van de lucht. Het is geen wonder - en evenmin een compliment - dat juist de aanhanf van de bekrompen senator Barry Gold- water opeens vol lof is voor Agnew. Serieuzere republikeinen hebben heit! al betiteld als de grootste ramp voor Amerika, na de Viëtnamese oorlog. De Mac Carthy-achtige aantijgingen en beschuldigingen staan gelukkig niet erf aan in de V.S. Maar voorzover TM aanslaan (en dat is toch in zekere ma te het geval) verscherpen ze juist de tegenstellingen. De periode is over dat men afwachten kon wat Nixon ervan terecht zou brengen. Hij en Agnew als zijn rechterhand worden nu be oordeeld naar wat ze zeggen en doen. En het lijkt er op of ze nog feller tegenover elkaar staande groepen voor- en tegenstanders kweken dan waarmee .Tonhnson ooit te maken heeft gehad. Een innerlijke onvrede die een funeste sfeer in het land teweeg brengt. KANTMAN. Op de grens van de Burg. Grothestraat en Van Weedestraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats tut Woensdagmiddag is aan de Soester- bergesstraat de nieuwe polikliniek van Zonnegloren geopend door dr, C. Lion Cachet, voorzitter van het bestuur van Zonnegloren. Tevens werd een nieuw laboratorium en een nieuwe ontvangst hal geopend. De geneesheer-directeur, dr. J. W. D. Berkelbach van der Spren kel, heette een groot aantal genodigden welkom, waaronder de advocaat-gene raal van het gerechtshof te Amster dam, mr. H. C. G. van Dijken en bur gemeester mr. S. P. Baron Bentinck, alsmede een aantal huisartsen en spe cialisten. De heer Berkelbach van der Sprenkel herinnerde er in zijn toespraak aan, dat in 1963 reeds een chirurgische af deling werd geopend, samen met een poliklinische afdeling. De beide afde lingen werden toen vrij gebrekkig in een noodbarak ondergebracht. Meer dan een laboratorium van vier bij zes meter en een even grote operatiekamer had Zonneglcren toen niet. Na talrijke be sprekingen met specialisten en andere betrokkenen en deskundigen is tenslot te een bouwplan op tafel gekomen, dat woensdag zijn moment van uiteinde lijke voltooiing had bereikt. De nieuwbouw is een creatk van de architect baron van Asbeck, terwijl de Bataafse Aannemingsmaatschappij het werk uitvoerde. „De entree van het ziekenhuis is nu zodanig, dat dc bin nenkomende patiënt niet meer het ge voel krijgt dat alles op een gegeven moment op hem kan vallen", zo zei de geneesheer-directeur. Dokter Van Berkel sprak er namens de medische staf zijn voldoening over uit, dat de werkzaamheden in een prettige sfeer en op een zeer voortvarende wijze zijn uitgevoerd. Ook de vroegere di recteur, dr. Berghauser Pont was hij dank verschuldigd voor zijn destijds getoonde visie. Dr. Van Berkel bood het liekenhui* een aquarium aan, dat een plaats zal krijgen in de nieuwe ontvangsthal. Het is een ruim twee meter lange bak, waarin voor bijna duizend gulden aan tropische vissen verblijven. Vervolgens sprak dr. Lion Cachet een dankwoord tot de aannemer en de architect voor de wijze, waarop dit „op een middeleeuwse stad lijkende ziekenhuis na een voortdurende groei zijn laatste fase heeft bereikt". Tenslotte zijn de genodigden in de gelegenheid gesteld om het enorme la boratorium, even modern als groot, de nieuwe polikliniek en de ontvangsthal te bezichtigen. Het ziekenhuis heeft thans de be schikking over 125 bedden. Dit aantal hoopt men in 1980 uitgebreid te hebben tot 200 a 225. De bar-dancing „T'eikeltje" aan de Vredehofstraat heeft voor zaterdagavond op het programma dc P. J. Hendrix- bant. Deze groupe bestaat behalve uit de virtuoos Gijs Hendrix ook uit le den van de vroegere Full-House en dc Haagse Incrowd. Entree 2 gulden. Vrijdagavond zal elke gast bij gebruik van de nieuwe garderobe behalve een eikel. 10 cent moeten betalen. Vrijdag zondagmiddag en zondagavond zal als disckjockey fungeren dc bekende „Ger- ry de bijrijder". Aanvang alle avonden half acht. i

Soester Courant | 1969 | | pagina 1