ervaren verkoopster GEMEENTERAAD VERZET ZICH FEL TEGEN DRASTISCHE VERHOGING HONDENRELASTING TOM SfiTMHlHIOEF NEDERLANDSE EXPORT COMBINATIE SOEST ONDERZOCHT FUSIEREREIDHEID MET RAAD EN DAAD DE VASTENMAAND RAMAZAN 1389 FRANS BOSMAN Voor moderne en klassieke verlichting VAN SCHALKWIJK Bij is plaats voor een FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Kootst u een bromfiets J. L. M. van Hal-Ionderop FRANS BOSMAN z.le" '00 oe S°es*fs"ïï»";"; café w', FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 De Soester gemeenteraad heeft zich woensdagavond fel verzet tegen een door B. en W. voorgestelde drastische verhoging van de hondenbelasting van 24,tot 40,voor een waakhond, van 30,tot 50,voor een luxe hond en voor honden ten dienste van de landbouw van 15,tot 25,dit vanwege het feit, dat de hondenbelas ting in andere gemeenten ook veel ho ger is. Toen echter een brief van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren binnenkwam, bleek er van dit motief niet veel meer over te blijven. .KOELKASTEN (zeer lage pr\jzen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 Wethouder J. v. d. Arend moest toe geven, dat dit ook inderdaad niet de feitelijke aanleiding tot de voorgestelde verhoging was geweest, hetgeen de raad nog meer reden gaf om zich veront waardigd te tonen over het voorstel. De dierenbescherming heeft in een brief aan de raad er op gewezen, dat de tarieven in de omliggende gemeen ten aanzienlijk lager zijn. Bovendien protesteerde deze organisatie op so ciale gronden tegen de drastische ver hoging van de belasting, omdat men vreest, dat nu meer dieren door hun baas de straat op zullen worden ge stuurd. Het college had tenslotte alleen met het voorstel bereikt, dat de raad zich zeer ontstemd toonde, zowel over de motivering van het voorstel als de mate van de voorgestelde verhoging. Het resultaat was tevens, dat de raad het voorstel niet wenste te accepteren en B. en W. een volgende keer met beter geargumenteerde voorstellen, die bovendien minder ver moeten gaan, zal terugkomen. De heer M. de Groot (Binding Rechts) meende, dat de dierenbescherming te recht een beroep op de raad heeft ge daan. ,,We zullen ook de sociale as pecten in het oog moeten houden. Heel veel mensen houden een hond voor hun plezier, maar voor een groot aantal mensen is een hond ook een huisvriend en voor verschillende zelfs de enige huisvriend. Daaraan mogen we door een zo drastische belastingverhoging geen einde maken", aldus de heer De Groot, die in eerste instantie vermoedde, dat de verhoging mede was voorgesteld om het begrotingstekort tot redelijke proporties terug te brengen. ELECTRO TECHNISCH BUREAU Steenhoffstraat 55 - Soest Telefoon 2906. De heer J. R. van Poppelen (KVP) achtte het veel raadzamer, om eens meer controle door de politie te doen uitoefenen op loslopende honden en op dieren, waarvoor in het geheel geen belasting worbetaald. Mevrouw Polet (PvdA) zei, al jaren lang een tegenstandster te zijn van hondenbelasting (en dat niet omdat zij zelf een hond heeft), doch tot de con clusie te zijn gekomen, dat vanwege het werk, dat de honden de dienst van ge meentewerken en de reinigingsdienst kunnen bezorgen, een kleine vergoeding od zijn plaats is, maar dan niet in die mate, die door het college werd voor gesteld. Zij wees er voorts op, dat het weer de laagste inkomensgroepen zijn, die de dupe van deze maatregel zouden worden. Voor de heer A. S. Westra (WD) was er voldoende aanleiding om de belas ting aan een bepaald inkomen te kop pelen. Nadat wethouder J. v. d. Arend al deze klachten had aangehoord, gaf hij toe. dat de motivering van het voorstel niet erg gelukkig was. Het eigenlijke motief was, zo meende de wethouder mede, de overlast, die de honden kun nen veroorzaken, in te perken. „De wijziging van de verordening op de hondenbelasting beoogt eigenlijk paal en Derk te stellen aan het aantal hon den", zo zei de heer v. d. Arend, wat voor de heer M. de Groot aanleiding was om helemaal geen goed woord meer voor het voorstel over te heb ben. Hij concludeerde, dat de verho ging dus meer was bedoeld als een strafmaatregel. Ook andere raadsleden begonnen zich af te vragen, waarom de motivering was verdraaid, of niet op andere wijze de hondenstand kan wor den beperkt en of men wat meer toe- Bel voor een afspraak 3473, of indien na 18.00 uur 5889. zicht al niet een heleboel bereikt zou kunnen worden. Het college besloot uiteindelijk het voorstel in te trekken. In een volgende vergadering zal men een nieuw en beter geargumenteerd voorstel brengen. Soest bezit blijkens een opgave van de wet houder 900 geregistreerde luxe honden, 525 waakhonden en 35 landbouwhon- den. Indien de voorgestelde belasting verhoging zou zijn aanvaard, zou dat een meeropbrengst van rond 25.000, hebben opgeleverd. De raad heeft eveneens uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de wense lijkheid van het houden van openbare commissievergaderingen, dit naar aan leiding van eei. brief van D'66, die deze wenselijheid naar voren had gebracht. De heer M. de Groot zei, dat deze brief Binding Rechts bijzonder welkom was. ..Onze fractie heeft al enkele malen eerder gewezen op de wenselijkheid van openbare commissievergaderingen. Blijkens een ingezonden stuk schijnt de WD dat ook enkele malen te heb ben gedaan, maar uit de notulen is daarvan niets gebleken. Deze partij heeft zich dan kennelijk met terugwer kende kracht voorstander van openbare commissievergaderingen getoond, al dus de heer De Groot, die dat op zich zelf een verheugend verschijnsel noem de. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 De fractieleider van Binding Rechts meende grote waardering te moeten hebben voor de spontane reactie uit de burgerij. „Hier wordt tenminste inte resse getoond, maar de inzichten in het gemeentelijk gebeuren worden ten zeer ste bemoeilijkt door de beslotenheid van de commissievergaderingen. Er is nu eenmaal een steeds grotere aan drang op meer inspraak van de zijde van de burgerij. Daaraan valt niet te ontkomen. En als het toch niet moge lijk blijkt openbare commissiever gaderingen te houden, zou het aanbeve ling verdienen om een heel andere werkwijze te volgen: de raadscommis sies zouden dan bijvoorbeeld al in een zeer vroeg stadium over bepaalde plannen moeten worden geraadpleegd. Het uiteindelijke voorstel zou echter in het laatste stadium rechtstreeks naar de raad moeten gaan, zonder tus senkomst van de commissies, waardoor de discussie geheel in het openbaar kunnen plaatsvinden", aldus de sug gestie van de heer De Groot. Mevrouw Polet (PvdA) zei, nog altijd weinig voor openbare commissieverga deringen te voelen, ofschoon zij zich de aanleiding tot het schrijven van de brief van D'66 wel kon -voorstellen:- „Dit schrijven komt voort uit een ver langen, meer betrokken te willen zijn bij het bestuurlijke beleid". Zij deed tenslotte de suggestie, in deze raadsver gadering bij wijze van proef de wette lijke bepalingen e.d., die aanleiding hebben gegeven tot het indienen van de voorstellen, te noemen, hetgeen, waar dat nodig werd geoordeeld, door de burgemeester ook geschiedde. De raad toonde enige voorzichtige ver ontrusting naar aanleiding van de ves tiging van een groothandelsmarkt aan de Steenhoffstraat, dit naar aanleiding van het feit, da'1 de heer Van Poppe len meende, nog een brief van de win keliersvereniging aan de agenda toege voegd te mogen zien. De heer Van Poppelen meende te weten, dat de Win keliersvereniging zelfs al een onder houd met wethouder Van de Arend had gehad, maar de wethouder zelf wist nóch van de brief, nóch van het onderhoud, iets af. Wethouder mevrouw Wolter-v. d. Togt deelde mede, dat het college geen en kele reden heeft kunnen vinden om de vestiging van de groothandelsmarkt te gen te gaan, al geloofde zij wel, dat de plaatselijke middenstand er weinig mee zou zijn ingenomen. De groothandelsmarkt, die inmiddels is gevestigd in het gebouw van de vroe gere conctructiewerkplaats van Van Hengstum, voldoet aan alle planologi sche eisen, terwijl het pand zelf de bestemming „bedrijf" heeft. De wethouder liet tevens weten, dat de gemeente geen bevoegdheden heeft om de vestiging van deze groothandels markt op andere gronden te verbieden, temeer, daar het bedrijf staat inge schreven bij de Kamer van Koophan del en ook voor die organisatie aan de te stellen eisen voldoet. Een belangrijk besluit noemde burge meester mr. S. P. Baron Bentinck de verlening van een krediet van 48.600,- voor het opzetten en begeleiden van planningswerkzaamheden. Vijftien amb tenaren zullen daartoe een opleiding krijgen bij het Raadgevend Bureau ir. B. W. Berenschot N.V. te Amsterdam. De heer J. Ebbers (WD) meende, dat de stuurgroep, die gevormd zal wor den, gezien zou moeten worden als een staforgaan, dat het college dient te ad viseren. Drs. Oldenboom (prot.chr.) was evenwel van oordeel dat niet op al te korte ter mijn al resultaten moeten worden ver wacht. „Voorlopig is het 't belangrijk ste. dat we gaan denken in deze me thodieken". De burgemeester zag in het besluit een eerste stap op weg naar een betere en doelmatige planning. „Op deze wijze zullen wij straks in staat zijn, tijdig knelpunten in de planning te ontdek ken. De hele netwerkplanning stelt ons in staat, een dieper Inzicht te krijgen in vele problemen op langere termijn en ook in de financiële positie en de financieringsbehoeften. Het zal een ge heel nieuwe denk- en werkwijze inlui den", aldus de burgemeester. De heer Grift sprak zijn voldoening uit over de wijze waarop van de zijde van het college gereageerd is op de brief met klachten van het actie-comité Flat bewoners Smitsweg. Hij sprak de wens uit, dat de gedane toezeggingen ook gerealiseerd zullen worden. De heer M. de Groot (Binding Rechts) sprak er echter zijn verwondering over uit, dat eerst drie maanden na nt- vangst van de brief zal worden mede gedeeld aan de flatbewoners, dat de klachten onderzocht zullen worden. „Een aantal klachten had inmiddels al lang verholpen kunnen zijn", zo meen de hij. De heer J. R. van Poppelen (KVP) wees op de noodzaak van meer voor lichting, waarmede ook veel klachten voorkomen kunnen worden. Wethouder mevrouw Walter-v. d. Togt zei, dat inmiddels al diverse gebreken en tekortkomingen zijn verholpen. De heer A. S. Westra heeft er woens dagavond tijdens de raadsvergadering op aangedrongen, de eerste school in het Soesterveen met de nodige tam-tam te openen, ook al vanwege het feit, dat vele bewoners in hun verwachtin gen ten aanzien van het tempo van de scholenbouw in het veen zijn teleur gesteld. Wethouder De Haan meende, dat vele mensen al zo nauw bij de scholenbouw zijn betrokken, dat het nauwelijks nodig zal zijn om extra de aandacht te ves tigen op de opening van de eerste school in het veen. De eerste school, die in het Soester veen in gebruik zal worden genomen, zal voorlopig onderdak bieden aan de drie verschillende onderwijsrichtingen (neutraal, katholiek en christelijk), tot dat de tweede school gereed is en ver volgens de derde en iedere richting zijn eigen onderdag heeft. Met de kleuter scholen zal dat volgens de wethouder wat moeilijker gaan. De eerste kleu terschool zal een weinig duidelijke ka tholieke signatuur hebben, zo liet hij de raad weten. In het komende voorjaar zal worden begonnen met de reconstructie van de Laanstraat en de Beckeringhstraat. Dit deelde wethouder mevrouw Walter-v. d. Togt woensdagavond mede in ant woord op een vraag van de heer M. de Groot. Op korte termijn zal reeds worden begonnen met het rooien van de in de weg staande bomen. Daarna zullen de nutsbedrijven er de nodige voorzieningen kunnen treffen, waarna met de eigenlijke werkzaamheden kan worden begonnen, wanneer de weers omstandigheden dat althans toelaten. De heer De Groot voelde er niets voor om in te stemmen met het onteigenings plan Maatweg (noodzakelijk voor de uitbreiding van het compostbedrijf). te meer, omdat met twee van de vier eigenaren, van wie de gemeente grond nodig heeft, al tot overeenstemming is gekomen, terwijl zulks met de andere twee agrariërs spoedig mag worden verwacht. „Dit maakt het hele ont eigeningsplan cverbodig. Het is boven dien een klap in het gezicht van de agrarische bevolking, die altijd zijn grond ten dienste heeft gesteld van de Soester gemeenschap". Wethouder mevrouw Walter-v. d. Togt zag de vaststelling van het plan alleen maar als een stok achter de deur. De raad besloot woensdag tevens tot de voorbereiding of herziening van een bestemmingsplan voor die gebieden van de gemeente, waarin de volgende gron den zijn gelegen: Volautomatische WASAUTOMATEN 548,— (5 kg) Telefoon 3367 a. de percelen, gelegen langs het Kerk- pad en' de Lange Brinkweg, voor zo ver niet opgenomen in het bestem mingsplan „Landelijk Gebied", het be stemmingsplan voor gronden langs de rijksweg en het bestemmingsplan Lange Brinkweg; b. het gebied, gelegen nabij de Ferdi- nand Huycklaan en de Van Lennep- laan, zijnde het in voorbereiding zijn de bestemmingsplan „Kort End"; c. gronden, gelegen nabij de Ossendam- weg, Soesterbergsestraat en Verleng de Kolonieweg, zijnde het in voorbe reiding zijnde bestemmingsplan tot herziening van het bestemmingsplan „Ossendamweg". A gronden gelegen in het Soesterveen, voorzover niet opgenomen in het be stemmingsplan Soesterveen I, het be stemmingsplan Industrieterrein of in het bestemmingsplan voor gronden, gelgen nabij het Soesterveen, zijnde de verdere in voorbereiding zijnde bestemmingsplannen Soesterveen e een strook grond langs de Wiekslo- terweg westzijde en oostzijde; f. een strook grond ten noorden van de Koninginnelaan g gronden gelegen op de Soester Eng, voorzover niet opgenomen in het ont- werp-bestemmingsplan Soestereng- Park en Centrum h. de gronden, door het bestemmings plan „Rijksweg" bestemd voor be drijfsdoeleinden. gelegen achter de percelen aan de Steenhoffstraat cn grenzend aan de Parallelweg gronden gelegen nabij het station Soest, voorzover niet opgenomen in het bestemmingsplan „Kerkebuurt" en het ontwerp-bestemmingsplan „Kerckenlandt" j. de gronden, gelegen in het bestem mingsplan „Amersfoortsestraat" en de partiële herziening daarvan voor een perceel; voorzover gelegen tussen de Dodeweg en de Richelleweg en de grens met de gemeente Amersfoort; k. de gronden, gelegen in het bestem mingsplan „Soesterberg-Dorp" en het partiële plan voor gronden, gelegen tussen de Kampweg en de Generaal Winkelmanstraat, voorzover gelegen ten zi.iden van de Generaal Spoor straat en gedeeltelijk liggende ach ter de woningen aan de Kampweg en de Generaal Winkelmanstraat 1. de gronden, waarvoor de in de be stemmingsplannen aangegeven „win kelbestemming" dient te worden ge wijzigd. Bewjjs en plaatje rlirekt verkrijgbaar bö Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 speciaaladres W[|[M[g|M in ruime sortering binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 337S de vormen, waarin samenwerking kan worden gerealiseerd. Stellen wij het zo, dan zal „samenwerking" in de eerstko- mende jaren nieuwe en grote activitei ten kunnen inluiden in het belang van de totale Nederlandse economie", aldus de heer Fokkema. Het Centraal Bureau voor Fusiebemid deling, een onderdeel van de Stichting Nederlandse Export Combinatie en het Nederlands Economisch Centrum, ge vestigd aan de Soesterbergsestraat alhier, heeft een onderzoek ingesteld naar de fusiebereidheid bij de Nederlandse kleine en middelgrote bedrijven. In to taal werden drieduizend bedrijven van 50 tot 100 werknemers bij het onder zoek betrokken. Uit de enquete is ge bleken dat. 67,9 procent van het aantal ge-enqueteerde bedrijven positief staan tegenover een fusievoorstel12,8 pro cent is reeds gefusioneerd of heeft al samenwerking aangegaan zonder dit naar buiten te laten blijken. En 11,6 procent neemt een afwachtende houding aan en wil het eerst nog eens een jaar tje aanzien. Slechts 6,8 procent neemt een negatief standpunt in ten aanzien van fusie of samenwerking. Dit zijn in hoofdzaak zeer gespecialiseerde be drijven met een beperkte klantenkring voornamelijk regionaal werkend. In de metaalsector bleek de fusiebehoefte met 42 procent het sterkst. In de le vensmiddelenbranche staat 36 procent voor fusie open, in de grafische indu strie 29 procent, in de textielnijverheid 24 procent en in de houtbewerkings branche 23 procent. KLEURENTELEVISIE Blaupunkt vanaf ƒ1598, Dealer Blaupunkt, Philips, B O Telefoon 3367 Van de kleine en middelgrote bedrij ven zoekt 45 procent fusie of samen werking met een andere Nederlandse onderneming. Vijf procent geeft de voorkeur aan een buitenlands bedrijf en 50 procent heeft geen enkele voor keur voor Nederland of welk ander land dan ook. De 5 procent, die fusie wil met een buitenlands bedrijf, geeft voor 65 procent de voorkeur aan een onderneming in West-Europa. Daarna volgt Amerika met 20 procent. De motieven voor het aangaan van een fusie of samenwerkingsvorm lopen nogal uiteen. Van de ge-enqueteerde bedrij ven ziet 48 procent vooral vanwege de schaalvergroting heil in een fusie. Voor 31 procent is echter de kapitaalsver groting de belangrijkste factor. Dit be treft voornamelijk familiebedrijven, die moeilijk toegang krijgen tot de open kapitaalmarkt. Twaalf procent meende door fusie een sterker verkoopapparaat te kunnen opbouwen c.q. een beter marketingbeleid te kunnen voeren. Zeven procent wil fusioneren om het bedrijfsrisico te spreiden. Daarnaast ziet nog 1 procent in een fusie een middel om de opvolgingsproblemen be ter te kunnen oplossen. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat 45 procent van de tot fusie be reide ondernemers bij voorkeur samen gaat met een branche-genoot en liefst nog met een collega, die even groot is. Op die wijze meent men, dat de schaal vergroting de beste resultaten oplevert. Verder prefereert 38 procent fusie met een toeleveraar of een afnemer, 12 pro cent zoekt overname door een groot bedrijf, omdat men van de zorgen af wil. Slechts vier procent wil fusie of samenwerking buiten de eigen branche, ook weer ten behoeve van de risico spreiding. Uit het :apport „Fusiebereidheid in de middelgrote industrieën", waarin de re sultaten van het onderzoek zijn neer gelegd, blijkt verder, dat 96 procent van de ondernemingen, die op dit mo ment nog geen fusie zoeken, wel ge porteerd is voor samenwerking. Ge meenschappelijke exportinspanning stond bovenaan de prioriteitenlijst (75 procent). In een belangrijk aantal bedrijven ziet men een gemeenschappelijk optreden ook als een betere mogelijkheid voor licentieverkoop en van het open leg gen van joint-venture-mogelijkheden met buitenlandse ondernemingen. Ge meenschappelijk reclame maken, zowel in binnen- als buitenland, bleek even eens een sterk gevoelde behoefte (18 procent). Van de onderzochte bedrijven, die het Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling deze gegevens hebben \erschaft, had 30 procent een omzet van 1 tot 3 mil joen gulden, 46 procent van 3 tot 10 miljoen, 19 procent van 10 tot 25 mil joen, 3 procent van 25 tot 50 miljoen en 2 procent van meer dan 50 miljoen gulden per jaar. Uit het onderzoek is wel gebleken, dat het verschijnsel fusie en samenwerking in een niet te stuiten opmars is. In de eerste helft van dit jaar kwamen on geveer 300 fusies tot stand, terwijl een zelfde aantal voor het tweede halfjaar wordt verwacht. In het afgelopen jaar bedroeg het aantal fusies ongeveer 100 en in de afgelopen vijf jaar ongeveer 800. Alleen voor 1970 worden al 750 fusies in de kleine en middelgrote be drijven en industriën verwacht. Het laat zich volgens het rapport aanzien, dat tegen het einde van 1971 een duide lijke rustperiode in de fusiebeweging zal optreden. Dat zal het tijdstip van de consolidatie worden. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Bij de presentatie van het rapport zei de heer L. Fokkema, directeur van de NEC, dat het woord „fusie" in Neder land nog een belast woord is, dat ster ke associaties oproept met ontslagen, terwijl het Amerikaanse woord veel sterker verbonden is met een nieuwe aanpak en ruimere ontplooiingskansen voor de onderneming. Om deze redenen heeft het Centraal Bureau voor fusiebemiddelen vanaf hei den zijn naam ook gewijzigd in Cen traal Bureau voor Industriële en Com merciële Samenwerking. „Fusiebereidheid en een doelgerichte on dernemingsstrategie liggen weliswaar vlag bij elkaar, maar ze behoeven al lerminst identiek te zijn. Om het con creet te zeggen: precies de helft van het aantal ondernemers, dat zich tot ons wendt met vragen om een fusie partner, gaat de deur uit met de over tuiging, dat men nog helemaal niet rijp is", aldus de heer Fokkema bij de presentatie van het rapport „Fusie bereidheid in de middelgrote industrie". „Het sterftecijfer van ondernemingen is in ons land nooit zo hoog geweest als de laatste vijf jaar. Voor een grote groep zijn de overlevingskansen uiterst miniem geworden. Fusie kan daardoor noodzaak zijn. Mits men de juiste part ner vindt. Én mits het maar geen psy chose wordt. Fusie is slechts één van Rommel.- Hoe is het in de oorlog met generaal Rommel afgelopen? Antwoord: De Duitse generaal werd 15 november 1891 te Heidenheim in Würtenburg geboren. Hij overleed door zelfmoord bij Herrlingen op 14 okto ber 1944. Na zijn verdtocht in de Noordafrikaanse woestijn kreeg hij in eind 1943 het commando over de Duit se legergroep "B" aan het westfront. Op een inspectietocht op 17 juli 1944 werd zijn auto door een geallieerd vliegtuig beschoten en raakte Rommel ernstig gewond. Reeds zo goed als her steld begaf hij zich naar Herrlingen voor algehele genezing. Hier kreeg hij op 14 oktober 1944 bezoek van de Duitse generaals Burgdorf en Maisel, die hem voor de keus stelden vergif in te nemen of voor een volksrecht bank te verschijnen, aangezien zijn naam genoemd was als deelnemer aan het complot tegen Adolf Hitier en de aanslag op deze 20 juli 1944. Om de schande te voorkomen, heeft Rommel het gif ingenomen. Moskou. - Er is veel geschreven over de tocht van Napoleon naar Rusland, waar in 1812 Moskou verbrand werd om de Fransen tegen te houden. Nooit heb ik iets gelezen over de heropbouw van die stad. Werd Moskou spoedig nadat de Fransen teruggetrokken waren her bouwd? Werd ze opgebouwd zoals ze voorheen was en is ze spoedig weer tot poitieke en economische macht ge komen? Antwoord: Moskou brandde van 14 tot 21 september 1812. Reeds in de eerste maanden van 1813 werd begonnen met de wederopbouw. Van de 2600 stenen huizen bleven er 525, van de 6600 houten woningen slechts 1797 gespaard. De schade werd geschat op 321 miljoen roebels. Een van de belangrijkste plichten van een moslim is het onderhouden van de vasten in de 9de maand van de is lamitische jaartelling. Deze maand Ra- mazan begon dit jaar op 12 november en eindigt op 10 december. De gelovige Turkse werknemer in Ne derland, e.a. moslims, zijn verplicht te vasten tussen ruwweg zonsopgang en zonsondergang. In die tijd zal hij/zij niets tot zich nemen, noch in vaste, noch in vaste, noch in vloeibare vorm, en zich tevens onthouden van sexueel verkeer. Het is vooral wanneer de Ramazan in Nederland wordt gehou den, en alle niet-moslims gewoon hun maaltijden iluttigen een moeilijke ver plichting voor de Turken. De oprecht- gevoelige werknemer in ons land zal dan ook vasten en men dient hem niet in verlegenheid te brengen door het aanbieden van voedsel, drank of rook gerei in de dagelijkse vastentijd. Het einde van de vastenmaand wordt ge vierd met een religieus feest, dat in Turkije 3 dagen duurt, en daar Seker Bayram (suikerfeest) wordt genoemd, daar het gebruikelijk is dat men el kaar onder aanbieding van suikergoed e.a. cadeaus gelukwenst. Aangezien de Turkse e.a. moslims werk nemers in ons land dit feest niet zul len kunnen vieren, zoals zij in eigen land gewend zijn en juist op die da gen hun familie en kennissen het meest zullen missen, verdient het aan beveling, dat de Nederlandse omge ving, met name die van de bedrijfs leiding de collega's, de hospita's hen laat weten, dat die feestdagen ook in ons land niet ongemerkt voorbijgaan, door hen op die dag te verblijden met enige geschenken, w.o. suikergoed. Voor de ruim 300 Turkse werknemers uit Soest en Baarn is een zaal in "Het Brandpunt" in Baarn beschikbaar ge steld waar zij in de vastenmaand iede re avond tussen 7.00 en 8.00 uur bij een kunnen komen om te bidden. Door velen is reeds gebruik gemaakt van deze gelegenheid. Op 10 december or ganiseert de werkgroep C.B.W. een Seker Bayram. 's Morgens zal dan eesrt een dienst plaatsvinden en 's avonds het "Suikerfeest". Bij het orga niseren van deze aktiviteiten onder vinden we een enorme medewerking van de mensen, die "achter het Brand punt staan". Uit het Seker Bayram moet niet het meeleven van de werk groep blijken; maar we zouden er graag heel de Soester en Baarnse be volking in willen betrekken. Daar voor vragen wij van U een enkele su- prise, misschien moet het ten koste van een stukje marsepein, of een cho coladeletter met St. Nicolaas, maar we dachten dat het wel kon. Ook doen we vanaf deze plaats een beroep op de winkeliers; graag uw medewerking! Het adres voor uw surprise luidt P. Vink, Nachtegaallaan 10, Baarn. Werkgroep Contact Buitenlandse Werknemers. TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367

Soester Courant | 1969 | | pagina 5