Soest toen - Soest nu Schrijven aan Gemeenteraad Dinsdag 25 november 1969 48e jaargang ao. 90 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op opstand tegen India's oude mannen EEN BEETJE MEER „INSPRAAK" Drie-jarig meisje uit Soest bij ongeluk omgekomen Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Postkantoor op 5 december om 7 uur gesloten Sinterklaas is gearriveerd Grote belangstelling voor tentoonstelling van „Vogelvreugde" Vereniging van Varenstraatbewoners Bar-dancing 't Eikeltje wordt gesloten Concert in de Oude Kerk SOESTER(()OWRANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De machtigste positie in India is nooit de premier geweest, maar de top van de Congrespartij, een gezelschap heren dat het Syndicaat genoemd wordt. Dat mevrouw Gandhi en niet haar rivaal Morarji Desai eerste minister werd van de grootsti democratie ter wereld, was ook minder om haar kwaliteiten dan wel omdat het Syndicaat meende haar beter en makkelijker te kunnen beheersen. Dat is dan wel een kleine misrekening geworden. Mevrouw Gandhi begon met haar on- welvallige ministers de laan uit te stu ren teneinde een team te vormen dat heel wat radikalere opvattingen hul digde dan het Syndicaat en ze zette zich ernstig aan de taak die opvattin gen ook uit te voeren, o.m. met een na tionalisatie van het bankwezen. Iets wat het Syndicaat natuurlijk niet kon nemen. Het sloeg terug door mevrouw Gandhi uit de partij te stoten, een beslissing die zijzelf niet erkent. Zo zijn er nu eigenlijk twee Congres partijen: de officiële van het Syndicaat en die van mevrouw Gandhi, wier po sitie thans nog stevig is, doordat zij de meerderheid van de parlementsle den achter zich heeft. Voorlopig beperkt de ruzie zich voornamelijk tot een geding wie recht heeft op het par tij-embleem van twee ossen onder een juk. Dat embleem is tevens het symbool van de gewonnen strijd voor de on afhankelijkheid waarvoor de Congres partij het miraculeuze presteerde door mensen uit heel India ondanks de tal rijke verschillen bijeen te brengen. Die verschillen zijn niet gering. Ruim vijfhonderd miljoen inwoners heeft India in achttien deelstaten die alle geheel andere belangen en opvat tingen hebben en die zelf maar zwak ke eenheden zijn. Er worden in India vijftienhonderd talen gesproken en een zestal religes aangehangen met veel on derlinge haat. Het gevaar bestaat dat door het ter ziele gaan van de Congrespar tij India ook zal vervallen tot een mas sa kleinere, elkaar vijandig gezinds staatjes. Een balkanisatie, waardoor het zo zwak wordt dat de Chinezen het schiereiland makkelijk kunnen overlo pen. Tenijzij men de zaak optimistischer wil bekijken. Mevrouw Gandhi heeft zich ontdaan van de last van het Syndicaat en daarmee de weg vrijgemaakt tot een eerlijker en vooruitstrevender po litiek dan dit bejaarde gezelschap af dwong. Er zit vrijwel geen topfiguur onder de zestig in. Maar de grote pro blemen komen pas als over enige ja ren verkiezingen worden gehouden. Nu is mevrouw Gandhi populair genoeg als dappere vrouw die tegen de stil le machthebbers in opstand kwam, maar zal dat dan nog zo levend in de gedachten van de bevolking zijn? En de oude mannen van het Syndicaat beheersen zeker op het enorme platte land buiten de grote steden de orga nisatie. Wanneer de verdere prestatie* van mevrouw Gandhi's regering niet sterk tot de verbeelding der massa's spreken, loopt zij goede kans dat de mannen van het Syndicaat toch weer de touwtjes in handen nemen. KANTMAN gericht per brief d.d. 11 i.ovember. In deze brief hebben wij op de sociale en economische bezwaren gewezen; in verband met deze bezwaren hebben wij verder letterlijk in dit schrijven ge steld „Mede hierom zouden de besturen van bovenvermelde verenigingen gaarne op zo kort mogelijke termijn met Uw Edelachtbaar College van gedachte wil len wisselen over de moeilijkheden welke in de nabije toekomst kunnen ontstaan alsmede over de mogelijkhe den welke er nog zouden kunnen be staan om de vestiging te voorkomen." Voorts hebben wij nog gewezen op de afbreuk welke de vestiging van der gelijke bedrijven kunnen doen aan het optimale gebruik van het toekomstige „City Centrum", waaraan wij willen toevoegen, het plan „Smitshof". Ge zien de enorme financiële inbreng wel ke de middenstand moet leveren. Er is voorts een contact geweest tussen wethouder v. d. Arend en één der be stuursleden van onze verenigirgen. Op 13 november berichtte het gemeentebe stuur ons naar aanleiding van boven vermelde brief„dat in verband mei het door ons in te stellen nderzoek en de in te winnen adviezen de be handeling ervan wa. rschijnlnk enige tijd zal vergen." Gezien de openingsdatum van dit be drijf op 27 november a.s. lijkt dit ons een volkomen onjuiste benadering. Hoewel ons eigen onderzoek inmiddels wel heeft uitgewezen dat de opzet van de „Groothandel Markt" aan de wette lijke eisen blijkt te voldoen, menen wij uitdrukkelijk te mogen stellen dal het college van B. en W. hier kenne lijk de communicatiemogelijkheden mei de beide organisaties heeft gemist en onze gemeente een grote groep veront ruste burgers is rijker geworden. Wij hopen met dit schrijven de leden van de raad een juiste voorstelling van zaken te hebben gegeven en de blaam van ondeskundigheid welke ons ten onrechte in de Raadsvergadering is ge geven, te hebben weggenomen. In de hoop, dat de plaatselijke over heid in de toekomst volledig gebruik zal maken van de door haar zelf ge schapen mogelijkheden, tekenen wij, R.K. Middenstandsvereniging Winkeliersvereniging „Soest". de B««turen van In vrijwel geen land is men helemaal tevreden over de kieswetten. Hoe men de verkiezingen ook inkleedt en welk systeem men ook volgt, men kan op zijn hoogst maar benaderen wat het ideaal is: de onder de bevolking leven de opvatting laten doordringen tot de bestuursorganen. Vandaar dat bij tijd en wijle aan kieswtten gesleuteld wordt. De wijzingen die minster Beernink nu aan de Kamer voorlegd, zijn tweeërlei. In de eerste plaats zou de opkomst plicht dienen te verdwijnen. Aanvan kelijk ingevoerd wellicht om te voorko- dat kiezers verhinderd zouden kunnen worden hun stem uit te brengen, zit in de bepaling al iets heel uit-de-tijds. De commissie-Berger geeft nog een aantal argumenten: lieden wie het al lemaal weinig kan schelen, zouden uit balorigheid zomaar wat stemmen en op die manier toch niet meewerken aan het doel van kieswetten als hier boven geschetst. De commissie zegt bovendien dat de mensheid van nu te volwassen is ge worden voor z'n opkomstplicht. Tegenspraak Twee beweringen die niet geheel en al zonder inwendige tegenspraak zijn. Het voornaamste motief lijkt daarom dat de overheid toch al geen kans zag naleving van de plicht ook metterdaad af te dwingen, waarmee die overheid zich eigenlijk belachelijk maakte. Dit is ook helemaal niet zo belangrijk, al heeft de commissie waarschijnlijk wel gelijk als ze zegt dat bij geheel vrijwillige stembusgang de verkiezing- strijd kans heeft om levendiger te worden: de partijen moeten de kiezers inderdaad voldoende enthousiast we ten te maken dat ze zich de moeite getroosten om te gaan stemmen. De andere wijziging, hoewel minder aandacht krijgend, is van meer gewicht. Dat is het voorstel om - althans voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten - de mogelijkheid te scheppen dat aan de voorkeur voor bepaalde afgevaarigden uiting gegeven kan wor den op eer. effectievere manier. Thans is het zo, dat een door het par tijbestuur bijvoorbeeld minder gewaar deerde figuur zo laag op de lijst ge zet kon worden, dat hij haast zeker nooit benoemd zou worden. Tenzij plots een epidimie velen vóór hem op de kandidatenlijst naar het graf zou sle pen. Het was mogelijk om voorkeurstemmen op zo'n lagerkandidaat uit te brengen, maar in de praktijk haalde dit zelden of nooit veel uit. Daarvoor waren een voudig te véél voorkeurstemmen ver eist. De minister wil dit veranderen en wel zo dat voorkeurstemmen al ef fect beginnen te krijgen zodra ze tal rijker zijn dan een kwart van de stem men dat voor regelrechte verkiezingen noodzakelijk is. Dit verhoogt aanzien lijk de kansen om door bewust niet op nummer één maar bijvoorbeeld nummer 10 te stemmen, ook nummer 10 gekozen te laten worden. Dit betekent dat de invloed van de partijen op wie ze gekozen willen zien, vermindert, maar de invoed van de kiezer toeneemt. Een praktische toepassing van het misbruikte begrip inspraak dat wellicht de belangstelling voor de politiek kan laten herleven bij velen die hem verloren hadden. Bij een verkeersongeluk op de Dolder- se weg in Den Dolder is het drie-jarig dochtertje van de familie Vriezen uit Soest om het leven gekomen. De auto, waarmee mevr. Vriezen met haar drie kinderen reed, werd door een 18-jarige jongen, die niet in het bezit was van een rijbewijs, tijdens een inhaalma noeuvre aangereden. De jongen reed zon der op het tegemoetkomende verkeer te létten, de file voorbij. Een tweede dochtertje van het echtpaar Vriezen werd zwaar gewond. De bestuurster en een derde kind kwamen er met minder ernstige verwondingen af. De familie Vriezen woonde pas sinds een week in Soest (aan de Veenbesstraat). De eerste serie van acht lessen bejaar- dengymnastiek in Eltheto en het Anna Paulownahuis eindigt op resp. dinsdag 2 en woensdag 3 december a.s. De inschrijvingen voor de tweede serie van de cursus bejaardengymnastiek, on der leiding van mevrouw H. E. Bruins, staan nu open. De tweede serie van acht lessen begint in Eltheto op dinsdag 9 december. De morgenserie om 10 uur en de middag serie om 15.30 uur. Deze cursussen wor den op 23 en 30 december onderbroken, om dan op dinsdag 6 januari 1970 te worden hervat. De tweede serie van achtlessen in het Anna Paulownahuis begint op woensdag 10 december te 15.30 uur. Deze serie wordt op 24 en 31 december onderbro ken en wordt op woensdag 7 januari 1970 hervat. Er is een nieuwe mogelijkheid geopend voor een cursus van 8 lessen, beginnen de woensdag 10 december a.s., te 14.15 uur, in het gebouw van de Nederland se Protestanten Bond in de Rembrandt- laan. Deze cursus kan alleen doorgaan bij voldoende deelname (minstens 10 personen). Inschrijf adressen mevrouw A. M. Mul- ders-de Klerk, Kerkpad N.Z. 54, tel. 3662; mevrouw J. W. M. Gemen-Kalk- man, Kerkpad Z Z. 84, telef. 2947; me vrouw N. Nagtegaal-Bijlsma, Plasweg 52, tel. 3202. Aangezien het aantal klanten op St. Nicolaasavond uiterst gering dan wei nihil is, zal het postkantoor Soest op vrijdag 5 december geopend zijn tot 19.00 uur in plaats van tot 20.30 uur. De avondopenstelling zal daarom een maal verschoven worden naar donder dag 4 december van 19.00-20.30 uur. Zaterdagmiddag, even na 1 uur, kwam de Sinterklaas-expresse aan op het station Socst-Zuid, waar honderden kinderen aanwezig waren om hein te begroe ten. Na zijn begroeting door de Winkeliersvereniging werd Sinterklaas voor het gemeentehuis begroet door de burgemeester. Voor een uitvoerig verslag zie elders in deze Courant. Toen zondagavond de deuren gesloten werden van het verenigingsgebouw van „De Zwaluw" aan de Schrikslaan, konden de organisatoren van de jaar lijkse vogelshow van „Vogelvreugde" met voldoening terugblikken op de vier dagen dat de show voor het publiek geopend was. Meer dan andere jaren had men de weg naar de tentoonstel ling weten te vinden. De oorzaak van deze grote belangstelling vond zijn oor zaak zeker niet in de laatste plaats in het feit dat er voor de kinderen „gratis grabbelen" was. Bijna driehonderd vogels waren voor de tentoonstelling ingezonden, waarvan er uiteraard maar enkelen in de prij zen vielen. De gelijktijdig met de show gehouden verloting met zeer aantrekkelijke prij- Op een druk bezochte vergadering, welke op^l9 november is belegd in de sporthal „Beukendal", hebben een aan tal bewoners van de flatgebouwen aan de Varenstraat zuidzijde, bestaande uit 100 woningen, besloten tot de oprich ting van een vereniging. Deze vereniging stelt zich ten doel een beter contact te scheppen tussen de bewoners en de belangen en wensen van deze bewoners op het gebied van een zo goed mogelijke leefbaarheid in de flats te behartigen. Op deze geanimeerde vergadering, waarin na het kiezen van een bestuur al direct druk werd gediscussieerd over vele problemen, welke nu eenmaal ei gen zijn aan het bewonen van een flatgebouw, ontkwam men niet aan de Indruk dat deze vereniging wel levens- vaatbaarheid bezit. zen, leverde voor de volgende nummers een prijs op: 2551 1570 405 1593 2932 621 2828 2986 713 689 2560 1963 1291 216 2735 1838 1337 2148 3 54 2577 887 1716 179 2106 1677 1187 1413. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer W. Veenendaal, Jan Steen laan 25, Soest. In de pas geopende bar-dancing 't Ei keltje aan de Vredehofstraat is het al enkele malen tot incidenten gekomen. Ook zondag ontstonden er weer enke le vechtpartijen, waarbij de hulp van de politie moest worden ingeroepen. De eigenaar van de zaal- heeft thans besloten, de zaak maar weer te slui ten, hetgeen inmiddels is gebeurd. Zaterdag 29 november, des avonds 7 uur, zal het Hervormd Jeugdkoor Soest, onder leiding van Maarten Kooy, een uitvoering geven van de Hohe Hesse van J. S. Bach. Het koor wordt als ge woonlijk terzijde gestaan door het or kest van de Muziekkring de Nederlandse Cantorij. Voor de uitvoeringspraktijk heeft de di rigent zich gericht naar de aanwijzingen van Bach zelf en zijn tijdgenoten, het geen zal blijken uit solistisch bezette koorfragmenten en uit de orkestbezet ting. De solisten werden weer in eigen kring gevonden: in rie ensembles horen we Je roen Laöut, Marcel Sommer, Madeleine Ingenhousz, Christine Kooy, sopraan Ciska Schelland, alt Rudolf Grasman, aan te treffen betreffende onze contacten met het college van B. en W. met betrek king tot de vestiging van de „Groothandel Markt" aan de Steenhoffstraat. Wij willen geenszins pretenderen de „vooruitgang" tegen te houden, ook niet waar het de vestigingen van Su permarkets e.d. betreft. Dit zijn nu eenmaal veranderingen welke onstagn door verandering van koopgewoonten en welvaartsnormen. Wij verwachten echter wel, dat ook deze bedrijven moeten voldoen aan de vestigingseisen ingevolge de daarvoor in het leven geroepen wettelijke be palingen en dat op gemeentelijk ni veau, aan de te stellen eisen van be stemmingsplannen en de bepalingen uit de geheime „Winkelplannen" wordt voldaan. Daartoe is er op 5 en 12 november j.1. contact geweest met de Kamer van Koophandel en de gemeente. Op dat tijdstip was er officieel bij beide in stanties nog niets bekend van bedoelde vestiging, terwijl er reeds personeels advertenties in de plaatselijke pers waren verschenen. Daar een brief aan de raad niet tijdig (voor de eerstvolgende raadsvergade ring) ingediend kon morden, hebben wij ons tot het college van B. en W. Door de Winkeliersvereniging „Soest" en de R.K. Middenst'aridsvereniging is het navolgende schrijven gezonden aan de gemeenteraad van Soest. tenor Kees de Groot en Walter Gams, bas. De aria's worden gezongen door Ine Kooy, altRudolf Grasman, tenor Kees de Groot, bas. Aan het orgel Wil lem Vogel. Op uitnodiging van B. en W. heeft er in april 1968 een bijeenkomst plaats gevonden, waarbij aai.wezig warr" de voltallige „winkelcommissie", het be stuur van de R.K. Middenstandsvereni ging en het bestuur van de Winkeliers vereniging „Soest". In het slotwoord van deze vergadering werd ons door de voorzitter, wethouder v. d. Arend, toegezegd, dat er een goed samenspel zou zijn tussen het gemeentebestuur en beide verenigingen, waar het middenstandsproblemen be trof. In november 1968 werd er op ver zoek van deze verenigingen een con tactman benoemd, welke beide vereni gingen zou vertegenwoordigen. Gedurende de achter ons liggende pe riode zijn er inderdaad een aantal hoopvolle contacten, in een zeer pret tige sfeer, met de door de gemeente aangewezen ambtenaar geweest. Daarom heeft het ons zeer bevreemd, om in de verslagen van de raadsver gadering van 19 november j.1. een vol komen onjuiste voorstelling van zaken

Soester Courant | 1969 | | pagina 1