Verstandig vermageren VNK Jong trouwen is „in Kruldenkussen IG Kleren voor 9meneer en mevrouw zelf9 i JG HARMONIE Appel-tips Wasautomaten werden onder de loep genomen :h ri rente >o/o Boetiek-romans le, dat van 26 no- 1969 ter gemeen- er ter inzage ligt ).00 uur tot 12.00 ber 1969, afdeling ïiden tot onteige- st van de ter uit- tfaatweg II, rege- gelegen aan de spoorlijn Baarn - ;nodigde percelen iedt U «irnum van ekje. 3 maanden spaarrekeningen i de jeugdspaar- eling "De /ervloot" en de btenaren- larregellng den genomen, jchte effecten nk. ewone spaar en de R.A.S.- en 6% en de 'Jw geldzaken I - BUSSUM - NIJKERK - Het grote meisje draagt een vistram jasje met zilveren tweerijsluiting en acryl binnenvoering; het kleine meisje draagt eveneens een Vistram jasje gevoerd met een wollenplaid. Modéllen: Vanor, Made. Vroeger hingen de kinderen er in elk opzicht maar een beetje bij. Ze hadden nu eenmaal ,,geen stem in het kapittel" en moesten precies doen wat de ouderen van hen verwachtten en verlangden. Aan tafel moch ten ze alleen hun mond open doen om er eten in te stoppen; kinderen mochten aan tafel nu eenmaal niet praten, met uit zondering als er iets aan hen werd gevraagd. Maar dan moesten ze ook nog oppassen dat ze „met twee woorden" spraken, anders was het weer niet goed. En wat hun kleding betreft was het „van hetzelfde taken een pak". Zonder meer werd door de ouders aangeno men, dat kinderen geen eigen smaak hadden; dat ze alles mooi vonden wat vader en moeder mooi (en passend) vonden. Dat „mooi en passend" wilde dan meestal wel zeggen „ijzersterk en op de groei". Of ze zich ook in hun kleren kon den bewegen, of ze erin konden spelen en ravotten, dat werd niet gevraagd. Zonder nu juist alles goed te keuren wat hy permoderne ouders tegenwoor dig onder een „vrije opvoeding" verstaan, geloven we toch wèl, dat we wat de kinderkleding betreft de goede richting zijn ingeslagen. In negen van de tien gevallen mag het kind bij aankoop van nieuwe kleding stukken nu zélf beslissen wat 't graag wil dragen. Het heeft 'n uitgesproken mening over wat „mooi of lelijk" is, en ook al druist die mening vaak tegen de esthetische gevoelens van de ouders in, ze geven zich in doorsnee toch maar (desnoods zuchtend) gewonnen, omdat ze deksels goed weten hoe depri- meiand het kan werken als je kleren moet dragen die je niet aanstaan. Natuurlijk houden al le verstandige moeders bij de keuze van hun robbedoezen wel degelijk een vinger in de pap. Er zijn altijd nog belangrijke motieven (kwaliteit van de stof, functie van het kledingstuk) die de kinderen geen overwe ging waard vinden. Maar ze weten vandaag de dag nog niet alles, al denken ze ook van wèl. Van boven naar beneden: Meneer zelf in een hip, gemak kelijk zittend poloshirt met ge ruite broek en stoere riem. Een doe-maar-r aak-pak van grof bruin ribfluweel: battle dress-jasje met drukknoop sluiting en leren stukken op knie en elleboog. Een overatlpak voor de vrije t^jd. In het voorpand een grote zak; de schouderbanden wor den met grote gespen naar mchteren geleid. Verstandig vermageren Is voor heel veel volwas- Calorieër senen een noodzaak; het kan zelfs van levens- Macaroni (75 gram) 260 belang zijn. Van medische zijde hebben we wel Rijst (100 gram) 340 eens horen verkondigen dat elke kilo „teveel" Brood (bruin'wit) 4 sneden261 op middelbare leeftijd ons leven met een jaar Bonen/erwten (100 gram) 28^ bekort. Of die rekensom nu altijd precies op- Aardappelen (geschild) 250 gr. (3 stuks) 17C gaat, zouden we niet durven beweren. Maar er 1 ons chocolaatjes 550 zit zeker een grond van waarheid in. Op welke 1 ons 40+ oude kaas 34f manier u echter aan uw vermageringskuur be- 1 ons koekjes-bij-de-thee 46r glnt u mag nooit vergeten dat ieder mens per 1 handje zoute pinda's 60 dag ongeveer 2000 tot 2700 calorieën nodig 1 ijsje 80 heeft om gezond te blijven en zich fit te voelen. 1 reep chocolade 160 Vandaar dat we dan ook spreken over „gezond 1 haring 250 vermageren". Als we weten hoeveel calorieën 1 glas bier 100 de gebruikelijke etenswaren bevatten, kunnen 1 glaasje jenever 100 we zonder veel moeite zelf een passend dieet 1 glaasje port of sherry 100 samenstellen, een dieet waarin we bovendien 1 sneedje ontbijtkoek 45 net zoveel variatie kunnen brengen als we maar 1 schepje of klontje suiker20 willen. Vandaar dat we aan deze kleine verhan- 1 ons krenten 300 deling een staatje hebben toegevoegd, dat u be- 1 broodbelegsel pindakaas60 slist eens moet bestuderen. Harmonie is een wat ouderwets woord geworden in onze haastige, haastende wereld, waar het lawaai van alle kan ten op ons afstormt en waar op de te levisie de pistolen en geweren in onze huiskamers al even hard en heftig knallen als helaas elders in werkelijk heid. Doch des te nodiger is 't in eigen leven en eigen omgeving te streven naar wat rust en harmonie, opdat er niet nog meer gevergd wordt van onze vaak reeds genoeg gespannen zenu wen en er integendeel wat kans op ontspanning en eenvoudig genieten van het leven ontstaat. Niet dat harmonie een gezapige rust zou betekenen, die zich gemakzuchtig neerlegt bij aller lei misstanden of onrechtvaardigheden xoant dan zouden xoe juist disharmonie helpen in stand houden of bevorderen. Er is altijd xoei werk in de goede rich ting te doen op allerlei gebied, in eigen innerlijk, in onze omgang met ande ren om ons heen of in nog xoijder ver band. Doch ook dit handelen moet wel overwogen en op zichzelf harmonisch zijn om de gestelde doelen te bereiken. Enthousiasme hoezeer ook te xoaar- deren, omdat het maar al te vaak he lemaal ontbreekt leidt vaak tot overdrijving en juist deze overdrijving roept de heftigste pro's en contra's op en versterkt deze. Wie verstandig is xoeet de xvaarde ook van overdrijvin gen op de juiste wijze te schatten, maar niet ieder bezit daarvoor zelf vol doende kalmte en zelfbeheersing. Het is al niet zo gemakkelijk in harmonie met onszelf te geraken. Maar al te vaak doen xoe wat we nu eigenlijk juist niet xoilden en verzaken we de beste voornemens. We weten allen dat xoe in de omgang met anderen moeten kunnen „geven en nemen". Maar vreemd gexioeg, ieder voelt voor zich zelf dat „geven" veel duidelijker dan 't „nemen" en daarom kuxmen xoe dat „terugontvangen" maar beter een beetje uit onze gedachten bannen en aannemen dat dat ongemerkt tóch xoei gebeurt. Harmonie hoeft geen toestand vaxi constante rust te zijn: in toege- xoijd en tóch niet gejaagd en gespan nen bezig zijn vinden xoe vaak een in nerlijke rust die vreugde geeft en ons de tegenslagen van ons leven gemak kelijker doet anvaarden. JETTY Flaphoeden zijn deze winter zowel voor tieners als voor jonge vrouiven dè grote mode. Dit model staat op naam van Spetter Co, Rotterdam. Het is gemaakt van witte melusine en bedrukt in de kleuren rose, bruin en zwart. Er wordt vooral onder de jeugd veel gepraat over vrijheid. Men wil onge bonden zUn, men wil niet in het gareel lopen, men wil „precies doen wat men wil". Daarom is het ook opvallend dat jong trouwen volgens de statistiek in ons land „in" blükt te z(jn. Zowel het aantal meisjes als jongens dat In 1964 (de statistiek is nog niet verder bjjge- werkt) onder de 20 jaar in het huwelijk traden is tweemaal zo hoog als in 1950. Ook tussen de 20 en 25 jaar huwde men tweemaal zoveel vergeleken bij het jaar 1950. Hieruit mag wel de conclusie wor den getrokken, dat 't huwelijk ondanks de grote vrijheidsdrang toch beslist po pulair Is in de jongste leeftijdsgroepen. Jammer genoeg houden de „gedwongen huwelijken" daarmee gelijke tred. Want op iedere 1000 niet-getrouwde vrouwen van 15-49 jaar zijn de gedwon gen huwelijken in 1964 (vergeleken bij 1950) toegenomen van 2,9 tot 4,67 procent. Het hoogste cijfer was te zien bij vrouwen van 25 tot 30 jaar. Misschien piekert u er niet over appels in te slaan om van de winter niet mis te grijpen. Toch zijn er wel onnuttere dingen te bedenken, vooral als u kinderen hebt. Want appels zijn niet alleen gezond, ze zijn ook lichtver- teerbaar, kaloriearm (nuttig voor het behoud van de slanke lijn) en sma kelijk. We hebben bovendien een goed appeljaar, dus wat let u? Maar hebt u wèl een vooraadje gemaakt, of wilt u het nog gaan doen, dan moet dit met overleg en zorg gebeuren, anders zou het wel eens een desillusie kun nen worden. Hier volgen een paar waardevolle tips: U kunt kleine Goudrennetten tot januari bewaren, Cox Oranges, Golden Delicious tot februari, en tot maart blijven de Jonathans en de grote Goudrenetten goed; sla alleen gezonde appels, dat wil zeggen zonder rotte plekjes in, dan verliezen ze geen suiker, sappen en vitamine-C, en ze kunnen de andere niet aansteken; bewaar de appels op houten rekken of op een houten vloer in een don kere, goed geventileerde kelder ol zolder; de „voorraadkamer" moet bij voorkeur een temperatuur van 2 tot 4 gra den hebben; de appels mogen elkaar niet raken; als de lucht van uw voorraadkamer te weinig vocht bevat, gaan de ap pels schrompelen; daarom een emmer of bak met water bij de appels plaatsen, of de grond waarop ze liggen (niet de appels) vochtig houden; van een teveel aan vocht in de lucht wordt de appel schilferig en ont staan er bruine plekjes op de vrucht; regelmatig luchten van de bewaar plaatsen verdient dus aanbeveling. Als gezamenlijke uitgave van De Ar beiderspers en Meulenhoff-Nederland zijn de eerste drie delen van een nieuwe reeks „Boetiek-romans" verschenen. De titels zijn: „Gravin en tsarina", door Valentina Luellen: „De dansende sleutel", door Anneliese Meinert, en „Waar liefde in het spel is", door An ne Betteridge. De inhoud van deze Boetiek-romans is afgestemd op de groeiende belang stelling voor romantiek bij de moder ne vrouw. In deze reeks zal zij alles aantreffen wat haar eens laat ontsnap pen aan de sleur van haar dagelijkse beslommeringen; liefde, romantiek en spanning beheersen de inhoud van de ze aantrekkelijke ontspanningslektuur. Het zijn hartverwarmende geschenken voor iedere vrouw. (Prijs per deel 6.90) ■ir Een goede nachtrust is een eerst® vereiste voor iemand die gezond wil blijven. Jong en oud hebben zeven tot acht uur geheel ontspannen slaap no dig om zich 'smorgens b(j het ontwa ken fris en uitgerust te voelen en op gewekt aan de slag te kunnen gaaa. Een onrustige nacht brengt zonder meer een nieuwe dag met zorgen ta moeilijkheden en een niet-uitgerust mens loopt grote kans te bezwijken onder de spanningen van 't hedendaag se gejaagde leven. Geen wonder dan ook dat veel vrou wen en mannen bij het naar bed gaan vluchten in een slaapmiddel. Maar slaapmiddelen zijn (lang niet ongevaar lijke) lapmiddelen. Een enkele keer zo'n pilletje of tabletje na een extra moeilijke dag vol zorgen kan geen kwaad, maar het is beslist af te ra den er een gewoonte van te maken. Wat dan te doen tegen slapeloosheid? Een Duitse apotheker beweert er iets op gevonden te hebben. Tezamen met een bevriende arts heeft hij uit een tiental slaapverwekkende en de adem haling regelende kruiden een „krui denkussen" samengesteld, dat een rus tige, ongestoorde slaap bevordert en zelfs garandeert. Deze kruiden bevat ten etherische oliën, die door de li chaamswarmte van degene die er ge bruik van maakt vrijkomen. Het krui denkussen, dat de naam Herbadorm heeft gekregen, heeft een kussenover trek van zuivere schapenwol. De af metingen zijn 29 bij 22 centimeter. De juiste samenstelling van de kruiden is „het geheim van de smid" en wordt natuurlijk niet verraden. Maar op de aanprijzing voor het kussen worden wel enkele verwerkte kruiden afge beeld, o.a. kamille De kosten van zo'n kussen bedragen (in Duitsland) onge veer 35 gulden, echt geen„gekruide" prijs als het succes zo groot is als de uitvinders garanderen. ♦p #1% n» *|v Je kunt voor een dubbel- tje met op de eerste rang zitten. Dat is een spreek woord, dat veel waar heid bevat. Maar toch kan men ook maar niet zeggen dat alleen dure dingen goed zijn. Neem nu eens de wasautoma ten. De Consumenten bond heeft maar liefst 22 goedkope wasautomaten onder de loep genomen en is tot de ontdekking gekomen, dat sommige van de onderzochte ma chines als txoee druppels water op elkaar leken, ofschoon er sterk uiteen lopende prijzen voor werden gevraagd. Soms maakte dat verschil zelfs 600 gulden uit! Bij het onderzoek heeft de Consumentenbond er naar gestreefd alle was automaten onder de dui zend gulden te beoorde len. Hieronder waren twee kruideniersmer- ken" en txoee merken waarmee langs de deur xoordt gecolporteerd. Hoe de machines wasten werd onderzocht door precies dezelfde witwas en pre cies dezelfde syntheti sche was in alle machi nes te behandelen, beide volgens de daarvoor be stemde programma's. Daarbij werd nauwkeurig gecontroleerd op vuil en vlekkenverxvxjdering, tint, slijtage, afzetting van kalkzouten op het wasgoed, krenk en cen trifugeren. Grote verschillen tussen de diverse machines on derling leverde dat alles niet op. De witwas de den ze allemaal redelijk, de synthetische was wat minder en het goed kwam steeds nog vrij vochtig uil de machines te voorschijn. De ver schillen zaten meei in de elektrische beveiliging en de kans op beschadiging, en in de prijs, zoals xoe al zeiden Koop uw appa raat dus hij een ver trouwde zaak.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7