SIMCA... van KEULEN NV N@£mmpö Tinoccfiio ƒ3,95 maakt blij! Fa. SPIJKER ENGEL GFYTENBEEK VESPA GIA0 De Witte Pompen REGIONALE EXPORTMIDDAG IN AMERSFOORT SCHOENEN TASSEN Bedrijfsongeval bij Foxboro Speculaaspop Dropmentina Venda Chips Paprika Chips 85 ct. Marsepaiti Varken Roomboter Letter Héél hun leven gezonde- voeten door KINDERSCHOENEN metvoetvorm interieur en Ieder zolen. Raadslid J. K. de Bruin V.V.D. bepleitte wel bij herhaling openheid Krabbels van Knelis Ingangsnarigheid bij Zonnegloren verdwenen Meningen van lezers DDT in opspraak Politiepost op het Hart Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool Hypotheken Antofinanciering Persoonlijke leningen Groothandelsmarkt ..GEMAR" in gebruik genomen VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 Ndam AMSTERDAMSEWEG 29 - AMERSFOORT TEL.: 03490-14243 Winkel 's maandags gesloten Bij een bedrijfsongeval bij Foxboro aan de Koningsweg is donderdagmorgen de 43-jarige magazijnbediende Th. A. H. S. uit Baarrv gewond geraakt. De man was bezig met het uitpakken van grote kisten. Door onbekende oorzaak is het metalen deksel van één van de kisten losgeraakt en op het hoofd van de magazijnbediende gevallen. De heer S. liep verwondingen aan het hoofd op en is, per EHBO-ziekenauto naar het zie kenhuis- in Baarn gebracht, waar hij werd opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Door de arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld. Grote Speculaaspop, opge legd met amandelen, ver pakt in geschenkdoos. Van ƒ1,25 voor 98 ct. De bekende Gilda Drop mentina, nu nog voordeli ger. Pak a 3 rol CC van 69 ct. voor Heerlijk knappende licht gezouten chips, per groot pak van 200 gram OC «1 van ƒ1—voor WW' Per pak a 200 gram, van 95 ct. voor Gefabriceerd van de echte Lubecker marsepain. per stuk van OC *4 f 1.voor Vervaardigd van de beste grondstoffen. Roomboter- korst en fijne spijsvulling. Letter M, ca. 500 gram, van 4,45 voor VROOM DREESMANM Maten 13-28 Gelijktijdig met het gereedkomen van de nieuwe polikliniek en de nieuwe hal met entree, is na vele jaren ongemak de ingang van „Zonnegloren" nu eindelijk een behoorlijke entree te noemen. De lange ongemakkelijke wandeling vanaf de Soes- terbergsestraat behoort gelukkig tot het verleden. Geachte redactie. In de Soester Courant van 14 novem ber las ik uw stukje DDT in opspraak. Het is zeer te waarderen dat u aan dergelijke onderwerpen aandacht schenkt. Het artikel bevat echter enkele on juistheden. die ik graag recht zou zet ten. In het artikel staat dat enkele maanden geleden het gebruik van DDT in Nederland verboden zou zijn. Dat is onjuist. Het bedoelde verbod geldt slechts een bepaalde toepassing, name lijk het ontsmetten van zaaizaad in het najaar. Daarnaast is DDT voor ver schillende toepassingen in land- en tuinbouw nog wél toegestaan. Deze toepassingen betreffen een nog zo gro te hoeveelheid DDT en vergelijkbare middelen, dat de Minister van Land bouw vorig jaar niet eens kon aan geven hoeveel het totale verbruik van DDT door deze en andere beperkende maatregelen werd verminderd. Ten tweede wordt genoemd besluit van de Minister van Landbouw een "pa niek reaktie" genoemd. De gevaren van DDT en andere zogenaamde per sistente bestrijdingsmiddelen (dat zijn middelen die niet of slechts zeer lang zaam in de natuur worden afgebroken) zijn reeds lang bekend, en beperkende maatregelen zijn in de afgelopen jaren reeds genoemd, en wel zeer geleidelijk, maar dat is een andere kwestie. Tenslotte, het boek "Dode Lente" ver scheen reeds in 1962. Het heeft een belangrijke functie vervuld door niet alleen het publiek, maar ook de Ame rikaanse regering - president Kennedy o.m. - wakker te schudden. Er is ech ter daarna reeds zo veel wetenschap pelijk onderzoek naar de nevenwerkin gen van chemische middelen verricht, dat het vreemd aandoet nu nog dit boek als enig strijdpunt vermeld te zien. Nogmaals, veel waardering voor het aansnijden van dit dringende on derwerp, met vriendelijke groet, dr. B. VAN DER LEK (bioloog) Ereprijsstraat 169, Soest. Wegens herhaalde ernstige ongeregeld heden op het Hart, overweegt men om op korte termijn over te gaan tot het vestigen van een politiepost aldaar. Ver schillende keren moest de politie han delend optreden bij oploopjes. In al die gevallen vormden een op straat gevon den, gedeeltelijk volgeplakt WISO zegel- boekje, de oorzaak. Mocht men er niet in slagen om de ongeregeldheden in de komende weken te beperken, o.a. door middel van publicaties, waarin wordt uiteengezet dat iedereen bij zijn aan kopen bij de 73 WISO winkeliers de zegels geheel gratis krijgt, die 100 °/o of zelfs bij acties wel 150% spaarwinst opleveren, dan zal de realisering van deze post, een kwestie van weken zijn. (Adv.) w: Hèm... haar en andere mensen waar u vreselijk veel van houdt. Hoe? Kom dat eens uitzoeken in onze enorme kollektiel HORLOGER - JUWELIER - OPTICIEN Soesterbergsestraat 26 - Telefoon 2982 Kleine kingders prebere grote minse nao te aope, maor grote kingders bin- ne waat daat angaot nog presies ut zellufde. Daorom zouk teuge de minse die ut mit de jeug nie eens binne wille zeige, prebeer de weruld maor te vurbetere, maor begin daan bie je eiges. Met de gemeenteraadsverkiezingen zo langzamerhand al een beetje in zicht beginnen hier en daar de eerste symp- tonen van de politieke strijd tussen de partijen onderling waarneembaar te ■worden. Tijdens een dinsdagavond door de V.V.D. belegde voorlichtingsbijeenkomst in het restaurant van de Soester sport hal zei de fractie-voorzitter van de V.V.D. in de gemeenteraad, de heer J. K. de Bruin nog eens, dat de V.V.D. wel degelijk bij herhaling heeft aan gedrongen op meer openbaarheid ten aanzien van het gemeentelijk bestuurs beleid, welke openbaarheid dan in de eerste plaats gestalte zou kunnen krij gen in het niet meer houden van be sloten commissievergadering. ASSURANTIËN ANNO 1958 Beethovenlaan 13 - Baarn - Telet 3879 Aan deze uitspraak zijn enkele ande re gebeurtenissen voorafgegaan. On langs namelijk heeft D'66 ter plaatse in een brief aan het gemeentebestuur aangedrongen op het houden van open bare commissievergaderingen, aan welk schrijven de voorzitter van D'66 later tijdens een hearing van deze partij nog eens herinnerde. De V.V.D. meende er nadien middels een ingezonden stuk op te moeten wijzen, dat het de V.V.D. is geweest, die al bij herhaling en spe ciaal bij de laatste begrotingsbehande ling de openbaarheid van de commis sievergaderingen heeft bepleit. Voor de heer M. de Groot (Binding Rechst) was dat de aanleiding om eens de oude notulen op te slaan, waarbij hem van dat laatste in het geheel niets bleek en waarvan hij melding maakte in een tweede ingezonden stuk. Afgelopen dinsdag kwam de heer De Bruin opnieuw op de zaak terug. Hij meende, dat het bestuur van de W.D. er goed aan had gedaan, middels een schrijven aan de krant te wijzen op het feit, dat de V.V.D. al diverse ma len op openbaarheid heeft aangedron gen. Bovendien bestreed hij de bewe ringen van de heer M. de Groot, die hij later bovendien politiek onfat soen verweet omdat - na van de Boe renpartij naar Binding Rechts te zijn overgegaan - als raadslid was blijven zitten. "Als men spreekt over ondemo cratisch, dan is het deze houding van de heer De Groot wel geweest", aldus de heer De Bruin, die er voorts aan herinnerde, dat door zijn toedoen het -besluit van de raad om een commissie voor algemene gemeentelij ke beleidszaken verschillende jaren ge leden door de kroon is vernietigd. De gemeentewet laat immers alleen maar de instelling van commissie met een gericht doel toe. Uiteraard bedankte de heer De Bruin voor de eer, toen hij zelf in de commissie voor algeme ne gemeentelijke beleidszaken werd be noemd. Voorts zei de heer De Bruin, dat het plan Eng I een mislukking is gewor den. "Als we nu maar de goedkeuring voor het plan Eng II hadden gehad, dan zaten we nu niet met at die pro blemen van de Engweg", aldus de li berale fractieleider in de Soester ge meenteraad. De heer Ewig van de Provinciale Pla- noligische Dienst schetste in een in leiding de (bouwlundige) taak, waarvoor de gemeente Soest zich de komende jaren geplaatst zal zien. In de periode van 1970 tot 1975 zal de gemeente in het Veen ongeveer 3000 woningen moeten bouwen voor inwoners van het Gooi, hetgeen neerkomt op een jaarlijkse produktie van 600 woningen, waarbij dan nog komen de huizen voor de in gezetenen. De nood onder de bewoners van het Gooi is het grootst onder de laagste inkomingsgroepen, maar juist de sociale woningbouw is in het Gooi zeer moeilijk te realiseren en de heer Ewig vermoedde dat in de Utrechtse gemeenten, die de overloop van het Gooi moet opvangen, al evenmin veel belangstelling bestaat voor de bouw van veel goedkope woningen. De spre ker herinnerde eraan, dat de woning bouw te Soest sinds kort een comple te milieuverandering teweeggebracht heeft. Hij zei, dat bij een omvangrijke woningbouw, zoals thans in het Soes- terveen, aan een zekere serieproduk- tie ter drukking van de kosten niet is te ontkomen, waardoor tevens een ze kere monotonie niet of nauwelijks is te voorkomen. "Maar wat er gebouwd wordt heeft toch wel een zekere allu re", vond de heer Ewig. De winkel voorziening zal echter niet mogen achterblijven. Hij vergiste zich even, toen hij een waarderend woord uit sprak voor de gok, die het gemeente bestuur gewaagd heeft om in het Soes- terveen ook de nieuwe city te plannen. De toespraak van de heer Ewig werd gevolgd door een lesje staatsinrichting door de heer de Bruin, die de belang stellenden, voornamelijk afkomstig uit het Soesterveen nog even wegwijs maakte in de lands- en gemeentepo litiek. Hij wees erop. dat de gemeente raad thans bestaat uit 23 leden, waar van drie als wethouder deel uitmaken van het college van B. en W. De heer De Bruin zei, dat de gemeente door gaans de lage overheid wordt genoemd, maar naar zijn mening niet geheel terecht, omdat in de gemeentepolitiek de inspraak het meest tot zijn recht komt en de gemeentelijke overheid daarom ook veeleer een basis moet worden gezien. Later kwamen ook de belangstellen den zelf aan het woord. Aan het pro bleem van de Engweg viel uiteraard niet te ontkomen. Drs. Ewig achtte het nuttig om eens een verkeersonder- zoek te doen instellen naar de her komst van het verkeer in Soest. Ook werd de suggestie geopperd om de spoorlijn via het Soesterveen te laten lo pen. De heer Ewig wees erop, dat Soest zich meer en meer ontwikkeld in de richting van autostad en straks in het geheel niet meer afhankelijk zal zijn van spoorwegverbindingen. De heer Ewig stelde tevens, dat de P.P.D. er altijd voor gepleit heeft, in het veen een bebouwingsdichtheid van 27 woningen per hectare na te streven. Het is uiteindelijk een aantal van 35 per hectare geworden. Een van de nieuwe bewoners van het veen vroeg, of de V.V.D. ooit weieens een alter natief plan voor het Soesterveen heeft gepresenteerd. De heer De Bruin zei, dat dat een verloren zaak zou zijn geweest, omdat er toch altijd tegen cle V.V.D. is aangetrapt. Tenslotte meende ook de heer Faber er nog eens nadrukkelijk op te moe ten wijzen, dat het niet D'66 is ge weest, die voor het eerst openbaarheid van de commissievergaderingen heeft bepleit, maar de V.V.D. Dat men daar in door de heer De Groot werd ge steund, vond hij verheugend. 5Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak zo laangzaomerhaand toch begin te glove daat de jeugd vaan vreuger toch nie ge- liek waas an die vaan noeng. Der kenne noeng wel minse weze die daat mit alle geweld zo wille zien, maor daat binne minse die ut ideej geven baang voor die king ders te weze, waant ut binne nog king ders in de meeste gevaale. Zullie gaon der van uut daat ajje prebeert die kingders te laote zien dajje as een vaan hullie gelieke ge zien wil worde, dajje daan bar veul ken berieke, daat hep volleguns Knelis un bietje te maoke mit pedaagoogie. Wak wel effen voorop wil stelle, en daat doek daan om trammelaant te voorkomme, is daak der wel vaan overtuug bin daat nie alle kingders geliek binne, maor der hoeft er maor één bie te zitte die un bietje teuge de draod in is, daan hijje de poppe ant daanse. Daan motter peliesie an te pas komme, net as vaan de week bie de nog maor pas geopende baar- en daansgelegehied int Ludgardisgebouw. Nog maor heul kort haade un kwaak jongeluu ut voor- mekaor gekrege om un ei ge klup op te richte en noeng ist allegaor weer voorbie. De zaok is op laast van de peliesie geslote, enkel en allenug om te voor komme datter nog meer trammelaant vaan komp. Zoast zo vaok gaot mit daat soort zaoke, buutestaanders hebbe der voor ezorrugd dattut zoveer gekomme is. De eerste tied gong ut allegaor biester goed, en waster zogezeid geen vuultje an de luch. Datter bar veul matschud ding emaokt wier, mot netuurluk nie as trammelaant worde gezien, waant daat hoort noeng eenmaol bie mederne vrie j eti edsbested i ng. Ut jaammurlukke vaan de heule zaok vingk daat noeng de jongeluu diet ge- prebeerd hebbe om ut ~>p pote te zette, der op worde armekeke en zullie kon der der eigeluk ok zo bar veul nie an doen. Waant ut staot zo vaast as un huus, aster un kwaakkie vriejers kom me, die zo nodug naorughied wille maoke, daan kejje der heulegaor niks an doen. Eerluk ezeit zouk in ut zel lufde gevaal ok bie ming eige gedoch hebbe „Lievur un levende laafaord, as un dooje held". Maor ak ut voor ut zejge zouw hebbe, daan gaaf ik die jongeluutoch nog een keer un kaans, aal zouwk dér daan wel voor zorrege daat de opzet, mor vooral de naom effe wier veraanderd. Ut is maor goed, datter de leste tied ok dinge binne gebeurt waor de jeugd un betere beurt mee hep emaokt. Daorvoor hoeve wullie nie eens zo bar veer trug te gaon, waant de rietsuuker- aksie wier heulemaol door dé jeugd uut Soes gevoerd en wullie magge gerus zeige mit groot suukses. Waat daat angaot bink wel blie daat wullie nog zukke jongeluu hebbe en datter daan meschien un paor bie lope, die zelluf meschien ok wel aors haadde wille weze, motte wullie daan maor op de koop toe neme. Ajje de kraant- lees en je komp daan op de voorpaoginao teuge datter un paor jongeluu un paorminse hebl?e offedroogd, die noeng dood binne en datter un snotneus vaan nog geen achttien jaor un ongeluk hep vuroor- zaokt, waorbie un bar klein kingd en de moeder daorvaan wiere gedood, jao daan ken ut haos nie aors, ofter komme weer minse die zo nodug motte gaon vurtelle daat -de jeug slecht is. Wullie motte as ouwere minse der wel vaan uut gaon daat hoe arruger de pregraammaos op de tillevisie worde, vooraal de jeug daor heul waat vaan ovur zaal blieve neme. Daan rnagter wel ezeit worde zullie hebbe ok un eige mening en daor magge zu bes voor uut komme, maor ok in de me derne tied ist nog steejds daat goeie voorbeeld daat goed doet vollege en daat is mit ut kwaoije veurbeeld krek ut zellufde. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Een groot aantal Soester ondernemers heeft woensdag in Amersfoort de regio nale exportmiddag, georganiseerd door de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amersfoort en Omstreken Gooiland en Utrecht en Omstreken, bij gewoond. Deze exportmiddag is be doeld om de industrieën een inzicht to geven in het belang van de export voor de eigen onderneming, de bete kenis van de marketing en methoden van onderzoek naar de voor het bedrijf van belang zijnde exportmarkt, een inzicht te geven in de ervaringen, die enkele regionale exporteurs met be trekking tot de export gedurende de laatste jaren hebben opgedaan en de deelnemers wegwijs te maken in de verschillende instanties, die in Neder land werkzaam zijn op het gebied van de exportvoorlichting en -bevordering. Als eerste spreker trad op de heer Sid- ney van clen Bergh, voorzitter van de Cmtrale Kamer van Handelsbevorde ring. Hij zei onder meer dat Nederland zijn eigen graf graaft als het zich ten aanzien van de export beperkt tot het Europa van de Zes en niet bij voort during tracht de Europese Gemeenschap tot een grotere uit te bouwen. „Nu reeds zijn er tekenen, dat de EEG de grens van haar economische expan sie nadert. Nieuwe impulsen zijn dan ook ononbeerlijk, indien wij een re gelmatige groei van onze export wil len realiseren", aldus de heer Sidney van den Bergh. Hij wees er op, dat de Nederlandse export voor 60 pro cent bestaat uit agrarische producten, voeding- en genotmiddelen en gebruiks artikelen. Het hoeft dan ook niemand te verbazen, dat onze belangrijkste ex portmarkten zo dicht bij huis liggen. Dit soort producten kan immers door aard en prijs alleen in de nabijheid van de thuismarkt worden verkocht. Daarom zal de west-Europese markt voor ons altijd zeer belangrijk blijven. Maar toch moeten wij erop bedacht zijn, dat in cle toekomst ons traditio nele exportpakket van consumptie-goe deren in Wes-Europa steeds moeilijker een afzet zal vinden, omdat bij een ho gere welvaart nu eenmaal relatief steeds minder wordt uitgegeven aan consump tiegoederen en meer aan diensten. Daarbij komt nog, dat de kwaliteits eisen steeds hoger worden en onze eigen productie voorwaarden soms on gunstiger. Willen wij dan ook voldoen aan de eis van expansie, dan zullen wij vanuit Nederland cle wereldmarkten met nieuwe producten moeten, trachten te bereiken. Het zullen de producten zijn van de industriële herstructurering. Alleen op deze wijze vergroot Neder land zijn export en vermindert zijn kwetsbaarheid", aldus de heer Sidney Nadat woensdag voor relaties en be langstellenden een receptie was gehou den, die een grote belangstelling ge noot, is donderdagmorgen gestart met de verkoop. Direct nadat de deuren van de Groot handelsmarkt „Gemar" geopend wer den, kwamen de eerste cliënten bin nen, die met verbazing keken naar de werkelijk imposante hoeveelheid levens middelen en non-food-artikelen. Slechts vijf kassa's doen aan een ge wone winkel denken. Verder geeft de hal het idee van een enorme opslag plaats. Metershoge en tientallen meters lange stellingen staan gevuld met. meer en minder bekende artikelen. Op de eerste verdieping vindt men bovendien een royale afdeling met. huishoudelijke apparaten en 'speelgoed. Jammer moet het voor de heer Van Heteren en zijn compagnon zijn, dat momenteel nog niet alle formaliteiten zijn vervuld wat betreft de dranken shop, zodat de deur van die afdeling nog enkele dagen gesloten zal blijven. Door de gemeente is met man en macht gewerkt om de ingang via de parallel weg tijdig gereed te hebben, waarmee de verkeersveiligheid ten zeerste ge diend is. De ingangen of zo u wilt uitgangen via deze weg voorkomen het bijzonder moeilijk oprijden vanaf de Steenhoffstraat. Op de foto, die genomen werd tijdens de receptie staan de oude eigenaar van het pand, de heer Van Hengstum sr. („toch doet het je wat als je zo je tot voor kort eigen fabriekspand komt bin nenlopen") samen met cle heer Van Heteren en zijn compagnon, terwijl de bezoekers de „groothandelsmarkt" grondig bekeken.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5