klem kunst BOVENSTE DRIE VAN DE STAPEL m MAZDA VOOR BERT E „STENEN TIJDPERK" SPEET IS HET NU PAS BEGONNEN SATURNUS-RAKET EN MAANLANDER IN DE BRANDWEERKAZERNE «De Gouden Snaar» tel. 2132 TOON HERHANS JAMES LAST CASSETTE ►Their Greatest Hits Garage ,DE SOESTER' Meningen van lezers Leeuwenpark in Soest Ton Beuken Interesse groeide uil tot zeldzame hobby Courantenreklaine is niet te vervangen Rudolf Spoor vertelde over de ruimtevaart VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 ling van ruimtevaartmateriaal en docu mentatie, waarbij vooral het in minus cule tabletten aanwezige ruimtevoedsel en de verkleinde modellen van het maanlandingsvaartuig en de voor de lancering gebruikte Saturnes-raket gro te belangstelling hadden. Het materiaal voor deze tentoonstelling heeft de heer Spoor in de afgelopen twaalf jaar verzameld, terwijl ook zijn bezoeken aan de lanceerbasis enorm veel materiaal hebben opgeleverd. Na de pauze werden de films van de Apolle 10 en 11 getoond, met voor Soest de primeur van Nederlandse tekst bij de Apolle 11 film. Na afloop van de voorstelling dankte de voorzitter van het Veteranen Legi oen Nederland, de heer Van der Laan de heer Spoor met assistent voor de wijze, waarop zij het programma had den gebracht; de brandweer voor het gastvrije onderdak. Na dit dankwoord kreeg de heer Spoor van de heer Kui er een plaquette aangeboden met be trekking tot de maanvlucht die vóór hem slechts President Nixon, Prins Bernhard en Prins Claus en de drie astronauten hadden ontvangen. vanaf 6895,— itlcl. B.T.W. Ofi. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest Zondag kwam ik sinds lange tijd In het bos en zag tot mijn verbazing een nieuw hek van 10 randen prikkeldraad. Daar we pas in Hilvarenbeek geweest zijn, vroeg ik me af of Soest ook een Leeuwen Safari kreeg. Maar al spoedig kwam ik tot de ont dekking dat ik bij het openluchttheater liep. Nu is mijn verbazing nog groter. Ik zal mij niet gaan verdiepen hoeveel meter prikkeldraad erin verwerkt zit en wat dit per meter kost plus het arbeidsloon Afgelopen zomer, ,die toch wel ge schikt was voor openluchtuitvoeringen, is er weer niets gebeurd. Toen de va kantie voorbij was en het stortregen de kwam er een kindervoorsteling. Is hier nu die hele afrastering wel no dig? Mijn inziens kan dit geld beter besteed worden aan een kinderspeelplaats in Soest-Zuid en kan het openluchtthea ter open blijven. Misschien gaan er eens mensen zitten of kinderen spelen, misschien sneuvelt er dan eens een stuk hekwerk, maar dan zijn de kosten niet zo hoog dan welke nu voor een ondoelmatig doel gebruikt zijn. Met dank voor uw plaatsing. R. KREGER-BOENSMA. Op de nieuwe kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken, vindt u duizend en een kleine kunststukjes. Fraai van vorm, echt eigentijds en vaak verrassend goedkoopZo rond de riks kunt u al kiezen! 'n Inspirerende ideeënbron voor mensen met kadoproblemen, die kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken. Gallenkampelsweg 2. of Soesterbergsestraat 51, Soest-Zuid (bij het busstation) Terwijl de eerste sneeuw van de ko mende winter uit de loodgrijze lucht naar oeneden kwam, troffen we de heer Espeet in zijn geheel tot werk ruimte omgetoverde schuur achter zijn woning aan de Pieter de Hooghlaan 9, tussen verschillende vierentwintig uur per dag draaiende polijsttrommels. De zevenenvijftigjarige heer Espeet, geboren in Zaandam, is al weer ruim dertien jaar inwoner van Soest, waar hij tot aan het begin van dit jaar een im- en exporthandel had. „De zaak liep goed, maar je raakt opeens uitgekeken op je werk en dan Zjjn assistente verzorgd dc montage van c kan je wel doorgaan, maar de lol is er af, en als je dan een hobby hebt waar je helemaal in op kan gaan, is er geen vuiltje aan de lucht". Zeven jaar geleden, en zoals dat zo vaak gaat, helemaal toevallig, kwam de heer Espeet in aanraking met de materie die hem nu bijna dag en nacht bezig houdt. In het Idar Oberstein-gebergte in de Duitse Eifel, vond hij zijn eerste ste nen, die aan de buitenkant alles be halve op edelstenen leken. Toch be greep hij, dat ondanks zijn geringe prak tische ervaring, dat het die stenen e verschillende sieraden moesten zijn, die hem het materiaal voor zijn hobby zouden leveren en met tientallen kilo's tegelijk werden de on schatbare aantallen jaren oude stukken rots naar Soest vervoerd, om daar, zover de tijd dat toen toeliet, verwerkt te worden tot veelkleurige en fonke lende stenen. Al zijn kennis heeft de heer Espeet zelf moeten zoeken, edelsteenslijpers zijn zeldzaam voorkomende kunste naars. Zonder overdrijving mag een edelsteenslijper met een gerust hart „kunstenaar" worden genoemd, vooral als men de stenen en hun toegepaste mogelijkheden beziet na afloop van de werkzaamheden. Aan de ruwe stukken rots van soms tientallen kilo's valt voor een leek niet te zien of het „edelsteen" bevat, maar de heer Espeet heeft het in het nabij verleden gepresteerd om uit een vlak voor zijn neus geplaveide berg weg, enkele weinig voorkomende stuk ken rots te halen, die, naar later bleek, grote brokken prachtige agaat be vatte In de Eifel bevindt zich, naast vele soorten agaat, op verschillende plaat sen Jaspis, Bergkristal en Ametist, die de heer Espeet vooral in de beginpe riode van zijn hobby voornamelijk ver werkte. Langzamerhand is de sortering ruw materiaal uitgebreid en, naast stenen uit Zuid-Afrika, de Kongo en Oost- Europa, bevinden zich in de voorraad van de heer Espeet nu zeldzame ge steenten uit vele landen, die hem door relaties worden toegezonden. Ook zijn zoon, die als machinest op de grote vaart, de woelige baren sinds enige weken voor de vaste wal ver wisselde om zijn vader met het con strueren van speciaal-machines terzijde te staan, heeft voor diverse zeldzame gesteenten gezorgd. in niets lijkt het slijpen van de heer Espeet meer op het door sommige men sen nog als hobby beoefende slijpen van bijvoorbeeld kiezelstenen op een glazen plaat met behulp van amaryl- poeder of iets dergelijks. Met zijn geheel zelf gemaakte slijp - inrichting, die opgesteld staat in zijn achter het huis staande schuurtje, be reikt de heer Espeet geweldige resul taten. Niet alleen de slijpinrichting, maar ook de verschillende apparaten om de gro te brokken steen in plakken te zagen zijn van eigen makelij, evenals de constant draaiende trommels, die on geveer dezelfde uitwerking hebben als een rivier op de meegevoerde stenen, die wij als kiezelstenen kennen. Nadat de in plakken en stukken ge zaagde stenen enige weken, variërend van drie tot zes, hebben rondgedraaid, worden zij gecontroleerd op nog even tuele onvolmaaktheden, die dan met de hand op de slijpschijven worden bijgewerkt. Stenen met te grote on volkomenheden gaan nog een nieuwe rit in de trommel maken. De voor verwerking goed bevonden stenen, waarvan er niet een dezelfde afmeting of kleurschakering heeft, gaan naar de werkkamer annex show room van de heer Espeet, waar hij, in samenwerking met zijn assistente, sieraden in alle mogelijke variëteiten ontwerpt en vervaardigt. In dc voor beperkte verkoop beschik bare collectie vindt men naast hangers en colliers, manchetknopen, ringen, armbanden en pressepapiers, zelfs en kele klokken waarvan de uuraandui ding gemaakt is van verschillende soor ten edelstenen. Het ontwerpen van de klokken komt Heel wat uren van de dag zit de heer Espeet achter zijn slijp- en polijstmachines en ervaring, die hen behulpzaam zijn bij het repareren of vervangen van stenen in voornamelijk oude sieraden, meest familiestukken, waarvoor de ju weliers het benodigde gereedschap niet bezitten. Zonder twijfel mogen we stellen dat de „Sier- en Edelsteenslijperij De Sprong" een unieke zaak in Nederland is, die door de persoon van de heer Espeet practisch nog in het „stenen tijdperk" staat. Brokken steen zijn het materiaal voor de fonkelende stenen in vele kleuren Terwijl de drie astronauten van de Apollo 12, Conrad, Gordon en Bean nog geen vierentwintig uur op de aar de waren teruggekeerd na hun retour tje aarde-maan, met reisonderbreking, maakten bijna tweehonderd Soester in gezetenen kennis met het unieke ruim tevaartprogramma van de heer Rudolf Spoor, naast NOS-regisseur een enthou siast verzamelaar van alles dat met ruimtevaart te maken heeft. De heer Spoor die als regisseur van van het Apollo 11 project zeer nauw betrokken was met de eerste maan- reis met wandeling over het maanop pervlak, heeft de regie voor het pro gramma van de maandag zo succesvol afgesloten tweede trip, laten schieten voor een ander programma. "Als er nog een tocht naar de maan wordt gemaakt, dan zien we de beel den daarvan alleen nog maar via het journaal, en wordt er beslist geen ex tra uitzending meer gebracht". Voor de heer Spoor reden genoeg om te voorkomen dat hij dermate met de t.v. ruimtevaart wordt verweven, dat men hem niet anders meer kent. Maar zijn enthousiasme voor de ruim tevaar vermindert niet, daarvan ge tuigt de grote aandacht die er was tij dens zijn programma dat hij dinsdag avond j.1. in de grote zaal van de Rudolf Spoor met dc miniatuur-LM in zjjn handen, staande voor dc actuele tentoonstelling over de ruimtevaart. Brandweerkazerne voor leden van de Brandweer, de S.P.S.V., K.P.S. V.L.N. en de reservepolitie. Nadat de voorzitter van de Vrijwillige Brandweer, Dr. Buss de heer Spoor met assistent hartelijk welkom geheten en de aanwezigen had begroet, gaf hij het woord aan de heer Spoor, die de avond opende met een inleiding die gevolgd werd door een praatje over het ruimtevoedsel, waarbij een en an der met dia's zonodig werd verduide lijkt. De eerste film die gedraaid werd en als inhoud had de opleiding van astro nauten op Cape Kennedy, misschien binnenkort weer Cape Canaveral, en een kennismaking met de mensen ach ter de schermen, werd ingeleid waar nodig van commentaar voorzien aan de hand van dia's. Tijdens de pauze bestond er grote be langstelling voor de unieke tentoonstel voor rekening van mevrouw Espeet, die in niet mindere mate dan haar man als kunsenaresse gezien mag wor den. Niet alleen is zij haar man be hulpzaam bij het ontwerpen van ver schillende sieraden, zij schildert met een dermate grote kunstzinnigheid, dat haar stillevens een lust voor het oog zijn, waarbij de „herfst-compositie" en „Langs de Eem" bijzonder opvallen. Naast haar schildertaient legt mevrouw Espeet, gediplomeerd handwerklerares. zich vooral toe op het vervaardigen van wandkleden, waarbij vooral het kleed dat zij nu onderhanden heeft, „dansende geisha" haar bijzondere lief de heeft. Dit kleed zal zij dan ook voor geen enkele prijs afstaan, want het is de bedoeling dat het het nieuwe huis gaat sieren, wat op dit moment, ge bouwd wordt aan het Kerkpad, waar de familie Espeet niet alleen meer leefruimte zal krijgen, maar bovendien gelegenheid zal hebben de bijzonder kunstzinnige voorwerpen te tonen. Terwijl de zoon des huizes zich ook met hart en ziel aan de slijperij geeft, studeert in Londen de dochter van de heer Espeet aan een Engelse school voor kunstsmeden, terwijl ook zij al vanaf haar jeugd blijk gaf van het van haar moeder geërfd talent voor de schilderkunst. Naast zijn grote liefde voor de stenen bezit de heer Espeet een onmiskenbaar talent als beeldhouwer, getuige zijn sculptures zowel in hout als steen. In het afgelopen jaar bezocht de heer Espeet verschillende kunstmarkten in Nederland en daar behoorde hij tot de weinigen die iets van hun producten verkochten. Enigszins voor de hand ligt dat wel, want men hoeft niet zo'n dikke porte- monnaie te hebben om een edelsteen te kunnen kopen. Voor een schilderij of beeld ligt dat wel even ander.. Zelfs heren juweliers weten de heer Espeet al te vinden en konden meer malen profiteren van zijn vakmanschap Een verzamel-elpee met diverse Nederlandse topgroepen, o.a. The Cats, The Brainbox, The Buffoons, Gloria en The Left Side. Met o.a. Lea, Down Man, Sister Theresa, Last seven davs, Vaya con dios, Sea of delight. Maria e.a. Imperial 5c052.24059 De grootste kra S63c9^B^rr1 kers uit het helt -L J Toon Hermans re- VÊSf <pHLéé^I pertoire op één fPdM* x jfl8t£|9| nert zich niet de onvergetelijke „sprekert" en hel 0»^. ,icd 'c ('e „Middel- landsc Zee." Deze plus nog „Lente" „Is dat de spring Mada me" - Het ver haal over de tent - Ballon - Kolder zolder - Jacquline - De wind. Voor slechts Het cadeau voor de James Last fan en die genen die het nog moeten worden. Een Last cassette met drie fonkelnieuwe langspeelpla ten voor slechts ƒ48,—. Met o.a. „Non stop evergreens" Deep in the heart of Texas - My happiness - Tea for two - Happy days are here again - How high the inoon - Night and day e.v.a. Met de elpee „Happy Lehar" Da geh' ich im Maxim - Viljalied - Niemand liebt dich so wie ich - Wolgalicd - Schön ist die Welt - O Madchen mein Madchen e.v.a. Op de derde elpee „Classics up to date" staat o.a. Thema uit Elvira Madigan - Romance voor viool en orkest (Beethoven) - Andante (uit de 5e symfonie van Beethoven). Polydor 109587/89

Soester Courant | 1969 | | pagina 9