Wees méér vrouw met een goede foundation SOMMIGE KINDEREN ZIJN MET GEEN STOK NAAR BED TE KRIJGEN Ons huis in het jaar 2000 Driemaal daags een lepel Zelfbeheersing Vroeger, toen de verpak te medicijnen nog niet zo in zwang waren, schreef elke huisarts tientallen recepten per dag voor poedertjes en drankjes. Op het medicijnflesje stond dan meestal te le zen: „Driemaal daags 'n lepel", en elke patiënt wist, dat hiermee een paplepel werd bedoeld. Toch zat ook toen menige moeder met haar han den in het haar, als ze haar snipverkouden lie veling zijn medicijn moest geven. Want de benaming „paplepel" is ook rekbaar; er zijn gro te en kleine paplepels. In feite was het toen ech ter geen halszaak als 't kind eens een paar drup pels of zelfs een kubieke centimeter te veel van *ijn medicijn kreeg, want ée concentratie was meestal danig gemengd met aqua distillata (ge distilleerd water). Sinds tientallen jaren is dit echter anders gewor den. Het merendeel van de medicijnen komt kant en klaar uit de pharma- ceutische fabrieken en is veel sterker geconcen treerd. Men hoeft er dan ook geen paplepels vol van in te nemen, maar de gebruiksaanwijzing vermeldt in de meeste gevallen „druppels" of een theelepeltje". Van zelfsprekend is het ook niet aan te bevelen een grotere dosis dan voor geschreven is in te ne men van een sterk ge concentreerd medicijn. Vandaar dan ook dat het Britse ministerie van volksgezondheid zich lan ge tijd heeft bezig ge houden met de vraag, wat nu precies de juiste grootte was van het le peltje dat men in Enge land de naam „theele peltje" gaf. Men kwam tot de conclusie dat de inhoud hiervan zo uiteen liep, dat experts van het ministerie zelf een medi cijnlepeltje hebben ont worpen, dat precies één kubieke centimeter vocht kan bevatten. De patiënt krijgt nu bij zijn apothe ker, tezamen met het medicament dat is voor geschreven een plastic lepeltje cadeau, dat pre cies één kubieke centi meter kan bevatten. Mis schien waait deze „nieu wigheid" ook nog wel eens over naar ons land. In sommige gevallen zou dat een moeilijkheid (o.m. dat van druppel tjes tellen) uit de weg ruimen. Aan het eind van deze eeuw leven we anders, wonen we anders. Volgens experts zullen er dan geen huizen meer worden gebouwd zoals wy nu gewend zyn en de kamers worden zodanig in gericht. dat wij er ons nu zeker niet thuis zouden voelen als we er zo in stapten. Niemand kan ons trouwens ga randeren dat onze „huizen" btf de jaarwisseling nog kamers zullen heb ben. Volgens de Italiaanse binnenhuis architect professor Joe Ccsare Colom bo zullen we in 2000 namelijk niet meer in „kamers" wonen. Onze verschillen de woonfacetten, zoals slapen, eten en gezellig zitten worden dan niet meer door muren gescheiden, maar spelen zich (volgens de professor) af in en om geprefabricerde „Woonmachines", die ieder hun eigen functie hebben. Enige maanden geleden was zo'n nieuwe, volgens de ideeën van Joe Co lombo ingerichte woning op de vak beurs Inter Decor tentoongesteld. Op een oppervlakte van 150 vierkante me ter stonden drie „woonelementen" op gesteld. De eerste en voor overdag be langrijkste was de „central living", een „Als het bedtijd wordt Is het elke avond weer bal", heb ik eens een moeder van vier kinderen geërgerd horen zeggen. Ze voegde eraan toe dat haar kroost nu eenmaal weinig slaap nodig had. Toen ik vroeg of ze dan nog nooit had geprobeerd met strenge hand een eind te maken aan deze slechte gewoonte, antwoordde ze hoofdschuddend: „Ach nee, wakker liggen is nu eenmaal geen pretje. Vandaar dat ze met geen stok naar bed te krijgen zijn. En 's morgens willen ze niet opstaan". Dat laatste had de betreffende moe der tot nadenken moeten stemmen. Want uitgeruste kinderen zijn juist met geen stok in bed te houden. De al te toegevende vrouw was ook nooitop de gedachte gekomen dat zij (en haar man) er zelf de schuld van waren, dat haar overigens goed gehumeurde kinderen 's avonds in een stel lastposten veranderde. Con flicten tussen ouders en kinderen op het tijdstip dat de jeugd onder de wol moet hebben nu eenmaal een oorzaak, en de houding van het kind tegenover de zogenaamde „bed tijd" is altijd het resultaat van de bewuste of onbewuste (verkeerde) houding der ouders. „Voor straf naar bed" Het staat als een paal boven wa ter dat het slapen gaan voor een normaal, moegespeeld kind geen straf kan zyn. Het is ook erg onver standig een kind „voor straf naar bed te sturen" als het nog geen bed- tijd is. Van jongs af aan moet een kind gewend worden aan orde en regelmaat. Dat wil ook zeggen, dat er de hand a; n een bepaalde bed tijd moet worden gehouden. Men moet zich nooit laten verleiden het kind „een plezier te willen doen" door toe te geven aan zyn wens nog even te mogen opblijven. In werkelijk heid is dat plezier ver te zoeken. Het kind raakt erdoor uit zyn gewone doen, wil de volgende avond weer langer opblijven en is na een paar weken zo aan het latere uur van naar bed gaan gewend, dat het ge zeur om nog wat langer te mogen opblyven van voor af aan begint. De meeste ouders die aan het „nog even" toegeven realiseren zich niet dat ze zeker niet uit liefde voor het kind handelen door aan zijn wens gehoor te geven. Het is integendeel meestal egoisme en gemakzucht: ze willen van het gezeur af zijn of ze zijn psychisch zwakker dan de kleine. Zorg dat het kind overdag ge noeg afleiding krijgt en bereid het langzaam voor op bedtijd. Geen wil de spelletjes vlak voor het slapen gaan, en wen de kleintjes eraan me teen na het eten onder de wol te gaan. Vergeet echter niet dat het voor jonge kinderen een hele stap is de gezellige huiskamer en het gezel schap van moeder, oudere broertjes en zusjes te moeten verwisselen voor de eenzaamheid van de kleine slaap kamer. Geef het kleintje een pop of een beer mee naar bed, als ze dat graag willen, of vertel na het toe dekken een klein verhaaltje. Laat al die dingen echter nooit een „voor waarde" voor het gaan slapen worden, want dan hebt u een nieuwe moeilijkheid geschapen en kunt u er niet meer af. Het kind moet zich veilig voelen Een van de belangrijkste dingen is dat de kleine zich in zijn slaapka mer even veilig moet voelen als by vader en moeder in de huiskamer. De wetenschap dat de ouders thuis zijn en ze voor hulp en troost kun nen aankloppen „als" er eens iets mocht gebeuren, is voor de meeste kinderen al een reden rustig te gaan slapen. Zeg nu niet „wat zou er kun nen gebeuren", want dan slaat u de de plank mis. U hoeft helemaal niet aan brand of inbrekers te denken; een dikke bromvlieg in de kamer of een takje van een boom of struik dat tegen het raam tikt kan het kvvest- bare zenuwgestel van uw peuter in paniek brengen. Ik heb het in het begin van dit artikel over een „strenge hand" ge had, maar die uitdrukking moet u niet verkeerd verstaan. De strenge hand heeft alleen betrekking op een gezonde leefregel, karaktervastheid en overwicht. Het kind moet weten dat uw „ja" ja is en uw „nee" nee. Het moet ervan doordrongen zijn dat er met u in dit opzicht niet valt te marchanderen. Maar bang zijn in het donker is bij voorbeeld iets heel anders. Hier hebben we niet te ma ken met gezeur of dwingelandij, maar met een psychische gesteld heid. Laat een klein lichtje branden als uw peuter bang is voor duis ternis. Bij voorkeur een lichtje in de gang, in welk geval de deur op een kier mag blijven staan. En nog eens, laat het kind 's avonds niet alleen thuis, ook niet als u er zich van hebt vergewist dat het in die pe slaap is gedompeld. De kleine kan wakker schrikken, bijvoorbeeld door een angstige droom, en om u gaan roepen. Als het dan merkt alleen te zijn, komt het in doodsangst te ver keren en zal nooit meer met een gerust hart naar bed gaan. Ondeugendheid afzoenen Tot slot nog een laatste raadge ving. Stuur uw kleine nooit naar bed terwijl u boos op hem of haar bent en laat het kind ook nooit met schuldgevoelens onder de wol krui pen. Voor ouderen geldt het spreekwoord! „Laat de zon niet over uw gramschap ondergaan". Maar voor kinderen la dat gezegde nog veel belangrijker. Zorg dus dat alle ondeugendheid fa afgezoend voordat bedtijd is aanga» broken. Morgen komt er weer eea dag en dan is de kleine onhandelba» re deugniet voor u als liefhebbend moeder toch weer het liefste kind van de hele wereld. Maar 't kind zelf staat met dezelfde schuldgevoelena en angsten op waarmee het naar bed is gegaan. En dat mag u hem of haar niet aandoen, want u vergif tigt daarmee het kinderzieltje en legt er de kiem mee voor het een of an dere complex, dat de kleuter mis schien tot in lengte van dagen met zich mee moet dragen. Dus: streng maar verstandig op treden, steeds in de eerste plaats aan het welzijn van uw kind denken en niet door apeliefde laten over halen op gedrein en gedwing in te gaan, als dit tegen de normale gang van zaken ingaat of nadelig kan zijn voor de gezondheid van uw lieveling. vierkante, lage bank met losse, zacht- beklede kussens van allerlei vorm. In het midden van de van hardplastic ver vaardigde bank waren een bar, knop pen voor verlichting en een plateau voor asbakken. Er wordt dus wél aan genomen dat we in het jaar 2000 nog roken en dat zal voor velen een hele geruststelling zijn. De keuken was een van buiten ge heel met tapijt beklede kombuisachtige cel, waarbinnen alle keukena.eop.raten binnen handbereik waren aang"Orav:ht. Tafel dekken en eten opdoen gebeur de in de keukencel; de gedekte tafel moest vlak voor de wand worden ge schoven over de aan de buitenzijde aangebrachte schrijf- en werktafel heen. Na de maaltijd kan de tafel weer in de keukencel worden teruggescho ven. De grootste woonmachine was de nacht-nat-cel, een ronde, met een har monicagordijn hermetische afgesloten en airconditioned ruimte met van wand tot wand een bed. Door middel van een smalle gang is deze verbonden met de „natcel", waarin een kogelrond bad staat, een gestyleerd toilet en veel spiegels. Opvallend is het ruime gebruik van Draion woningtextiel in de woonele menten van het jaar 2000. Woningtex tiel, aldus professor Colombo, is vooral in de toekomst onontbeerlijk, als we di kilheid van het plastic in onze ei gen persoonlijke sfeer willen brengen. Vooral de moderne Bayer-textielweef- sels verschaffen volgens hem „een on eindige mogelijkheid tot variëren", om dat er talloze weefsels en kleuren in kunnen worden gemaakt. Bijgaande il lustratie laat duidelijk zien hoe profes sor '"'olombo zich de gecombineerde woonruimte van de toekomst voorstelt. Voorlopig voelen we ons waarschijnlijk nog meer thuis voor de open haard in een makkelijke stoel in onze „ou derwetse" maar sfeervolle huiskamer. Een lichtehijzonder soepele beha die iedere bewe ging volgttóch de noodzakelijke steun geeft en het Een lycra-panty in slipmodel, een „onzichtbare" Wala-foundation figuur op z'n voordeligst doet uitkomen. (Foto: Wa- die u zelfs niet voelt, maar die toch ulles geeft wat u ervan ver- la-foundation) wacht en wat u nodig hebt. Het is geivichtdoenerij vreemde woorden te ge bruiken voor begrippen, waarvoor een goed Neder lands woord bestaat. Maar toch verdient de vrouw of de man een pluim die ons vele jaren geleden heeft verlost van de plompe benaming ondergoed door er liet woord „foun dations" voor te lanceren. Dat begrip is zo ingebur gerd, dat tegenwoordig zelfs in de kleinste ge huchten de vrouwen we ten wat ermee wordt be doeld. Het zijn de corri gerende beha's, step-ins panty's, gaines, slipjes en corselets. De Franse be naming dessousis eigenlijk m.i. nog iets charmanter en zwieriger, maar zij heeft nooit op gang gemaakt in ons land. De grote vlucht in de foundation-fabricage is als verschijnsel trouwens pas enkele decennia oud. Onze grootmoeders droe gen wèl beha's en corset- ten, maar die hadden voornamelijk tot functie „alles goed op te bergen". Ondersteuning en vooral vormgeving waren toen nog ver te zoeken. We mogen ons met recht ge lukkig prijzen dat wij in de eeuw zijn geboren waarin we met foundati ons kunnen corrigeren wat Moeder Natuur ons te weinig heeft gegeven, of op charmante wijze kun nen verbloemen wat die zelfde moeder nou net iets te veel gaf. Het ge heim van een goede foun dation is dat deze on merkbaar en onzichtbaar moet zijn. Een goede foundation moet bestaan uit soepel materiaal en de modellen moeten wel in de eerste plaats functio neel zijn, maar evenzeer vlot, charmant en roman tisch. Dit „schaap met vijf poten vindt u alleen als u een geheel op elkaar afgestemde serie founda tions koopt van een goed, bekend merk. Kijk niet op een paar gulden, want uw figuur is altijd méér waard! En koop alleen in een zaak waar u vakkundig geholpen kunt worden. Een soepel lycra-corselet met medail lonkanten cups, met of zonder rits middenvoor. (Foto: Wala-foundation) ste. We hoeven maar te denken aan de eters, de snoepers, de rokers en de drinkers, die het wél willen maar niet kunnen laten. Dezelfde moeilijke angel schuilt ook in onze wijze van opvoe ding. Moeten we de kinderen loslaten en vrij laten uitgroeien of moeten we de teugels strak houden om ze in het goede spoor te houden. Een lcind kan niet zonder leiding, zonder teugels. Doch we kunnen die begrippen soepel hanteren en zo juist de ruimte openla ten waarin het kind leert aanvoelen wat het doen of laten kan op eigen verantwoording. Strakke teugels doen het paardje vaak steigeren en op hol slaan als ze al te abrupt wegvallen. Juist waar de druk het sterkst ge voeld wordt zal het verzet het eerst uitbreken. Waar het kind voelt dat er vertrouwen in hem of haar wordt ge steld, dat er wordt gerekend op eigen verantwoordelijkheidsgevoel, daar zal wat zelfbeheersing eerder gedijen. Het gaat niet om het dresseren van een kind tot goede uiterlijke maniertjes maar om het besef mens tussen men sen te zijn, met rechten en verplich tingen naar beide zijden. Naast het recht van het. uitleven is de verplich ting van de zelfbeheersing onmisbaar en dit moet als een erezaak aange voeld worden. JETTY Het begrip uitlevenstaat tegenwoor dig nogal hoog aangeschreven, een re actie op de waardering die in een vroeger stadium aan „zelfbeheersing" werd gehecht. Ongetwijfeld ligt ook hier de beste weg in 't midden en het uitslaan van de balans brengt aan bei de zijden gevaren met zich mee. Ze ker is „uitleven" heel wat gemakke lijker gedaan, maar toe mogen toch de eis stellen dat dit uitleven niet ten kos te van anderen gaat. Dan komt het op ongepastheid en egoisme neer, dat re delijkerwijs niet te verdedigen is. Dat we, zolang we er niemand mee hinde ren of schade doen naar onze eigen aard wensen te leven is ons goed recht. Toch is oefening in enige zelfbeheer sing, zowel tegenover het eigen „ik" als tegenover anderen van onschatba re xvaarde en daarbij is het eerstge noemde nog niet eens het eenvoudig- Een Ideaal japonnetje van superlichte en kreukvrije crimplene. De ceintuur is van leer en het dessin van de jurk is bijzonder apart.

Soester Courant | 1969 | | pagina 11