Soest toen - Soest nu LEGERLOOS JAPAN WORDT WEER EEN MACHT St. Nicolaas op bezoek bij „De Roshoeve" Het oog gericht op onwillige betaling GEBREK AAN VISIE Telefoonnummer ziekenauto 5988 Eerste BDC-cross werd groot succes SINT GESCHRAPT Dinsdag 1 december 1969 48e jaargang no. 92 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Veertig autobusradiatoren gestolen Inbraak in Soesterberg Veel materiële schade bij botsing op Koningsweg Succes voor Soester imkers Eiermarkt Kinderen treden op voor ouders SOESTERfliOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdtf M-, Japan had als geen andere natie ge noeg van oorlog en legers na de ne derlaag in 1945. Een begrijpelijke reac tie voor een land dat de eer genoot van de kernbomprimeur en in één klap zijn hele imperium kwijtraakte. Maar dat is bijna 25 jaar geleden en de stemming is nu lang niet meer zo als toen de niewe grondwet werd inge voerd die van de keizer een niet lan ger goddelijke, maar doodgewone heer ser maakte en die eveneens een artikel bevatte waarin werd vastgesteld dat het land geen leger, marine of lucht macht zou bezitten als logische konse- kwentie van het besluit nooit meer geschillen met andere landen door de wapens te laten beslissen. Dit land zonder krijgsmacht heeft ove rigens inmiddels 250.00C man onder de wapenen. Een schaduw van de vroe gere keizerlijke armee, maar bepaald geen klein legertje, dat dan echter de naam "zelfverdedigingseenheden" draagt. Na een kwart eeuw waarin het ont breken van een groot defensiebudget heeft meegeholpen aan een geweldige economische groei die het land op de derde plaats bracht na de VS. en Zwe den) wat betreft bruto nationaal pro- dukt per hoofd van de bevolking, be ziet men de zaken anders. Er is in de eerste plaats een emotio nele redenering dat een land dat is uitgegroeid tot een der grote indus triële machten toch ook militair zich geen zwak image kan permitteren wil het in de wereldpolitiek een passende rol spelen, zeker niet in Azië waar prestige steeds een grote rol speelt bij onderlinge betrekkingen. Maar aan de andere kant is er ook angst. Aan de overkant van de zee zien de Japanners China zich meer en meer ontwikkelen tot een militaire macht van formaat. En dan is er Noord-Korea, dat volgens huidige nor men gemakkelijk tegen de Japanse "zelfverdedigingseenheden" is opgewas sen. Plus de sowjet-unie, waarmee men overigens ook nog enige territo riale geschillen heeft die waarschijn lijk nimmer opgelost raken, omdat in Tokio zoveel transistoradio's worden gebouwd. Bovendien is in de Oostaziatische we reld waartoe Japan behoort nogal wat wapengeweld al dan niet verkapt: in Viëtnam, de Philipijnen, Thailand en zelfs India. Bij de sloperij van D. De Ridder aan de Soesterbergsestraat zijn de afge lopen week veertig autobusradiatoren gestolen. Het zijn apparaten van 60 bij 90 cm, die je niet even onder je arm meeneemt. De gestolen radiatoren ver tegenwoordigen een waarde van onge veer ƒ4500, Bij een inbraak bij de familie J. E. M. aan de Amersfoortsestraat in Soester berg zijn tijdens het weekeinde voor 1500,juwelen en een gaspistool ge stolen. Het hele huis werd grondig doorzocht. Verschillende kasten bleken overhoop te zijn gehaald. Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. Op de hoek van de Dorresteinweg en de koningsweg is zaterdag bij een bot sing tussen twee auto's aanzienlijke materiële schade ontstaan. De 48-jari- ge H. de Z., die met zijn auto over de Dorresteinweg reed, verleende op de kruising geen voorrang aan de militair D. R. W. van de luchtmachtbasis Soes terberg. Bij de botsing, die volgde, werden beide voertuigen zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich echter niet voor. St. Nicolaas reed zaterdagmiddag te paard door Soest met een gevolg van vijftien ruiters en amazones en zwarte piet, die een rijtoer door Soest, Soest- dijk »n het Soester Veen maakten, op weg naar manege De Boshoeve, waar een grote schare kinderen van leerlin gen van De Boshoeve wachtende was op de komst van St. Nicolaas. Om 16 uur werd vanaf de Kerkstraat vertrokken en om even over vijf uur naderde de stoet De Boshoeve. St. Nicolaas kreeg een zetel in de verwarmde kantine, terwijl even later zwarte piet door een raam naar bin nen kwam. Vrolijke muziek met voor al St. Nicolaasliederen luisterde het geheel op. Voor alle zestig kinderen had de Sint een cadeautje en sommigen kregen een standje. Over het geheel had de Sint geen klachten over de kinderen van de ruiters. Het was voor de kin deren een bijzonder gezellige middag, 's Avonds waren Sint en zwarte piet, die de Spaanse taal machtig was, weer present op de gezellige avond van de leerlingen met amazones met dames. Er werden presentjes uitgewisseld met rijmpjes, zodat soms rake dingen naar voren kwamen. Voor de heer en me vrouw Laseur van De Boshoeve een bijzonder geslaagde dag. De werkende gemeenschap in alle landen heeft na jarenlange training leren le ven met de voortdurende ontwaarding van de munt. Loonsverhogingen zorgen van tijd tot tijd dat men toch wel weer een deel van de gestegen welvaart deelachtig wordt, ook al is dat dan in getallen die deze meer laten schijnen dan de guldens aan de toonbank van de winkelier werkelijk waard zijn. Maar wie geen verweer hebben zijn de trekkers van pensioenen die voorname lijk nog gebaseerd zijn op de overtui ging dat een gulden altijd een gulden is. Slechts weinige pensioenfondsen werken op zodanige grondslag dat de waardevermindering van de gulden ge compenseerd wordt door een hogere nominale uitkering. Om deze sociale ongerechtigheid wat bij te werken in indertijd de a.o.w. in gesteld. Aanvankelijk als een betrek kelijk kleine aanvulling op de pen sioenen, maar geleidelijk aan als de feitelijke ruggegraat voor de financiën der gepensioneerden. Aan deze regeling wordt nog voort durend gesleuteld, zoals nu in de Stichting van de Arbeid weer een paar verhogingen akkoord bevonden zijn, alsmede invoering van een vakantie bijslag. Maar dit alles raakt nog niet helemaal de kern van de zaak. Om een einde te maken aan de on gerustheid over de financiën van na de pensionering zou een regeling getrof fen moeten worden van aanzienlijk grotere omvang dan nu bestaat. In de Stichting van de Arbeid bestaat daar over wel overeenstemming, maar het doel kennen is nog heel anders dan het beschikbaar stellen van de middelen. En dat wordt een pijnlijke kwestie. Om door een nieuwe ouderdomswet of hoe men het noemen wil een si tuatie te scheppen waarbij ieder na zijn pensionering zonder al te grote geldzorgen verder kan, zijn jaar voor jaar miljarden nodigeen stijgende som die door de veroudering van de bevolking door steeds minder werken de vaderlanders moet worden opge bracht. Reeds nu echter is de omvang van de premies die men voor allerlei sociale voorzieningen moet betalen niet gering en die post zal nog hoger worden bij elke loonbetaling. Waarbij de moeilijk heid is dat men dan betaald zonder er een onmiddellijk voordeel aan verbon den te zien. Het denken aan de oude dag is nu eenmaal geen geliefkoosde bezigheid voor ieder die jong is of zich nog jong genoeg voelt. De grootste moeilijkheid om de groot ste voorzieningen in het leven te roe pen die de Stichting van de Arbeid nu in studie heeft, is de psychologisch# factor: hoe overtuigt men de betalend# loontrekker dat het nodig is zulke gro te bedragen van zijn inkomsten in t# houden? Dat is al moeilijk nu het om 0,4 pro cent premieverhoging gaat. Dat wordt nog moeilijk moeilijker als het zal gaan om enige procenten. KANTMAN Eindelijk is er een nieuwe regerings nota over het beleid voor midden- en kleinbedrijf verschenen. Gezien de si tuatie in deze hoek van het economisch leven zou men mogen verwachten dat te geraken. Niets is minder waar. De lopen van voorstellen om uit de impasse het nieuwe werkprogramma zou over- nota wemelt van twijfel en van ge dachten die nog eerst om nader advies vragen. Daarmee heeft de regering de kans gemist op het geven van flinke ruggesteun aan velen die in zorgen zitten. Op het punt van de sanering is de nota positief. Zij brengt een ombuiging van beleid, waarbij ieder, die jonger is dan 65 jaar en minder dan 13.000.in zijn bedrijf verdient, gedurende twee jaar een uitkering kan krijgen gelijk aan 75 procent van het laatste inkomen uit het bedrijf wanneer men dat beëin digt. Tot heden konden middenstanders van 59 jaar en ouder een uitkering in eens of een jaarlijks bedrag ontvangen als zij stopten met hun in wezen onren dabel bedrijf Maar juist op dit punt heeft de organiserende middenstand be zwaren. De staatssecretaris had eerst overleg moeten plegen alvorens met andere maatregelen te konen. Daar hebben de georganiseerde klein-ondernemers groot gelijk in. Daar houdt hun gelijk ook op, want zij weten ook dat de oude regeling niet voldoet en zij hadden zelf reeds lang met nieuwe voorstellen kun nen komen. Nu hebben zij zich het ini tiatief uit handen laten nemen. Want een ombuiging van beleid in de richting van herstructurering is zeer gewenst. Men kan niet voortgaan het uitsterven van ondernemerschap-zonder-slaagvaar digheid met staatspensioen te begelei den. Het geld kan ook beter besteed worden aan klimaatsverbetering voor de flinke zelfstandigen. Zo is er opnieuw getuigenis van zwak heid in de kringen van kleine onderne mers. Zij produceren geen nota met een duidelijke toekomstvisie en zij hebben een bewindsman die over hen heenkijkt. Is het een wonder dat de toekomst er somber uitziet voor het kleinbedrijf Er is duidelijk gebrek aan visie. Dit wordt niet anders door het voorlopig laten voortbestaan van de oude sane ringsregeling, zoals nu geschiedt op aan drang van de fracties der regeringspar tijen. Dat zijn ook markten en het hebben van goede relaties met de regeringen zou ook wel eens kunnen inhouden dat men steun aanbiedt, die men dan ook moet kunnen geven. Bovendien hebben de Japanners president Nixon goed verstaan toen hij zei dat de Azi atische veiligheid in de eerste plaats een zaak van de Aziaten zelf was. Tot dusver schuilden ze wel onder de Amerikaanse paraplu, maar het ziet er naar uit, dat die opgevouwen wordt en dan wordt het akelig als alleen China als macht van betekenis in de ze streek van de wereld overblijft. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de V.S. eindelijk ook Okinawa aan Japan teruggeven, wat dan in houdt, dat ze de grote kernbommen- werpers daar ontruimen: wat wel de nationalistische gevoelens bevredigt maar niet het gevoel van veiligheid vergroten zal. Ook daarvoor lijkt de enige oplossing dat Japan zijn militai re traditie na een pauze weer hervat van oost-Azië gaat spelen. Met 250.000 man is al een begin gemaakt, en de bijpassende rol van sterke man Op de provinciale honing-keuring jl. zaterdag gehouden te Bunnik. waaraan deelgenomen werd door twee imkers, leden van de Vereniging tot bevorde ring der Bijenteeld in Nederland, afd. Soest en omstreken, ontving de heer G. Veldhuizen, sr. een eervolle ver melding, met zijn inzending blokho- ning. Daarmede opende hij als eerste groep 8: Experimentele vormgeving. De heer A. Dijkstra, rustig op zijn fiets naar Bunnik gegaan, zag zijn moeite beloond met een tweede prijs door inzending van drie potten zee-as- ter-honing. Gezien de zeer grote deel name uit de provincie en daar buiten een prachtig resultaat. Op de Amersfoortse Eiermarkt werden aangevoerd 65.000 eieren in prijzen van 13,- tot 14,50 per 100 stuks. Midden- prijs 13,75. Prijs per kg 2.18. De eerste cros, die de nog jonge atle tiekvereniging BDC zondag heeft ge organiseerd, is een groot succes ge worden. Ongeveer duizend mensen na men de moeite om naar de Pijnenbur ger bossen nabij het Hees-terrein te komen om daar een kleine duizend echte en gelegenheidsatleten aan het werk te zien tijdens de eerste van vier districsveldlopen en een prestatieloop voor ieder, die daaraan wilde meedoen. Dat bleken er uiteindelijk bijna zes honderd te zijn, gadegeslagen door on dermeer de burgemeester. De paar kilometer, die de deelnemers aan de prestatieloop moesten afleggen, Piet Majoor eindigde op een eervolle 24ste plaats, zich daarmede als een der Soester atleten klasserend. bleken voor niemand een te zware op gave. Alle deelnemers hebben de af stand volbracht en daarna een herin neringsvaantje gekregen. De oudste deelnemer bleek reeds kort na de eeuwwisseling te zijn geboren. Boven dien ging van de prestatieloop en de daarop volgende cros zoveel propa ganda voor de atletiek uit, dat de KNAU, die de organisatoren al duide lijk blijk hadden gegeven van hun te vredenheid over de organisatie van de wedstrijden, het BDC bestuur verzoch ten, om binnenkort ook nog een cros voor de junioren te houden. Boven dien hield men aan dit ietwat kille, maar niettemin zeer geslaagde atletiek- festijn verschillende nieuwe leden over, met name in de jongere leeftijdsgroe pen, waar men het overigens van zal moeten hebben. Burgemeester mr. 3. P. Baron Ben- tinc gaf het startschot voor de eerste cross. Ruim tweehonderd deelnemers waren bij de heren en veteranen (waar onder good old Jan van Ginkel uit Baarn) van de partij. De zes kilometer werd door Herman de Jong van Phoe- nix uit Utrecht het snelst afgelegd, maar in het sterk bezette veld kwam Soest toch ook goed voor de dag. Drie plaatsgenoten, te weten Jan de Haard, Kees van 't Klooster en Piet Majoor eindigden bij de eerste 25, het- het geen een zeer goed prestatie is voor deze vrijwel nooit op dit num mer uitkomende atleten. Ook bij de jongens a, die drie kilo meter moesten afleggen, zorgden de Soester deelnemers voor goede presta ties. T. Getjes van FIT uit Zeist won deze choss, maar R. van Duuren en A. Hofslot van BDC uit Soest deden het met een zesde en zevende plaats bo ven verwachting goed. Bij de dames ging na een spannende race de GAC-atlete H. Kineging uit Hilversum als eerste door de finish. Bij de meisjes b werd haar clubgenote M. de Graaf, eveneens uit Hilversum eerste. M. Koppeneel uit Soest legde beslag op de zestiende plaats, wat ge zien de sterkte van het veld een zeer goede prestatie was van deze BDC- atlete. Zaterdagavond is de in de sporthal ge houden filmavond min of meer op fiasco uitgelopen. De film van de Olym pische Spelen te Rome, die daar in de enorme ruimte werd vertoond, werd slechts door veertig mensen bijgewoond. Aan dc prestaticloop werd deelgenomen door jong en oud, en na het startsein vlogen de honderden enthousiastelingen naar voren om op een van de voorste plaatsen te eindigen. Niettemin stelde het bestuur van BDC zich op het standpunt, dat iedere be langstellende al meegenomen was. In de pauze van deze filmavond is nog een film vertoond over atletiek- conditietraining. Vrijdagavond 28 november jl. vond er in de hal van de openbare lagere Mar- grietschool in Soest-Zuid een bijeen komst plaats, waarbij de leerlingen van de hoogste klassen een kinderrevue opvoerden. Het programma bestond uit een vijftiental nummers. Bij de muziek viel vooral op het viool spel van Michèle van Baaren, die be geleid werd door haar moeder. Maar ook de fluitduo's, gevormd door meisjes uit de vierde en vijfde klas- en het piano duo uit de zesde vielen bijzonder in de smaak. De vierde klas b bracht een pantomine, terwijl klas 4a succes had met de samenspraak. Maria van der Maas droeg een zelf gemaakt ge dicht voor, maar de hoofdschotel werd gevormd door de toneelstukjes, waar aan door alle kinderen uit de zesde klas en een aantal uit de vijfde werd meegedaan. Hierbij vielen vooral op door hun goede spel: Anneke Bruvne- stein in „Toen tante kwam", Coen Pepplinkhuizen in ,.Hugo de Groot weer ontsnapt" en Marjan Bleeksma in ,,Hoe Bongo de koning beter maak te". Een speciale pluim verdienen Josje Berkhof met haar hoofdrol in „Lies- beth, kom je eten?", Irma Dekking met haar grappige gedurfde spel in „Mijnheer Kalmenrust en zijn familie" en Peter Stenz als scheepsjongen in „De slimme scheepsjongen en de zee rovers", waarin ook de „zeerovers" goed spel te zien gaven. De zesde klas „pianisten" Caroline Pluvier en Mar- lène de Jager lieten zien ook te kun nen toneelspelen in: „Onnozel is han dig". Na het slotnummer, het grieze lige schaduwspel „De operatie", ver klaarde het hoofd der school, de heer Tigchelaar, dat hij trots was op zijn leerlingen, die de ouders van c!e Mar- grietschool zo'n prezierige avond had den bezorgd. Sint Nicolaas is van de officiële heiligenkalender geschrapt. (Krantenbericht) Wat leven wij toch in een tijd! Hoe kan men ons dit lappen om zo maar, doodgewoon, de Sint van 't lijstje weg te schrappen? Stond hij dan niet als redden bij die tobbe met drie kleintjes? En is dat nu opeens niet waar? Wat zijn dat nou voor geintjes? Wat wordt er zo van Piet? Voor hem was nimmer ondeugd veilig; hij was, gezien in 't licht van Sint, haast zélf een beetje heilig. En dan Sints paard, dat witte paard, zo thuis op al die daken, wil men die brave rossinant dan óók maar af gaan maken? Dat kan toch niet! Dat kan toch niet!!! Dat doet toch ieder kind zeer! Want Myra's bisschop was reeds lang in strikte zin geen „Sint" meer; hij was zo oecumenisch als een mens zich maar kan denken, omdat hij, zonder onderscheid, een elk zijn deel kwam schenken, omdat hij nooit tevoren vroeg bij wat voor kerk je hoorde, want alle zondaars kregen prompt dezelfde strenge woorden en elk, die goed had opgepast, stond bij hem in de gratie; Sint hoorde bij geen kerk of kluis, de Sint was van de Natie! Misschien heeft hij niet eens geleefd (gaat men ons thans vertellen). Dat mag dan zijn, we kunnen het niet buiten hem meer stellen. Eén dag in 't jaar lééft Sinterklaas, goed zichbaar, voor ons allen. De feiten toch! De schoen! Het hooi! Daar valt niet mee te mallen! Zintuigelijk waarneembaar is hij Sint voor ons gebleven. En moge hij. nog jaren lang, goedheilig verder leven! i

Soester Courant | 1969 | | pagina 1