De huisvrouw bakt ze weer bruin s in de keuken Bak zelf uw koekevrijer' Oude waarheden over speculaaspoppen Boter is gezonder i dan u denkt i KUNSTVEZELS VEROVERDEN EEN EIGEN PLAATS 5 CADEAUS 195 98 98 90 98 125 88 aaimachine, HALEN ZONDER BETALEN reek met die sleur, geeft ;ns iets anders; ;n een chef VOORUIT ver ritsen apen? Hoeft u na het ïtrekken uw haren ttekammen.De irgemakkeli jkste trui op de aardbol is te stlandwol 28,75 rERBERGSSSTRAAT 61 - SOEST ["MATTEN - tuinbek- - gaas en draad - - stokken enz. «iTOKO VAN DRIE, ierdamseweg 139, rsfoort, telefoon 01-17031. inker en Bemina), een paspop - naaidoos >n of mandjes, rokspuit, haar of een leuk hand- srkje, b.v. schellekoord, n kussen, wandkleed )k altijd op prijs ge- of ketting, fantasie :ho, dameszakdoekjes, ikverpakking, of wat ap stof of cadeaubon, v eigen WISO zaak, achter het fornuis te gaan staan. Eén voorwaarde is, dat u er plezier in hebt, anders komt er niets van terecht en kost het u alleen maar (weggegooid) geld. Veel succes in de komende dagen en weken. o U weet het natuurlijk niet, maar als u de kop van een speculaas- of taai taai-pop afbijt en smakelijk afpeuzelt gedraagt u zich ongeveer als een kan nibaal. Want wat wij alleen nog maar zien als een lekkernij, was voor onze verre voorouders een offerande. De betekenis van de oude gebruiken ligt vaak veel dieper dan wordt aan genomen. Wat wij er thans nog van zien zijn niet meer dan herinneringen aan lang vervlogen tijden. Zo waren ook eens de Sinterklaasgebruiken voor namelijk dingen, die door het gehele volk werden beleefd, feestelijke ge woontes van de volwassenen, waarvan het kinderfeest slechts een klein onder deel vormde. Zo is het een bekende op vatting uit de oudheid dat de afbeelding van een persoon in de plaats kan tre den van de persoon zelf. Men beschouw de de mens als een afbeelding van de Godheid en aan dat beeld kende men dezelfde kracht en macht toe als aan de Godheid zelf. Dit leidde tenslotte tot de symbolie- ke plaatsvervangende offers, waarbij bijvoorbeeld dieren van koek de plaats innamen van echte dieren, en als .koe ken" aan de Godheid werden geofferd. Zowel in India als in Griekenland ken nen wij dit gebruik in het verleden. Het dier van koek werd geofferd door het op te eten. Onze speculaas- en taai-taai-poppen behoren oorspronkelijk ook nog tot de ze koekoffers. Vroeger werden de af beeldingen van man en vrouw als koek- figuren gegeten omdat men aannam, dat daardoor aan de gestorven familie leden de wedergeboorte in de gezamen lijke verwanten, de familie werd moge lijk gemaakt. De levenskracht der in koek gesymboliseerde man en vrouw keerde zo terug in de familiekring. Vandaar dan ook dat men vroeger vooral in Friesland niet sprak van het „opeten" van de taai of speculaas, maar van ,,het slachten". De verhalen uit de oudheid zijn ver bleekt; velen hebben er nooit van ge hoord. Maar het eten van taai-taai en speculaas op het feest van de Goed heiligman heeft men in ere gehouden. Denk er eens aan als u dit jaar gretig de kop van een speculaaskop afbijt. Hij zal er u trouwens niet minder lek ker om smaken. „We zouden best onze prijzen kunnen verlagen als er niet zoveel werd gestolen", aldus ver klaarde onlangs de be heerder van een middel groot levensmiddelenbe- drijf in de Bondsrepu bliek. En bij navraag in een soortgelijk bedrijf in ons land bleek al gauw, dat de Nederlandse vrouw geen haartje be ter is. Ja, het is triest, maar diefstallen in le- vensmiddelenbedrijven worden voor het grootste deel door vrouwen be dreven. Alweer in de Bondsre publiek schat men de schade als gevolg van die oneerlijkheid op vele honderden miljoenen gul dens. Optimisten noem den een bedrag van 250 miljoen gulden, maar pessimisten meenden dat de op die wijze toege brachte schade aan de middenstand en t groot bedrijf tegen de één mil jard loopt. De helft van alle winkeldiefstallen wordt gepleegd in le- vènsmiddelenbedrijven. In 1968 zijn in de Bonds republiek 80.000 winkel- dieveggen (en -dieven) voor de rechter gebracht, maar dat is slechts een klein deel van de daders. Want het grootste deel van hen wordt niet ver volgd of loopt niet tegen de lamp omdat de mees ten ontsnappen aan het waakzame oog van per soneel en winkeldetecti ves. Bij het verhoren van be trapte winkeldieveggen bleek, dat vélen de dief stal beschouwen als een soort sport waarmee ze hun handigheid willen bewijzen. De winkeliers zijn rijk genoeg, luidt hun leuze. Als er een ziekelijke diefachtigheid, de zogenaamde klepto- manie in het spél is. wordt de zaak natuurlijk triester. Zelden is echter werkelijke armoede of geldgebrek de oorzaak van de oneerlijkheid. Halen zonder betalen" is helaas ook in onze tijd van welstand nog een ge zegde dat opgang doet. We leven nog steeds in de tijd van de slanke lijn, of beter ge- zegd, in het tijdperk waarop de meeste vrouwen graag slank willen zijn of worden. Niet alléén omdat we anders uit ons „maatje-40" groeien eten we een paar aardappels en een bo- terham minder; we weten ook zo langzamerhand wel dat slan- ke mensen langer leven dan dikkerds en dat veel eten - te veel een sollicitatie is voor het krijgen van hart- of vaat- ziekte, vooral als men de eerste jeugd achter de rug heeft. Toch zijn er nog vele vrouwen die alleen maar vet en vette spijzen als de boosdoeners van het hart en de bloedvaten zien. Ze drinken zonder enige wroeging „suiker met koffie" en „suiker met thee", en eten er m als het kan een gebakje, wat bonbons of minstens een paar koekjes bij. Want koffie zonder wat erbij vinden ze het ongezelligst wat ze zich maar kunnen bedenken. Wat ook vaak wordt vergeten is, dat vet niet alleen dik maakt, maar ook het cholesterol-gehalte in het bloed kan J verhogen, met alle nare gevolgen van dien. Maar ik wilde een woordje over „boter" zeggen en daar komt het dan. J Op vele bijeenkomsten van vrouwen duikt de vraag op welke boter of margarine beter is voor de gezondheid. En dan spuit ieder zijn wijs- heid en worden er meestal merken genoemd. Eenstemmig is men het er echter over eens, dat het gebruik van boter valt te ontraden. Dit nu J is op z'n zachtst gezegd overdreven, want voedseldeskundigen hebben vastgesteld, dat men gerust boter op de boterham kan gebruiken, als er in het middagpotje maar plantaardige vetten worden verwerkt. U kunt dus best wat roomboter op uw beschuitje of uw boterhammetje smeren, als u er uw verstand maar bij gebruikt. Want „duimen dik" boter is natuurlijk weer het andere uiterste en bovendien sterk af te raden. Een matig gebruik ervan maken zal echter geen enkel gezor.d mens schade doen. De Nederlandse huisvrouwen staan ervoor bekend dat ze graag bak ken en braden. Dat is een goede eigenschap, want het is een teken dat ze er iets voor over hebben wat lekkers op tafel te zetten. Mis schien speelt het feit ,,dat de liefde van de man door de maag gaat" ook wel een rol bij de keuken-activiteiten, want bakken en braden kost veel tijd en welke huisvrouw heeft tijd over met haar „tachtig- urige werkweek"? Om echt plezier aan dat gezwoeg in de keuken te hebben moet de vrouw natuurlijk wél „dankbare gasten" in huis heb ben. Dat wil zeggen, dat de huisgenoten niet met ongeïnteresseerde gezichten het eten naar binnen moeten schrokken. Vader moet ge regeld het kan zelfs geen kwaad als dit elke dag gebeurt waar derend zeggen, dat er weer zo smakelijk is gekookt, ledereen heeft op zijn tijd nu eenmaal een schouderklopje nodig en na wat waarde ring geoogst te hebben, zal moeder de volgende dag weer met dub bel plezier achter het fornuis gaan staan. Maar niet alleen in Nederland hou den vele vrouwen van kokkerellen. Zo begint in Duitsland al weken voor dat in ons land de paardevoetjes be ginnen te trappelen de grote trek naar het fornuis. Zo tegen eind november en zeker begin december ruikt het in vele Duitse fornuizen naar specerijen en kruidkoek, naar gebraden appels, naar vanille en karwij. Er wordt ge klopt, geroerd, gemengd, gewogen, meel gezeefd en noten geblancheerd. De jaarlijkse bakweken zijn aangebro ken. Voor hen, die van grootmoeder of moeder de kunst van het bakken niet hebben geleerd, zijn er in vele Duitse steden en dorpen speciale bakcursus- sen. Met autobussen vol trekken leden van verenigingen van plattelandsvrou wen en anderen naar proefkeukens van bedrijven, die steeds mooiere en mo dernere fornuizen en keukengerei in de handel brengen. Ook gaan oude re cepten van hand tot hand. SPECIALE GEBRUIKEN Iedere streek van Duitsland heeft *Ün eigen gebruiken. In Zuid-Duitsland komen in de Adventstijd de „kwetsen- mannetjes" weer te voorschijn. Het lijfje van deze smakelijke wezentjes bestaat uit pruimedanten en vijgen, de kop uit een beschilderde walnoot, de voetjes uit apenootjes, Gekleed in rokjes broekjes of capes van lint of crepepapier, het notenhoofd getooid met een mutsje van wol of veertjes, zijn deze kwetsenmannetjes en -vrouw tjes een vast artikel op de kerstmark ten die lang vóór 25 december begin nen. Uit Oostenrijk werd het gebruik over genomen om uit eiwitten en gebrande nootjes „suikerkusjes" te bakken. Ook vanillekransjes en brosse koekjes uit een mengsel van noten en suiker ko men uit dit om zijn smakelijke bakke- rijprodukten bekende land. De kroon spant echter de „Apfelstrudel'. waar van het bladdeeg zo flinterdun moet worden getrokken, dat men er een „krant doorheen kan lezen". Het deeg wordt dan gevuld met appels en rozij nen, soms met kwark of een mengsel van noten, en het gebakken eindpro- dukt smaakt verrukkelijk. DE KERSTSTOL De vluchtelingen uit Saksen brachten hun beroemde bakprodukt, de kerststol naar Duitsland. Bij bakkers en banket bakkers, bij kruideniers en op de le vensmiddelenafdeling van warenhui zen kan men die met een dikke laag poedersuiker bestrooide stollen kopen. Echt goed is dit baksel echter pas, als men de moeite neemt het zelf te maken. Daarvoor moet men al weken van te voren het zware deeg uit de vele ingrediënten mengen, wat ook voor speculaas en taai-taai het geval ls. Ook dat gebak wordt in Duitsland nog veel thuis gemaakt. In het Odenwoud bleef het gebruik bewaard om zelf in beukehouten bak vormen vier figuren te bakken: de rui ter, de pop, het botervrouwtje en het hart. De ruiter is de verpersoonlijking van de boze ridder, die in de weken vóór Kerstmis tijdens de najaarsstor men door de lucht jaagt. De andere figuren hebben een menselijker en mil dere betekenis. RECEPT VOOR VEELVRATEN Een typisch recept uit deze streek, dat ook nu daar nog wordt klaarge maakt luidt: Neem 28 kilo honingdeeg, 15 kilo stroopdeeg, 5 kilo suikerdeeg, potas, specerijen en een beetje gist, Het eindprodukt is mierzoet, maar kin deren zyn er dol op. Je moet er wel een groot gezin voor hebben! U ziet het wel, u hoeft er zich niet voor te schamen als u de laatste we ken van het jaar wat veel tijd in de keuken doorbrengt. In heel Nederland en ook in het buitenland doen vele van uw seksegenoten het ook, al leven we dan naar men zegt in een onroman tische harde tijd. En trouwens, al zou den anderen het niet doen, dan nog xou dit voor u geen bezwaar zijn wel We hebben tegenwoordig allemaal wel een beetje verstand van het materiaal waarvan onze kleren worden gemaakt. We kennen de voor- en nadelen van natuurlijke vezels en kunststoffen. We weten dat wol ondanks alle nieuwe ve zelstoffen nog steeds een belangrijke plaats blijft Innemen bij de fabricage van kleren: de natuurlijke eigenschappen (kroezing en veerkracht) maken dat wol warm Is in de winter en koel In de zomer. Verder kan wol vocht In dampvorm opnemen tot ongeveer een derde van haar gewicht, zonder klam aan te voelen, terwijl het bovendien waterdruppels van buitenaf afstoot. Ka toen Is óók In de moderne tijd een grote rol blijven spelen. Katoen heeft een groot absorberend èn ventilerend vermogen het Is koel en luchtig en Is goed wasbaar. Toch hebben de nieuwe textielvezels. de synthetische vezelstoffen zo'n grote plaats veroverd, dat ze nog maar nauwelijks zijn weg te denken bij de stoffen- en kledingfabricage. De voordelen ervan zijn bekend: kleur echtheid, onkreukbaarheid, vullafstotend, IJzersterk, gemakkelijk te wassen en sneldrogend. Hebt u al gehoord van „enkasheer", een nieuw garen voor da meskousen en panty-nylons? Het is zowel stretch èn doorzichtig, twee eigen schappen welke tot nu toe in de kousenfabricage niet te verwezenlijken wa ren. Een draagproef onder een groot aantal Nederlandse vrouwen heeft uit gewezen, dat de beoordeling van de nieuwe kous en panty zeer gunstig is. Zo zullen er telkens weer nieuwe mogelijkheden op het gebied van de fabrica ge van kleding worden ontdekt. En al is elke verandering geen verbetering, in negen van de tien gevallen „spint de vrouw er toch wel garen bij". De ouderen onder ons kennen het be grip „koekevrijer" nog wel. Als de ver liefde jongeman vroeger zijn meisje met Sint Nicolaas een pakje liet bezor gen, was daar haast altijd wel een spe culaaspop bij, de zogenaamde „koeke vrijer". De jongen wilde daarmee dui delijk maken, dat hij van haar hield, want de „vrijer" had een symbolische betekenis: hij bood haar de man van koek alvast aan als zijn „tijdelijke plaats vervanger". Misschien mocht hij van de ouders van het meisje nog niet bij haar thuiskomen (ja, vroeger hadden de ouders óók een stem in 't kapittel) misschien had het meisje tot dat moment zijn liefde nog niet beant woord, of misschien ook was de jon gen alleen maar een .stille vereerder". Maar hoe dan ook, hij zorgde er wel voor, dat het meisje op de een of an dere manier te weten kwam wie haar met een koekevrijer had bedeeld. Ge steld nu eens dat u graag kokkerelt in de keuken en dat u liever zelf bakt dan naar de winkel gaat. Voor u geef ik hier een recept, opdat u zelf uw koekevrijer kunt bakken. U hebt er natuurlijk een speculaasplank (of kleine speculaasprenten) voor nodig, plus de volgende ingrediënten. 50 g amandelen, 200 g (2% kopje) zelfrijzend bakmeel, 100 g (ruim 1 kopje) bruine basterdsuiker, zout, 8 g (1 eetlepel) speculaaskruiden, 75 g boter of margarine en 2 eetlepels melk. Broei de amandelen in heet water, pel ze en snipper ze. Het zelfrijzend bakmeel, de bruine suiker, het zout en de kruiden samen zeven. De boter of margarine in de bloem kleinsnijden. De melk toevoegen en van de massa een gelijkmatig deeg kneden. De spe- culaasplank(en) bestuiven met rijste bloem. Het deeg in de vorm (en) uit drukken. Het overtollige deeg met een scherp mes afsnijden. De amandelstuk jes in het deeg drukken. Het deeg uit de plank kloppen en op een vetgemaakt bakblik leggen. Of: het deeg uitrollen tot een dikte van ongeveer een kwart centimeter en bestrooien met amandel snippers. De amandeltjes luchtig in 't deeg drukken. Met een uitsteekvorm pje (kleine) speculaasjes uit het deeg steken, of het deeg modelleren tot een grote speculaaspop. De kleine speculaas jes in een matig warme oven in plm. 10 tot 15 minuten gaar bakken. De bak tijd van de speculaaspop is 25 tot 30 minuten. U hebt wel gemerkt, wat moeite moet u er wel voor over hebben. Maar als uw baksel goed lukt, hebt u ook dubbel en dwars plezier van uw zelfgebakken koekevrijer. Rechts: Ook in de sector van de regenkleding is kunststof favoriet. Hier een plastic kapje met doorzichtige rand van dun plastic. Links: Extra modern maar weinig draagbaar is deze japon van de toe komst, vervaardigd van kunststof en afgezet met metalen plaatjes. Onder: Algemeen ingevoerd is de lak jas met lakmuts, een goede vorm van het gebruik van kunststof in de textielindustrie.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3