Soest toen - Soest nu DE OUDE PUZZEL VAN DE N.A.V.0 Dinsdag 9 december 1969 18e jaargang no. 81 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Durean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Brigadier P. Dorst vijf en twintig jaar in overheidsdienst Man levensgevaarlijk gewond in leegstaand huis gevonden Veel materiële schade bij ongeluk op rijksweg St. Nicolaas bij de Crescendo-jeugd Automobilist onder invloed met auto uit de koers Drie bekeuringen in een week Brandjes aan Smitsweg en Eikenborstweg Grote belangstelling in de sporthal Het gemeentelijk huishoudboekje St. Nicolaasfeest voor de oudjes Het oog gericht op mager resultaat Auto slipte en kantelde Sinterklaasfeest op de Margrietscliool SOESTER (ÏTOURANT Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De N.A.V.O. krijgt zijn voornaamste publiciteit als er weer eens ergens ru zie over is, wanneer landen er geheel of gedeeltelijk uitwandelen, warmeer andere hun bijdrage verminderen, wan neer de secretaris-generaal moet con stateren dat niet ieder zo hard mee werkt als hij beloofd had. Maar niet temin is het verdedigingsverbond er en is het het enige wat de landen ruim om de Atlantische Oceaan iets geeft in de vorm van een gezamenlijke ver dediging. Het voornaamste probleem binnen dit verbond is nog steeds, dat het in con ventionele strijdkrachten verre de min dere blijft van wat het Warschau-pact op de been kan brengen, de enige par tij die logischerwijs ooit de rol van te genstander zou kunnen vervullen. De konsekwentie daarvan is, dat om de N.A.V.O. geloofwaardig te houden, men bij het arsenaal ook de kernwapens in de beschouwingen moet betrekken, de strategische zowel als de tactische, die minder bestemd zijl* voor grootscheep se vernietigingen op afstand dan wel voor het kleinere werk op het slagveld. Wie? Er zijn hele filosofieën opgesteld over het gebruik van kernwapens als ant woord op een eventuele aanval met de gebruikelijke wapens. In de kern komt het er op neer dat men het kernarse naal pas aanspreekt als het helemaal loopt met de gewone middelen. Waarbij natuurlijk de moeilijkheid is dat iemand zal moeten bepalen wan neer het punt gekomen is dat men het op normale wijze niet meer bolwerkt. Dat aan de generaals over te laten lokt niemand aan, omdat die wel eens te snel zouden willen dat de kernra ketten erbij gehaald worden. Maar een politiek overleg er over is door de uit gebreide kring van leden ook niet zo eenvoudig. Daarbij komt dat het altijd nog gaat over Amerikaanse kernwa pens en daarover heeft uiteindelijk niet de N.A.V.O., maar Washington iets te zeggen. Een complex dat het niet zo erg geloofwaardig maakt dat de N.A.V.O. ooit kans zal zien soepel te beslissen op dit stuk. Op de laatste N.A.V.O.-conferentie is weliswaar afgesproken dat men het over dit probleem eens Is, zonder ech ter overtuigend duidelijk te maken hoe voortreffelijk het is opgelost. Eigen boontjes Intussen gaat een andere ontwikkeling wel door. De Canadezen hebben er zo langzamerhand genoeg van twintig jaar nadat het Derde Rijk werd verslagen, nog altijd troepen in Europa te hou den. Men redeneert daar dat intussen de Europese landen rijk genoeg zijn in geld en mankracht om hun eigen (blauwe) boontjes voor hun rekening te nemen. Zondag 7 december 1969 was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer P. Dorst, thans brigadier van politie te Soest, in overheidsdienst trad. Pieter Dorst werd op 7 december 1926 te Ridderkerk geboren, zodat hij zijn 25- jarig jubileum gelijk met zijn geboorte dag vierde. Hn begon als machine-bankwerker en in de jaren 1940/45 kwam hij bij de B.S. (Binnenlandse Strijdkrachten). Na 1945 werd hij O.V.W. (Oorlogsvrijwil liger). In 1946 nam hij dienst bij de Koninklijke Marechaussee en bereikte de rang van wachtmeester. Hij sollici teerde naar de betrekking van agent van politie te Soest en op 1 juli 1953 werd de heer Dorst in Soest benoemd. In 1955 werd Dorst bij de recherche geplaatst en op 1 april 1957 werd hij benoemd tot hoofdagent. Tien jaar la ter werd hij brigadier en werd hij in gedeeld bij de geüniformeerde dienst, kort daarna weer teruggeplaatst bij de recherche, waar hij momenteel nog is ingedeeld. Begrijpelijk had de jubilaris zondag 7 december vrij van dienst, 's Morgens begaven de hoofdinspecteui en inspec teur van politie, de heren H. G. Scholt- meijer en J. hoogma en vele collega's zich naar de woning van de jubilaris aan de Hobbemalaan 22. Hoofdinspecteur Scholtmeijer ken schetste de jubilaris als een ijverig en doelbewust politieman en stelde hem als voorbeeld aan de jongeren. Niet veel praten maar veel doen. De heer Dorst heeft als hobby fotograferen en namens het jubileumsfonds mocht de heer Scholtmeijer hem voor zijn lief hebberij iets aanbieden. De voorzitter van de S.P.S.V., de heer W. v. d. Brink, die wist dat Dorst niet veel aan sport deet, schonk hem een enveloppe met inhoud. De voorzitter van de Chr. Bond van Politieambtenaren, de heer A. Klok schonk eveneens een enveloppe met inhoud. De jubilaris dankte voor de hartelijke woorden en de geschenken. De Amerikanen redeneren zo niet. Nog niet, moet men waarschijnlijk zeggen. De aanwezigheid van Amerikaanse mi litairen in Europa heeft ook een poli tieke functie om aan te duiden dat de Ver. Staten een rol spelen in de de fensiepolitiek van Europa. Maar de noodzaak hiervan dringt voornamelijk door in Washington in tijden van span ning tussen de landen van het War schaupact en de N.A.V.O. Wat intussen al weer een tijd geleden is. En het is een illusie te menen dat de Amerikaanse aanwezigheid voor eeuwig is. Waarmee de N.A.V.O. dan weer te rug is bij haar oudste en voornaamste probleem hoe krijgen we de Europe anen zover, dat ze zich genoeg inspan nen om zichzelf te verdedigen zonder hulp van anderen In een in aanbouw zijnde woning aan de Eigendomweg is de 26-jarige B. uit Soest levensgevaarlijk gewond aange troffen. De man bleek onder invloed in het huis te zijn gekomen. Voor de politie is het nog niet duidelijk, of hier sprake is van een ongeval of een misdrijf. Het onderzoek wordt momen teel nog voortgezet. De man ligt met ernstig schedelletsel in een ziekenhuis te Utrecht. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Bij een verkeersongeval op de hoek van de Molenstraat en de Steenhoff- straat is vrijdagmiddag aanzienlijke schade ontstaan. De 63-jarige A. H. uit Soest kwam met zijn auto vanaf de Molenstraat de Steenhoffstraat op rijden zonder voorrang te verlenen aan de 21-jarige automobilist R. J. W. uit Soest. Bij de botsing, die volgde, raak ten beide voertuigen ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Twee honderd vijftig jeugdige leden beneden de twaalf jaar van de Gym nastiekvereniging Crescendo, waren zondagmiddag aanwezig in het ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat voor een St. Nicolaasmiddag. Toen het rumoer enigszins was geluwd, kon de voorzitter van Crecendo, de heer H. J. Teeuwen zich verstaanbaar maken door middel van een speaker. Hij verzocht de jeugd kalm te zijn en spontaan mee te werken aan deze mid dag. Deze vermaning sloeg in en muis stil zaten de twee honderd vijftig meis jes en jongens toen het doek openging en een poppenkastvoorstelling, verzorgd door Ton Cup, werd gepresenteerd. Na de poppenkast kwam Ton Cup ten tonele als goochelaar, waarbij hij sterke staaltjes van zijn kunnen liet zien. Ton Cup ontpopte zich ook als een buikspreker en sneltekenaar, zodat de jeugd ten volle heeft genoten. Tussen de bedrijven door werden speculaaspoppen uitgereikt, die hun weg wel vonden. Tegen half vijf hoorde men in de zaal trompetgeschal en trommelgeroffel en even later marcheerde de drumband van Crescendo met St. Nicolaas en zwarte piet de zaal binnen. De grijze Bisschop wilde, voor dat hij naar Spanje ging, eerst nog de kinderen van Cres cendo bezoeken. Er zijn bij Crescendo, evenals bij andere verenigingen, lieve maar ook ondeugende kinderen. De laatsten kregen een vermaning maar beloofden beter te zullen oppassen. De Sint was erg tevreden over het bestuur van Crescendo, dat veel voor de jeugd doet. Ieder bestuurslid ontvingt een geschenkje. Op de Birkstraat. werd zaterdagavond een op zijn kant liggend volkswagen- busje gevonden. Van een eventuele be stuurder was echter geen spoor te be kennen. De wagen bleek eigendom van S. van D. uit Baarn, die echter rustig bij de haard zat en zich van geen kwaad bewust was. Hij vermoedde met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid dat zijn zoon Jan met de wagen op stap was gegaan. Later werd deze inderdaad op de Lange Brinkweg in Soest aangetroffen. De jongen bleek naar drank te ruiken. Hij is meege nomen naar het bureau. De Hilversummer C. G. T. liep de afgelopen week binnen enkele dagen drie bekeuringen op. Tijdens een ver grijp in Baarn kreeg de man een be keuring en werd tevens zijn rijbewijs in beslag genomen. Zaterdag liep de man in Soest een bekeuring op omdat hij zonder rijbewijs reed en nog geen dag later werd hij opnieuw achter het autostuur aangetroffen, wat goed was voor een derde bekeuring. Toen is om verdere problemen voor de man te voorkomen zijn wagen in beslag genomen. Tijdens het weekeinde is op twee plaatsen in de gemeente brand uitge broken. Voor een brandje in de stort- koker van een flat aan de Smitsweg moest de brandweer uitrukken. De spuitgasten zagen hun taak ~og be moeilijkt door het feit, dat de ijzeren deur, die toegang geeft tot de stort- koker, was afgesloten. Het heeft enige tijd geduurd, alvorens men met de blus- singswerkzaamheden kon beginnen. Overigens was het niet voor de eerste maal, dat brand is uitgebroken in een stortkoker in het veen. Zaterdagavond ontstond een begin van de brand bij de familie Roetman aan de Eikenhorstweg. Daar bleek de vlam in de pan te zijn geslagen. Juist toen de brandweer zou uitrukken, kwam een telefoontje van de bewoners, dat men het vuur zelf al had weten te doven. Voor een bijna uitverkochte sporthal trad zondagmiddag de „Red Star"-formatie aan tegen ere-divisie prominent „Rotterdam-Zuid" om te proberen tot een eervol resultaat te komen. Voor een verslag verwijzen wjj naar de sportpagina. Morgen gaat de Soester gemeenteraad het gemeentelijk huishoudboekje, in de wandeling beter bekend als de begroting voor 1970 behandelen, een bezigheid, waarvoor men wel ettelijke uren nodig zal hebben. De begroting Is niet alleen een dorre opsomming van cijfers, het weerspiegelt tevens een zeker beleid, waarop men echter helaas weer niet al te veel kan vertrouwen, omdat in een begroting heel wat meer plannen en initiatieven worden aangekondigd, die in het betref fende jaar niet aan uitvoering toeko men, meestal door gebrek aan finan cieringsmiddelen. In tegenstelling tot het particuliere is het gemeentelijke huishoudboekjevoor een ieder (gratis) in te zien en zelfs te koop, al moet men er vanwege de kleine oplage wel enkele tientjes voor neertellen. Uiteindelijk zijn het tenslotte uw belastingscenten, waarmede de ge meente aan het werk moet. Belastings centen, die overigens wel via een om weg ('s rijks schatkist) bij de gemeen te terecht komen, want met de op brengst van de plaatselijke belasting is vrijwel niets aan te vangen. Om u enige indruk te geven: de in komsten aan rioolbelasting zijn geraamd op ƒ281.600,— terwijl aan rioolafvoer ongeveer ƒ100.800,— in het gemeentelij ke laadje zal vloeien. Het ophalen van huisvuil en de huur van de emmers levert de gemeente 230.000,op, waar mee men overigens deze dienst niet draaiende kan houden. Aan straatbe lasting zal volgend jaar ongeveer ƒ355.000,— binnenkomen, terwijl de ge meente van de begrafenisrechten ((ƒ2500,ook al niet veel rijker wordt. De grondbelasting levert ruim 170.000,- op, de personele belasting 375.000, Ook van de hondenbelasting 40.000, en vermakelijksheidsbelasting 25.000.-) kan een gemeente nauwelijks rijk wor den. Ofschoon heel wat mensen deze bedra gen niet dagelijks in hun zak zullen hebben, kan een gemeente er weinig mee aanvangen. De hoofdbron van ge- rneent.elijke inkomsten vormt het ge meentefonds, die de gemeente onder meer op grond van het aantal inwo ners bepaalde uitkeringen doet. Drie kwart van de gemeentelijke uitgaven worden uiteindelijk door het rijk ver goed. Ook van het eventueel royaal uitdelen van bekeuringen door de Soester politie wordt de gemeente finaciëel niets wij zer. Al deze gelden moeten uiteindelijk weer aan het rijk worden afgedragen. Het gemeentelijk politiekorps bestaat uit 49 man, die met elkaar 940.000.ver dienen. Het wagenpark, dat dit vrij kostbare apparaat gebruikt, kost de ge meente volgend jaar rond ƒ32.000, Daarvan wordt voor 23.000,=* voor benzine gebruikt. De telefoontjes, die de politie pleegt, kosten volgend jaar naar schatting 15.000,De bewaring van arrestanten is aanmerkelijk duurder ge worden. Voor dit jaar kon nog worden volstaan met een bedrag van 500. maar voor volgend jaar denkt men het dubbele nodig te hebben. Of daaruit ook een verdubbeling van het aantal arrestaties is af te lezen, laten we in het midden. Ook op eventuele relletjes is de politie volledig voorbereid. Er ligt dagelijks voor ƒ600,aan traan gasgranaten klaar voor gebruik. Mocht het ooit tot een radio-actieve besmet ting van het politiepersoneel komen, dan heeft men volgend jaar de beschik king over een meter, die de intensiteit van de besmetting kan meten (geiger teller). Het apparaat, dat dit jaar al aangeschaft zou worden, kost 1400. Voor ƒ500,worden de politionele wa pens in goede staat gehouden en voor 2500,wordt volgend jaar met die zelfde wapens aan munitie verschoten, uiteraard uitsluitend tijdens oefeningen. En tenslotte kunt u er zelf aan mee werken, dat de politie volgend jaar minder dan het geraamde bedrag van 15.000,aan bekeuringen kan afdra gen aan het rijk. Wat minder kostbaar is de brandweer. al krijgt de gemeente hiervoor heel wat minder terug. Van de totale kosten der openbare veiligheid eist de politie 16 van de gemeentelijke kosten voor zich op en de brandweer niet minder dan 41,4 °/o. De kosten van de brandweer worden in hoofdzaak bepaald door het onderhoud van brandblus- en redding middelen, waarvoor 58.000,=* is uitge trokken. Daarbij komt nog een bedrag van 24.000,aan beloning voor de beide brandweercommandanten (in Soest en Soesterberg). Het onderhoud van de brandweerkazernes en spuithuizen vergt 23.200,Een niet minder kostbaar aspect van de openbare veiligheid vormt de straatverlichting. Het zal de gemeen te volgend jaar ongeveer 240.000,— gaan kosten om langs de Soester wegen de verlichting te laten branden. St. Nicolaas is in het St. Jozefgebouw op bezoek geweest bij de „Boven 65ers" van de drie Soester parochies. Het be stuur van de Soestdijkse afdeling had deze middag georganiseerd. Verschillende bejaarden, die goed hun best gedaan hadden of minder goed op zich zelf gepast hadden, moesten voor Sint verschijnen. Ze gingen niet met lege handen weg. Sint liet voor iedereen een verrassing achter, die bij de bejaarden erg in de smaak xnel. Na de pauze zong een dameskoor van Soest-Zuid met veel enthousiasme be kende en minder bekende St. Nicolaas- liedjes. De begeleiding was in handen van een pianist, accordioniste en drum mer. Het duurde niet lang of de vele aanwezigen zongen liedjes van lang geleden. Te half vijf kwam aan het vrolijke feest een einde. o De topconferentie van de E.E.G. waai door Den Haag eens twee dagen cl aandacht van de wereld op zich geves tigd voelde, is in ieder geval niet dt grote flop geworden die sommigen vreesden. Waarschijnlijk uit blijdschap hierover hebben sommige rappe com mentatoren al terstond na het slot communiqué de resultaten als een suc ces toegejuicht. Terwijl toch in feite pas over ruim een half jaar eigenlijk iets kan blijken dan namelijk zouden de onderhandelingen met Engeland en andere gegadigden voor het E.E.G.-lid maatschap moeten beginnen. Dat staat weliswaar niet in het slot communiqué, maar blijkt uit de inter pretaties ervan die sindsdien zijn ge uit. Het is dus een wat losse belofte die niet zwart op wit staat en men moet maar afwachten of de Fransen zich er aan zullen houden. Tenslotte werd voorrang gegeven aan hun eis dat eerst de financiering van de landbouw definitief werd geregeld, een eis die overigens terecht is op 1 januari houdt de „inwerktijd" volgens het verdrag van Rome op en dan moet al het voorlopige wel een vaste vorm hebben gevonden. Dit punt zal echter nog wel roerige discussies in Brussel meebrengen want het gaat om enorme bedragen die voor namelijk naar Frankrijk vloeien (dat alleen méér landbouwgrond heeft dan alle andere E.E.G.-landen bij elkaar) uit de schatkisten der anderen, voorname lijk weer Duitsland. Men moet dit ge sprek nog vlot zien lopen Aldus de toch wat magere afspraken van Den Haag. Maar inderdaadhet had pijnlijk minder kunnen zijn. Het treffendst was dat president Pompidou bij zijn eerste optreden in de wereld politieke arena weer bewezen heeft een hardnekkig onderhandelaar te zijn. Maar hij kon geen De Gaulle zijn. daar voor gaf met name Willy Brandt hem geen kans. De Duitse bondskanselier bleek een heel wat pittiger tegenstan der dan De Gaulle ooit tegenover zich heeft gehad. Die kon doorgaans de de legaties uit Bonn gemakkelijk overbluf fen. Dit keer echter kwamen de Duitsers in het kennelijke bewustzijn de groot ste economische macht van de E.E.G. en trouwens ook de rest van Europa te zijn en hadden geen behoefte aan al te veel bescheidenheid tegenover met name Frankrijk. De pressie van Italië en het Benelux-trio op Frankrijk om althans enigszins toe te geven aan de wens een gesprek met Engeland te be ginnen, bleken natuurlijk van enig be lang, maar de Duitse druk gaf de door slag. En dat is juist het verschijnsel, dat het voor kleine landen als Nederland zo ge wenst maakt dat de Euromarkt wordt uitgebreid. Stel dat Brandt en Pom pidou niet tegenover maar naast el kaar hadden gestaanze zouden de overigen, de kleinen, gemakkelijk kur>- nen overheersen of overdonderen. Een derde grote, Engeland, erbij zou een soort veiligheidsklep kunnen vormen tegen dit soort symptomen van over heersing aangezien het twijfelachtig is of ooit het grote trio eensgezind front zou maken tegenover de schare klein tjes. Maar cynische nagedachte mis schien was Pompidou wel bezig met een klein gokje en meent hij dat de vertraging van het gesprek Engeland E.E.G. lang genoeg is geweest. Tenslotte begint in Engeland althans buiten de partijbesturen een anti-aansluitings stemming te heersen. En wat zou hij zich verzetten tegen onderhandelingen die heel best toch zonder resultaat kun nen blijven KANTMAN Zaterdag reed J. van D. uit Baarn per auto vanaf de Kerkstraat de Birkstraat in. In de flauwe bocht bij de verkeers lichten slipte de wagen en kantelde. De auto kwam tegen een boom tot stilstand en werd zo zwaar beschadigd, dat er een kraanwagen aan te pas moest komen. De auto werd tijdelijk in be slag genomen voor een onderzoek op technische gebreken. De bestuurder liep geen letsel op. Op de openbare lagere Margrietscliool in Soest-Zuid werd op donderdag 4 december het Sinterklaasfeest gevierd, 's Morgens gingen de leerlingen van de klassen 3, 4. 5 en 6 samen met de leerlingen van de o.l. school Soest-Cen- trum met bussen naar Amersfoort om te genieten van een filmprogramma in Amicitia". Stam Laurel en Olivier Hardy beleefden weer dwaze avonturen, waarom hartelijk werd gelachen. In de hoofdfilm „Vier rakkers en een oude jeep" was de spanning soms zo grool, dat kinderen de filmspelers luid keels goede raad gaven. Of het hier door kwam is onwaarschijnlijk, maar alles liep gelukkig goed af. De ouder commissie zorgde voor snoep voor Je kinderen en koffie voor de leerkrach ten. s Middags kwam Sint Nicolaas op de Margrietschool. Hij werd door alle leer lingen hartelijk begroet, waarna de leer lingen van de eerste en tweede klas uit de handen van de Sint zelf een ca deautje mochten ontvangen. De dames leden van de oudercommissie zorgden ook nu weer voor tractaties. Nadat de goede Sint nog een kort bezoek aan de andere klassen had gebracht, vertrok hij weer, luidkeels uitgelaten door de dankbare leerlingen van de Margriet- school.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1