Zorg dat de kleine man, juist dat niet grijpen kan! Behandel uw baby met zachtheid OOK VOOR U EEN CHARMANTE DRACHT' ia Baby's eerste jaren Welopgevoed m U Zult Wel tftcrriinpn da» i U zult wel begrijpen dat het niet «Heen om dat kleine „manneke" gaat, maar om alle mannekes en vrouwtjes die nog niet tot de jaren des ondersclieids zijn gekomen en alles grijpen wat op hun weg komt. Ook dat „grijpen" kan al levensge vaarlijk zijn maar nog griezeliger is, dat die kleine mensjes letterlijk van alles óók zelf willen proeven. Als u er even over nadenkt hoe veel van die kleine mannekes en vrouwtjes er op haast elk uur van de dag in heel Nederland kruipend of waggelend door de kamers schar, reien, en als u dan verder nog even de moeite wilt doen (alleen maar bij u thuis) te kijken hoeveel fles jes, flessen, hussen en doosjes met giftige, vaak levensgevaarlijke spul len er zo maar voor het grijpen staan, zult u er zich niet eens zo erg over verhazen dat er in Nederland gemiddeld 180 maal per dag alarm wordt geslagen om in te grijpen hij kinderen, die iets verdachts „ge snoept" hebben. Van elke 100 ver- giftigingsgevallen in ons land ko men er 80 hij kinderen voor. Misschien hebt u, zonder het be wust te weten, tientallen vergiften in huis. Bij het woord „vergif" Nooit is de mens belangrijker dan in de eerste jaren van zijn leven. Nauwelijks is het kindje geboren of het wordt met liefde en vaak ingehouden adem bespied" door de ouders, familieleden en vrien den. De dag, het uur en zelfs de minuut van geboorte wordt nauw keurig opgetekend; aan de naam van het kleintje is een langdurig en vaak emotioneel debat" voor afgegaan en zijn gewicht wordt, evenals zijn lengte nauwkeuriger vastgesteld dan later ooit nog het geval zal zijn. Het eerste lachje, de eerste stap, de eerste verjaar dag en honderden andere dingen blijven in brede kring onderwerp van gesprek. Al deze evenementen kunt u vast leggen in het babyboek „De eer ste jaren", een uitgave van Gott- mer, Haarlem (prijs f9.50). Er staan schattige tekeningen in van Ennio di Majo, met sfeervolle, hu moristische versjes van Harriet Laurey, terwijl er ook voldoende plaats is ingeruimd voor het in plakken van de mooiste foto's uit baby's eerste jaren. denkt u meteen aan rattenkruid of een flesje met een doodskop erop. Maar.bleekwater, soda, insectenbe strijdingsmiddelen, ammonia, pe troleum, was- en poetmiddelen, benzine, vlekkenwater, verf, schoon heidsmiddelen enzovoorts, kunnen bij inwendig gebruik óók een dode lijke werking hebben. Zelf zult u s avonds bij de teevee echt niet denken: Kom, ik zal voor de huis genoten eens een lekker glaasje bleekwater inschenken. Maar kin deren grijpen alles, drinken alles en eten alles. En het is uw plicht dit te voorkomen. En daarom: Zorg dat die kleine man juist dat niet grij pen kan! Een van de moeilijkste dingen bij de opvoeding van ons kind is de grens te bepalen waar het geven van een nor male ouderliefde eindigt en het ver wennen, dat op den duur voor het kind zelf fataal wordt, begint. De meeste jonge ouders vinden echter dat zij pre cies de goede maat te pakken hebben en anderen er minder van terechtbren gen. Wie zal het uitmaken f Gelukkig is het in de meeste gevallen toch de liefde wel die het laatste woordje spreekt en is opvoeding wel veel, maar niet alles. Er is natuurlijk niets op te gen dat we de jongeren in de kinder jaren goede manieren bijbrengen; tiet jes groeten, netjes bedanken en derge lijke. Het gewend zijn aan wat soepele omgangsvormen kan maken dat het kind zich, ouder geworden, in ieder ge zelschap gemakkelijker beweegt. We moeten echter nóch onszelfnoch het kind wijsmaken, dat in deze uiterlijke manieren de werkelijke waarde van 'n opvoeding, de welopgevoedheid beslo ten ligt. Die ligt namelijk op een heel ander en dieper niveau. Als we een al te groot gewicht hechten aan het uiter lijk gedrag, lopen we het gevaar dat een zodanig eigenlijk „gedresseerd" kind zich „meerderwaardig" gaat voe len aan anderen, een „verbeelding" krijgt die voert tot zelfbewondering, het ik-je als belangrijk middelpunt be schouwend, en tenslotte tot een onheil brengend egoisme leidt. Er ligt een middenweg tussen een strenge en een teugelloze opvoeding. Te veel streng heid kan het kind knauwen en ontmoe digen ofwel het in verzet brengen en op hol doen slaan zo gauw de tijd is aangebroken dat de teugels gevierd moeten worden. We kunnen het ook proberen met losse teugels, waarbij we het kind binnen de grenzen houden die ivij naar beste weten bepalen, doch het toch ruimte genoeg laten tot. ont wikkeling van eigen persoonlijkheid en verantwoordelijkheidsgevoel. Het is normaal als er een periode komt waar in kinderen hun ouders vertellen dat ze 't fout gedaan hebben. Het is ook normaal dat ouders zich achteraf af vragen, of 't soms anders had gemoe- Hoe belangrijk moederliefde en een goede voeding ook mo gen zijn, uw baby heeft méér dan dat nodig: goede verzor- gingspródukten. Onder dat begrip zijn o.m. samengebracht: poeder, zeep, olie en lotion. Het is voorts van groot belang dat al deze artikelen op elkaar zijn afgestemd, dus bij voor keur van één en hetzelfde merk zijn. De crème die baby's gevoelige en tere huidje beschermt dient zacht te zijn en moet gemakkelijk kunnen worden uitgesmeerd. Zo'n crème beschermt niet alleen baby's huidje, maar geneest ook smetplekjes. Ook goede babypoeder bevat stoffen tegen smetten en heeft bovendien een antiseptische en verkoe lende werking. Babyolie wordt gebruikt om het babyhuidje te reinigen en soepel te maken. De zeep mag beslist niet scherp zijn; bij voorkeur ook niet-geparfumeerd. Bij de ja ten. Het is een geruststelling als we weten in liefde te hebben gehandeld en te goeder trouw ons best te hebben ge daan. We kunnen onze kinderen niet knippen naar een vastgesteld modelle tje en als we het proberen, doen we meestal meer kwaad dan goed. Een schattig babyjurkje uit de col lectie van Infantex te Veldhoven. Het model valt op door de fraaie afwerking door middel van leuke kantgarnerin- gen en het borduurwerk op de grote zak. ochtendbeurt wordt eerst het gezichtje van de kleine ge wassen met een washandje „zonder" zeep; pas daarna wordt de baby helemaal (behalve het gezichtje) ingezeept. Afspoelen gebeurt in het badje, waarbij het kindje onder de okseltjes vastgehouden wordt en wel zo, dat het hoofdje goed boven het water uitsteekt. Daarna wordt het met een zachte badhanddoek afgedroogd, gepoederd en met crème en lotion behandeld. Toevallig kwam ons ter ore dat er aan de vele reeds bestaande babyverzorgingsartikelen een nieu we serie van vijf produkten is toegevoegd die volkomen op elkaar zijn afgestemd. Neem steeds de beste preparaten voor de huidverzorging van uw baby, want daardoor bèr spaart u de kleine veel narigheid en uzelf veel zorgen. Be handel uw baby met zachtheid. Eerst het ge zichtje met een washandje zonder zeep; daarna de baby verder inzepen en wassen. De tijd van de „blijde verwachting" was voor onze moeders en groot moeders wat het kleding- probleem betreft vaak een ware „tijd van verschrik king". De vrouwen van vijftig jaar geleden liepen maandenlang in dezelfde overslagjapon, die met 'n band kon worden „gere geld" naar de groeiende omvang van de draagster, die er vooral de laatste maanden bijliep als een „hobbezak". Ook toen wa ren de vrouwen ijdel; ook toen deden ze hun best er zo voordelig mogelijk uit te zien. Geen wonder dus dat ze maandenlang liever niet meer op straat kwamen, om van uitgaan helemaal maar niet te pra ten. Ze sloten zich mok kend van de buitenwereld af en brachten hun tijd letterlijk door met „uitkij ken en dagen tellen". Geen wonder dat die on flatteuze positiejurk na de bevalling in de verste hoek werd opgeborgen, want zelfs In vermaken had men geen zin, daar men dat kledingstuk niet meer kon zien. Gelukkig behoort dat jurkenpro bleem voor de zwangere vrouw tot het verleden. Iedere vrouw die een ba by verwacht kan zich nu charmant en gezellig blij ven kleden, omdat de mo derne positiekleding ge heel is aangepast aan het huidige modebeeld. De modellen van Prénatal hebben een perfecte pas vorm en ze zijn er zowel qua dessins als wat de kleuren betreft op gericht een slankmakend effect te creëren. Behalve japon nen heeft Prénatal ook pantalons, bloeses, broek- pakken, overgooiers en pullovers in het assorti ment opgenomen. Boven dien wordt „voor iedere beurs" charmante kleding gebracht. Wilt u liever uw japonnen zelf maken? Dat kan óók, want Prénatal brengt sinds kort „ge knipt naar maat blijetijds- kleding". Om alle risico's van verknippen te vermij den, zijn de stoffen voor gesneden en worden met handleiding geleverd, zo dat het kledingstuk zon der veel moeite in elkaar Is te zetten. U kunt de Prénatal-wintergids, waar in de volledige nieuwe collectie staat afgebeeld gratis verkrijgen als u even een kaartje stuurt naar de afdeling Voorlich ting, Prénatal, Zoutkeets gracht 14-18, Amsterdam. Boven: Een 100% wollen positiejapon in rood-wit of turkoois-wit. (Prijs f79) Links: Een 100% mohairjapon met ingexoeven pa troon, geheel gevoerd. (Prijs f 98) Onder: Links: een charmant japonnetje van acryl- xool (prijs f51f); midden: een japonnetje van wol len tweed (prijs f 6Jf); rechts: een aantrekkelijk mo delletje van wol-nylon (prijs f 64 Geheel boven: Links: een japonnetje van 100% be drukt Zweeds katoen (prijs f 5J()midden: een ja ponnetje van prachtige trevira-2000 (prijs f 89) rechts: een jeugdig modelletje van 100% acryl (prijt tW) (Al deze japonnetjes zijn modellen van Prénatal

Soester Courant | 1969 | | pagina 9