Vroeger „vedreef" men lichaamsgeuren met parfum Geef een boek ring Beschaafd en toch hip Zout is gevaarlijker voor de lijn dan suiker Zwijgen KINDEREN BESPIED >enz en ierd en ificaten. re adres uwe en Elektrisch speelgoed zonder gevaar ige en erging celder. grond. t, 2 ka- jkamer, •rikaan- t. Ver ier. zol- ertjes. SNHUIS", elef. 2067. te koop, maten. f6.-. A. .T. gwcg 22. i et zomer- en wagen. n, heeft wei- :>matic Sedan, aehtiging, ra- an, met open ipé. met open iet open dak. aatic. Sedan, slechts 2-deurs, met i staat. chts even be- o en verdere met radio en met grafiet- lan met radio, L met nieuwe ant. 1968, 1967 en versum. .30 tot 18 uh Vele ouderen hebben een heel ver keerd begrip van het woord „hip". Ze denken daarbij alleen maar aan ..bin nenstebuiten gekeerde oude bontjas- jws", vreemdsoortige jakken met in dianen-franje versierd, afgeknipte hoed jes", vreemdsoortige jakken met in eens nèast een martertje hebben gele gen. In feite wil „hip" eigenlijk alleen maar zeggen: vlot, jeugdig en apart. De drie kinderen op bijgaande foto gaan bijvoorbeeld zeer beschaafd en toch ook hip gekleed. Ze zien eruit „om door een ringetje te halen", ech ter zondat dat de woorden .fatterig" en „ouwelijk" op hen van toepassing zijn. Natuurlijk laat u uw zoon met zo'n aantrekkelijke pullover van zuivere scheerwol bij voorkeur niet in lantaarn palen en bomen klimmen, of op een modderig voetbalveld ravotten, maar ze „duveljagen" immers niet de hele dag. Leer hun vroeg smaakvolle kle ding te onderscheiden van kleding die de asfaltjeugd zo zwierig weet te dra gen. Ze zullen spoedig merken dat ze er beschaafd gekleed ook hip kunnen uitzien en dat ze op die manier net zoveel kunnen opvallen (alleen op een andere manier) als de in carnavalskle- dij gehulde „straatslijpers". U mag hen niet kwalijk nemen dat ze willen opval len, dat ze de aandacht willen trekken, en daar is ook niets op tegen. Maar jongeren van een zeker slag vinden het vvèl ergerlijk uitgelachen te worden. En kijk, dat gebeurt hun nu juist nooit als ze beschaafd-hip gekleed gaan. Een a-symetrisch jacquard heeft deze stoere jongens-pullover van zuiver scheer wol en krimpwerend dus makkelijk wasbaar; deze uni tecner pullover is links gebreid van zuiver scheerwol en krimpwerend; jongens pullover met een „breedte-effect" weer van zuiver scheerwol, enz. Zolang het schoonheidsideaal uit de tijd van Rubens niet opnieuw als dè grote mode wordt uitgeroepen, zal de ijdele vrouw (en welke vrouw is niet ijdel) blij ven streven naar de slanke lijn. Helaas zetten de meeste vrouwen uit zodra ze niet meer tot de tieners en twens behoren. Soms komt dat omdat ze te veel eten (snoepen), maar vaak ook worden vrouwen, die daar aanleg voor hebben „van de lucht dik". Of dat nou wel precies zo is, zullen we in het mid den laten. Eén ding is zeker; alle vrouwen weten wel dat vet en vette spijzen da oorzaak kunnen zijn van dik of dikker worden. Toch kun je niet ongestraft alle dikmakende etenswaar laten staan. De mens heeft een zekere hoeveel heid eiwit, (vlees, vis melkprodukten) nodig om gezond te blijven en ook de koolhydraten (brood, aardappelen, rijst en suiker) behoren tot de primaire le vensbehoeften. Wat echter maar al te vaak wordt vergeten is, dat alle dran ken ook de niet-alcoholische calorieën bevatten, en niet weinig. Ons vet- weefsel kan namelijk tot zo'n 80 procent aan water opnemen. Het is daarom aan te raden als u slank wilt worden (of blijven) niet meer dan 500 a 600 cc vocht per dag tot u te nemen, dat wil in thee uitgedrukt zeggen zo'n drie tot vier kopjes. Ook zult u met zout bijzonder voorzichtig moeten zijn, want ieder korreltje zout houdt als u het hebt doorgeslikt vocht in het lichaam vast. Met zoutarme kost spaart u bovendien hart en nieren, terwijl het tevens helpt het vocht op normale wijze af te voeren en u sneller slank maakt. Gebruik daar om liever gerust wat suiker maar wees „zuinig" met zout. Ken apart en jeugdig japonnetje van inzet en dito kraagje en manchetten. zwart, lamé Nylfranccmet uitte Weet u dat de Franse parfums hun ontstaan tc danken hebben aan de nood zaak dc luchtjes te verdrijven die on- gebade dames (en heren) verspreid den? In de middeleeuwen en tot ver in dc negentiende eeuw hadden de mensen een broertje dood aan baden. Koningin Elizabeth I van Engeland werd zelfs bekritiseerd omdat ze maar eenmaal per maand baadde, „of zc het nodig had of niet". En toen koningin Victoria in 1837 de troon besteeg, was er in het hele Buckingham Palacc geen badkamer of bad te vinden. Wat we echter óók vergeten zijn is, dat nog slechts een jaar of vijftig ge leden een badkamer het privilege en het statussymbool van de weigestel- den vormde. De „gewone man" ploe terde maar zo'n beetje in de tobbe of teil in de keuken, en wie kleinbe huisd was of zo'n groot gezin had, dat de zaterdag te kort was om iedereen met een wasbeurt aan zijn trekken te laten komen, ging met een handdoek onder de arm naar een badhuis voor de wekelijkse reiniging. Zo bekeken is er in onzer moderne tijd op het gebied van de lichamelijke verzorging wel het een en ander ver beterd. In elk nieuwgebouwd huis of apparaat is tegenwoordig wel een badkamer of een douchecel te vin den. En velen laten het ook niet meer bij een „wekelijkse beurt op zaterdag", maar beschouwen het douchen als een noodzakelijk onderdeel van het dage lijkse gedragspatroon. En mocht u soms van plan zijn naar de Expo in Osaka (Japan) te gaan, dan kunt u van die gelegenheid ge- De tijd van het speelgoed kopen is weer aangebroken. Veel ouders heb ben terecht bezwaar om bun kin deren te laten spelen met door elek triciteit aangedreven speelgoed. Het ge vaar dat daaraan kleeft is dan ook lang niet denkbeeldig. Een los contact of een draad waarvan de isolatie ka pot is kan trieste gevolgen hebben. Daarom is het verheugend dat er nu ook autoracebanen op de markt zijn, waarop autootjes rijden die met een handdynamo worden aangedreven. De ouderen onder ons, die de oorlog heb ben meegemaakt kunnen zich de zoge naamde „knijpkat" uit de oorlogsja- re nog wel herinneren, die volgens het zelfde princiepe elektriciteit opwekte als bedoelde autoracebanen. Een ander nieuw attribuut voor kin deren is de schooltas, in fuoreserende kleuren gemaakt. Het is 'n bijzonder welkome bijdrage aan de verkeersveiligheid en met na me voor op slechtverlichte wegen en straten lopen de schoolkinderen. Een Drentse fabrikant heeft deze schooltas sen in de handel gebracht. Wat denkt u overigens van een plas tic kleurboek? Het is een uitkomst voor moeders met al te ijverige kin deren (die van kleuren houden). Mis schien hebt u al eens ondervonden hoe gauw de kleinen een gewoon papieren kleurboek vol hebben. En in hun ver woede ijver gaan ze daarna, bij ge brek aan papier vaak het behang „ver sieren" met surrealistische kunstuitin gen. In het plastic kleurboek kunnen ze alle kleurtekeningen met een sponsje uitvegen, waarna zc helemaal van voor mi aan kunnen beginnen. bruik maken om eens één keer van uw leven in een bad van echt goud te gaan liggen, dat in een hotel even bui ten Tokio is neergezet, U mag er twee minuten in vertoeven voor 1000 yen, dat is ongeveer negen gulden. Misschien valt die „entreeprijs" u nog mee, maar twee minuten is dan ook niet lang. U zult er uw dagelijkse douche niet voor kunnen overslaan. Er kunnen dingen gebeuren die ons gemoed gelieel in opstand brengenter wijl toe ons toch gedwongen voelen te zwijgen. Het is dikwijls een moeilijke tweestrijd. Zwijgen kan zo verkeerd begrepen worden. We kunnen immers zwijgen uit onverschilligheid, uit ge kwetste trots, uit minachting of dood gewoon doordat onze gedachten door andere dingen méér in beslag worden genomen. We kunnen ook zwijgen uit angst of uit de wenselijkheid onze eigen belangen niet al te zeer te du peren. Want ook woorden kunnen zo heel anders opgevat worden dan in on ze bedoeling ligt; vaak wordt de zin die toe erin wilden leggen precies om gekeerd, lokt het ene woord het ande re uit en leidt een poging die toe als verzoening bedoeld hadden tot een bij na of geheel onherstelbare breuk. Hoe beter toe elkaar kennen, hoe meer we van elkaar houden, hoe gemakkelijker de uitwisseling van gedachten ge schiedt. Allerlei bij-overwegingen zul len moeten uitmaken of roe beter kun nen zwijgen of niet. Over het alge meen is het het meest wenselijk van 't VVANDSPROOKJES John Burningham heeft met zijn kleurrijk, warm palet en zijn rijke fantasie een aantal „papieren wanddoeken" ontworpen. Ze heb ben de titels gekregen: Bloemen- feest, Koningsreis, Leeuwenstoet, Wildernis en Zonneland. Met deze kleurrijke wanddoeken kan elke muur van een baby- of kinderka mer tot een sprookjeswand worden omgetoverd. Ook in kleuterklassen kunnen deze wanddoeken goede dienst doen om de verhalen van de leidster te illustreren en de fan tasie van de kleinen ongeremd op hol te laten slaan. De wanddoeken zijn uitgegeven door de Uitgevers maatschappij Kosmos, Amster dam. De prijs bedraagt 6,75 per stuk. HUISHOUDBOEK De girale salarisbetaling heeft een omwenteling in het geldbeheer van de gezinshuishouding meege bracht: de huisvrouw krijgt veel minder contant geld in handen. Het potjes- of enveloppensysteem is van de baan en dat betekent voor me nige buisvrouw een revolutie. Het is zoiets als blind vliegen: het geld zelf zie je niet meer. Wie blind moet vliegen en toch zijn doel wil bereiken moet instrumenten heb ben. Daarom heeft het Gezins-Begro- tings-Instituut opgericht en in stand gehouden door de Bondsspaar banken het al vele jaren bestaan de Huishoudboek volledig omge werkt. Zowel zij die salaris, loon of pensioen giraal ontvangen, als zij die het nog in salarisenvelop- pe of loonzakje krijgen vinden in dit huishoudboek alles wat zij no dig hebben om een goed overzicht te krijgen van hun „financiële po sitie". Het profijt dat men van zijn inkomen heeft is niet alleen af hankelijk van de grootte van het inkomen, maar evenzeer van de wijze van besteden. Het nieuwe Gezins Begrotings In stituut-Huishoudboek kost 3,95. Men kan het afhalen bij een Bonds spaarbank. Bij bestelling bij het GBI te Rotterdam, Postbus 1046, wordt de prijs verhoogd met por- tiekosten. OP ZOEK NAAR EEN BOEK? Zoekt u soms naar een gezellig hart geen moordkuilte maken. Dit geeft allerlei spanningen die ook niet zo goed zijn en op den duur toch naar buiten treden. Als er onrecht gebeurt jegens onszelf of jegens anderen, moe ten we de moed hebben de mond open te doen, al moet dit rustig en zonder kijven gebeuren. Soms komen er ech ter overwegingen in het geding die van nóg ernstiger aard zijn en dan is het wijs, wèl te overwegen vóór we on ze woorden uitspreken. Juist wanneer we geen uiting kunnen geven aan iets wat ons ernstig heeft gegriefd zijn we geneigd de zaak op te blazen. Als we niet oppassen dreigt de gedachte een obsessie te worden die ons alle dingen buiten iedere proportie doet zien en aaiivoelen. Hoezeer „roddelen" ook uit boek voor uw tienerdochter, bij voorbeeld als sinterklaaspresentji- Dan kunnen wij u een goede tip geven. Bij Callenbach, Nijkerk is als paperback verschenen „Goud- Elsje" van mevrouw M. de Lan- ge-Praamsma. In dit 320 pagina's tellende boek staan twee complete meisjes-romans uit de Goud-Elsje serie: „Lotte is Lot geworden" en „Lente voor Lot". De boeken uit deze serie behoeven eigenlijk geen aanbeveling. Een extra voordeel is, dat u de verhalen zelf óók nog met veel genoegen zult lezen. (Prijs 6,50). HOE HOUD IK ZE BEZIG? Elk gezin kent het verschijnsel van zich vervelende, jengelende kleuters, die niet weten wat ze moeten doen als het regent of op andere momenten, waarop u dat ge zeur nou net niet kunt hebben. Voor de ouders van dergelijke kin deren is bij Cantecleer, De Bilt, een uniek boek verschenen, geti teld: „Hoe houd ik ze bezig?" Er wordt kort en bondig in aangege ven waarom een kind moet spelen, hoe men het moet helpen om met het spel op gang te komen en op welke wijze men een spel kan laten eindigen. Veronderstelt u nu niet dat „Hoe houd ik ze bezig?" een droog leer boekje is, waarin een en ander op schoolmeesterachtige manier wordt uiteengezet. Niets is minder waar. Er staan bijvoorbeeld meer dan 600 aan de praktijk getoetste spelletjes in voor kinderen tot 5 jaar. Het boek is samengesteld door leden van de medische staf van een kin derziekenhuis te Boston, in samen werking met Elizabeth M. Gregg. Geestige tekeningen versieren de tekst. (Prijs 8,90). ORIGINELE KERSTVERSIERINGEN Bij Cantecleer, De Bilt, is een boekje verschenen „Originele kerst versieringen". In dit boekje wordt beschreven hoe met eenvoudige mid delen en zonder dat het al te veel tijd kost iedereen leuke en origi nele kerstversieringen, kleine ge schenken, kerst- en nieuwjaars kaarten en allerlei andere decora ties kan maken. Het boekje kost 4,90. den boze is, toch is het in zulke om standigheden wel eens goed het hart te „luchten", niet bij iemand die ons beslist gelijk zal geven, maar juist bij iemand die er niet nóg een schepje bo venop zal gooien om het vuurtje van de haat mooi te doen opflakkeren, doch die ons helpen wil de zaken in wat reëeler verhouding en met wat minder opgewondenheid en meer be grip te doen zien. Het oude „een nachtje over slapen" is nog zo'n gekke gewoonte niet. En vaak leren meerde re van zulke nachtjes oftewel wat ver loop van tijd ons, hoe de zaken uit zichzelf weer beter in het spoor ko men dan een ontijdig optreden van ons had kunnen doen. JEm Hoe oud bent u, mevrouw? O, nee, die vraag kan beter nici worden gesteld, daar hebt u gelijk in. We wilden het ech ter alleen maar graag weten omdat we er dan meteen achter zouden zijn, of u vroeger wel eens met uw moedei naar de fotograaf bent geweest. U weet wel, zo'n man die mevrouw en kinderen plechtig in het zwart gestoken in de salon ontving. Daar stond een indrukwekkend foto-appa raat (op statief) met een zwarte doek erover en een mei een dop afgedekte lens. Hij liet zijn klanten vaak kiezen wat voor achtergrond ze wilden hebben voor de familiefoto het ging meestal om een foei-lelijk maar wel erg roman tisch berglandschap, of een echt witgelakt deel van een balustrade met een geschilderd bosgezicht als achtergrond. De kinderen kregen een pop of een bal in hun hand en wer den met veel gebaren en het kunstzinnig oog van de foto graaf opgesteld. De man dook onder de zwarte doek. ma nipuleerde met een bal aan een slang en zei met een grijns het stereotiepe: „Kijk maar even naar het vogeltje". Het artistieke portret dat na zo'n voorstelling ui de bus kwam was altijd even stijf en onnatuurlijk. Maar er wès niets an ders en dus werd het plaatje bewonderd door „vriend en maag". Het nageslacht had er eigenlijk nog het meeste plezier van, want dat kon tientallen jaren later telkens weer onbedaarlijke pret hebben bij het bekijken van deze .kunstportretten" Wat de baby's uit die tijd betreft, ach, u zult zelf nog wel zo'n fotootje van een „baby op een vachtje" in uw familie album hebben. Daarna kwamen de momentopnamen van de kleuter (lachen, Jantje... kijk dan... nee... hierheen... lach toch...) Het heeft lang geduurd voordat men erachter kwam dat de leukste foto's worden geknipt als er niet wordt geposeerd. De flitsfotografie heeft tenslotte die drukte ge heel overbodig gemaakt. De camera met flitser werd een modern notieblok, dat in staat is alle vluchtige momenten van het kinderleven vast te houden, in een flits vast te leg gen. Wat op die manier te bereiken is, ziet u bijvoorbeeld op bijgaand plaatje van amateurfotograaf W. A. Goutier uit Den Haag. In plaats van de klassieke foto van „Jantje op het potje" legde de Hagenaar de „rust na gedane ar beid" vast. Wie oog voor grappige situaties heeft, raakt nooit uitgeflitst.

Soester Courant | 1969 | | pagina 15