Soest toen - Soest'nu V.V.V.-nieuws PARTIJEN OP ZOEK VREUGDEVOL SLOT VAN WISO - ST. NICOLAAS-KW'IS Het oog gericht op de Griekse kolonels De ijsbaan is geopend Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rurean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Vrijdag 12 december 1969 48e jaargang no. 95 10-jarig jongetje liep onder tractor Volkswagen gewonnen door familie zonder auto en zonder rijbewijs Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag OURANT de gemiddelde lijn betekent waar de gemiddelde Nederlander zich bij kan neerleggen. Een grote vraag blijft hoe groot straks het succes van D' 66 zal zijn. Een partij die veel praat, veel wil, maar die toch voor menigeen onduidelijk blijft. Een partij van meest intellectuelen, bepaald geen „volkspartij", die naar links wuift zonder rechts uit het oog te verliezen. Men verwacht veel van de volgende verkiezingen. Er zal misschien niet eens zo erg veel veranderen. Deze weken, zo tegen het einde van het jaar, wordt er nog al. eens bruiloft gevierd. Het is op de trappen van het gemeentehuis druk verkeerlopertje buiten, lopertje binnen! Wat gaan deze nieuw-bakken echtparen doen? Misschien een reisje? Misschien enkele dagen ergens lukraak in een hotelletje in Nederland? Dan toch niet vertrekken zonder dat waardevolle ho tel-boekje, waarvan we weer goed voor zien zijn en waarover we al eerder heb ben geschreven. Ook belangrijk is, dat er op het ogen blik geheel nieuwe Pocket-Maps zijn, voor wie erover denkt de Kerstdagen in het buitenland te gaan doorbrengen en dan liefst met eigen vervoer. De prijs is 3,75. We hebben ze van 12 verschillende landen. Geeft u geschenken met Kerstrms? Zet u zo'n prachtige en praktisch gevou wen kaart op het lijstje van uw in kopen. Net iets om straks vader, oom Piet of tante Ans mee te verrassen. Dat zijn immers zulke trekkers! JaKerstmis nadert, hoewel de spe culaas nog niet helemaal op is. Dat aardige boekje over Soest, is ook een gezellig cadeautje, wanneer u het nu eens niet allemaal met snoep wilt doen. Nu jau heeft nog tijd erover te denken, we willer. alleen maar zeggen: VVV heeft, naast de gewone informa ties, nog iets meer te bieden. Tenslotte nog even: voor Kinderzegels en Kinderkaarten moet u bij de dames van de U.V.V. op het postkantoor we zen, voor de UNICEF o.a. bij ons. Wij zijn buren, zo u weet en wat de een «W heeft, vindt u wellicht bij de ander. Het is alles voor een goed doel! Net ietwat aarzelend bij deze, wat doel bewuster bij die, zijn de politieke par tijen in Nederland bezig hun posities te gaan innemen voor de komende verkiezingen. Helaas is het als zo vaak, dat angst hierbij een hartig woordje meespreekt. Angst voor het verlies dat men veronderstelt te kunnen lijden als de partij zich niet was progressiever, wat linkser, opstelt. Dat geldt zowel voor de partij die wij thans met „rechts" aanduiden, als voor de „links" partijen. Men zoekt allerwege naarstig naar pro grammapunten die moeten bewijzen hoe vooruitstrevend de partij toch wel wil zijn, hoe ze oog heeft voor nog betere speciale toestanden, voor nog meer ze kerheid en welvaart van de werknemer (werkgevers zijn helemaal niet in tel), voor meer democratisering van het on derwijs, van de ondernemingen, van het leger zelfs en zeker ook van de werk wijze van de overheid. Er moet meer geld beschikbaar gesteld worden voor dit en voor dat, waarbij men echter niet zegt hoe dat geld er dan allemaal moet komen, want dat klinkt meestal niet zo aanlokkelijk. Het bepalen daar van laat men graag over aan de ge vormde regering. Er is geen partij die met zijn program ma een spiegelbegroting overlegt en dus zo eerlijk ie om het volk tevoren te vertellen dat voor het verwezenlijken var* al zijn programmapunten er die en die financiële offers gebracht moeten worden. Men eist en men belooft alleen doch laat de verplichtingen in het on gewisse. Verplichtingen zijn geen voer vcor kiezers. De confessionele partijen, die wel aan voelen dat zij bij de komende verkie zingen eniig terrein zullen verliezen, gaan ijverig door met hun pogingen tot een gezamenlijk programma te komen. Dat houdt natuurlijk in, dat zij bij een volgende regeringsvorming ook aan een en de zelfde kant zullen staan, ja dat zonder hen de vorming van een rege ring niet mogelijk zal zijn. Het gaat er bij zonder hen nu om, hoe progressief dat gezamenlijk programma er nu uit zal gaan zien. De A.R.P. worstelt met een nogal luid ruchtige linker vleugel en de angst voor verlies aan deze kant noopt de leiding om zeer omzichtig te schipperen, waar het debat over de belastingcor rectie in de Tweede Kamer een droevig voorbeeld van was. De K.V.P. raaide haar radicalen groten deels kwijt, maar het is de vraag of die P.P.R. zal kunnen blijven bestaan en dus wil ook de K.V.P. de deur naar de progressieve opstelling wel zo goed mogelijk open houden, opdat de afge- dwaalden eventueel zich toch weer in de moederpartij min of meer kunnen thuis voelen. De C.H.U. past zich, zo als altijd, graag een beetje aan, dus blijft zeker ook niet te behoudend van aard. Aan de andere zijde is de P. v. d. A. ook bezig haar linkervleugel meer te gemoet te komen. Zoals op het laatste congres door deze vleugel is geëist, gaat de kamerfractie van de P. v. d. A. zich wat radicaler opstellen en zal die toon ook in de programmapunten tot uitdrukking komen. Het is de vraag of de rechtervleugel van de partij die radicalisering wel kan volgen. Een z*'ch radicaler opstellen van de P v. d. A. dan tot nu toe vermindert echter haar kansen om na de volgende verkiezingen een gewilde regeringspart ner te kunnen zijn. Misschien wenste ze dat ook helemaal niet en ziet zij meer heil in het oppositie blijven voe ren. Dan staat daar de V.V.D. als een van de minst luidruchtige partijen, wel po gend maar nog altijd niet afkomend van haar imago de partij van werkge vers te zijn en de naam van „volks partij" nog altijd niet volkomen on derstrepend. Desalniettemin schijnt ze op een iets groeiende aanhang te kunnen rekenen, gewoon omdat ze enigszins Terwyl de 2e prijswinnaar, de heer De Jong toekijkt, ontvangt mevrouw Ma joor de sleutels van haar auto uit han den van de heer Wessels. Dezelfde plaats na Het 10-jarig jongetje H. M„ wonende aan de Varenstraat, zag op die straat een tractor rijden doch liep er pardoes op af. De bestuurder C. H. probeerde het knaapje nog te ontwijken, maar dit was niet meer mogelijk. De jongen kwam onder de tractor terecht, waar een wiel hem over de buik reed. Hij W> onmiddellijk naar Zonnegloren ver voerd voor verder onderzoek. Donderdag 11 december gingen de kas sa's van de Soester ijsbaan „Peters Baan" aan de Eemweg voor de eerste maal van dit seizoen open voor de vele Soester schaatslustigen. Wanneer de temeraturen zich in het zelfde vlak blijven bevinden, zal ook In het weekeinde gelegenheid zijn om de schaatsen onder te binden. Bij twij fel-gevallen raadplege men de bekende adressen waar bij het open zijn van de baan een vlaggetje wordt uitgesto ken. In het lijstje van deze adressen bevindt zich ook het WV-kantoor. Het winkelpand Nieuwstraat 15, vijftig jaar geleden Nadat maandagavond om precies zes uur de inzendingstermijn voor de St. Nicolaas-Kwis van de WISO was ver streken, werd enorm hard gewerkt om uit de grote hoeveelheid inzendingen, dat exemplaar te halen, dat naast het juist beantwoorden van in de kwis ge stelde simpele problemen, ook voor het beste rijm, of in eigen woorden lof toegezwaaide WISO-zegel, had gezorgd. Direct, na de lancering van deze origi nele St. Nicolaas-actie, die dit jaar geen concurrentie te dulden had van een soortgelijke actie van de winkeliers vereniging „Soest" bleek grote belang stelling voor deze gratis loterij. Huis aan huis werd een deelname-formulier verspreid, waarnaast voor meerdere in zendingen ook formulieren verkrijgbaar waren bij de WISO-winkeliers. Op het formulier waren een aantal vragen vermeld in de vorm van een kwis, die voor de meeste deelnemers geen moei lijkheden met zich meebracht. Naast het oplossen van deze kwis moest een rijmpje worden voltooid, of met eigen woorden worden gezegd, waarom het WISO-zegel het voorkeur-zegel was. Even heerste bij de organisatoren de vrees dat na het grote succes van de ..koopcheque-actie", er werden meer dan vierduizend uitgegeven cheques in gewisseld, de animo voor de „Volks wagen-actie" beneden neil zou blijven, maar naar gelang de dag van sluiting van de inzendtermijn naderde, steeg het aantal inzenders. En dat was niet verwonderlijk, wan neer men beseft dat het deelnemen aan die kwis, volledig kosteloos was, zij het dat op het deelnameformulier twee honderd WISO-zegels moesten worden geplakt, die echter bij inlevering van het formulier, bij één van de nu al vijfenzeventig WISO-winkeliers, direct werden verzilverd. Om ook maar de geringste twijfel bij de deelnemers weg te nemen, werd besloten de beoordeling van de inzen dingen uithanden te geven aan de di rectie van het Baarnse adviesbureau voor actie-reklame „Promotions". Me dewerkers van dit bureau waren van deelname uitgesloten. Woensdagmorgen werden de twintig prijswinnaar gekozen uit een eerder geselecteerde groep van vijftig beste inzendingen, waarvan er bij controle van de Kwis nog twee afvielen. De prijswinnaars werden verzocht om woensdagavond om half negen naar „De Rank" te komen, waar de prijzen zou den worden uitgereikt. Om precies half negen werden de aan wezigen door de voorzitter van de WISO, de heer Wessels, op de korte maar feestelijke bijeenkomst welkom geheten, waarbij hij naar voren bracht het prettig te vinden „om trouw nu eens te kunnen belonen". Zoals te verwachten was werd met het bekend maken van de prijswinnaars met de laagste prijs begonnen, zodat de winnaars van de beide hoofdprijzen pas het laatst bekend werden. Het rijm of de slagzin van elke winnaar of win nares werd uiteraard voorgelezen, en naar mate de spanning steeg met meer applaus beloond. Uiteindelijk bleven de beide hoofdprij zen over. de heer en mevrouw De Jong, Gallen Kamppelsweg 4, wonnen met het volgende gedicht de General Electric va ataf wasmachine: Samen één dat is pas goed Bij WISO zie je hoe het moet. Eén soort zegels, prima waar, en veel verrassingen door 't hele jaar! De Ie prijs, de complete, door de firma Van Kooij geleverde Volkswagen 1300L., die in De Rank stond te pronken, werd gewonnen door het echtpaar J. M. E. Majoor-Sikking, Van Straelenlaan 10, met de slagzin: „Geef mij maar WISO- zegels, want ze hebben een, Welver diend Indrukwekkend Succes Overal". Mevrouw Majoor, die zichtbaar ver heugd was met het late Sint Nicolaas- geschenk, was alleen naar De Rank gekomen, omdat haar man met zijn schaakclub een competitiewedstrijd moest spelen. De heer en mevrouw-Sikking bezaten tot op dit moment geen auto, en zijn zelfs geen van beiden in het bezit van het rijbewijs. We kunnen met een ge rust hart aannemen dat de partij waar aan de heer Majoor bezig was op het moment dat hij door zijn vrouw werd opgebeld, als verloren moest worden beschouwd. Desondanks zal de rit naar huis in de auto van een collega, toch wel iets van een triomf rit hebben ge had. Vast staat in ieder geval dat me vrouw Majoor als een „heldin" werd begroet door haar twee dochters en twee zonen in leeftijd variërend tus sen 7 en 11 jaar. Het voltallig WISO-bestuur bestaande uit de beren, Wessels, Adama, Huis steden, Hilhorst, v. d. Hoven en v. d. Hulst. de heer Kok ontbrak wegens verplichtingen elders) en de Wiso-con- tactman de heer Kruiswijk, feliciteer den de winnaars, die onder het genot van een kopje koffie en een feestelijk ge bakje nog enige tijd geanimeerd bijeen bleven. De overige prijzen bestaande uit WISO- cheques werden gewonnen door: mevr. K. van Ee van Beuningenlaan 21; R. A. Loor, Julianalaan 52; Mevrouw Figee, Staringlaan 22; Fam. Stalpers, Vosse- veldlaan 40; J. V. D. Heuvel, Veen- zoom 2; mevr. v. d. Broek, Van Lijn denlaan 3; De heer G. A. M. Smit, Heideweg 58; mevr. A. Sarton-de Vries, Hartmanlaan 56; mevr. A. v. d. Klink, Van Goyenlaan 210; de heer J. Snoek, Heideweg 8; die allen cheques ter waar de van 100,wonnen. WJSO-cheques ter waarde van 25, werden gewonne.. door: De heer A. Schakel, Aagje Dekenlaan 39; de heer J. Kok, Ossendamweg 38; mevr. Kruis- wijk-Driesssen, Driehoeksweg 10; mevr. Busch, Nieuweweg 25 b; de heer J. M. van Boven, Hildebrandlaan 16; mevr. v. d. Weij, P. C. Hooftlaan 34; de heer M. Oud, Van Beuningenlaan 15 en mevr. J. Haaksma, Vinkenweg 24, al len te Soest. Het uitgelekte rapport van vijftien ju risten uit verschillende landen over de toestand in Griekenland liet al niet veel heel van het kolonelsregime. Om te beginnen verwerpt hun verslag al dat een communistische straatsgreep op handen was, die deze militairen wel moesten zien te voorkomen - het ex cuus waarmee de kolonels hun putsch rechtvaardigden. En vervolgens komt een relaas over foltering van politieke gevangene-.i, met naam en toenaam van slachtoffer tn folteraar. Hierbij komt dan het rijke lijk gebruiken van vervalste stukken om de opinie van de kolonelsregering te „bewijzen". kortom: het rapport toont wel zonder twijfels aan dat terecht beweerd is dat de dictatuur in Athene niet alleen zon der meer ingaat tegen alles wat in het westen beschouwd wordt als een rede lijke mate van leven in vrijheid, maar dat de methoden waarmee de macht hebbers zich bandhaven, ook stoten te gen alle begrippen van mensenrechten. De raad van Europa, die opdracht gaf tot het onderzoek, kan nu eigenlijk weinig anders doen dan dit land uit zijn organisatie stoten. Op zichzelf zal zo'n uitstoting niet zo heel veel consequenties hebben voor de Grieken zelf: ook zonder lidmaat schap van de Raad van Europa kan men wel regeren en dat zullen de kolo nels zeker doen. Maar toch zal het besluit hun niet erg aangenaam zijn. Ze hebben een zekere behoefte aan bij val van buitenaf, of op 'zijn minst van een zekere neutraliteit van de buiten wacht. Elk dictatoriaal regime haakt naar een of andere verheven achter grond die zijn bestaan moet recht vaardigen. Het isolement waarin de kolonels nu gedreven worden, kan heet goed als ge volg hebben dat ze aansluiting zoeken bij anderen en de vrees is al eens ge uit dat Griekenland wel eens zijn N.A.V.O.-lidmaatschap er aan zou kun nen geven waarvoor het nu als tegen prestatie ongeveer vroeg dat de andere leden op zijn minst het Atheense kabinet zijn gang zou laten gaan zonder al te veel kritiek. Militair lijkt het misschien niet zo plezierig als Athene buiten de N.A.V.O. komt te staan. Maar dit verlies is waarschijnlijk minder ernstig dan het alternatief. Men moet in de internatio nale politiek nooit te ernstig schermen met ethische waarden, daarvoor is het bedrijf te cynisch. Maar een zeker minimum moet wel in stand gehouden worden. Het hele begrip van Europa, c.q. de N.A.V.O., als een club die bepaalde geestelijke waarden voorstaat, onder mijnt men door om der wille van wat strategisch voordeel leden te accepteren die de beleden principes met voeten treden. De kracht van dergelijke bond genootschappen is zeker ook dat in de deelnemende landen een zeker geloof heerst in de grondbeginselen ervan. Wanneer dat geloof verdwijnt door die principes aan te lengen, is de inwen dige kracht van zulke bondgenootschap pen ernstiger aangetast dan door het verlies van een strategisch uitgangs punt het geval kan zijn. KANTMAN

Soester Courant | 1969 | | pagina 1