I(VP FRACTIEVOORZITTER PLEIT VOOR INVOERING VAN HUURBIJSLAG VOLGENS ABW ƒ0,69 Café-Restaurant „Soestdijk" VOORJAARS VAKANTIE Gemeentebegroting ongewijzigd vastgesteld Chocolade Kransjes Assorti Kransjes Nootkransjes Oc/icemakep IVOLVOJ VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 De gemeentebegroting en de begrotin gen van de verschillende diensten en stichtingen zijn woensdag tijdens een bijna zeven uur durende vergadering ongewijzigd vastgesteld. De begroting van de gemeente Soest vertoont op de gewone dienst een tekort van drie ton, dat kan worden gedekt door te be schikken over een deel van de re serve. Voor weinig raadsleden was dit tekort aanleiding tot sombere beschouwingen, met uitzondering van de heer M. de Goort (Binding Rechts), die meende, dat de financiële situatie van de ge meente zienderogen slechter wordt. Hij meende, dat de gemeente hard toe is aan een efficiëncyonderzoek, waaruit zou kunnen blijken, dat heel wat be spaard zou kunnen worden. De K.V.P.-fractieleider, de heer J. R. van Poppelen vermoede, dat de begro ting wel sluitend zou zijn gemaakt door met het rode potlood tal van wenselijke en noodzakelijke voorzieningen uit de be groting te schrappen. Voor een goede voorlichting aan de raad en de bevol king achtte hij het van belang, hier over meer informaties te verstrekken, zodat men weet, welke posten uit de begroting moesten worden weggelaten voor het verkrijgen van een sluitend geheel. Opnieuw sprak de heer Van Poppelen er zijn bezorgdheid over uit, dat door de massale woningbouw het verzor- gingspeil in het gedrang dreigt te ge raken. „Wij denken hierbij vooral aan de sportaccommodaties, de aanleg van en de aansluiting op de rioleringen, de verbetering van tal van slechte wegen, het treffen van betere voorzieningen voor de afvoer van regenwater e.d. De indruk bestaat, dat de verbetering van het verzorgingspeil langzaam op gang komt." Ook het ophalen van grof huisvuil achtte hij te verbeteren. De heer Van Poppelen toonde enige ongerustheid omtrent de bouwmogelijk heden in Soesterberg, waardoor even eens geen doorstroming kan plaatsvin den. Voor vier categorieën zag de heer Van Poppelen ondanks de talrijke bouw activiteiten in Soest nog grote huis vestingsproblemen: de inwoners met de lagere inkomens, waarvoor een huur met bijkomende kosten van rond ƒ200, per maand beslist te hoog is; de jon geren met trouwplannen; de velen, die nog in slechte huizen of bij anderen (in)wonen en de alleenstaanden, die moeilijk aan een goede huisvesting kunnen komen. De K.V.P.-fractieleider informeerde ver der naar de resultaten van de doorstro ming. „Wij hebben het idee, dat deze resultaten belangrijk minder zijn dan wij verwacht en gewenst hebben. De gevolgen van deze trage doorstroming zijn, dat de minst draagkrachtigen lan ger op een woning moeten wachten dan diegenen, die financiëel iets meer armslag hebben. Deze laatsten kunnen namelijk in het Soesterveen geholpen worden. Wanneer men door gezinssa menstelling door leeftijd, in aanmer king zou komen voor een zelfstandige woning, mag de wachttijd niet afhanke lijk zijn van de financiële omstandig heden. Wij doen dan ook een dringend beroep op het college om degenen, die wel in aanmerking komen voor een woning, maar op dat moment de hoge huur niet kunnen opbrengen, tegemoet te komen door hun een huurbijslag te verlenen via de Algemene Bijstands wet. Dit komt o.i. een rechtvaardige verdeling van ons woningbezit ten goede. Om de doorstroming te bevorde ren zou men als proef aan de minister moeten voorstellen om de huren vast te stellen op grond van het belastbaar inkomen", zo betoogde de heer Van Poppelen. Hij pleitte tevens voor de bevordering van het eigen woningbezit in het plan Klaarwater. De heer Van Poppelen vroeg, om degenen, voor wie een woning op de vrije markt te duur is, te helpen door gronden tegen de laagst mogelijke prijs beschikbaar te stellen en deze gronden uitsluitend beschikbaar te hou den voor de huidige inwoners van De fijnste chocolade in melk en puur. 200 gram t j25 Een assortiment van ge vulde chocolade, fondant en agarkransjes. 250 gram Extra fijne koekkransjes, bestrooit met croquante noot. Pakje 250 gram VROOM DREESMANN Soest. Een mogelijkheid voor zelfbou wers zou volgens de heer Van Poppe len ook kunnen zijn om de grond in erf pacht uit te geven tegen een rente, die afhankelijk is van het inkomen, te beginnen met bijvoorbeeld 5 De rente-subsidie kan men o.a. uit de be schikbare gelden van het doorstro mingsfonds bestrijden. Verkoop van de woningen aan een ander zal volgens de heer Van Poppelen dan moeten geschie den door tussenkomst en met goed keuring van de gemeente. De spreker vroeg zich tevens af, of het zo noodzakelijk is om in het Soes terveen zoveel hoogbouw te plegen. „Uitdrukkelijk willen wij opmerken, dat onze fractie erop gesteld is, dat in de toekomst minstens 70% in laagbouw en ten hoogste 30% in hoogbouw wordt uitgevoerd." PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Ten aanzien van de sport en recreatie verzocht de heer Van Poppelen het college te willen bezien of ondanks het gereedkomen van de sporthal in Soest voldoende accommodatie is voor het beoefenen van binnen- en buitenspor ten. Ten aanzien van de aanleg van meer sportvelden en sportgebouwen achtte de heer Van Poppelen het ge wenst om zo spoedig mogelijk met een urgentieprogramma te komen, daar de periode tussen de voorbereidingen, de aanleg en het in gebruik nemen veel tijd vergt. Ook constateerde de heer Van Pop pelen een grote behoefte aan speelvel den voor de jeugd, vooral in de dicht bevolkte buurten. „Soest heeft een mooi natuurbad, doch een verdere uitwerking van de plannen om te komen tot een overdekt instruc- tiebad in Soest en Soesterberg zijn in 1969 nog maar weinig gevorderd. De K.V.P.-fractie geeft er de voorkeur aan, een instructiebad te bouwen in de be bouwde kom. Het natuurbad is hier voor te excentrisch gelegen. Ten aan zien van de recreatie is het van belang, dat bepaalde wegen in de Soester bos sen beter toegankelijk worden gemaakt, speciaal in het belang van de dagre creatie". De heer Van Poppelen meende voorts, dat zo spoedig mogelijk moet worden gekomen tot een herziening van de grondprijzen. Hij wees er voorts op, dat door planologische maatregelen de agrariëers sterk gedupeerd worden en hierdoor worden belemmerd in de wenste aanpassing van hun bedrijven. „Om verpaupering van de boerenstand te voorkomen in die gedeelten van de gemeente, waarvoor deze beperkingen gelden, verzoeken wij dringend bij de betrokken instanties bezwaren te maken en te bewerkstelligen, dat de gevraag de bouwvergunningen worden verleend. De agrarische en middenstandsbedrijven, die als gevolg van bepaalde bestem mingsplannen hun bedrijven niet ver der mogen uitbreiden, doch nog jaren moeten wachten op de realisering van de bestemmingsplannen, dienen ruim schoots te worden voorgelicht over de mogelijkheden, die de planschaderege ling biedt voor deze bevolkingsgroepen", zo betoogde de heer Van Poppelen. Hij verzocht bij de realisering van de bouwplannen in het plan Klaarwater de scholenbouw wat meer gelijke tred te doen houden met de woningbouw dan in het plan Smitsweg het geval is ge weest. Voorts vroeg de heer Van Pop pelen de mogelijkheden voor de Stich ting van een havo-school op levensbe schouwelijke basis te bezien. De heer J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel (prot.chr.) weer er in zijn algemene beschouwingen op, dat de gemeenteraad bij de volgende verkie zingen vier wethouders zal gaan Krijgen. Hij meende, dat het wethouderschap voorlopig nog een part-time funktie moet blijven. „Toch is het niet alleen een zaak van kwantiteit, maar zeker ook van kwaliteit. Het wisselvallige karak ter van het democratisch systeem heeft het nadeel, dat het tijdelijke van een wethoudersfunctie voor velen, die zeker de geschiktheid voor die funktk bezit ten, een onoverkomelijk bezwaar is, zo'n funktie te aanvaarden". De heer Berkelbach van der Sprenkel drong nog eens aan op de wenselijkheid van de verbetering van de Van Weer den Poelmanweg. Hij vroeg het colle ge, welke vorderingen op dit gebied bij het Ministerie van Defensie zijn bereikt. Tevens wilde de heer Berkelbach een veiliger mogelijkheid tot voorsorteren vanuit de richting Soest bij zijn zie kenhuis Zonnegloren. De heer Berkelbach van der Sprenkel vroeg zich af, of het geringe gebruik, dat, van het openbaar vervoer wordt gemaakt, een gevolg is van een onge lukkige routering of misschien van een te lage frequentie. De heer Berkelbach betreurde het, dat de commissie voor de volksgezondheid pas tweemaal in een periode van ander half jaar bijeen is geweest, ondanks het feit, dat er vele problemen aan deze commissie voorgelegd hadden kunnen worden. Spreker vond het een beden kelijke zaak, dat van de zijde van het onderwijzend personeel zo weinig be langstelling bestond voor een door de brandweer gehouden voorlichtingsbij eenkomst inzake het gebruik van brand blusapparatuur op de scholen. „Het ge tuigt niet van verantwoordelijkheids gevoel en doet als voorbeeld van deze opvoeders vreemd aan. Wanneer het vrijwillig niet lukt, moet het dan maar verplicht worden gesteld"? zo vroeg de heer Berkelbach zich af. Mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) miste bij de begroting een planning op langere termijn, opdat men een inzicht zou kunnen krijgen in de benodigde financieringsmiddelen om de gemeen telijke taak naar behoren te kunnen vervullen. Zij betreurde het, dat de regering het in feite door de lage uitkeringen uit het gemeentefonds onmogelijk maakt, om de toekomstplannen tijdig op tafel te brengen. „Tegenover de inwoners van de gemeente is het college dit ver plicht. Bovendien komt dan de verant woordelijkheid voor het al of niet uit voeren van de noodzakelijke plannen duidelijk naar voren." De spreekster verzocht burgemeester en wethouders, de ontwikkelingen ten aanzien van de concentratie van de slachthuizen en de gevolgen daarvan voor Soest alsmede de ontwikkeling van de plaatselijke Gaso op de voet te volgen. Tevens vestigde zij de aan dacht op de problemen, verbonden aan het ophalen van het huisvuil. Mevr. Polet verzocht het college, met spoed de mogelijkheden voor de aan leg van nieuwe sportvelden in Soester berg te bezien. Zij wees ook op de moeilijke situatie, die in Soesterberg is ontstaan, nu daar de woningbouw (tijdelijk) tot stilstand is gekomen; moei lijkheden, speciaal voor gezinnen, die naar duurdere woningen willen ver huizen, maar nu noodgedwongen naar andere gemeenten moeteh vertrekken, voor de middenstand, die mede door het ontbreken van de woningbouw en het wegtrekken van de inwoners met ho gere inkomens in grote moeilijkheden komt te verkeren, en voor de ter plaatse gevestigde kerkgenootschappen. Mevr. Polet wilde weten, wanneer in Soes terberg weer gebouwd zal kunnen wor den, en wanneer het uitbreidingsplan ter visie kan worden gelegd. Tijdens een voorlichtingsavond zou ook het wegplan rondom Soesterberg besproken kunnen worden, zo opperde zij. „De verschraling van Soesterberg heeft dus danige vormen aangenomen, dat alle aandacht van het college hierop geves tigd moet zijn." Mevr. Polet wilde voorts geïnformeerd worden over het aantal woningzoeken den naar inkomen. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de verhoudingen momenteel zijn scheef getrokken". Tenslotte vroeg mevr. Polet, waarom in het Soesterveen een hogere bebou wingsdichtheid is nagestreefd dan de 27 woningen per hectare, die blijkens een recente mededeling van een amb tenaar van de provinciale planologische dienst aanvankelijk als uitgangspunt golden. „Overigens zijn we met het college van mening, dat de leefbaarheid van een wijk niet staat of valt met de bebouwingsdichtheid". Namens de V.V.D.-fractie hield de heer A. S. Westra de algemene beschouwin gen, waarin hij onder meer constateer de, dat de gemeentelijke voorlichtings avond over de weg over de Eng wel heeft uitgewezen, dat de overgrote meerderheid van de bevolking weinig voor dit project voelt. Hij sprak er voorts zijn bevreemding over uit, dat in Soest-Zuid nog steeds vele oude wegen slecht zijn geplaveid, van een zeer schaarse verlichting zijn voorzien en nog altijd geen riolering hebben. „Er komt wel het een en ander tot stand, maar men springt veel te veel van de hak op tak", aldus de heer Westra. Hij meende, dat de aanbiedings brief van het college van weinig toe komstvisie getuigt. „Wij vragen ons overigens wel af, van wie die visie zou moeten komen. Wij zijn van mening, dat de visie op Soest in een bureaulade te Delft (plaats van vestiging van het inge nieursbureau Van Embden; red.) ligt". Een vierde wethouder in Soest wilde de heer Westra niet direct verwerpen, maar hij stelde duidelijk, dat de kwa liteit boven de kwantiteit moet gaan. De V.V.D.-woordvoerder zei het te betreuren, dat de wijkraad te Soes terberg nog steeds niet tot stand is gekomen. Hij pleitte verder voor de grootst mogelijke openheid ten aanzien van bestemminsplannen, die reeds in ontwikkeling zijn en die nog in ont wikkeling Zullen komen opdat de be volking mee kan praten en denken over gemeenschapsvoorzieningen en leef baarheid. Het tijdig gereed komen en publiceren van de bestemmingsplannen zal volgens de heer Westra ook de middenstand in de gelegenheid stellen, een beter beleid te voeren. Hij vroeg zich voorts af, of van gemeentewege moet worden geijverd voor de uitbrei ding van het compostbedrijf Baarn- Soest, nu de provincie plannen heeft voor een centrale vuilverbrandingsin stallatie in Zeist. In het belang van een goede ontwik keling van het verkeer in het industrie gebied verzocht de heer Westra het college, de nodige aandacht te besteden aan het creëren van parkeergelegenheid aldaar. De heer Westra betreurde het verder, dat de scholenbouw in het veen geen gelijke tred heeft gehouden met de bebouwing aldaar. Tenslotte drong de heer Westra erop aan, althans een proef te nemen met openbare com missievergaderingen. „De burger heeft dan in elk geval de gelegenheid, be langstelling te tonen voor de zaken der gemeente. Een andere proef om de bevolking dichter bij het werk van de gemeente raad te betrekken zou bijvoorbeeld kun nen zijn om enkele malen per jaar een gemeenteraadsvergadering in het dorps huis te Soesterberg te houden", aldus de heer Westra. De heer M. de Groot (Binding Rechts) toonde zich verontrust over de finan ciële positie van de gemeente. Verleden jaar een tekort van ƒ250.600,nu al van 300.000,„Geen enkel bedrijf kan met voortdurende tekorten blijven bestaan. Bedrijfshervormingen, reor ganisatie en coördinatie zijn in deze tijd bekende begrippen geworden. Ook ge meentebesturen kunnen daaraan niet ontkomen," aldus de heer De Groot, die in dit verband nogmaals aandrong op een efficiëncy-onderzoek. „De verkeerssituatie in Soest vervult ons met toenemende zorg. Er worden wel iswaar wat provisorische verbeteringen aangebracht, maar we missen de forse aanpak, die nodig is. De situatie op de rijksweg wordt steeds mejilijker. De in beginsel aanwezige plannen tot de aanleg van een weg over de Eng die nen op korte termijn verder te worden uitgewerkt en zo snel mogelijk te wor den gerealiseerd. Daarbij dient kort en goed afgerekend te worden met de ge dachte aan een grote vierstrooks auto snelweg met zeer kostbare kunstwerken ten bijdrage van vele miljoenen, te rea liseren in een tijdsbestek van zeer vele jaren en waarvan de financiering vrijwel geheel van het rijk zou moeten afhan gen. De fractie binding rechts zal graag meewerken aan het op zo kort moge lijke termijn aanleggen van een weg over de Eng. Echter met dien verstan de, dat zij de voorkeur geeft aan een ruime tweestrokenweg met gelijkvloerse Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie enz. enz. GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot in depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prijzen In de grote, geheel air-conditionned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar is. Geen zaalhuur, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. kruisingen bij de Kerkstraat en Nieu- werkhoek. Een weg, in eerste instantie ten dienste van het plaatselijke ver keer. Ten aanzien van het doorgaande verkeer wordt door rijk en provincie op ruime schaal aan oplossingen buiten de gemeente gewerkt. Het verdient aan beveling, de Engweg, voorzover door het toekomstige stadspark geprojec teerd, flink in de graven, teneinde de nadelige invloed op de creatieve waar de van het park tot een minimum te beperken," zo zei de heer De Groot. Hij vroeg zich af, hoe de gemeente ooit een omvangrijk recreatieplan als de Wieksloterplas denkt te kunnen finan cieren. Overigens meende de heer De Groot wel, dat het recreatieplan in een behoefte zal voorzien. Hij vroeg, of ook een bepaalde vorm var bedrijfs uitoefening daar mogelijk zal blijven. Zijn gedachten gingen daarbij uit naar wat veehouderij, sierteelt e.d., hetgeen uit landschappelijk oogpunt ook nog zijn aantrekkelijkheden kan hebben. De heer De Groot vroeg wat méér aandacht van het college voor de op handen zijnde concentratie van slacht huizen, dan waarvan B. W. in hun memorie van antwoord hebben blijkge- geven. Hij stelde voor, via het samen werkingsorgaan Eemland ook andere gemeenten voor deze zaak te interesse ren. Hij constateerde verder, dat het slachthuis in Soest nauwelijks nog aan redelijke eisen voldoet. Het jaarlijks eploitatietekort neemt bovendien steeds toe. De binding Rechts-fractieleider drong er bij het college op aan, de in voerkeuringen op te heffen. „Deze in voerkeuring is een totaal overbodige en verouderde instelling geworden, welke slechts kostprijsverhogend werkt en geen enkel nuttig effect heeft, be halve dan dat het de kurk is, waarop tal van in wezen onrendabele gemeen- lijke slachthuizen nog drijven. Een uit economisch oogpunt zeer ongewenste situatie." De heer De Groot drong er nogmaals bij het college op aan, de raad in een vroeger stadium bij de voorbereiding van belangrijke zaken te betrekken. „Men name ten aanzien van de voor bereiding van bestemmingsplannen en wijzigingen daarvan dient de commis sie grondzaken eerder te worden ge raadpleegd." De heer De Groot achtte het met het huidige begrotingstekort niet verant woord om het in het fonds voor de aankoop van kunstwerken te storten bedrag te verdubbelen en te brengen op 8000,„Aan verfraaiing van de gemeente zijn we voorlopig nog niet toe", zo meende de heer De Groot. Voorts achtte hij de noodzaak ruim schoots aanwezig om het politiekorps uit te breiden, desnoods ten laste van de gemeentelijke begroting, wanneer het rijk hieraan geen medewerking zou willen verlenen. Ook de heer De Groot sprak zijn te leurstelling uit over de nagenoeg vast gelopen woningbouw in Soesterberg en over de verwarrende situaties, die be staan rond het bestemmingsplan Amers- foortsestraat, alsmede over het gebrek aan sportvelden in Soesterberg en de verkeerssituatie op de Rademakerstraat. Hij zag een ruime taak voor de wijk raad. De heer J. H. N. Veldhuijsen zag na mens de Boerenpartij nog maar een mogelijkheid om tot een sluitende be groting te komen. „Schrap het hele Engplan en besteed de miljoenen aan de verbetering van het Kerpad, de Wieksloterweg, de Lange Brinkweg de rioleringen. We hebben dan geld zat om het begrotingstekort op te heffen. We zouden dan ook een aantal woningen kunnen opknappen en enkele belastin gen niet behoeven te verhogen", aldus de heer Veldhuijsen. In zijn beantwoording van de diverse fractievoorzitters zei burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, dat de door stroming wellicht niet aan de wensen, maar wel aan de verwachtingen heeft beantwoord. De verwachtingen waren al niet hoog. Toch is er nog een heel redelijke doorstroming geweest. In zijn nieuwjaarsrede zal de burgemeester een en ander aan de hand van cijfers illustreren. Op de suggestie van de heer Van Pop pelen om een huurbijslag op grond van de Algemene Bijstandswet in te voe ren, wilde de voorzitter nog niet ingaan omdat deze kwestie nog bij het minis terie in onderzoek is. Bovendien ver wachtte de burgemeester dat door deze regeling mensen in een duurdere en betere woning terecht zouden kunnen komen dan iemand, die zelf meer huur betaald, maar er een minder gerief biedende woning voor terug krijgt. Voorts zei de voorzitter, dat Soest door zijn massale bouw zo vlug mogelijk door zijn woningnood wil geraken. Dit lijkt thans aardig te gaan lukken, maar dit heeft wel tot gevolg, dat men het voor een belangrijk deel in hoog bouw zal moeten zoeken. Overigens hoeft dat de leefbaarheid volgens de burgemeester nog niet te schaden. Een vergelijking met bijvoorbeeld Wouden berg, Leusden of Hoogland gaat z.i. niet op, omdat dit typisch plattelands gemeenten zijn, die weinig woningzoe kenden hebben en voornamelijk voor mensen van elders bouwen. Met verschillende sprekers was hij het eens, dat de bejaarden in Soest nog onvoldoende aan hun trekken komen. De behoefte aan woonruimte onder deze groep is nog zeer groot. De burgemeester meende geen nood zaak te zien voor de verbetering van de toegangswegen in en naar de bossen, „tenzij we er een stadspark van willen maken". De voorzitter zei uit eigen ervaring te weten, dat de fietspaden in de bos sen in goede staat zijn en ook de wan delpaden zeer goed begaanbaar. Aan leiding tot verbetering zag hij niet, wil men althans het unieke karakter van de bossen rond Soest niet al te zeer aantasten. Wel is de Van Weer den Poelmanweg hard aan een verbe tering toe. Daartoe heeft de burgemees ter dit jaar besprekingen gevoerd met het departement van defensie, die het slechtste gedeelte van de weg over het vliegveld in eigendom en beheer heeft. Het ministerie bleek eens een plan tot verbetering te hebben opgemaakt, maar dat was zo kostbaar uitgevallen, dat men ijllings zijn toevlucht tot een goed koper plan heeft genomen. Daaraan bleken echter weer verschillende ge breken te kleven, zodat men inmiddels nog niet veel verder is. Het gemeentebestuur van Soest zal nu zelf met een vergelijkende kostenbere kening komen. De mogelijkheden om bij Zonnegloren een voorsorteerstrook te maken, zullen worden bezien. Met de heer Berkelbach van der Sprenkel was de voorzitter het eens, dat de voorlichting van de brand weer voor het onderwijzend personeel een teleurstellend aantal belangstellen den had getrokken. Hij hoopte op meer begrip bij de onderwijskrachten. Tot de diverse raadsleden, die het open baar vervoer nog eens onder de lo».p hadden genomen en ook het Soester veen in de busroutes wilden betrekken, zei de burgemeester, dat het niet ver standig is om ieder ogenblik de routes te gaan veranderen. „Als men teveel wijzigingen doorvoert, verliest het pu bliek het vertrouwd zijn met de dienst regelingen en raakt men in verwarring. Het patroon van het openbaar vervoer moet zo lang mogelijk gehandhaafd blijven. De burgemeester erkende, dat de ont wikkeling van Soesterberg zich mo menteel in een dal bevindt. Hij meen de, dat dat echter maar van zeer tij delijke aard zou zijn. „Er is geen reden tot wanhoop en paniek. De stijgende lijn in de ontwikkeling van Soester berg wordt alleen maar door tijdelijke bijzondere omstandigheden tegen ge houden. De burgemeester achtte een efficiency- onderzoek niet nodig; in vergelijking met andere gemeenten is het Soester overheidsapparaat niet duur. Tevens heeft vier jaar geleden al eens een dergelijk onderzoek plaatsgevonden. „De raad zegt nooit eens: we moeten zelf efficiënt werken. Daartoe zou een beter overleg ten aanzien van de com missievergadering kunnen dienen. Meestal krijgt men de commissies niet of met zeer veel moeite bijeen", aldus de voorzitter. Ten aanzien van de uitbreiding van het politiekorps zag hij geen moge lijkheden, althans voor de gemeente, omdat de sterkte door de minister wordt bepaald. Met name de vreem delingendienst is hard aan een uitbrei ding toe. Het werk moet nog steeds door één man worden gedaan. De wethouder vond het onbehoorlijk, dat een ambtenaar van de Provinciale Planologische Dienst zich in het open baar (WD-bijeenkomst) heeft uitgela ten over de aanvankelijk voorgenomen bebouwingsdichtheid in het Soester veen. Wethouder K. de Haan sloot zich daarbij aan. „Wij zouden ook wel eens dingen over de PPD kunnen vertellen met al zijn eigenaardigheden. De heer Ewig moet zich in het open baar niet met beleidszaken bemoeien", aldus de heer De Haan. Mevrouw Walter zei, dat het streek plan voor de Utrechtse Heuvelrug een gewenste bebouwingsdichtheid van 30 woningen per hectare heeft aangege ven voor het gehele gebied van de Eng en het Soesterveen. Zij wees nog eens op de economische noodzaak van de hoogbouw. Voor iedere eengezins woning kunnen we 2Vs flat bouwen. Het plan Eng II zal volgens de wet houder mogelijkheden bieden voor ex perimentele woningbouw. Deze plan nen zijn in Den Haag al welwillend ontvangen. Men zal In dit bestem mingsplan gaan vooruitlopen op een geheel ander woningtype. In de loop van volgend jaar zal wel licht kunnen worden begonnen met de doortrekking van de Dalweg. De gemeente heeft nog enkele stukken grond nodig. Wethouder K. de Haan deelde mede, dat een werkgroep is ingesteld met als opdracht het opstellen van een uitge werkt plan voor de bouw van een overdekt instructiebad. Hij zei, dat het onjuist was, te menen dat de scho lenbouw gelijke tred moet houden met de woningbouw. De eerste be hoefte bestaat aan de laagste klassen. De oudere kinderen kunnen zonder al te grote bezwaren nog wel enige tijd elders op school, meende de wethou der. Hij meende, dat er op het ge bied van de scholenbouw in het veen geen achterstand bestaat. De moge lijkheden voor een soort scholenge meenschap met havo zal nader wor den onderzocht, al waarschuwde de wethouder voor een al te voorbarige stichting van scholen. Wethouder J. v. d. Arend tenslotte meende, dat bij het samenstellen van de begroting nauwelijks met het rode potlood is gewerkt. In tegenstelling tot de heer De Groot was hij van oor deel dat de financiële positie van de gemeente allerminst zorgen baart. Ach teraf zal - evenals dat voor 1969 het geval zal zijn - de rekening nog mee vallen, mede omdat verschillende ka- pitaalwerken, die in de begroting zijn opgenomen, toch niet zullen kunnen worden uitgevoerd en de uitkering uit het gemeentefonds achteraf meest al erg meevalt. De heer De Groot echter vond dit een zeer negatief standpunt om er bij de samenstelling van de begroting van uit te gaan, dat verschillende projecten toch niet aan uitvoering toekomen. Volgens de wet houder heeft men alleen een ton moe ten bezuinigen op de plantsoenendienst en de losse arbeiders. Tevens bracht de wethouder nog eens de groothandelsmarkt aan de Sleen- hoffstraat ter zake. Het bedrijf zal bin nen een maand zijn huidige verkoop moeten staken omdat het in tegenstel ling tot de oorspronkelijke opzet direct aan de consument verkoopt en daar mee handelt in strijd met de voorschrif ten. Ofschoon mevr. Polet opmerkte, dat niet alleen aan de belangen van de middenstand moet worden gedacht maar ook aan die van de consumenten, deel de de wethouder mede, dat men zich als college alleen heeft te houden aan de vraag, of in strijd met de bestem mingsbepalingen wordt gehandeld of niet. Van een bepaalde voorkeur of af keer voor dit soort bedrijven mag bij de overwegingen geen sprake zijn. Overigens liet de heer v. d. Arend wel blijken, de vestiging van dit bedrijf in Soest allerminst prettig te vinden. Maar er waren geen mogelijkheden om de vestiging tegen te gaan; die waren er bij voorgaande gelegenheden wel in Soesterberg en elders in Soest. Over een concentratie van slachthuizen valt volgens de wethouder nog niets te zeggen. Hij meende evenwel niet, dat het college in dit opzicht een passieve houding aanneemt. In tweede termijn achtte mevr. Polet het wenselijk om via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan te dringen op een verdere uitbreiding van het politiekorps. De heer Van Poppelen vond het toch wel wenselijk, dat de Soester bossen per auto beter bereik baar worden. De heer De Groot bleek allerminst overtuigd inzake het niet noodzakelijk zijn van een efficiency-onderzoek. Hij verzocht de resultaten van het vorige onderzoek aan de raad mede te delen. Van enkele zijden werd er tevens op aangedrongen, langs de weg enkele klokken aan te brengen. De burgemees ter achtte dat afgezien van de moei lijkheden om de klokken voldoende weer- en storingbestendig te maken niet in het belang van de verkeers veiligheid en hield dan ook min of meer een pleidooi voor niet-gelijk lo pende klokken. „Als men weet, dat de klokken toch niet gelijk zijn, zal men ook niet in de verleiding komen om erop te kijken", aldus de burgemeester, sprak toch wel de hoop uit, dat de Voorts werd nog uitvoerig van gedach ten gewisseld over de Gaso. De raad Gaso van de grond zal komen. De heer Pieren (P.v.d.A.) wees in dit verband op de resultaten, die in andere plaaat- sen zijn bereikt, onder meer in Ensche de. Men achtte een regelmatige controle van de gasapparaten zowel in het be lang van de verbruikers als van het gasbedrijf. De heer Pieren stelde ten slotte voor de volgende begrotingsver gadering in 1970 een andere procedure voor. De vergadering zou na het hou den van de algemene beschouwingen door de fractievoorzitters moeten wor den geschorst voor een paar dagen om het college in de gelegenheid te stellen, zich goed op de beantwoording voor te bereiden. Daarmee kan men volgens de heer Pieren voorkomen, dat de raadsleden in tweede termijn moeten opmerken, dat verschillende van hun vragen niet zijn beantwoord. Volgens de heer Van Poppelen zou het college de algemene beschouwingen dan tevens in afschrift moeten ontvangen. Het is dan nog maar een kleine stap om de gehele begrotingsbehandeling schriftelijk af te handelen, meende hij (niet serieus). Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Hoewel er in Nederland veel verbeterd is ten aanzien van de vakantiesprei ding, mag dit vraagstuk nog niet als opgelost worden beschouwd. Bij de voorbereiding van het vakantieseizoen 1970 dienen wij er rekening mee te houden dat met name in het onder linge vakantieverkeer met west-Duits- land het volgend jaar sprake zal zijn van een grote verkeersgolf in juli. Vooral de Duitsers zullen met hun ge revalueerde Mark in grote getale on ze vakantiecentra overspoelen. Het is dus zaak alles te doen om de verkeers drukte in juli en augustus zoveel mo gelijk te matigen. Daar kunnen men senlevens mee worden gespaard en prijsstijgingen mee worden bestreden. In Nederland wordt aan de vakantie spreiding veel aandacht besteed. Met name de Coördinatie Commissie Va kantiespreiding doet hier nuttig werk. Toch rijst de vraag of er geen ingrij pender maatregelen nodig zijn dan thans mogelijk is. Zo hebben wij op de kalender gezien dat er voor de eer ste week van mei 1970 twee vrije da gen vallen. Met opoffering van enkele dagen elders zou en voor een reeks van scholen de eerste week van mei 1970 tot vakantieweek kunnen maken. 5 mei is namelijk bevrijdingslustrum en op 7 mei valt Hemelvaartsdag. Be trekt men een verkorting van de paas vakantie in de beschouwing, dan zou den de twee weken voor pinksteren mogelijk een voorjaarsvakantie kun nen opleveren waarin velen een bui- landse reis zouden kunen maken. Hier door zouden de topweken in de zomer worden ontlast en duizenden zouden in het voorseizoen een aanzienlijke re ductie op hun vakantiekosten kunnen krijgen. Daarmee is de consument ge diend en niet minder de toeristenin dustrie. Tenslotte zouden wij eens een proeve kunnen beleven van een voor jaarsvakantie en met de opgedane er varingen ons voordeel kunnen doen voor de toekomst. Vanzelfsprekend zijn er bezwaren te vinden tegen zo'n re geling. Maar wegen deze op tegen de voordelen? Een slagvaardig vakantie- beleid eist inhfcken op de gebeden mo gelijkheden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5