SIMCA... van KEULEN NV r HEMELSPIONAGF, DOET HAAR INTREDE GEYTE^SEEK REEDS DE OERMENS PLUKTE GENEESKRACHTIGE KRUIDEN ARABISCH DUBBELSPEL GEEN HAAST MET EUROPESE VEILIGHEIDS- CONFERENTIE MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN Foto s van Russische wapens op Amerikaanse tafels Brief aan de Soester raad gezonden door de Soester Dierenbescherming H.veiotiiekeii Antofananeiering Meningen van lezers Wonderen van de natuur Inbraak in techn. school Gevonden voorwerpen Auto tegen boom VAKANTIE 1970 IRUYS&CO n Voor moderne en klassieke verlichting VAN SCHALKWIJK R.K. kerkdiensten VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 Kort nadat in de omgeving van Mos kou een Rusische raket was neergestort, stort, lagen de foto's van de plaats des onheils al op een gladde ovale tafel in het hoofdbureau van de Amerikaanse inlichtingendienst, de C.I.A, Hoe ongeloofwaardig deze mededeling ook mag klinken, niets bleek minder waar te zijn. Het is onze eerste con frontatie met de nieuwste vorm van spionage, die wordt uitgeoefend door een aantal in het heelal rondcirkelen de satellieten, die voorzien zijn van ingebouwde camera's. Ze worden zowel door Amerika als ook door Rusland gebezigd, zijn in een bepaalde baan om de aarde gebracht en worden in het jargon van de internationale ge heime dienst aangeduid met de be naming van „Milsats". Dat is de af korting van de woorden: militaire sa- telieten. Van de 458 Amerikaanse sa- telieten die sinds 1958 van de militai- r> luchtbasis Vandenberg (240 km noordwestelijk van Los Angeles) wer den afgeschoten, dienden 310 Amerika's defensie. Zij gaven handen vol werk aan de foto-experts van de C.I.A. Het ruimtevaartbudget van het Ameri kaanse ministerie van defensie beschikt c De afdeling Soest van de Ned. Ver tot Bescherming van Dieren zond de na volgende brief aan de gemeenteraad van Soest. Geachte Raadsleden, Nu het college van burgemeester en wethouders op 17 december a.s. op nieuw de verhoging van de honden belasting gaat behandelen en ons van het aanvoeren van onjuiste gronden be ticht, -laken wij u er op attent, dat in ceen enkele omliggende gemeente, waar bij dus ook grote steden, zoals Hilver sum en Utrecht zijn, de hondenbelas ting hoger is dan in Soest. Een kleine gemeente, wat Soest in ver gelijking tot Hilversum, Utrecht en Amersfoort toch is, kan zich niet be roepen op eventuele hogere tarieven van verder afgelegen gemeenten. W hebben, om uiterst nauwkeurig te ziin, alle gemeenteontvangers van de in hierbij gesloten bijlage genoemde ge meenten, persoonlijk om de tarieven in hun gemeenten gevraagd. Deze weken us niet af van de be dragen. die wij u per 14-11-1969 reeds hadden opgegeven. Voorts willen wij u nog wijzen op het feit, dat verhoging van de hondenbe lasting ons inziens niet zoveel effect zal boeken, dan wanneer er uitvoering wordt gegeven aan de Politieverorde ning inzake loslopende honden. Tenslotte zouden wij gaarne het be zitten van een hond wat positiever wil len zien.'Het is voor veel mensen toch de enige aanspraak die zij nog hebben, om deze mensen nog meer te belasten achten wij niet verantwoord. Met het oog op het hierboven vermel de, is elke verhoging van hondenbelas ting onaanvaardbaar. Wij doen opnieuw een beroep op u ook dit ewijzigde voorstel van Bur gemeester en Wethouders af te wijzen. Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. afdeling Soest. C J. 't HART, voorz./secr. (De in deze brief aangehaalde bijlage bevatte een opsomming van de gege vens van de gemeenten Laren N.H., Huizen, Baarn, Bussum, Zeist, Hilver sum, Amersfoort en Utrecht, waaruit blijkt dat in al deze gemeenten de hon denbelasting een bedrag van 25,per jaar niet te boven gaat. Red.) voor de „Milats" over een aparte be groting van twee miljard dollar per jaar, welke post met nog eens 2 mil jard uit de kas van de C.I.A. wordt verhoogd. Kort voor zijn aftreden als president van de Verenigde Staten verdedigde Lyndon B. Jonhnson deze hoge uitga venpost en merkte toen ondermeer op: „Dank zij onze verkenningssatelieten (zoals de officiële benaming van de Milsats luidt) wéét ik, over hoeveel raketten de sowjet-unie thans beschikt." Dat deze uitlating van president Jonh- son geen bluf blijkt te zijn, wordt be vestigd door de wetenschap, dat zijn ministerie van defensie en de C.I.A. op de hoogte zijn van het aantal in Rusland aanwezige raketten van het type SS-9 en van de plaatsen waar deze zich momenteel bevinden, dat de president precies op de hoogte is van het in Rood-China bij Lop Vor geves tigde atoombomproject en van het feit hoe de rijstoogst in dat land er voor staat. Met behulp van de in haar baan om de aarde gebrachte satellieten hebben de Verenigde Staten en de U.S.S.R. over en weer zoveel inside inforations van elkaar verzameld, dat politieke kringen de mening zijn toegedaan, dat door het aanwenden van deze verken ningssatellieten een ontspanning tussen beide landen niet zou kunnen uitblij ven. PersflonSsJke leningen ASSURANTIËN ANNO 1058 Beethovenlaan 13 - Baarn - Telef. 3879 Wist u dat KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN van uw eigen foto's veel méér aandacht krijgen en be waard worden Wij maken ze voor u, zowel in zwartwit als kleur (kleur- kaarten met enveloppe). Wacht niet tot het laatste Voor beter fotowerk en la gere prijzen Soest-zuid bij de stoplichten Bestuursorganen in een democratische maatschappij behoren tot de dienstver lenende sectoren. Zij worden immers ge komen met de bedoeling en de opdracht dat ze de gemeenschapsproblematiek van nu en van de toekomst weten te onderkennen en trachten op te lossen. Deze dienstverlening aan de gemeen schap dient zoals elke dienstverlening, gepaard te gaan met het betonen van gepaste eerbied. Het is dan ook bepaald verrassend dat het gemeentebestuur van Soest in deze uitblinkt door een kennelijke minach ting voor haar werkgevers, de inwoners van Soest. In de Gooi en Eemlander van 9 de cember 1969 las i' nl. het bericht dat het gemeentebestuur het pas geves tigde „cash and carry"-bedrijf plotseling weer uit de gemeente Soest wil ver bannen met een waarlijk al te door zichtig beroep op het z.g. „bestemmings plan". Elk zinnig mens kan deze schijnheilig- hoid onderkennen en ik vraag mij af of het gemeentebestuur de inwoners van Soest geen excuus is verschuldigd en zich wellicht zou moeter. „verlagen" tot de gewone normale openheid, door het geven van de werkelijke reden voor baar wonderlijk gewijzigde houding (wellicht pressie van belangengroepen?) R. J. ROGGEVEEN Colenso 109, Soest. Controle mogelijk Sterker nog in die kringen hoopt men nu met behulp van de 'Milsats de in ternationale bewapeningswedloop onder controle te brengen en een mogelijke atoomoorlog te kunnen voorkomen. Op de in Genève gehouden internatio nale ontwapeningsconferentie kwam duidelijk aan het licht hoe groot wel het vertrouwen is, dat Amerika in het gebruik van verkennigssatelieten stelt.deskundigen zijn thans koortsachtig in het openbaar maken van het aantal satelieten welke voorzien zijn van een ingebouwd fototoestel en waarmee van uit de lucht het grondgebied der sow jet-unie wordt gecontroleerd. Ook de Russische delegatieleden wensten van hun kant op deze zaak niet verder in te gaan en weigerden concessies in de ze te doen. 3600 kg. Oorspronkelijk droegen de militaire sa telieten een naam, zoals de Samos, de Midas, de Discoverer e.a. In Washing ton kwam men uit veiligheidsoverwe gingen daarvan terug. De Milsats zijn thans naamloos en beschikken in hoofd zaak over een kenteken of codenummer. In de beginperiode, dus toen de he- melspionage nog in de kinderschoenen stond, had de satelliet een totaal ge wicht van 1180 kg, de huidige zijn ech ter belangrijk zwaarder en wegen 3600 kg. Zij zijn bevestigd op zoge naamde drager-raketten (de Agena-D) die een doorsnede hebben van 1,52 m. en een lengte van 10 tot 12 meter. Er bestaan verschillende soorten ra ketten die ieder een eigen taak heb ben, zoals de waarschuwingsraketten die met infra-rode belichtingsappara- tuur zijn uitgerust, op 3200 km van de aarde verwijderd blijven en het heelal doorkruisen op zoek naar vijandelijke kosmosbommen (systeem F.O.B.S.), naar de intercontinentale raketten (de I.C.B.M.'s) der Russen en tevens tot taak hebben het eventuele onverwacht uitbreken van een derde wereldoorlog te signaleren. Weerkaarten De satelliet no. 770 heeft een drager raket die aan weerskanten van radar installaties is voorzien, welke tot taak hebben om weerkaarten samen te stel len. De omloopbanen van deze zweven de ogen voeren via de noord- en zuid pool, zodat elk stukje van moeder aar de gecontroleerd kan worden. De met fototoestellen uitgeruste Mil sats hebben omloopbanen door het heelal die op een afstand van 140 tot 400 km van de aarde verwijderd lig gen. Zij kunnen zeven tot vijfentwintig dagen in de lucht verblijven. De auto matisch verrichte metingen etc. wor den per radio aan enkele ontvangsta tions o.a. in Guam, in Alaska en in New-Hamshire overgeseind, alsook aan vliegtuigen en schepen die bepaalde posities hebben ingenomen. De Russische spionage-satellieten blij ven veelal acht dagen in de lucht, hebben de grootte van een Wostok- ruimeschip, een gewicht van 4500 kg en landen geheel intact op het Rus sische vasteland. Snuffelaars. Amei'ikaanse en Russische ruimtevaart- De Amerikaanse gedelegeerden trok ken immers ter conferentie een aan tal voorstellen in, ondermeer die wel ke handelen over in te voeren controle- maatr^.'en met betrekking tot de te verbieden produktie van kernmateriaal voor oorlogsdoeleinden. De Amerikaan se afgevaardigden bleken thans, in te genstelling tot voorheen, bereid te zijn om een zodanige controle te doen uit oefenen door vertegenwoordigers van de neutrale en niet bij de produktie van dat materiaal betrokken staten die zit ting hebben in de internationale atoom energie-commissie. Washington wenste uiteraard niet in te gaan op het verzoek om te komen tot de weer een nieuw soort Intregated Satellite te ontwerpen, die zal worden uitgerust met infra-rode snuffelappara- tuur, met televisie-camera's en met toe stellen voor het gebruik van röntgen stralen. Deze „snuffelaars" zullen in een baan worden geschoten die zich op een afstand van 31.500 tot 40.000 km van de aarde verwijderd bevindt. Die apparaten krijgen een gewicht dat va rieert van 544 tot 3600 kg. De proef nemingen in Amerika staan onder su pervisie van Werner von Braun. Ame rika's ruimtevaartdeskundige bij uit nemendheid en de uitvinder van Hit- ler's eerste raketten, de V-I en V-II tijdens de tweede wereldoorlog. De ware natuurliefhebber geniet met volle teugen van de flora op ons onder maanse. Hij doet dit in de natuur, tij dens lange wandelingen, maar ook door het zelf kweken en verzorgen van planten in zijn tuin on hij kan vol stil genot staan kijken voor de etalages van de bloemisten, waar de produkten van de vakman staan uitgestald. Dit contact met de flora ligt in het esthe tische vlak, maar onze relaties met de plantenwereld zijn vele. Wij behoeven maar te denken aan de voeding; maar een van de belangrijkste is wel die op farmaceutisch terrein. Vele eeuwen lang was de mens geheel op de natuur aangewezen waar het de bestrijding van pijn en ziekte betrof en de planten hebben hem daarbij gro te diensten bewezen. Reeds de oermensen moeten zich met behulp van plantaardige stoffen aan de geneeskunst hebben gewijd. E:i daar bij rijst dadelijk een belangrijke vraag, namelijk: hoe is het mogelijk dat de mens zijn juiste keus wist te maken uit de duizenden en duizender plan ten die hem op aarde omringden? Een instinct Het is vrijwel zeker, dat de mens evenals de dieren, in zijn primitieve stadium beschikte over een geneesin- stict. Evenals de kat instinctief gras eet, wanneer haar maag van streek is en het vee bepaalde planten, die giftige stoffen bevatten, tussen het gras laat staan, heeft de mens instinctief aange voeld welke kruiden hem van dienst konden zijn bij de bestrijding van ziekte en pijnen. Later toen de mens deze eigenschap kwijt raakte, bouwde hij voort op tra ditie en ervaring, daarnaast lustig ex perimenterend, terwijl bovendien het toeval hier en daar een handje hielp. Zo heeft de schat van plantaardige ge neesmiddelen zich in de loop van dui zenden en duizenden jaren gestatig uit gebreid. Hoezeer de mens verstrikt in bijge loof kan dwalen blijkt wel uit de zoge naamde signatuurleer, die elke weten schappelijke grondslag mist. Volgens deze leer zouden de planten, die de mens tot heil kunnen strekken, door tekenen kenbaar zijn. Behaarde plan ten zouden een middel zijn tegen haar uitval. Planten met rood melksap te gen geelzucht en zo zouden we door kunnen gaan. Niets is minder waar dan dat! Toevallige ontdekkingen In de loop der tijden heeft de mens zich een schat van ervaring verworven en naarmate de wetenschap zich ver der ontwikkelde leerde hij al deze plantaardige stoffen op de juiste wijze aanwenden. Het toeval heeft in veel gevallen een behoorlijk handje geholpen; daarover zijn vele verhalen in omloop, die in de meeste gevalleu wel niet gecontroleerd kunnen worden, doch dermate voor de hand liggen, dat do mogelijkheid ven het gebeuren niet is uitgesloten. Zo bijvoorbeeld de ontdekking van de kina, een van de koortswerende middelen bij uitstek. Volgens het verhaal zou een koorts lijder in de rimboe zijn brandende tong gelaafd hebben aan het water /an een stroom en de koorts verdween. Bij la ter onderzoek bleek, dat het water op geloste stoffen bevatte van een omge vallen kinaboom. De bast van de boom, goed geweekt en door het water om spoeld, had stoffen afgegeven, die ver mengd met het water de koortslijder hadden geholpen. De koortswerende eigenschappen van deze bast worden heden ten dage nog steeds gebruikt. En zo zouden we voort kunnen gaan. Duizenden en duizenden planten staan de mens ten dienste en hebben in de loop der eeuwen hun nut bewezen. Reeds in 1898 publiceerde Dragendorff in zijn bekende werk „Heilpflanzen" er niet minder dan ruim 12.000. Nog regelmatig ontdekt men nieuwe bruikbare planten naast de vanouds bekende, zoals opium, kina, moederko ren, vingerhoedskruid, rabarber, sen- nabladeren en cascara. Dikwijls komen deze planten tot ons van primitieve volkeren die ze al sinds mensenheugenis gebruiken. Mannen van de wetenschap komen dan plot seling tot de ontdekking dat dergelijke primitieven een bepaald soort plant benutten voor een geneeskundig doel. Ze gaan een en ander onderzoeken en komen soms tot zeer interessante re sultaten, waar ze zelfs niet van durfden dromen. Zo vormt de flora een natuur lijke schatkamer waaruit de mens tot zijn heil mag putten. Een paar pakjes met sigaretten en en- ke dozen met kaarzen, was de buit van een inbreker, die een onderzoek instelde in het kantoor van de directeur van de Technische School, waar een kast werd opengebroken en in de ad ministratiekamer alles overhoop haalde. Vermoedelijk werd naar geld gezocht, maar dat was niet aanwezig. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: kinderbril, bruine dames handschoen, twee pikhouwelen, verduisteringskapje, gebreide wollen handschoenen, zwarte en bruine portemonnaie en portefeuille, tweewielige kinderfiets, rode langwer pige damesportemonnaie, heren bril met donker montuur, grijze want. paar blauwe kinderwanten, zwarte leren want, rode kinderwant, blauwe kinder- want, fietssleutel, linker nylon kinder want, blauwe kinderwant, bankbiljet, paar glacé dames handschoenen, kan delaar. nummcrp'aat van auto, Aan komen lopen: bruine hund. AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT TEL.: 03490-14243 „Ons doel is niet alleen de tegenstander (Israël) een militaire nederlaag toe te brengen maar ook het zionistisch karakter van dat gebied, ongeacht de menselijke en/of de maatschappelijke kant daaraan verbonden te vernietigen". (Uit de stichtingsakte van de „El Fatah", d.d. 30-12-1968). Sinds de afgevaardigden der vier grote mogendheden, gealarmeerd door de oor logssituatie in het nabije oosten, zich om de conferentietafel hebben ge schaard, is de kans op een direct gewa pend conflict tussen de Arabische lan den enerzijds en Israël anderzijds afge nomen. Toegenomen zijn echter de moordaanslagen, de daden van terreur en de brandstichtingen door de guerril la-organisatie „El Fatah". Aan beide kanten poogt men de wereldopinie mee te krijgen om druk uit te oefenen op de tegenpartij ten gevolge waarvan de psy chologische oorlogvoering op dit tijd stip als het ware een hoogtepunt heeft bereikt. Bij een objectieve beoordeling van de Israëlische houding mogen wij niet ver geten, dat het twee en een half mil joen inwoners tellende Joodse volk in het bewustzijn leeft, dat de Arabische wereld de volledige vernietiging van Israël nastreeft. Na de massale moord op circa vijf en een half miljoen Joden in Hitiers gas kamers, bestaat er voor dit volk geen andere keus dan te vechten voor de komende Joodse generaties en het is daarom van een volkomen onderge schikt belang of het met de gevoerde vergeldingspolitiek in de wereld wel of geen sympathie ondervindt. Belangrijk voor Israël is alleen of het èn als volk èn als staat de tijd zal overleven. Oog om oog Het Joodse volk heeft immers in het nabije verleden de meer dan bittere er varing opgedaan hoe de wereld werk loos toezag toen Hitier miljoenen Joden ach en wee te roepen, toen het kwaad al geschied en nazi-Duitsland verslagen was. Vandaar de Israëlische vergel dingspolitiek, gebaseerd op het oudtes tamentische gezegde „Oog om oog en tand om tand". De Arabische landen daarentegen be vinden zich ten opzichte van Israël van een diplomatiek oogpunt uit gezien, in een veel gunstiger positie. De Arabieren beschikken over rijke oliebronnen en geen welvaartsstaat kan zich permitteren de benzinekraan dicht te draaien. Hun automobilisten zouden het niet slikken en hun economie zou bij verlamming van het vrachtwagen- verkeer en de fabricageprocessen spaak lopen. De informatiepolitiek der Arabi sche regeringen in en buiten de U.N.O. heeft veel weg van een toneelspel in vele bedrijven opgevoerd en met van te voren verdeelde rollen. Gezamenlijk treden zij in de Verenigde Naties op en pogen daar de Israëliërs voor alles en nog wat verantwoordelijk te stellen. Ernstig rekening moet ook worden ge houden met het feit, dat maar liefst zes leden-staten die lid zijn» van de Vei ligheidsraad, géén diplomatieke beltrek kingen onderhouden met het zelfstan dige Israël. Zo worden de veroordelin gen en de diverse afkeuringsnota's door die raad uitgesproken voorzover zulks het diplomatieke en militaire optreden van Israël betreft, steeds ongeloofwaar diger en onwaarachtiger. Vrije hand Tenslotte is de U.N.O., toen het er om ging de levensrechten der Joden tegen de vijandige Arabische politiek te ver dedigen, ernstig tekort geschoten, het- liet afslachten. De wereld begon pas geen overduidelijk aan het licht kwam toen, kort vóór het uitbreken der zes daagse oorlog, de blauwgehelmde inter nationale troepen werden teruggetrok ken en zij als het ware de Arabische legers de vrije hand lieten. Drie van de vier grote mogendheden gingen zich steeds meer ongerust ma ken en wilden Israël dwingen om be paalde posities prijs te geven. Deze angst werd ondermeer ingegeven door het feit, dat de pro-westerse Arabische staten Libanon en Jordanië zich in de armen zouden werpen van het Rusland vriendschappelijk gezinde blok. Doch ook de oorspronkelijke bondgenoot van Israël, Frankrijk, moest terwille van de olie-invoer zijn koers wijzigen en De Gaulle haalde een streep door de leve ring van de bestelde en reeds betaalde straaljagers voor Israël. De Arabische landen spelen ook Indivi dueel hun rol. Jordanië en Egypte bij voorbeeld pogen in West-Duitsland sym pathie te veroveren en de bestaande vriendschappelijke verhouding tussen laatstgenoemd land en Israël te ver troebelen en tegen een wat doorzichtige prijs van de met-erkenning van de D.D.R. De Arabische guerrilla-organisa tie „El Fatah", maakte daarbij echter de grove fout om juist in die dagen in West-Duitsland een geweld-actie te ont ketenen tegen de Israëlische ambassa deur in dat land Asher Ben Nathan. Als gevolg daarvan nam de sympathie voor Israël slechts toe. El Fatah Een blik achter de coulissen laat ons zien, hoe weerloos de verschillende Ai*a- bische regeringen in werkelijkheid blij ken te zijn als het om acties gaat waar bij de „El Fatah" betrokken is. Juist en in hoofdzaak deze guerrilla-organi satie houdt de Arabische studenten die in» het westen studeren, onder de duim en zet hen aan tot actief verzetswerk. Een terreur die hoofdzakelijk gericht is tegen de staat Israël, haar vertegen woordigers in het buitenland en tegen alle daarverblijvende Joden. In West-Duitsland ondervindt de „El Fatah" bij haar illegaal werk hulp en steun van de zogenaamde S.D.S., de So cialistische Duitse Studentenorganisatie. Opmerkelijk is de toenemende invloed van het Chinese communisme op de fanatieke, jongere Arabieren en de steeds toenemende afhankelijkheid der „El Fatah"-orgarrisatie van de Chinese geldschieters ginds in Peking. Het con tract loopt voor zover dit Europa be treft via een Chinese vertrouwens man in het Albanese Tirana. Deze gang van zaken heeft overigens al ontstem ming gewekt in Moskou. Dit Arabisch dubbelspel tussen terreur en diplomatie maakt het spelen in dub bele rollen mogelijk. Natuurlijk distan- ciéren de diverse Arabische regeringen zich naar buiten van» de terroristen, voorzover dat vanuit een psychologisch oogpunt gezien noodzakelijk is, vooral als de „El Fatah" bij het dubbelspel tè openlijk betrokken blijkt te zijn. Bij het opmaken van de balans weegt het leed voor Israël zwaar. De moord commando's der „El Fatah" hebben al aan duizenden Israëlische onderdanen het leven benomen, maar hierover spreekt de U.N.O. niet. In de nacht van dinsdag op woensdag te ongeveer 3 uur, is de auto van de heer J. C. v. V. uit Amsterdam op het Soester Hoogt uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuur der kwam met ed schrik vrij, maar een medeinzittende kreeg licht letsel. De auto was totaal vernield en moest worden weggesleept. De eerste zomerprogramma's zijn uit Gratis verkrijgbaar bij Steenhoffstraat 9a (VW-gebouw). Telefoon 6571. Een Europese veiligheidsconferentie ligt de Russen merkwaardig na aan het hart. Ze zijn er in 1954 over begonnen tijdens een Berlijns topberaad der grote vier en sindsdien zijn ze niet opgehouden hun voorstel te herhalen ondanks de koele bejegening vanuit het westen. Wel is het accent gaandeweg veran derd. Éérst ging het om garanties dat een herlevend Duits militarisme geen bedreiging zou vormen voor de vrede, maar het schermen met die boeman is wel een beetje afgesleten. Dit keer gaan de voorstellen nominaal uit van hetj Warschaupact dat met de N.A.V.O. een of ander akkoord wil sluiten dat moet voorkomen dat de twee bondgenoot schappen tegen elkaar in het veld ko men. Een ander verschil in vijftien jaar is, dat toen in Europa een sfeer heerste die het niet zo onzinnig maakte aan geweld te denken: het was volop koude oorlog die best warm kon worden. Nu is het koude vrede met aanzienlijk min der strijdkans. In het westen heeft men ermee leren leven dat Moskou in het oostelijk deel van het oude wereld deel heerst met het Brezjnew-doctrine dat inmenging als in Tsjecho-Slowakije moet wettigen als een communistisch land eens wat zou afwijken van de Moskouse lijn. De toestand zoals die is, wordt dan misschien niet toegejuicht maar men denkt er niet aan te proberen hem met geweld te veranderen. Eingenlijk is hiermee bereikt wat Moskou in 1954 voor ogen stond, al staat het dan niet zwart op wit. Wat het westen wil be reiken, was een gesprek over de Duitse hereniging en dit kwam in het geheel niet aan de orde. Het is nu trouwens zelf in west-Duitsland haast officieel erkend als een hersenschim, althans voorlopig. Brandt zal ongetwijfeld hier over nog wel eens willen spreken, maar dat heeft pas zin als de relaties tussen oost en west nog aanzienlijk beter zijn. Voor het westen zou een veiligheids- conferentie als Moskou wenst dus alleen zin hebben wanneer daardoor de rela ties over en weer zozeer zouden ver beteren dat over de werkelijk belang rijke zaken een gesprek begonnen kan worden. Maar dat zit er duidelijk niet in. Wel kan men constateren dat de zelfde behoefte ook in het oosten leeft. Oostduitslands Ulbricht heeft grote fanfares gemaakt dat er zelfs niet ge praat kon worden voor zijn D.D.R. al om erkend werd, maar de landen van het Warschaupact hebben wel die wens vertolkt zonder er echter een voor waarde van te maken. Maar intussen betekent dit wel dat over de kwestie van de twee Duits- landen voorlopig niet gepraat kan wor den en dat is nu juist het enige wat het westen kan interesseren. De koele reactie van de N.A.V.O. op het aanbod van het Warschaupact is daarom te begrijpen. Het wachten is simpel tot in het oosten het onwrikbare standpunt hierover ook wat is verzacht. Dat wachten kan vrij lang zijn. maar wel licht niet vruchteloos. Sinds 1954 is al veel veranderd in de sfeer in Mos kous machtsgebied. ELECTRO TECHNISCH BUREAU Steenhoffstraat 55 - Soest Telefoon 2906. SOEST De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmorgen 8 uur door P. H. Walter, Ereprijsstraat 69, tel. 2064. H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119. SOESTERBERC. Tijdens het a.s. weekeinde zal de artsendienst worden waargenomen door W. F. v. d. Helm, Pr. Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404-31574. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13-13.30 uur H. Abbring, Larixlaan 16. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend apo theek „Soest-Zuid". Apotheek „Soestdijk" gesloten. Avond- en nachtdienst tot en met 19 december, Apotheek „Soest-Zuid" Oranje-Groene Kruis Zr. K. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele Kruis Zr. Antoniana, Talmalaan IA, tel. 6355 b.g.g. briefje in de brievenbus. Groene Kruis Zr. M. de Haan, Alb. Cuyplaan U8, tel. 6906. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en Gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11. tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in de Hoeksteen. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 10 uur ds. A. J. Jorissen m.m.v. kerk koor. 19.00 uur ds. D. H. Bosma. Kinderoppas tijdens morgendienst. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds D. H. Bosma H.A. 19 uur ds A. D. Zijlstra, Amersfoort. Kinderoppas tijdens morgendienst. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 5 uur ds J. Smit. Gebouw Middelw\jk, Pieter de Hooghl. 10 uur: ds. M. J. van Wijck, Lunteren. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur ds L. de Ru. Kinderoppas tijdens de dienst. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk. Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Drift je, Soest-zuid Zondagsscholen: 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Gr. van Prinstererschool, in terkerkelijk. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bern- hardlaan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan 10 en 5 uur ds M. Wilschut. Wilhelminakerk, Soesterbergsestraat 18 10 en 5 uur ds K. A. Schippers, Amers foort. Kerkgebouw NPB, Rembrandtlaan 20. 8.15 uur ds J. P. Moerkoert, viering H.A. 14.45 uur ds J. P. Moerkoert. Voortz. H.A. en dankzegging. Gebouw Eltheto (verplaatst naar ft- bouw Nationaal Chr. Belangen te Baarn) 10 en 5 uur dienst CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 en 3 uur Prof. van Gendertn, Apel doorn. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds W. Leerink Wtfkgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur kinderdienst. ADVENTSGEMEENTE 10 uur bijbelstudie. 11 uur Pred. P. Brouwer ZONDAGSCHOLEN Jeugdgebouw Emmakerk. 12 uur zondagsclub. Evangelie-gemeente „In de ruimte" Klein Engendaalweg 52. Zondagmiddag, 4 uur Gezinsdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. H. R. Zijlstra Drie bergen. HERVORMDE KERK Zaterdag 15.30 uur. Adventorgelbespe- ling. 10 uur ds. F. J. Th. van boven. 12 uur interkerkelijke zondagsschool 19.00 uur Zangdienst.. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn 10.30 uur drs. G. Fafié. PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag H. Mis 9 uur. 11 uur hoogmis. 18.00 uur Avondmis. Maandag geen H. Mis. Dinsdag 8 en 19 uur, woensdag 8 uur, donderdag 8 en 19 uur, vrijdag 8 uur H. Missen. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woensdag 19 uur (gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur, avondmis met zang. Zondag, 8.30, 10.00 uur hoogmis en 11.30 uur (met zang).

Soester Courant | 1969 | | pagina 7