Soest toen - Soest nu Gireren van abonnementsgeld Aan onze adverteerders Uinsdag 16 december 1969 48e jaargang iio. 96 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ht oog gericht op Bonn en Moskou Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Steunt Latijns Amerika in de Interkerkelijke Adventsactie Dodelijk ongeluk in Soesterbers Politiewagen achtervolgde man zonder rijbewijs Markt op woensdag Inbraak in Oranje Nassauschool N.C.V.B. Soest-Zuid „Middelman zaken" lanceren originele kestboom-actie Eiermarkt Volkskerstzangavond STIER IN EEN PORSELEINWINKEL SPIR0W ACNEW Commissaris der Koningin ontvangt Achthonderd vogels op de districtstentoonstelling van „Vogelvrienden" 3,75 voor Soest en 6,75 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het eerste kwartaal 1970 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 jan. wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aan de incasseerders afgegeven. In verband met de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zal de Soester Courant in de twee laatste we ken van dit jaar, dus in de we ken van 22 tot 27 december en van 29 december tot 3 januari, uitsluitend verschijnen op de dinsdag 23 en 30 december. In het nummer van 30 december zullen tevens de nieuwjaarswen sen worden opgenomen. H. adverteerders worden drin gend verzocht de advertentie teksten voor de courant van dins dag 30 december voor de kerst dagen in te leveren. Adm. SOESTER COURANT SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Zonder dat men er direct de wondt baarlijkste resultaten van hoeft te ve. wachten is het op zichzelf al verheu gend dat eindelijk een gesprek tussen Bonn en Moskou is begonnen. Zeker op één punt is niet te verwachten dat men tot een resultaat komt. Moskou's eis is vanouds dat west-Duitsland zal moeten erkennen dat oost-Duitsland een zelfstandige republiek is net zo'n stuk buitenland bijvoorbeeld als Polen of Tsjecho-Slowakije. Zoiets nu is voorshands in de bondsrepubliek on verkoopbaar. Voor alle zekerheid maakt Oostduits- lands leider Ulbricht het nog een beetje onverkoopbaarder door te dreigen nu. een staatsbezoek aan Bonn. Kanselier Willy Brandt is best bereid te erkennen dat de D.D.R. niet zomaar iets is wat men over het hoofd kan zien maar regelrecht buitenland kan het voor Westduitse begrippen niet zijn. Nóg niet zijn, misschien. Maar er zijn een paar andere punten. Eer. grote grief van de Polen bijvoor beeld is dat ze bij ontstentenis van een vredesverdrag eigenlijk nog altijd in het onzekere leven over hun weste lijke grens, die weliswaar door de Rus sen langs de Oder en Neisse is getrok ken. wat echter verder nergens is be vestigd. Op dit stuk zal Brandt weinig bezwaren tonen: die Oder-Neisselijn is niet meer terug te schroeven, beseft hij, en met hem de meerderheid der West duitse burgers. Voor de Tsjechen is een officiële her roeping van het akkoord van München uit 1938 van belang, het verdrag waar bij Tsjecho-Slowakije een deel van zijn territoir aan Hitler-Duitsland moest ~*- staan. Dat verdrag het is al vaker door voorgaande kanseliers gezegd is dood. Wat de Tsjechen willen is dat die doodverklaring ook officieel wordt gemaakt. Ze hebben daarvoor behalve politieke ook zeer zakelijke overwegin gen: al is het maar om de schadever goedingen die Bonn formeel zou kun nen eisen voor de in beslag genomen bezittingen van de Sudeten-Duitsers die na 1945 zijn verdreven. Niet dat er reële kans op zo'n eis is maar formeel zou het altijd nog kun nen. Met die twee zaken zouden dan ook twee van de boemannen verdwij nen die Moskou van tijd tot tijd laat opdraven om weer eens goed anti-Duits te kunnen doen, iets wat psychologisch in oost-Europa er maar al te goed in gaat. En daar ligt de voornaamste hoop op een resultaatje van het gesprek. Als Moskou en Bonn elkaar beloven geen geweld tegen elkaar te gebruiken, als die twee wat irriterende restanten uit het verleden worden opgeruimd, ont valt de basis aan veel wat nog tot te genstellingen in het hart van Europa leidde. En wie weet vormt zich dan een basis waarop het resterende probleem van de D.D.R. opgelost kan worden. Waarbij misschien helpt, dat Ulbricht in oost-Europa ook niet zo'n getapte figuur is. KANTMAN winnaar, de Republiekeinen zagen hun kans en stelden hem kandidaat, ter wijl hij nog niet eens tot hun partij behoorde. Daarom liet Eisenhouwer Nixon heel wat belangrijkere zaken opknappen en „Slimme Dick" kreeg daardoor heel wat ervaring. Stier Op het ogenblik maakt hij handig ge bruik van de stoomwalsretoriek van zijn vice-president. Het heeft hem niet genoeg gespeten, dat de grote demonstraties tegen de oorlog zo rustig verliepen en dat daar door de ontzagwekkende troepenmachl, die op de been was gebracht, een op geblazen min of meer belachelijke in druk maakte. Vechtpartijen, ongere- politie piloie pfawfag baarmoper pars geldhcden zouden koren op dc molen van Agnew (en van Nixon) geweest zijn. Maar inmiddels vraagt men zich af: veronderstel, dat Nixon zijn ambster- mijn niet ten einde brengt! Truman, Jonhson, ze kwamen plots aan de top door het voortijdig overlijden van hun chefs. Een man als Spiro Agnëw in het Wit te Huis...een stier in dc porseleinwin kel! Door de grote hongersnood in Biafra en de oorlog in Vietnam driegen de grote armoede en het sociale onrecht in Latijns Amerika vergeten te worden. Om daarover beter ingelicht te wor den kunt u op z'n minst dit artikel lezen. Wat zijn de problemen waarmee La tijns Amerika kampt. Allereerst is er de ontstellende overbevolking. Op dit moment heeft dit continent 275 miljoen inwoners. Het grootste deel leeft op- eengepropt in de steden. En iedereen weet dat de bevolking snel stijgt. Van de gehele bevolking is 70 analfabeet. Van de agrarische bevolking (54 n/o van het geheel) is zelfs 90% praktisch an alfabeet. Dat is niet verwonderlijk om dat slechts 20 van de leerlingen de lagere school afmaakt. Slechts 12% gaat daaarna verder studeren. Wat hun geschoolde krachten betreft is Latijns Amerika dus grotendeels op Noord Amerika aangewezen. Mede daardoor heeft Noord Amerika het overgrote deel van Mijnbouw en Industrie in handen. De landen zelf profiteren er nauwelijks van omdat de meeste winst naar Noord Amerika ver dwijnt. Door de geringe scholing van de ar beiders zijn de lonen zeer laag. Het gemiddeld jaarinkomen is 1.500, De industrie, die hoofdzakelijk luxe goederen produceert, groeit langzaam bij gebrek aan kapitaal, geschoolde ar beiders en afzetmarkten. De landbouw geeft nagenoeg het zelfde beeld te zien: 2% van de grondeige naren bezit 50 van de bebouwbare grond en 90 van de grondeigenaren bezit 10 van de bebouwbare grond. 66 van de bevolking heeft onvoldoen de te eten. De vakbonden worden gemanipaleerd door politici die daarvoor geld ontvan gen van de V.S. en de Sowjet Unie. Sinds 1954 probeert de Latijns Ameri kaanse Christelijke Vakbond (C.L.A.S.C.) een onafhankelijke vakbond te creëren. Dat zijn in 't kort de problemen waar mee Latijns Amerika te kampen heeft. Nu is het waar dat de Westerse lan den door hun ontwikkelingshulp iets hieraan doen. Maar dat is niet genoeg. De kapitaalshulp wordt opgeslokt door de verliezen die industrieel afzetgebied met zich mee brengt. De Interkerkelijke Vastenaktie, waarin C1 Bij een verkeersongeluk op de Amers- foortsestraat te Soesterberg is vrijdag avond de 46-jarige mej. E. C. Mol uit Soesterberg om het leven gekomen. Zij werd door een auto aangereden en overleed korte tijd later. De 49-jarige chauffeur R. van L. uit Leusden reed in de richting Amersfoort, toen hij plot seling voor zich midden op de weg mej. Mol met haar fiets zag staan. Hij kon een aanrijding niet meer voorkomen. Ernstig gewond werd mej. Mol naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort gebracht. Bij aankomst daar bleek zij reeds te zijn overleden. Mej. Mol woonde in een rusthuis te Soester berg. Tijdens de surveillance trof de politie zondagmiddag om ongeveer half vijf op de Van Weerden Poelmanweg een auto aan, die niet in al te beste staat leek 'te verkeren en waarvan de inzit tenden zich dusdanig vreemd gedroe gen. dat de politie het maar beter oor deelde om eens poolshoogte te nemen. De bestuurder gin er echter snel van door in de richting Soesterberg. De politie zette onmiddellijk de ach tervolging in, maar raakte de wagen even kwijt, toen de bestuurder bij de Amersfoortsestraat door een rood stop licht reed en via de Richelleweg ont kwam. Later werd de wagen in Soester berg weer gevonden. Dwars door het drukke voetgangersverkeer werd de achtervolging voortgezet. Ongelukken bleven wonder boven wonder uit. Ten slotte kon de wagen bij bet bos nabij de gemeentegrens met Zeist worden klemgereden. De wagen bleek te zijn bestuurd door de 18-jarige A.W.S. van H. uit Eemnes, die niet in het bezit was van een rijbewijs. De auto, die inderdaad in een zeer slechte staat van onderhoud verkeerde, bleek bovendien niet te zijn verzekerd. De auto is door de politie in beslag genomen. Tegen de bestuurder is proces verbaal opge maakt. 12 kerkgenootschappen elkaar gevonden hebben, richt zich op een aantal pro jecten, die door de wereldraad van kerken en de Bisschoppelijke advents- commissie zijn aangewezen. Omdat U er zeker van kunt zijn, dat uw giften op de juiste bestemming aankomen, hoeft dat dus geen bezwaar te zijn voor U om gul te geven. En dan kunt U op verschillende ma nieren doen. U kunt dus uw gift in de folder-zakjes doen, die in alle ker ken verspreid worden. Daar kunt U ze ook weer inleveren. De bewoners van het Soesterveen zullen de zakjes in hun brievenbus vinden. Zij kunnen ze inle- veren bij Supermarkt Vreeman aan de Varenstraat. U kunt uw gift ook overmaken op Giro 1804444 t.n.v. Adventsaktie voor Latijns Amerika., Den Haag. Op de folder-zakjes staan nog enige andere mogelijkheden. Het kernwoord van de aktie luidt: SOLIDARIDAD. Door te geven toont u zich solidair met Latijns Amerika. de wacht gesleept door S. Simonsz. P. J. F. Klören won met zijn japanse meeuw donkerbruin het kampioens- bondskruis. Tevens won hij in diezelfde klasse een doos sigaren. J. van de Turn werd met zijn bonte Japanse meeuw eigenaar van een voederautomaat. Met zijn prachtige Japanse nachtegaal won de heer S. van Soeren de bondsmedaille In klasse 185, spitsstaart am. g. snavel werd H. Cieremans kampioen en kreeg hiervoor het bondskruis P. J. F. Klören was ook succesvol in klasse 187 met zijn bronzen mannetje; hij kreeg hier voor de bondsmedaille. Een jeugdere- prijsbeker was weggelegd voor E. W. Kersten jr. met zijn Mozambique-sijs. Met een scherp getekende Cubavink won P. J. F. Klören zijn in aantal derde prijs en wel de tweede prijs in klasse 192. Kampioen in de klasse 196 met een diamantduifje werd J. A. Schalx (Bonds kruis), C. A. van de IJssel werd kam pioen in de kwartelklasse (Bondskruis). In klasse 118, waterslagers stam, werd G. J. de Bruin het eerste; hij ontving een bondsmedaille. In de waterslagers- klasse werd hij kampioen (Bondskruis). De heer D. L. Rietkerk werd bij de waterslagers eerste. Voor het eerste was de belangstelling van de deelnemers zo groot, dat men aan de grote zaal niet meer voldoende had. Een tweede lokaliteit moest er dit maal worden bijgetrokken. Ook de be langstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot, zodat de Soester Vogelvrienden kunnen terugzien op een zeer geslaagde tentoonstelling. De marktmeester maakt bekend, dat, in verband met de Kerstdagen en nieuw jaarsdag, de wekelijkse markt in Soest op de woensdagen 24 en 31 december zal worden gehouden. Vrijdagavond is door onbekenden in gebroken in de Oranje Nassauschool aan de inspecteur Schreuderlaan. Via een geforceerd klapraam heeft men zich toegang tot het schoolgebouw ver schaft. In alle leslokalen en bergplaat sen werden laden en kasten grondig overhoop gehaald en doorzocht. Voor zover men heeft kunnen nagaan wordt er evenwel niets vermist. De inbraak moet vrijdagavond tussen zeven en negen uur zijn gepleegd. De adventsavond van de N.C.V.B. wordt gehouden woensdag 17 december in de Rank, Soesterbergsestraat 18. Aanvang kwart voor acht. Einde omstreeks 10 uur. Nadat door droeve omstandigheden de unieke actie rond het 45-jarig bestaan voortijdig moest worden afgebroken, waardoor voor vele cliëntèle de kans op een werkelijk voordelige aanbieding, kwam te vervallen, heeft men ge meend om aan het einde van het jaar- de vaste cliëntèle alsnog in de gelegen heid te stellen om een voordeeltje te halen. Bij aankoop vanaf 100,en hoger ontvangt u een waardebon, waarop de Soester erkende bloemisten u een kerst boom verstrekken. Deze aanbiedingen zijn geldig voor alle Middelman zaken. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van f 11,25 tot 12,50 per 100 st. Middenprijs ƒ11,90. Prijs per kg ƒ1,89. De Soester Vogelvrienden hebben de afgelopen dagen in het Sint Josephge- bouw een zeer druk bezochte en kwa litatief op hoog peil staande district tentoonstelling gehouden, waarop men niet minder dan 800 vogels van zeer divers pluimage heeft kunnen bewon deren. De ere-voorzitter van de Nederlandse bond van Vogelliefhebbers, de heer J. Bos opende donderdagavond onder grote belangstelling de tentoonstelling, wij zend op de vele moeite, die het bestuur van de Soester Vogelvrienden heeft getroost om er iets behoorlijks van te maken. De heer Bos herinnerde er te vens nog even aan, dat er nog heel wat meer vogelliefhebbers zijn dan in Soest dit weekeneinde waren vertegen woordigd. De bond telt zo'n 40.000 léden. Wethouder K. de Haan was bij de ope ning aanwezig, samen met een groot aantal andere belangstellenden. De door de commissaris van de koning in beschikbaar gestelde medaille, de districtswisselbeker en het bondskruis voor de algemeen kampioen ging naar de heer C. Robbertsen. In de categorie kanaries goud-groen werd de heer W. van den Schagt tweede. Een prijs in de categorie Oranje Agaat Schimmel was voor de heer R. Muilwijk. Mevr. T. J. van Lomwei kreeg een tweede prijs met haar kanarie goud agaat. De heer C. de Goede kreeg een bondsmedaille voor de categorie zilver agaat. Een sportbeker was voor de heer De Goede in de klasse zilver bruin opaal. Een door radio Veronica beschikbaar gestelde medaille werd gewonnen door de heer A. Zuurbier. Verdere prijzen en onderscheidingen werden gewonnen door J. Krouweel (bondskruis), P. J. Ch. Dijkman (bondsmedaille). Hij won te vens een derde prijs. Een door de orga niserende vereniging beschikbaar gestel de aanmoedigingsprijs voor de jeugd werd gewonnen door E. van Laar. Zijn naamgenoot H. J. van Laar won de districtswisselbeker in de klasse Ivoor schimmel rose. Wij herinneren u aan de volkskerst zangavond, die op donderdag 18 de cember a.s. zal worden gehouden in de Julianakerk, des avonds om 8 uur. Alle plaatsen zijn vrij, vanzelfsprekend met uitzondering van het gedeelte be nodigd voor de medewerkenden. Komt u dus vroegtijdig, als u zeker wilt zijn van een zitplaats. Kweek '69. In de klasse 65, goud isa- bel behaalde de heer A. Donselaar het kampioenschap, waarvoor hij het bonds kruis ontving; het was in de categorie stammen eigen kweek '69. Kampioen in klasse 115, vorm en pos tuur kanarie werd W. A. Consen, waar ook hij een bondskruis voor kreeg (en kelingen eigen kweek '69). De tweede prijs kreeg hier in dezelfde (B-)categorie J. van Midden. In klasse 120 b, goud vink werd M. Brons kampioen (bonds kruis). In klasse 126, bastaarden met kanariebloed behaalde R. Boerboom het kampioenschap (bondskruis). In dezelfde klasse: mozaïek sijs en kanarie H. Dijk met als ereprijs een fles wijn. G. Manten kreeg de bonds- nr '4ille in klasse 128, grasparkiet licht groen. Het bondskruis kreeg de heer A. Middelhoven in klasse 132, grasparkiet hemelblauw. In klasse 150 kreeg G. Manten ook een prijs, te weten een bondsmedaille (grasparkiet opaline). Kampioen in klasse 152, grote parkieten Turquoisines werd H. H. van de IJssel (bondskruis). Eveneens een bondskruis werd gewonnen door J. A. Schalkx voor zijn dwergpapagaai Sperling. K. A. Dolman won met zijn bruine zebravink een bondsmedaille. 't Bondskruis in klasse 167, zebravink grijs pop werd in Vice-president Spiro Agnew is de laat ste tijd nogal in het nieuws gekomen door zijn felle redevoeringen, waarin hij partij koos vóór de regering Nixon en in het bijzonder tégen degenen, die zich keren tegen diens beleid in Vietnam. Agnew ging soms bijna onbehouwen te keer en men vroeg zich af: doet hij dit op eigen houtje of staat zijn schef, de president achter hem? Het lijdt geen twijfel of Nixon ziet de capriolen van zijn „veep" met welge vallen aan. Alles, wat hij zelf niet kan zeggen of niet zó zou durven zeggen, zegt Agnew voor hem. Hij kan zich er altijd enigermate van distancieren, want tenslotte heeft niet hij het gezegd, maar Agnew, en hij kan tegelijk de vruch ten oogsten van Agnews campagne. Agnew ziet de zaken zwart-wit: Ame rika is in oorlog met Viëtnam. Iede re rechtgeaarde Amerikaan staat dan achter de regering. Wie het niet doen, zijn óf communisten óf culturele snobs óf leeghoofden en a-socialen. Orde! Agnew haakt in op een ontwikkeling, die reeds lang te voorspellen was, dank zij het alle perken te buiten gaand ex tremisme van enkele groepen, vooral studenten en negers. Het kon niet an ders of het grote publiek dacht ten slotte helemaal niet meer aan de zaken, waar het om ging, maar zag alléén nog de ordeverstoring en de rechteloosheid en begon te verlangen naar iemand, die hier eens flink „aan gingen staan". Agnew, een tot voor kort onbetekenend politicus, door Nixon in zijn team ge haald om zo de steun van het (gro tendeels conservatieve, in vele opzich ten reactionaire) zuiden te verkrijgen, is daar wel eens gaan inzien, dat het alleen bij de Republiekeinen moet zijn voor „een krachtig bewind". Extremisten De kwestie-Viëtnam is voor vele Ame rikanen gecompliceerd, doordat ze ge raken tussen de wal van de vader landsliefde en het schip van de men selijkheid. Maar het wordt eenvoudiger als ze zien, dat betogers gaan roepen „Leve Ho-tsji-minh" en „Leve Viëtnam" met Viëtcong-vlaggen zwaaien en de vaderlandse vlag in het openbaar ver branden. Dan weten zij intuïtief, dat ze daarmee niets van doen willen hebben, en in die stemming horen zij de woor den van Agnew, die precies zegt wat zij denken. Dat hij daarmee alle weldenkende, ge- matige tegenstanders (waaronnder leden van het Congres) met deze extremis ten op één hoop gooit, dringt dan nauwelijks tot hen door. Het is altijd prettig, wanneer gecom pliceerde zaken tot simpele verhoudin gen worden teruggebracht. „Vccp" De vice-prcsident heeft in de Verenig de Staten meestal geen benijdenswaar dige rol. Hij heeft geen „eigen gezicht" en hij is vaak de boodschappenjongen van de Grote Baas. Dat was Jonhson (toen hij nog „vice" was) voor Kennedy en dat was Humphrey voor Jonhson. Toen Harry Truman bij het overlijden van Roosevelt als president moest op treden en de loodzware verantwoorde lijkheid moest nemen voor het verdere verloop van de oorlog met Japan, wist hij niet eens van de atoombom af! Nixon vormde een uitzondering, maar zijn chef was dan ook politiek een beginneling, want Eisenhouwer werd gekozen vanwege zijn roem als over- De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Gravin van Lyn- den van Sandenburg zijn voornemens ter gelegenheid van de jaarwisseling te ontvangen op woensdag 7 januari 1970, van 16.00-18.00 uur. in Paushuize, Krom me Gracht 49, Utrecht.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1