Soest toen - Soest nu Het oog gericht op bommen GRIEKENLAND ER UIT GESTAPT V.V.V.-nieuws Burgemeester ontvangt ansichtenboek NARIGHEID NIET TE OVERZIEN, ALS MINDERJARIGEN NIET AAN VOORBEHOEDSMIDDELEN KUNNEN GERAKEN Vrijdag 19 december 1969 18e jaargang no. 97 ~^.:r IJifgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Turken vierden Seker Bayram Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel at Dezelfde plaats nn Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De bedoeling van de bomaanslagen in Milaan en Home is duidelijk: de vrij tere Italiaanse democratie om zeep te helpen. Maar minder duidelijk is wie de daders zijn. Extremisten, zonder twijfel. Maar van links of rechts? In beide soorten is Italië nog al ruim ge sorteerd. Uiterst links zijn er tal van groepjes met vage verwantschappen aan hei oude anarchisme, aan het Chinese com munisme. Ter rechterzijde zijn er nog meer, voornamelijk met een hang naar het fascisme van Mussolini, tegenwoor dig een beetje gemoderniseerd door verering van de Griekse kolonels. In dit laatste geval telt dan nog mee dat onlangs een reeks documenten is gepu bliceerd, die wijzen op een poging van Griekenland uit om in Italië iets te creëren wat op het regime van Athene lijkt. Deze extremistische organisaties wer ken bovendien in een wat griezelige sfeer. Met name moet de Italiaan die enigszings prijs stelt op zijn democratie, een beetje beducht kijken naar de laatste manipulaties van de sociaal democraten. In juli veroorzaakte president Saragat opnieuw een splijting van de socialis tische partij, waarvoor hem nogal merk waardige argumenten worden aange wreven. Hij zou vooral beoogd hebben om de grote christen-democratische par tij wat meer naar rechts te dwingen. Er leefde angst dat de linkervleugel van de Democrazia Cristiana de over hand aan het krijgen was en liet af kerig zou zijn na zoveel jaren eens een coalitie aan te gaan, niet met de altijd wispelturige socialistische groeperingen maar met de eveneens grote communis tische partij, die vooral sinds Tsjecho- Slowakije een zeer rustige koers vaart zonder veel scherpslijperij. Bij Saragat zou ook de hoop geleefd hebben dat het minderheidskabinet van Rumor bezwijken zou door te verwach ten arbeidsonrust. Met een beetje geluk zou dan bij verkiezingen de linkervleu gel van de C. D. weggevaagd kunnen worden, waardoor voor geruime tijd de weg vrij zou zijn voor centrumcombi naties. Zo dit al de bedoeling is geweest van Saragat, dan heeft dit niet zo ge werkt. Met de arbeidsonrust viel het wel niet mee, maar Rumor wist het hoofd vrij koel te houden door niet zomaar olie op het vuur te gieten. Kwam niet de uitbarsting, wel ont stond een wrevel tegen de merkwaardige machinaties die door de centrum-links partijen onderling werden bedreven. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat groepen van uiterst rechts een poging hebben willen wagen de bestaande on genoegenstemming door te laten slaan met een flinke dosis paniek die een aanleiding zou moeten zijn om een krachtig bewind zoals dat heet absolute macht te verschaffen .,om orde op zaken te stellen". Gelukkig is voorshands van die paniek niet zoveel gekomen. Integendeel: juist de vakbonden die op vele punten net bezig zijn met een strijd voor de lonen, hebben uiterst kalm gereageerd en de centrum-partijen schijnen plotseling weer reden gevonden te hebben om hun onderlinge ruzies te laten varen. Misschien dat ze zelfs zover komen om samen werkelijk te regeren in plaats van het zwakke minderheidskabinet van Rumor door te laten ploeteren zo goed en zo kwaad als het gaat. KANTMAN Mevr. Oranje (VVD) veronderstelde, dat inderdaad wel bepaalde bevolkings groepen door de verkoop via automa ten gekwetst kunnen worden, maar voor een veel groter deel van de be volking zal dat naar haar mening niet het geval zijn. „De tijden en zeden zijn veranderd en de wetgever heeft dat verstaan"', zo zei mevr. Oranje, die meende, dat enige beperkingen ten aanzien van de verkoop wel op zijn plaats waren. Zij vond het verbieden van straat- en marktverkoop dan ook juist, al zal dit verbod over enige tijd naar haar mening wel overbodig zijn. „Ik zie dit verbod meer als een con cessie". De in Baarn en Soest woonachtige Turken hebben in de la Promenade te Baarn de gelegenheid gehad hun Vas tenmaand af te sluiten met een Seker Bayram (Suikerfeest). Ongeveer honderd Turkse werknemers kwamen 's avonds bijeen om gezellig onder elkaar te zingen, dansen en luis teren naar de Turkse Volksdans en een muziekgroep uit Rotterdam die in Turkse kledij voor hen optrad. De hele avond werd gekenmerkt door, voor onze begrippen, uitbundige stem ming. Dit was tevens te danken aan het geweldige succes, die de inzame lingsactie onder de bevolking had op geleverd. Zoals gebruikelijk biedt men elkaar tij dens dit feest surprises aan. voorna melijk in de vorm van suikergoed. Het resultaat van de inzamelingsactie was enorm. Enkele honderden pakjes konden onder de Turken verdeeld wor den. Op het eind van de avond was de zaal veranderd in een luilekkerland en ieder genoot van de smulpartij. Het was de organisatoren duidelijk dat we dit eve nement de volgende jaren beslist niet meer kunnen vergeten. SOESTER ÖURANT De Griekse regering, het „kolonelsbe wind", heeft eieren voor haar geld ge kozen. Vóór Griekenland werd geschorst als lid van de Raad van Europa is het uit eigen beweging gegaan. Dat is een daad vooral voor binnen lands gebruik. Het is de daad van de werknemer, die, wanneer zijn baas op het punt staat hem gedaan te geven, ijlings zegt: „Ik werk hier niet langer, ik neem ontslag". Die Raad van Europa stelt in de prak tijk niet zo geweldig veel voor, maar het is toch een morele klap, wanneer je er uit gezet wordt. Die Raad van Europa heeft zich o.a. tot taak gesteld, de handhaving van de „rechten van de mens" Het wordt dus wel een rare vertoning, wanneer een land, waarin die rechten bepaald niet worden ge ëerbiedigd, daarvan deel blijft uitma ken, als een stroper tussen de kodde beiers. Zo langzamerhand is namelijk iedereen er wel van overtuigd, dat vrijheid en democratie in Griekenland niet meer bestaan en dat er op zeer willekeurige en wrede wijze wordt opgetreden tegen mensen, die het niet eens zijn met het régime. Soldaten hebben meestal niet anders geleerd dan door krachtdadig optreden een doel te bereiken. Zij zien vaak in .le politici, die nog met zovele andere fak- toren rekening moeten houden, hun natuurlijke vijanden. Dat speelt zich zelfs in Amerika af ten aanzien van het Vietnam-probleem en dat was daar al eerder aan de orde, toen generaal McAthur zijn regering de wet wilde voorschrijven. Alleen gaat dat in Ame rika wat minder gemakkelijk dan in Griekenland. Griekenland is vanouds een land, waar in fel wordt gepolitiseerd en de poli tiek evenzeer als gespreksgangmaker fungeert als bij ons het weer. Perio den van democratisch bewind wissel den af met militaire dictaturen al zo lang als Griekenland als zelfstandige natie bestaat en dat is nog niet zo lang. Monarchen kwamen en gingen, zoals nu weer Constantijn. Griekenland heeft daarbij een burger oorlog achter de rug, waarin men leerde de communisten (gesteund door de staten van het Oostblok) als een gevaar te zien, en daaruit is de nei ging ontstaan om iedere oppositie al gauw te gaan zien als communistisch en een gevaar voor het land. De democratie heeft, zoals gezegd, in Griekenland ook een vrij onevenwichtig bestaan geleid cn vooral in Athene was het in 1967 nogal roerig. Een groep of ficieren van de tweede rang, de kolo nels, besloot tot een staatsgreep en trachtte zich tc verschuilen achter de koning. Die distantieerde zich echter, zowel letterlijk als figuurlijk, van dit kolonelsbewind. Toch zijn de Grieken niet in staat ge weest tot geörganieserd verzet, b.v. een algemene staking. Ook een poging van koning Constantijn om het leger tot opstand tc bewegen, liep door slechte organisatie op niets uit. De kolonels hebben zich tot nu toe stilletjes gesteund geweten door Ame rika, dat Griekenland als Nato-basis niet kan missen. Ook handelsrelaties met o.a. Engeland en Duitsland deden hen vertrouwen, dat de democratische landen van Europa geen stappen zou den durven te ondernemen. Er is echter de laatste tijd teveel aan de dag gekomen over de barbaarse mishandelingen, waaraan politiek an dersdenkenden blootstaan, en de re geringen moeten rekening houden met de publieke opinie. Er is echter de laatste tijd teveel aan de dag gekomen over de barbaarse mishandelingen, waaraan politiek an dersdenkenden blootstaan, en de rege ringen moeten rekening houden met de publieke opinie. Wie Griekenlandnog de hand boven het hoofd hield, zou te kijk staan als koehandel bedrijvend met de mensen rechten waarvoor hij heette pal te staan Toen de Grieken de neuzen hadden geteld en wisten, dat hun dagen in de Raad van Europa eveneens ge teld waren, maakten ze er het beste van en stapten er zelf uit. Nu gewagen de kolonels van de ernstige (vooral economische) gevolgen, die dit En hoe zullen de Kerstdagen worden? Lekker zwieren met de ijzers onder en daarna warm worden bij de bran dende kerstboom in de gezellige huise lijke kring? Het is eigenlijk gek om nu over de zomervakantie te gaan praten, maar terwijl U uitrust van dat baantjes trekken en cirkeltjes draaien, kijkt u dan de Nillmijvakantiekrant 1970 eens in of leest u de folder Pony- Safari, waarin u mogelijkheden ge boden worden voor groeps- familie- of kindervakanties van 5, 8 en ook van 15 dagen. Ook voor gehandicapte kin deren bestaat een 6-daagse Safari. Zolang de voorraad strekt kunnen wij u het informatiemateriaal over boven genoemde vakanties geven. Vanaf maandag 22 december kunt u Wim Sonneveld bewonderen in de De Kleine Parade, in de Stadsschouwburg te Utrecht. Er is geen voorstelling op 24 en 31 december. Plaatsbespreken via ons kantoor kunt u doen 4 dagen te voren, houders van een couponboekje 5 dagen tevoren. Wilt u met üw kinderen in de vakan tie het Spoorweg-museum in Utrecht bezoeken, komt u dan eerst even de folder halen, die u al het een en ander over dit bijzondere museum vertelt. Ook voor ouderen de moeite waard! voor andere landen zal hebben, maar in werkelijkheid zal het Griekenland zélf zijn, dat de economische nadelen het sterkst gevoelt. Griekenland heeft wel zijn Nato-ver- plichtingen gehandhaafd, maar dat is zijn welbegrepen eigenbelang, al wordt het beeld van de NATO er niet mooier op, wanneer een land, waarin de vrij heid wordt gekluisterd, deel uitmaakt van een landengroep, die deze vrij heid heeft te verdedigen. Met belangstelling ziet de rest van de wereld toe, hoe de kolonels zullen re ageren. Maar het gevaar is niet denk beeldig, dat ze nog strenger zullen gaan optreden tegen „de binnenlandse vij and". Opgelost is er nog niets. Warnie-maaltydcn-voorziening Indiscrete verkoop De raad, hoorbaar onder de indruk van deze argumenten van een deskundige, deed er met uitzondering van de heer M. de Groot (Binding Rechts) verder het zwijgen toe. De heer De Groot meende de voorkeur te moeten geven aan een algeheel verbod n acht te daartoe de ontwerp-verordening van de hoofdinspecteur van politie beter. Hij betreurde het, dat de commissie voor de strafverordeningen het ontwerp vrij wel' terzijde had geschoven en alleen een paar kleinigheden had gehand haafd. Met dc heer Scholtmeijer was de heer De Groot het eens dat het ver kopen van voorbehoedsmiddelen via automaten „evenzeer een indiscrete ver koopmethode is, waartoe bovendien geen noodzaak bestaat". In de memorie van antwoord van B en W. van onze gemeente, naar aanleiding van de begrotingsbeschouwingen, komen enkele passages voor verband houden de met de bejaardenzorg. Zo wordt o.m. opgemerkt, dat de kosten van de warme maaltijden per 1 fe bruari 1970 tot 6,per maaltijd zullen worden verhoogd. Inderdaad kan deze prijsverhoging grotendeels worden ver klaard uit het feit, dat zowel de hoe veelheden vlees, als aardappelen en groenten aanmerkelijk zijn verhoogd, in vergelijking met de in de oorspronke lijke calculatie opgenomen hoeveel heden. Voorts is nu rekening gehouden met het onontkoombare tarief van 12 voor de verschuldigde B.T.W., waar eer der op een lager percentage was ge hoopt. Het bestuur van de Stichting Federa tieve Raad voor het Bejaardenwerk heeft in overleg met de betrokken ge meentelijke diensten de prijzen vast gesteld, die aan de deelnemers aan de warme maaltijden in rekening zullen worden gebracht vanaf de week begin nende maandag 2 februari '70. Er zul len 4i.p.v. 3 verschillende prijsklassen komen, als gevolg van een gewijzigde premieberekening van de ziekenfonds verzekering voor bejaarden, welke op 1 januari' '70 van kracht zal worden. Bij een inkomen van niet meer dan ƒ5.670,zal ƒ2,per maaltijd; van 5.670,01 t/m ƒ6.680, zal ƒ3,per maaltijd; van ƒ6.680,01 t/m 8.538.zal 4,per maaltijd; vanaf 8.538,01 zal 5,per maaltijd in rekening worden gebracht. De deelnemers zullen tijdig in kennis worden gesteld van de prijsklasse waar in zij zullen zijn ingedeeld. Te beginnen in de maand februari '70 zullen de maaltijden allemaal op dins dag, donderdag en zaterdag worden bezorgd. Er zal met meerdere bestel wagens worden gereden, zodat men op een tijdige bezorging van een warme maaltijd kan blijven rekenen. Op de komende feestdagen zullen geen warme maaltijden worden bereid en be zorgd. In plaats daarvan wordt: de route van donderdag 25 december (le kerstdag) gereden op woensdag 24 december; de route van vrijdag 26 december (2e kerstdag) gereden op za terdag 27 december; de route van don derdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) ge reden op woensdag 31 december. Van de hand van de heer E. Heupers is een ansichtenboek verschenen met on geveer 150 oude dorpsgezichten van de gemeente Soest. Het boekwerk, waarvoor hij de boek handelaren flinke belangstelling bestaat, werd donderdagmorgen door de heren Wessels en Jansen aan de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck en aan de heer Heupers aangeboden. De heer Wessels zei o.m. dat dit het derde boek was van de heer Heupers. De burgemeester zei, dat hij de heer Heupers had geadviseerd een dergelijk boekwerk te ontwerpen voor de boek handel „en ik geloof, dat hij daarin zeer goed geslaagd is". Dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel (prot. chr.), directeur van het ziekenhuis Zonnegloren, heeft gister avond tijdens de raadsvergadering een warm pleidooi gehouden voor het open houden van de mogelijkheid, om via automaten anticonceptiemiddelen te ver krijgen. Door de hoofdinspecteur van politie te Soest was een ontwerp-verordening op gesteld, die de verkoop van voorbe hoedsmiddelen geheel wilde tegengaan, maar dit ontwerp is vrijwel terzijde geschoven en door de commissie straf verordeningen door een nieuw ont werp vervangen, dat door de overgrote meerderheid van de raad tenslotte werd aanvaard. „Zonnegloren", meer dan veertig jaar geleden De heer Berkelbach van der Sprenkel sprak het door de hoofdinspecteur aan gevoerde bezwaar van „kwetsend voor de gevoelens van grote bevolkingsgroe pen"' niet zo zeer aan. „In deze tegen woordige tijd met zijn harde kritiek worden de gevoelens van anderen voort durend gekwetst. Men hoeft daarvoor maar een televisie aan te zetten. De be- invloeding door dit medium is veel groter dan door een krant, want men moet nog enige inspanning verrichten om dit te lezen. Naar de radio wordt niet geluisterd", aldus de heer Berkel bach. Het door de heer Scholtmeijer naar voren gebrachte bezwaar van overaccentuering van het sexuele maak te al evenmin veel indruk op de heer Berkelbach. Hij meende in tegendeel, dat men grote groepen van de bevol king juist in de gelegenheid moet stel- lenom op een eenvoudige manier aan voorbehoedsmiddelen te komen. „Men moet goed bedenken, wat voor een el lende en narigheid de drempelvrees in dit opzicht al heeft veroorzaakt, ook ten aanzien van de minderjarigen. De narigheid bij deze laatste groep zou niet te overzien zijn, als zij geen voorbe hoedsmiddelen zouden kunnen gebrui ken", aldus de heer Berkelbach van der Sprenkel. „En dan is er nog de grote troep ongenoemde en ongekenden, voor wie de problemen, om aan deze dingen te komen, een ongelooflijke nood kun nen betekenen". TT Het bezwaar van het in de hand wér ken van baldadigheid, een derde, door de hoofdinspecteur aangevoerd argu ment, zag de directeur van Zonnegloren al evenmin. „Enige baldadigheid zit er wel in", meende hij, maar hij zag daarin niet een dusdanig gevaar, dat de verkoop van anti-conceptica via auto maten ook moest worden verboden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1