Loodgietersbedrijf Gas-Service-DienstSoest' lt fi E G v SETTEN BS] MAZDA VERHOGING HONDENBELASTING VOORLOPIG VAN DE BAAN ENGEL „Radio de Jongh" van de Koninginnelaan naar de Van Weedestraat Krabbels van Knelis De Bilt verwacht „prachtig schaatsweekend" TOM STMEMMEF 1MEM- VESPA CIA0 De Witte Pompen kan nu terecht bij de „Trend Shop" Garage ,DE SOESTER' Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Rembrandt en Karei Appel voor 't Nut Filmavond en jeugddienst VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 AMERSFOORT TEL.: 03490-14243 AMSTERDAMSEWEG 29 E. G. KERKHOF G AS-INSTALLATIES WATERLEIDING - SANITAIR LOOD EN ZINKWERKEN Wasautomkten - Centrifuges Vaatwasmachines - Koelkas ten, Diepvriëskasten enz. OUDE GRACHTJE 14a - SOEST TELEFOON 02155-4332 Terwijl de veldsporten door de opnieuw ingetreden vorst, een vrij weekend wacht, treft men op de enige ijsbaan die Soest kent, „Peter's Baan" aan de Eemsweg, voorbereidingen om de vele bezoekers van het eerste volledige schaatsweekend van dit seizoen op vlotte wijze op te kunnen vangen. De voorraden van de kantine zijn tot het maximum aangevuld, de baan is dankzij de lage temperaturen van een nieuwe bovenlaag voorzien, kant en klaar om de vele duizenden schaats- lustigen te ontvangen. Niet alleen uit Soest, maar uit de verre omgeving weet men de „Peter's Baan" te vinden. Herhaaldelijk komt het voor dat een aantal Amsterdamse schaats liefhebbers met een busie naar Soest komen, om hier de gladde ijzers on der te binden. Met als enige reden ..omdat het zo gezellig is". Op veler verzoek geven wij hierbij de adressen waar het bekende groen-witte „Peter's Baan-vlaggetje" uitgestoken wordt als de baan geopend is. Het V.V.V.-gebouw, Steenhoffstraat; Ijzerhandel Waal, Koninginnelaan; Ijzerhandel Buitendijk, Soesterbergse- straat; Ijzerhandel De Witte, Toren straat; Slagerij Bakker, Molenstraat hoek Nieuweweg; Slagerij Hageman, Nieuweweg hoek Eigendomsweg; z.g. Bene Baar, Soestduinen; Fa. Rademaker, Laanstraat hoek Dorresteinweg; Fa. Dorrestein, Birkstraat; Sporthuis Karei sen, Koninginnelaan en Soesterbergse- straat; Wijnhandel Manders, Soester- bêrgsestraat; Dr. D. P. Oranje, Heide weg; Fam. Butzelaar, Middelwijkstraat; Fam. Thie, Den Blieklaan; Fam. Tem- HORLOGES JUWELIER HORLOGER 't\ SOESTDÜK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 vanaf 6895,— incl. B.T.W. Oft. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest De door het college van burgemeester en wethouders noodzakelijk geachte ver hoging van de baan. Met 16 tegen 5 stemmen werd het hernieuwde voorstel verworpen. Vóór waren alleen die drie wethouders en de heren Dijkstra en Oldenboom van de Prot. Christelijke Fractie. In de vorige vergadering werd het voorstel tot verhoging van deze be lasting aangehouden, omdat in het voorstel een heel andere argumentatie stond dan het college blijkens de toe lichting van wethouder Van de Arend bedoelde. Het college zag blijkens het voorstel aanleiding om de belasting te verhogen, omdat men in andere ge meenten ook meer voor zijn hond be taalt. Wethouder van de Arend bleek er evenwel een inkrimping van het aan tal honden mee te beogen en daarmede tevens een vermindering van de over last. Van diverse zijden is toen ge steld, dat de overlast juist wordt ver oorzaakt door de loslopende honden, waarvoor geen belasting wordt betaald, zodat het gewenste effect zou uitblij ven. B. en W. zouden zich opnieuw over de argumentering bezinnen; het resultaat kwam gisteravond in de raad, maar wederom tot weinig tevredenheid van de verschillende fracties. B. en W. achtten blijkens het nieuwe voorstel een vergoeding van 50, voor een luxe hond voor al het onge rief, dat het dier een ander en de reinigingsdienst aandoet, op zijn plaats. De raad dacht er evenwel anders over. De heer M. de Groot (Binding Rechts) VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 vroeg zich met enige verbazing af, hoe het college de moed kon opbrengen om opnieuw vrijwel hetzelfde voorstel te presenteren. Hij meende, dat hier mede alleen maar het prestige van het gemeentebestuur kon worden geschaafd. Bovendien vond hij het volkomen mis plaatst om de Dierenbescherming van een aantal onwaarheden te beschuldi gen. „Het is uiteindelijk deze vereni ging geweest, die ons bij de behande ling van het vorige voorstel de infor matie heeft verschaft, die het col lege verzuimd heeft te geven. Waar B. en W. stellen, dat in Huizen voor een luxe hond 60,^ moet worden betaald, vergeet men erbij te vermel den, dat dit tarief alleen geld voor hondenhouders met een inkomen boven de 20.000,Temeer daar van de verhoging een nauwelijks merkbare stijging van de inkomsten is te ver wachten, zal Binding Rechts zijn stem niet aan dit voorstel geven", aldus de heer De Groot. Ook mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) zag geen aanleiding om haar tijdens de vorige raadsvergadering ingenomen standpunt te wijzigen. „Als de honden last veroorzaken, dan zullen we in de eerste plaats naar middelen moeten zoeken om dat tegen te gaan. Dat be reikt men niet door de belasting *2 verhogen, waarvan dan bovendien in de eerste plaats de minst draagkrach- tigen de dupe worden, maar wel door een betere controle door de politie. Bo vendien ondervindt men heel wat meer last van gladde wegen, slechte riole ringen en opgevoerde brommers en auto's dan van honden", zo zei mevr. Polet. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.) weer erop, dat de verhoging om finan ciële redenen voor de gemeente niet nodig is. Bovendien beperkt men met de belastingverhoging ook het aantal loslopende en overlast veroorzakende honden niet. Hij zag dan ook veel meer heil in het opsporen van loslopende dieren. Tevens meende hij wel enig nut te mogen verwachten van het weer invoeren van nondenpenningen, die dan een indicatie zouden kunnen vormen omtrent de vraag, of voor een hond al dan niet belasting wordt betaald. Grote bezwaren had de heer Van Pop- pelen tegen de zinsnede in het voor stel: „Degenen, die vanwege de ver hoging van de belasting hun hond zouden wegdoen, kunnen geen dieren vrienden worden genoemd en zullen Jan Vrijman hoeft een knappe verbin ding gelegd tussen het werk van de kunstenaar en de inspiratie waar van hij uit gaat. Na vertoning van de films was er onder leiding van mevi. Schermer gelegen heid tot discussie. ook voorheen hun huisdier niet op de juiste wijze verzorgd hebben". Ten slotte pleitte ook de heer Van Poppelen voor een betere politiecontrole. De heer J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel (prof.chr.) toonde zich enigs zins verbaast over al die emoties, die hem bijna tot tegenwerking prikkelde. „In het vorige voorstel hebben B. en W. een aantal argumenten genoemd, die niet de echte bleken te zijn en nu komt u met een nieuw voorstel met in feite dezelfde argumenten, zij het in wat andere bewoordingen", zo con stateerde de heer Berkelbach van der Sprenkel. „Het lijkt wel, of men haast heeft met deze zaak. Ik kan me nau welijks voorstellen, dat het college in eens onder de indruk is gekomen van enkele klachten. Een reëel voorstel is dit niet. Het grootste gevaar blijven ook nu de loslopende honden". Ook de heer Berkelbach van der Sprenkel zag geen aanleiding om zijn standpunt te wijzi gen. De heer Dijkstra (Prot. Chr.) conta- teerde, dat het in verband met de toenemende flatbouw steeds moeilijker wordt om een hond te houden. Boven dien zag hij nauwelijks meer mogelijk heden om een hond buiten los te laten, wat voor hem de redenen waren om maar voor de verhoging van de be lasting te stemmen. Dat deed ook zijn fractiegenoot drs. Oldenboom, die de verhoging meer zag als een compen satie van de geldontwaarding. Boven dien meende hij bij zijn mederaadsleden veeleer een aversie tegen de honden belasting op zich te bespeuren dan tegen de feitelijke verhoging. Wethouder v. d. Arend meende, dat het tijdverspilling zou zijn om op alle be zwaren opnieuw in te gaan, ofschoon hij het toch maar deed. Hij meende, dat een verscherpte con trole nauwelijks mogelijk is, omdat de politie daartoe niet over voldoende manschappen beschikt. Hij achtte het bovendien niet de taaie van de politie om met een lasso op hondenjacht te gaan. „In de eerste plaats moet paal en perk gesteld aan het aantal honden. Mensen, die van hun hond houden, zijn best bereid, een tientje meer te betalen. Op de totale jaarlijkse kosten van een hond maakt dat bijna niets uit", zo stelde de wethouder. De herinvoering van de hondenpenning achtte de wet houder bewaarlijk, omdat dan jaarlijks een andere penning gemaakt moet wor den. De wethouder zag evenwel, voor een verloren zaak te pleiten en liet daarop de stemming maar beslissen. Voor het NUT werd in het wijkgebouw De Rank, de films „Rembrandt',, en de „Werkelijkheid" van Karei Appel' beide kleurenfilms vertoond. De film Rem brandt werd geregisseerd door Bert Haanstra en deze ciniast heeft meer dere malen bewezen door de materie heen te kunnen kijken en een persoon lijk eigen aan zijn werk mee te geven. Zo is ook deze film een typisch Haan stra produkt, waarin hij aan de hand van de schilderijen van de grootmees ter zijn levensloop en familileven volgt. De resp. fasen van zijn kunst komen tot uiting in de vergelijkende opnamen. De film „De werkelijkheid van Karei Appel" werd geregisseerd door Jan Vrijman. Appel werd in 1921 geboren en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Am sterdam. De film laat ons werk zien uit de periode na de „Cobra" tijd. We zien hem aan het werk in zijn atelier in Parijs, en maken hem mee in zijn eigen omgeving. Karei Appel schildert niet visoeel, maar doet zijn inspiratie op in zijn omge ving. Hij brengt met verf en kleur op het doek wat hij ervaart. Vooral van de laatste oorlog, die hij als jongeman mee maakte, heeft hij veel impressies geschilderd. Bijna elf jaar na zijn vestiging in het Uiteraard vullen nu niet meer alleen pand aan de Koninginnelaan, waar hij als handelaar in radio- en televisieap paraten was begonnen, heeft de heer Wittebol dat pand geruild voor een moderner en ruimere zaak aan de Van Weedestraat, waar tot voor kort „De Gruyter" was gevestigd, die, als uit zondering op de regel dat kleine zaken ten dode zijn opgeschreven, ook de strijd met de plaatselijke concurrentie had opgegeven. „Ik zat op de Koninginnelaan goed, en een groot gedeelte van mijn cliënten komt uit die omgeving, maar er was geen enkele mogelijkheid tot uitbrei ding, en dat was wel de voornaamste reden dat ik naar iets anders uitkeek". Voor dat „iets anders" was de heer Wittebol niet de enige geïnteresseerde, maar uiteindelijk na een vooruitstre vendheid de heer Wittebol eigen, werd hij de nieuwe eigenaar, van ongetwijfeld één der mooiste panden aan de Van Weedestraat. radio's en televisies de winkel; in de elf jaar voorafgaand aan de verhui zing, hebben de elektrische huishoude lijke apparaten een dergelijke vlucht genomen, dat zij een belangrijk deel van de winkel innemen. De heer Wittebol is aangesloten bij de „Expert-organisatie" een combinatie van vakhandelaren in Europa, die in deze vorm gezamenlijk inkopen. Meer dan 110 vierkante meter winkelruimte staan de heer Wittebol nu ter beschik king, terwijl de minieme werkplaats ruimte aan de Koninginnelaan vervan gen is door een royale dubbele service werkplaats, met de allernieuwste elek tronische testapparatuur. Met de verhuizing van „Radio de Jongh" heeft de Van Weedestraat er opnieuw een zaak bij gekregen, die zonder twijfel als een aanwinst mag worden gezien. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak altied weer mot laa- ehe om minse die zeige daat wullle ut teugeswoordug laang nie zo goed hebbe ast wel zouw motte en kenne weze. Voor die luu Ist woord welvaortstied un bar groote leuge, en zullie binne der heule- maol vaan overtuug daat un heule kwak minse ut ech nie zou goed hebbe as word gedaach. Enk zaal de leste weze, die zaal bestrieje datter noeng heulemaol geen minse meer in ongs laand zalle woene, die an de raand vaan de arremeuj leve, en daor laot ik daan wel effe buute of daat hullie eige schuld is, of daat zullie der door omstaandughede buute hullie schuld in terech binne gekomme. Maor ik wil wel effe zeige, dattut int allegemeen mit die naorughied bes wel mee ✓aalt. Der zitte nog genog cente bie de minse, daorvoor hoef je nie zo bar veer te kieke, waant ajje toch zouw hore voor hoeveul geld Sinterklaos zun eige weer in de schuld hep gestoke, daan waster geen mins meer die §nt zouw durreve om te zeige datter geen cente in ongs laand binne. Toengk vaan de week bie een vaan de winkuls in Soest sting, hoorde ik de baos vaan de zaok zeige, zongder dak sting of te luustere, daat hie on- daanks dattie aal bar laang int vaak zaat, nog steeds geen hoogte haad kenne kriege vaan de klaante, en hul lie koopgewoonte. Ofgaonde opt geen der int algemeen ovur de fienancjele toestand vaan ongs laand waas gezeit, haad die zaokemaan der biet inkope rekening meej gehouwe, daat ut, zoas door sommuge zwaart- kiekers bie herhaoling waas gezeit, mit de ecenomie de vurkeerde kaant op- gong, en daorom haad die maan voor deze sinterklaos nie zo bar veul duure dinge ingekoch, maor ut bie goeje- kopere spulle gehouwe. En daor sting die vriejer zo eige bar ovur op te wingde. waant waat waast gevaal? Ondaanks al de voorgevoelens, die um vaan bove of wel un bietje waore oppedronge, had de minse voor de goeijekopere dinge haos geen belaagstel- ling, maor vloge de dure spulle ast waore de zaok uut. Hie kwaam der daormee ok aachter dattut mit de rot tied, die der an zouw komme, wel mee mos vaale. En toengk vaan de week effe op de „Peters Baon" gong kieke, om de pres- taotsies vaan de jonges vaan Gart te bewondere, wierk der ok vaan over tuug daat ut allegaor wel meej mos valle. Ajje vreuger iemaand zaag schaot- se mit vaan die mederne dinge mit schoene deran vaast, ongder zu voete, daan kon jie der vaan op an dattut iemaand waas uut de zogenaomde be tere kringe. Maor die tied is heulegaor voorbie, ajje noeng nog op schaotse durruf te rieje waor ok maor een spaontje hout an zit, daan loop je aachter, om maor nie te zeige dajje un bietje aantiek andoet. Ajje noeng gedocht zouw hebbe, daat die mederne, heul kosbaore schaotse un veurrech vaan de ouwere schaotsert waas, daan zit je der wel effe naos, waant op de ijsbaon hek ming oge uutekeke. Kingders die eigeluk mes- schien nog maor net kongde lope, zaote mit un bar wies gezich schaotse an te trekke, waor zellufs un kaampioen schaotseriejer zun eige nie voor zouw hoeve te schaome. Wak allenug wel un bar lollug gezich vongd, waas daat der toch nog wel un paor minse waore die op heule gewone schaotse nog betur uut de voete kongde as un heule kwak vaan die luu op die mederne glijiezurs. Maor wullie in ongs eige laand magge nog heul niet moppere, zolaang aster mit de feestdaoge nog bar dure kedooi worde gegeve. En ik maag wel zeige dak der meraokuls blie mee bin. Waant as daat nie meer ken beure, daan zit de nao rughied ongs bar dich op de hiele. Waat daat angaot, telt un gewaor- schouwd mins voor twee, cn as die daan mit zu tweeje deran blieve denke, daat wiet ongderste uut de kaan wil hebbevaok ut deksul op zu neus krieg, daan laote zullie messchien de karruk un bietje int midde. Veur ming en Kneliao maagt zoast noeng gaot nog wel effe doorgaon, en ast blief vrieze, daan zittut der mes schien nog wel in dak nog un paor niewe schaotse gao kope, netuurluk vaan die mederne, waant, un mins mot noeng eenmaol bie blieve. „Er was ln Soest weinig waar nu eens werkelijk eigentijdse mode voor de jeugd verkrijgbaar was" en met deze uitspraak voor ogen, die hem al jaren bezig hield, begon de heer Adama plannen te maken voor een shop, spe ciaal voor de vrouwelijke en mannelijke jeugd van half tien to* half twen. Eén ding stond vast, het moest geen boutique worden, want ondanks het feit dat nog niet iedereen is gewend aan de veelheid van boutiques, die als paddestoelen uit de grond zijn gescho ten, vond de heer Adama jr. dat de boutiques hun grote tijd al weer achter de rug hebben. Vandaar dat hij de nieuwe zaak, die een royale plaats heeft gevonden in de voormalige magazijn ruimte, de originele naam „trend shop" gegeven heeft, waarmee hij de voort gaande lijn in de mode tot uiting heeft willen brengen. Vijftig vierkante meter winkelruimte staan hem ter beschikking, en met een eigen ingang en etalage aan de Gallen- kamp Pelsweg vormt de shop als het ware een zaak apart onder de Adama- vlag. Op dit moment, halverwege het winter seizoen, heeft men toch nog beslag we ten te leggen op de collectie van „Shu- bette of London" voor de dames, en de eveneens exclusieve heren collectie van „Lawrence". Vast staat in ieder geval dat medio januari de complete voorjaars- en zomer-collectie aanwe zig zal zijn. Naast overwegend exclu sieve kleding, vindt men in de shop een royale sortering accessoires. Het interieur van de shop is helemaal in moderne stijl, waarvoor de aan staande binnenhuis-architekt G. Floor in samenwerking met de heer Adama jr. verantwoordelijk is. De verbouwing is uitgevoerd door het bouwbedrijf Higler, terwijl de sfeervolle verlichting werd verzorgd door de firma Ter Horst. Nadat woensdagmiddag een drukbe zochte receptie werd gehouden, is don derdagmorgen een begin gemaakt met de verkoop. Een bezoek aan de shop toont overduidelijk, dat de jongeren voor hun mode nu ook in Soest terecht kunnen. pelman, Veenbesstraat; Fa. Lagerwerf, Nassaulaan; de fa. Kareisen, Insinger- straat en de fam. Mohrmann, Van Len- neplaan. speciaaladres m ruime sortering binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest - TeT. 337S In het evangelie-centrum „In de Ruim te", Klein Engendaalweg 52 te Soest, wordt a.s. zaterdagavond een film avond gehouden met de allernieuwste Billy Graham film „De Beproeving". Deze indrukwekkende film heeft in een korte tijd reeds op honderdduizen den een diepe indruk gemaakt. De toe gang is geheel vrij en de aanvangstijd is gesteld op 7.30 uur. In de zondagmiddagdienst van 4 uur, volgende op deze filmavond, wordt in de evangelie-gemeente „In de Ruimte" een jeugddienst gehouden, waar zal spreken evangelist Herman Kloppen burg uit Den Haag. (Men zie de ad vertentie in dit blad.)

Soester Courant | 1969 | | pagina 9