kerstmis 1969 VOOR OF TEGEN DE DOODSTRAF VERPLICHTE RECHTSBIJSTANDSVERZEKERÏNG Dinsdag 23 december 1969 48e Jaargang no. 98 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Kerstdienst Kerstwijding „In de Ruimte" Kerstfeest voor gehandicapten Woon wagen bewoners gingen uit eten Kamer van Koophandel en Fabrieken Amersfoort en omstreken Nationale Kerstcross voor burgers beneden de loongrens De dieren vragen uw aandacht Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Het oog gericht op Nixons aanhang Nachtelijke verkeerscontrole SOESTER OWRANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrljtfftf In Engeland is volgens de laatste opinie peiling ruim 85 procent van de bevol king tegen afschaffing van de doodstraf. Zij willen de galg niet zien verdwijnen. Ook in ons land gaan zo nu en dan stemmen op tot wederinvoering van de doodstraf. Doorgaans zijn dat spontane reacties op ergerlijke misdrijven zoals afschuwelijke zedendelicten, veelvoudige moord enz. We kennen de straf: bedoeld als het middel waardoor de overheid wil ver mijden dat een moord, een doodslag of ■welk strafbaar feit ook. aanleiding geeft tot ongelimiteerd aantal wraak uitingen. Maar de tijd dat het doel van de straf „vergelding" was, is voorbij. Dient de straf dan misschien als „af schrikking"? Met name bij de zware fei ten is deze zeker niet als de voornaam ste functie te beschouwen. Daarom kan de „afschrikking" nimmer een argument vóór de doodstraf opleveren, al wordt daarmee niet ontkend dat ook van de doodstraf een zekere afschrikkende wer king uitgaat. Die afschikkende werking is evenwel met andere strafmiddelen eerder te bereiken dan met de dood straf. De voornaamste bezwaren tégen de doodstraf zijn: a. De doodstraf werkt misdaadverwek- kend zowel direct als indirect; b. de doodstraf Is onherstelbaar als de veroordeelde later onschuldig blijkt te zijn; c. de doodstraf bestaat in een leed, dat ons in wezen onbekend is; d. de doodstraf treft de onschuldige na bestaanden van de delinquent mèèr dan de eigenlijke schuldige en dit in sterker mate dan dit bij enige andere straf het geval is; e. de doodstraf verlaagt de autoriteit van de staat. Waarom wèl? Het lijkt ons juist de voornaamste ar gumenten vóór de doodstraf hier tegen over te stellen: a. De doodstraf is een goedkoop en ge makkelijk middel tot eliminering van misdadige personen; b. de doodstraf zou humaner zijn dan levenslange gevangenisstraf; c. de doodstraf is de enige straf, die bij zeer ernstige delicten kan dienen tot vermijding van particuliere wraak, en die tevens afdoende bescherming van de maatschappij verschaft en tegemoet komt aan de vergeldingsbehoefte van de mens: het is met andere woorden de enige straf, die bij ernstige delicten ons zedelijk waardeoordeel voldoende tot ui ting zou brengen. Onrecht We zullen uiteraard niet op al deze punten ingaan. Dat zou ons te ver voe ren. Een ieder kan zijn mening over de aangevoerde argumenten vormen. Tot slot dit: elke straf, en in het bijzon der de ernstige, wordt weliswaar door het volk geëist voor de zwaarste delic ten, maar tegelijkertijd ook als onrecht vaardig gevoeld, omdat de staat in zijn plicht om die misdaden te voorkomen, is tekort geschoten. Is er derhalve niet alle aanleiding om de onherroepelijke doodstraf af te schaffen? Ook in Enge land? Uiteraard zijn er lezers die anders over dit probleem denken. Want voor velen is en blijft het nog steeds een probleem. En soms terecht! Wij blijven ons echter afvragen of wij wel het recht hebben te beschikken over het leven van een ander. En bovendien: zonder dat wij ons ervan bewust zijn, speelt de angst een grote rol in ons leven. Die angst kunnen wij niet verjagen door ze te vergroten; neen, zij blijft een rol spelen en drijft tot da den tegen het leven. Dat is o.i. wel het voornaamste argument tegen de dood straf. Maar zoals reeds gezegd het staat u uiteraard vrij over het probleem van de doodstraf te denken zoals u wilt. Vergeet daarbij dan echter vooral niet te lezen tot welke problemen en fouten de doodstraf in het verleden heeft ge leid. Op 2de Kerstdag, om tien uur, is er in de Oude Kerk een Kerstdienst voor iedereen, uitgaande van het Interkerke lijk Evangelisatie Comité. Spreker is ds. J. H. Silltvis Smlth uit Bussum. „Sur- sum Corda" zingt en organist is de heer G. Muts. Voorverdere bijzonderheiden zie men de advertentie in dit nummer. De plaatselijke Evangelie-Gemeente „In de Ruimte" houdt op Kerstavond een Kerstwijding, waarin zal spreken de be kende schrijfster en wereldevangeliste mej. Corrie ten Boom, woonachtig te Soestdijk. Mej. Ten Boom heeft een bijzonder be wogen leven achter de rug, dat zijn dieptepunt vond in de concentratiekam pen van Scheveningen, Vught en Ra- vensbrück. In de moeilijkste omstandig heden heeft zij een bijzonder geheim van overwinning ontdekt in het evan gelie. In de afgelopen 20 jaar heeft zij in 55 verschillende landen haar be vrijdende boodschap gebracht. Op haar hoge leeftijd (78 jaar) reist zij nog voortdurend in alle werelddelen. (Men zie de advertentie in dit blad. Uitgaande van de Ned. Hervormde dia conieën uit Amersfoort en Soest warm zaterdagmiddag ruim tachtig gehandi capten uit Amersfoort en Soest verenigd in de recreatiezaal van Zonnegloren, voor viering van het kerstfeest. De gehandicapten waren gebracht door een autobus van het Rode Kruis en door particulieren. De zaal was feeste lijk versierd en er prijkte een grote verlichte kerstboom. De voorzitter van de diaconie uit Soest, de heer H. J. Brink sprak een wel komswoord tot de reünisten, die jaar lijks een bezoek brengen aan- het Roosevelthuis en nu hier te samen zijn. Hij wenste allen een gezellige middag, waarna gezongen werd Gezang 1: 1 4 en 9. De voorzitter van de diaconie uit Amersfoort, de heer J. Ga veel was blij, dat wij tesamen het kerstfeest mo gen vieren. Hij dankte het bestuur van Zonnegloren voor het beschikbaar stel len van deze zaal. Ds. L. de Ru, predikant van Zonneglo ren, las voor uit Lucas I en liet ver volgens zingen Gezang 8 en gezang 30. De Gospelgroep uit Soestdijk, o.l.v. de heer P. J. Houtzagers, zong enige lie deren, hetgeen zeer werd gewaardeerd. Na het gebruiken van koffie met koek jes, werden dia's vertoond vanuit het Roosevelthuis, zodat velen zichzelf kon den zien. Na afloop stond een koffietafel gereed, waaraan men zich tegoed kon doen. Het was voor de gehandicapten een ware feestmiddag. De burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck woonde de middag bij. Vijf woonwagenbewoners deden zich zondagavond in een Chinees restaurant aan de Torenstraat tegoed aan lekker nijen. Toen de rekening van zeventig gulden werd gepresentee»- namen de mannen de benen zonder te betalen. Zij vertrokken met een auto, maar de be stuurder is bekend, zodat die de reke ning zal moeten betalen. Bij het einde van het jaar 1969 kwam de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amersfoort en Omstreken om streken onder leiding van haar voorzit ter, de heer G. van Nieuwhuizen, op 18 december j.1. bijeen, ter afhandeling van enkele zaken. Bij acclamatie werden herbenoemd de voorzitter van de plaatsvervangende voorzitters, leden van het bureau, voor de komende tweejarige zittingsperiode. Het bureau is als volgt samengesteld: G. van Nieuwenhuizen, voorzitter; J. de Gans, onder-voorzitter; J. F. Mulder, onder-voorzitter. Eveneens bij acclamatie werden herbe noemd de adviserende leden van de Kamer voor de tweejarige zittingspe riode, welke aanvangt op 1 janu ari 1970. Dit bestreft de heren C. Boeschoten en W. van Haselen (com missie makelaardij en tussenpersonen). Ir. M. Müller en Ir. J. S. Nouhuys (commissie verkeersaangelegenheden). J. J. de Regt (commissie voor detailhandel en ambacht). De heer H. de Vries die, benoemd door het N.V.V., gedurende zes jaren zitting heeft gehad in deze Kamer, heeft de wens te kennen gegeven zijn lid maatschap te willen beëindigen per 1 januari 1970. De voorzitter bracht dank aan de heer de Vries voor de wijze, waarop hij zijn taak als lid van deze Kamer heeft ver vuld. De hoop werd daarbij uitgesproken dat de goede betrekkingen tussen hem en de Kamer, ondanks het einde van zijn lidmaatschap, gestand zullen blijven. Als opvolger is door het N.V.V. benoemd de heer S. Koopman, voorzitter van de metaalbedrijfsbond te Amersfoort. Op de 2de Kerstdag organiseert de Wielervereniging „Tempo" te Soest haar 15de Nationale Kerstcross te Soest-dui nen. Iedere deelnemer aan deze cross krijgt een vaantje aangeboden. Deze 15de rit heeft een recordaantal aan inschrijvingen: 73 amateurs,, 50 Nieuwelingen, 21 adspiranten, 16 vete ranen, in totaal 161 renners. Bij de amateurs starten o.m. Cock van de Hulst, 3x winnaar Kerstcross en 3de bij de Wereldkampioenschappen 1969 Cor Rutgers, winnaar Krakelingsebos Rotterdam en de nodige sucessen in België; G. Hoven, verleden jaar win naar bij de Nieuwelinge Kerstcross en 14de in Rotterdam: Jo Heesbeen; J. Spetgens; Daaf Pos; H. Zuiderduin; G. Wildeboer en Matthijs de Koning win naar van de ronde van Oostenrijk 1969. Bij de 500 nieuwelingen zien wij o.a. Jos Schipper uit Baarn en Herman en Gerrit v. d. Hoef; R. Aversteeg uit Rotterdam, winnaar Kralingsebos. Bij de adspiranten Joop Schaatsma uit Maartensdijk, winnaar Provinciaal Kam pioenschap 1969. Als grote favoriet bij de veteranen Gerrit Ruttenberg. Dit evenement om alle categoriën te laten starten is in eerste instantie te dankenen enaan het Soester Zakenleven en zelfs daarbuiten, de Gemeente Soest en de Soester Politie, die steeds veel medewerking in de E.H.B.O. Soest ver leend Mochten de weersomstandigheden zo blijven, dan worden er door de orga nisatie maatregelen engetroffen, dat de wedstrijden kunnen doorgaan. Aanvang der wedstrijden veteranen 11.30 uur, adspiranten 12.15 uur. nieu welingen 13.00 uur, amateurs 14.30 uur. Ingang parkoers naast Hotel „De Soes- terduinen", bij de spoorwegovergang te Soestduinen. Bij de familie Maaswinkel op de Den Blieklaan troffen wij deze week boven staande geheel zelfgemaakte kerstgroep aan. Meer dan een halfjaar heeft me vrouw Maaswinkel samen met haar buurvrouw, mevrouw Westerlaken, onaf gebroken gewerkt aan deze kunstzinnige en artistieke kerstgroep, die zijn ont staan dankte aan het feit „dat het toch zo langzamerhand tijd werd dat oma een kerststal voor haar kleinkin deren had". De van kippegaas en dergelijk materiaal gevormde figuren, zijn helemaal van passende kleding voorzien. Niet alleen de mantels, maar ook de onderkleding is tot in de kleinste details volledig af gewerkt. Al het gebruikte materiaal kwam uit de lappenmand, en daar waar men zelf niet in kon voorzien, werd een beroep op familie en kennissen gedaan. Vooral de vele honderden miniscule kraaltjes, die voornamelijk de kleding van de wat vroeg aangekomen „drie koningen" sieren, waren moeilijk bij el kaar te krijgen. Wanneer men de verschillende figuur tjes wat nader en aandachtiger bekijkt, dan zijn het ongeacht welk figuurtje, beslist geen poppen meer, maar artisiti- tieke en kunstzinnigenaaldwerken. Er zal een rechtsbijstandverzekering moeten komen die het karakter moet hebben van een verplichte volksverze kering. Alle burgers, wier jaarinkomen beneden de loongrens ligt, hebben dan tegen betaling van een premie recht op vrije keuze van een raadsman, zodat alle barrières die een onbelemmerde gang naar de advocaat verhinderen, worden weggenomen. Een dergelijke verzekering zou men kunnen vergelij ken met de verplichte ziekenfondsver zekering. Naast de figuur van de „fondsdokter" krijgen wij dan de fi guur van de „fondsadvocaat". Terwijl iedereen zich druk bezig houdt met de voorbereidingen voor het Kerst feest, wordt onvoldoende aandacht ge schonken aan de dieren, die met moeite hun kostje in het bevroren en onderge sneeuwde terrein bij elkaar kunnen scharrelen. Gooi juist nu geen brood of ander voor de dieren goed bruikbaar voedsel in de vuilnisbak. De eenden en de vogels zullen u dankbaar zijn, als u het op een voor hen bereikbaar plekje deponeert. Als u dan ook nog even rekening houdt met hun erfvijand de kat, dan zal hun aanwezigheid in het voorjaar 1970 ver zekerd zijn. Mocht u over grote hoeveelheden voor dieren geschikt voedsel beschikken, neemt u dan even contact op met de afd. Soest van de „Dierenbescherming", zij zullen u gaarne de plaatsen aan geven waar u dit voedsel zelf kunt uit strooien, of zij zullen dit zonodig bij u De grootste behoefte bestaat aan zaden, waar vooral de kleinere vogels mee ge voederd kunnen worden. Eventueel kunt u uw gaven afgeven bij de heer Rens- wou, Ruysdaellaan 48 of Duinweg 7. Mocht u de „Dierenbescherming gelde lijk willen steunen, dan worden uw gif ten in grote dank aanvaard op giro 228270 t.n.v. „Dierenbescherming" Soest. Deze suggestie doet mr. W. F. C. Ste vens in het weekblad Intermediair, een orgaan voor leidinggevende functiona rissen. Slecht op deze wijze acht hij het mogelijk rechtszekerheid en rechts gelijkheid voor elke Nederlander te ver krijgen. Vrije keuze raadsman moet voorop staan. Wij leven in een rechtsstaat. Toch blijft veel onrecht ongestraft. Talrijke bur gers zijn niet bereid noch in staat om in het geval van ondervonden onrecht een proces te beginnen. Is de tegenpar tij een overheidsbedrijf of een grote onderneming, dan zinkt menig burger de moed in de schoenen. Die organisa ties beschikken immers over zulke be kwame advocaten, dat hij bij voorbaat kansloos is om het proces te winnen. Althans, dat vreest hij en dus begint hij er maar niet eens aan. Mr. Stevens meent dat er tal van belet sels van admistratieve en psychologische aard liggen op de weg van de minder kapitaalkrachtige burger, die zijn recht via de pro-deo procedure moet zoeken. Men kan spreken van een aanmerke lijk tekort aan rechtszekerheid en aan rechtsgelijkheid ten nadele van de min vermogende. Goede juridische bijstand is zo kostbaar, dat slechts welgestelden en bedrijven van enige omvang zich de de luxe van een goede advocaat kunnen veroorloven. In Nederland wordt de juridische bij stand aan onvermogenden verricht door zelfstandig prakizerende advocaten van de Balie, die daarvoor een geringe ver goeding van de staat ontvangen. De rechtzoekende, die zich geen advocaat kan veroorloven, dient allereerst een z.g. „bewijs van onvermogen" te verkrij gen. Verschaft het gemeentebestuur hem een dergelijke verklaring, dan kan hij zich wenden tot het Bureau van Con sultatie, dat samengesteld is uit min stens twee advocaten, een deurwaarder en een maatschappelijk werker. Is dit bureau van mening, dat de betrokkene niet in staat is de kosten van de pro cedure te dragen, dan wordt hem een advocaat toegevoegd, hetzij kosteloos, hetzij tegen verminderd tarief. Juridisch kwetsbaar. De advocaat wordt de prodeaan dus toegevoegd. Hij is niet vrij in de keu ze van zijn raadsman. Dat is op zich al een ernstige zaak. Praktisch wordt hierdoor de rechtszekerheid reeds in ge vaar gebracht, want een goede vetrou- wensrelatie tussen advocaat en cliënt is van groot belang voor een succesvolle behandeling van een zaak. Is de cliënt niet vrij in z'n keuze, dan is de kans op een hechte vertrouwensrelatie gering. De cliënt, die weinig vertrouwen heeft in zijn toegevoegde advocaat, zal zich achtergesteld voelen. Dat geldt zowel voor civiele procederenden als voor de genen die in een strafproces verwikkeld zijn geraakt. Ir het laatste geval is de figuur van pro deo advocaat wellicht nog schadelijker dan bij civiele proces sen. Bij strafzaken kan iemands vrijhheid op het spel staan. Krijgt hij een langere straf dan hij had verwacht, dan wordt er al heel gauw gezegd: ..Dat krijg je, als je een niet-betaalde advocaat hebt." Zelfs al zou deze veronderstelling niet Hanoi vergist zich aldus presider, Nixon als het denkt dat het de over winning in Viëtnam gemakkelijk ka> behalen doordat in de Ver. Staten zei: zo'n verdeeldheid hierover heerst. Ei dat wilde hij voornamelijk aantonen in zijn rede, toen hr en passant vermeldde dat reeds zestigduizend man naar huis zijn gehaald en dat er weer een vijftig duizend volgen. Een terugtrekking ove rigens die nog lang niet het temno haalt dat Clark Clifford, etn vroegere minister van defensie mogelijk nad ge- noerru, waarop Nixon zei dat tempo nog wel te kunnen overtreffen. Maar dat is ook niet net voornaamste Nixon heeft de terugtrekking van d» troepen voornampl'ik nodig om de pu- Amerikaanse troepen voornamelijk nodi' om de publieke opinie in de V.S. tr beïnvloeden, die gunstig gestemd moet raken in het besef dat er althans een verminderde krachtsinspanning zicht baar wordt. Dat noemde de president trouwens ook zijn voornaamste kracht, dat de Amerikaanse bevolking zo achter hen staat. Dat moet Hanoi de illusie ontnemen dat de V.S. oorlogsmoe het strijdtoneel ruimen zonder verder veel eisen te stellen aan tegenprestaties, al dus zijn opvatting. Of die juist is, lijkt voorhands nog een vraag. Het naar huis terugbrengen van militairen wordt in de V.S. gezien als een gewone zaak van redelijkheid, die minder Nixon als prestatie wordt toe gerekend dan wel de pressiegroepen die hen onder druk hebben gezet. En de „zwijgende meerderheid" die zo pal achter Nixon zou staan, is meer iets wat de president in zijn redes de natie aanpraat, dan duidelijk te zien is op straat of in de kranten of waar men maar wil zoeken naar de uitdrukking van wat Amerikanen denken. Wel heeft Nixon die illusie van een volk dat achter hem staat nódig als basis voor een eventueel gesprek met Hanoi, waarbij hij nu vrijwel geen po sitie van enige sterkte heeft. En dat er volop wantrouwen heerst ten aanzien van de regering, en vooral van de mili taire invloed op die regering, blijkt waarschijnlijk nergens beter uit dan uit het besluit van de senaat om te ver bieden geld te besteden aan de legering van Amerikaanse grondtroepen in Laos en Thailand. Men weet daar kennelijk niet zo zeker dat daar als men het aan Nixon en de generaals overlaat geen tweed© Viëtnam zou ontstaan. En dat wil men voor alle zekerheid toch maar even uit sluiten. KANTMAN Bij de landelijke controle in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Soes ter politie op de Birkstraat driehonderd drie en dertig automobilisten gecontro leerd. Er werden 36 processen verbaal opge maakt voor resp. 20 geen rijbewijs, 9 geen kentekenbewijs, 5 met gladde ban den en 6 met onjuiste verlichting. op reële feiten berusten, dan nog be tekent dit punt een zware psychische belasting voor de verdachte in een strafproces. Het gaat er om dat hij zich benadeeld voelt. Overigens zou het ook weieens zo kun nen zijn, dat dit „gevoel" niet eens zo ongegrond is. De minvermogenden - het is de praktijk herhaaldelijk gebleken - zijn juridisch kwesbaarder dan dc meer welgestelden. Dat is geen kwa lijke zaak die in een rechtsstaat niel mag voorkomen. „Ideale situatie" Daarom pleit mr. Stevens voor het in voeren van een rechtsbijstandverzeke ring, waaraan burgers beneden d' loongrens concrete aanspraken kunner ontlenen. Die verzekering moet het ka rakter hebben van een verplichte ver zekering. waarbij alleèn ingezetener verzekerd zijn, wier jaarinkomcr onder de loongrens ligt, (naar schat- tingting ph-i. 5 miljoen Nederlands» burgers). De premie, die volgens de be cijfering van mr. Stevens niet meer dar 7 6.per persoon per jaar zou behoe ven te bedragen, zou geïnd kunnen wor den door de belastingsdienst. Op di< manier komt er financiële ruimte voo: een rechtbijstandfonds, dat men kaï vergelijken met de ziekenfondsen. Di fonds kan contracten afsluiten met on afhankelijke praktizerende advocaten, di' zo te zegger als „fondsadvicaat" optre den. Bij de invoering van een dergelijk sy steem moet volgens mr. Stevens de vrij heid van keuze van een raadsman zee' beslist gewaarborgd worden. „De ideal» situatie wordt bereikt, indien cle recht zoekende het ipreekuur van de „fonds advocaat" van zijn keuze kan bezoeker zonder voordien een aantal belemmeren de formaliteiten te moeten vervullen.' Mr. Stevens meent dat de invoering van een dergelijk systeem voor circé 85 van de Nederlandse bevolking een effectieve rechtsbescherming kan garan deren. De burger, die geacht wordt dt wet te kennen, zal dan in het doolhof van het recht niet meer alleen staan. Hoewel het door mr. Stevens ontvouwde systeem stellig een verbetering zou be tekenen vergeleken bij het nu gevoerde pro-deo stelsel, is het toch de vraag, of hij in zijn idealisme niet wat al te optimistisch oordeelt over het door hem gepleite systeem. Want zoals er nu al gesproken wordt over discriminatie van ziekenfondspatiënten, zo zou er - mocht er ooit een verplichte rechtsbijstands- verzekering komen - wel eens gespro ken kunnen worden over discriminatie van fondspatiënten. I

Soester Courant | 1969 | | pagina 1