Soest toen - Soest nu mm INWONERS VAN SOESTERBERG PROTESTEREN TEGEN VERBREDING RIJKSWEG WONINGBOUW BLIJFT POLITIEKE ZAAK Morgen verjaart Prinses Beatrix Het oog gericht op Mirages en moraal Vrijdag 30 jaituari 1970 49e jaargang nu. 0 Uitgave llrukkerij Smit - Soest Ituroau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Karn aval s veren iging „De Narre Knol" - Soest Drie Italianen i.v.m. inbraak bij Van Zadelhoff aangehouden Misleid door de mist Twee jongetjes ernstig gewond na door auto's te zijn aangereden 63-jarige vrouw rectl door na botsing „Jezus, Wie ben Je" 1 Brie inwoners van Soesterberg hebben bij de minister van verkeer en water staat een protest ingediend tegen de voorgenomen verbreding van de rijks weg Amersfoort-Utrecht tussen Soes terberg en de Stichtse Rontonde bij Amersfoort. De verbreding houdt een een verdubbeling van het aantal rij banen in, alsmede de aanleg van pa rallelwegen c.q. fietspaden. De drie Soesterbergers hebben tevens een al ternatief plan ingediend, dat momen teel door rijkswaterstaat in overleg met de betrokken gemeenten Amersfoort en Soest wordt bestudeerd. De drie briefschrijvers, die namens een aantal bewoners van de Amersfoortsestraat op treden, zeggen in hun brief, dat de be woners van de huizen langs deze weg ervan overtuigd zijn, dat de huidige Onmiddellijk na afloop van de oorlog, dat is nu 25 jaar geleden, was een van van de voornaamste zorgen van rege ring en volk om met spoed nieuwe woningen te bouwen. Nu, vijfentwintig jaar later, is die zorg er nog steeds in onverminderde mate. We herinneren ons nog hoe ene minister In 't Veld in de vijftiger jaren verkaarde, dat in 1956 de woningnood opgeheven zou zijn. Hij is niet de enige minister van weder opbouw en volkshuisvesting geweest die de opheffing van woningnood bin nen een vrij kort aantal jaren durfde te voorspellen. Van al die ministers, uit verschillend gekleurde kabinetten, is zo'n voorspelling tot heden niet uitge komen. Konden ook niet uitkomen omdat men doop het drukken van de huur prijzen voorkwam dat particuliere bou wers op rendabele wijze grote com plexen nteue woningen uit de grond stampen, zodat de goedkope woning bouw afhankelijk bleef van de subsi diebedragen die de regering ervoor dis ponibel kon stellen, plus nog enkele factoren van overheidszorg. Voor ieder nieuw kabinet was de wo ningbouw een grote zorg en voor de oppositie steeds een punt om de re gering op aan te vallen. Dat politieke spel, direct na 'de oorlog bewust gebo ren. zogenaamd om de laagstbetaalden toch aan betaalbare woonruimte te helpen, heeft men ijverig volgehouden. Het resultaat van het gevolgde systeem is, dat nu juist de laagstbetaalden het moeilijkst een geschikte woning kunnen verkrijgen. Dus kan men steeds blijven aandringen op de bouw van meer ge subsidieerde woningen. Dat staat zo goed, al heeft men zelf de omstandig heden voor verwezenlijking ervan niet geschapen, juist voorkomen dat die zouden ontstaan. situatie dringend verbetering behoeft. Zij menen echter, dat de door rijkswa terstaat voorgestane plannen geen o~- lossing bieden. In de brief wordt ge steld, dat het betreffende weggedeelte (van Ons Belang naar de Stichtse Ro tonde) 61 uitritten heeft aan de noord zijde en 69 aan de zuidkant, waaronder die van 17 bedrijven en twaalf instel lingen. „Het op grote schaal trachten te verbeteren van dit weggedeelte met een dergelijke intensieve bebouwing, hoe deskundig ook ontworpen, blijft altijd een halve maatregel. Tengevol ge van deze intensieve bebouwing en de toename van het verkeer zijn een aantal stoplichten en oversteekplaatsen, benevens een snelheidsbeperking nood zakelijk. Daardoor wordt de verkeers- doorstroming nog slechter, althans niet beter dan zij nu is. De ervaring heeft geleerd, dat het werken met een „groene golf" op een dergelijke weg met twee- richtingverkeer parktisch onuitvoerbaar is", aldus de brief. Voorts wijzen de ondertekenaars van de brief erop, dat de voor het plan nood zakelijke verwijdering van bomen en planten vele bewoners berooft van een bescherming tegen luchtverontreiniging en geluidshinder. Door de invoering van stoplichten zal de luchtverontrei niging door het stationair draaien van motoren toenemen evenals de geluids hinder door het optrekken van de au to's en vooral van het zware wegver keer. „Deze achteruitgang in leefbaarheid voor de bewoners kan niet met scha devergoeding worden gecompenseerd. Met betrekking tot de luchtverontrei niging zij erop gewezen, dat volgens de laatste onderzoekingen bezine- en olie- dampen van het verkeer hiervoor een gevaarlijke bron zijn. Zoals bekend is, vormen bomen en planten hiervoor een natuurlijk evenwicht. Het is ons par ticulieren daarom ook verboden om een boom zonder vergunning om te hakken. Voorts vinden ondergetekenden een bij zonder ernstig bezwaar, dat het voor gestelde plan met de daaraan verbon den reeds genoemde nadelen bovendien nog een bijzonder kostbaar plan is. Bij de onteigening zijn circa 55 wonin gen en instellingen betrokken. Met het plan zijn derhalve belangrijke bedra gen aan schadevergoedingen gemoeid. Bovendien moet voor de intensieve be bouwing bij de aanleg van de weg en de bijbehorende ventwegen rekening wor- gehouden met buizen en kabels in de grond. Dit maakt de uitvoering van het plan duur en werkt bovendien vertra gend. Tijdens de uitvoering van bet werk moet het verkeer kunnen door gaan. Ook deze factor verlengt dc tijd, benodigd voor het aanleggen van de weg en maakt nog kostbaarder, nog af gezien van de verspilling van parti culiere gelden door het oponthoudt van het verkeer door de werkzaamheden aan de weg", aldus de brief. Men ziet evenwel verschillende alter natieve oplossingen. Daarbij wordt er op gewezen, dat zowel ten noorden als ten zuiden van de weg grond zonder enige bebouwing aanwezig is. Boven dien is ten zuiden van de huidige rijks weg al jarenlang dc nieuwe rijksweg 23 geprojecteerd en goedgekeurd. Vol gens het rijkswegenplan van 1963 zou deze weg in de periode van 1969 tot 1973 worden aangelegd. „Om aan on dergetekenden onbekende redenen wordt de uitvoering hiervan echter steeds weer uitgesteld. Het gevolg hiervan is, dat de huidige rijksweg 23 het toene mende verkeersaanbod moet verwer ken. Ondergetekenden hebben reeds trachten duidelijk te maken, dat welke recon structie ook van een van oorsprong lokale verbindingsweg Utrecht-Amers- foort via Soesterberg nimmer een af doende oplossing kan zijn zowel voor het doorgaande als voor het bestem mingsverkeer. Waarom worden de be lastinggelden, benodigd voor het door ondergetekenden besteden plan niet ge bruikt om in de eerste plaats dit plan uit te voeren. Dan toch worden de overheidsgelden besteed aan een ren dabele oplossing. Het gedeelte van deze nieuwe auto snelweg gaat tussen Soesterberg - en de Stichtse Rotonde over zandgrond. In dit gedeelte is slechts één kruising met het openbaar verkeer. Dit gedeelte van de nieuwe weg moet goedkoper en snel ler uitgevoerd kunnen worden dan het eerder genoemde plan. Een tijdelijke verbinding van deze nieuwe weg met de bestaande weg tussen Ons Belang en Soesterberg, c.q. een aansluiting op de bestaande weg tussen Ons Belang en Soesterberg en Huis ter Heide is goed mogelijk. Bovendien bestaat het ge vaar, dat door de uitvoering van het Dc uitbreiding van de Konin klijke familie heeft sommige mensen al doen opmerken, dat het „niet meer bij te houden is" met het vlaggen en de ver jaardagkalender. Inderdaad zien we de laatste jaren veel min der vlaggen uithangen als een bd van het Koninklijk Huis ver jaart. Maar enkele data leven toch wel bij de bevolking en dat is niet alleen de koninginnedag, en bijvoorbeeld de verjaardag van prins Bernhard. De driekleur wordt ook nog spontaan uitgestoken op 31 ja nuari. Want dat is de dag van onze kroonprinses. Meer dan een van haar zusters heeft prinses Beatrix de harten van het Nederlandse volk ver overd. Gewoon door zichzelf te zijn. En door haar heerlijke glimlach, die haar in het buiten land de bijnaam „princess Char- ming" bezorgde. En er straalt iets van uit, van onze troonop volgster. Wie met haar in contact komt, voelt de warme belangstelling, ziet haar intense aandacht en proeft iets van haar innerlijke bewogenheid. Die bewogenheid heeft haar bijvoorbeeld, in een eenvoudige vermomming met bril en hoofddoek, doen meetrekken met het Leger des Heils. De be langstelling voor het wereldge beuren weerspiegelt zich in ge regeld contact met groepen en organisaties, die zich inspannen anderen te helpen. Na grote rampen komt vaak een door obdergetekenden bestreden plan de uitvoering van de reeds goedgekeur de nieuwe weg aan de zuidzijde we derom wordt uitgesteld". Bovendien menen de briefschrijvers, dat eventueel ook aan de noordzijde van de huidige weg wel een strook ;t:rond gemist zal kunnen worden voor •de; aanleg van een nieuw weggedeelte. grote gift binnen van prinses Beatrix. Zij moedigt weer an deren aan, inspireert de mede bestuurderen van de organisaties waarin zij zitting heeft, en zij is daarnaast een bijzonder men selijke moeder voor haar drie zoontjes Willem-Alexander, Jo- han Friso en de 11 oktober jl. geboren Konstantijn. Ja, voor prinses Beatrix steken wij morgen graag de vlag uit. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Ook nu weer wordt de minister van Volkshuisvesting, ir. Schut, verweten dat hij er niet voor heeft kunnen zor gen. dat in het afgelopen jaar de toege zegde 125.000 woningen (woningwet plus anderen) niet alle zijn klaargekomen. Er mankeren er een paar duizend aan. Dat is dan weer de schuld van de minister. Maar de zelfde oppositie, die de minis ter daarover nu aanvalt, heeft in haar regeringsjaren ook geen minister voor volkshuisvesting kunnen leveren die wel voldoende huizen wist te doen bouwen om de woningnood tot een ein de te brengen. Natuurlijk, toen kon de andere oppositie daarover klagen. De woningnood is en blijft een graag gebruikt demagogisch twistpunt in de politieke strijd. Eerst was het honderd duizend woningen per jaar, later zeiden de ministers te streven naar honderd vijfentwintigduizend woningen per jaar. Dat maakte dan weer meer indruk en de oppositie stelde het als een eis, zodat beide partijen met die hogere getallen gingen pronken. Maar zoiets is natuur lijk altijd gemakkelijker gezegd dan gedaan. Men blijft ervoor afhankelijk van de voortvarendheid van gemeentebesturen, bouwverenigingen en talloze ambtelijke instanties die er, behalve dan de bou wers nog. bij betrokken zijn. Natuurlijk doet elke regering en iedere minister van volkshuisvesting zijn best om zoveel mogelijk woningen te doen bouwen, mogelijk dan in de gegeven omstandigheden. Verandering van die omstandigheden daaraan waagt niemand zich, dat is politiek namelijk niet haal baar, omdat men andere verlangens er niet door benadeeld wil zien. Daarom kan ook geen enkele politieke partij de andere verwijten niet voldoende zorg aan de woningnood te besteden. Als men die verwijten eens wat minder liet horen, zou er wellicht beter aan gewerkt kunnen worden. Voor het grote publiek zijn alle politieke debatten daarover al lang oude koek. De beste oplossing blijft nog altijd een zo gauw mogelijk terug keren naar de vrije huizenmarkt, huren die aan de kostprijs zijn aangepast, zodat de ondernemingen weer zelf ren dabel kunnen bouwen. En subsidie dan niet op de bouw maar aan de bewoners die dit nodig hebben en voor zolang zij dit nodig hebben. Maar dan stapt men af van het principe van socialisatie, laten we marr zeggen nationalisatie van het huizenbezit, wel ke weg men nu tracht te bewandelen, al bleven we daardoor nu al 25 jaar in de woningnood zitten. Dat is een poli tiek brokje dat velen niet graag wil len missen. Ja, theorie en praktijk zijn niet altijd met elkaar in overeenstem ming te brengen. Ten aanzien van de woningbouw geldt dat zeker. Nog ruim 1 week en ook in Soest barst het Karnavalsfeet in alle hevigheid los. Er is door het bestuur van de Karna- valsvereniging „De Narre Knol" hard gewerkt aan de organisatie hiervan. Anders dan andere jaren is de ver lichting buiten het verenigingsgebouw waar een groot bord de aandacht van de voorbijgangers trekt. De gevel staat dit jaar in het licht van schijnwerpers. De komende week wordt begonnen met de werkzaamheden in de zaal, teneinde deze om te toveren in een niet te her kennen ruimte vol ballonnen, slingers en feestelijke, gezellige verlichting. Even als andere jaren kan men erop vertrouwen dat het bestuur met haar medewerkers er weer volledig in zal slagen een sfeer te scheppen die in Soest en omstreken niet overtroffen wordt. De kaartverkoop is in volle gang en de animo blijkt bijzonder groot te zijn. Dit is dan ook de reden dat het be stuur er met klem op wijst dat de le den, die door hun lidmaatschap van de karnavalsvercniging, reductie op de entreeprijs kunnen krijgen, uiterlijk tot en met zaterdag 31 jan. de reductie kun nen genieten. Daarna zullen ook de le den de normale prijs moeten betalen, er- kan het bestuur er niet meer voor instaan dat er nog kaarten zijn. Voor de overige voorverkoop adressen verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. Tot slot nog de mededeling dat er weer fraaie prijzen te veroveren zijn met mooie en originele kostuums. In verband met de inbraak bij Apo theek van Zadelhoff, waar een week geleden een bedrag van bijna duizend gulden en oen hoeveelheid morfine werd gestolen, zijn in Amsterdam drie Italianen aangehouden. Zij zijn op grond van gevonden vingerafdrukken als de daders geïdentificeerd. Zij wa ren in Amsterdam in verband met een andere inbraak reeds aangehouden. Op de Birkstraat ter hoogte van de vroeg de 65-jarige uitvoerder Th. A. J. K. met zijn auto uit de koers ge raakt. Hij bleek te zijn misleid door de dichte mist, waardoor hij de bocht niet zag en rechtdoor reed. Aan de linkerzijde van de weg botste bij even later tegen een lichtmast. Dc auto werd vrij ernstig beschadigd. De be stuurder kwam er met lichte verwon dingen vanaf. Dinsdagmiddag zijn twee jongetjes uit Soest vrij ernstig gewond geraakt, toen zij bij het oversteken van de weg door twee auto's werden aangereden. Op dc Dalweg stak dinsdag de 5-jarige C. M. G. uit Soest ter hoogte van de voet- gangersoversteekolaats plotseling de weg over. De 23-jarige automobilist C. D. uit Soest, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met hersenletsel moest het jongetje naar Zonnegloren worden overgebracht. Op de Molenstraat stak de 6-jarige A. W. vanachter een auto plotseling de weg over. Hij werd geschept door een auto, die werd bestuurd door de 30- jarige W. J. M. van D. uit Soest. Het jongetje liep bij de aanrijding een zware hersenschudding en hersenletsel op. Ook hij is overgebbracht naar Zon negloren en daar opgenomen. De hoofdagent van politie A. A. van Galen heeft dinsdagmiddag or de rijks weg na een korte achtervolging een 63-jarige inwoonster van Bussem aan gehouden. nadat zij even tevoren op de Noorderweg zijn auto bad aangereden en daarna was doorgereden. De heer Van Galen was op bezoek bij de familie Van R. toen het ongeluk gebeurde. Mevr. van R. zag het gebeuren cn waarschuwde de heer Van Galen, die onmiddellijk in zijn licht beschadigde auto sprong en de achtervolging inzet te. Ter hoogte van het paleis werd dc eveneens beschadigde auto aangetrof fen. De wagen bleek bestuurd te zijn door de 63-jarige mej. A. M. S. uil Bussem. Tegen baar is proces verbaal opgemaakt. Na de bijeenkomst van 6 december j.1. is er a.s. zondagavond, om 7 uur n.m., een jeugddienst met het thema "Jezus. Wie ben Je" in het jeugdgebouw van de Emmakerk. Dit thema werd geko zen naar aanleiding van dc plaat "Je- sus Christ, Superstar", waarin deze vraag (ons thema) ook duidelijk naar voren komt. Laten wij er eens van gedachten over wisselen. Drs. W. Bernhard, jeugdvormingslcidcr in Zeist, wil ons helpen om naar dc antwoorden te zoeken. De heer Wolse zorgt met zijn elektronisch orgel voor de muzikale omlijsting. Het belooft dus een fijne dienst te worden, waarin jullie een woordje mee mogen spreken. Jullie ^ijn van harte welkom! Eerst waren liet er een :tuk of twaalf, toen werden bet er vijftig en nu blij ken het honderd vliegtuigen te zijn die Frankrijk aan Libye levert, een land met een gewapende macht van zeven duizend man. die zo wel de topzwaar ste luchtmacht ter wereld krijgt. Dat wil zeggen: zou krijgen als er ook maar piloten waren die met de Mirages kon den vliegen. De levering van oorlogsmateriaal is een legitieme export die op zichzelf nooit tot verontwaarding hoeft te leiden. Het is een der vele manieren waarop sta ten hun brood verdienen. Het dubi euze aan de huidige affaire is dat Pa rijs het kennelijk nodig heeft geoor deeld zoveel mogelijk geheimzinnigheid te betrachten. Waarschrnlijk om te be mantelen dat de zaak allerhande lucht jes heeft. Een Libische luchtmacht van dit for maat is nergens voor nodig: het land wordt geenszins bedreigd en al zou dat zo zijn dan nog is een luchtmacht van deze allure niet gewettigd door dc kracht van eventuele aanvallers. Dc conclusie ligt dus voor de hand dat de toestellen alleen gekocht worden voor het enige krijgshaftige experiment dat leeft bij de Libysche regeerders: het optrekken tegen Israël. En dan zijn in de Arabische wereld vast oolc wel de benodigde piloten te vinden. Wat Parijs dus aan het doen is, kan moeilijk anders gezien worden dan als het bewapenen van Arabieren die eens tegen Israël hopen op te trekken. Wat des te bedenkelijker is. omdat om gekeerd de Franse regering wel wei gert Israël wapens te leveren. Van een zuiver commerciële benadering van de zaak is kennelijk geen sprake. Bovendien zou het nog een eventuele op lossing kunnen zijn om over de huidige rijksweg eenrichtingverkeer in te voe ren en over een nieuw aan te leggen weggedeelte ten noorden van de huidi ge weg eenrichtingverkeer in tegen overgestelde richting. Men vindt deze oplosing ook belangrijk goedkoper. Ten slotte wordt met deze oplossing ook een verkeerschaos vermeden. Als voor delen ziet men: een snellere doorsti'o- ming van het doorgaande verkeer, een grotere verkeersveiligheid op deze nieu we en op de bestaande weg, een uit breiding van de verkeerscapaciteit, een gunstiger rijksklimaat voor het door gaande verkeer, verbetering van het woonmilieu, goede bereikoaarheid van het recreatiegebied De Vlasakkers en een schijnlijke vermindering van 'e kosten. Men mag dan ook kijken welke voor delen Frankrijk hoop tc krijgen in ruil voor de vliegtuigen en dat is wel wat meer dan een jaar miljoen franken. In de eerste plaats wordt een goede naam in de Arabische wereld gekocht. Dan zal Frankrijk graag een vinger in de pap krijgen bij de olieproduktie die in Libye steeds omvangrijker wordt. Er wordt zelfs gefluisterd dat de Liby- ers van hun kant bereid zouden zijn voortaan buiten de strijd in Tsjaad le blijven, een zuidelijk buurland waar al jaren slag wordt gelewrd tussen de mohammedaanse minderheid en de re gerende militairen, met de Fransen op kleine Viëtnamschaal via het vreemde lingenlegioen aan de zijde van de over heid. Alles bijeen een duidelijk ver toon van de niet steeds juist bevonden regeerderswijsheid: eerst de centen dan de moraal. KANTMAN. Dc Savornin Lohmanschool aan dc Driehoeksweg, 40 jaar geleden Dezelfde plaats nu r t

Soester Courant | 1970 | | pagina 1