Fa. SPIJKER Eerste Gooise Kleding Verhuur Ook grijze jacquets Een goed diner, Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" Een goed kopje koffie, Weduwe Pon bij aanrijding op Biltseweg omgekomen Een zakenlunch, „SOESTDIJK" Stoffenhuis Ralph Polak brengt Boussac modeshow Een gezellige bar, „SOESTDIJK" Zeepost Moedercursus Gevonden voorwerpen Een grote zaal, „SOESTDIJK" Saté, ook voor thuis Soester poppentheater Otto van der Mieden Zilmeta Marchal haarmode jpent pruikenboetiek Utrecht nieuw muziekinstrumentenbedrijf rijker SOESTERBERG Ned. Chr. Vrouwen Bond MET RAAD EN DAAD Smitsweg-scholen tegelijk van start op 16 februari VRIJDAG 30 JANUARI 1970 In een geur van wierrook, rietsuiker en pepermuntballetjes laat Otto van der Mieden boven in zijn gezellige in gerichte "kast" aan de Birkstraat zijn poppen zien. "Rode" de balkoning, "Witte" het sneeuwspook, de aap, de hond, "Gele" de pop en niet te verge ten "Puum" in zijn titelrol. Onlangs kreeg de 24-jarige poppenkast- man een enthousiaste brief op een schriftblaadje van een toeschouwertje uit Amsterdam. voor een lekker prysje? CAFÉ-RESTAURANT „SOESTDIJK" Vrcdchofstraat 6 - Tel. 02155-2525 "Beste meneer v. d. Mieden, ik vond het leuk. Witland was leuk. Dat die witte spook zo mager was. en dat hij zo honger had. Puum was heel, leuk. Ik vond het leuk toen Puum in de wastobbe zat. De hond was heel leuk. Vind u dat niet moeilijk die poppen maken. En dat muziek was mooi. De hond was leuk toen hij in de zak zat. En dat Puum hem hielp. Dat de heks er in werd gestopt. En die sneeuwkoning was leuk. Toen hij die sneeuwbal vroeg kreeg hij een rijksdaalder. Dat aapje was ook leuk. Vriendelijke groeten van Aal". Zo bezit hij tientallen opstelletjes, re- akties en vooral tekeningen. Zelf was Otto op achtjarige leeftijd al helemaal poppengek. Op zijn verjaardag kreeg hij namelijk zo'n ouwerwetse poppen kast en speelde hij van Leonard Rogge veen uit een boekje het poppenspel „Hoe Jan Klaassen de zieke koning ge nas." Vanaf die tijd heeft deze mrnia- tuurwereld hem niet meer losgelaten. Hij was 10 jaar toen hij voor 't eerst optrad in de klas met zijn papier-ma- chépoppen met vilten handjes. In die periode bouwde de Haagse Otto zelf een poppenkast-op-karretje en kreeg hij een vriendje zo gek hem de hele buurt door te duwen. En ondertussen spelen. Op het Montesori-lyceum schreef hij op elk uur van de dag CAFÉ-RESTAURANT „SOESTDIJK" Vredèhofstraat.6 Tel. 02155-2525 ETUIS feestelijk geven rijk ontvangen HORLOGER - JUWELIER - OPTICIEN Soesterbergsestraat 26 - Telefoon 2982 Bij een verkeersongeluk op de Biltse weg ter hoogte van het KPS-terrein is dinsdagmiddag de 62-jarige weduwe G. A. Pon uit Amersfoort om het leven gekomen. Haar zoon, de 28-jarige W. G. Pon werd zwaar gewond. Een in woner van Driebergen, de 35-jarige A. G. M. van der L., die het ongeluk ver oorzaakte, verd licht gewond. Het on geluk gebeurde, toen Van der L. een voor hem rijdende vrachtwagen ging inhalen. Juist toen hij de manoeuvre voor de helft had uitgevoerd, naderde uit tegenovergestelde richting de heer Pon, die een aanrijding met de inha lende automobilist niet meer kon voor komen. Bij de botsing werd mevr. Pon op slag gedood. De bestuurder, die nier- patient is, werd zwaar gewond en moest naar het Binnengasthuis in Am sterdam worden overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. De bestuurder van de andere wagen moest met een kaak- fractuur in het ziekenhuis worden op genomen. De volkswagen van de heer Pon werd totaal vernield. Ook de an dere wagen werd vrij ernstig bescha digd. in .depuntjes verzorg^ CAFÉ-RESTAURANT Vredehof straat 6 - Tel. 02155-2525 Een der belangrijkste internationale mo deshows het modefestival Printemps- Eté 1970 van het bekende Franse huis Bousac de Paris zal op woensdag 4 februari a.s. gepresenteerd worden in de stoffenzaak van de heer Ralph Polak aan de Laanstraat te Baarn. met beschaafde muziek CAFÉ-RESTAURANT Vredehofstraat 6 - Tel.. 02155^-2525 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ms "Orcades" (3 febr.). Ca nada: ms "Hope Isle" (4 febr.). Chili: ms "Ares" 4 febr.). Indonesië: ms "Au- tomedon" (6 febr.). Ned. Antillen: ms "Prins der Nederlanden" (3 febr.). Su riname: ms "Aegis" (2 febr.). Verenig de Staten van Amerika: ms "Elbe Ex press" (2 febr.) en ms "Atlantic Saga" 5 febr.). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W. Afrika: ms "Simonskerk" (4 febr.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. On donderdag 11 februari a.s. zal weer een cursus voor a.s. moeders beginnen. U kunt zich hiervoor opgeven elke werkdag van 1-2 uur aan het wijk- gebouw aan de Molenstraat, tel. 2001, of bij de volgende zusters: Zr. Antonia- na, tel 6355; Zr. Van Loon, tel. 03490- 17172 en Zr. Van Vloten, tel. 3627. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: zilveren kettinkje met hanger, rood kinderfietsje, oude damesfiets, groen fluwelen kussen, bruine portemonnee met inhoud, blauwe parkiet, rolschaat sen, blauwe autoped,, heren rijwiel, re paratie-set van bromfiets, roodgroen geblokte sjaal, grijze wollen handschoen, zilverkleurige schakelarmband, dames fiets, zwarte gebreide sjaal, reservewiel met band, bankbiljet, dameshorloge, zwarte dameshandschoen, damesrijwiel, want, contactsleuteltje, herenpolshorloge, damesfiets. Aan komen lopen jong zwart poesje, bruine eend en een wit-geel hondje. voor 80 personen? CAFÉ-RESTAURANT Vrcdehófstraat, 6 - Tel. 02155-2525 CAFÉ-RESTAURANT „SOESTDIJK" Vredehof straat. 6 Tel: 02155-2525 Zonder feestgedruis ging woensdag morgen de deur open van de eerste pruikenboetiek in Soest en omgeving. Naast zijn dameskapsalon heeft de heer Marchal een ruimte gecreëerd die ge heel is ingericht als pruikenboetiek. Er kwam steeds meer vraag naar haar stukjes en pruiken en de ruimte in zijn salon was te klein om een complete collectie te tonen. Twintig vierkante me ter ruimte is nu beschikbaar en in het sfeervol ingerichte geheel staan de pruiken en haarstukjes op aantrekke lijke wijze uitgestald. Naast verschillen de modellen van zuiver haar, wordt een belankrijke plaats ingeruimd voor de syntetische pruiken en haarstukjes, die steeds meer de voorkeur krijgen beven die van echt haar. Het feit dat de pruiken door de bezit ster zelf op eenvoudige wijze kunnen worden behandeld (wassen en water golven door de kapper blijft natuurlijk ook mogelijk) maakt het bezit van een dergelijke pruik bijzonder prettig. In de boetiek vindt men naast de prui ken en haarstukken kleding en siera den geëxposeerd van Evalien I-ïooger- vorst uit Soest, leerlinge van de Utrecht se kunstacademie, terwijl ook voor de sieraden van mevrouw Mahns-van der Heide uit Bilthoven, een plaatsje is in geruimd. Een bezoekje aan de eerste Soester pruikenboetiek is ongetwijfeld de moeite dubbel en dwars waard. Bovenstaande foto toont u een kijkje in het zeer smaakvol ingerichte interieur van de U.M.I.F. Bemuurde Weerd 16, Utrecht. Dit nieuwe bedrijf van muziekinstru menten mag zich reeds nu al in een zeer grote belangstelling van de be volking van Utrecht en omgeving ver heugen. Dit is niet zonder reden, aangezien de directeur de heer Ad Verreyt, vakman in hart en nieren, reeds tientallen jaren diverse orkesten en muziekkorpsen in Nederland en daarbuiten van totale be zetting heeft voorzien. Gehoor aan de diverse verzoeken om rechtstreeks aan de particulier te leve ren, verbouwde de U.M.I.F. het pand aan de Bemuurde Weerd 16, tot een winkel voor verkoop van alle muziekin strumenten aan de particulier met daaraan verbonden een reparatieinrich ting voor alle muziekinstrumenten. Gaat u gerust eens een kijkje nemen, de heer Verreyt of zijn zoon zullen u gaar ne geheel vrijblijvend alle gewenste in lichtingen geven. De kinderen moeten zelf denken. Ze moeten trappelen als het koud is in Witland. Jé moet herrie opwekken als het nodig is, maar je moet ze daarna ook heel stil kunnen krijgen. Je moet kunnen improviseren als een kind uit 't publiek iets zegt, er op in haken. Ze moeten je corrigeren als je iets vergeet. Zo speelt deze jonge Soestenaar, die vanaf zijn zestiende lid is van de Ne derlandse Vereniging voor het Poppen spel, poppenkast. Hij kan tien minuten spelen zonder iets te zeggen. Hij heeft een keer gespeeld voor Amerikaanse kinderen die geen woord verstonden maar alles hadden begrepen. Otto van der Mieden is een fenomeen. „Puum en de Reis naar Witland" vanaf 1 februari elke zondagmiddag, om 3 uur, in het Artishock-gebouw, Steenhoff- straat 46. JAN VISSER ZIEKENFONDS. Als iemand enige tijd vóór zijn 65ste jaar met werken wil ophouden, dus gaat „rentenieren", kan het ziekenfonds, waar hij altijd verplicht verzekerd was, hem dan weigeren als vrijwillig verzekerde op te nemen? Antwoord: Voor de vrijwillige verze kering bij een ziekenfonds geldt, dat voor personen die niet (meer) als ver plicht verzekerde, dus als werknemer of (nog) niet als bejaarden verzekerde, dus vanaf de 65-jarige leeftijd, bij een ziekenfonds kunnen worden ingeschre ven, de mogelijkheid bestaat om een vrijwillige verzekering te sluiten, mits het gezinsinkomen naar redelijkerwijs verwacht mag worden, in het eerst komende jaar niet meer dan 13.800, zal bedragen, welke grens met ingang van januari is verhoogd tot ƒ14.850, Als u aan deze voorwaarde voldoet zien wij niet in om welke reden u als vrij willig verzekerde door een ziekenfonds zou worden afgewezen, welke behoort tot de verstrekkingen der ziekenfonds verzekering, of vasstaat, dat medische hulp binnen korte tijd noodzakelijk is, maar daar schrijft u niet over. zelf een poppenspel. En later op Mid- deloo creëerde hij nieuwe poppen, niet meer van papier-maché maar met kop jes van tennis- en cricketballen. Ook de traditionele kast werd verwisseld voor een „speelplank" met open zijkant. De man er echter zit op schuimrubberen knieën en speelt boven zijn hoofd. Zo vertelt hij het ook aan de kinderen vóór de aanvang, want de opvatting van Otto van der Mieden is dat de poppenkast niet meer moet zijn het geheimzinnige land van de poppen kastspeler met de onzichtbare lampen, de stiekeme décorwisselingen en de namaak-watervalletjes-uit-tuinslangen. Maar hij vertelt wat hij doet en hij laat zien hoe hij het doet. Hij stelt de poppen vantevoren ook aan zijn jonge publiek voor. Want zijn poppenkast is tevens theater. Van der Mieden: „Kijk ik doe er wat blauw licht bij, dat maakt een koud effect". De zaal: „Oooo jaaa!" De kleine kinderen vinden deze ma nier van doen erg fijn. Hij laat meer aan hun fantasie over. En de oudere kinderen vinden het interessant. Het moderne poppentheater suggereert veel meer dan de naturalistische poppenkast van vroeger. De klassieke poppen zijn afgezworen. De nieuwe poppen zijn erg eenvoudig maar suggestief. De vormen zijn simpel, kleurig en gemaakt van hard polyeterschuim met een trechtertje of roomspuiter als hoed en een tubedop als neus. Eén raampje stelt een echt paleis voor, één theedoek de hele keu ken. Koningin-Moeder" (1879-1929), blz. 276 w. uitg. Sijthoff; „Wandelingen door Oud-Den Haag", Joh. van Schwenck, blz. 144 w. Veel foto's van het interieur treft u aan in Panorama, 37e jaargang no. 37, 15 september 1950 en in de uit gave van de gemeente 's-Gravenhage, Blad van 's-Gravenhage, 15e jaargang no. 2. HOOGGELDEN. Zijn de hooggelden voor openbare verkopingen afgeschaft en wanneer? Antwoord: Hoewel het Groot Woorden boek van Van Dale op blz. 1965 ver meldt: „Sedert enige jaren zijn hoog- en strijkgelden bij de wet verboden" delen wij u mee, dat dit niet het ge val is. Dit werd van de zijde van het ministerie van justitie bevestigd, terwijl tevens onze aandacht werd gevestigd op een artikel van mr. W. Scholten in het Weekblad voor fiscaal recht (uitg. Kluwer, Deventer) van 20 november 1969, waarin een zaak behandeld werd, die voorgekomen was aan het Hof te Arnhem betreffende iemand, die ter verkrijging van een huis voorzelfbe woning had ingezet op een openbare veiling. Het huis werd echter hoger af gemijnd en de man kreeg niet het huis, maar wel een strijkgeld van 1200, Omdat hij niet had geboden met de bedoeling alleen maar strijkgeld te ont vangen, werd dit geldelijk voordeel niet als belastbaar inkomen beschouwd. Uit dit recente geval blijkt dus, dat de strijk- en hooggelden nog wel degelijk voorkomen 'en niet bij de wet verboden zijn. De fameuze Boussac stoffen van edel- katoen en tergal werden voor deze show verwerkt tot magnifieke creaties door Franse Haute-Couture Huizen zo als Pierre Cardin, Estérel, Nina Ricci, Guy Laroche, Carven, Jacques Heim e.a. Evenals vorig jaar zullen weer top- mannequins deze creaties tonen. Dat het de heer en mevrouw Polak ge lukt is de voorj aars- en zomercollec tie 1970 van Boussac naar Baarn te laten komen danken zij voor een be langrijk deel aan de grote show-opper vlakte van hun zaak. De concerten van de Nederlandse Can- torij in de Oude Kerk te Soest trekken veel belangstelling. Wij worden hier over nogal eens geraadpleegd. Wie zich; op de hoogte wil stellen van het jaar programma kan hij on?' de informatie folder komen halen, die over alle te geven concerten de gewenste inlichtin gen verstrekt. Wanneer deze Soester Courant vrijdag 30 januari uitkomt, is het ook weer de datum van het tweede concert in de reeks "Provincie-concerten", die wij met de speciale concert-bussen van de firma Tensen "Uit en Thuis" kunnen bezoe ken. Onze abonnees weten het vermoede lijk nog wel, dat er met twee bussen gereden wordt vanaf Colenso en Nieu- werhoek, vertrektijd aldaar is 19.30 uur. De busnummers zijn: 3 en 4. U bent verplicht met dezelfde bus waarin U de heenreis maakte, dus óf nummer 3, óf nummer 4, terug te keren. Wilt U van bus veranderen, dan moet U dit aan de buschauffeurs mededelen, dit voorkomt stagnatie en het nodeloos wachten op personen, die elders ver stopt zitten. Er valt weer veel te ge nieten en wij wensen U dan ook een mooie avond! Onder de nieuw verschenen gidsen verdient het zorgzaam samengestelde boekje over de Kampeerbedrijven, Zo merhuisjes en Vakantieoorden in Gel derland de volle aandacht. Een uit vouwbaar kaartje van dit gebied opent deze informatie. Vele illustraties bege leiden de inlichtingen. U bent er tot en met 1971 mee gediend. De verkoop prijs is 1,50. Om nog weer eens te eindigen met een kunstzinnige beleve nis, even attentie voor "Het Veenmas- ker". Onder deze naam wordt door een zomaar uit "het veen" gerezen toneelgroep een opvoering gegeven van het stuk "Polly Perkins". Onthoudt U de datum: 12 februari in het gebouw "De Rank". Het spel wordt geregis seerd door Frans Hooydonk en verder raden wij U aan de advertentie be treffende deze gebeurtenis goed te le zen. Alle toneelliefhebbers wensen wij veel genoegen! Plaatskaarten a ƒ2,50 zijn bij ons ver krijgbaar. De drie gloednieuwe scholen aan de Smits weg, in geografische volgorde: de Prot. Chr., de Openbare en de Rooms- Katholieke zullen niet zoals aanvanke lijk het plan was, na elkaar beginnen, maar tegelijk van start gaan. Het be sluit hiertoe werd genomen door de hoofden van de Rooms-katholieke en de Protestantse scholen, de heren Bak ker en Van de Velde. Zij gaan er van uit, dat eerder beginnen dan de openbare school die volgens de bouwplannen iets later opgeleverd zou worden unfair zou zijn tegen over de openbare school. Het zou een situatie scheppen waarin „afsnoepen" van leerlingen mogelijk zou worden en dat wil men vermijden. In de oorspronkelijke opzet was voor zien in de oplevering van de Rooms- katholieke school op een datum die een begin op 2 februari mogelijk zou maken. Zuiver technisch gesproken is dat nog steeds mogelijk. Twee weken later zou dan de openbare school be ginnen en kort daarna de Prot.Christe- lijke. De Protestanten maakten in dit kader gebruik van een aanbod van de R.K. school om in die school te beginnen, orrdat er toch een aantal klaslokalen de eerste tijd leeg blijven staan (de ho gere klassen van de lagere school, die pas na de grote vakantie beginnen). De wijziging van de plannen, om unfaire situaties te vermijden, heeft het voor deel, dat er meer voorbereidingstijd beschikbaar komt, voor de beide Chris telijke instellingen, die omdat zij samen één schoolgebouw gaan vormen zullen een wat ingewikkelder problematiek voor de inrichting ervan moeten oplas sen. De nieuwe startdatum is nu dus voor alle drie 16 februari. Een medewerker van de Consumen tenbond spreekt maandag 2 februari, 's avonds 8 uur, voor de leden en be langstellenden van de Ned. Chr. Vrou wenbond, in de "Hoeksteen". Het onderwerp is: Het werk van de Consumentenbond", zoals de gang van zaken bij het waren- en dienstenonder- zoek. Deze bijeenkomst van de Ned. Chr. Vrouwen Bond wordt gehouden in "De Hoeksteen". Aanvang 20.00 uur. PALEIS LANGE VOORHOUT. Kunt u mij iets vertellen over de historie van de paleis Lange Voorhout? Antwoord: Over het paleis aan het Lange Voorhout kunnen wij u het vol gende mededelen: In 1760 werd in op dracht van de heer Anthonie Patras de grond gekocht. De naam van de architect is Pieter de Swart. Het huis is later verkocht aan Archibald Hope, een Amsterdamse bankier van Engelse afkomst. In 1811 verbleven er leeizer Napoleon en Maria Louise. Veel later is het gebouw aangekocht door Prins Hendrik, de Zeevaarder, de zoon van koning Willem II. Voor meer bijzonder heden bevelen wij u de volgende lec tuur aan: Jaarboek „Die Haghe", 1957; „In de woonstede der Oranje", Schellat en de Vries, uitg. Europa Bibliotheek, Zaltbommel, 1965; „Gedenkboek van de AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT TEL.: 03490-14243 V.V.V.-nieuws Dat neemt niet weg, dat de belangstel ling voor dit mode-défilé, dat twee maal s' middags om 2.30 en des avonds om 8 uur zal plaats vinden, wel zódanig zal zijn, dat de heer en mevrouw Polak ruimte te kort zullen komen om alle belangstellenden een plaats te kunnen bieden. Zolang voorradig zijn toegangskaarten voor deze show gratis in Stoffenhuis Ralpf Polak verkrijgbaar.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3